اصول اولیه لنز


تقریبا لنزها انتخاب خوبی برای افرادی است که نیازمند اصلاح بینایی هستند و نمیخواهد به صورت تمام وقت از عینک استفاده نمایند و یا جراحی لازک انجام دهند.
اگر علاقه مند به استفاده از لنز هستید ، در اینجا اصولی عنوان شده است که باید لنز قبل از مراجعه به چشم پزشک در مورد اطلاع کسب نمایید.


مواد تشکیل دهنده لنز


اولین انتخاب در مورد لنزها این است که مواد تشکیل دهنده لنز نیاز های شما را برآورده سازند . پنج نوع لنز وجود دارد که براساس نوع مواد ساخته می شوند:

 • لنزهای نرم از پلاستیک های حاوی ژل و آب هیدروژل ساخته شده اند. این لنزها بسیار نازک و قابل انعطاف هستند و مطابق با سطح جلویی چشم (قرنیه) میباشند. لنزهای هیدروژل 48 سال پیش معرفی شدند، معرفی این لنزها استفاده از لنز را بسیار محبوب تر نمودند زیرا به طور معمول راحتی در استفاده از آنها را به همراه داشتند. تنها جایگزین این لنزدر آن زمان، لنزهای سخت ساخته شده از پلاستیک PMMA بودند . لنزهای PMMA چندین هفته زمان جهت انطباق با چشم نیاز داشتند و بسیاری از مردم نمیتوانستند از آنها استفاده کنند.
 • لنزهای سیلیکون هیدروژل نوع پیشرفته ای از لنز های نرم هستندکه به طور منظم و پیوسته اجازه ورود اکسیژن بیشتری به قرنیه را میدهند. از حدود 16 سال پیش ، لنزهای نرم هیدروژل سیلیکون محبوب ترین لنزهای موجود در ایالات متحده بوده است.
 • لنزهای قابل نفوذ اکسیژن که لنز RGP نیز نامیده می شوند ، لنزهای سختی هستند مانند لنز های PMMA (که اجازه ورود اکسیژن را به سطح قرنیه میدهند. از آنجا که آنها قابل نفوذ اکسیژن هستند، لنز GP را می توان نسبت به لنز PMMA مناسب تر و راحت تر دانست . از زمان معرفی آن ها از حدود 40سال پیش ، این لنز ها جایگزین لنزهای PMMA شده اند. لنزهای GP اغلب بینایی واضح تری نسبت به لنزهای نرم هیدروژل سیلیکونی ارائه میدهند، به خصوص اگر دچار آستیگماتیسم باشید. معمولا لنزهای نرم قابل نفوذ اکسیژن وقتی برای اولین بار استفاده میگردد با چشم سازگار میشوند، بیشتر افراد با لنز GP احساس راحتی بیشتری نسبت به لنزهای هیدروژل مینمایند.
 • لنزهای ترکیبی طراحی شده اند تا راحتی استفاده از لنز را ارائه دهند ، رقبای تولیدکنندگان این محصول از لنزهای هیدروژل نرم و سیلیکون در ترکیب با لنزهای کریستال شفاف و لنزهای قابل نفوذ اکسیژن استفاده می کنند. لنزهای هیبرید یک ناحیه مرکزی نفوذپذیر اکسیژن دارند که توسط هیدروژل یا مواد هیدروژل سیلیکونی احاطه شده است. با وجود این ویژگیها ، تنها درصد کمی از افراد از لنزهای ترکیبی استفاده مینمایند، شاید به این دلیل است که این لنزها برای جایگزینی بهتر از لنزهای هیدروژل نرم و سیلیکونی هستند.
 • لنز PMMA : این نوع لنز از مواد پلاستیکی سخت و پلی متیل متاکریلات شفافی به نام (PMMA) ساخته شده اند که در صنعت شیشه در و پنجره نشکن نیز استفاده میشوند که تحت علائم تجاری Lucite و Perspex ارائه میشوند. لنزهای PMMA دارای اپتیک بسیار عالی هستند، اما اکسیژن را به چشم منتقل نمی کنند و انطباق چشم با آنها کمی دشوار است. این در حالی است که این لنزها عملا جایگزین لنزهای GP شده اند.

