لیزیک های بدون تیغه (INTRALASE)
آیا شما نیازمند به جراحی تصحیح بینایی هستید اما از وجود ابزارهای جراحی در نزدیکی چشمانتان واهمه دارید؟ در صورت لزوم ، ممکن است لیزیک بدون تیغه راه حل مناسب برای شما باشد.
در این روش که لیزیک بدون تیغه یا لیزیک Free که لیزیک تمام لیزر یا فمتو لیزیک نیز نامیده میشود ، جراح از دو نوع لیزر برای تصحیح بینایی استفاده می نماید.

در ابتدا یک لیزر فمتوثانیه فوق سریع برای ایجاد یک فلپ نازک در قرنیه (سطح جلو چشم ) استفاده می شود، سپس لیزر اگزایمر مورد استفاده قرار می گیرد تا بافت زیرین قرنیه را برای اصلاح بینایی به موقعیت اصلی آن مورد استفاده قرار دهد.
لیزر فمتوثانیه با حذف نیاز به ابزار جراحی تیغه (به نام میکروکراتوم) برای ایجاد فلپ قرنیه مورد استفاده قرار میگیرد و نیاز به هیچ نوع تیغه ای برای جراحی در این روش نمیباشد.

به طور کلی، فردی که واجد شرایط جراحی لیزیک باشد، یک کاندید خوب برای این روش است. همچنین برخی مطالعات نشان داده اند که ممکن است این روش خطر برخی عوارض لیزیک مرتبط با استفاده از یک میکروکراتوم را کاهش دهد.


انواع لیزر بدون تیغه ، لیزیک فمتوثانیه


لیزیک بدون تیغه در ایالات متحده در سال 2001 انجام میگرفت ، شرکت IntraLase برای اولین بار از لیزر فمتوثانیه برای استفاده در جراحی لیزیک استفاده نمود.


در سال 2007 شرکت (AMO) IntraLase را خریداری نمود و تکنولوژی لیپوساکشن لیزر فمتوثانیه را در کنار لیزر اگزایمر خود برای لیزیک سفارشی هدایت موج آغاز نمود. از آن زمان AMO آخرین لیزر فمتوثانیه و لیزر سفارشی خود را به یک پلت فرم جدید لیزیک به نام آی لیزیک که در حال حاضر نام تجاری پیشرو لیزیک در ایالات متحده میباشد ، همپوشانی کرده است.

دیگر دستگاه های لیزر فمتوثانیه که FDA برای روشهای لیزیک بدون تیغه در ایالات متحده تایید نموده شامل موارد زیر است:

• Femto LDV (Ziemer Ophthalmic Systems)
• Technolas (Technolas Perfect Vision GmbH)
• Victus (Technolas Perfect Vision GmbH and Bausch + Lomb)
• VisuMax (Carl Zeiss Meditec AG)
هر یک از این سیستم ها ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند و همه سیستم ها نتایج مشابهی را تولید می نمایند.


مزایای استفاده از لیزیک فمتوثانیه


علاوه بر راحت بودن خیال بیماران (به علت عدم استفاده از تیغ جراحی ) و عدم ایجاد درد ، مزایای لیزیک فمتوثانیه عبارت است از:

1. قابل پیش بینی بودن ضخامت فلپ قرنیه
2. کاهش خطر از بین رفتن قرنیه طی عمل جراحی
3. کاهش خطر ابتلا به آستیگماتیسم بعد از انجام لیزیک

همچنین در برخی موارد ممکن است لیزر فمتوثانیه باعث ایجاد یک فلپ نازکتر در قرنیه شود که این موضوع جراح را قادر می سازد تا با خیال راحت مقدار بیشتری از نزدیک بینی را تصحیح نماید.
همچنین لیزر فمتوثانیه به جراح گزینه های بیشتری را جهت تعیین اندازه فلپ و شکل و جهت، برای یک روش لیزیک سفارشی طبق نیاز هر بیمار را می دهد.

در نهایت لیزر فمتوثانیه می تواند فلپ قرنیه ای ایجاد کند که دارای لبه هایی باشد تا فلپ را قادر سازد ، بعد از جراحی در موقعیت اصلی خود بصورت ایمن تری قرار گرفته و به طور بالقوه کاهش زمان بهبودی و کاهش خطر تغییر جابجایی فلپ را بعد از جراحی ارائه دهد.


