تخفیف ویژه

انواع جراحی های چشم

توسط پزشکان برجسته و فوق تخصص


برای دریافت تخفیف بر روی لینک‌ها کلیک کنید:هزینه عمل بلفاروپلاستی
هزینه عمل پف چشم

 

کانال آپارات چشم پزشکی نوآوران

شما می توانید تمام ویدئوهای رضایتمندی بیماران چشم پزشکی نوآوران را در کانال آپارات ما ببینید
[advanced_iframe securitykey="6a0b53a975bc839356516f996b804af4743600bd"]

سوالات متداول عمل لازک و PRKدر این صفحه سوالات مهم و متداول شما پیرامون عمل لیزیک ، لازک و پی آر کی پاسخ داده شده است . در ضمن همکاران ما صمیمانه مشتاقند تا پاسخگوی سوالات و ابهامات شما در خصوص جراحیهای چشم در این کلینیک باشند. برای مشاوره ی رایگان باما تماس بگیرید

1بعد از عمل لازک چشم چه علایم موقتی پدیدار می شود؟
حساسیت به نور،سوزش مختصرچشمها،اشک ریزش بعد از عمل و ورم پلکها درچند روز اول طبیعی است .از داروها طبق دستور استفاده نمایید. درروز اول بعد از عمل برای کم کردن درد از کمپرس سرد استفاده کنید. به اینصورت که خرده های یخ راداخل نایلون ریخته ودر دستمال گذاشته و5 دقیقه روی چشم بگذارید.
2بیمه تکمیلی شامل چه افرادی جهت عمل لازک چشم می باشد؟
بيمه ها معمولا به شماره ضعيفي ( دوربيني يا نزديك بيني ) به علاوه نصف مقدار آستيگمات، که مجموعشان مقدار ٣ يا بيشتر برای هرچشم باشد هزينه اي را برمي گردانند كه البته قوانين بيمه ها هم كمي با هم تفاوت دارد
3آیا در هنگام عمل لازک درد یا سوزشی حس میشود؟
جراحی لازک چشم با بیحسی بوسیله قطره چشمی است وحین عمل درد یا سوزشی احساس نمی کنید. پس مراحل عمل فقط حس می شود ولی بدون درد.
4احساس خشکی چشم پس از عمل لازک ولیزیک موقتی می باشد یا دایمی ؟
احساس خشکی چشم پس از لیزر دایمی نبوده و به طور گذرا ایجاد می گردد که با گذشت زمان بهبود می یابد . این حالت ، به علت تغییر انحنای سطح قرنیه و برش اعصاب قرنیه ناشی از جراحی بوده که با گذشت زمان و تثبیت وضعیت سطح قرنیه و کامل شدن دوره ترمیم برش ، به تدریج بهبود می یابد .
5لیزیک یا لازک کدام مناسب تر است؟
هردو روش ایمن میباشند و6 ماه بعد ازعمل نتایج مشابهی دارند. در شرایط مساوی، به خاطر عوارض مربوط به فلپ و هم به علت هزینه کمتر، لیزر های سطحی مثل لازک بهتر است.
6بعد از عمل لازک چشم چند روز نیاز به استراحت است؟
بعد از عمل معمولا بين 3تا 5 روز بعلت تحريك پذيري بالاي چشمها بهتر است در محيط كاري يا آفتابي و گرد و خاكي نباشد .واز عینک آفتابی استفاده نماید.
7بعد از عمل تاچند وقت نیاز به استفاده از عینک آفتابیست؟
استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل در چند روز اول در فضاهاي بسته و محيط بيرون هم لازم است ولي بعد از چند روز در محيط بيرون و فضاي باز تا 3 ماه
8آیا میتوان بعد از عمل از استخر و سونا استفاده کرد؟
بهتر است پس از عمل ، حداقل يك ماه از استخر و سونا استفاده نشود و تا 3ماه شيرجه نزند .پس از این مدت نیز تا چند ماه از عینک شنا استفاده شود
9تاثیر ضربه به چشم لیزیک شده چیست؟
لیزر تاثیر چندانی بر روی مقاومت قرنیه و در نتیجه کل چشم ندارد . اگر ضربه به شدتی باشد که برای چشم عمل نشده مضر باشد ، برای چشمی که لیزر شده نیز خطرناک است
10بهترین سن برای عمل لازک چیست؟
بهترين سن برای عمل لازک چشم بين 18 تا 55 سال می باشد. در واقع از سني كه تغييرات بيش از نيم نمره طي يكسال نباشد تا سن55سال يا بالاتر بشرطي كه علايم اب مرواريد ديده نشود، مي توانند لازک انجام دهند.
