خشکی چشم بعد از دوران یائسگی


سندرم خشکی چشم در میان بزرگسالان رایج بوده و ممکن است علائم آن کم و یا شدید باشد.
خطر ابتلا به مشکلات خشکی چشم در میان زنان بالای 50 سال به طور قابل توجهی بیشتر از مردان است. در مطالعه ای که اخیرا در مورد بزرگسالان انجام شد ، شیوع خشکی چشم (که توسط خود شان گزارش شد) 9/17 درصد در میان زنان و 10/5 درصد در میان مردان بوده است .
نقش دقیق یائسگی در پیشروی خشکی چشم مشخص نیست، اما بسیاری از زنانی که دچار یائسگی هستند بیشتر از علائم خشکی چشم رنج میبرند.
به نظر نمی رسد درمان جایگزین هورمون (HRT) برای درمان پوکی استخوان ، خطر ابتلا به خشکی چشم را کاهش دهد. در حقیقت ممکن است HRT خطر ابتلا به سرطان پوست زنان را افزایش داده و علائم خشکی چشم را تشدید نماید.

محققان دریافتند زنان دچار یائسگی که تحت درمان با HRT هستند،دچار افزایش شیوع سندرم خشکی چشم نسبت به زنان سنین بالا که تصمیم به انجام HRT نداشتند بودند ،69 درصد از زنان تنها استروژن دریافت می کنند و 29 درصد از آنها علاوه بر استروژن ، پروژسترون نیز دریافت می کنند، همچنين ترشح هورمون تيروئيد بيشتر، خطر ابتلا به سندرم خشکی چشم را افزایش میدهد.
محققان به این نتیجه رسیدند ممکن است تعادل هورمون های جنسی (به عنوان مثال، استروژن ها و آندروژن ها) در تعیین خطر ابتلا به سندرم خشکی چشم مهم باشد، اما برای درک بهتر این ارتباط، انجام مطالعات بیشتری نیاز است. به همین علت آنها توصیه کردند ، زنان مبتلا به یائسگی یا افرادی که تحت درمان HRT هستند، باید از احتمال افزایش خطر ابتلا به سندرم خشکی چشم و نحوه درمان آن آگاهی داشته باشند.

اگر سنتان زیاد است و خشکی چشمانتان در حال پیشروی است چه کاری باید انجام دهید؟

اگر در حال نزدیک شدن به سن یائسگی هستید و دچار خشکی چشم میباشید، ممکن است بخواهید از جراحی اصلاح لیزر چشم استفاده نکنید. روش هایی مانند لیزیک و PRK می توانند مشکلات مربوط به خشکی چشم را تشدید نمایند .
اگر تصمیم به مشاوره برای جراحی انکساری دارید، پزشک را در مورد شرایط خشکی چشمتان آگاه نمایید . پزشک شما آزمایش های خاصی را جهت مشخص شدن اینکه آیا شرایط جراحی را دارا هستید یاخیر انجام خواهد داد . اگر شما قبلا دچار خشکی چشم بوده اید ، اطمینان حاصل کنید که برای سایر شرایط مرتبط با پیرچشمی و خشکی چشم مانند آرتریت روماتوئید و بیماری های اتوایمیون تیروئید مناسب هستید .
همچنین در نظر داشته باشید که بسیاری از داروهای مورد نیاز برای افراد بالای 40 سال ، ممکن است سبب مشکلات خشکی چشم شوند. داروهایی مانند دیورتیک ها (اغلب برای بیماری قلب تجویز می شوند) ، داروهای ضد افسردگی از این جمله هستند .
اگر فکر می کنید این داروها ممکن است عامل اصلی خشکی چشم شما باشند، با پزشک خود مشورت نمایید . ممکن است تغییر دادن داروها بدون تغییر در اثر گذاری آنها مانع از ایجاد خشکی چشم گردد .
در بسیاری از خشکی های چشم در افراد، آلرژی چشم و انواع عوامل محیطی می تواند تاثیر گذار باشد .
اولین گام در درمان این بیماری مراجعه به پزشک برای ارزیابی کامل وضعیت چشم و مشاوره در مورد وضعیت خشکی چشم میباشد . اگر چه قطره های روان ساز سطح چشم برای خشکی چشم توصیه می شود اما میتوانید از متخصصین ما در کلینیک نوآوران در مورد آخرین تکنولوژی های درمان خشکی چشم سوال نمایید تا بهترین درمان را به شما معرفی نمایند .


تعیین وقت مشاوره رایگان

دیدگاه ها بسته شده است