جراحی پیرچشمی

لیزیک Presby
خرداد ۲۱, ۱۳۹۷
جراحی تعویض لنز
خرداد ۲۳, ۱۳۹۷

یکی از ناراحت کننده ترین مشکلات چشم ، از بین رفتن بینایی ناشی از یک وضعیت طبیعی و مرتبط با سن به نام پیر چشمی است.
اکثر افراد حتی اگر در دوره جوانی از بینایی 10/10 برخوردار باشند و یا بعد از عمل لیزیک یا لازک به وضعیت بینایی عالی و کامل دست یابند ، با رسیدن به سنین ۴٠ تا ۵٠ سالگی دچار پیرچشمی خواهند شد.
در گذشته، درمان معمول برای پیر چشمی استفاده از عینک مطالعه یا عینک های چند کانونی و یا استفاده از لنزهای پیشرفته بود.
در طول سال های گذشته ، تلاش های زیادی برای جراحی تصحیح پیرچشمی ، مانند کراتوپلاستی هدایت شده (CK) انجام شده است ، اما استفاده گسترده از آن توسط جراحان انکساری انجام نگردیده است.
آخرین روش های جراحی برای درمان پیر چشمی که مورد تایید FDA بوده است ، در ایالات متحده استفاده میشود ، رویه های جدید هنوز در حال توسعه بوده و یا در خارج از ایالات متحده مورد تایید میباشد.


بهترین شرایط برای انجام این روش


افراد بیش از 40 سال و افرادی که نیاز به استفاده از عینک مطالعه یا عینکهای دوکانونی برای مشاهده اشیاء نزدیک دارند.
• زمان پروسه: حدود 10 تا 20 دقیقه در هر چشم بسته به روش
• نتایج: بینایی واضح در تمام فواصل ، بدون استفاده از عینک یا لنز
• زمان بهبودی : چند روز تا چند هفته


درلایه قرنیه کامرا


حدود سه سال پیش روش درلایه قرنیه کامرا جهت جراحی تصحیح بینایی ، برای به دست آوردن تاییدیه FDA انجام گردید. در حال حاضر روش درلایه کامرا ، در حال توسعه توسط AcuFocus بوده و در بین 50 کشور جهان در دسترس میباشد.
روش درلایه کامرا برای کاهش نیاز یا عدم استفاده از عینک نزدیک بینی در افراد دارای سن 45 تا 60 ساله طراحی شده است و برای افرادی که تمایل به بینایی دوربین مناسب و واضح بدون استفاده از عینک و یا دارای مشکلات نزدیک بینی به علت وجود پیر چشمی هستند مناسب میباشد.
درلایه کامرا بسیار کوچک و نازک است و فقط 3.8 میلی متر قطر (حدود یک چهارم اندازه یک لنز نرم) و 6 میکرون ضخامت (حدود نیمی از ضخامت پلاستیک بسته بندی مواد غذایی) دارد.

درلایه دارای یک حلقه بیرونی مات وکوچک و یک بازه مرکزی (قطر 1.6 میلی متر) است. هنگام وارد شدن به قرنیه، درلایه کامرا در مرکز چشم، درست در مقابل مردمک چشم قرار میگیرد. این موضوع باعث ایجاد تاثیر "کوچک نمودن مردمک" در چشم می شود که طیف وسیعی از دید شفاف را برای ایجاد وضوح و در عین حال حفظ فواصل در بینایی را به وجود می آورد.
به طور معمول درلایه کامرا در چشمی قرار میگیرد که وضعیتش بر دیگری غالب است و این موضوع اجازه می دهد تا با هر دو چشم بتوانید فواصل دور را به راحتی مشاهده کنید ، این در حالیست که درلایه کامرا نزدیک بینی را نیز بهبود می بخشد.
معمولا این روش کمتر از 15 دقیقه طول می کشد و زمان بهبودی این روش در افراد مختلف متفاوت است . نیاز به استفاده از بخیه نیز نخواهد بود.


درلایه Raindrop و نزدیک بینی


حدود دو سال پیش این روش به عنوان بزرگترین ایمپلنت قرنیه دوم(نمره اپتیک) برای درمان پیر چشمی در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت.
متاسفانه این روش مورد استقبال بیماران قرار نگرفت.

میکرولنزهای Presbia Flexivue یکی دیگر از درلایه های قرنیه است که برای بهبود نزدیک بینی بیماران طراحی شده است . این دستگاه توسط شرکت ایرباس پزیبیا PLC ساخته شده و برای استفاده در اروپا مورد تأیید قرار گرفته ، اما FDA هنوز استفاده از این روش را تایید نکرده است.
میکرولنزهای Presbia Flexivue تنها 3.2 میلیمتر قطر دارد و با توجه به نیازهای بینایی نزدیک افراد، در محدوده قدرت خوبی قرار دارد و در صورت لزوم، می توان با لنزهای قدرت بالا و پایین تری تعویض گردند.
مطالعات انجام شده در مورد این روش در اروپا نشان میدهد، 97 درصد از مردم بعد از جراحی ، بدون استفاده از لنز یا عینک از وضعیت بینایی نزدیک و بینایی دور خود اعلام رضایت نموده اند.
آزمایش بالینی این روش برای تایید FDA در سال 2014 شروع شده و انتظار میرود در سال های آینده به نتیجه برسد.