11امکان بازگشت شماره چشم بعد از جراحی لازک ولیزیک چقدر است؟
بازگشت شماره چشم بعد از جراحی لازک ولیزیک ، معمولا در افرادی رخ میدهد که در سنین پایینتری مورد عمل قرار گرفته اند. در اقدام به عمل عجله نکنید و از ثابت شدن شماره چشم خود مطمئن شوید.
12چرا دكتر هاي چشم پزشكي به جاي عينك از عمل لازک و... استفاده نميكنن ؟
اگر چشم پزشكي را سراغ داريد كه عمل اصلاح عيب انكساري را در بيماران خود انجام مي دهد ولي خودش عينك مي زند مي شود يك يا چند مورد زيررا براي وي متصور شد: اول اينکه قرنيه چشمش ممكن است نازك يا ضخيم باشد. نامنظمي سطح قرنيه داشته باشد يا نداشته باشد. كانديد مناسبي براي عمل ليزر و يا لازک باشد يا نباشد. در نهايت عمل لازک چشم اختياري است .
13در صورت قوز قرنيه شدید عمل چگونه است؟
در صورت قوز قرنيه شدید ابتدا كراس لينک و سپس رينگ و در نهايت پيوند قرنیه انجام می شود ولازک انجام نمی گردد. با شدت كم وعدم پيشرفت قوز قرنيه وسن بالای 30سال مي توان با لازک و كراس لينک اصلاح کرد.
14تنبلی چشم و لازک
کسانی که تنبلی چشم دارند هم میتوانند چشم خود را عمل لیزری کنند ولی باید توجه داشت که دید چشمی که تنبلی دارد، پس از عمل به همان اندازه میرسد که قبل از عمل با عینک میرسید.
15عمل لازک چشم در بارداری
در دوران بارداری عمل لازک چشم انجام نمیشود. دردوران شیردهی و3ماه بعد از زایمان بانظر پزشک عمل لازک امکان پذیراست.. ✅ انجام عمل لازک و سایر اعمال جراحی عیوب انکسار در دوران بارداری و شیردهی به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن زنان اتفاق می‌افتد، توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است نتیجه مطلوب حاصل نشود؛ ✅ اما انجام این عمل ها براي زناني كه در آینده قصد زايمان طبيعي دارند مشكلي ايجاد نمي‌كند. ممکن است این پرسش مطرح شود که آیا عمل لیزیک، لازک یا پی آر کی در آینده برای حاملگی و یا برای زایمان طبیعی مانعی ایجاد می کند. برای برخی از خانم ها ممکن است این نگرانی و تصور ایجاد شود که با انجام عمل لیزیک،لازک یا پی آر کی نباید باردار شوند و اگر هم بارداری پیش آمد، باید با عمل سزارین فرزندشان را بدنیا بیاورند و زایمان طبیعی می تواند منجر به پارگی شبکیه و نابینایی شود. ✅ پاسخ ساده و صریح به این پرسش و نگرانی، این است که عمل لازک و دیگر اعمال جراحی عیوب انکساری هیچگونه ریسکی را برای حاملگی و یا زایمان طبیعی ایجاد نمی کند.
16آیا چشم پزشکان برای چشم خود یا نزدیکانشان نیز عمل جراحی لیزری را توصیه می کنند؟
در مطالعه ای که توسط دکتر ریچارد دافی انجام گرفت و در مجله " مروری بر چشم پزشکی" آمریکا چاپ شد، نتایج زیر بدست آمد: 35درصد از چشم پزشکان خودشان تحت عمل لیزیک، لازک یا پی آرکی قرار گرفته بودند. 21درصد از فرزندان چشم پزشکان این عمل ها را انجام داده بودند. این آمار در همسران چشم پزشکان 40 درصد بود. در بررسی چشم پزشکانی که حائز شرایط این عمل ها بودند فقط نیمی از آنها دارای شرایط مناسب عمل بودند و ۳۵ درصدشان اقدام به عمل جراحی کرده بودند. بنا براین شیوع این عمل در بین چشم پزشکان یا نزدیکانشان در مقایسه با سایر افراد اجتماع چهار برابر است. این موضوع نشان دهنده امنیت و اعتماد به این تکنولوژی است.