فلپ های لیزری فمتوثانیه : چه چیزی می تواند اشتباه باشد؟


با صرف نظر از اینکه شما فلپ قرنیه را با لیزر فمتوثانیه یا میکرو کراتوم انتخاب می کنید ، عوارض جانبی بعد از جراحی لیزیک به ندرت اتفاق می افتد.
عوارض فلپ که می تواند با استفاده از لیزر فمتوثانیه و یا میکروکراتوم رخ دهد عبارتند از:

• فلپ های ناقص
• جابجایی فلپ
• استریای فلپ (چین و چروک در فلاپ)
• کراتیت لایه ای کروی ، DLK (التهاب به علت وجود فلپ)
• ایجاد انقباض (سلول هایی که در سطح قرنیه و در زیر فلپ رشد می کنند)


یکی از عوارض احتمالی لیزیک که معمولا در لیزیک بدون تیغه رخ میدهد ، بیماری شبیه به سندرم حساسیت به نور گذرا (TLSS) است. این عوارض معمولا سریعا و بدون تغییر در بینایی و سایر علائم بالینی نمایان می گردد. TLSS معمولا دو تا شش هفته بعد از جراحی لیزیک بدون تیغه رخ می دهد و نور چراغ های فلورسنت می توانند علائم حساسیت به نور را بدتر نمایند. اما این وضعیت خطرناک نبوده و معمولا با استفاده کوتاه مدت از قطره های چشم استروئید می تواند با موفقیت درمان گردد.

از جراح خود در مورد عوارض نسبی لیزیک بدون تیغه در مقابل لیزیک میکروکراتوم برای مشخصه آناتومی چشم و میزان خطای انکساری ، اطلاعات بیشتری کسب نمایید.


هزینه لیزیک بدون تیغه چقدر است؟


عواملی که می توانند بر هزینه لیزیک بدون تیغه تأثیر بگذارند، عبارتند از: محل زندگی شما ، نوع شرایطی که برای شما در نظر گرفته میشود و اینکه آیا شما تصمیم به درمان سفارشی لیزیک مبتنی بر موج را دارید یا خیر.

هنگام انتخاب این روش ، هزینه تنها یکی از عواملی است که باید در نظر گرفته شود و مهمتر از آن تخصص جراح و سیاست هایی است که عوارض لیزیک را به حداقل رسانده و رضایت شما از نتیجه آن را به حداکثر برساند. پیش از موافقت با جراحی لیزیک، با مشاور متخصص جراحی لیزیک مشورت نمایید و مطمئن شوید که با پزشک و شرایط موجود مشکلی نخواهید داشت.


6 دیدگاه ها

 1. سرآبادانی گفت:

  آیا لیزیک در مبتلایان به آستیگماتیسم شدید موفقیت آمیز خواهد بود ؟چون حدود پنج سال پیش به من گفته شد نمیتوانم لیزیک انجام دهم ، چون آستیگماتیسم من خیلی شدید بود .اما دوستی بمن گفت با لیزیک بدون تیغه مشکل من حل خواهد شد ، لطفا بگویید آیا میتوانم این جراحی را انجام دهم ؟

  • admin گفت:

   با عرض سلام خدمت شما. عرض شود اینکه میگویند آستیگماتیسم قابل درمان نیست امری اشتباهست. جراحی لیزیک میتواند آستیگماتیسم حدودا 6D را تصحیح نماید .

 2. پوریا ei گفت:

  سلام
  آیا عمل فمتولیزیک در کلینیک نوآوران انجام میشود؟؟
  هزینه این عمل در دو چشم چقدر است؟؟
  ممنون

  • admin گفت:

   سلام خدمت شما .
   بله عمل فمتو لیزیک در کلینیک نوآوران توسط فوق تخصص جراحی چشم انجام شده و قیمت آن با 50 درصد تخفیف فقط 2,390,000 تومان میباشد .

  • مرتضی گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید .میخواستم بدونم انحراف چشم هم قابل درمان هست .با تشکر

   • admin گفت:

    سلام خدمت شما.
    بله . در کلینیک نوآوران ما عمل انحراف چشم را با 50 در صد تخفیف ویژه انجام میدهیم. میتوانید برای استفاده از این تخفیف با همکاران ما تماس بگیرید و یا شماره ای برای تماس ما ا شما برایمان ارسال نمایید.

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.