IOL های چند کانونی


اگر شما نیاز به جراحی آب مروارید دارید و می خواهید بعد ازجراحی از عینک استفاده ننمایید ، ممکن است بخواهید لنزهای داخلی چندکانونی (IOL) را انتخاب نمایید تا بینایی شفافی را بدست آورید.
در گذشته، هدف اصلی جراحی آب مروارید، بازگرداندن بینایی برای مواردی مانند رانندگی، تماشای تلویزیون و دیگر موارد بینایی بود. برای بدست آوردن بینایی نزدیک، فرد نیاز به استفاده از عینک بعد از جراحی آب مروارید برای اصلاح اجتناب ناپذیر پیر چشمی داشت.
اما امروزه بیماران مبتلا به آب مروارید، IOL های چندکانونی را برای بدست آوردن بینایی دور و نزدیک انتخاب میکنند.
این روش های پیشرفته پیشگیری از پیرچشمی ، اصلاح کننده های IOL به روش های مختلفی مشابه لنزهای تماسی دوکانونی و چند کانونی هستند و از آنجا که آیول های مولکولی در داخل چشم قرار می گیرند، آنها نیازی به مراقبت و جایگزینی مانند لنزها ندارند.
بسیاری از بیماران که لنزهای داخل چشمی چندکانونی را انتخاب می کنند، می توانند از عینک استفاده نکنند یا ممکن است گاهی اوقات برای خواندن نوشته های کوچک بعد از جراحی آب مروارید از عینک های مخصوص استفاده نمایند.
در حال حاضر استفاده از دو IOL چند کانونی معمولی رایج میباشد که مورد تایید FDA نیز بوده و در دسترس برای جراحی آب مروارید میباشد : AcrySof IQ ReSTOR و Tecnis Multifocal IOL.

این IOL ها که توسط Alcon عرضه میشوند، از سال 2005 برای استفاده تایید شده اند.
این ایمپلنتهای لنز چندکانونی دارای طراحی "diffractive apodised" هستند که با توجه به میزان نور محیط موجود ، فاصله دور بینی، فاصله متوسط و نزدیک بینی را به خوبی ارائه میدهند. به گفته Alcon ، این بهینه سازی کیفیت تصویر در تمام شرایط نوری یکسان است.
به عنوان مثال، در شرایط کم نور به محض تغییرات مردمک ، نور بیشتری به عناصر موجود در لنز رسیده و شرایط مورد نیاز برای بینایی در فواصل دور تامین می شود. این شرکت می گوید: این موضوع باعث می شود بینایی راننده در جاده ، در طول شب بهبود یابد اما این به آن معناست که ممکن است بینایی نزدیک با لنز ReSTOR در نور کم تامین گردد.
این لنز های چند کانونی نیز از ویژگی های اپتیک انحنادار برای کاهش یک نوع خاص از انحراف مرتبه بالاتر به نام aberration کروی استفاده میکند. این شرکت می گوید این موضوع باعث می شود هاله ها در اطراف نور در شب کاهش پیدا کند و کیفیت تصویر را برای وضوح بینایی افزایش دهد.
طبق گفته این شرکت ، بیش از 93 درصد از افرادی که این محصولات را طی جراحی آب مروارید استفاده نموده اند ، اعلام کرده اند در صورت نیاز حاضرند مجددا از این محصول استفاده نمایند.

این IOL ها از سال 2009 توسط شرکت AMO ارائه شده و قابل استفاده هستند.
طبق گفته AMO سطح کاملا نفوذی این محصولات ، کیفیت تصویر پیشرفته ای را در تمام فواصل تحت هر شرایط نوری و بدون ایجاد بینایی تار فراهم می کنند.
این شرکت می گوید، تقریبا 9 نفر از 10 نفری که ازاین محصولات استفاده کرده اند نتایج خوبی را بدست آورده و بعد از جراحی آب مروارید از عینک استفاده نمی کنند.


