لنز های تماسی : پرسش و پاسخ


سوال: آیا می توانم زمانی که لنز در چشمانم است شنا کنم؟ کلر چگونه روی لنز تاثیر می گذارد؟

پاسخ: اگر میخواهید زمانی که لنز در چشم هایتان وجود دارد شنا کنید، به شدت توصیه می کنم که عینک شنا استفاده نمایید.
در استخرهای شنا و دیگر منابع آب ، میکروارگانیسم هایی وجود دارند که می توانند عفونت های جدی چشم را ایجاد کنند و چشم را آلوده نمایند. به عنوان مثال Acanthamoeba keratitis ، ناشی از یک ارگانیزم تک سلولی معمولی (آمیبا) است که در استخرهای دارای کلر وجود دارد و نوعی عفونت دردناک توسط آب است که می تواند به شدت به قرنیه چشم آسیب رسانده و باعث ایجاد زخم و ایجادمشکلات بینایی گردد که در نهایت منجر به پیوند قرنیه خواهد شد.
همچنین آب موجود در استخرهای شنا می تواند سایز لنز را تغییر داده و آنها را بیش از اندازه کوچک نماید و باعث ایجاد قرمزی چشم ، ناراحتی در وجود لنز و مشکلات احتمالی چشم گردد.
بنابراین، بایستی در هنگام شنا از عینک محافظت استفاده گردد.


سوال: من در حال حاضر از عینک استفاده مینمایم اما میخواهم تجربه استفاده از لنز را داشته باشم . من شناگر هستم و می خواهم بدانم که آیا ارتباطی بین شنا کردن در استخر و لنز وجود دارد و می توانم با وجود لنز در چشمانم شنا کنم ؟ اگر نه، وقتی که شنا میکنم، چطور باید بهتر ببینم؟

پاسخ: اگر شما سوال قبلی در مورد شنا و لنز را مطالعه نموده باشید ، توضیحاتی در این زمینه داده شده است ، شما میتوانید از عینک های شنا همزمان با استفاده از لنز استفاده نمایید .
با این حال، اگر می خواهید در هنگام شنا از عینک استفاده نکنید ، می توانید از لنزهای یک بار مصرف استفاده نمایید و بدون نیاز به تمیز نمودن و یا مواد ضد عفونی کننده آنها را بیرون بیاندازید.
آنها واقعا مفید و مطمئن هستند و برای استفاده در اینچنین مواردی مناسب و مقرون به صرفه هستند. Alcon ، BAUSCH و LOMB، کوپر ویژن و جانسون از عمده تولید کنندگان این لنز یکبار مصرف می باشند.


سوال: من از لنز Acuvue 2 استفاده میکنم ، چگونه میتوانم متوجه شوم که آنها در جای صحیح خود قرار داده گرفته اند؟
آیا این نوع لنز با حرکات چشم تنظیم می شوند یا من باید آنها را دقیقا و به درستی در محل خاص خود قرار دهم؟ برای این موضوع به چه کسی باید مراجعه نمایم؟

پاسخ: اگر لنزها دارای شرایط مناسبی باشند که معمولا لنزهای نرم با چشم هم محور می شوند بایستی فقط آنها را بر روی قرنیه قرار دهید وقرنیه عدسی را پوشش دهد، میتوانید بخش های رنگی چشم را به عنوان یک راهنما در نظر بگیرید .
قبل از اینکه از آنها استفاده نمایید ، به پزشک متخصص مراقبت از چشم مراجعه نمایید تا بتوانید از لنزهایتان استفاده کنید. لنزهای غیر نرمال و نا مناسب می توانند باعث آسیب دیدن چشم شما شوند.


سوال: من دچار خونریزی در ملتحمه چشمم شده ام که سه روز پیش شروع شده است. من لنزهای Acuvue را در چشمانم قرار دادم، آیا استفاده از این لنزها برای چشمانم مشکلی ایجاد نخواهد نمود؟

پاسخ: بهتر است ، لنزهای خود را هر زمان که چشمهایتان قرمز میشود ، از چشمتان جدا نمایید . همچنین بسیار دشوار است که چشم پزشک بلافاصله علت قرمزی چشم را تشخیص دهد و در صورت لزوم درمان را قبل از استفاده مجدد از لنز آغاز نماید .


سوال: من 19 ساله هستم و برای مدت شش سال از لنزهای تماسی نرم استفاده کرده ام. وضعیت بینایی من اصلا مناسب نمیباشد و اخیرا متوجه شدم که به دلیل استفاده بیش از حد لنز ، رگه های خونی در قرنیه چشم من در حال رشد هستند.
در دو هفته گذشته،حدت بینایی من حتی هنگامی که از عینک استفاده مینمایم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است،پزشک قطره های چشم را برای من تجویز کرده و اعلام نموده است که زیاد از لنز استفاده ننمایم ، اما بینایی و خشکی چشم من همچنان در حال بدتر شدن است.
امشب متوجه شدم چشمانم به طور کامل سرخ شده. علت این مشکل چیست؟ همچنین وقتی علت مشکل من مشخص گردید، آیا می توانم واجد شرایط انجام لیزیک باشم ؟ استفاده از عینک برای من بسیار مشکل است و نمیتوانم به طور پیوسته از آنها استفاده نمایم.

پاسخ: بر اساس اطلاعات ارائه شده، به نظر می رسد استفاده از لنزهای تماسی وضعیت شما را بدتر نموده است. رشد عروق خونی توسط میکروترومای قرنیه بواسطه استفاده از لنز بوده که باعث نرسیدن اکسیژن کافی به قرنیه می شود. با توجه به علائم اخیر شما، باید بلافاصله با پزشک خود مشورت نمایید.
با داشتن مشکلات مرتبط با لنز به طور خودکار ، جهت انجام لیزیک واجد شرایط نمیباشید. با این حال، بعد از بررسی دقیق و بحث در مورد مزایا و معایب لیزیک ، باید در صورت لزوم جهت مشخص شدن واجد شرایط بودنتان ، پزشک اعلام نظر نماید.


سوال: من چند ماه پیش استفاده از لنزهای تماسی را آغاز نمودم و فقط برای یک دوره کوتاه، حدود سه یا چهار ماه از آنها استفاده کردم و بلافاصله استفاده از آنها را متوقف نمودم زیرا چشم هایم را تحریک می کردند. در حال حاضر می خواهم مجددا از آنها استفاده نمایم اما حدود 15 ماه است که آنها در محلول باقی مانده اند. نمی دانم آیا فقط باید آنها را تمیز و ضدعفونی نمایم و سپس آنها را استفاده کنم و یا نیاز به تهیه لنز جدید دارم.

پاسخ: خیر ،شما نیاز به لنز جدید دارید ، زیرا استفاده از لنزهای قبلی میتواند ایجاد باکتری در حال رشد نماید. مراقب چشمهایتان باشید.


