جراحی تعویض لنز

جراحی پیرچشمی
خرداد ۲۲, ۱۳۹۷
لنزهای ایمپلنت (لنزهای داخل چشمی IOL)
خرداد ۲۳, ۱۳۹۷

جراحی تعویض لنز یا جراحی برداشتن لنز شفاف ، ممکن است گزینه بهتری نسبت به عمل جراحی انکساری لیزیک، PRK یا IOL برای افراد مبتلا به پیرچشمی و دوربینی باشد.
(RLE) جایگزین لنز طبیعی چشم می باشد تا عیوب انکساری را تصحیح نموده و وضوح بینایی بیشتری را ارائه دهد ، همچنین نیاز به استفاده از عینک نزدیک بینی یا عینک چند کانونی را کاهش دهد.
در حالی که جراحی جایگزینی لنز مورد تایید FDA نمیباشد ، اما برخی از جراحان چشم این جراحی را تحت شرایط خاصی انجام می دهند. این روش کاملا قانونی است و گاهی اوقات موثرترین راه برای تصحیح مشکلات بینایی خاص میباشد.


جراحی تعویض لنز (RLE)


معمولا این نوع از لنزها مخصوص افراد مبتلا به پیرچشمی یا دوربینی شدید هستند که برای عمل جراحی لیزیک، PRK یا IOL مناسب نمیباشند. اگر دچار پیرچشمی و دوربینی متوسط تا شدید هستید، ممکن است RLE تنها گزینه قابل قبول برای بینایی واضح باشد و کمترین استفاده از عینک را بعد از عمل جراحی انکساری ارائه دهد.
همچنین این نوع جراحی می تواند نزدیک بینی را نیز اصلاح نماید ، اما درصورتی که امکان جراحی های لیزری، PRK یا IOL در وجود داشته باشد، توصیه نمیگردد.
این روش با جراحی آب مروارید تقریبا یکسان است و تفاوت آنها این است که در RLE لنز جایگزین به جای یک لنز کدر در آب مروارید ، شفاف است.
در عمل جراحی آب مروارید، بسته به نیازهای بینایی و سلامت چشم ، سه نوع IOL برای جایگزینی لنز طبیعی موجود است و آن ها به این شرح میباشند:
• IOL فوکوس ثابت مونو فوکال. لنزهای مونو فوکال بینایی شفافی در فاصله دور، متوسط و نزدیک ارائه میدهند اما نه هر سه را بصورت یکجا. IOL های توریک برای اصلاح آستیگماتیسم و نیز به عنوان یون های مونو فوکال طبقه بندی می گردند.
• IOL های مولتی فوکال ، لنز مولتی فوکال ، بینایی شفافی در فاصله های مختلف فراهم می کنند.
• لنزهای چند کانونی داخل چشمی. IOL مجهز به نوعی از لنزهای مونو فوکال است که با تغییر موقعیت در چشم، امکان تمرکز در فاصله های مختلف را فراهم می کند.
لنزهای داخل چشمی ، برای همه افرادمناسب نیستند و جراح بسته به نیازهای فرد یکی از آنها را پیشنهاد میکند.


جراحی تعویض لنز : روش جراحی


این روش معمولا 15 دقیقه طول می کشد و به صورت سرپایی انجام می شود. جراحی در هر چشم به صورت جداگانه و با اختلاف حدود یک هفته از هم انجام میگیرد.
قطره های بیحسی موضعی در طول RLE به چشم اعمال میگردد و معمولا در این روش احساس ناراحتی وجود ندارد و اکثر افراد بعد از جراحی متوجه بهبود فوری در چشمان خود می گردند.


