پرسش های متداول در مورد خشکی چشم

توجه به محدودیت بینایی در نابینایی قانونی
اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷
آیا تاری دید باعث خشکی چشم میگردد؟
اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷


پرسش های متداول در مورد خشکی چشمهمسر من دارای رماتیسم مفصلی است و دچار خشکی چشم میباشد . بهترین قطره برای استفاده چشم کدام است؟

انواع مختلفی از اشک های مصنوعی از نام های تجاری اختصاصی و نام های تجاری عمومی وجود دارد. یکی از این برندها را انتخاب و تست نمایید ، در صورتی که علائم خشکی چشم برطرف نگردید استفاده از قطره را متوقف نموده و نوع دیگری از این قطره ها را تست نمایید . لزوما استفاده از اشک مصنوعی که برای یک نفر مفید بوده است ، ممکن است در فرد دیگر پاسخگو نباشد. روش سعی و خطا بهترین راه برای یافتن قطره مناسب برای افراد میباشد .

من 22 ساله هستم و مبتلا به خشکی چشم ، در صورت انجام ایمپلنت در مجاری اشک آیا بیمه مبلغی پرداخت خواهد نمود یا خیر ؟

این موضوع بستگی به بیمه شما دارد. اما معمولا کاشت شاخه های پلانتال در کانال های تخلیه اشک و پلک ها ، یک روش پزشکی برای اصلاح وضعیت میباشد و معمولا پرداخت خواهد شد

چه کاری می توانم برای درمان خشکی چشم انجام دهم؟ پلک هایم دچار ترک خوردگی شده اند ، همچنین احساس میکنم زیر چشمانم پف کرده است

ترک خوردگی پلک میتواند نشانه ای از بلفاریت استافیلوکوک (التهاب پلک ها) باشد ، به ویژه هنگامی که ترک خوردگی در گوشه های بیرونی پلک رخ می دهد. اگر ترک خوردگی به صورت پوسته پوسته شدن باشد، می تواند نوعی پسوریازیس پوست در پلک ها باشد و اگر فقط دچار خشکی شده باشد، با استفاده از یک کرم مرطوب کننده ، پلک ها التیام میابد . برای تشخیص قطعی و درمان به چشم پزشک مراجعه کنید.

پزشک خشکی چشم را برای من تشخیص داده است ، اما هنوز هم مایل به ادامه استفاده از لنز میباشم . آیا این مطلب درست میباشد که استفاده از لنز lower in water برای من مناسب تر است ؟

برخی از متخصصان معتقدند ، گاهی اوقات لنزهایlower in low می توانند برای افرادی که مبتلا به خشکی چشم هستند مناسب تر باشد . اما ممکن است دربرخی از بیماران استفاده از لنز های high water مناسب تر باشد ، برخی نیز به طور کلی معتقدند استفاده از لنز ضخیم مناسب تر میباشد. (بدون در نظر گرفتن نوع لنزی که پزشک برای شما توصیه می گردد) ابتدا شرایط خشکی چشم بررسی و درمان میگردد. از پزشک خود در مورد احتمال انسداد لکنت یا پانکتال که سیستم تخلیه اشک را به وجود می آورد تا رطوبت بیشتری در چشم شما وجود داشته باشد ، سوال نمایید.

به نظر شما چند نوع لنز برای خشکی چشم در بازار وجود دارد. از پزشک درباره لنزهای Proclear CooperVision سوال نمایید.

. این نوع لنز تنها لنز مورد تایید میباشد " ممکن است راحتی در استفاده از لنز را در افرادی که ناراحتی خفیف یا علائم مربوط به خشکی چشم دارند را فراهم کند." انواع دیگری از لنزها نیز وجود دارند که ممکن است پزشک برای افرادی که مبتلا به خشکی چشم هستند توصیه نماید .ما به شدت توصیه می کنیم از مواد مراقبت از لنز محافظت نشده استفاده ننمایید . با پزشک خود در مورد سیستم مراقبت از لنزهای مبتنی بر پراکسید هیدروژن یا سیستم Purilens Plus بدون مواد شیمیایی مشورت نمایید . همچنین یک روش به نام انسداد پلانکتون وجود دارد که در آن پزشک می تواند تخلیه اشک شما را متزلزل نماید تا اشک های بیشتری در چشم هایتان باقی بماند. این روش ساده بوده وفقط چند دقیقه طول می کشد و در مطب پزشک انجام می گردد. این روش می تواند برای افرادی که به خشکی چشم مبتلا هستند مفید باشد .

من حدود 15 سال از لنزهای نرم استفاده کرده ام و دچار قرمزی چشم هستم . همچنین برای ماه ها فقط از عینک استفاده کرده ام و از لنز استفاده ننموده ام اما به نظر می رسد چشمانم خونریزی کمتری هنگام استفاده از لنز را دارند. چگونه میتوان قرمزی چشم را درمان نمود و آیا این واقعیت است که مشکلات بهداشتی چشم ، بیماری و قرمزی چشم موقت میباشد؟

علل شناخته شده قرمزی چشم حجم زیادی را در علم چشم پزشکی به خود اختصاص میدهد . به نظر می رسد که شما نیاز به تشخیص بیماری جهت درمان مناسب دارید . احتمالا موارد آلرژی چشم و سندرم خشکی چشم شایع ترین علل قرمزی چشم هستند. در این صورت استفاده از لنز تنها می تواند منجر به التهاب و مشکلات بیشتر گردد. برای تعیین علتهای قرمزی چشم و بهترین راه درمان به پزشک مراجعه نمایید .

