دانستنیها و باید و نبایدها در مورد خشکی چشمتاثیر گوشی و مانیتور بر خشکی چشم

اگر از خشکی چشم ها رنج می برید، نباید مدت زمان طولانی به صفحه ی رایانه چشم بدوزید. خیره شدن به صفحه ی مانیتور باعث می شود که دفعات پلک زدن شش مرتبه کاهش پیدا کند که همین مسئله باعث خشکی چشم ها می شود . . در حین کار با رایانه لازم است که به طور مرتب، چشم ها را از صفحه گرفته و استراحت دهید (یعنی مدتی به مانیتور نگاه نکنید).


تاثیر پلک زدن بر خشکی چشم

به طور مرتب چشم هایتان را باز و بسته کنید .اگر از خشکی چشم رنج می برید، مهم ترین کار پلک زدن منظم و باز و بسته کردن چشم هاست. به خاطر اینکه با این کار به کمک فشاری که به غدد می بومین می آید، سطح چشم چرب و لیز می شود. چشم ها را ببندید و تماس بین پلک بالا و پایین را حس کنید. تا دو بشمارید. سپس پلک ها را به هم فشار دهید و باز تا دو بشمارید. چشم ها را باز کنید و تا دو بشمارید تا چرخه پلک زدن کامل شود. چند مرتبه این کار را تکرار کنید. لازم است که این تمرین را در طول روز به طور مرتب انجام دهید. باید بدانید که ما به طور طبیعی در هر 5 تا 6 ثانیه یک بار پلک می زنیم، یعنی در هر دقیقه حدود 10 تا 12 بار.


تاثیر نوشیدن قهوه بر خشکی چشم

آیا قهوه برای درمان خشکی چشم موثر است؟ در سال 2012، محققان دانشگاه پزشکی توکیو، بررسی هایی را روی 78 داوطلب سالم انجام داده و به این نتیجه رسیدند تولید اشک در افرادی که کپسول کافئین مصرف می کنند بیشتر است. با وجود اینکه بررسی های دیگری در این خصوص انجام نشده است، اما متخصصان استفاده از کافئین را برای درمان سندرم خشکی چشم توصیه می کنند. با این حال باید کمی محتاط بود. استفاده ی زیاد از کافئین بویژه برای افرادی که نسبت به تاثیر محرکی آن حساس هستند توصیه نمی شود. در این پژوهش میزان کافئین دریافتی برای هر کیلوگرم وزن فرد 5 تا 7 میلی گرم بوده است که معادل چهار فنجان قهوه یا 10 فنجان چای در روز است. توجه داشته باشید که این میزان در برخی افراد باعث بروز مشکلاتی مانند اضطراب، لرز، تپش قلب و غیره می شود. از این گذشته بر اساس نتایج پژوهش ژاپنی اشاره شده در بالا، کافئین می تواند کمبود اشک را کنترل کند. در نتایج این پژوهش به تاثیر این ماده در افزایش لایه ی چربی اشاره ای نشده است، در حالی که علت اصلی خشکی چشم به دلیل کمبود لایه چربی آن بروز می کند. بنابراین اگر جزو افرادی هستید که نسبت به کافئین حساسیت دارید، از مصرف زیاد آن بپرهیزید. اما اگر چنین مشکلی ندارید، می توانید مصرف کافئین را افزایش دهید.تاثیر مصرف امگا-3 بر خشکی چشم

از مصرف امگا-3 غافل نشوید . امگا-3 به تسکین علائم سندرم چشم های خشک کمک می کند. نتایج پژوهشی که در سال 2011 به چاپ رسید نشان می دهد که مصرف مکمل اسیدهای چرب اشباع نشده باعث بهبود علائم سندرم خشکی چشم می شود؛ چون این ترکیبات قادر هستند التهاب را کاهش دهند.

پژوهش دیگری که در سال 2009 انجام شده است نیز نشان می دهد که این اسیدهای چرب امگا 3 باعث افزایش کیفیت اشک ترشح شده می شود. در سال 2010 نیز محققان آمریکایی به این نتیجه رسیدند امگا-3 می تواند میزان اشک تولید شده را کنترل کند و ترشحات غدد می بومین را بیشتر نماید. برای دریافت امگا3 بیشتر، به سراغ روغن های گیاهی مانند روغن کلزا، روغن سویا و روغن گردو بروید. ماهی های چرب مانند ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، ماهی تن و غیره حاوی این اسیدهای چرب هستند. از بین سبزیجات نیز سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و همچنین ماش و غیره جزو منابع امگا3 ها هستند. استراحت چشم ها در حین کار با رایانه فراموش نشود.


استفاده از اشک مصنوعی برای خشکی چشم

از اشک مصنوعی استفاده کنید . اشک مصنوعی که به صورت قطره در داروخانه ها به فروش می رسد و همچنین ژل چشمی و غیره برای مقابله خشکی چشم مناسب هستند. البته توصیه می کنیم این محصولات را با نظر و تجویز چشم پزشک استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده ی طولانی مدت از قطره های چشمی، عوارض خود را دارد. پس قبل از خریدن این محصولات، با چشم پزشک خود مشورت کنید.

2 سوال برای مقاله " بایدها و نبایدها و دانستنیها در مورد خشکی چشم "

  1. Backlinks گفت:

    100,000 Backlinks only $10,Subject to data from ahrefs.com.After paid $10 by PayPal (My PayPal:helloboy1979@gmail.com),Tell me your URL, email and comment content.I will complete the task within ten days.But It may take up to a month for the data updated from ahrefs.com.

    1. عبدالرضا گفت:

      بنده 4سال قبل عمل پیوندقرنیه کردم. یک هفته پیش پیوندپس زده یکی ازعواملش خشکی چشم بوده میشه لطفآ منو راهنمایی کنید

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: