لنز های تماسی : پرسش و پاسخ

اخبار جدید درمورد لنزها و راه حل ها
مرداد ۱۵, ۱۳۹۷

سوال: آیا می توانم زمانی که لنز در چشمانم است شنا کنم؟ کلر چگونه روی لنز تاثیر می گذارد؟

پاسخ: اگر میخواهید زمانی که لنز در چشم هایتان وجود دارد شنا کنید، به شدت توصیه می کنم که عینک شنا استفاده نمایید.
در استخرهای شنا و دیگر منابع آب ، میکروارگانیسم هایی وجود دارند که می توانند عفونت های جدی چشم را ایجاد کنند و چشم را آلوده نمایند. به عنوان مثال Acanthamoeba keratitis ، ناشی از یک ارگانیزم تک سلولی معمولی (آمیبا) است که در استخرهای دارای کلر وجود دارد و نوعی عفونت دردناک توسط آب است که می تواند به شدت به قرنیه چشم آسیب رسانده و باعث ایجاد زخم و ایجادمشکلات بینایی گردد که در نهایت منجر به پیوند قرنیه خواهد شد.
همچنین آب موجود در استخرهای شنا می تواند سایز لنز را تغییر داده و آنها را بیش از اندازه کوچک نماید و باعث ایجاد قرمزی چشم ، ناراحتی در وجود لنز و مشکلات احتمالی چشم گردد.
بنابراین، بایستی در هنگام شنا از عینک محافظت استفاده گردد.


سوال: من در حال حاضر از عینک استفاده مینمایم اما میخواهم تجربه استفاده از لنز را داشته باشم . من شناگر هستم و می خواهم بدانم که آیا ارتباطی بین شنا کردن در استخر و لنز وجود دارد و می توانم با وجود لنز در چشمانم شنا کنم ؟ اگر نه، وقتی که شنا میکنم، چطور باید بهتر ببینم؟

پاسخ: اگر شما سوال قبلی در مورد شنا و لنز را مطالعه نموده باشید ، توضیحاتی در این زمینه داده شده است ، شما میتوانید از عینک های شنا همزمان با استفاده از لنز استفاده نمایید .
با این حال، اگر می خواهید در هنگام شنا از عینک استفاده نکنید ، می توانید از لنزهای یک بار مصرف استفاده نمایید و بدون نیاز به تمیز نمودن و یا مواد ضد عفونی کننده آنها را بیرون بیاندازید.
آنها واقعا مفید و مطمئن هستند و برای استفاده در اینچنین مواردی مناسب و مقرون به صرفه هستند. Alcon ، BAUSCH و LOMB، کوپر ویژن و جانسون از عمده تولید کنندگان این لنز یکبار مصرف می باشند.


سوال: من از لنز Acuvue 2 استفاده میکنم ، چگونه میتوانم متوجه شوم که آنها در جای صحیح خود قرار داده گرفته اند؟
آیا این نوع لنز با حرکات چشم تنظیم می شوند یا من باید آنها را دقیقا و به درستی در محل خاص خود قرار دهم؟ برای این موضوع به چه کسی باید مراجعه نمایم؟

پاسخ: اگر لنزها دارای شرایط مناسبی باشند که معمولا لنزهای نرم با چشم هم محور می شوند بایستی فقط آنها را بر روی قرنیه قرار دهید وقرنیه عدسی را پوشش دهد، میتوانید بخش های رنگی چشم را به عنوان یک راهنما در نظر بگیرید .
قبل از اینکه از آنها استفاده نمایید ، به پزشک متخصص مراقبت از چشم مراجعه نمایید تا بتوانید از لنزهایتان استفاده کنید. لنزهای غیر نرمال و نا مناسب می توانند باعث آسیب دیدن چشم شما شوند.


سوال: من دچار خونریزی در ملتحمه چشمم شده ام که سه روز پیش شروع شده است. من لنزهای Acuvue را در چشمانم قرار دادم، آیا استفاده از این لنزها برای چشمانم مشکلی ایجاد نخواهد نمود؟

پاسخ: بهتر است ، لنزهای خود را هر زمان که چشمهایتان قرمز میشود ، از چشمتان جدا نمایید . همچنین بسیار دشوار است که چشم پزشک بلافاصله علت قرمزی چشم را تشخیص دهد و در صورت لزوم درمان را قبل از استفاده مجدد از لنز آغاز نماید .


