پرسش و پاسخ راجع به لیزیک سفارشی


دکتر شالحرن به عنوان یک خلبان جنگنده F-14 سابق و جراح چشم، بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده و متخصص منحصر به فرد در لیزیک سفارشی wavefront است.
دکتر شالحرن که علاقه مند به بینایی دقیق جهت خلبانی هواپیمای جنگنده بود ، برنامه عمل جراحی چشم را در مرکز پزشکی دریایی ایالات متحده تأسیس کرد و اولین جراح چشم در ایالات متحده بود که انجام عمل جراحی PRK، لیزیک و IOL را انجام داد.

همچنین دکتر شالحرن تا سن بازنشستگی اش در سال 2007، به گسترش بسیاری از برنامه های جراحی چشم در نیروی دریایی ایالات متحده پرداخت در جراحی های بسیاری از نقاط نیز نظارت داشت.
در حال حاضر دکتر شالحرن در سن دیگو، مدیر پزشکی اپتیک اکسپرس است. او در کنفرانس هایی که جراحان پیشرو چشم جهان در مورد روش های جراحی عیوب انکساری مانند لیزیک مورد استفاده شرکت مینمایند، سخنرانی های مکرری انجام میدهد.


سوال: آیا می توانید لیزیک هدایت شده با موج (سفارشی) را توضیح دهید؟

پاسخ: این روش یک فرآیند درمان مبتنی بر هدایت موج است که توسط انعکاس نور ، انحرافات چشم را با یک دستگاه پیشرفته به نام aberrometer اندازه گیری می نماید که اصطلاحا به آن اثر انگشت چشم یا اسکن عنبیه میگویند.
این به اصطلاح "اثر انگشت" منحصر به فرد برای اشخاص به منظور اصلاح بینایی توسط لیزر با اندازه گیری رایانه ای است که به صورت بسیار پیشرفته برای افراد مورد استفاده قرار می گیرد.


سوال: تفاوت بین لیزیک هدایت موج و انواع دیگر، مانند لیزیک معمولی یا لیزیک بهینه سازی شده چیست؟

پاسخ: اگر بخواهیم توضیح ساده ای بدهیم ، تصحیح منظم و رایج یا استاندارد ، مانند تجویز عینک که به عنوان مبنایی برای اصلاح بینایی استفاده می کند میباشد. این رویکرد روشی مناسب برای کاهش یا حذف نیاز به استفاده از عینک یا لنز است.

از سوی دیگر می تواند موجب ایجاد انواع دیگری از اختلالات بینایی ، به خصوص انحرافات کروی گردد. این اختلالات می تواند ایجاد مشکلات تمرکز نماید و اشیاء تار به نظر برسند. به طور خاص مقدار قابل توجهی از انحنای کروی می تواند مشکلات بینایی را به ویژه در شب، در قالب تابش خیره کننده نور و هاله بینی در اطراف نور چراغ ها ایجاد نماید.

روش لیزیک بهینه سازی شده طوری طراحی شده است که این انحرافات کروی را نه ایجاد کند و نه کاهش دهد. در حال حاضرتصحیح این بیماری هنوز هم بوسیله عینک انجام میشود اما این روش نمیتواند سایر مشکلات ذکر شده در چشم را تصحیح نماید.

روش لیزیک هدایت موج بسیار متفاوت با روش های معمولی یا بهینه سازی شده است. این روش از دستگاهی به نام aberrometer استفاده می کند که تمام آثار نوری چشم، شامل عیوب انکساری و میزان خطاهای بینایی را اندازه گیری می نماید.
هدایت موج Wavefront، درست مانند لیزیک بهینه سازی شده می تواند القای ابررساناهای کروی را به حداقل برساند. همچنین اندازه گیری و درمان سایر اختلالات بزرگتر با این روش بسیار دقیق تر انجام میشود و نتایج بهتری نیز ارائه مینماید.

اما این موضوع یک روش کافی، خوب یا موثر نیست . تمام این روش ها به میزان قابل توجهی از ایمنی و اثربخشی برخوردار هستند.ممکن است تصور کنید لیزیک بهینه سازی شده مرحله ای پیشرفته است و روش هدایت موج قدمی بزرگ تردر این زمینه میباشد.


سوال: لطفا کمی درباره انحرافات بینایی در چشم توضیح دهید؟

پاسخ: هرگونه اختلال و بینظمی نوری که باعث شود تصاویر تار دیده شوند.
این اختلالات متداول معمولا به صورت نزدیک بینی و آستیگماتیسم هستند. این مشکلات می توانند با عینک تصحیح شوند و در حال حاضر این موارد انحرافات مرحله پایین تر نامیده میشوند.
با این حال به طور خلاصه می توان سایر انواع اختلالات نوری را که در چشم ایجاد میگردد و با عینک قابل اصلاح نیست را اختلالات "مرتبه بالاتر" نامید.

