مقایسه عمل لیزیک و فمتولیزیک
مشورت در مورد انجام عمل لیزیک یا عمل فمتولیزیک


در این مقاله قصد داریم به مقایسه ی تفاوت روش های مختلف عمل لیزر چشم ، مانند لیزیک ، لازک ، PRK و فمتولیزیک بپردازیم. چه تفاوتی بین این روشهای لیزیک وجود دارد ؟ اگر شما علاقه مند به عمل جراحی لیزیک چشم برای تصحیح بینایی هستید، ممکن است درباره موضوع "تفاوت لیزیک و فمتولیزیک" فکر کرده باشید.تفاوت این عمل ها در چیست ؟ و مزایا و معایب هر نوع از روشهای لیزیک کدامند ؟

عمل لیزیک چگونه عملی است؟


در عمل لیزیک به شکل سنتی، یک ابزار شناخته شده به عنوان میکروکراتوم که در واقع یک تیغه ی بسیار نازک جراحیست ، یک فلپ بسیار نازک را از سطح شفاف چشم (قرنیه) برش میزند . سپس فلپ برای استفاده از انرژی لیزر برداشته شده وسطح چشم توسط نور لیزر برای تصحیح بینایی مورد تابش قرار میگیرد. جایگزینی فلپ در لیزیک باعث بهبودی در بینایی می گردد. اما روشهای نوین دیگری پس از لیزیک عرضه شد که اغلب آنها فقط در مدل برش قرنیه باهم تفاوت داشتند. اما همین تفاوت اندک باعث تغییر در بسیاری از موارد از جمله نتایج عمل لیزر و عوارض بعد از آن میشود. بسیاری از کسانیکه خواهان عمل لیزر برای اصلاح چشمشان هستند ، تمایل دارند تا تفاوت عملهای لیزیک و فمتولیزیک و لازک و PRK را بدانند.


لیزیک بدون تیغه چیست ؟


یکی دیگر از روشهای ایجاد فلپ لیزیک که در سال 1999 معرفی گردید ، لیزیک با انرژی بالای لیزر فمتوسکند به نام عمل فمتولیزیک میباشد که در آن به جای استفاده از تیغه برای ایجاد فلپ ، از تابش لیزر استفاده میشود. به این نوع از عمل لیزیک که در آن برای برش دادن قرنیه ، از لیزر فمتوسکند استفاده میشود ، اصطلاحا عمل فمتولیزیک میگویند . همانطور که گفته شد این عمل بدون تیغ جراحی انجام شده و تمامی مراحل توسط نور لیزر صورت میگیرد. به همین سبب به آن "لیزیک بدون تیغه " هم میگویند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این عمل میتوانید صفحه ی عمل فمتولیزیک چشم را مشاهده نمایید.


تفاوت عمل لیزیک و فمتولیزیک چشم چیست؟


1. همانطور که قبلا گفته شد ، تفاوت عمل های مختلف لیزری در نحوه ی برش دادن قرنیه میباشد. در عمل لیزیک چشم ، برش نازک قرنیه توسط ابزاری بنام میکروکراتوم انجام میشود. پس از برداشتن فلپ حاصله ، پرتو لیزر اکسایمر به قرنیه تابیده میشود. اما برخی از داوطلبین عمل لیزیک ، از نزدیک شدن تیغ میکروکراتوم به چشم استرس دارند. برای این افراد ، عمل فمتولیزیک بسیار مناسب است. چرا که در این مدل از لیزیک ، هیچگونه تیغ جراحی وجود نداشته و تمام مراحل توسط نور لیزر انجام میشود.

2. تفاوت دیگر عمل لیزیک و فمتولیزیک در عوارض بعد از عمل میباشد. در روش فمتولیزیک بدلیل دقت بسیار بالای برش و ضخامت بسیار نازک فلپ ، عوارض بعد از عمل بطرز چشمگیری کمتر شده است. همچنین ریسک هایی که در عمل لیزیک در هنگام برش قرنیه وجود دارد در فمتولیزیک وجود ندارد. چرا که این برش توسط نرم افزار بسیار پیشرفته ی کامپیوتری صورت میگیرد.

3. تفاوت دیگر عمل لیزیک و فمتولیزیک در هزینه های این عملها میباشد. از آنجاییکه در عمل فمتولیزیک ، درواقع دو جراحی توسط نور لیزری انجام میگیرد (یکی برش قرنیه و دیگری تابش اشعه اکزایمر) لذا هزینه ها ی عمل دوبرابر میشود.

4. از تفاوتهای دیگر این دو عمل میتوان به این مورد هم اشاره نمود که عمل لیزیک بسیار فراگیر بوده و در بسیاری از کلینیکها انجام میگیرد اما عمل فمتولیزیک بدلیل دستگاههای پیشرفته ی لیزر فمتوسکند، فقط در کلینیکهای محدودی انجام میگیرد.


