لنزهای ایمپلنت (لنزهای داخل چشمی IOL)

جراحی تعویض لنز
خرداد ۲۳, ۱۳۹۷
روش لیزیک: راهنمای کامل
خرداد ۲۶, ۱۳۹۷

در این صفحه در مورد انواع لنزهای Phakic IOL در مقایسه با لیزیک ، آیا شما شرایط انجام IOL را دارید؟ در طول انجام این روش چه اتفاقی می افتد؟ خطرات و عوارض و نتایج بینایی بعد از این روش ، صحبت خواهد شد.


IOL های Phakic (لنزهای داخل چشمی) جایگزینی برای جراحی لیزیک و PRK جهت تصحیح نزدیک بینی شدید هستند و در بعضی موارد نتایج بهتر و قابل پیش بینی تیر از عمل جراحی لیزری فراهم می کنند.
IOL های Phakic لنزهای قابل کاشت شفافی هستند که در جراحی ، بین قرنیه و عنبیه (قسمت رنگی چشم شما) و در پشت عدسی بدون اینکه لنز طبیعی برداشته شود قرار میگیرد . لنزهای Phakic باعث میشوند نور به طور منظم روی شبکیه برای بینایی واضح تر و بدون استفاده از عینک منعکس گردد.
لنزهای ایمپلنت مانند لنزهای تماسی برای اصلاح نزدیک بینی استفاده میشوند و تفاوت آنها این است که IOL های phakic به جای نشستن روی سطح چشم ، درداخل چشم استفاده میشوند.


بهترین شرایط برای انجام این روش


نزدیک بینی، عدم دارا بودن شرایط لیزیک
• زمان پروسه: حدود 15 دقیقه در هر چشم
• نتایج: بینایی 10/5 یا بیشتر بدون استفاده از عینک یا لنز
• زمان بهبودی: چند روز تا چند هفته
• هزینه: بسته به شرایط چشم متغیر میباشد
همچنین، IOL ، به جز مواردی که لنز از چشم برداشته شود ، تصحیح دائمی را برای نزدیک بینی ارائه می دهد.
بر خلاف لنزها ، شما وجود این نوع از لنز را در چشمتان احساس نخواهید کرد (بسیار شبیه به اینکه حفره دندان کشیده شده احساس نمی شود) و به غیر از معاینه های منظم ، نیازی به نگهداری ندارند.


انواع لنزهایPhakic IOL


در حال حاضر دو نوع IOL مورد تایید FDA در دسترس میباشد. جراح ، بسته به شرایط شما، مناسب ترین روش را توصیه خواهد نمود.
• Visian ICL که به وسیله Staar Surgical عرضه شده ونوعی IOL محض خلفی است، به این معنی که آن را در پشت عدسی و در جلوی لنز طبیعی قرار میدهند . این نوع لنز در سال 2005 برای تصحیح نزدیکی بینی از 3D به بالا ارائه گردید.
از آنجا که این نوع لنز در پشت عدسی قرار می گیرد، با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نبوده و تنها از طریق میکروسکوپ دیده می شود.
این نوع لنز از یک کوپلیمر کلاژن نرم و سازگار با محیط زیست ساخته شده و با توجه به انعطاف پذیری آن ، لنز را می توان در طول جراحی در چشم جای داد و فقط نیاز به یک برش کوچک خواهد داشت.
• Verisyse پزشکی : نوعی IOL محفظه قدامی است، به این معنی که در مقابل عنبیه قرار میگیرد، این نوع لنز در سال 2004 برای تصحیح نزديك بینی شدید و متوسط در محدوده 5D به بالا ارائه گردید.
این نوع لنز از پلاستیک پزشکی درجه یک (پلی اتیل متاکریلات یا PMMA) ساخته شده است و جنس آن سخت میباشد و تحت نام تجاری Artisan به بازار عرضه میگردد.
این نوع لنز ها به راحتی قابل مشاهده نیستند و از فاصله خیلی نزدیک میتوانید آنها را در چشم مشاهده نمایید.

Visian ICL مورد تایید برای تصحیح نزدیک بینی است، اما آزمایشات بالینی برای درمان دوربینی نیز ادامه دارد. روش Toric Visian ICL برای اصلاح آستیگماتیسم و همچنین نزدیک بینی مورد مطالعه قرار گرفته است.


IOL Phakic در مقایسه با جراحی لیزیک


لیزیک در حال حاضر محبوب ترین نوع جراحی ایمن و موثر است و پیشرفت های تکنولوژی در این روش مانند لیزیک سفارشی و لیزیک بدون درد، نتایج بینایی را بهتر نموده است.
اما تمامی افراد شرایط انجام لیزیک را ندارند . دلایل احتمالی برای عدم داشتن این شرایط عبارت است از: نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم؛ عدم وجود قرنیه نازک یا نامنظم و شرایطی مانند کراتوکونوس یا سندرم خشکی چشم. افراد مبتلا به نزدیک بینی متوسط تا شدید ممکن است برای IOL ها مناسب تر از جراحی لیزیک باشند.
برای افرادی که شرایط جراحی لیزیک را ندارند ، لنزهای داخل چشمی می تواند نتایج خوبی در بر داشته باشد.
در مطالعه اخیر که لیزیک را با جراحی IOL برای تصحیح بینایی از -6D به بالاتر مقیسه نموده است مشخص گردید ، هر دو روش شانس بینایی 10/10 را بدون استفاده از لنز برای یک سال بعد از عمل جراحی ارائه میدهند. همچنین این مطالعه نشان داد بیمارانی که تحت ایمپلنت IOL قرار گرفته اند از وضعیت بینایی خوبی نسبت به بیماران تحت جراحی لیزیک برخوردار بوده و رضایت بیشتری داشتند ، جهت هیچ یک از روش ها عوارض قابل توجهی گزارش نشد.
یکی از محققان اعلام نمود ، یافته های ما نشان می دهد ، ایمپلنت IOL ایمن تر از عمل جراحی لیزر اگزایمر برای تصحیح بینایی متوسط یا ضعیف میباشد.
هزینه های این روش نیز باید مورد توجه قرار گیرد ، زیرا هزینه های این روش معمولا تا حدی بالاتر از هزینه های لیزیک است.
پس از معاینات کامل چشم و ارزیابی سلامت بینایی، جراح بهترین نوع جراحی را به شما توصیه خواهد نمود.تعیین وقت مشاوره رایگان
Connect us