سوال: من 19 ساله هستم و برای مدت شش سال از لنزهای تماسی نرم استفاده کرده ام. وضعیت بینایی من اصلا مناسب نمیباشد و اخیرا متوجه شدم که به دلیل استفاده بیش از حد لنز ، رگه های خونی در قرنیه چشم من در حال رشد هستند.
در دو هفته گذشته،حدت بینایی من حتی هنگامی که از عینک استفاده مینمایم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است،پزشک قطره های چشم را برای من تجویز کرده و اعلام نموده است که زیاد از لنز استفاده ننمایم ، اما بینایی و خشکی چشم من همچنان در حال بدتر شدن است.
امشب متوجه شدم چشمانم به طور کامل سرخ شده. علت این مشکل چیست؟ همچنین وقتی علت مشکل من مشخص گردید، آیا می توانم واجد شرایط انجام لیزیک باشم ؟ استفاده از عینک برای من بسیار مشکل است و نمیتوانم به طور پیوسته از آنها استفاده نمایم.

پاسخ: بر اساس اطلاعات ارائه شده، به نظر می رسد استفاده از لنزهای تماسی وضعیت شما را بدتر نموده است. رشد عروق خونی توسط میکروترومای قرنیه بواسطه استفاده از لنز بوده که باعث نرسیدن اکسیژن کافی به قرنیه می شود. با توجه به علائم اخیر شما، باید بلافاصله با پزشک خود مشورت نمایید.
با داشتن مشکلات مرتبط با لنز به طور خودکار ، جهت انجام لیزیک واجد شرایط نمیباشید. با این حال، بعد از بررسی دقیق و بحث در مورد مزایا و معایب لیزیک ، باید در صورت لزوم جهت مشخص شدن واجد شرایط بودنتان ، پزشک اعلام نظر نماید.


سوال: من چند ماه پیش استفاده از لنزهای تماسی را آغاز نمودم و فقط برای یک دوره کوتاه، حدود سه یا چهار ماه از آنها استفاده کردم و بلافاصله استفاده از آنها را متوقف نمودم زیرا چشم هایم را تحریک می کردند. در حال حاضر می خواهم مجددا از آنها استفاده نمایم اما حدود 15 ماه است که آنها در محلول باقی مانده اند. نمی دانم آیا فقط باید آنها را تمیز و ضدعفونی نمایم و سپس آنها را استفاده کنم و یا نیاز به تهیه لنز جدید دارم.

پاسخ: خیر ،شما نیاز به لنز جدید دارید ، زیرا استفاده از لنزهای قبلی میتواند ایجاد باکتری در حال رشد نماید. مراقب چشمهایتان باشید.


سوال: اگر من از لنزهای تماسیAcuvue 8.8 / 14.0 استفاده نمایم و بخواهم از لنز Acuvue One Day استفاده کنم ، آیا نیازمند لنز جدید هستم؟ یا من فقط می توانم لنز Acuvue 9.0 / 14.2 را استفاده نمایم؟

پاسخ: لنزها جزو ادوات پزشکی هستند و تغییر پارامتر باید تحت نظارت پزشک مراقبت از چشم انجام شود.


سوال: آیا میتوان بدون تجویز پزشک از لنزهای تماسی نزدیک بینی استفاده نمود و مهم نیست که نمره تجویزی آنها چقدر است؟ اگر نه، حداکثر تعداد دیوپترهایی که فرد میتواند از آن استفاده نماید چقدر است؟
همچنین، اگر نمره تجویزی بسیار بالا (-7.00 دیوپتر) داشته باشم، آیا میتوانم از لنز استفاده نمایم، آیا بینایی ام را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟

پاسخ: در واقع تقریبا تمام افراد می توانند از لنز ، بدون توجه به میزان نمره تجویزی استفاده نمایند. در حقیقت، اپتومیست هایی وجود دارند که میتوانند لنزهای سفارشی را تا 30- دیوپتر ارائه نمایند.
خیر، بینایی شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. با این وجود، ضروری است که قوانین استفاده از لنز را جدی بگیرید.
در صورت مراقبت مناسب، لنزها محصولات بسیار مطمئنی هستند.


سوال: من حدود 30 سال از لنزهای تماسی سخت استفاده کرده ام و در حال حاضر می خواهم جراحی لیزیک انجام دهم. تا زمانی که بتوانم جراحی انجام دهم چه مدت باید از عینک استفاده کنم؟ حدود دو ماه است که از عینک استفاده مینمایم اما هنوز تغییری در چشمانم ایجاد نشده است.

پاسخ: با توجه به این که سالهاست از لنزهای تماسی سخت استفاده می نمایید ، این موضوع می تواند تغییرات قابل ملاحظه ای در قرنیه شما ایجاد نموده باشد. شاید حدود یک سال طول بکشد تا قرنیه تان بهبود یابد!
قبل از اینکه جراحی لیزیک انجام دهید ، مهم است که مطمئن شوید وضعیت قرنیه تان کاملا تثبیت شده باشد. اکثر اوقات به بیمارانم می گویم که نمی توانم دقیقا پیش بینی کنم این وضعیت چه مدت طول خواهد کشید. به محض این که نمره تشخیص داده شده قرنیه در دو مرتبه معاینه یکسان باشد، زمانی است که آماده جراحی خواهید بود.
آنچه در لیزر اتفاق می افتد (توسط کامپیوتر اجرا می شود) تعیین می کند که چه تغییراتی باید ایجاد گردد. به عبارت دیگر، اگر شما بهترین نتیجه را می خواهید، صبور باشید و عجله نداشته باشید.