17شرایط عمل ليزيک و PRK و لازک چیست؟
شرایط عمل ليزيک و PRK و لازک 🔴 ✅ حداقل سن 18 سال و حد اکثر تا زماني که فرد آب مرواريد نداشته باشد.(حداکثر 55سال) ✅عدم تغيير قابل توجه نمره عينك در يكسال گذشته يعني حداکثر بيش از 0.5 ديوپتر تغيير نکرده باشد. ✅ضخامت کافي (نازک نبودن) قرنيه ✅نزديک بيني 1- تا 10- ديوپتر هرچشم ✅ آستيگماتيسم0.5 تا 6 ديوپتر هرچشم ✅ دور بيني حداکثر تا 6 ديوپتر هرچشم ✅ عدم وجود كواتوكونوس (قوزقرنيه)و يا نامنظمي در سطح قرنيه ✅ عدم وجود بيماريهاي عمومي نظير انواع روماتيسمِ، ديابت پيشرفته و نقص ايمني ✅عدم حاملگي و شيردهي ✅عدم وجود بيماريهاي چشمي مثل گلوكوم (آب سياه) ، آب مرواريد، خشکي متوسط تا شديد چشم و بيماري تبخال چشمي
18عمل مدرن لازک و prkچشم در چه نمره هایی انجام میشود؟
عمل طبق شماره های زیر وبستگی به ضخامت قرنیه وسن قابل انجام می باشد: نزدیک بینی 1 تا 10 دوربینی 1 تا 6 آستیگمات 0.5 تا 6
19معاینه وعکس قبل از عمل لازک چشم شامل چه مواردی می باشد؟
✅معاينه کامل چشم پزشکي شامل: معاينه با اسليت لامپ، اندازه گيري فشار چشم ها، بررسي حرکات کره چشم و بررسي قسمت هاي خلفي چشم يعني عصب و پرده شبکيه (پس از ريختن قطره گشاد کننده مردمک) و ارزيابي دقيق عيب انکسار (نمره عينک) و ميزان بينائي انجام مي شود. ✅عکس هاي رنگي خاصي به نام توپوگرافي و پاکي متري و يا ارب اسکن براي ارزيابي قرنيه از نظر اندازه گيري ضخامت قرنيه و عدم وجود قوز قرنيه و آستيماتيسم نامنظم و بررسي جزئيات نقشه اپتيکي سطح قرنيه انجام مي شود.
20افرادی که تنبلی چشم یا انحراف چشم دارند عمل لازک چشم می توانند انجام دهند؟
اگر چشم بيمار تنبلي داشته باشد مثلا چشم بيمار قبل عمل با عينك تا خط ٨ تابلوي بينايي سنجي را مي ديد بعد از عمل هم كه عينك برداشته مي شود تا همان خط ٨ تابلو را خواهد ديد اگر هم تنبلي نباشد يعني تا خط ١٠ تابلو را با عينك مي ديده بعد از عمل هم تا خط ١٠ كه خط انتهايي تابلو است را خوهد ديد . لازك روي انحراف چشم تاثيري ندارد و با لازك انحراف نه بهتر و نه بدتر مي شود و اين بيماران هم مي توانند لازك كنند بعد يا قبل از لازك مي توانند انحراف چشم را جراحي كنند .
21عمل های لیزری و پیر چشمی
اگر بيمار بالاي 40 سال استيگمات نداشته باشد می توان با روش فمتوليزيک یا عمل کمرا پير چشمي را اصلاح میشود البته ميزان پاسخ به عمل 50 تا80درصد است .
22یا پس از جراحی لازک ولیزیک چشم مقاومت قرنیه تغییری پیدا می کند و بیمار نمی تواند ورزش و فعالیت های بدنی داشته باشد ؟
معمولا محاسبات انجام شده برای انجام لیزر و اصلاح میزان عیوب انکساری در حدی است که مقدار باقی مانده از ضخامت قرنیه کاهش چندانی در مقاومت قرنیه ایجاد ننماید. بنابر این برای فعالیت های بدنی پس از لیزیک مانعی وجود ندارد و در واقع بسیاری از افرادی که به عینک (شماره های بالا) وابسته اند برای رهایی از وابستگی در زمان انجام ورزش هایی چون شنا و کوهنوردی که استفاده از عینک و لنز تماسی دوار است، داوطلب انجام لیزر می شوند. انجام ورزشهاي رزمي و بوكس و بدنسازي با نظر پزشك بايد باشد.