سوال: اگر من از لنزهای تماسیAcuvue 8.8 / 14.0 استفاده نمایم و بخواهم از لنز Acuvue One Day استفاده کنم ، آیا نیازمند لنز جدید هستم؟ یا من فقط می توانم لنز Acuvue 9.0 / 14.2 را استفاده نمایم؟

پاسخ: لنزها جزو ادوات پزشکی هستند و تغییر پارامتر باید تحت نظارت پزشک مراقبت از چشم انجام شود.


سوال: آیا میتوان بدون تجویز پزشک از لنزهای تماسی نزدیک بینی استفاده نمود و مهم نیست که نمره تجویزی آنها چقدر است؟ اگر نه، حداکثر تعداد دیوپترهایی که فرد میتواند از آن استفاده نماید چقدر است؟
همچنین، اگر نمره تجویزی بسیار بالا (-7.00 دیوپتر) داشته باشم، آیا میتوانم از لنز استفاده نمایم، آیا بینایی ام را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟

پاسخ: در واقع تقریبا تمام افراد می توانند از لنز ، بدون توجه به میزان نمره تجویزی استفاده نمایند. در حقیقت، اپتومیست هایی وجود دارند که میتوانند لنزهای سفارشی را تا 30- دیوپتر ارائه نمایند.
خیر، بینایی شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. با این وجود، ضروری است که قوانین استفاده از لنز را جدی بگیرید.
در صورت مراقبت مناسب، لنزها محصولات بسیار مطمئنی هستند.


سوال: من حدود 30 سال از لنزهای تماسی سخت استفاده کرده ام و در حال حاضر می خواهم جراحی لیزیک انجام دهم. تا زمانی که بتوانم جراحی انجام دهم چه مدت باید از عینک استفاده کنم؟ حدود دو ماه است که از عینک استفاده مینمایم اما هنوز تغییری در چشمانم ایجاد نشده است.

پاسخ: با توجه به این که سالهاست از لنزهای تماسی سخت استفاده می نمایید ، این موضوع می تواند تغییرات قابل ملاحظه ای در قرنیه شما ایجاد نموده باشد. شاید حدود یک سال طول بکشد تا قرنیه تان بهبود یابد!
قبل از اینکه جراحی لیزیک انجام دهید ، مهم است که مطمئن شوید وضعیت قرنیه تان کاملا تثبیت شده باشد. اکثر اوقات به بیمارانم می گویم که نمی توانم دقیقا پیش بینی کنم این وضعیت چه مدت طول خواهد کشید. به محض این که نمره تشخیص داده شده قرنیه در دو مرتبه معاینه یکسان باشد، زمانی است که آماده جراحی خواهید بود.
آنچه در لیزر اتفاق می افتد (توسط کامپیوتر اجرا می شود) تعیین می کند که چه تغییراتی باید ایجاد گردد. به عبارت دیگر، اگر شما بهترین نتیجه را می خواهید، صبور باشید و عجله نداشته باشید.


سوال: من نمی توانم از لنز به علت ناراحتی در پلک زدن استفاده نمایم ، پیش از این، متوجه برخی ترشحات از چشم راستم شدم.

پاسخ: ناراحتی در پلک زدن در فردی که از لنز استفاده مینماید ، معمولا وضعیتی است که به نام conjunctivitis که (GPC) نیز نامیده میشود. این عارضه نوعی بیماری آلرژیک است که اغلب به علت ایجاد پروتئین در لنز و همچنین حساسیت چشم به مواد ضدعقونی کننده ایجاد میشود.
در اولین گام باید برای معاینه به چشم پزشکی قهار جهت بررسی وضعیت چشمتان مراجعه نمایید. پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که آیا GPC وجود دارد یا خیر و سپس گزینه های درمان را توصیه می کند. گزینه های رایج ، شامل توقف استفاده از لنز برای چند هفته و سپس استفاده از قطره ضد التهابی موضعی چشم است.


سوال: پزشک برای من استفاده از لنز نرم را تجویز نموده است ، زیرا شبها مردمک چشمم بسیار بزرگ میشود و بینایی من دچار تاری میگردد. همچنین با استفاده از لنزهای نرم (به خصوص در چشم چپم) آستیگماتیسم من طور کامل اصلاح نمی شود و مطالب کوچک را نمیتوانم بخوانم. چه اقدامی در این زمینه میتوانم انجام دهم؟

پاسخ: چند گزینه وجود دارد، از قطره چشم تجویزی استفاده کنید تا مردمک چشمتان کوچکتر شود ، لنز های قابل نفوذ اکسیژن فوق العاده بزرگ هستند و می توانند برای مردمک های بزرگ بدون ایجاد تابش خیره کننده نور مفید باشند. لنزهای نرمی نیز وجود دارند که آستیگماتیسم را جبران می نمایند.
لطفا به پزشک متخصص مراجعه نمایید و مشکلاتتان را توضیح دهید. پیشنهاد من یکی از گزینه های ذکر شده است. لنزها تقریبا در هر مورد، می توانند بینایی بهتری نسبت به عینک به شما ارائه دهند!


سوال: اگر در حالی که لنز در چشم است حمام افتاب گرفته شود ، مشکل بالقوه ای توسط حرارت در چشم بوجود خواهد آمد؟

پاسخ: خیر، اما قرنیه می تواند متورم شود و لنزها را به قرنیه نزدیکتر کند و باعث قرمزی و سوزش موقت چشم گردد. توصیه می کنم قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب ، از قطره های روان ساز سطح چشم استفاده نمایید و به یاد داشته باشید عینک محافظ برای جلوگیری از ورود اشعه ماوراء بنفش به چشم مناسب بوده و مانع از ایجاد آب مروارید، دژنراسیون ماکولا و مشکلات دیگر میگردد.


سوال : آیا می توانم در حالی که غواصی انجام میدهم از لنزهای یکبار مصرف SCUBA استفاده نمایم؟ من این کار را انجام داده ام و هیچ مشکلی بوجود نیامده است.

پاسخ: مطمئنا این لنزها برای غواصی بسیار مناسب هستند. آنها می توانند در حالی که در زیر آب هستید کمی کوچکتر شوند ، بنابراین ممکن است برخی از قطره های روان ساز سطح چشم قبل و بعد از غواصی لذت بینایی بهتری برای شما ارائه دهند.


سوال: من 17 ساله هستم و همیشه در تمام مدت شبانه روز از لنز استفاده میکنم ،معمولا حدودا دو ماه استفاده از آنها ادامه خواهد داشت .
پزشک اعلام نموده است که اگر استفاده از لنز را متوقف ننمایم به چشمم آسیب جدی وارد خواهد شد . چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پاسخ: تشخیص پزشک شما صحیح است! این کار بسیار خطرناک است استفاده نامناسب از لنز می تواند باعث نرسیدن اکسیژن به سطح قرنیه شود، که می تواند منجر به ایجاد رگه های خونی در قرنیه چشم شده و ایجاد عفونت ، تغییرات ، آلرژی، انحراف ، تورم قرنیه و احتمالا کوری خواهد نمود.


سوال: کدام یک از برند های لنز نرم بهترین UVA و UVB را ارائه می دهند؟ نمره چشم من D -5.75 و D -5.50 است.

پاسخ: تعدادی از لنزهای نرم که نور UV را جذب می کنند وجود دارند. همه انواع آنها لنزهای بسیار خوبی هستند. توصیه می کنم به پزشک مراقبت از چشم مراجعه نمایید تا با توجه به وضعیت چشمتان بهترین نوع را برایتان تجویز نماید.


سوال: من تقریبا تمام لنزهای نرم را در طول روز استفاده نموده ام اما آنها را در طول شب از چشمم جدا مینمایم . قبل از اینکه لیزیک انجام دهم باید حداقل چه مدت (پس از متوقف شدن استفاده از آن) از لنز استفاده ننمایم؟

پاسخ: بسته به شرایط ممکن است حداقل یک هفته زمان نیاز باشد . دیگر جراحان ممکن است دو یا سه هفته زمان جهت این روش صرف نمایند.


سوال: من مدت زمان زیادی از زندگی ام را از لنزهایRGP استفاده نموده ام، اما در حال حاضر می خواهم از عینک استفاده کنم . متخصص اپتومیست به من اعلام نموده است هرگز نخواهم توانست از عینک استفاده نمایم ، در حالی که همچنان لنزهای RGP را در چشمانم دارم. آیا می توانم اقدامی انجام دهم؟

پاسخ: لنزهای RGP را می توان تجویز نمود تا اثر کمتری بر روی قرنیه داشته باشد و اکسیژن بیشتری به سطح قرنیه برسد ، به همین دلیل شما میتوانید از عینک به صورت نیمه وقت استفاده نمایید. طرح های مختلفی از RGP ها وجود دارد که پزشک میتواند برای درخواست شما تجویز نماید. اگر او نتواند این کار را انجام دهد، توصیه می کنم به متخصص اپتومتر دیگری که در زمینه لنز تخصص دارد مراجعه نمایید.


سوال: من حدود 42 سال به طور انحصاری از لنزهای تماسی استفاده نموده ام، در ابتدا لنزهای سخت را مورد استفاده قرار دادم و سپس لنز های RGP را تا 70 سالگی استفاده نمودم. در حال حاضر نمی توانم از طریق عینک های جدیدم بینایی واضحی داشته باشم . پزشک اعلام نموده است که هرگز نخواهم توانست از عینک استفاده نمایم ؛ زیرا از لنزها برای مدت طولانی استفاده کرده ام. به نظرشما، من باید لنز و عینک را به طور متناوب عوض مینمودم ، آیا شما در این زمینه اطلاعاتی دارید؟

پاسخ: هر دو لنز سخت و GP بر روی سطح قرنیه فشار می آورند. این فشار همراه با فقدان اکسیژن می تواند شکل قرنیه را تغییر دهد ، گاهی اوقات این تغییرات به شیوه های عجیب و غیرقابل پیش بینی هستند.
شما چندین سال از لنزهای سخت استفاده نموده اید، بنابراین احتمالا قرنیه شما به طور قابل ملاحظه ای دچار تغییر شده است. این تغییرات بستگی به نفوذ پذیری مناسب اکسیژن و لنزهای فعلی GP شما دارد.
ما مشکل شما را "تاری دید" می نامیم و این موضوع به این معنی نیست که شما هرگز نخواهید توانست از عینک استفاده کنید . در حال حاضر واقعا لازم است که عینک را جایگزین لنز کنید. شما باید به پزشک متخصص لنز مراجعه نمایید تا بتواند لنزهای فوق العاده نفوذپذیر اکسیژن GP که بر روی قرنیه شما فشار نیاورد را جایگزین نماید.
این "توانبخشی" قرنیه می تواند چندین ماه طول بکشد، اما به شما اجازه می دهد تا از عینک با ناراحتی و تاری دید کمتری استفاده نمایید.


سوال : من اخیرا بعد از سه یا چهار ماه ، استفاده از لنزهایم را دوباره شروع کرده ام و تا آن موقع از عینک استفاده مینمودم، در چشمان من رگه های خونی بوجود آمده است . آیا این موضوع مشکل ساز خواهد شد یا فقط چشمانم به استفاده از لنزها منطبق میگردد؟ چشمان من به شدت درگیر رگه های خونی شده است ، لطفا راهنمایی نمایید.

پاسخ: خونریزی چشمها نشان دهنده وجود مشکلی در چشم است و این موضوع می تواند مربوط به آلرژی و یا استفاده از لنزهای آلوده باشد. اما این موضوع می تواند نشانه نرسیدن اکسیژن به سطح قرنیه باشد.توصیه میکنم جهت مشخص شدن موضوع به پزشک مراجعه نمایید.


سوال: بعد از یک سابقه طولانی استفاده از لنزها به صورت موفق، من به تازگی جهت معاینه سالیانه چشم مراجعه نمودم. دو هفته بعد از وارد نمودن لنز در چشمم احساس نمودم بینایی چشم راستم واضح نمیباشد.جهت معاینه چشمم مجددا مراجعه نمودم اما فایده ای نداشت .آیا می توانم برای به دست آوردن بینایی نزدیکم اقدامی انجام دهم؟

پاسخ: سوال خوبی است ، من حدس می زنم بهترین پاسخ این است که به یک متخصص چشم پزشک مراجعه نمایید . اگر از لنزهای خود ناراضی هستید، به پزشک دیگری مراجعه کنید.


سوال: آیا امکان تغییر رنگ چشم (و یا حداقل افزایش رنگ آن) بدون استفاده از لنزهای تماسی وجود دارد؟ چشمهای من سبز هستند، اما حلقه قهوه ای رنگی در اطراف مردمک چشمم وجود دارد ؛ آیا هیچ راهی برای افزایش رنگ سبز چشمم و یا حتی حذف کامل رنگ قهوه ای چشمم بدون استفاده از لنزهای تماسی وجود دارد؟ از شما متشکرم

پاسخ: خیر.


سوال: گفته میشود RGP ها نوعی لنز سفارشی هستند، اما وقتی که پلک می زنم، حرکت زیادی در چشمانم دارند. همچنین در هنگام انتخاب لنز ، تمایل داشتم نوع خاصی از لنز را انتخاب نمایم، اما پزشک اعلام نمود که باید از لنز حلقه ای استفاده نمایم.من نیز به سفارش پزشک عمل نمودم اما نمیتوانم محیط اطراف را به خوبی مشاهده نمایم: بینایی من در فواصل نزدیک بسیار تار است و به اندازه کافی قوی نیست، آیا باید به پزشک مراجعه نمایم؟

پاسخ: مطمئنا، توصیه میکنم به پزشک مراجعه نمایید .
بسیاری از طرح ها و انواع گوناگون از لنزهای RGP وجود دارد. شما به آنچه که ما بینایی چندرسانه ای همزمان می گوییم اشاره می کنید و واقعا می تواند به خوبی کار کند و نه تنها بینایی دور و نزدیک بلکه وضوح بینایی را نیز فراهم می کند. همه لنزهای RGP با پلک زدن حرکت می کنند، اما این موضوع نباید بیش از حد باشد. در مورد این موضوع با پزشکتان مشورت نمایید ، مشکل شما به راحتی قابل حل شدن است .