سوال: من نمی توانم از لنز به علت ناراحتی در پلک زدن استفاده نمایم ، پیش از این، متوجه برخی ترشحات از چشم راستم شدم.

پاسخ: ناراحتی در پلک زدن در فردی که از لنز استفاده مینماید ، معمولا وضعیتی است که به نام conjunctivitis که (GPC) نیز نامیده میشود. این عارضه نوعی بیماری آلرژیک است که اغلب به علت ایجاد پروتئین در لنز و همچنین حساسیت چشم به مواد ضدعقونی کننده ایجاد میشود.
در اولین گام باید برای معاینه به چشم پزشکی قهار جهت بررسی وضعیت چشمتان مراجعه نمایید. پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که آیا GPC وجود دارد یا خیر و سپس گزینه های درمان را توصیه می کند. گزینه های رایج ، شامل توقف استفاده از لنز برای چند هفته و سپس استفاده از قطره ضد التهابی موضعی چشم است.


سوال: پزشک برای من استفاده از لنز نرم را تجویز نموده است ، زیرا شبها مردمک چشمم بسیار بزرگ میشود و بینایی من دچار تاری میگردد. همچنین با استفاده از لنزهای نرم (به خصوص در چشم چپم) آستیگماتیسم من طور کامل اصلاح نمی شود و مطالب کوچک را نمیتوانم بخوانم. چه اقدامی در این زمینه میتوانم انجام دهم؟

پاسخ: چند گزینه وجود دارد، از قطره چشم تجویزی استفاده کنید تا مردمک چشمتان کوچکتر شود ، لنز های قابل نفوذ اکسیژن فوق العاده بزرگ هستند و می توانند برای مردمک های بزرگ بدون ایجاد تابش خیره کننده نور مفید باشند. لنزهای نرمی نیز وجود دارند که آستیگماتیسم را جبران می نمایند.
لطفا به پزشک متخصص مراجعه نمایید و مشکلاتتان را توضیح دهید. پیشنهاد من یکی از گزینه های ذکر شده است. لنزها تقریبا در هر مورد، می توانند بینایی بهتری نسبت به عینک به شما ارائه دهند!


سوال: اگر در حالی که لنز در چشم است حمام افتاب گرفته شود ، مشکل بالقوه ای توسط حرارت در چشم بوجود خواهد آمد؟

پاسخ: خیر، اما قرنیه می تواند متورم شود و لنزها را به قرنیه نزدیکتر کند و باعث قرمزی و سوزش موقت چشم گردد. توصیه می کنم قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب ، از قطره های روان ساز سطح چشم استفاده نمایید و به یاد داشته باشید عینک محافظ برای جلوگیری از ورود اشعه ماوراء بنفش به چشم مناسب بوده و مانع از ایجاد آب مروارید، دژنراسیون ماکولا و مشکلات دیگر میگردد.


سوال : آیا می توانم در حالی که غواصی انجام میدهم از لنزهای یکبار مصرف SCUBA استفاده نمایم؟ من این کار را انجام داده ام و هیچ مشکلی بوجود نیامده است.

پاسخ: مطمئنا این لنزها برای غواصی بسیار مناسب هستند. آنها می توانند در حالی که در زیر آب هستید کمی کوچکتر شوند ، بنابراین ممکن است برخی از قطره های روان ساز سطح چشم قبل و بعد از غواصی لذت بینایی بهتری برای شما ارائه دهند.


سوال: من 17 ساله هستم و همیشه در تمام مدت شبانه روز از لنز استفاده میکنم ،معمولا حدودا دو ماه استفاده از آنها ادامه خواهد داشت .
پزشک اعلام نموده است که اگر استفاده از لنز را متوقف ننمایم به چشمم آسیب جدی وارد خواهد شد . چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پاسخ: تشخیص پزشک شما صحیح است! این کار بسیار خطرناک است استفاده نامناسب از لنز می تواند باعث نرسیدن اکسیژن به سطح قرنیه شود، که می تواند منجر به ایجاد رگه های خونی در قرنیه چشم شده و ایجاد عفونت ، تغییرات ، آلرژی، انحراف ، تورم قرنیه و احتمالا کوری خواهد نمود.


