مقایسه ی لیزیک باتیغه و بدون تیغه

مشورت در مورد لیزیک بدون تیغه و بالعکس


اگر شما علاقه مند به عمل جراحی لیزیک چشم برای تصحیح بینایی هستید، ممکن است درباره موضوع "لیزیک با استفاده از تیغه در مقایسه با لیزیک بدون تیغه" و نحوه انجام این کار فکر کرده باشید.این روش ها چه میباشند ؟ و مزایا و معایب هر نوع از روشهای لیزیک چیست؟

در لیزیک سنتی، یک ابزار شناخته شده به عنوان میکروکراتوم، یک فلپ نازک را به سطح شفاف چشم (قرنیه) وارد مینماید . سپس فلپ برای استفاده از انرژی لیزر برداشته شده وسطح چشم را برای تصحیح بینایی تغییر می دهد. جایگزینی فلپ در لیزیک باعث بهبودی در بینایی می گردد.


تمامی مراحل لیزر در لیزیک بدون تیغه


یکی دیگر از روشهای ایجاد فلپ لیزیک که در سال 1999 معرفی گردید ، لیزر با انرژی بالا (لیزر فمتوثانیه) به جای استفاده از تیغه میباشد.
نخستین سیستم FAP در ایالات متحده که موسوم به IntraLase بوده است ، در سال 2007 توسط اپتیک پیشرفته پزشکی (AMO) به بازار عرضه گردید و به پلت فرم لیزر اگزایمر CustomVue تبدیل شد که هم اکنون با عنوان آی لیزیک به بازار عرضه می گردد.

علاوه بر IntraLase ، سیستم های دیگر لیزیک بدون تیغه شامل (Ziemer Ophthalmic Systems) zLASIK ، فمتیک و ویزوماکس(Carl Zeiss Meditec). میباشند.
اغلب لیزرهای فمتوثانیه به عنوان "لیزیک بدون تیغه" یا "لیزیک تمام لیزر" به بازار عرضه می شوند، هرچند ممکن است جراحان ادعا نمایند در مقایسه با میکروکراتوم های سنتی، هر دو روش شامل نفوذ به سطح چشم می باشند.


نظرات دو جراح چشم پزشک معتبر در مورد لیزیک بدون تیغه:
در این قسمت نظرات پزشکان به شما کمک می کند تا جوانب مثبت و منفی لیزیک سنتی را با لیزیک بدون تیغه بسنجید.
جراحان چشم از این تکنیک استفاده می کنند، اما نظرات آن ها در مورد این روش که باید لیزیک بدون عارضه انجام شود متفاوت است.


بعضی از جراحان که مایل به انجام روش میکروکراتوم هستند، به جراحی "بدون تیغه" در تبلیغات IntraLase اعتراض نموده اند. آیا باید جهت تصحیح بینایی از لیزیک بدون تیغه استفاده شود؟


نظر یکی از پزشکان: من با این روش موافقم. بسیار مهم است که در تبلیغات حقیقت وجود داشته باشد و حقیقت این است که هیچ نوع تیغه ای در این روش استفاده نمی شود و واقعا این تکنولوژی به عنوان لیزیک تمام لیزر نامیده می شود.

نظر یکی دیگر از پزشکان: از لحاظ فنی از IntraLase بی استفاده است. بعضی از مردم در مورد استفاده از کلمه "بدون تیغه" راضی نمیباشند زیرا این بدان معنی است که در روش میکروکراتوم از تیغه جراحی استفاده می شود و این موضوع باعث نگران نمودن بیمار میشود. بعضی مردم این کار را انجام نمیدهند ، زیرا میکروکراتوم را به نوعی خطرناک تر میدانند ، در حالی که این موضوع اصلا صحت ندارد.

مزایای فلپ های تمام لیزر یا فلپ های لیزیک بدون تیغه
مزایای میکروکراتومی مدرن (تیغه ای) در مقایسه با IntraLase (لیزر) چیست؟
نظر یکی از پزشکان : من روشی را که برای بیمار بهتر است انجام میدهم ، اما از میکرو کراتوم بیشتر از IntraLase استفاده می نمایم. میکروکراتوم روشی بسیار سریع تر و راحت تر برای بیمار است. تزریق داخل میکروکراتومی حدود سه ثانیه طول می کشد ، در حالی که این کار با استفاده از IntraLase 15 تا 20 ثانیه طول خواهد کشید.
همچنین میکروکراتوم فشار کمتری در چشم خواهد داشت . من اعتقاد دارم بیماران تا اندازه ای که ممکن است باید راحت باشند، به همین دلیل ترجیح می دهم که میکرو کراتوم را انجام دهم.