سوال: من یک دختر نوجوان دارم که دچار نزدیک بینی میباشد و می خواهد از لنزهای رنگی استفاده نماید. من احساس می کنم که او مراقبت مناسبی از لنزها نمینماید و بهداشت لنزها را به طور کامل رعایت نمیکند . حتی به او در مورد خطرات به اشتراک گذاشتن وسایل آرایشی بهداشتی از جمله لنز های رنگی هشدار داده ام ، او چندین بار نیز دچار مشکل شده است. آیا وب سایتی وجود دارد که در آن تصاویری در مورد خطرات مبادله لنز ها نمایش داده شده باشد؟

پاسخ: من موافقم، دختر شما می تواند با به اشتراک گذاشتن لنزهای رنگی با دوستان خود در معرض آلودگی قرار بگیرد.در اشک های هر فرد نوعی باکتری های طبیعی وجود دارد ، اما انتقال این باکتری به چشم دیگران باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد و نه تنها خطر ابتلا به عفونت وجود دارد بلکه اگر لنزها مناسب نباشندنیز چشم از کمبود اکسیژن رنج خواهد برد یا مشکلات دیگری را ایجاد خواهد نمود.
من معتقد نمیباشم که باید بیماران را در مورد این موضوع نگران ساخت. معمولا کمی آموزش و مشورت با دختر شما و ارائه برخی راهنمایی ها از سوی پزشک در مورد خطرات لنز موثر خواهد بود. آیا شما تصور می کردید که ممکن است دختر شما واقعا بتواند بدون آموزش و نظارت مناسب رفتار صحیح در مورد بهداشت لنز داشته باشد؟ معمولا پزشکان در مورد نوجوانان و آموزش مسائل بهداشتی بسیار حساس هستند!


سوال: لنز چقدر در تصحیح انحراف چشم تاثیر دارد؟ آیا انحراف با استفاده از لنز قابل تشخیص است؟ آیا ممکن است جراحی در سنین کودکی موثر باشد؟ آیا اصلا گزینه ای غیر از عینک وجود دارد؟

پاسخ: انحراف چشم وضعیتی است که چشمها به سمت بالا، پایین، داخل و یا خارج منحرف می شوند. بسیاری افراد از انحراف چشم با عنوان "استرابیسم" یاد می کنند. استفاده از لنز انواع خاصی از انحرافات چشم را تصحیح میکند و باعث می شود که کمتر قابل تشخیص باشند. اما استفاده از لنز می تواند برخی از گونه های انحراف چشم را بیشتر قابل تشخیص نشان دهند. با پزشک متخصص درباره لنزها و انحراف چشم مشورت نمایید.
بله، جراحی به موقع در سنین کودکی میتواند این وضعیت را بهبود بخشد و این موضوع بستگی به نوع انحراف چشم دارد. همچنین ممکن است شما با مراجعه به متخصص ، تحت درمان فرآیندی قرار بگیرید که در آن چشم ها مستقیما با استفاده از تمرینات و تکنیک های تحریک کامپیوتری درمان گردند.


سوال: آیا نمره عینک همیشه بالاتر از نمره لنز است؟ اگر بله، آیا در صورت استفاده از لنز نرم یا RGP تفاوتی وجود خواهد داشت؟

پاسخ: معمولا نمره عینک از نمره لنز بیشتر است؛ چرا که لنزها روی چشم قرار می گیرند و عینک در جلوی چشم و با فاصله قرار میگیرند. ما این فاصله را نوعی اصلاح بینایی از راه دور مینامیم.
لنز نسبت به عینک در فاصله نزدیک تری نسبت به چشم قرار میگیرد و برای تمرکز نور روی شبکیه نیاز به قدرت کمتری دارد و هر چه نمره لنز قوی تر باشد، تنظیم قدرت بیشتر است. این موضوع برای هر دو نوع لنز نرم و RGP صدق مینماید.


سوال: من سه سال پی در پی از لنز استفاده نموده ام و شنیده ام برای تغییر رنگ چشم نوعی جراحی وجود دارد. من میخواهم جراحی انجام دهم ، زیرا دچار آستیگماتیسم نیز هستم و این موضوع بینایی من را تحت تاثیر قرار داده است.

پاسخ: هیچ نوع جراحی جهت تغییر رنگ چشم وجود ندارد. رنگ چشم شما توسط رنگدانه هایی در عنبیه شما تعیین می شود وتغییرات در نوعی عضله اطراف مردمک چشم است. عضله عنبیه باز می شود و مردمک چشم در واکنش به نور سطح بینایی را تعیین مینماید . این موضوع ارتباطی با رنگ چشم ندارد؟ رنگ چشم تنها برای زیبایی است ! لنزهایی وجود دارند که آستیگماتیسم را نیز اصلاح می کنند.


سوال: پزشک برای من خشکی چشم را تشخیص داده است، اما می خواهم به طور مداوم به استفاده از لنز ادامه دهم. آیا درست است که استفاده از لنزهای lower water برای من مناسب تر است؟

پاسخ: بعضی از متخصصان لنزهای تماسی معتقند که در حقیقت، لنزهای lower water گاهی اوقات می توانند برای افرادی که دچار خشکی چشم هستند بهتر باشد. اما بعضی از بیماران واقعا با لنزهای high-water راحتتر هستند. برخی از استفاده کنندگان از لنز احساس می کنند که لنزهای ضخیم بهتر میباشند.
اما چرا سعی نمیکنید خشکی چشم خود را بهبود ببخشید؟ توصیه من این است که از پزشک در مورد احتمال انسداد شاخه های پانکتال سوال نمایید ، این شاخه ها سیستم تخلیه اشک را به وجود می آورد تا رطوبت بیشتری در چشم شما وجود داشته باشد.


سوال: من 13 ساله هستم و نمره چشمان من به سرعت در حال تغییر میباشد. من از عینک جهت نزدیک بینی و آستیگماتیسم نیز استفاده مینمایم ، همچنین مدت زمان زیادی را صرف استفاده از کامپیوتر مینمایم ، پزشک با توجه به نیاز من در بینایی فواصل مختلف ، نزدیک بینی ، دوربینی و همچنین آستیگماتیسم ، عینک های دوکانونی را پیشنهاد نموده تا تغییرات بینایی من را کاهش دهد. نمی دانم آیا می توانم این کار را انجام دهم یا باید از دو عینک متفاوت استفاده نمایم. بینایی من 10/2 بدون استفاده از عینک است، پیشنهاد شما چیست؟

پاسخ: پزشک شما بسیار هوشمند است ، مطالعات نشان داده که بیماران با شرایط شما ، به طور آهسته در حال پیشرفت نمره نزدیک بینی هستند. همچنین با این حال در نظر داشته باشید که مطالعات نشان می دهد لنزهای تماسی سخت اثر بیشتری بر روی بینایی شما خواهد داشت .
استفاده از دو عینک مختلف برای اکثر مردم واقعا ناراحت کننده است. طبق تجربه من، اکثر بیماران بعد از مدتی در استفاده از دو عینک دچار مشکل میگردند.


سوال: من در طول 10 سال گذشته هر روز از لنز استفاده نموده ام. در حال حاضر زمانی که از عینک استفاده مینمایم مانند لنزها احساس راحتی نمیکنم. حساسیت بیشتری نسبت به نور دارم و همچنین دچار ریزش اشک نیز میشوم. آیا این موضوع طبیعی است؟ آیا این مشکل به دلیل استفاده از لنز است؟ در شش ماه گذشته از لنز نرم 2.5 - استفاده نموده ام .

پاسخ: تعدادی از بیمارانی که به من مراجعه نموده اند نیز این حس مشابه را گزارش داده اند. من فکر می کنم این موضوع شبیه به استفاده از باند برای مدتی روی پوست و نرسیدن اکسیژن به سطح آن است. اگر استفاده از لنز را برای چند روز متوقف نمایید، این مشکل از بین خواهد رفت. با این حال، به نظر من مشکلی برای چشم شما بوجود نخواهد آمد.


سوال: چرا زمانی که از لنز استفاده مینمایم به طور ناگهانی از عفونت چشم (قرمزی چشم) رنج می برم ؟ من از لنزهای تماسی یکبار مصرف نرم استفاده مینمایم و آنها استریل هستند.

پاسخ: همانطور که قبلا گفتم، نمیتوانم بدون معاینه چشمانتان بیماری شما را تشخیص دهم. با این حال، از آنچه شما عنوان نمودید، معتقد هستم قرمزی چشم شما دائمی نمیباشد و حدس می زنم ممکن است علت آن آلرژی یا نامناسب بودن لنزهایتان باشد.
شما بایستی به پزشک متخصص جهت بررسی وضعیت چشمتان مراجعه نمایید.


سوال: من بیش از 10 سال است که از لنزهای تماسی RGP استفاده مینمایم، در حال حاضر می خواهم دوباره از عینک استفاده کنم ، اما حالت قرنیه من به طرز عجیبی تغییر نموده است. یکی از متخصصان اپتومیست به من اعلام نمود که سه روز از لنز استفاده نکنم وسپس معاینه ای بر روی چشمانم انجام داد و عینکی بر اساس نمره چشمانم برایم تجویز نمود، این عینک به اندازه کافی قوی نمیباشد تا بینایی واضحی به من ارائه دهد. آیا زمان مشخصی برای بهبودی قرنیه وجود دارد؟

پاسخ: لنزهای RGP می توانند از طریق فشار پلک و کمبود اکسیژن ایجاد التهاب قرنیه نمایند . در اغلب موارد این مشکلات در طول زمان برگشت پذیر هستند.
متاسفانه، سه روز زمان مناسبی نمیباشد. مطالعات نشان می دهد که قرنیه حدود 21 روز بعد از جدا نمودن لنزهای سخت در حالت قبلی باقی میماند.
توصیه میکنم به متخصص اپتومیستی که چشمانتان را معاینه نموده مراجعه نمایید و نمره تجویز شده را دوباره بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که تغییر لنز ، نمره چشم شما تغییر داده باشد.


سوال: من یک هفته است که از لنز استفاده مینمایم اما با رنگ آن راحت نیستم. آیا راهی وجود دارد که بتوانم رنگ آن را تیره نمایم؟ چشمان من در حالت عادی روشن نمیباشد ، بر روی لنزهایم لکه های قهوه ای رنگی وجود دارد و در حال حاضر فقط رنگ چشمانم را دوست ندارم و میخواهم رنگ آنها تیره تر شود .

پاسخ: خیر ، توصیه میکنم از لنزهای رنگی استفاده نکنید. این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد و به چشمانتان آسیب برساند، پیشنهاد میکنم به پزشک متخصص لنز مراجعه کنید ، ممکن است او بتواند لنزهایتان را به محل تولید آنها عودت داده و با ارائه ضمانتنامه ، لنز جدیدی با رنگ متفاوت به شما ارائه نماید.


سوال: من معمولا از لنزهای تماسی RGP استفاده مینمایم . معمولا بعد از 8 تا 12 ساعت استفاده از آنها ، لنزها را از چشمانم جدا میکنم و از عینک استفاده مینمایم ، برای تمرکز در بینایی ام حداقل یک ساعت زمان نیاز میباشد. نمره آنها یکسان است اما چرا این اتفاق می افتد؟

پاسخ: لنزهای قابل نفوذ اکسیژن سخت (RGP) ، همانطور که از نامشان پیداست ، لنزهای سخت هستند. آنها می توانند فشار روی قرنیه را افزایش داده و موجب تغییر در انحنای آن بصورت موقت شوند. همچنین می توانند باعث کاهش میزان اکسیژن شده و انحنای چشم را نیز تغییر دهند. ما به این وضعیت که شما با جدا نمودن لنز از چشم تجربه مینمایید "تاری دید" میگوییم. این موضوع بسیار شایعی است و اگر در یک یا چند ساعت رفع گردد مشکلی وجود نخواهد داشت.
با این حال، اگر دچار تاری دید برای چند ساعت یا بیشتر میشوید ، باید مراقب چشمهای خود باشید. لنزهای بزرگتر می توانند این وضعیت را به حداقل برسانند یا از بین ببرند.


سوال: همسر من سالهاست از لنزهای تماسی نرم استفاده میکند و همیشه از حرارت برای ضد عفونی کردن لنزهایش استفاده نموده است. به تازگی دستگاه ضد عفونی گرمایشی او دچار آسیب شده و در حال حاضر هیچ فروشگاهی این نوع دستگاه را ارائه نمیدهد. آیا در حال حاضر تنها از مواد شیمیایی جهت ضدعفونی لنز استفاده میگردد؟ آیا هنوز از گرما برای ضدعفونی لنز استفاده می شود؟

پاسخ: هنگامی که Bausch و Lomb برای اولین بار لنزهای نرم را ارائه نمودند، جهت ضدعفونی کردن از گرمکن های بطری شکل استفاده میشد . اما مشکلات بسیاری را با انباشت پروتئین در لنز، التهاب پلک ، آلرژی، تخریب لنز و غیره ایجاد مینمود.
به همین علت، از گرما به ندرت به منظور ضدعفونی لنزهای تماسی استفاده می شود. اکثر پزشکان ضدعفونی شیمیایی و یا استفاده از چند منظوره های ضدعفونی کننده خاص را جهت مراقبت از لنز توصیه مینمایندکه از پروتئین هیدروژن به عنوان عامل ضد عفونی کننده استفاده می کنند.
یکی دیگر از گزینه ها، سیستم ضد عفونی به نام Purilens است که از اشعه ماوراء بنفش برای استریل و تمیز نمودن لنزهای نرم استفاده می کند. ما این محصول را بسیار موثر، مقرون به صرفه و آسان میدانیم. از متخصص لنز در مورد جوانب مثبت و منفی هر یک از این روش مشورت بخواهید .