سوال: کدام یک از برند های لنز نرم بهترین UVA و UVB را ارائه می دهند؟ نمره چشم من D -5.75 و D -5.50 است.

پاسخ: تعدادی از لنزهای نرم که نور UV را جذب می کنند وجود دارند. همه انواع آنها لنزهای بسیار خوبی هستند. توصیه می کنم به پزشک مراقبت از چشم مراجعه نمایید تا با توجه به وضعیت چشمتان بهترین نوع را برایتان تجویز نماید.


سوال: من تقریبا تمام لنزهای نرم را در طول روز استفاده نموده ام اما آنها را در طول شب از چشمم جدا مینمایم . قبل از اینکه لیزیک انجام دهم باید حداقل چه مدت (پس از متوقف شدن استفاده از آن) از لنز استفاده ننمایم؟

پاسخ: بسته به شرایط ممکن است حداقل یک هفته زمان نیاز باشد . دیگر جراحان ممکن است دو یا سه هفته زمان جهت این روش صرف نمایند.


سوال: من مدت زمان زیادی از زندگی ام را از لنزهایRGP استفاده نموده ام، اما در حال حاضر می خواهم از عینک استفاده کنم . متخصص اپتومیست به من اعلام نموده است هرگز نخواهم توانست از عینک استفاده نمایم ، در حالی که همچنان لنزهای RGP را در چشمانم دارم. آیا می توانم اقدامی انجام دهم؟

پاسخ: لنزهای RGP را می توان تجویز نمود تا اثر کمتری بر روی قرنیه داشته باشد و اکسیژن بیشتری به سطح قرنیه برسد ، به همین دلیل شما میتوانید از عینک به صورت نیمه وقت استفاده نمایید. طرح های مختلفی از RGP ها وجود دارد که پزشک میتواند برای درخواست شما تجویز نماید. اگر او نتواند این کار را انجام دهد، توصیه می کنم به متخصص اپتومتر دیگری که در زمینه لنز تخصص دارد مراجعه نمایید.


سوال: من حدود 42 سال به طور انحصاری از لنزهای تماسی استفاده نموده ام، در ابتدا لنزهای سخت را مورد استفاده قرار دادم و سپس لنز های RGP را تا 70 سالگی استفاده نمودم. در حال حاضر نمی توانم از طریق عینک های جدیدم بینایی واضحی داشته باشم . پزشک اعلام نموده است که هرگز نخواهم توانست از عینک استفاده نمایم ؛ زیرا از لنزها برای مدت طولانی استفاده کرده ام. به نظرشما، من باید لنز و عینک را به طور متناوب عوض مینمودم ، آیا شما در این زمینه اطلاعاتی دارید؟

پاسخ: هر دو لنز سخت و GP بر روی سطح قرنیه فشار می آورند. این فشار همراه با فقدان اکسیژن می تواند شکل قرنیه را تغییر دهد ، گاهی اوقات این تغییرات به شیوه های عجیب و غیرقابل پیش بینی هستند.
شما چندین سال از لنزهای سخت استفاده نموده اید، بنابراین احتمالا قرنیه شما به طور قابل ملاحظه ای دچار تغییر شده است. این تغییرات بستگی به نفوذ پذیری مناسب اکسیژن و لنزهای فعلی GP شما دارد.
ما مشکل شما را "تاری دید" می نامیم و این موضوع به این معنی نیست که شما هرگز نخواهید توانست از عینک استفاده کنید . در حال حاضر واقعا لازم است که عینک را جایگزین لنز کنید. شما باید به پزشک متخصص لنز مراجعه نمایید تا بتواند لنزهای فوق العاده نفوذپذیر اکسیژن GP که بر روی قرنیه شما فشار نیاورد را جایگزین نماید.
این "توانبخشی" قرنیه می تواند چندین ماه طول بکشد، اما به شما اجازه می دهد تا از عینک با ناراحتی و تاری دید کمتری استفاده نمایید.


سوال : من اخیرا بعد از سه یا چهار ماه ، استفاده از لنزهایم را دوباره شروع کرده ام و تا آن موقع از عینک استفاده مینمودم، در چشمان من رگه های خونی بوجود آمده است . آیا این موضوع مشکل ساز خواهد شد یا فقط چشمانم به استفاده از لنزها منطبق میگردد؟ چشمان من به شدت درگیر رگه های خونی شده است ، لطفا راهنمایی نمایید.

پاسخ: خونریزی چشمها نشان دهنده وجود مشکلی در چشم است و این موضوع می تواند مربوط به آلرژی و یا استفاده از لنزهای آلوده باشد. اما این موضوع می تواند نشانه نرسیدن اکسیژن به سطح قرنیه باشد.توصیه میکنم جهت مشخص شدن موضوع به پزشک مراجعه نمایید.