در سال گذشته 64 درصد از لنزهای مورد استفاده ، لنزهای هیدروژل سیلیکون بوده است. ، لنزهای نرم هیدروژل (22 درصد)، لنزهای قابل نفوذ گاز (11 درصد)، لنزهای هیبرید (2 درصد) و لنزهای PMMA 1درصد مورد استفاده قرار گرفته اند.


زمان مصرف لنزها


تا 39 سال پیش افرادی که از لنز استفاده میکردند ، در هنگام خواب آنها را از چشمانشان جدا مینمودند. ارائه سایز لنز افراد را قادر میسازد تا بتوانند بدون جدا نمودن لنز از چشم بخوابند . در حال حاضر، دو نوع لنز از لحاظ زمان مصرف وجود دارد:

 • لنزهای با مصرف روزانه ، که باید در هنگام خواب از چشمها جدا گردند.
 • لنزهای EX ، که معمولا به مدت هفت روز متوالی بدون جدا نمودن از چشم استفاده میشوند.
 • لنزهای دائمی ، اصطلاحی است که توسط FDA برای بعضی از برندهای لنز استفاده می شوند و معمولا برای استفاده 30 روزمتوالی استفاده میشوند.


  چه زمانی لنزهای مورد استفاده جایگزین میشوند


  حتی با مراقبت های ویژه از لنزها (به خصوص لنزهای نرم) لنزها باید به طور مرتب جایگزین شوند تا از ایجاد آلودگی در آن جلوگیری گردد زیرا خطر عفونت چشم افزایش می یابد.
  به طور کلی در این طبقه بندی ، اغلب لنزهای نرم بر اساس چگونگی دفع آنها شناخته میشوند.


  دوره زمانی تعویض و جایگزینی لنزها


 • لنزهای یکبار مصرف روزانه ، بعد از گذشت یک روز از چشم جدا میگردد و بیرون انداخته میشود.
 • لنزهای یکبار مصرف ،حدودا هر دو هفته از چشم جدا میگردد و بیرون انداخته میشود.
 • لنزهای Frequent ، حدودا بصورت ماهانه یا سه ماه یکبار از چشم جدا میگردد و بیرون انداخته میشود.
 • لنزهای سنتی (قابل استفاده مجدد) ، هر شش ماه یکبار از چشم جدا میگردد.
 • لنزهای قابل نفوذ اکسیژن که در مقابل رسوبات لنز مقاوم تر هستند و نیازی نیست که مانند لنزهای نرم دور انداخته شوند. اغلب ممکن است لنزهای GP یک سال یا بیشتر طول بکشد تا جایگزین شوند.
  در سال گذشته میزان تعویض لنز به این صورت بوده است: ماهانه (40 درصد)، روزانه (35 درصد)، هر یک تا دو هفته (24 درصد) و سالانه (1 درصد).


  طراحی لنزها


  لنزهای نرم (لنزهای هیدروژل استاندارد و هیدروژل سیلیکون) در طرح های مختلف ارائه شده اند.