سوال: اخیرا یکی از دوستان من لنزهای تماسی قابل نفوذ اکسیژن خریداری نموده و از آنها بسیار راضی است. با این حال اغلب او در هنگام وزش باد دچار خشکی چشم میگردد و بایستی لنزها را از چشمانش جدا نماید.
آیا ذرات خاک یا تحریک کننده های ضعیف در لنزهای تماسی قابل نفوذ اکسیژن او موجب تحریک چشمانش میگردد ؟ او این مشکل را زمانی از لنزهای قبلیش استفاده مینمود نداشت .

پاسخ: بر خلاف لنزهای نرم، لنزهای قابل نفوذ اکسیژن و (RGP) کوچکتر از قرنیه هستند (پوشش قسمت روشن روی عنبیه، قسمت رنگی چشم) و در حقیقت در اشک شناور میباشند و با هر بار پلک زدن به بالا و پایین حرکت می کنند. باد می تواند گرد و غبار و سایر مواد را به داخل چشم وارد نماید و سپس این مواد با لنز درگیر شوند. این اتفاق در لنزهای نرم کمتر رخ میدهد زیرا آنها مانند بسته بندی سلفون ، قرنیه را کاملا پوشش میدهند.
لنزهای RGP مزایای قابل توجهی دارند، با این حال با وجود این مشکل جزئی ، اکسیژن بیشتری نسبت به لنزهای نرم به سطح قرنیه میرسانند از این رو آنها را لنزهای قابل نفوذ اکسیژن مینامند و می توانند بینایی واضح تری نسبت به لنزهای دیگر ارائه نمایند. همچنین این نوع لنز می تواند سرعت پیشرفت نزدیک بینی را کاهش داده و مقدار زیادی از آستیگماتیسم را جبران نماید و وضوح مناسبی برای بیماران مبتلا به بینایی دوکانونی ارائه دهد.
به دوست خود بگویید همواره قطره های خشکی چشم را به همراه داشته باشد و هنگامی که گرد و غبار لنز او را تحت تاثیر قرار میدهد ، از آن استفاده نماید. او همچنین می تواند لنز را با حرکت دادن توسط پلک زدن جابجا نموده و اجازه دهد گرد و غبار بوسیله اشک از چشمانش خارج گردد و سپس لنز را در جای خود قرار دهد .


سوال: هنگامی که من برای اولین بار از لنزهای تماسی RGP استفاده نمودم، موقع جدا نمودن آنها از چشمانم ، دچار مشکل شدم. به همین علت پزشک ابزاری به نام پلانگر به من معرفی نمود ، با این ابزارکوچک که کار مکش را انجام میداد به راحتی لنز را از چشمانم جدا مینمودم. این ابزار را از کجا میتوانم تهیه نمایم؟

پاسخ: پلانگر یا DMV در مراکز مراقبت از چشم و در بسیاری از داروخانه ها در دسترس هستند . آنها عملکرد بسیار مناسبی دارند، اما توصیه می کنم ، یاد بگیریدکه لنزهایتان را با استفاده از انگشت از چشم خارج نمایید. فرض کنید در وضعیتی قرار گرفتید که نتوانستید با استفاده از پلانگر ، لنز را از چشم جدا نمایید چه خواهید نمود؟


سوال: حدود چهار سال پیش از لنزهای تماسی استفاده میکردم ، پزشک اعلام نمود به علت خشکی چشمم بایستی در ادامه زندگی از لنزهای پرمیوم استفاده نمایم. آیا با پیشرفت علم پزشکی ، لنز جدیدی ارائه نشده است که مشکل من را حل نماید؟

پاسخ: فکر میکنم چندین نوع لنز برای خشکی چشم در بازار وجود دارد. از پزشک خود در مورد لنز Proclear کوپرویژن یا لنزهای X-Cel سوال نمایید. لنزهایی که من میشناسم ومرتبط با خشکی چشم هستند این لنزها میباشند . این نوع لنزها راحتی بیشتری را برای چشمانتان به همراه خواهند داشت . همچنین به شدت توصیه می کنم از مواد محافظت نشده مراقبت از لنز استفاده نکنید. از پزشک خود در مورد مواد نگهدارنده لنز هیدروژن پراکسید یا سیستم Purilens مشورت بخواهید.
همچنین روشی به نام انسداد شاخه های پلانکتومی وجود دارد که به موجب آن پزشک می تواند تخلیه اشک شما را متوقف نماید تا اشک بیشتری در چشم شما ایجاد گردد. این یک روش بسیار ساده است و فقط چند دقیقه طول خواهد کشید و در مطب پزشک انجام می شود. این روش میتواند برای افراد مبتلا به خشکی چشم کمی عجیب به نظر برسد.


سوال: من حدود 15 سال از لنزهای تماسی نرم استفاده نموده ام و به شدت دچار قرمزی چشم شدم ، به همین علت هفته ها و ماه ها فقط از عینک استفاده نمودم و از لنز استفاده نکردم ،بعد از مدتی وضعیت چشمانم کمی بهبود یافت اما زمانی که از لنز استفاده مینمایم ، چشمانم مجددا دچار قرمزی میشوند .
چطور می توانم از قرمزی چشمانم جلوگیری نمایم؟ و آیا این موضوع که قرمزی چشم نشان دهنده مشکلات بهداشتی چشم و یا بیماری های عفونی میباشد صحت دارد؟

پاسخ: علل قرمزی چشم در علم چشم پزشکی بسیار وسیع میباشند. به نظر می رسد شما نیاز به تشخیص بیماری و درمان مناسب توسط متخصص دارید.
آلرژی و سندرم خشکی چشم احتمالا دو علت رایج در قرمزی چشم هستند. استفاده از لنزهای تماسی در چشم و التهاب می تواند منجر به ایجاد مشکلات بیشتر گردد. چشمان شما نیاز به معاینه ای کامل برای تعیین علل قرمزی آنها دارد .


سوال: من خانمی 22 ساله هستم و بیش از 10 سال است که از عینک استفاده میکنم. گاهی اوقات نیز از لنزهای تماسی استفاده میکردم تا نمره چشمانم برای چندین سال تثبیت شد ، اما اخیرا چشم چپ من ضعیف شده است و من بسیار نگران این موضوع هستم. لطفا در مورد چگونگی جلوگیری از این موضوع و یا در صورت امکان بهبود وضعیت بیناییم راهنمایی نمایید.

پاسخ: تضعیف یکی از چشمها ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. اگر شما از لنزهای تماسی نرم استفاده می کنید، ممکن است دچار تغییر در انحنای چشم باشید. لنزهای تماسی نرم برای تغییر شکل قرنیه چشم کارساز نمیباشد. اگر از لنزهای قابل نفوذ اکسیژن سخت (RGP) استفاده می کنید، ممکن است تغییراتی در انحنای چشمتان بوجود آمده باشد. لنزهای RGP بهتر از لنزهای نرم هستند . توصیه می کنم به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت تغییر نمره چشمتان مشخص گردد.