بهترین شرایط برای انجام این روش


دوربینی، پیرچشمی ، عدم وجود شرایط برای انجام لیزیک یا IOL
• زمان پروسه: حدود 15 دقیقه در هر چشم
• نتایج: بینایی واضح در تمام فواصل بدون استفاده از عینک یا لنز
• زمان بهبودی: چند روز تا چند هفته
• هزینه: بسته به شرایط چشمها متغیر خواهد بود
بهبودی اولیه بعد از این روش و زمانی که شما می توانید فعالیت های معمول روزمره را از سر بگیرید ، معمولا حدود یک هفته بعد از جراحی میباشد.
نتیجه نهایی در این نوع جراحی می تواند تا چندین هفته طول بکشد و ممکن است علائم اختلال بینایی نظیر تاری دید، هاله نور و انعکاس نور یا احساس وجود شئ خارجی در چشم را تجربه نمایید.
معمولا بعد از یک هفته شما باید قادر به بازگشت به محل کار بوده و بتوانید رانندگی نمایید ، البته این زمان بسته به دستورالعمل های جراح متغیر میباشد.
همانطور که احساس حفره دندانی را که کشیده اید احساس نمیکنید ، IOL را نیز احساس نخواهید کرد و از آنجا که ایمپلنت لنز در داخل چشم قرار دارد و نه بر روی سطح چشم ، برای دیگران ، مانند لنز قابل مشاهده نخواهد بود. لنز داخل چشمی، جایگزین دائمی برای لنز طبیعی بوده و برای ادامه روال طبیعی زندگی طراحی شده است. همچنین در طول زمان، خطر و ناراحتی کمتری (از دست دادن اثر تصحیحی بینایی یا بدتر شدن بینایی) خواهد داشت.


جراحی تعویض لنز برای افراد مبتلا به پیرچشمی


پیرچشمی همه افراد را تحت تاثیر قرار خواهد داد و در بعضی موارد بعد از 40 سالگی نمایان خواهد شد . پیرچشمی نوعی بیماری طبیعی مرتبط با سن است که در آن لنز طبیعی چشم سخت و غیر قابل انعطاف خواهد شد و شما توانایی تمرکز بر روی اشیاء نزدیک را از دست خواهید داد.


آیا مبتلا به آب مروارید هستید؟


RLE می تواند برای آب مروارید درمان اولیه باشد.
افرادی که در سنین میانسالی یا سنین بالاتر و دچار آب مروارید میشوند ، با گذشت زمان نیاز به جراحی پیدا خواهند کرد.

گزینه های غیر جراحی برای پیرچشمی عبارتند از استفاده از عینک مطالعه ، لنزهای دو طرفه یا پیشرونده و لنزهای چند کانونی. یکی دیگر از گزینه ها، استفاده از لنزهای تماسی است.
جراحی های انکساری مانند لیزیک ، PRK و IOL نمی توانند به طور مستقیم نزدیک بینی ناشی از پیر چشمی را درمان نمایند.
اگر چه پیشرفتهای اخیر پزشکی مانند لیزیک مونوویژن و کراتوپلاستی هدایت شده مفید میباشند، اما برای این بیماری مناسب نبوده ومعیارهای درمان این روش را ندارند.
برای افراد مبتلا به پیرچشمی و دوربینی متوسط تا شدید، RLE اغلب مناسب ترین گزینه جراحی است.
تنوع IOL ها شما را قادر می سازند تا در تمام فواصل مشکل بیناییتان را حل نموده و بتوانید بر پیرچشمی و مشکل دوربینیتان غلبه نمایید.


در حالی که لیزیک هنوز از گزینه های رایج برای تصحیح نزدیک بینی و دوربینی است ، اما اگر عیوب انکساری بسیار شدید باشد یا قرنیه غیرطبیعی داشته باشید، ممکن است این روش جایگزین مناسب برای لیزیک باشد. بر خلاف لیزیک یا PRK، جراحی تعویض لنز می تواند تقریبا هر درجه از نزدیک بینی را تصحیح کند ،میزان بینایی بعد از عمل جراحی RLE اغلب بهتر از نتایج لیزیک و PRK در موارد دور بینی متوسط و کم است. اگر شما مبتلا به نزدیک بینی هستید، RLE معمولا تنها زمانی انجام می شود که شرایط مناسب برای سایر جراحی های تصحیح بینایی را نداشته باشید . افرادی که دچار نزدیک بینی هستند، خطر ابتلا به جدا شدن شبکیه را در طول استخراج لنزهای شفاف خواهند داشت ،دیگر گزینه های جراحی انکساری باید ابتدا مورد بررسی قرار گیرد.
همچنین، شما باید هزینه RLE را نیز مد نظر قرار دهید ، زیرا هزینه های این روش جراحی در حدود دو برابر هزینه جراحی لیزیک است.