چرا بعضی از لنزها نسبت به سایر آنها بیشتر احساس میگردند؟ استفاده از لنزهای lower water بهتر است یا higher ؟

پاسخ: این سوال بسیار فنی است. لنزها از جنس پلاستیک و سیلیکون های مختلف ساخته شده اند که ویژگی های مختلفی دارند. بعضی از آنها محتوای آب بیشتری نسبت به دیگری دارند. تمامی لنزها در حالی که در چشم هستند در معرض تبخیر میباشند . به عبارت دیگر محیط باعث تبخیر آب از لنز میگردد. میزان این اتفاق بستگی به عوامل زیادی از قبیل : رطوبت، باد، دما، سلامتی شما، داروهایی که مصرف می کنید، میزان پلک زدن ، سیستم مراقبت از بدن، چگونگی تمیز کردن لنزها و غیره دارد .
برخی از پزشکان معتقدند استفاده لنزهای با کیفیت بالا برای افرادی که دارای خشکی چشم هستند، دارای عملکرد بهتری میباشد ، در حالی که برخی دیگر با این نظریه مخالف هستند . لنزهایی وجود دارد که به طور خاص از پلاستیک ساخته شده اندو در برابر کم آبی و تبخیر مقاومت بیشتری دارند وموجب افزایش راحتی برای wearers ، چشم خشک میگردند. نمونه هایی از Proclear (CooperVision) و Extreme H2O (X-Cel Specialty Contacts) وجود دارند .
همچنین پیشنهاد می کنیم از لنزهای هیدروژل سیلیکون مانند Air Optix (Alcon)، PureVision (Bausch + Lomb) و Acuvue Oasys (Johnson & Johnson Vision Care) استفاده نمایید .همچنین برای ضد عفونی لنز برای افراد مبتلا به خشکی چشم ، استفاده از پاک کننده مراقبتی (Alcon) توصیه میگردد . یک روش نیز وجود دارد که از تخلیه اشک جلوگیری می کند. شاخه های کوچک پانکتال به سوراخ های تخلیه اشک در پلک ها وارد می شوند .این روش انسداد کششی نامیده می شود و برای افرادی که دارای خشکی چشم بالینی هستند بسیار امن و مؤثر بوده و می تواند به آنها در راحتی استفاده از لنز کمک کند.

چرا اشک چشم کم میشود ؟ این مسئله در چشم چپم بیشتر احساس میگردد؟

بدون بررسی چشم شما تشخیص بیماری واقعا غیرممکن است. اما شما باید دو چیز را در نظر بگیرید: ممکن است سیستم تخلیه اشک شما پیوسته باشد و یا ممکن است چشم هایی خشک داشته باشید. اگر چه تناقض میز است اما این دو تشخیص شایعترین عوامل هستند. اگر چشمان شما دائما دارای اشک هستند، از اشک هايي که از چشم خارج میگردند ، مي توان مسدودي در سيستم drainage را تشخیص داد. این مسئله معمولا می تواند توسط تخلیه مجرای کوچک در پلک ها کاهش یابد. زمانی که شما در معرض باد ، سرما قرار میگیرید در صورت تحریک چشم ، میتوان خشکی چشم را تشخیص داد و با مسدود کردن سیستم تخلیه اشک ، برای حفظ اشک های بیشتر در چشم این مشکل را درمان نمود . توصیه می گردد به پزشک مراجعه نمایید ، پزشک چشم شما را برای درمان معاینه خواهد کرد .

مجرای اشکی من به صورت منظم نشت می کند. پزشک برای من عمل جراحی را توصیه کرده است . لطفا راهنمایی فرمایید ؟

به نظر می رسد ممکن است شما نیاز به dacryocystorhinostomy (DCR). داشته باشید. این عمل جراحی drainage bypass نامیده میشود که موجب رفع انسداد مجاری بینی (مجرای اشک از چشم به داخل بینی) می گردد. انسداد این کانال منجر به پاره شدن غیر طبیعی (epiphora) و چشم های پر اشک میگردد.روش DCR ، به طور مستقیم یک کانال خروجی اشک برای خروج از سیستم تخلیه به بینی ایجاد می کند. این روش می تواند تحت بیهوشی عمومی یا محلی انجام گردد و معمولا به صورت اندوسکوپیک انجام می شود (از داخل بینی) بنابراین هیچ زخمی ایجاد نمیگردد . DCR دارای میزان موفقیت بالا (بیش از 92 درصد) بوده به ندرت ممکن است بعد از عمل ناراحتی ایجاد گردد. برای این روش ، یک جراح اکولوپلاستیک با تجربه توصیه میگردد .

اخیرا در هر دو چشم احساس ناراحتی مینمایم ، اما در هیچ یک علائم آلرژی چشم (قرمز چشم ، تورم یا خارش) وجود ندارد. حدودا پنج ماه از بارداریم میگذرد ، آیا از علائم بارداری است؟ برای جلوگیری از پراشکی چه کاری می توانم انجام دهم؟

این نشانه ها می تواند یکی از علائم بارداری باشد و شما نمی توانید آنها را متوقف کنید و بایستی فقط آنها را پاک کنید. مشکلی در مکانیسم خروج (مجاری اشک) که اشک را از چشم و بینی خارج میکند وجود دارد .تا زمانی که هیچ نشانه ای از عفونت یا علائم دیگر وجود نداشته باشد، تا بعد از زایمان منتظر بمانید ، در صورتی که نگران هستید با پزشک مشورت نمایید .

تعیین وقت مشاوره رایگان
Connect us