سوال: من از لنزهای تماسی نرم بدون تجویز پزشک استفاده مینمایم و می خواهم بدانم که آیا می توانم در هنگام خواب از آنها استفاده کنم؟

پاسخ: بعضی از لنزهای تماسی نرم جهت استفاده در هنگام خواب توسط FDA تایید شده است. این لنزها آزمایش شده اند اما ضروری است که موارد توصیه شده توسط پزشک را انجام دهید.
لنزهای یکبار مصرف را نمیتوان در هنگام خواب استفاده نمود . در چشمان شما به علت کمبود اکسیژن می تواند آسیب دائمی ایجاد گردد. داشتن یا نداشتن نسخه یا تجویز پزشک در استفاده از لنز در مورد ایمنی آنها تفاوتی نخواهد داشت ، چه آنها را به طور روزانه یا طولانی مدت استفاده نمایید .


سوال: پزشک اعلام نموده است به علت استفاده بیش از حد از لنزهای تماسی ، رگه های خونی در چشمان من ایجاد شده است. چشمان من در چه وضعیتی قرار دارند؟ کارکنانی که در مرکز بینایی کار می کردند زمان استفاده مجدد از لنز را به من اعلام ننمودند . انتظار میرود چند سال آینده بتوانم از لنز استفاده نمایم؟

پاسخ: هنگامیکه لنز اصطلاحا overworn میشود ، متوجه می شویم که در طول شبانه روز اکسیژن کافی به سطح قرنیه نمیرسد. این محرومیت اکسیژن باعث رشد رگه های خونی جدید (neovascularization) در ملتحمه (غشایی که در سفیدی چشم قرار دارد ) می شود و آن را تحریک می نماید. آنها در قرنيه رشد می کنند و ایجاد مشکل مینمایند.
هنگامی که استفاده از لنز تماسی متوقف می شود، رشد رگ های خونی نیز متوقف خواهد شد ، اما رگه های خونی از قبل ایجاد شده باقی می مانند، هر چند که خون درون آنها ناپدید می شود . بسته به شدت این رگه های خونی ، مدت زمان عدم استفاده از لنز مشخص خواهد شد . گاهی اوقات میتوان با استفاده از لنزهای یکبار مصرف روزانه اجازه ورود اکسیژن به سطح قرنیه را ایجاد نمود.


سوال: مزایا و معایب استفاده از لنزهای نرم چیست؟

پاسخ: لنزهای نرم ، به طور یکسان مورد تایید اکثر بیماران و پزشکان میباشند و از لحاظ راحتی در استفاده از آن ، ارائه بینایی مناسب ، تنوع در طرح های آن وحتی در اصلاح آستیگماتیسم و بیفوکال نیز کار برد دارند . لنزهای نرم یکبار مصرف ، مراقبت کمتری نیاز دارند و ایمنی و تاثیر بیشتری نیز برای افراد به ارمغان می آورند.
لنزهای نرم عناصر را از اشک و محیط جذب مینمایند. آنها می توانند با بالا رفتن سن باعث غیر بهداشتی نمودن چشم شده و شاید باعث کمبود اکسیژن در چشم نیز شوند. سطوح آنها به سرعت آسیب دیده و موجب كاهش حدت بینایی می شوند.
گران بودن جهت نگهداری ، طولانی بودن عمر آن و انواع مختلف toric، بیفوکال و غیره از مزایا و معایب آن میباشند. RGP ها به راحتی قابل سفارش بوده تا طیف گسترده ای از اصلاح بینایی را نسبت به لنزهای نرم ارائه دهند ، همچنین می توانند اکسیژن بیشتری به سطح چشم برسانند و سرعت آسیب دیدگی آن نیز کمتر میباشد و مانند لنزهای نرم مواد مختلف را جذب نمی کنند.
برای این لنزها محل مشخصی در چشم وجود دارد. شرایط هر بیمار متفاوت است و لنزهای RGP در حالی که بیشتر از لنزهای نرم مورد استفاده قرار می گیرند، جایگزین شگفت انگیزی برای بسیاری از بیماران هستند.


سوال: رگ های خونی در چشم من در حال رشد کردن هستند و پزشک علت آن را استفاده از لنزهای سخت عنوان مینماید . آیا لنزهای تماسی وجود دارند که اکسیژن را به سطح قرنیه برسانند؟

پاسخ: گفته شده است که بهترین نوع لنز تماسی ، لنزهای 8 میلی متری میباشد که در آنها سوراخی تعبیه شده است ! رشد رگهای خونی در قرنیه می تواند مشکلی بسیار جدی باشد. تجویز پزشک شما در مورد لنزهای تماسی سخت و قابل نفوذ اکسیژن برای جلوگیری از مشکلات بیشتر قابل تحسین است . متاسفانه، لنزهای نرم ، سطح بیشتری از چشم را پوشش می دهند و می توانند رشد رگه های خونی را افزایش دهند.
با این حال ، راه هایی برای افزایش رسیدن اکسیژن به سطح قرنیه با استفاده از لنزهای نرم وجود دارد. شما می توانید با پزشک در مورد لنزهای نرم هیدروژل سیلیکون ، که نسبتا جدید نیز میباشند مشورت نمایید.
لنزهای RGP از لنزهای نرم ، سخت تر هستند، اما در واقع آنها قابلیت نفوذ پذیری اکسیژن را دارا میباشند ، به طوری که اجازه می دهند اکسیژن به سطح چشمان شما برسد، این موضوع برای سلامتی چشم ضروری است. در میان پزشکان مراقبت از چشم، اصطلاح لنزهای سخت ، اشاره به لنزهای کوچک و سخت ساخته شده از پلاستیک PMMA را دارد که در حال استفاده گسترده میباشند و تا جایی که می دانم، آنها در کشورهای پیشرفته تجویز نمیگردند.


سوال: من چند روز پیش استفاده از لنزهای یکبار مصرف نرم را شروع نمودم . امروز ساعت ها بعد از جدا نمودن لنز از چشمانم ، چشم راستم احساس ناراحتی و تحریک پذیری داشت، همچنین دو لکه قرمز نیز در نزدیکی قرنیه چشمم بوجود آمده است . علت این مشکل چیست؟ آیا من به لنز حساسیت دارم یا از عفونت رنج می برم؟ لطفا راهنمایی نمایید.

پاسخ: همانطور که من به یکی دیگر از بیمارانم اعلام نمودم ، نمیتوانم مشکل شما را بدون معاینه چشمانتان تشخیص دهم .
اما چیزی که شما توصیف نمودید احتمالا عفونت نمیباشد و می تواند ناشی از چندین عامل باشد، از قبیل آسیب رساندن لنز به چشمتان و یا واکنش به محلولی که توسط آن لنز را ضد عفونی مینمایید. همچنین می تواند التهاب نیز باشد که عامل آن گلبول های سفید در قرنیه است، یکی دیگر از دلایل آن میتواند کوچک بودن لنز باشد . توصیه میشود جهت بررسی علل آن به پزشک مراجعه نمایید.