23عمل های لیزری لازک و prk و زمان تعویض گواهینامه رانندگی
معمولا 1 الي 3ماه بعد لازک دید براي معاينه رانندگي كامل نيست بهترين زمان براي تعويض گواهينامه بدون عينك 3 ماه بعد از عمل است
24آیا استفاده از عینک یا لنز تماسی تاثیری در نتیجه جراحی لازک چشم دارد؟
استفاده یا عدم استفاده از عینک یا استفاده از عینک با نمره پایین تر و بالاتر تاثیری در شماره واقعی چشم یا پیشرفت نزدیک بینی نداشته و حتی تا روز عمل نیز می توان از عینک استفاده کرد . اما لنزهای تماسی اگر نرم باشند ، دارای تاثیر منفی بر روی قرنیه بوده و حداقل 4 روز قبل از جراحی باید از استفاده آن خودداری شود و تا قرنیه شکل و مشخصات واقعی خود را باز یابد . در مورد لنزهای سخت یا RGP نیز بهتر است حداقل دو تا سه هفته قبل از عمل استفاده نشود . اگر چه ممکن است علیرغم رعایت این موارد ، مشخصات قرنیه و شماره چشم تغییر خاصی نیابد ، ولی با رعایت این نکات قرار است تغییری در قرنیه و متعاقب آن در نتیجه جراحی رخ دهد ، از دید جراح مخفی نمیماند . زیرا استفاد از لنز سخت یا RGP سبب تغییر در میزان واقعی آستیگماتیسم ، شکل قرنیه و در نتیجه دشواری در تشخیص برخی از بیماری های قرنیه خواهد شد و به این علت مدت طولانی تری نباید استفاده گردد .
25عمل لازک وprk و استفاده از کامپیوتر
استفاده از کامپیوترو تلویزیون تا یک هفته بعد از عمل باعث خستگی چشم می شود ، اما ضرری بر نتیجه عمل ندارد . وتا زمانی که برای چشم ها آزار دهنده نباشد
26از چه زمانی پس از لیزر قرنیه(لازک ولیزیک) می توان خم شد و آیا رکوع و سجود حین نماز مانعی ندارد ؟
لیزر عمل خارج چشمی محسوب شده ، حتی بلافاصله بعد از عمل نیز خم و راست شدن و رکوع و سجده هیچ کدام مانعی ندارد . ممکن است فعالیت بدنی بلافاصله پس از لیزر ، ایجاد فشار و قرمزی چشم نماید که بهتر است تا زمان بهبودی کامل مراعات لازم انجام پذیرد
27آیا با عمل لیزر (لازک ولیزیک)شماره چشم، صفر می شود ؟
در جراحی لیزیک ولازک هدف نهائی آن است که نیاز و وابستگی به عینک کمتر شود و اگر شماره چشم ها و ضخامت قرنیه اجازه دهد و اصلاح به وسیله لیزر امکان پذیر باشد، شماره چشم به حد صفر یا 0/25 و یا 0/5می رسد که شخص را از عینک بی نیاز می کند. اصولا چشمی که دارای تطابق است همیشه دارای مقدار کمی شماره است و این مقدار کم، دلیل بر استفاده دایم از عینک نمی باشد.
28عمل های لازک و prk و ابتلا به آب مروارید
لیزر تنها در لایه های سطحی قرنیه اثر کرده و تاثیری بر ایجاد آب مروارید ندارد و اگر بیمار در دراز مدت دچار آب مروارید شود ، ارتباطی با لیزر انجام دادن ندارد.
29آیا فردی با سابقه جراحی لیزر(لازک ولیزیک) اگر به کوهنوردی رفته و به ارتفاعات صعود نماید ، دچار افت دید در چشم ها می گردد ؟
خیر ، این مطالب صحیح نبوده و ریشه علمی ندارد . تغییرات ناشی از ارتفاع بر روی دید بسیار جزئی است .
30آیا کسانی که عمل لازک چشم انجام داده اند می توانند جراحی زیبایی بینی انجام بدهند؟
بله می توانند و حداقل فاصله زمانی یک ماه معمولا بین جراحی لازک چشم وجراحی زیبایی بینی مناسب است.
31بانوان چه مدت بعد از عمل لازک چشم می توانند رنگ مو وآرایش دور چشم انجام دهند؟
آرايش دور چشم و رنگ مو بعد از دو هفته از عمل لازک چشم بدون مشكل است .