مزایای IntraLase (لیزر) نسبت به میکروکراتوم (تیغه) چیست؟
نظر یکی از پزشکان: من از هر دو روش استفاده می کنم و من در مورد هر دو ، بیماران را مشاوره می نمایم.


اما دوست دارم امن ترین تکنولوژی را برای وضعیت بیماران استفاده نمایم . هنگامی که FDA IntraLase را در سال 1999تایید کرد ، فلپ های تیغه یا میکروکراتومی منبع اصلی عوارض تهدید کننده بینایی در لیزیک بودند ، آیا این موارد اشتباه بودند (فلپ متصل نشده)، مشکلات جزئی فلپ ، (تشکیل نادرست فلپ) و یا یک پوسته خارجی اپیتلیالی (بافت آسیب دیده چشم). همچنین با توجه به خطرات و عوارض لیزیک ، مشخص شد حتی اگر اکثریت قریب به اتفاق موارد فلپ تیغه به خوبی پیش رود ، زمانی که خوب عمل نکند ، مشکل ساز خواهد بود.

بنابراین من ایده فلپ لیزر را ترجیح میدهم و مجبور نیستم در مورد عوارض جزئی این روش نگرانی داشته باشم و این موضوع رضایت درونی بیشتری را به قسمت بسیار مهمی از رویه آورد که ایجاد فلپ است. همچنین این رضایت درونی به کارکنان من نیز منتقل شد و در حال حاضر اتاق عمل ما بسیار بهتر از قبل است.


کیفیت فلپ با تیغه و بدون تیغه


نظر شما درمورد کیفیت کلی فلپ های ایجاد شده توسط لیزیک بدون تیغه چیست؟
باید لیزیک را با یک فلپ ایجاد شده توسط یک لیزر (IntraLase در سمت چپ) یا یک میکروکراتوم (مانند AMO Amadeus در سمت راست) انتخاب کنید؟
نظر یکی از پزشکان: پیش بینی ها نشان میدهد قابلیت فلپ با لیزر بهتر است.

نظر یکی دیگر از پزشکان: من می توانم تجربه شخصی خود را در این زمینه به اشتراک بگذارم. من در طی پنج سال گذشته با استفاده از میکروکراتوم های مدرن، جدا شدگی فلپ نداشتم. از کار افتادگی فلپ نیز به ندرت اتفاق می افتد، اما ممکن است با IntraLase نیز رخ دهد .


به عبارت دیگر، عوارض فلپ نادر است، اما می توانند با میکروکراتوم یا فناوری IntraLase اتفاق بیفتد. به یاد داشته باشید، ما در مورد ابزارها صحبت می کنیم و ابزار فقط در دست جراح فقط و فقط ابزار است و در نهایت کیفیت نهایی به خود جراح نیز بستگی دارد. این روش مانند بازی گلف بازان است که هر دو در یک باشگاه گلف بازی می کنند اما چه کسی میداند کدام گلف باز نتایج بهتری خواهد گرفت؟

نظر یکی دیگر از پزشکان: من تا به حال در IntraLase از کار افتادگی فلپ را مشاهده نکرده ام . من فکر می کنم اگر جراح با استفاده از تیغه یا لیزر به صورت نامناسب فلپ را جدا سازد باعث سوراخ شدن فلپ گردد. اما لیزر ایجاد سوراخ شدگی فلپ نمینماید زیرا شما بدون توجه به منحنی قرنیه لیزر را انجام میدهید.

در روش تیغه ، انحنای قرنیه بیشتر است و فلپ مرکزی به طور چشمگیری ضعیف تر میباشد و این موضوع باعث می شود خطر سوراخ شدگی فلپ به طور چشمگیری افزایش یابد.


چه مواردی برای بیمار در مورد عوارض احتمالی لیزیک بدون تیغه وجود دارد؟


یکی از پزشکان میگوید: اگر جراح از میکروکراتوم مدرن روز استفاده کند، هیچ مزیتی در مقایسه با استفاده از IntraLase برای ایجاد فلپ وجود ندارد. بعضی از پزشکان اعلام نموده اند میکروکراتوم ها در ایجاد یک فلپ meniscus (نازک تر در وسط) کاربردی تر هستند.