این که آیا شما نیاز به استفاده از عینک یا لنز را بعد از جراحی خواهید داشت یا خیر ، بستگی به نوع لنز داخل چشم دارد.
IOL مونو فوكال به طور گسترده ای در جراحی آب مروارید و جراحی لنز انکساری مورد استفاده قرار میگیرند. آنها حساسیت بینایی و وضوح عالی دارند و مواردی از اختلالات بینایی مانند هاله نور و تابش خیره کننده را کاهش میدهند.
با این حال چون مونوفوکال تنها برای تمرکز در یک فاصله طراحی شده است، به احتمال زیاد برای بینایی بسیار نزدیک مانند خواندن و کار با کامپیوتر نیاز به استفاده از عینک خواهید داشت (مونوویژن می تواند در بینایی های نزدیک مناسب تر عمل نماید).

به طور کلی، اگر بعد از جراحی RLE برای بینایی واضح ، نیاز به عینک داشته باشید ، میتوانید از عینک های آنتی رفلکس که دارای پوشش ضد انعکاسی برای از بین بردن بازتاب نور هستند استفاده نمایید . ( از این عینک ها برای مطالعه ، کار با کامپیوتر و همچنین تصحیح عیوب انکساری باقی مانده استفاده میشود.)
همچنین، اگر بعد از جراحی انکساری لنز، تابش نور خیره کننده باعث ناراحتی شدید در چشمان شما گردید ، عینک های فتوکرومیک که به طور خودکار در فضای باز تحت نور خورشید تغییر می کنند، به شما کمک خواهد نمود. پیشرفت قابل توجه در جراحی لنز داخل چشمی که به تایید FDA نیز رسیده است ، از چندین تکنیک در جایگزینی IOL استفاده مینمایند که بینایی را در فاصله های مختلف فراهم نموده و نیاز به عینک یا لنز را کاهش داده و یا از بین می برند.
• در تحقیقات بالینی انجام شده برای این روش ، 92 درصد از افرادی که تحت این روش قرار گرفتند ، بعد از جراحی هرگز به عینک نیاز نداشتند و یا به ندرت این نیاز را پیدا نمودند.
• نتایج کلینیکی این روش نیز نشان داد ، 80 درصد از افراد بعد از انجام ایمپلنت به عینک نیاز نخواهند داشت.
• مطالعات بالینی انجام شده در این زمینه نیز نشان میدهد ، 88 درصد از افراد بعد از انجام جراحی ، نیاز به استفاده از عینک ندارند.
• طی معاینات انجام شده توسط FDA در این زمینه ، بیش از 88 درصد از افراد ، بینایی 10/5 یا بیشتر را بعد از جراحی تجربه خواهند نمود.
IOL دارای مزایا و معایبی برای بدست آوردن بینایی مناسب هستند که ممکن است در فواصل نزدیک، متوسط و دور ایجاد مشکل نموده و نیز احتمال ایجاد اختلالات بینایی مانند هاله نور و تابش خیره کننده نورشبانه را بعد از عمل بوجود آورند.
همچنين نتايج يك آزمایش باليني نشان داد این روش قابل مقايسه با روش های ديگر نمیباشد، زيرا هر مطالعه با روشهاي متفاوتي انجام مي شود كه اغلب با معيارهاي مختلف بيمار سنجیده میشود . جراح در مورد جراحی IOL بسته به شرایط به شما تصمیم گیری خواهد نمود.


خطرات و عوارض احتمالی


جراحی تعویض لنز دقیقا همانند عمل جراحی آب مروارید انجام میشود ، بنابراین تکنیک جراحی و عوارض ان نیز دقیقا شبیه جراحی آب مروارید است . بدیهی است این روش نسبت به جراحی لیزیک و لازک با خطرات بیشتری همراه است.
با این حال عوارض مخاطره امیز آن بسیارنادر بوده و بیشترعوارض با درمان دارویی و یا جراحی تکمیلی درمان میشوند.
لازم است قبل از هر گونه تصمیمی با عوارض احتمالی این عمل اشنا شوید
• جدا شدگی شبکیه ، خصوصا در بیماران مبتلا به نزدیک بینی شدید
• جابجایی IOL
• افزایش فشار داخل چشمی
• عفونت یا خونریزی داخل چشمی
• افتادگی پلک
• تابش خیره کننده نور ، هاله بینی ، و تاری دید بویژه با لنز های چند کانونی
گرچه این جراحی نسبت به سایر روشها تا حدی با خطرات بیشتر همراه است اما برای بیمارانی که دارای نمره چشم بالا هستند و تمایل زیادی به عدم استفاده از عینک و یا لنز دارند انتخاب مناسبی است.تعیین وقت مشاوره رایگان
Connect us