افتادگی پلک


افتادگی پلک (TOE-sis) اشاره به افتادگی پلک فوقانی در یک یا هر دو چشم دارد. ممكن است میزان آن كوچك بوده و ممكن است به وضوح قابل مشاهده باشد، افتادگی پلک می تواند بر چشم کودکان و بزرگسالان تاثیر داشته باشد اما معمولا به علت پیری رخ می دهد.


علائم و نشانه های افتادگی پلک


واضح ترین نشانه افتادگی پلک در پلک پایین است. بسته به اینکه پلک چگونه باز و بسته میشود ، ممکن است افراد مبتلا به افتادگی پلک دچار مشکل شوند. گاهی اوقات مردم پلک را به عقب برمیگردانند تا سعی کنند زیر پلک را ببینند یا بارها و بارها با بالا بردن ابروی خود سعی در دیدن زیر پلک را دارند .
میزان این عارضه در افراد مختلف متفاوت است. اگر فکر می کنید ممکن است دچار افتادگی پلک باشید ، عکس جدیدی از صورت خود را با یکی از عکسهای 10 یا 20 سال پیش مقایسه نمایید و به احتمال زیاد تفاوت در پلکهایتان را مشاهده خواهید نمود.
افتادگی پلک می تواند شبیه به dermatochalasis باشد،این عارضه از گروه بیماری های بافت همبند است که باعث می شود پوست منقبض باقی بماند. این بیماری با تشکیل بافت های الاستیک کمتر از حد نرمال همراه میباشد. پزشک باید بتواند تشخیص دهد که آیا علت مشکل فرد این بیماری است یا خیر.


علل افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک می تواند در هنگام تولد (افتادگی پلک مادرزادی) بوجود بیاید و یا به علت بالا رفتن سن ایجاد گردد ، آسیب و یا عوارض بعد از جراحی آب مروارید و یا سایر جراحی های اصلاح بینایی ممکن است باعث بروز این بیماری گردد.
همچنین این وضعیت می تواند ناشی از مشکل عضلات چشم در بلند کردن پلک که levators نیز نامیده میشود باشد. گاهی اوقات آناتومی صورت فرد باعث می شود مشکلات در عضلات levator بوجود بیاید.
تومورهای چشم، اختلالات عصبی یا بیماری های سیستماتیک مانند دیابت،میتوانند از علل دیگر این عارضه باشند.


درمان افتادگی پلک


معمولا جراحی بهترین درمان برای این عارضه است. جراح ، عضلات کشنده را برای تسریع در جابجایی پلک ها تقویت مینماید ، در نتیجه ظاهر چهره شما را بهبود میبخشد. در موارد بسیار شدید که شامل عضلات تسکین دهنده levator است، جراح عضلات پلک را به عضلات ابرو متصل می کند. این روش اجازه می دهد تا عضلات پیشانی برای بلند کردن پلک ، جایگزین عضلات levator گردد.


خطرات جراحی افتادگی پلک


بعد از جراحی، ممکن است پلک ها به صورت متقارن ظاهر نشوند، حتی اگر موقعیت پلک ، بالاتر از قبل جراحی باشد ، به ندرت ممکن است حرکت پلک دارای مشکل باشد.
وسواس و دقت در انتخاب جراح نکته بسیار مهمی است ، زیرا ممکن است جراحی ناقص منجر به ایجاد ظاهری نامطلوب و یا بسته نشدن کامل پلک شود که این موضوع منجر به خشکی چشم خواهد شد .
قبل از موافقت با جراحی افتادگی پلک ، از جراح سوال نمایید که تا بحال چه تعداد جراحی انجام داده است . همچنین عکس های قبل و بعد از جراحی بیمارانش را نیز بررسی نمایید و بپرسید آیا می توانید با آنها درباره تجربه جراحیشان صحبت نمایید یا خیر .


افتادگی پلک در کودکان


اطفال متولد شده با افتادگی پلک متوسط تا شدید ، نیاز به درمان جراحی دارند تا وضعیت مناسبی پیدا کنند. ناتوانی در درمان افتادگی پلک می تواند منجر به تنبلی چشم (کاهش بینایی در یک چشم) و بینایی نامطلوب گردد. همه کودکان مبتلا به افتادگی پلک ، حتی موارد خفیف، باید به صورت سالیانه به پزشک مراجعه کنند. همراه با بیشتر شدن سن کودکان چشم آنها نیز تغییر شکل می دهد و گاهی اوقات ممکن است مشکلات بینایی ناشی از افتادگی پلک تشدید گردد.تعیین وقت مشاوره رایگان

دیدگاه ها بسته شده است