نظر پزشکان در مورد فمتولیزیک چیست؟


حقیقت این است که پزشکان مختلف ، نظرات متفاوتی در این زمینه دارند. برخی این عمل را به جهت امنیت بالای آن ، بسیار عالی میدانند ؛ و برخی هم آنرا هزینه ی اضافی برای لیزیک میشمارند.

نظر یکی از پزشکان: من با این روش موافقم. بسیار مهم است که در تبلیغات حقیقت وجود داشته باشد و حقیقت این است که هیچ نوع تیغه ای در روش فمتولیزیک استفاده نمی شود و واقعا این تکنولوژی به عنوان لیزیک تمام لیزر نامیده می شود.
نظر یکی دیگر از پزشکان: من از لحاظ فنی با فمتولیزیک موافق نیستم.چرا که بعضی از مردم در مورد استفاده از کلمه "بدون تیغه" حساس میشوند. زیرا این بدان معنی است که در روش لیزیک ، از میکروکراتوم یا تیغه جراحی استفاده می شود و این موضوع باعث نگران نمودن بیمار میشود. آنگاه بعضی مردم این کار را انجام نمیدهند ، زیرا میکروکراتوم را به نوعی خطرناک تر میدانند ؛ در حالی که این موضوع اصلا صحت ندارد و لیزیک هم کاملا بی خطر میباشد.

نظر یکی از پزشکان : من روشی را که برای بیمارمناسب تر باشد انجام میدهم . اما از لیزیک با میکروکراتوم بیشتر از فمتولیزیک استفاده می نمایم. چراکه میکروکراتوم روشی بسیار سریع تر و راحت تر برای بیمار است. تزریق داخل میکروکراتومی حدود سه ثانیه طول می کشد ، در حالی که این کار با استفاده از لیزر فمتوسکند ، تا 20 ثانیه طول خواهد کشید. همچنین میکروکراتوم فشار کمتری در چشم خواهد داشت . من اعتقاد دارم بیماران تا اندازه ای که ممکن است باید راحت باشند، به همین دلیل ترجیح می دهم که لیزیک با میکرو کراتوم را انجام دهم.


مزایای فمتولیزیک نسبت به لیزیک چیست؟

نظر یکی از پزشکان: من از هر دو روش استفاده می کنم . من در مورد هر دو ، بیماران را مشاوره می نمایم و مزایای هرکدام را به آنها گوشزد مینمایم. اما دوست دارم امن ترین تکنولوژی را برای وضعیت بیماران استفاده نمایم . هنگامی که FDA ، فمتولیزیک را در سال 1999تایید کرد ، فلپ های تیغه یا میکروکراتومی، منشا اصلی عوارض تهدید کننده ی بینایی در لیزیک محسوب میشدند. بنابراین من ایده فلپ لیزری را در فمتولیزیک ترجیح میدهم و مجبور نیستم در مورد عوارض جزئی این روش نگرانی داشته باشم .

تفاوت عمل فمتولیزیک با PRK و لازک

تفاوت عمل فمتولیزیک با عمل PRK و لازک (که نوعی از پی آر کی هست) هم به مانند تفاوت آن با لیزیک ، در روش برش فلپ قرنیه میباشد. در PRK یک لایه ی بسیار نازک از قرنیه توسط یک محلول خاص برداشته میشود و پس از تابش لیزر ، آن لایه ظرف 5 روز مجددا تشکیل میشود. اما در فمتولیزیک ، این لایه توسط نور لیزر برش خورده و مجددا پس از تابش لیزر اکسایمر ، روی قرنیه قرار میگیرد.

 
 

کیفیت فلپ با تیغه و بدون تیغه

برخی نتایج نشان میدهد که قابلیت فلپ های حاصل از نور لیزر در عمل فمتولیزیک ، بهتر از فلپ های برش خورده در لیزیک میباشد.اما برخی پزشکان ، فلپ های لیزیک و فمتولیزیک را یکسان و در یک حد میدانند و فمتولیزیک را تنها برای کسانیکه از تیغ استرس میگیرند مناسب میدانند.