سوال: بعد از یک سابقه طولانی استفاده از لنزها به صورت موفق، من به تازگی جهت معاینه سالیانه چشم مراجعه نمودم. دو هفته بعد از وارد نمودن لنز در چشمم احساس نمودم بینایی چشم راستم واضح نمیباشد.جهت معاینه چشمم مجددا مراجعه نمودم اما فایده ای نداشت .آیا می توانم برای به دست آوردن بینایی نزدیکم اقدامی انجام دهم؟

پاسخ: سوال خوبی است ، من حدس می زنم بهترین پاسخ این است که به یک متخصص چشم پزشک مراجعه نمایید . اگر از لنزهای خود ناراضی هستید، به پزشک دیگری مراجعه کنید.


سوال: آیا امکان تغییر رنگ چشم (و یا حداقل افزایش رنگ آن) بدون استفاده از لنزهای تماسی وجود دارد؟ چشمهای من سبز هستند، اما حلقه قهوه ای رنگی در اطراف مردمک چشمم وجود دارد ؛ آیا هیچ راهی برای افزایش رنگ سبز چشمم و یا حتی حذف کامل رنگ قهوه ای چشمم بدون استفاده از لنزهای تماسی وجود دارد؟ از شما متشکرم

پاسخ: خیر.


سوال: گفته میشود RGP ها نوعی لنز سفارشی هستند، اما وقتی که پلک می زنم، حرکت زیادی در چشمانم دارند. همچنین در هنگام انتخاب لنز ، تمایل داشتم نوع خاصی از لنز را انتخاب نمایم، اما پزشک اعلام نمود که باید از لنز حلقه ای استفاده نمایم.من نیز به سفارش پزشک عمل نمودم اما نمیتوانم محیط اطراف را به خوبی مشاهده نمایم: بینایی من در فواصل نزدیک بسیار تار است و به اندازه کافی قوی نیست، آیا باید به پزشک مراجعه نمایم؟

پاسخ: مطمئنا، توصیه میکنم به پزشک مراجعه نمایید .
بسیاری از طرح ها و انواع گوناگون از لنزهای RGP وجود دارد. شما به آنچه که ما بینایی چندرسانه ای همزمان می گوییم اشاره می کنید و واقعا می تواند به خوبی کار کند و نه تنها بینایی دور و نزدیک بلکه وضوح بینایی را نیز فراهم می کند. همه لنزهای RGP با پلک زدن حرکت می کنند، اما این موضوع نباید بیش از حد باشد. در مورد این موضوع با پزشکتان مشورت نمایید ، مشکل شما به راحتی قابل حل شدن است .


سوال: من یک دختر نوجوان دارم که دچار نزدیک بینی میباشد و می خواهد از لنزهای رنگی استفاده نماید. من احساس می کنم که او مراقبت مناسبی از لنزها نمینماید و بهداشت لنزها را به طور کامل رعایت نمیکند . حتی به او در مورد خطرات به اشتراک گذاشتن وسایل آرایشی بهداشتی از جمله لنز های رنگی هشدار داده ام ، او چندین بار نیز دچار مشکل شده است. آیا وب سایتی وجود دارد که در آن تصاویری در مورد خطرات مبادله لنز ها نمایش داده شده باشد؟

پاسخ: من موافقم، دختر شما می تواند با به اشتراک گذاشتن لنزهای رنگی با دوستان خود در معرض آلودگی قرار بگیرد.در اشک های هر فرد نوعی باکتری های طبیعی وجود دارد ، اما انتقال این باکتری به چشم دیگران باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد و نه تنها خطر ابتلا به عفونت وجود دارد بلکه اگر لنزها مناسب نباشندنیز چشم از کمبود اکسیژن رنج خواهد برد یا مشکلات دیگری را ایجاد خواهد نمود.
من معتقد نمیباشم که باید بیماران را در مورد این موضوع نگران ساخت. معمولا کمی آموزش و مشورت با دختر شما و ارائه برخی راهنمایی ها از سوی پزشک در مورد خطرات لنز موثر خواهد بود. آیا شما تصور می کردید که ممکن است دختر شما واقعا بتواند بدون آموزش و نظارت مناسب رفتار صحیح در مورد بهداشت لنز داشته باشد؟ معمولا پزشکان در مورد نوجوانان و آموزش مسائل بهداشتی بسیار حساس هستند!