برجسته ترین موارد در میان آنها انحرافات بینایی و اغماء می باشد. هر دو این موارد می توانند تصاویر را در شب بصورت تار به نظر افراد برساند و باعث ایجاد هاله در اطراف چراغ ها و همچنین درخشان دیده شدن نورها و دوبینی شوند. قرنیه و لنز هر دو می توانند این اختلالات را داشته باشند.
روش wavefront تمام ابعاد نوري، مرتبه پايين و بالاتر را اندازه مي کند و تلاش مي نماید تا آنها را تصحيح کند. این موضوع از آپشن های wavefront است. ممکن است ماهیت این اختلالات، باعث آسیب رساندن به کیفیت بینایی نیز شود.


سوال: هزینه جراحی لیزیک چشم در روش معمولی یا بهینه سازی شده بسیار ارزان تر نیست؟ اگر فرد نیاز به تصحیح معمولی بینایی داشته باشد و زمانی که روش های لیزیک معمولی یا بهینه سازی نتیجه های قابل قبولی ارائه میدهند، چرا باید لیزیک هدایت شده موج انجام شود؟

پاسخ: این موضوع که لیزیک هدایت شده با موج از فناوری های بسیار بالاتر و گران تر استفاده می کند ، صحت ندارد. این امر می تواند مانند عنوان کردن این مسئله باشد که یک کامپیوتر ، تکنولوژی بالاتر و گران تری نسبت به چرتکه دارد و همه موافق هستند که یک کامپیوتر ارزش هزینه های اضافی را دارد.

مطالعات نشان داده است مزیت این تکنولوژی واقعا بسیار زیاد است. لیزیک هدایت شده توسط Wavefront منجر به نتایج و کیفیت بینایی بهتر، به ویژه هنگامی که به بینایی در شب و در محیط تاریک نیاز است و یا زمانی که تقاضای بینایی بسیار دقیق وجود دارد میگردد.


سوال: لیزیک هدایت موج نسبت به انواع روش های دیگر، مانند لیزیک بهینه سازی شده چقدر هزینه بیشتری دارد؟

پاسخ: این موضوع بستگی به جراح دارد و بایستی وضعیت نمره چشم و دیگر شرایط موجود بررسی گردد.


سوال: آیا کسی که واجد شرایط برای انجام لیزیک باشد، شرایط انجام لیزیک هدایت موج را نیز خواهد داشت؟

پاسخ: بعضی از بیماران شرایط انجام لیزیک هدایت موج را ندارند، زیرا به اندازه گیری بسیار دقیق با aberrometer نیاز میباشد. اگر فرد نتواند اندازه گیری دقیق توسط این دستگاه را داشته باشد، نباید لیزیک هدایت موج را انجام دهد.
به طور مثال اگر بیمار زخم قرنيه داشته باشد و یا اگر سن بیمار بالا باشد (توانایی تمرکز) را برای اندازه گیری نخواهد داشت.

همچنین برخی از دستگاههای aberrometer نیاز به قطر مردمک مناسب برای اندازه گیری کافی دارند. اگر قطر مردمک در نور کم به اندازه کافی بزرگ نباشد، ممکن است فرد شرایط انجام این روش را نداشته باشد. در این موارد ، استفاده از روش بهینه سازی ممکن است گزینه بهتری باشد.


سوال: چه افرادی میتوانند شرایط انجام لیزیک هدایت موج را داشته باشند؟

پاسخ: تقریبا 95 درصد از بیمارانی که شرایط انجام لیزیک را دارند ، به طور بالقوه، واجد شرایط فرآیند هدایت موج نیز هستند.


سوال: آیا شما برای فردی که نیاز به فرآیند لیزیک هدایت شده دارد ، پیشنهاد روش درمان دیگری را دارید؟

پاسخ: در روش لیزیک بهینه سازی شده و فرآیند هدایت موج که هر دو نتایج مناسبی را ارائه داده اند، ممکن است هنگام مشاهده نمودار چشمی ، نتایج مشابهی تصور گردد.
تفاوت بین این دو برای سایر جنبه های بینایی، بیشتر به نظر میرسد، به خصوص توانایی هایی که نیاز به دقت بالایی دارند مانند رانندگی در شب. در این صورت نتایج بینایی در فرایند هدایت موج برتر میباشد.

نتایج منتشر شده از فرآیندهای هدایت موج فوندانس، حساسیت کنتراست بهبود یافته و درمان انحرافات مرتبه بالاتر را در مقایسه با درمان استاندارد گزارش نموده اند.

بعضی از نمونه هایی که چگونگی این روش را در شرایط عملی بیان می کنند شامل : توانایی بهبود یافته برای خواندن علامت های جاده در هوای مه آلود و یا تشخیص آسان چهره در جمعیت است. فرآیند هدایت موج منجر به کیفیت بینایی بهتر می گردد.
اگر فردی بعد از انجام لیزیک علاقه مند به بهترین کیفیت بینایی است ، ما درمان هدایت موج را توصیه می کنیم. به عنوان یک تاییدیه خوب برای نتایج برتر روش هدایت موج فونداس، خلبانان جنگنده های نظامی و فضانوردان ناسا میباشند.

دیدگاه ها بسته شده است