سوال: آیا باید در هنگام سفارش آنلاین لنز ، نسخه پزشک نیز موجود باشد؟ آیا جای نگرانی در مورد خرید برند های متفرقه به جای لنزهای اصلی وجود دارد؟

پاسخ: لنزهای تماسی یکی از ادوات پزشکی برای بهبود بینایی هستند. طبق قوانین موجود ، نمی توان آنها را بدون نسخه معتبر فروخت. در سفارش آنلاین ، زمانی که نسخه معتبر و به روز از پزشک مراقبت از چشم موجود باشد ، اطمینان حاصل خواهید نمودکه لنزهای شما مناسب هستند و آسیبی به چشمان شما وارد نخواهند کرد .
اجازه ندهید که شرکت های ارائه دهنده لنز ، لنزی با برند متفرقه به شما ارائه دهند یا لنزهای مورد استفاده شما را به اشتباه ارائه نمایند. لنزهای متفرقه ، اکسیژن کافی به سطح چشم نخواهند رساند و می توانند تغییرات دائمی در سلامت چشم شما ایجاد کنند. اگر نگران این موضوع هستید، از پزشک خود مشورت بگیرید.


سوال: من دچار دوبینی هستم و می خواهم بدانم چطور عینک به درمان آن کمک خواهد نمود . همچنین آیا راهی وجود دارد که بتوانم از لنز برای اصلاح این موارد استفاده نمایم؟

پاسخ: منشور باعث شکست نور میشود. منشور در عینک می تواند نور تابیده شده به چشمان شما را تغییر داده و بدون ایجاد فشار ، بینایی مناسبی را فراهم نماید . همچنین منشور می تواند با تبدیل نمودن دو تصویر به یک تصویر به این مشکل کمک نماید. من برای بسیاری از بیماران خود این روش را ارائه نموده ام و بازخورد نتایج عالی دریافت کرده ام .
برخی از بیماران که نیاز به منشور دارند ، می توانند از لنزهای تماسی استفاده کنند و بعضی از آنها نمی توانند. این موضوع بستگی به نوع و مقدار منشور دارد.
در واقع برخی از انواع دوبینی ها توسط منشور بوسیله لنزهای تماسی ، بهتر از عینک اصلاح می شوند!
برای اطلاعات بیشتر به متخصصین ما در چشم پزشکی نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: حدود 12 سال پیش دچار زخم قرنیه شدم و در عین حال از لنزهای تماسی استفاده مینمایم . آیا برند خاصی از لنزهای تماسی وجود دارد که بتوانم از آن استفاده نمایم؟

پاسخ: تکنولوژی لنزهای تماسی در 12 سال گذشته به شدت تغییر نموده است. من در خصوص بیماران خودم این موضوع را عنوان نمینمایم اما بسیاری از بیماران که در گذشته از مشکلات قرنیه رنج میبردند ، می توانند با خیال راحت و با موفقیت از این لنزها استفاده نمایند . برای کسب اطلاعات بیشتر، به متخصص ما در چشم پزشکی نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: آیا ممکن است لنزهای تماسی من در پشت چشمانم قرار بگیرند و در آنجا گیر نمایند؟

پاسخ: چطور فکر می کنید امکان دارد لنزهای شما پشت چشمانتان گیر نماید؟
پشت چشم اساسا بسته بوده و مانند جیب است و کاملا از پشت سر جدا شده است. کریستال تماسی لنز که در جلوی چشم قرار دارد می تواند در گوشه های چشم قرار گیرد، اما خطرناک نیست و به راحتی می توان هنگامی که آنها در محل قرار نگرفته اند ، از چشم جدا شوند . اگر فکر می کنید لنز در جایی در چشم شما ، غیر قابل جدا شدن است و شما نمی توانید آن را پیدا کنید به پزشک مراقبت از چشم مراجعه کنید.


سوال: چرا برخی از لنزهای تماسی بیشتر از دیگر لنزها احساس می شوند؟ آیا بهتر است از لنزهای lower water استفاده شود یا از لنزهای higher ؟

پاسخ: این سوالی است بسیار فنی. لنزهای تماسی از جنس پلاستیک و سیلیکون ساخته شده اند که ویژگی های مختلفی دارند. بعضی از آنها محتوای آب بیشتری نسبت به دیگر لنزها دارند. همه لنزهای تماسی در حالی که در چشم هستند دچار تبخیر می شوند. به عبارت دیگر محیط زیست لنزها را تحت تاثیر قرار میدهد . میزان این اتفاق بستگی به عوامل بسیاری دارد: از جمله رطوبت، باد، دما، سلامتی شما، داروهایی که مصرف می کنید، میزان پلک زدن، سیستم دفاعی بدن، چگونگی ضدعفونی نمودن لنزها و غیره.
برخی از پزشکان مراقبت از چشم معتقدند که لنزهای با کیفیت بالا برای افرادی که دارای خشکی چشم هستند ، عملکرد بهتری دارند ، در حالی که برخی دیگر کاملا مخالف این موضوع هستند. انواع مختلفی از لنز در حال حاضر در دسترس هستند که از پلاستیک ساخته شده اند و مقاومت خوبی در برابر کم آبی و تبخیر دارند. از جمله Proclear ساخت کوپرویژن و Extreme H20 ساخته شده توسط X-Cel.
همچنین پیشنهاد می کنم از لنزهای تماسی هیدروژل سیلیکون مانند Dailies ، Air Optix ، پورو ویژن ، Acuvue Oasys و Acuvue Oasys استفاده نمایید. برای افرادی که دچار خشکی چشم هستند ، لنزهای Clear Care (CIBA Vision) مناسب میباشند.
روشی نیز وجود دارد که در مطب پزشک انجام میگردد ،این روش به این شرح است : شاخه های کوچک پانکتال به سوراخ های تخلیه اشک در پلک ها وارد می شوند. این روش انسداد کششی نیز نامیده می شود ، این روش برای افرادی که دارای خشکی چشم بالینی هستند بسیار امن و مؤثر بوده و راحتی استفاده از لنز را نیز به همراه خواهد داشت .


سوال: چرا نمی توان مواد نگهدارنده لنزهای تماسی مورد استفاده را بسته به آنچه در بازار است تغییر داد؟

پاسخ: گاهی مواد نگهدارنده لنز های موجود ، ارزان تر و بهتر است و گاهی اوقات این طور نیست.
هر یک از مواد نگهدارنده و مراقبت از لنزهای تماسی ، دارای مواد شیمیایی متفاوتی هستند . در برخی از موادهای نگهدارنده ، ترکیبات خاصی وجود دارد که باعث افزایش حساسیت در درصد بالایی از افراد می شود. بعضی از آنها می توانند لنزهای تماسی بیمار را از بین ببرند و برخی از آنها بدون ایجاد عوارض میباشند.
گاهی اوقات مواد شیمیایی موجود در نگهدارنده های لنز می توانند به طور نامناسب با مواد شیمیایی موجود در موارد ضدعفونی کننده لنز ترکیب شوند، در حالی که آنها به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند و موجب واکنش چشم می شوند.
بهتر است اطمینان حاصل نمایید که کدام راهکارهای مراقبت از چشم برای شما مناسب تر است . یکی از دلایل بوجود آمدن مشکلات در استفاده از لنز ، مراقبت نامناسب از آنها است. اگر نگران هستید از پزشک متخصص مشورت بگیرید.تعیین وقت مشاوره رایگان

دیدگاه ها بسته شده است