لیزیک مونوویژن


یکی از انواع دیگر جراحی برای درمان پیرچشمی که می تواند نیاز به استفاده از عینک مطالعه را کاهش دهد، لیزیک مونوویژن است. در این روش جراح لیزیک به طور کامل بینایی دوربین یک چشم (معمولا چشم غالب) را تصحیح میکند و چشم غیر غالب که دچار نزدیک بینی خفیفتری است را برای تصحیح نزدیک بینی جراحی مینماید.
از آنجا که مشکلات ناشی از پیرچشمی ، نزدیک بینی میباشد و اشیاء نزدیک به وضوح قابل دیدن نیست، لیزیک مونوویژن در کاهش پیرچشمی و بینایی بدون عینک در فواصل نزدیک موثر است. بنابراین بعد ازجراحی لیزیک مونوویژن ، طی گذشت مدتی چشم غالب قادر به دیدن فواصل دور به صورت واضح و چشم غیر غالب قادر به دیدن اشیاء نزدیک خواهد بود.
انجام این روش از هر نوع لیزیک یا بوسیله لنز شامل برخی خطرها خواهد بود . اگر عملکرد هر دو چشم را مانند یک تیم در نظر بگیریم ، بعد از انجام این روش اگر چشم غیر غالب برای نزدیک بینی تصحیح گردد، بینایی در فواصل دور واضح نخواهد بود.
با این حال، اکثر افرادی که تحت جراحی مونوویژن قرار می گیرند مشکلی در بینایی نداشته و احساس راحتی می کنند ، قابل قبول بودن بینایی در تمام فواصل ، ارزش از دست دادن بینایی جزئی در فواصل دور را خواهد داشت. همچنین اگر بعد از انجام جراحی لیزیک مونوویژن نیاز به وضوح دید در فواصل دور برای فعالیت های خاصی (مانند رانندگی در شب) باشد، استفاده از عینک های خاص و یا لنز ها می تواند فاصله بینایی را در چشم غیر غالب بهینه ساخته و جبران نماید.


کراتوپلاستی هدایت شده مونوویژن


در کراتوپلاستی هدایت شده از انرژی پایین امواج رادیویی برای از بین بردن الیاف کلاژن کناره های قرنیه استفاده میشود . این کار به انحنای مرکز قرنیه اضافه نموده و باعث تقویت قدرت مرکز قرنیه در فوکوس کردن روی اشیا نزدیک میگردد.

در ابتدا جراح ، چشم را با استفاده از قطره بیحس مینماید . یک الگوی درمان دایره ای بر روی قرنیه کشیده میشود . این الگو کمک می کند تا یک موج کوچک امواج رادیویی برای کاهش کلاژن استفاده شود. این نوع درمان مانند بلتی محکم قرنیه را تحت تاثیر قرار میدهد، تا انحنای قرنیه را تضعیف نموده و در نتیجه وضعیت بینایی بهتر گردد.
این روش در سال 2002 پیش برای کاهش دوربینی توسط FDA مورد تایید قرار گرفت و دو سال بعد برای بهبود بینایی نزدیک در افراد مبتلا به پیر چشمی تایید گردید.
تکنیک دیگری از این روش وجود دارد که (Refractec) نامیده میشود ، کراتوپلاستی هدایت تنها در چشم غیر غالب بیمار انجام میگردد ، بیمارانی که از بینایی مناسبی در فواصل دور در هر دو چشم برخوردار هستند و مایلند از بینایی مناسب در فواصل نزدیک نیز برخوردار شوند ، تحت عمل جراحی این روش قرار خواهند گرفت.
با این حال، ایده خوبیست که با استفاده از لنزهای معمولی یا لنزهای آزمایشگاهی ، این روش را در مطب پزشک تست نمایید تا قبل از انجام جراحی مطمئن شوید که با آن سازگاری خواهید داشت.
این جراحی حدود٣ دقیقه زمان خواهد برد و میتوانید بهبود در بیناییتان را احساس نمایید اما برای رسیدن به نتیجه نهایی جراحی چند هفته زمان نیاز خواهد بود.
یکی از ویژگیهای قابل توجه این روش این است که عملی کم عارضه بوده و خطر خاصی بیمار را تهدید نمی نماید . بعضی از بیماران علائمی مانند ریزش اشک ، احساس وجود شئ خارجی در چشم و احتمالا نوسان دید را تجربه خواهند نمود اما این عوارض موقت میباشد.


جراحی تعویض لنز


جراحی تعویض لنز (RLE)عبارتست از حذف و جایگزینی لنز های طبیعی با لنز (IOL) برای بهبود بینایی . این روش بسیار شبیه جراحی آب مروارید است، اما هدف RLE حذف لنز طبیعی بر خلاف جراحی آب مروارید که لنز شفاف و بدون کدورت است میباشد.
جراحی تعویض لنز می تواند به کاهش نیاز استفاده از عینک توسط یک IOL مولتی فوکال یا IOL قابل تنظیم کمک نماید . استفاده از هر دو این لنز ها میتواند بینایی واضح و مناسبی را بدون استفاده از عینک فراهم نماید.
یکی دیگر از گزینه هایی که جراح به شما پیشنهاد خواهد داد ، تصحیح بینایی مونوویژن با جراحی لنز تکه ای است.


لیزیک مولتی فوکال (لیزیک Presby)


لنزهای مولتی فوکال میتوانند در محدوده نزدیک، متوسط و دور ، بینایی شما را تصحیح نمایند. در این روش که به لیزیک چند لایه ای یا ( لیزیک Presby ) معروف است ، زمینه های مشابه بر روی سطح جلوی چشم (قرنیه) با لیزر اگزایمر برای اصلاح پیر چشمی فراهم مینماید.
این یک روش هنوز مورد FDA تایید نمیباشد . آزمایشات بالینی در مورد اثربخشی و ایمن بودن این روش در حال انجام است.تعیین وقت مشاوره رایگان
Connect us