آیا داروها می توانند باعث خشکی چشم گردند؟

آیا می توان خشکی چشم را علت میگرن دانست؟
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۷
• آیا استفاده از رایانه یا تماشای تلویزیون باعث خشکی چشم میگردد؟
اردیبهشت ۷, ۱۳۹۷


آیا داروها می توانند باعث خشکی چشم گردند؟


بسیاری از داروهای رایج و غیر تجویزی (داروهای بدون نسخه یا OTC) میتوانند علائم خشکی چشم را تشدید کنند. دسته بندی ها و نمونه های خاص داروهای مرتبط با خشکی چشم عبارتند از:


آنتی هیستامین و ضد احتقان :
این داروها برای درمان سرماخوردگی، احتقان بینی، آلرژی، کندوی، درماتیت و سایر شرایط مرتبط با آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند. نام های تجاری OTC antihistamines و decongestants شامل بنادریل و Claritin میباشد. برندهای جدیدتر (که ممکن است موجب خشکی چشم کمتری گردد) عبارتند از Zyrtec ، Clarinex و Allegra .

داروهای فشار خون :
این داروها برای درمان فشار خون بالا ،آنژیا و سردرد میگرنی و بیماریهای دیگری استفاده می گردند. داروهای فشارخون که به عنوان بتا آنتی بیوتیک طبقه بندی می شوند، می توانند باعث ایجاد علائم خشکی چشم گردند. تریازید ها و دیورتیک ها اغلب برای درمان نارسایی احتقانی قلب تجویز می شوند و این داروها می توانند باعث ایجاد خشکی چشم نیز گردند.

هورمون ها :
هورمون جایگزین (HRT) تجویز شده برای زنان بعد از یائسگی می تواند باعث ایجاد خشکی چشم گردد، هر چند که HRT شامل استروژن ها به تنهایی یا با ترکیب پروژستین است. همچنین استفاده از جایگزین های استروژن و عوامل ضد بارداری معمولا با خشکی چشم همراه است.
مخدرهای دارویی برای درمان مشکلات دستگاه گوارش
داروهایی که مهارکننده های پروتئین هستند و برای معاینه معده و روده تجویز می شوند می توانند باعث ایجاد خشکی چشم را ایجاد گردند. نام های تجاری آنها عبارتند از: Prevacid، Prilosec، Nexium، Zantac و Tagamet.

مسکن ها
داروهای ضد درد معمولی مانند ایبوپروفن می توانند باعث مشکلات خشکی پوست گردند، به ویژه هنگامی که دوزهای بالاتر (تا 800 میلی گرم) تجویز شوند. داروهای تسکین دهنده نیز ممکن است سبب خشکی چشم گردند.

داروهای ضد افسردگی
داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب نیز می توانند علائم خشکی چشم را افزایش دهند. نمونه های از نام های تجاری شامل Zoloft ، Paxil ، Elavil ، Endep و Sinequan هستند.

داروهای پوست
داروهای حاوی ایزوترتینوئین که برای درمان آکنه، پسوریازیس و دیگر بیماری های پوستی تجویز می شوند، باعث ایجاد خشکی چشم میشوند.

داروهای شیمی درمانی
بعضی از داروهای شیمی درمانی مانند سایتوکسان خشکی چشم را همراه خواهند داشت .

داروهای ضدویروسی
داروهای فنوتیازین تجویز شده برای کنترل اسکیزوفرنی ممکن است باعث ایجاد خشکی چشم شوند. نام های تجاری آنها عبارتند از ملاریل و تورازین.

اگر با مصرف هر یک از داروهایی که در بالا توضیح داده شده دچار خشکی چشم شده اید ، با پزشک خود مشورت نمایید تا بررسی گردد آیا درمان های جایگزینی که احتمال کاهش علائم خشکی چشم را به همراه داشته باشند وجود دارد یا خیر ؟
در بیشتر موارد پس از قطع دارو علائم خشکی چشم کاهش می یابد ، اما ممکن است علائم چندین هفته یا حتی چندین ماه وجود داشته باشند .

تعیین وقت مشاوره رایگان
Connect us