در روش تیغه ، انحنای قرنیه بیشتر است و فلپ مرکزی به طور چشمگیری ضعیف تر میباشد و این موضوع باعث می شود خطر سوراخ شدگی فلپ به طور چشمگیری افزایش یابد. اما در روش فمتولیزیک ، این اتفاق نمی افتد. اما بطور کلی عوارض فلپ خیلی نادر است؛ بسیاری از پزشکان معتقدند این عوارض هم میتوانند هم با میکروکراتوم بوجود بیایند و هم با فناوری IntraLase در فمتولیزیک . به یاد داشته باشید، ما در مورد ابزارها صحبت می کنیم و ابزار در دست جراح ، فقط و فقط یک ابزار است ، و در نهایت کیفیت نهایی عمل لیزیک شما ، به خود جراح نیز بستگی دارد. این روش مانند بازی گلف بازان است که هر دو در یک باشگاه گلف بازی می کنند اما چه کسی میداند کدام گلف باز نتایج بهتری خواهد گرفت؟


عوارض احتمالی لیزیک بدون تیغه چیست؟

اگر جراح از میکروکراتوم مدرن روز استفاده کند، هیچ مزیتی در مقایسه با استفاده از IntraLase برای ایجاد فلپ وجود ندارد. بعضی از پزشکان اعلام نموده اند میکروکراتوم ها در ایجاد یک فلپ meniscus (نازک تر در وسط) کاربردی تر هستند. اما هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد فلپ مسطح (همان ضخامت در لبه های میانی و بیرونی) عملکرد بهتری دارد . استفاده از فلپ IntraLase می تواند معایبی نیز داشته باشد؛ مانند افزایش خطر تورم فلپ. این موضوع به خاطر انرژی لیزری اضافی مورد نیاز برای ایجاد فلپ ، می تواند شفافیت و وضوح بینایی را ، از چند روز تا یک هفته به تاخیر اندازد .ولی این مشکل با استفاده از فلپ ساخته شده با میکروکراتوم در لیزیک رخ نمی دهد.

اگر بیمار بخواهد در چشمانش فلپ IntraLase ساخته شود، هزینه اضافی برای او خواهد داشت . اما اگر این چیزی است که واقعا بیمار آنرا میخواهد، این مسئله مشکلی نیست و به آنها کمک خواهد کرد تا استرسی از عمل لیزیک خود نداشته باشند. من IntraLase را در شرایط خاص استفاده نمی کنم. بیماران مبتلا به گلوکوم بهتر است از میکرو کراتوم استفاده نمایند، زیرا زمان مکش و درجه مکش کمتر میباشد. )توجه: درجه مکش مورد استفاده در روش لیزیک ممکن است به عنوان یک عامل خطر برای بیماران مبتلا به گلوکوم باشد که ممکن است فشار چشم بالا ، در طول روش لیزیک بدتر شود.

اما یکی دیگر از پزشکان میگوید: فلاپ تیغه ، به مراتب بیشتر از فلاپ لیزر باعث افزایش فشار داخل چشم می شود وبسیاری از افراد احساس می کنند که انجام فلپ لیزر، در بیماران مبتلا به گلوکوم ایمن تر است.


موارد ایمنی در لیزیک و فمتولیزیک

یکی از پزشکان میگوید: واقعیت این است که لیزیک یکی از امن ترین روش ها در دنیای پزشکی است و با روش میکروکراتوم یا IntraLase تفاوتی نخواهد داشت.

 

 
 

6 سوال برای مقاله " مقایسه ی لیزیک با تیغه و بدون تیغه "

 1. عسل گفت:

  سلام.چشم چپ من۶.۲۵وراستم۴.۷۵وهردوآستیگمات۲.۷۵دارن.ضخامت قرنیه هم۱۴۹هست.آیامیتونم فمتوانجام بدم؟اگرجواب خیرهست چه عملی مناسب منه؟

 2. حمید رضازاده گفت:

  سلام وعرض ادب
  من غدد اشک ریز یکی از چشماتم، به دلیل عمل فلج شده و اشک ندارد، و اشک مصنوعی میریزم، هر دو دیدم مشکل دارد و عینک میزنم. آیا میتوانم عمل فمتولیزیک کنم.
  با تشکر

 3. پوریا گفت:

  سلام
  من معاینه چشم انجام دادم و نمره چشم یکی 4 و یکی 4.5 هست و یکی از چشمهایم نیر 75 صدم آسیگمات هست دکتر به من گفت هردوروش فمتو لیزیک و فمتو اسمایل را پیشنهاد داد ومشکل مالی هم خداروشکر ندارم ولی واقعا نمیدون کدام روش را باید انتخاب کنم ممنون میشم اکه راهنمایی فرمایید . باتشکر

 4. ناشناس گفت:

  درود بر شما
  نمره چشم من مثبت هست خواستم ببینم در کل عمل برای چشم من مناسب هست یا خیر؟

 5. عباس قدیمی گفت:

  من نزدیک بینم شماره چشمم یکی نمرش ۱ اون یکی هم ۱.۲۵هست باعینک بخوام خوب تمرکزکنم چشمموبایدریزکنم

  1. admin گفت:

   سلام. اگر ضخامت قرنیه مناسب باشد میتوانید لیزیک کنید.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: