لنزهای داخل چشمی Toric برای آستیگماتیسم


اکثر افراد مبتلا به آب مروارید میخواهند نه تنها بعد از جراحی آب مروارید بینایی شفافی داشته باشند ، بلکه نباید از عینک نیز استفاده نمایند.
یکی از اتفاقاتی که میتواند رخ دهد ، آستیگماتیسم باقی مانده بعد از جراحی است.
آستیگماتیسم قبل و بعد از جراحی آب مروارید بسیار شایع است. تقریبا یک نفر از سه نفر که دارای شرایط انجام جراحی آب مروارید در ایالات متحده هستند، حداقل 1.0 دیوپتر (D) آستیگماتیسم دارند که بدون استفاده از عینک یا لنز دچار تاری دید می باشند.
طی مطالعات انجام شده در مورد عیوب انکساری مشخص شد، 29 درصد از جمعیت ایالات متحده بین 1.0 تا 2.0 D و 6.5 درصد بین 2.0 تا 3.0 D و 2.2 درصد حداقل 3.0 D دچار آستیگماتیسم هستند ، همچنین این مطالعات نشان می دهد نزدیک به چهار نفر از 10 نفر به طور قابل توجهی مبتلا به آستیگماتیسم هستند.
در گذشته، لنزهای داخل چشمی (IOL) که در جراحی آب مروارید استفاده می شد، نمی توانست آستیگماتیسم را اصلاح کند. اگر جراح در طول جراحی آب مروارید تصمیم به برش قرنیه و استفاده از روشی به نام لیمبال (LRI) نماید ، در برخی موارد آستیگماتیسم را می توان درمان نمود ، متاسفانه روش LRI تنها مقدار محدودی از آستیگماتیسم را تصحیح مینماید و گاهی نتایج نهایی غیر قابل پیش بینی میباشد. خوشبختانه لنزهای مخصوص داخل چشمی (به نام toric) جهت درمان آستیگماتیسم طی جراحی آب مروارید در دسترس هستند.

IOL های Toric چگونه کار میکنند؟


مانند لنزهای نرم که برای آستیگماتیسم استفاده میشود، IOL های Toric در انواع مختلف با توانایی های متفاوت به منظور اصلاح قدرت نامتقارن چشم جهت درمان آستیگماتیسم استفاده میگردد.

جراحی آب مروارید با ایمپلنت لنز Toric اساسا همان جراحی آب مروارید با یک IOL معمولی است اما با چند تفاوت مهم.
قبل از جراحی، اندازه گیری های دقیقی توسط جراحان آب مروارید انجام می شود تا بتوانند بهترین IOL مناسب شرایط چشم شما را انتخاب کنند تا آستیگماتیسم را با موفقیت و به بهترین شکل درمان نمایند.
IOL های Toric دارای نشانگرهای خاصی در قسمت های محیطی لنز هستند که جراح را قادر می سازد تا جهت گیری اصلاح آستیگماتیسم در لنز را انجام دهد. هنگامی که IOL toric در چشم به صورت ایمن قرار میگیرد، جراح لنز را میچرخاند تا اصلاح آستیگماتیسم به درستی و با بهترین نتایج انجام شود.
استفاده از IOL toric در طی جراحی آب مروارید خطر عوارض جراحی مشترک با جراحی آب مروارید را افزایش نمی دهد، اما IOL منحنی نازک ممکن است منجر به تاری دید گردد که نمی تواند به راحتی با عینک و یا لنز اصلاح شود.
انواع مختلف IOLهای Toric شامل موارد زیر میباشد:


نتایج بسیار خوب IOL Toric


تحقیقات نشان داده است که لنزهای Toric نتایج خوبی را بعد از جراحی آب مروارید تولید می کنند و می توانند آستیگماتیسم را به طور موثر بوسیله برش های لیمبال بهبود بخشند.
مطالعه ای نشان داد که 94 درصد از چشم های مبتلا به آستیگماتیسم که با ایمپلنت های لنز تحت درمان قرار گرفته بودند، میزان آستیگماتیسم 0.5 D یا کمتر را داشتند و آستیگماتیسم باقی مانده در 98 درصد از آنها 0.75 D یا کمتر بوده که باعث میگردد افراد بدون استفاده از عینک یا لنز بینایی قابل قبولی داشته باشند.
همچنین مطالعات ارزیابی رضایتمندی بیماران بعد از جراحی آب مروارید نشان داد، اکثر بیمارانی که تحت درمان IOL های Toric قرار گرفته اند، نتایج بعد از جراحی را بسیار رضایت بخش عنوان کرده اند . یکی از مطالعات نشان داد 92 درصد از بیماران هیچ مشکلی در رانندگی در شب بدون استفاده از عینک در شش ماه بعد از جراحی ندارند و 97 درصد از بیمارانی که ایمپلنت لنز را انجام میدهند، همان IOL را برای کاشت مجدد انتخاب می نمایند.


هزینه های IOL Toric


یکی از دلایلی که بیشتر افراد از ایمپلنت لنزهای Toric برای کاهش آستیگماتیسم بعد از جراحی آب مروارید استفاده نمی کنند، هزینه زیاد آنهاست.
اگرچه معمولا جراحی آب مروارید توسط شرکت های بیمه درمانی پوشش داده می شود اما هزینه های افزوده شده مانند IOL های Toric هزینه های غیر ضروری میباشد که مسئولیت آن بر عهده بیمار است.


هزینه IOLهای Toric


طی تحقیقات انجام شده در حدود 4 سال پیش از چندین جراح چشم ، هزینه جراحی IOLToric جهت اصلاح آستیگماتیسم بعد از جراحی آب مروارید در مقایسه با روش LRI ببیشتر بوده است. یکی دیگر از گزینه ها برش های قوسی شکل با لیزر فمتوثانیه (روش اصلاح آستیگماتیسم مانند LRI به صورت خودکار مدرن) میباشد که قیمت تمام شده آن کمی از روش IOL Toric ارزانتر میباشد.
یکی دیگر از عوامل عدم استفاده از IOL های Toric به عنوان شایع ترین علل آن ممکن است این باشد که ایمپلنت یک IOL toric برای جراحان آب مروارید چالش برانگیزتر از استفاده از IOL معمولی (کروی) است که برای جراحی تصحیح آستیگماتیسم طراحی نشده اند.
برای اصلاح آستیگماتیسم به طور موثر، IOL Toric باید دقیقا در داخل چشم قرار گیرد، با انجام این روش آستیگماتیسم موجود در چشم کاملا درمان میگردد. همچنین، IOL Toric باید به طور ایمن در چشم قرار بگیرد تا امکان داشته باشد بعد از آن کاشته شود. حتی خطایی کوچکی در قرار دادن موقعیت IOL toric ممکن است به شدت بر روی بینایی بعد از جراحی تاثیر بگذارد ، این تاثیرات بیشتر از تاثیرات IOL کروی میباشد.


با جراح آب مروارید خود مشورت نمایید


اگر دچار آستیگماتیسم هستید و نیاز به جراحی آب مروارید دارید، از پزشک چشم خود بخواهید تا شما را به یک جراح آب مروارید که آخرین تکنولوژی جراحی از جمله IOL Toric را دارا میباشد معرفی نماید.
در طول مشاوره قبل از جراحی، جراح بهترین گزینه ها را برای نیازهای خاص شما ارائه خواهد داد ، بنابراین بعد از حذف آب مروارید، می توانید به عینک وابستگی نداشته باشید.تعیین وقت مشاوره رایگان

دیدگاه ها بسته شده است