استفاده ترکیبی از IOL های مولتی فوکال و IOL های مونو فوكال


به جای استفاده از IOL های چند کانونی در هر دو چشم، ممکن است جراح آب مروارید از یک نوع متفاوت از IOL مونوفوکال در هر چشم استفاده کند یا شاید حتی از IOL مولتی فوکال در یک چشم و از IOL استاندارد مونو فوکال در چشم دیگر استفاده نماید.
چرا؟
هر فرد نیاز به بینایی خاص خود دارد و هر نوع IOL دارای مزایا و محدودیتهای خاص خود است. جراحان آب مروارید با تجربه می توانند به شما در انتخاب بهترین ترکیب ایمپلنت های لنز برای مطابقت با نیازهای فردی شما کمک نمایند، از جمله کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا استفاده ترکیبی از IOL ها برای شما گزینه مناسبی است یا خیر.
به عنوان مثال، ممکن است شما در شب خیلی رانندگی انجام میدهید و دغدغه اصلی شما بینایی شما است و ممکن است دوست داشته باشید به عینک های نزدیک بینی وابستگی کمتری داشته باشید، در صورتی که شما از IOL های مونو فوکال استاندارد در هر دو چشم استفاده نمایید مشکلتان حل خواهد شد.
در این مورد ممکن است جراح IOL مونوفوکال را در چشم غالب شما برای بدست آوردن بینایی دور توصیه نماید و یک IOL چند کانونی در چشم غیر غالب برای بدست آوردن بینایی نزدیک استفاده نماید که کمک زیادی به استفاده از کامپیوتر و یا مطالعه خواهد نمود.
یکی دیگر از گزینه ها استفاده از IOL های چند کانونی در یک چشم، و نوع دیگری از IOL به نام کریستالنز انطباق پذیر در چشم دیگر برای تصحیح پیر چشمی میباشد، استفاده از مزایای منحصر به فرد هر یک از این لنزها به گسترش دامنه بینایی شفاف و بدون عینک کمک شایانی خواهد نمود.
یکی دیگر از گزینه ها این است که از IOL های مونو فوکال استفاده کنید تا یک تصحیح همزمان از طریق جراحی آب مروارید شبیه به یکنواختی با لنزها ارائه شود.
چشم پزشک یا جراح آب مروارید می تواند جوانب مثبت و منفی هر یک از این گزینه ها در طول معاینات قبل از جراحی آب مروارید بررسی نماید و به شما مشورت دهد.


آیا شما واجد شرایط برای IOL های مولتی فوکال هستید؟


شاید مهمترین عامل در تعیین اینکه آیا شما واجدشرایط انجام IOL های مولتی فوکال هستید یا خیر ، تمایل شما برای پذیرفتن این روش جهت بدست آوردن وضوح بینایی و وابستگی کمتر به عینک بعد از جراحی آب مروارید است. اگر مایل نیستید این روش را انجام دهید ، یا شغل شما مستلزم این است که بهترین بینایی ممکن را در تمام فواصل و زمان ها مانند دید در شب داشته باشید ( به طور مثال اگر شما خلبان هستید یا زمان زیادی را در مکان های نا آشنا در شب صرف رانندگی می کنید ، پس شما احتمالا واجد شرایط انجام این روش نمیباشید. ممکن است شما با IOL های مونو فوکال استاندارد بینایی بهتری را در فواصل تجربه نمایید ، حتی اگر این بدان معنی باشد که شما نیاز به لنزهای پیشرفته و یا عینک مطالعه برای بینایی نزدیک دارید ، این روش برایتان مناسب تر است.
همچنین اگر مشکلات دیگری از قبل به غیر از آب مروارید وجود داشته باشد که بینایی شما را در یک یا هر دو چشم (مانند دژنراسیون ماکولا) تحت تاثیر قرار دهد، به طور معمول با IOL های مونو فوکال استاندارد که بیشتر شبیه آیول های مونو فوکال استاندارد خواهد بود که قابلیت ایجاد بینایی مناسب را دارند در هر دو چشم بهترین نتایج را بدست خواهید آورد.
چشم پزشک یا جراح آب مروارید می تواند سلامت چشم را در طول معاینات جامع چشم قبل از جراحی به منظور تعیین مشکل چشم ناشی از آب مروارید که ممکن است بر روی بینایی بعد از جراحی آب مروارید تاثیر بگذارد بررسی نموده و به بیمار اعلام نماید.


هزینه های IOL مولتی فوکال


برای بدست آوردن بهترین نتایج بینایی با IOL های مولتی فوکال ، قرار دادن دقیق لنز داخل چشم بسیار مهم است ، حتی مهم تر از زمانی که یک IOL استاندارد مونو فوکال استفاده می شود.
به همین دلیل، اگر شما تصمیم به استفاده از IOL مولتی فوکال دارید ، ممکن است جراح برای شما جراحی آب مروارید توسط لیزر را توصیه نماید. استفاده از لیزر فمتوثانیه در طی مراحل خاص در جراحی آب مروارید می تواند موقعیت IOL مولتی فوکال را به استفاده کامل از لنز برای بینایی مطلوب در تمام فواصل منجر سازد.
به احتمال زیاد به روز رسانی در روش لیزر هزینه کلی جراحی آب مروارید را افزایش خواهد داد. چشم پزشک یا جراح آب مروارید می تواند در طول معاینات قبل از جراحی و مشاوره ها شما را از این هزینه ها آگاه سازد. بهتر است بدانید سازمان های بیمه به طور کلی تنها هزینه های لنز داخلی استاندارد مورد استفاده در جراحی آب مروارید را پوشش خواهند داد.
اگر شما تصمیم به ارتقاء لنز داخل چشم خود به لنز داخل چشمی چند کانونی یا انواع IOL اصلاح پیرچشمی را دارید، باید هزینه های اضافی مرتبط با این لنزها را از خودتان پرداخت نمایید و سازمان های بیمه این هزینه ها را متقبل نمیشوند.
جراح آب مروارید می تواند به شما در مورد میزان دقیق این هزینه ها در طول معاینات قبل از جراحی کمک نماید.تعیین وقت مشاوره رایگان

دیدگاه ها بسته شده است