اختلال عملکرد غدد میبومی (MGD): علت خشکی چشم چیست؟


ممکن است اختلال عملکرد غدد (MGD) یکی از شایع ترین مشکلات چشم باشد و شما هرگز از آن خبر نداشته باشید. احتمالا نام عجیب این بیماری بخشی از این مشکل است. نام دیگری برای MGD "meibomianitis" وجود دارد که مطمئنا ساده تر از آن هم نیست .
(Meibomian ("my-BOH-mee-an") نوع خاصی از غدد در پلک ها میباشد. Heinrich Meibom به نام پزشک آلمانی که اولین بار آن را کشف کرد نامگذاری گردید.

حدود 25 تا 40 غده میبومی در پلک بالا و 20 تا 30 غده در پلک پایین وجود دارد. عملکرد این غدد، ترشح چربی بر روی سطح چشم است.
اختلال غدد ميبومي میتواند غيرفعال يا غيرطبيعي بودن غدد ميبومي باشد، یعنی این غدد به اندازه کافي چربی تولید نمیکنند. از آنجا که بعد از این اتفاق اشک به سرعت تبخیر می شود، MGD عامل اصلی سندرم خشکی چشم میباشد. این مسئله نیز با یک مشکل پلک به نام بلفاریت همراه است.

عوامل خطر ابتلا به MGD

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به اختلال عملکرد غده میبومین را افزایش دهد. مانند خطر ابتلا به خشکی چشم ، خطر MGD با افزایش سن بیشتر میگردد. در افراد بالای 40 سال خطر ابتلا به این بیماری بیشتر از کودکان و نوجوانان است ، مطالعه بر روی 233 سالمند (91 درصد از مردان دارای میانگین 63 سال) نشان می دهد که 59 درصد دارای حداقل یک نشانه اختلال عملکرد غدد میبومیا هستند.

شرایط ارثی نقش مهمی در این مشکل دارد. برخی مطالعات نشان میدهند 46 تا 69 درصد جمعیت در کشور های مختلف دارای اختلال عملکرد این غدد هستند.
آرایش چشم یکی دیگر از علل خطر ساز برای این مشکل میباشد .استفاده از خط چشم و دیگر آرایش ها می توانند حفره های غدد میبومین را مسدود کنند. به خصوص در صورتی که پلک ها قبل از خواب کاملا تمیز نشوند.
تعدادی از محققان معتقدند استفاده از لنز ممکن است خطر ابتلا به MGD را افزایش دهد. تحقیقات اخیر نشان داده است که تغییرات غدد میبینمی با استفاده ازلنز مرتبط بوده وعدم استفاده از لنز تا شش ماه این تغییرات را از بین نمی برد. اما مشخص نیست که آیا در حقیقت لنز باعث اختلال عملکرد غده میبومیا می شود یا خیر، اکثر محققان معتقدند جهت روشن شدن این مسئله نیاز به انجام مطالعات بیشتری میباشد.


MGD چگونه تشخیص داده می شود؟


قرمزی چشم، حساسیت ، خارش چشم و عدم بینایی واضح تقریبا همانند سندرم خشکی چشم میتواند علائم اختلال غدد ماییبومی باشد.
این مشکل بایستی توسط متخصصین چشم تشخیص داده شود.
یکی از روش های ساده ای که ممکن است پزشک بتواند از آن استفاده کند استفاده از فشار روی پلک است و با این کار عملکرد صحیح غدد میبومی مشخص میشود. اغلب مشاهده این ترشحات می تواند توسط متخصص چشم بررسی شده و عملکرد یا اختلال عملکرد این غدد تشخیص داده شود.
ابزار تشخیصی به نام ارزیاب غدد Meibomian Gland برای تشخیص عملکرد غدد میبینیم معرفی شده است. ممکن است استفاده از این دستگاه به پزشک در مورد تعیین وجود یا شدت MGD کمک نماید.
از آنجا که اختلال عملکرد غدد meibomia بر ثبات لایه اشک اثر می گذارد، ممکن است پزشک کیفیت، کمیت و پایداری اشک شما را نیز تست نماید.
یک آزمایش معمولی به نام (TBUT) وجود دارد ، این روش ساده و بدون درد بوده و شامل استفاده از مقدار کمی رنگ در لایه اشک در سطح جلویی چشم است. سپس پزشک ، چشم شما را با نور آبی کبالت (که باعث می شود اشک شما درخشان شود) بررسی می کند تا مشخص گردد که لایه اشک از نظر پاکسازی چشم درست عمل مینماید یا خیر .