اما هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد فلپ مسطح (همان ضخامت در لبه های میانی و بیرونی) عملکرد بهتری دارد . استفاده از فلپ IntraLase می تواند معایبی نیز داشته باشد، مانند افزایش خطر تورم فلپ. این موضوع به خاطر انرژی لیزری اضافی مورد نیاز برای ایجاد فلپ ، می تواند شفافیت و وضوح بینایی را از چند روز تا یک هفته به تاخیر اندازد و این مشکل با استفاده از فلپ ساخته شده با میکروکراتوم رخ نمی دهد.

یکی از پزشکان میگوید: من به بیمارانم می گویم که خطرات جزئی در فلپ یا سوراخ در فلپ و یا عارضه آسیب دیدگی فلپ در روش میکرو کراتوم کمتر و با روش لیزر بیشتر خواهد بود. روش میکرو کراتوم فلپ نازکتری را در مرکز ایجاد می کند، به این معنی که در لبه ها (meniscus) ضخیم تر میباشد. یک فلپ لیزر همان ضخامت در مرکز است، همانطور که در محدوده (مسطح) میباشد.

مطالعات نشان داده است ، با توجه به شکل فلپ، میزان انحرافات بینایی (اعوجاج بینایی) با فلپ های میکروکراتوم نسبت به فلپ های لیزر باعث القاء بیشتر میشود و این در چندین آزمایش بالینی اثبات شده است.
یکی از پزشکان میگوید: در روش IntraLase مشکلات حساسیت به نور گذرا وجود دارد و این عامل خطر ساز ضعیفی است، اما این عارضه منحصر به فرد در IntraLase است.
یکی از پزشکان میگوید: عوارض تهدید کننده بینایی چیست و چه مشکلاتی را بوجود می آورد؟ حساسیت به نور گذرا به مراتب اهمیت کمتری نسبت به موضوع وجود یک سوراخ در وسط فلپ دارد.
یکی از پزشکان میگوید: سوراخ هایی که در وسط فلپ با این روش بوجود میاید در فلپ های IntraLase نیز وجود دارد.


آیا همیشه از تیغه جراحی استفاده میشود و رویکرد لیزیک بدون تیغه معمولا انتخاب اول شما برای ایجاد فلپ نمیباشد؟


یکی از پزشکان میگوید: در مواردی که بیمار در گذشته جراحی انکساری داشته و دارای عوارض فلپ به روش جراحی میکروکراتوم است، من از فلاپ لیزر استفاده نمی کنم. در عمل جراحی قرنیه، حبابهایی که در ایجاد فلپ لیزر ایجاد می شود می توانند از طریق برش قبلی ساخته شده توسط فلپ بدون تیغه ، بین قرنیه و عدسی ، فوکوس لیزر دریافت کنند. بنابراین من گاهی اوقات باید به بیمارانی که عوارض فلپ تیغه ای دارند، بگویم که من باید سعی کنم آنها را با همان فن آوری درمان نمایم.

یکی از پزشکان میگوید: اگر بیمار بخواهد در چشمانش فلپ IntraLase ساخته شود، هزینه اضافی برای او خواهد داشت ، اما اگر این چیزی است که واقعا بیمار میخواهد، این مسئله مشکلی نیست و به آنها کمک خواهد کرد . من IntraLase را در شرایط خاص استفاده نمی کنم. بیماران مبتلا به گلوکوم بهتر است از میکرو کراتوم استفاده نمایند، زیرا زمان مکش و درجه مکش کمتر میباشد. )توجه: درجه مکش مورد استفاده در روش لیزیک ممکن است به عنوان یک عامل خطر برای بیماران مبتلا به گلوکوم باشد که ممکن است فشار چشم بالا ، در طول روش لیزیک بدتر شود.

یکی از پزشکان میگوید: فلاپ تیغه باعث افزایش فشار داخل چشم به مراتب بیشتر از فلاپ لیزر می شود وبسیاری از افراد احساس می کنند که انجام فلپ لیزر در بیماران مبتلا به گلوکوم ایمن تر است.


چه مواردی در مورد ایمنی عمومی جراحی لیزیک یا لیزیک بدون تیغه باید به بیماران گفته شود؟


یکی از پزشکان میگوید: واقعیت این است که لیزیک یکی از امن ترین روش ها در دنیای پزشکی است و با روش میکروکراتوم یا IntraLase تفاوتی نخواهد داشت.پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.