  طراحی لنزهای نرم


 • لنزهای کروی دارای قدرت یکسان در قسمت اپتیکی لنز برای اصلاح نزدیک بینی و دوربینی هستند.
 • لنزهای نرم Toric که دارای قدرت های متفاوت در انواع مختلف برای اصلاح آستیگماتیسم و همچنین دوربینی و نزدیک بینی می باشند.
 • لنزهای مولتی فوکال (شامل لنزهای بیفوکال) که شامل قدرت های متفاوت در قسمت های مختلف چشم برای اصلاح بینایی نزدیک ، دور و همچنین برای اصلاح پیرچشمی میباشند. برخی از لنزهای مولتی فوکال نیز می توانند آستیگماتیسم را درمان نمایند.
 • لنزهای آرایشی شامل لنزهای رنگی برای تغییر یا تقویت رنگ چشم هستند. لنزهای به اصطلاح مخصوص تئاتر نیز جهت استفاده در موارد مرتبط با زیبایی در نظر گرفته شده اند. حتی اگر شما هیچ نوع عیوب انکساری نداشته باشید که نیازمند تصحیح باشد ، باید از دستورالعملهای استفاده از لنز کمک بگیرید.
  تمام این لنزها می توانند به صورت سفارشی برای چشم در نظر گرفته شوند. طرح های دیگر لنز نیز موجود میباشند ، از جمله لنزهای ساخته شده برای استفاده در موقعیت های خاص، مانند اصلاح قوز قرنیه.


  سایر ویژگی های لنزها


  لنزهای بیفوکال برای آستیگماتیسم. لنزهای نرم ، این لنزها نوعی لنز پیشرفته هستند که هر دو عارضه پیرچشمی و آستیگماتیسم را درمان می کنند، بنابراین شما بعد از 40 سالگی می توانید بدون استفاده ازعینک به راحتی ببینید ، حتی اگر دچار آستیگماتیسم باشید.


  لنزهای جدید فتوکرومیک


  آیا شما نسبت به نور حساس هستید؟ آیا شما تمایل دارید از عینک های محافظ در نور شدید استفاده نمایید تا نور کمتری به چشمانتان برسد؟
  ممکن است شما علاقه مند به Acuvue Oasys یا تکنولوژی انتقال روشنایی هوشمند باشید ، این لنزها نوعی لنز جدید برای مقابله با نور هستند که به وضوح در نور روشن در داخل و خارج از منزل دارای عملکرد هستند .
  مشابه با لنز عینک های فتوکرومیک، این لنزها نیز ، نور آبی و اشعه های UV را فیلتر می کنند و برای راحتی بیشتر در نور شدید و حفاظت بیشتر نسبت به اثرات مضر این اشعه ها استفاده میشوند .
  به گفته تولیدکنندگان این لنزها ، این نوع لنز بیش از یک دهه سابقه آزمایش بالینی دارد که بر روی بیش از 1000 بیمار انجام شده است. این لنز برای استفاده در دو هفته طراحی شده است.
  اطلاعات لنز برای خشکی چشم. آیا لنزهای شما باعث ایجاد خشکی چشم میشوند؟ نوعی لنز خاص از لنزهای نرم به ویژه برای کاهش خشکی چشم خفیف هستند که مورد استفاده قرار می گیرند.
  بسیاری از لنزهای رنگی از انواع لنزهایی که در بالا توضیح داده شده نیز در رنگ های مختلف وجود دارند که می توانند رنگ طبیعی چشم را افزایش دهند، به عنوان مثال، چشمان سبز شما را سبزتر می نمایند. لنزهای رنگی دیگری نیز وجود دارند که میتوانند رنگ چشم شما را کاملا تغییر دهند، مانند قهوه ای یا آبی.
  لنز افکت های خاص. که به عنوان لنز تئاتر، نیز شناخته میشوند، این لنزهای خاص اثر رنگ چشم را کمی بیشتر می کند تا فرد را به اشکال مختلف جهت کار در تئاتر ومواردی از این دست مانند خون آشام تغییر دهد.
  لنزهای پروتز : لنزهای رنگی نیز می توانند برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار بگیرند. لنز مات نرم که از پروتز سفارشی طراحی شده برای چشم استفاده میکنند و از صدمه یا ایجاد بیماری در چشم جلوگیری مینمایند.
  لنزهای سفارشی : اگر لنز معمولی برای استفاده شما مناسب نباشد، ممکن است واجدشرایط استفاده از لنزهای سفارشی برای یکی از چشمانتان باشید تا نیازهای بیناییتان را جبران نمایید.
  لنزهای مهار کننده UV ، برخی از لنزهای نرم جهت محافظت از چشم در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید می توانند باعث ایجاد آب مروارید و دیگر مشکلات چشم گردند. اما به این دلیل که لنز تمام چشم شما را پوشش نمی دهد، شما باید عینک آفتابی ضد اشعه UV را برای حفاظت در مقابل نور خورشید استفاده نمایید.
  لنزهای اسکلرال قابل نفوذ اکسیژن با قطر بزرگ برای درمان کراتوکونوس و سایر ناهنجاری های قرنیه و همچنین پیرچشمی طراحی شده اند.
  اطلاعات لنزهای نزدیک بینی. لنزهایی ویژه برای کاهش روند یا توقف پیشرفت نزدیک بینی در کودکان استفاده می شود.