سوال: لنز چقدر در تصحیح انحراف چشم تاثیر دارد؟ آیا انحراف با استفاده از لنز قابل تشخیص است؟ آیا ممکن است جراحی در سنین کودکی موثر باشد؟ آیا اصلا گزینه ای غیر از عینک وجود دارد؟

پاسخ: انحراف چشم وضعیتی است که چشمها به سمت بالا، پایین، داخل و یا خارج منحرف می شوند. بسیاری افراد از انحراف چشم با عنوان "استرابیسم" یاد می کنند. استفاده از لنز انواع خاصی از انحرافات چشم را تصحیح میکند و باعث می شود که کمتر قابل تشخیص باشند. اما استفاده از لنز می تواند برخی از گونه های انحراف چشم را بیشتر قابل تشخیص نشان دهند. با پزشک متخصص درباره لنزها و انحراف چشم مشورت نمایید.
بله، جراحی به موقع در سنین کودکی میتواند این وضعیت را بهبود بخشد و این موضوع بستگی به نوع انحراف چشم دارد. همچنین ممکن است شما با مراجعه به متخصص ، تحت درمان فرآیندی قرار بگیرید که در آن چشم ها مستقیما با استفاده از تمرینات و تکنیک های تحریک کامپیوتری درمان گردند.


سوال: آیا نمره عینک همیشه بالاتر از نمره لنز است؟ اگر بله، آیا در صورت استفاده از لنز نرم یا RGP تفاوتی وجود خواهد داشت؟

پاسخ: معمولا نمره عینک از نمره لنز بیشتر است؛ چرا که لنزها روی چشم قرار می گیرند و عینک در جلوی چشم و با فاصله قرار میگیرند. ما این فاصله را نوعی اصلاح بینایی از راه دور مینامیم.
لنز نسبت به عینک در فاصله نزدیک تری نسبت به چشم قرار میگیرد و برای تمرکز نور روی شبکیه نیاز به قدرت کمتری دارد و هر چه نمره لنز قوی تر باشد، تنظیم قدرت بیشتر است. این موضوع برای هر دو نوع لنز نرم و RGP صدق مینماید.


سوال: من سه سال پی در پی از لنز استفاده نموده ام و شنیده ام برای تغییر رنگ چشم نوعی جراحی وجود دارد. من میخواهم جراحی انجام دهم ، زیرا دچار آستیگماتیسم نیز هستم و این موضوع بینایی من را تحت تاثیر قرار داده است.

پاسخ: هیچ نوع جراحی جهت تغییر رنگ چشم وجود ندارد. رنگ چشم شما توسط رنگدانه هایی در عنبیه شما تعیین می شود وتغییرات در نوعی عضله اطراف مردمک چشم است. عضله عنبیه باز می شود و مردمک چشم در واکنش به نور سطح بینایی را تعیین مینماید . این موضوع ارتباطی با رنگ چشم ندارد؟ رنگ چشم تنها برای زیبایی است ! لنزهایی وجود دارند که آستیگماتیسم را نیز اصلاح می کنند.


سوال: پزشک برای من خشکی چشم را تشخیص داده است، اما می خواهم به طور مداوم به استفاده از لنز ادامه دهم. آیا درست است که استفاده از لنزهای lower water برای من مناسب تر است؟

پاسخ: بعضی از متخصصان لنزهای تماسی معتقند که در حقیقت، لنزهای lower water گاهی اوقات می توانند برای افرادی که دچار خشکی چشم هستند بهتر باشد. اما بعضی از بیماران واقعا با لنزهای high-water راحتتر هستند. برخی از استفاده کنندگان از لنز احساس می کنند که لنزهای ضخیم بهتر میباشند.
اما چرا سعی نمیکنید خشکی چشم خود را بهبود ببخشید؟ توصیه من این است که از پزشک در مورد احتمال انسداد شاخه های پانکتال سوال نمایید ، این شاخه ها سیستم تخلیه اشک را به وجود می آورد تا رطوبت بیشتری در چشم شما وجود داشته باشد.


سوال: من 13 ساله هستم و نمره چشمان من به سرعت در حال تغییر میباشد. من از عینک جهت نزدیک بینی و آستیگماتیسم نیز استفاده مینمایم ، همچنین مدت زمان زیادی را صرف استفاده از کامپیوتر مینمایم ، پزشک با توجه به نیاز من در بینایی فواصل مختلف ، نزدیک بینی ، دوربینی و همچنین آستیگماتیسم ، عینک های دوکانونی را پیشنهاد نموده تا تغییرات بینایی من را کاهش دهد. نمی دانم آیا می توانم این کار را انجام دهم یا باید از دو عینک متفاوت استفاده نمایم. بینایی من 10/2 بدون استفاده از عینک است، پیشنهاد شما چیست؟

پاسخ: پزشک شما بسیار هوشمند است ، مطالعات نشان داده که بیماران با شرایط شما ، به طور آهسته در حال پیشرفت نمره نزدیک بینی هستند. همچنین با این حال در نظر داشته باشید که مطالعات نشان می دهد لنزهای تماسی سخت اثر بیشتری بر روی بینایی شما خواهد داشت .
استفاده از دو عینک مختلف برای اکثر مردم واقعا ناراحت کننده است. طبق تجربه من، اکثر بیماران بعد از مدتی در استفاده از دو عینک دچار مشکل میگردند.