درمان اختلال غدد ميبومي


در گذشته برای درمان MGD روش های معمولی توصیه می شد،مانند اعمال کمپرس گرم بر روی پلک و سپس ماساژ دادن پلک . هدف از این درمان، آب شدن چربی های ضخیم در حفره های غدد میبومی بوده است.

متاسفانه معمولا کمپرس گرم و ماساژ برای مقابله با این مشکل وبازگرداندن عملکرد طبیعی غدد میبینیم به اندازه کافی موثر نمیباشد.
گزینه های موثرتری نیز وجود دارند ، این گزینه ها شامل موارد زیر هستند:
پروب غده میبومی. روش ساده ای است که توسط پزشک انجام می شود تا مجرای اصلی غدد میبومی را باز نماید. بعد از اعمال قطره بی حسی به چشم ، پزشک با استفاده از تجهیزات مخصوص برای بررسی و گسترش دهانه غده های میبومی شما در نزدیکی پایه مژه ها کار خود را شروع مینماید .
تحقیقات نشان داده اند 96 درصد از بیماران پس از انجام این روش ، بهبود فوری در علائم MGD داشتند و در طی یک ماه به بهبودی کامل دست یافته اند . همچنین 76 درصد از بیماران مبتلا به MGD که تحت بررسی پروتئین غده میبومین قرار گرفته بودند، یک روز بعد از پروب، بهبودی یافته اند و بیمارانی که درمان پروتئین با قطره های چشم کورتیکواسترویید را استفاده میکردند، بهبودی سریع و کامل تری نسبت به کسانی که تحت درمان با قطره های چشم کورتیکواسترویید قرار داشتند را پیدا نمودند .
قطر ه های ضد باکتری چشم. برخی مطالعات نشان داده اند که قطره های ضد باکتری چشم، اختلال عملکرد غدد میبومین را بهبود میبخشد. در هنگام معاینه چشم، پزشک به شما توصیه می کند که آیا این روش گزینه مناسبی برای شما است یا خیر.
قطره چشم سیکلوسپورین. سیکلوسپورین عاملی است که سیستم ایمنی بدن را به روش خاصی تغییر می دهد. این دارو برای درمان آلرژی ها تجویز میشود که برای بهبود علائم خشکی چشم استفاده می گردد.
LipiFlow : سیستم پالس حرارتی(TearScience) یک فرایند کاربردی است که حرارت را به پلک ها ، به صورت پلکانی برای تخلیه رسوبات واکسیناسیون در غدد میبومیا اعمال می کند. در عین حال فشار پالس را به پلک اعمال میکند تا محتویات غدد را باز و کاملا تخلیه نماید .
LipiFlow برای درمان 12 دقیقه ای در هر جلسه ، به پلک متصل می شود ، بنابراین انتقال گرما یا فشار از پلک ها به داخل چشم صورت نمی گیرد. مطالعات نشان داده اند که این روند به طور قابل توجهی علائم و نشانه های اختلال غدد میبومیا را کاهش می دهد.
مکمل های امگا 3: بعضی از پزشکان مکمل های غذایی با اسیدهای چرب امگا 3 را به عنوان یکی از درمان های جانبی MGD توصیه میکنند . همچنین رژیم غذایی حاوی امگا 3 ممكن است خطر ابتلا به اختلال غدد میبومیا را در آینده افزایش دهد. به نظر می رسد این اسید های چرب ضروری ممکن است به مهار التهاب مرتبط با MGD کمک کنند و خطر ایجاد چربی در داخل غدد میبینیم را کاهش دهند.
به یاد داشته باشید تنها پزشک میتواند اختلال عملکرد غدد را تشخیص دهد و بهترین گزینه های درمان MGD را برای نیازهای خاص تعیین نماید . اگر از خشکی چشم و بیماری های دیگر چشم رنج میبرید ، پیشنهاد میکنم جهت بررسی بیشتر به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .
تعیین وقت مشاوره رایگان