32اگه عمل لازک چشم انجام شود آیا احتمال برگشت نمره چشم وجود دارد؟
احتمال برگشت مقداری ازشماره بعد از عمل های لیزری در شرايط معمولي حدود ٣ درصد است ( موفقيت عمل ٩٧ درصد است ) هر چقدر شماره چشم بيمار بالاتر باشد مثلا بيشتر از 4 نمره يا استيگمات بالا باشد يا شماره عينك بيمار دوربين باشد (مثلا 4+ يا ... ) احتمال برگشت مقداری از شماره خواهد بود. (مشمول همان 3درصد) از طرفي اگر تغيير شماره چشم طي يكسال بيشتر از نيم نمره يا سن بيمار كمتر از ١٨ سال باشد ميزان برگشت باز بيشتر خواهد بود
33آلودگی هوا و نکات مراقبت از چشم
آلودگی هوا بخش غیرقابل کنترلی از زندگی افراد در کلان شهرها است، نمی توان گفت در روزهای آلوده از منزل بیرون نروید یا از هوای آلوده خود را دور نگه دارید. مهمترین عارضه ای که آلودگی هوا برای چشمها ایجاد می کند سوزش چشم است که به آن سندروم خشکی چشم نیز می گویند. با اجرای راهکارهای ساده می توانید از چشم های خود در هوای آلوده مراقبت کنید: نخستین و ساده ترین راهکار این است که تا حد امکان از کم آب شدن بدن پیشگیری کنید. حداقل روزی 8 لیوان آب بنوشید تا چشم بتواند اشک کافی تولید کرده و رطوبت خود را حفظ کند. حتما از عینک آفتابی استفاده کنید! عینک آفتابی تا حد زیادی، چشم شما را در برابر دود و گرد و غبار محافظت می کند. رطوبت را در فضای منزل افزایش دهید. هوای بیرون منزل بسیار خشک است اما خودتان می توانید فضای داخلی را مرطوب نگه دارید تا چشم شما کمتر اذیت شود.
34آیا عمل فمتولیزیک سبب بیماری شب کوری یا کور رنگی می‏شود؟
بیماری شب کوری (Night Blindness) و کوررنگی (Color Blindness) دو بیماری پرده چشم یا شبکیه هستند که جنبه توارثی دارند و عمل فمتولیزیک نمی‏ تواند سبب ایجاد اینگونه بیماری های چشم گردد. البته باید بدانیم که در هفته‏ های نخست بعد از این اعمال جراحی، مشکلاتی در دید شب بوجود می‏ آید، مانند پخش نور (Glare) یا هاله دیدن در اطراف اشیا نورانی (Halo Vision) که به تدریج از بین می‏ روند.
35آیا آب مروارید رﺍ ﺑﺎ ﻟﯿﺰر ﻣﯽ ﺗﻮﺍن ﺑﺮﻃﺮف ﮐﺮد؟