سوال: من در طول 10 سال گذشته هر روز از لنز استفاده نموده ام. در حال حاضر زمانی که از عینک استفاده مینمایم مانند لنزها احساس راحتی نمیکنم. حساسیت بیشتری نسبت به نور دارم و همچنین دچار ریزش اشک نیز میشوم. آیا این موضوع طبیعی است؟ آیا این مشکل به دلیل استفاده از لنز است؟ در شش ماه گذشته از لنز نرم 2.5 - استفاده نموده ام .

پاسخ: تعدادی از بیمارانی که به من مراجعه نموده اند نیز این حس مشابه را گزارش داده اند. من فکر می کنم این موضوع شبیه به استفاده از باند برای مدتی روی پوست و نرسیدن اکسیژن به سطح آن است. اگر استفاده از لنز را برای چند روز متوقف نمایید، این مشکل از بین خواهد رفت. با این حال، به نظر من مشکلی برای چشم شما بوجود نخواهد آمد.


سوال: چرا زمانی که از لنز استفاده مینمایم به طور ناگهانی از عفونت چشم (قرمزی چشم) رنج می برم ؟ من از لنزهای تماسی یکبار مصرف نرم استفاده مینمایم و آنها استریل هستند.

پاسخ: همانطور که قبلا گفتم، نمیتوانم بدون معاینه چشمانتان بیماری شما را تشخیص دهم. با این حال، از آنچه شما عنوان نمودید، معتقد هستم قرمزی چشم شما دائمی نمیباشد و حدس می زنم ممکن است علت آن آلرژی یا نامناسب بودن لنزهایتان باشد.
شما بایستی به پزشک متخصص جهت بررسی وضعیت چشمتان مراجعه نمایید.


سوال: من بیش از 10 سال است که از لنزهای تماسی RGP استفاده مینمایم، در حال حاضر می خواهم دوباره از عینک استفاده کنم ، اما حالت قرنیه من به طرز عجیبی تغییر نموده است. یکی از متخصصان اپتومیست به من اعلام نمود که سه روز از لنز استفاده نکنم وسپس معاینه ای بر روی چشمانم انجام داد و عینکی بر اساس نمره چشمانم برایم تجویز نمود، این عینک به اندازه کافی قوی نمیباشد تا بینایی واضحی به من ارائه دهد. آیا زمان مشخصی برای بهبودی قرنیه وجود دارد؟

پاسخ: لنزهای RGP می توانند از طریق فشار پلک و کمبود اکسیژن ایجاد التهاب قرنیه نمایند . در اغلب موارد این مشکلات در طول زمان برگشت پذیر هستند.
متاسفانه، سه روز زمان مناسبی نمیباشد. مطالعات نشان می دهد که قرنیه حدود 21 روز بعد از جدا نمودن لنزهای سخت در حالت قبلی باقی میماند.
توصیه میکنم به متخصص اپتومیستی که چشمانتان را معاینه نموده مراجعه نمایید و نمره تجویز شده را دوباره بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که تغییر لنز ، نمره چشم شما تغییر داده باشد.


سوال: من یک هفته است که از لنز استفاده مینمایم اما با رنگ آن راحت نیستم. آیا راهی وجود دارد که بتوانم رنگ آن را تیره نمایم؟ چشمان من در حالت عادی روشن نمیباشد ، بر روی لنزهایم لکه های قهوه ای رنگی وجود دارد و در حال حاضر فقط رنگ چشمانم را دوست ندارم و میخواهم رنگ آنها تیره تر شود .

پاسخ: خیر ، توصیه میکنم از لنزهای رنگی استفاده نکنید. این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد و به چشمانتان آسیب برساند، پیشنهاد میکنم به پزشک متخصص لنز مراجعه کنید ، ممکن است او بتواند لنزهایتان را به محل تولید آنها عودت داده و با ارائه ضمانتنامه ، لنز جدیدی با رنگ متفاوت به شما ارائه نماید.