  کدام لنز برای شما مناسب است؟

  در ابتدا شما باید مشکلاتی را که باعث می شوند لنزهایتان را تغییر دهید در نظر بگیرید. لنزهای شما باید اصلاح نزدیک بینی، دوربینی ، آستیگماتیسم یا ترکیبی از مشکلات بینایی را به شما ارائه دهند.
  در مرحله دوم بایستی لنز هم سایز قرنیه شما باشد. برای انجام این کار، لنزها در دهها هزار معاینه قطر و انحنا قرار می گیرند.
  ECP در ارزیابی فیزیولوژی چشم و بینایی شما بسیار دقیق است تا مشخص نماید که کدام لنز با دو معیار بالا برای شما مناسب تر است.
  در مرحله سوم ، ممکن است شما نیاز به پزشکی داشته باشید که انتخاب لنز را برای شما انجام دهد. به عنوان مثال ، ECP ممکن است یک لنز خاص برای شما انتخاب کند ، درصورتی که چشم شما تمایل به خشکی دارد. در نهایت، لیستی از نیازهای خود شامل ویژگی های لنز را تهیه نمایید ، مانند رنگ لنز، استفاده شبانه از آن و...
  هنگامی که پزشک و ECP لنز مناسب را به شما معرفی مینمایند ، قادر به خرید لنز از ECP و یا از محل دیگری که فروش لنز را انجام میدهند خواهید داشت.


  استفاده و مراقبت از لنز


  مراقبت از لنزها ، تمیز نمودن و ضد عفونی کردن آنها بسیار ساده تر از استفاده از آنهاست.


  مشکلات استفاده از لنز


  اغلب آزمایش سعی و خطا در یافتن لنز مناسب برای شما دخیل است. برخی از افراد به مواد مختلف لنز و ضدعفونی کننده ها واکنش نشان می دهند.
  همچنین، پارامترهای صحیح لنز مانند قدرت، قطر و انحنا می توانند تنها بعد از اینکه شما لنز را استفاده نمودید ، نهایی شوند. مخصوصا این موضوع برای موارد پیچیده تر شامل پارامترهای اضافی مثل بیفوکال یا لنزهای لرزشگیر برای آستیگماتیسم استفاده میشوند.
  اگر هنگام استفاده از لنزها احساس ناراحتی یا ضعف نمایید ، احتمال دارد تنظیم یا تغییر لنز به شما کمک نماید.
  امروزه انتخاب لنزهای دیگر برای راحتی، بینایی خوب و چشم های سالم در دسترس هستند . اگر لنز های شما برای چشمانتان ناراحت کننده هستند ، لنزهایتان را از چشمانتان جدا نمایید و به پزشک متخصص چشم مراجعه کنید تا داروهای مربوط به ناراحتی لنز را برایتان تجویز نماید.


  خرید لنزها


  شما می توانید لنزهای جایگزین را از بسیاری از محل ها خریداری نمایید ، برخی از فروشندگان خدمات بیشتری نسبت به دیگران ارائه می دهند.قبل از خرید لنز اطلاعات بیشتری در مورد خرید لنز ها بدست بیاورید.  تعیین وقت مشاوره رایگان

  دیدگاه ها بسته شده است