ایمپلنت کامرا و پیرچشمی

رینگ های داخل چشمی برای قوز قرنیه
خرداد ۲۱, ۱۳۹۷
لیزیک Presby
خرداد ۲۱, ۱۳۹۷

درلایه قرنیه (inlays) و برلایه قرنیه (onlays) ، نوعی لنز یا دستگاه های نوری هستند که برای بهبود بینایی به قرنیه وارد می شوند. برخی از این دستگاه ها ، لنزهای بسیار کوچکی هستند.
هدف اصلی این دستگاه ، بهبود بینایی و کاهش نیاز به عینک نزدیک بینی در افراد مسن که دارای پیر چشمی هستند میباشد.
همانطور که از نام آنها مشخص می شود، آنها در داخل و درون عمق قرنیه و در لایه میانی ضخیمی به نام استروما قرار میگیرند.

از آنجا که درلایه در عمق قرنیه کاشته می شود، ممکن است با ثبات تر بوده و نتایج قابل قبولتر و طولانی مدت تری از برلایه قرنیه ارائه دهد. به نظر می رسد ، به احتمال زیاد درلایه قرنیه دستگاه مورد نظر برای پزشکان و بیماران علاقه مند به جراحی عیوب انکساری میباشد.
گاهی اوقات ممکن است جراحی درلایه قرنیه با جراحی لیزیک به صورت ترکیبی برای درمان پیر چشمی و نزدیک بینی انجام شوند، همچنین برای بهبود دوربینی و آستیگماتیسم نیز موثر است (این روش در ایالات متحده به روش "off-label" معروف است ، یعنی اداره غذا و دارو(FDA) به جراح اجازه می دهد جهت بهبود وضعیت بینایی ، روش ترکیبی را انجام دهد.(حتی اگر هنوز مورد تایید قرار نگرفته باشد.)
جراحی درلایه قرنیه عوارض و خطرات کمتری نسبت به روش لنزهای IOL دارد که شامل لنزهای ایمپلنت در داخل یا به طور مستقیم در پشت چشم و یا در مقابل مردمک چشم قرار میگیرد.


درلایه قرنیه کامرا


حدود سه سال پیش روش درلایه قرنیه کامرا جهت جراحی تصحیح بینایی ، برای به دست آوردن تاییدیه FDA انجام گردید. در حال حاضر روش درلایه کامرا ، در حال توسعه توسط AcuFocus بوده و در بین 50 کشور جهان در دسترس میباشد.
روش درلایه کامرا برای کاهش نیاز یا عدم استفاده از عینک نزدیک بینی در افراد دارای سن 45 تا 60 ساله طراحی شده است و برای افرادی که تمایل به بینایی دوربین مناسب و واضح بدون استفاده از عینک و یا دارای مشکلات نزدیک بینی به علت وجود پیر چشمی هستند مناسب میباشد .

درلایه کامرا بسیار کوچک و نازک است و فقط 3.8 میلی متر قطر (حدود یک چهارم اندازه یک لنز نرم) و 6 میکرون ضخامت (کمتر از یک دهم ضخامت موی انسان یا به طور متوسط تنها به اندازه قطر یک گلبول قرمز) دارد. درلایه دارای یک حلقه بیرونی مات وکوچک و یک بازه مرکزی (قطر 1.6 میلی متر) است. هنگام وارد شدن به قرنیه، درلایه کامرا در مرکز چشم، درست در مقابل مردمک چشم قرار میگیرد. این موضوع باعث ایجاد تاثیر "کوچک نمودن مردمک" در چشم می شود که طیف وسیعی از دید شفاف را برای ایجاد وضوح و در عین حال حفظ فواصل در بینایی را به وجود می آورد.
به طور معمول درلایه کامرا در چشمی قرار میگیرد که وضعیتش بر دیگری غالب است و این موضوع اجازه می دهد تا با هر دو چشم بتوانید فواصل دور را به راحتی مشاهده کنید ، این در حالیست که درلایه کامرا نزدیک بینی را نیز بهبود می بخشد.
معمولا این روش کمتر از 15 دقیقه طول می کشد و زمان بهبودی این روش در افراد مختلف متفاوت است . نیاز به استفاده از بخیه نیز نخواهد بود.
(اگرمطمئن نیستید که وضعیت کدام چشمتان بر دیگری غالب است، میتوانید یکی از آزمایشهای مربوطه را انجام دهید)

درلایه Raindrop و نزدیک بینی


حدود دو سال پیش این روش به عنوان بزرگترین ایمپلنت قرنیه دوم(نمره اپتیک) برای درمان پیر چشمی در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت.
طبق اظهارات شرکت سازنده ، این پوشش کوچک حدود (2.0 میلیمتر) از پلاستیک هیدروژل پزشکی بوده و مشابه لنزهای نرم میباشد و دارای ویژگی های نوری تقریبا یکسان با قرنیه انسان است.
و وظیفه بزرگنمایی در بینایی را در داخل چشم داشته و به صورت غير متمركز ، از طريق يك فلپ ليزر به قرنیه وارد میشود و هنگامی که در موقعیت قرار می گیرد، بینایی را مانند یک لنز چند منظوره تغییر می دهد.


بهترین شرایط برای انجام این روش


افراد 41 تا 65 ساله ای که دچار اختلالات نزدیک بینی هستند
• زمان پروسه: حدود 15 دقیقه
• نتایج: بینایی واضح در تمامی فواصل
• زمان بهبودی: چند روز تا چند هفته
متاسفانه این روش با استقبال کم بیماران روبرو گردید.


میکرولنزهای Presbia Flexivue


یکی دیگر از راه های درمان برای افرادمبتلا به پیر چشمی ، میکرولنزهای Presbia Flexivue است.


این دستگاه شبیه به لنز های داخل چشمی بیفوکال است و شباهت زیادی به لنزهایی که در جراحی آب مروارید استفاده می شوند دارد و تنها 3.2 میلیمتر قطر داشته و بسته به نیاز بیمار به صورت گسترده در دسترس میباشد.
در این روش ، بوسیله لیزر فمتوثانیه ، یک شکاف کوچک در استرومای قرنیه ایجاد می شود و درلایه قرنیه در این شکاف قرار میگیرد. شکاف ایجاد شده به خودی خود ترمیم میگردد، این روش معمولا کمتر از 10 دقیقه طول می کشد.
درلایه قرنیه می تواند برداشته شود و لنزهایی با قدرت بیشتر یا کمتر جایگزین شوند.
استفاده از این روش هنوز در ایالات متحده تأیید نشده است ، اما یک نشان CE برای منطقه اقتصادی اروپا دریافت نموده است.
طی مطالعه ای که شش سال پیش در ایتالیا و یونان انجام شد ، بیمارانی که با روش میکرولنز Flexivue تحت درمان قرار گرفتند ،رضایت بسیار بالایی از این روش طی یک سال بعد اعلام نمودند و حدود 97 درصد از آنها در بینایی نزدیک اصلاح نشده خود احساس رضایت کردند و وضعیت دوربینی بینایی آنها نیز عالی گزارش گردید.
حدود 4 سال پیش نیز مطالعه بالینی برروی این روش جهت تاییدFDA در ایالات متحده آغاز گردید.

برلایه های قرنیه شبیه به درلایه های قرنیه هستند اما طوری طراحی شده اند تا به سطح جلویی قرنیه، درست زیر لایه بیرونی اپیتلیوم نزدیکتر باشند.
اپیتلیوم قرنیه حدود 10 درصد از ضخامت کلی قرنیه را تشکیل می دهد و به عنوان مانعی جهت محافظت از باکتری ها طراحی شده است و از نفوذ گرد و غبار و سایر مواد خارجی به چشم جلوگیری می کند. همچنین اپیتلیوم ، اکسیژن و مواد مغذی را از لایه اشک جذب می کند تا بتواند قرنیه را تغذیه نماید.تعیین وقت مشاوره رایگان
Connect us