سوال: من معمولا از لنزهای تماسی RGP استفاده مینمایم . معمولا بعد از 8 تا 12 ساعت استفاده از آنها ، لنزها را از چشمانم جدا میکنم و از عینک استفاده مینمایم ، برای تمرکز در بینایی ام حداقل یک ساعت زمان نیاز میباشد. نمره آنها یکسان است اما چرا این اتفاق می افتد؟

پاسخ: لنزهای قابل نفوذ اکسیژن سخت (RGP) ، همانطور که از نامشان پیداست ، لنزهای سخت هستند. آنها می توانند فشار روی قرنیه را افزایش داده و موجب تغییر در انحنای آن بصورت موقت شوند. همچنین می توانند باعث کاهش میزان اکسیژن شده و انحنای چشم را نیز تغییر دهند. ما به این وضعیت که شما با جدا نمودن لنز از چشم تجربه مینمایید "تاری دید" میگوییم. این موضوع بسیار شایعی است و اگر در یک یا چند ساعت رفع گردد مشکلی وجود نخواهد داشت.
با این حال، اگر دچار تاری دید برای چند ساعت یا بیشتر میشوید ، باید مراقب چشمهای خود باشید. لنزهای بزرگتر می توانند این وضعیت را به حداقل برسانند یا از بین ببرند.


سوال: همسر من سالهاست از لنزهای تماسی نرم استفاده میکند و همیشه از حرارت برای ضد عفونی کردن لنزهایش استفاده نموده است. به تازگی دستگاه ضد عفونی گرمایشی او دچار آسیب شده و در حال حاضر هیچ فروشگاهی این نوع دستگاه را ارائه نمیدهد. آیا در حال حاضر تنها از مواد شیمیایی جهت ضدعفونی لنز استفاده میگردد؟ آیا هنوز از گرما برای ضدعفونی لنز استفاده می شود؟

پاسخ: هنگامی که Bausch و Lomb برای اولین بار لنزهای نرم را ارائه نمودند، جهت ضدعفونی کردن از گرمکن های بطری شکل استفاده میشد . اما مشکلات بسیاری را با انباشت پروتئین در لنز، التهاب پلک ، آلرژی، تخریب لنز و غیره ایجاد مینمود.
به همین علت، از گرما به ندرت به منظور ضدعفونی لنزهای تماسی استفاده می شود. اکثر پزشکان ضدعفونی شیمیایی و یا استفاده از چند منظوره های ضدعفونی کننده خاص را جهت مراقبت از لنز توصیه مینمایندکه از پروتئین هیدروژن به عنوان عامل ضد عفونی کننده استفاده می کنند.
یکی دیگر از گزینه ها، سیستم ضد عفونی به نام Purilens است که از اشعه ماوراء بنفش برای استریل و تمیز نمودن لنزهای نرم استفاده می کند. ما این محصول را بسیار موثر، مقرون به صرفه و آسان میدانیم. از متخصص لنز در مورد جوانب مثبت و منفی هر یک از این روش مشورت بخواهید .


سوال: اخیرا یکی از دوستان من لنزهای تماسی قابل نفوذ اکسیژن خریداری نموده و از آنها بسیار راضی است. با این حال اغلب او در هنگام وزش باد دچار خشکی چشم میگردد و بایستی لنزها را از چشمانش جدا نماید.
آیا ذرات خاک یا تحریک کننده های ضعیف در لنزهای تماسی قابل نفوذ اکسیژن او موجب تحریک چشمانش میگردد ؟ او این مشکل را زمانی از لنزهای قبلیش استفاده مینمود نداشت .

پاسخ: بر خلاف لنزهای نرم، لنزهای قابل نفوذ اکسیژن و (RGP) کوچکتر از قرنیه هستند (پوشش قسمت روشن روی عنبیه، قسمت رنگی چشم) و در حقیقت در اشک شناور میباشند و با هر بار پلک زدن به بالا و پایین حرکت می کنند. باد می تواند گرد و غبار و سایر مواد را به داخل چشم وارد نماید و سپس این مواد با لنز درگیر شوند. این اتفاق در لنزهای نرم کمتر رخ میدهد زیرا آنها مانند بسته بندی سلفون ، قرنیه را کاملا پوشش میدهند.
لنزهای RGP مزایای قابل توجهی دارند، با این حال با وجود این مشکل جزئی ، اکسیژن بیشتری نسبت به لنزهای نرم به سطح قرنیه میرسانند از این رو آنها را لنزهای قابل نفوذ اکسیژن مینامند و می توانند بینایی واضح تری نسبت به لنزهای دیگر ارائه نمایند. همچنین این نوع لنز می تواند سرعت پیشرفت نزدیک بینی را کاهش داده و مقدار زیادی از آستیگماتیسم را جبران نماید و وضوح مناسبی برای بیماران مبتلا به بینایی دوکانونی ارائه دهد.
به دوست خود بگویید همواره قطره های خشکی چشم را به همراه داشته باشد و هنگامی که گرد و غبار لنز او را تحت تاثیر قرار میدهد ، از آن استفاده نماید. او همچنین می تواند لنز را با حرکت دادن توسط پلک زدن جابجا نموده و اجازه دهد گرد و غبار بوسیله اشک از چشمانش خارج گردد و سپس لنز را در جای خود قرار دهد .تعیین وقت مشاوره رایگان
Connect us