ﺍﻣﺮوﺯه ﺍﻓﺮﺍد ﺗﻤﺎﯾﻞ دﺍرﻧﺪ ﺑﺮﺍی ﻫﺮ روش ﺟﺮﺍﺣﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺻﺪﻣﻪ ﮐﻤﺘﺮی روی ﺑﺪن ﺍﻧﺠﺎم ﻣ ﯽﺷـﻮد ﺍﺯ وﺍژه «ﻟﯿﺰر» ﺍﺳﺘﻔﺎده ﮐﻨﻨﺪ. ﺑﯿﻤﺎرﺍن ﻓﻜﺮ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﻟﯿﺰر ﯾﻌﻨﯽ ﻧﻮﻋﯽ ﻓﻨﺎوری ﭘﯿﺸـﺮﻓﺘﻪ! ﺍﻣﺎ در وﺍﻗﻊ ﺍﮐﻨﻮن در ﺟﺮﺍﺣﯽ ﮐﺎﺗﺎرﺍﮐﺖ ﺍﺯ ﺍﻣﻮﺍج ﻓﺮﺍﺻﻮت ﺑﺮﺍی ﺧﺮد ﮐﺮدن ﻟﻨﺰ ﺍﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﺷﻮد و در ﻣﺤﺎوره و در ﻣﯿﺎن ﻣﺮدم ﺑﻪ ﻏﻠﻂ ﺑﻪ ﻟﯿﺰر ﻣﺸﻬﻮر ﺍﺳﺖ. ﺍﻟﺒﺘﻪ روش ﻟﯿﺰری ﺟﺮﺍﺣﯽ ﮐﺎﺗﺎرﺍﮐﺖ ﺍﺧﺘﺮﺍﻉ و ﻋﺮﺿﻪ ﺷﺪ: Dodicklaser؛ ﺍﻣﺎ ﺗﻮﻓﯿﻘﯽ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯه ﺍوﻟﺘﺮﺍﺳﻮﻧﺪ ﻧﺪﺍﺷﺖ و ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻧﯿﺎﻓﺖ. ﺑﺰرگ ﺗﺮﯾﻦ ﻣﺸﻜﻞ آن،ﻃﻮﻻﻧﯽ ﺗﺮﺷﺪن ﻃﻮل ﺯﻣﺎن ﻋﻤﻞ و ﺍﻧﺮژی ﺯﯾﺎدی ﺑﻮد ﮐﻪ دﺍﺧﻞ ﭼﺸﻢ آﺯﺍد ﻣﯽ ﮐﺮدو ﻧﺘﺎﯾﺞ ﻧﻬﺎﯾﯽ آن ﺑﻪ ﺧﻮﺑﯽ ﺍوﻟﺘﺮﺍﺳﻮﻧﺪ ﻧﺒﻮد. ﻃﯽ 3-2 ﺳﺎل ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻧﯿﺰ ﺍﺯ ﻓﻨﺎوری ﻧﻮﯾﻨﯽ ﺑﻪ ﻧﺎم «ﻟﯿﺰر ﻓﻤﺘﻮﺳـﻜﻨﺪ»، ﺑـﺮﺍی ﺍﻧﺠﺎم ﺑـﺨﺶ ﻫﺎﯾﯽ ﺍﺯ ﻋﻤﻞ آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ در دﻧﯿﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﺷﻮد وﻟﯽ ﺍﯾﻦ ﻟﯿﺰر ﻫﻢ ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺍﻣﻮﺍج ﻓﺮﺍﺻﻮﺗﯽ ﻧﯿﺴـﺖ. ﺑﺎ ﻟﯿﺰر ﻓﻤﺘﻮﺳـﻜﻨﺪ ﺍﻋﻤﺎﻟﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺍﯾﺠﺎد ﺑـﺮش ﻫﺎی ﻗﺮﻧﯿﻪ، ﺑﺮش در ﮐﭙﺴـﻮل ﻟﻨﺰ و ﻧﺮم ﮐﺮدن و ﻗﻄﻌﻪ ﮐﺮدن ﻫﺴﺘﻪ ﻋﺪﺳﯽ ﺍﻧﺠﺎم ﻣﯽ ﺷﻮد.
36آیا ﺑﯿﻤﺎری ﮐﺎﺗﺎرﺍﮐﺖ ﺍﺯ ﭼﺸﻤﯽ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ دﯾﮕﺮ ﯾﺎ ﺍﺯ ﻓﺮدی ﺑﻪ ﻓﺮد دﯾﮕﺮ ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻣﯽ ﺷﻮد؟
ﮐﺎﺗﺎرﺍﮐﺖ، ﺑﯿﻤﺎری ﺍی ﻣﺴﺮی ﻧﯿﺴﺖ؛ ﻧﻪ ﺍﺯ ﻓﺮد ﺑﻪ ﻓﺮد و ﻧﻪ ﺍﺯ ﭼﺸﻢ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ دﯾﮕﺮ ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻧﻤﯽﺷﻮد. ﯾﻜﯽ ﺍﺯ ﺯﻣﯿﻨﻪ ﻫﺎی ﺳﻮءﺗﻔﺎﻫﻢ درﺯﻣﯿﻨﻪ ﻣﺴﺮی ﺑﻮدن ﮐﺎﺗﺎرﺍﮐﺖ ﺍﯾﻦ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ وﻗﺘﯽ ﻓﺮدی آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ ﻣﯽ ﮔﯿﺮدﻋﻤﻮﻣﺎ دو ﻃﺮﻓﻪ ﺍﺳــﺖ (ﺑــﻪ ﺍﯾﻦ ﻋﻠﺖ ﮐﻪ ﻋﻮﺍﻣﻞ ﺍﯾﺠﺎد ﮐﻨﻨﺪه ﮐﺎﺗﺎرﺍﮐﺖ روی ﻫﺮ دو ﭼﺸـﻢ ﺗﺎﺛﯿﺮ ﻣ ﯽﮔﺬﺍرﻧﺪ ﻣﺎﻧﻨﺪ آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ ﻧﺎﺷـﯽ ﺍﺯ ﺳــﻦ ﯾﺎ ﺍﺧﺘﻼﻻت ﻣﺎدرﺯﺍدی). ﻣﻌﻤﻮﻻ ﻓﺮد ﺍﺯ ﭼﺸـﻤﯽ ﮐﻪ آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ ﺑﯿﺸـﺘﺮی دﺍرد ﺷــﻜﺎﯾﺖ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. ﺍﯾﻦ ﭼﺸــﻢ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺟﺮﺍﺣﯽ، دﯾﺪ ﺧﻮب و وﺍﺿﺤﯽ ﭘﯿﺪﺍ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. ﺑﻪ دﻧﺒﺎل آن، ﻓﺮد دﯾﺪ ﮐﻢ ﭼﺸـﻢ دﯾﮕﺮ ﺧﻮد رﺍ ﮐﻪ آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ دﺍﺷﺘﻪ وﻟﯽ ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﺷﺪت ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻋﻼﯾﻢ در ﭼﺸﻢ ﻣﻘﺎﺑﻞ، ﻣﺘﻮﺟﻪ آن ﻧﺒﻮده ﺍﺳﺖ رﺍ ﺍﺣﺴﺎس ﻣﯽ ﮐﻨﺪ.در وﺍﻗﻊ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺟﺮﺍﺣﯽ ﭼﺸ ِﻢ ﺑﺪﺗﺮ و ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﺗﻐﯿﯿﺮ دﯾﺪ آن و ﺗﺠﺮﺑـﻪ ﺑﯿﻨﺎﯾﯽ ﺑﯿﻤﺎر، ﺗﻠﻘﯽ ﻏﻠﻂ ﺍﻧﺘﻘﺎل آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ ﺍﯾﺠﺎد ﻣﯽ ﺷﻮد.
37لیزیک چگونه آستیگماتیسم را اصلاح می‏ کند؟
امروزه نرم‏ افزارهای خاصی جهت انجام لیزر برای آستیگماتیسم طراحی شده است که قرنیه را بصورت یک بیضی تراش می‏ دهد و باعث اصلاح آستیگماتیسم می‏ گردد.
38آیا ﺟﺮﺍﺣﯽ آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ، وﻗﺘﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﻧﺠﺎم ﺷﻮد ﮐﻪ رﺳﯿﺪه ﺑﺎﺷﺪ!
اﯾﻦ ﺑﺎور ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺷﯿﻮه ﻫﺎی درﻣﺎﻧﯽ آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ در ﻗﺪﯾﻢ ﺍﺳﺖ. رﺳـﯿﺪن ﯾﺎ “ ripening ” در وﺍﻗﻊ ﻫﻤﺎن ﺍﺻﻄﻼﺣﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮﺍی رﺳﯿﺪن ﻣﯿﻮه ﺍﺳـﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﺷﻮد.ﺟﺮﺍﺣـﺎن در روش ﻫﺎی ﺟﺮﺍﺣﯽ ﻗـﺪﯾﻤﯽ، دوﺳـﺖ دﺍﺷـﺘﻨﺪ ﮐﻪ آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ ﻧﺮم ﺷـﻮد؛ ﯾﻌﻨﯽ ﻗﺴـﻤﺖ ﺍﺻﻠﯽ ﮐﻮرﺗﻜﺲ ﻋﺪﺳﯽ ﺑﻪ ﻣﺎﯾﻊ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺷﻮد و در آوردن آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ رﺍﺣﺖ ﺗﺮ. ﺑﻪ ﻋﻼوه، ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﺍﯾﻨﻜﻪ دوره ﻧﻘﺎﻫﺖ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻋﻤﻞ، ﻃﻮﻻﻧﯽ و ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﻋﻮﺍرض و ﺑـﺨﯿﻪ ﻫﺎ ﺳـﺨﺖ ﺑﻮد؛ روﯾﻜﺮد ﺑﻪ ﻋﻤﻞ ﮐﺮدن آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ، در دﯾﺮﺗﺮﯾﻦ ﺯﻣﺎن ﻣﻤﻜﻦ ﺑـﻮد. ﺍﻣﺮوﺯه ﺍﯾﻦ روش و دﯾﺪﮔﺎه ﻣﻨﺴﻮخ ﺷﺪه ﺍﺳﺖ. در ﻫﺮ دو روش ﻓﯿﻜﻮ و ﺍﮐﺴﺘﺮﺍﮐﭙﺴﻮﻻر ﮐﻪ ﺍﮐﻨﻮن رﺍﯾﺞ ﻫﺴـﺘﻨﺪ، رﺳـﯿﺪن آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ ﻻﺯم ﻧﯿﺴﺖ. در ﺣﺎل ﺣﺎﺿﺮ ﺯﻣﺎن ﻋﻤﻞ آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ وﻗﺘﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ دﯾﺪ ﺷﺨﺺ، ﻧﯿﺎﺯﻫﺎی ﻓﺮدی ﺍو رﺍ ﺗﺎﻣﯿﻦ ﻧﻜﻨﺪ ﯾﻌﻨﯽ در ﻋﯿﻦ ﺣﺎل ﮐﻪ ﻓﺮد آب ﻣﺮوﺍرﯾﺪ دﺍرد ﺍﯾﻦ ﮐﺎﻫﺶ ﯾﺎ ﺗﺎری دﯾﺪ روی ﮐﯿﻔﯿﺖ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻓﺮد ﺗﺎﺛﯿﺮ ﺑﮕﺬﺍرد. ﺍﯾﻦ ﻣﺴﺎﻟﻪ ﺑﺮﺍی ﺍﻓﺮﺍد در ﺳﻨﯿﻦ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﻧﯿﺎﺯﻫﺎی ﺑﯿﻨﺎﯾﯽ ﻣﺘﻔﺎوت، ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺍﺳـﺖ؛ ﺑـﻪ ﻋﻨﻮﺍن ﻣﺜﺎل ﺍﻓﺮﺍدی ﮐﻪ ﺍﺯ رﺍﯾﺎﻧﻪ ﺍﺳـﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﯾﺎ ﺍﻓﺮﺍدی ﮐﻪ ﺯﯾﺎد ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﻧﺴﺒــﺖ ﺑــﻪ ﺍﻓﺮﺍدی ﮐﻪ ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﺧﺎص ﭼﺸﻤﯽ ﻧﺪﺍرﻧﺪ، ﺯودﺗﺮ ﻣﺘﻘــﺎﺿﯽ ﻋﻤﻞ ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﻫﻢ ﭼﻨﯿﻦ ﺑﺮﺍی ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﯿﺮی ﺯﻣﺎن ﻋﻤﻞ، ﺳـﻮد ﺑـﺮدن ﺑـﯿﻤﺎر ﺍﺯ ﺟﺮﺍﺣـﯽ ﻣﻬﻢ ﺍﺳـﺖ. ﺟﺮﺍح، در ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﯾﺰی ﺯﻣﺎن ﻋﻤﻞ، ﺍﺳﺘﻌﺪﺍد ﺑﯿﻨﺎﯾﯽ ﻓﺮد و ﺑﺮوﺯ ﻋﻮﺍرض ﺍﺣﺘﻤﺎﻟﯽ رﺍ ﻧﯿﺰ در ﻧﻈﺮ ﻣﯽ ﮔﯿﺮد.
39محدودیت‏ های پس از عمل جراحی لیزیک چیست؟
روزهای ابتدایی باید از مالش پلک ها با دستان خودداری کنید. تا 3 هفته استخر و سونا نروید . استحمام از روز دوم بعد از لیزیک و پس از ترمیم اپی تلیوم در عمل PRK مانعی ندارد. از آرایش دور چشم در هفته اول پس از عمل اجتناب کنید .
40مدت زمان عمل جراحی لیزیک چقدر است؟
مدت زمان عمل لیزیک کمتر از ده دقیقه میباشد. همچنین مدت زمان عمل لیزر (PRK) مختصری کمتر از مدت عمل لیزیک می‏ باشد.
41
42آیا می توان دو چشم را با هم عمل کرد؟
بلی، مطالعات نشان داده است نتیجه عمل جراحی در صورتی که دو چشم در یک جلسه عمل شوند یا اینکه هر چشم در یک جلسه تحت عمل جراحی قرار گیرد، یکسان خواهد بود. اغلب بیماران درمی‏ یابند که راحت تر است هردو چشم یک جا عمل شود.
43
44

آنچه نیاز است بدانید

شما در دستان باتجربه ی متخصصین ما هستید

به من خبر بده:
اطلاع‌رسانی

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات