انواع IOL های ترکیبی


در این قسمت ، تجربه شخصی یکی از بیمارانی که تحت درمان توسط جراحی آب مروارید مولتی فوکال قرار گرفته عنوان شده است . این بیمار تحت درمان توسط جراحی آب مروارید در هر دو چشم قرار گرفت و با استفاده از یک نوع متفاوت از IOL مولتی فوکال ReRoom در چشم راست و IOL مولتی فوکال AcrySof IQ ReSTOR در چشم چپ این جراحی انجام گردید . اگر چه این روش ها در گذشته بیشتر کاربرد داشت ، اما این بیمار توصیف می کند که چگونه اختلالات IOL مولتی فوکال گاهی اوقات می تواند نتایج بینایی خوبی در جراحی آب مروارید داشته باشد.
پس از اینکه آب مروارید به طور چشمگیری بر بینایی من در شب تاثیر گذار بود، من جراحی آب مروارید را با استفاده از IOL مولتی فوکال ReRoom در چشم راست و IOL مولتی فوکال AcrySof IQ ReSTOR در چشم چپم انتخاب نمودم ، این انتخاب به دلایل مختلف ، به صورت ترکیبی انجام شد:


• من از مقالات منتشر شده توسط جراحان آب مروارید در مجلات حرفه ای آگاهی داشتم که نشان می داد برخی از واجد شرایطین بالقوه می توانند از لنز های چندگانه ReSToom و ReZoom به صورت ترکیبی برای بدست آوردن طیف کاملی از بینایی بهره مند شوند.
• مهمتر از همه، جراح آب مروارید من این روش را به من توصیه نمود.
قبل از جراحی آب مروارید، نمره چشم راست من -7.0 D و چشم چپ من -6.0 D بود. من از زمانی که 6 ساله بودم از عینک های دوربینی استفاده میکردم و هرگز نمیتوانستم «E بزرگ» را روی نمودار چشم بدون لنز ببینم. با اضافه شدن علائم پیر چشمی (عدم توانایی تمرکز در تمام محدوده ها) و آب مروارید به نزدیک بینی ام ، عملکرد بینایی من به سرعت در حال ضعیف شدن بود.
نتایج بینایی من بعد از جراحی آب مروارید به این شرح بود:
• چشم راست (ReZoom): 10/10 بینایی نزدیک، 10/10 بینایی دور
• چشم چپ (ReSTOR): 10/7 بینایی نزدیک، 10/10 بینایی دور
• بینایی با هر دو چشم: 10/7 بینایی نزدیک، 10/10 بینایی دور
همچنین من در چشم راستم دچار آستیگماتیسم بودم که در همان زمان با جراحی آب مروارید با برش های کوچک بخش لیمبل که سطح چشم را مسطح مینمود تصحیح گردید . این روش باعث شد نتایج چشمگیری در بینایی ام در سال اول بعد از جراحی آب مروارید ایجاد شود. با این حال ، وضعیت آستیگماتیسم چشمهایم به تدریج بازگشت.
در یک معاینه چشم ، 18 ماه بعد از جراحی ، بینایی 7/10 در چشم چپم و بینایی 5/10 در چشم راستم بوجود آمده بود، از بین رفتن توانایی مشاهده دو خط از نمودار چشمی، احتمالا ناشی از بازگشت آستیگماتیسم در چشمانم بود ، چشم پزشک نیز اعلام نمود که خشکی چشم چشم احتمالا یکی از عوامل تاثیرگذار در از دست دادن بینایی من بوده است.
حدود سه سال بعد از جراحی، کدر شدن چشم (PCO) را در هر دو چشمم مشاهده نمودم این مشکل یکی از عوارض جراحی آب مروارید بود که به راحتی با یک کپسولوتومی لیزر YAG رفع گردید.

این روش با استفاده از انرژی لیزر برای ایجاد بینایی واضح و شفاف در قسمت خلفی کپسول طبیعی لنز چشم که در در پشت IOL واقع شده است و در طول جراحی آب مروارید باقی می ماند انجام میگردد. PCO تیرگی غشاء است که می تواند هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها بعد از جراحی آب مروارید رخ دهد. PCO می تواند در هر نوع لنز داخل چشمی، از جمله IOL های مولتی فوکال نیز رخ دهد.
پس از انجام مراحل لیزر برای PCO، بینایی من به این شرح بهبود یافت:
• چشم راست (ReZoom): 10/5 بینایی نزدیک، 10/6 بینایی دور
• چشم چپ (ReSTOR): 10/8 بینایی نزدیک، 10/7 بینایی دور
• با هر دو چشم: اندازه گیری نشده است.
جزئیات بیشتر مربوط به بیناییم بعد از جراحی آب مروارید در دو سال و چهار سال بعد در ادامه عنوان خواهد شد . من یکی از طرفداران روش ترکیبی IOL مولتی فوکال هستم ، در صورتی که واجد شرایط انجام این روش هستید و جراح آب مروارید نیز این روش را به شما توصیه مینماید ، این روش ، روش خوبی است.


چرا لنزهای مولتی فوکال ReZoom و ReSTOR به صورت ترکیبی استفاده میشوند؟


جای تعجب نیست ، این که دو شرکت سازنده تجهیزات پزشکی که در این زمینه رقابت میکنند و IOL های مولتی فوکال را به فروش می رسانند ، با هم ترکیب شوند ایده خوبی نیست . برخی از جراحان آب مروارید بر این اساس در نشریات حرفه ای این موضوع را مطرح میکنند. اما اکنون که من این نتایج را تجربه کرده ام، به طور کامل درک می کنم که چرا برخی از جراحان آب مروارید این روش را به واجد شرایطین آن توصیه میکنند. هر یک از لنزها نور را به شیوه ای متفاوت در چشم منعکس میکنندو تصاویر به شکلهای متفاوتی پردازش می شوندوبسته به نحوه شریط نواحی بر روی هر لنز تنظیم شده اند تا طیف گسترده ای از بینایی شفاف را در مقایسه با آنچه که توسط IOL های مونو فوکال معمولی ارائه می شود فراهم کنند. این به این معنی است که هر لنز در شرایط خاصی به صورت متفاوت عمل می کند. مزایایی که من از دو لنز تجربه کرده ام عبارتند از: • ReZoom من نمیتوانستم بدون استفاده از ReZoom با کامپیوتر کار کنم، این لنزها(اگرچه کامل نیستند) اما برای بینایی متوسط بهترین میباشند. در برخی موارد، ReZoom برای استفاده در فواصل بهتر هستند. اما در موقعیت های دیگر (عمدتا در نور کم تاثیر کمتری دارند ). گاهی اوقات لنزهای ReZoom برای بینایی نزدیک مناسب به نظر می رسند، بسته به روشنایی و شرایط ، لنز ReZoom برای مطالعه خوب است، اما در خواندن مطالب کوچک ضعیف هستند. با این حال با استفاده از ReZoom، 8/10 را در بینایی نزدیک میتوان تجربه نمود. • ReSTOR من با استفاده از لنز IQ ReSTOR نمی توانم در نور کم کار کنم . برای مثال ، من می توانم نمایشگرهای ساعت دیجیتال را در تاریکی با وضوح کامل با لنز IQ ReSTOR مشاهده کنم . صفحه تلویزیون نیز با RESTOR واضح تر به نظر میرسد.. لنز IQ ReSTOR توانایی استثنایی برای بهترین بینایی در فواصل نزدیک را فراهم می کند، اما تنها در نور کافی مناسب است. IQ ReSTOR برای کار با کامپیوتر خیلی خوب نیست، اما در فواصل متوسط بهبود یافته است. RESTOR مانند ReZoom جهت استفاده در فاصله دور بسیار عالی است. برخی از جراحان آب مروارید تمایل دارند که دو لنز مختلف را ایمپلنت کنند زیرا افرادی (مانند من) وجود دارند که نمیتوانند به طور مداوم لنزهای تحت شرایط مختلف را تحمل کنند، بنابراین تا حدودی وسواس ایجاد می شود. . با گذشت زمان متوجه شدم که بهترین وضعیت بینایی در اکثر شرایط نزدیک و دور حاصل همکاری دو چشم است و یکی از لنزها نسبت به دیگری برتری ندارند.IOL های مولتی فوکال ReZoom

ناحیه 1: برای بینایی در نور متوسط تا شدید.
ناحیه 2: برای بینایی نزدیک در نور متوسط تا شدید.
ناحیه 3: برای مشاهده فواصل بیشتر در نور کم.
ناحیه 4: برای بینایی نزدیک مناسب در نور کم.
ناحیه 5: برای بینایی در فواصل دورتر در نور کم.عوارض بالقوه IOL های مولتی فوکال


اگر قصد جراحی آب مروارید با استفاده از IOL های مولتی فوکال را دارید ، باید برای عوارض احتمالی و عوارض جانبی مرتبط با این لنز آماده باشید. این عوارض جانبی ممکن است بستگی به این موضوع داشته باشد که شما IOL های مولتی فوکال را برای هر دو چشم انتخاب کرده اید یا برای هر چشم تکنولوژی های مختلفی انتخاب نموده اید.
به عنوان مثال، هاله بینی و تابش خیره کننده نور در اطراف نور چراغها مشاهده میشود.
این عوارض مشکلات با نور به تدریج در ماههای بعد از جراحی آب مروارید من کاهش یافت. اکنون می توانم در شب به راحتی رانندگی کنم، به خصوص با توجه تجربه ای که من با وجود آب مروارید و تشعشعات نور در اطراف چراغ ها روبرو شدم.
به نظر من هاله بینی جزئی و starbursts من در حال حاضر در شب برای محدوده گسترده بینایی من با لنز های چند کانونی قابل قبول است. همچنین بینایی من در شب بعد از جراحی آب مروارید از نظر وضوح و جزئیات به طور قابل توجهی بهتر گردیده است.
بینایی من با IOL های مولتی فوکال نیز در فضای کم نور کاملا بی عیب نیست. این موضوع تا حدودی شبیه به گرفتن عکس با "نور موجود" به جای استفاده از فلش در تصاویر بسیار روشن است ، تصاویر بسیار واضح هستند، اما تمرکز دقیقی بر روی اشیاء وجود ندارد.
با این حال، بینایی روزانه بسیار عالی میباشد.و وضعیت بیناییم بسیار مناسب میباشد ، قادر به بینایی حتی بهتر از سالهایی که جوانتر بودم هستم. جزئیات خیلی دقیقتر قابل مشاهده هستند از پرهای پرندگان گرفته تا جزئیات دیوارهای سنگی . من در خارج از منزل با استفاده از این لنزها احساس خوشایندی دارم، به ویژه اکنون که با حذف آب مروارید بینایی شفافی برایم بوجود آمده است.
بینایی نزدیکم نیز وضعیت بهتری دارد ، اما قابل قبول نمیباشد . به عنوان مثال، من قادر به دیدن نوشته های کوچک نمیباشم و نیاز به تنظیم جهت فواصل و سپس تمرکز برای خواندن مطالب دارم ، وضعیت بینایی ام در خواندن مطالب معمولی بهتر میباشد ، اما نیاز به نور مناسب وجود دارد. من دوست دارم بتوانم یک منو با چاپ کوچک را در یک رستوران تاریک به راحتی ببینم.
در نهایت ممکن است برای بهتر شدن وضوح بینایی نیاز به استفاده از عینک جهت استفاده از کامپیوتر داشته باشم، اما من قبل از استفاده از عینک سعی می کنم سازگاری وضعیت چشمانم را با وضعیت موجود امتحان کنم. ساعتهای زیادی را در مقابل رایانه صرف میکنم و میتوانم بینایی بدون استفاده از عینک را مدیریت نمایم.
نکته اصلی در اینجا این است که من در تمام فواصل قادر به دیدن بدون نیاز به عینک هستم و معتقدم روش ترکیبی IOL های مولتی فوکال برای افرادی که واجد شرایط انجام این روش هستند ، روش مناسبی است. اگر این دو لنز به صورت ترکیبی استفاده نمیشد، جهت خواندن مطالب یا استفاده از کامپیوتر نیاز به استفاده از عینک داشتم . با استفاده از این روش، حتی اگر من هرگز از عینک استفاده نکنم ،می توانم به راحتی بینایی معمولی و خوبی داشته باشم.


به روز رسانی دو ساله


تقریبا دو سال بعد از جراحی آب مروارید بینایی من کمی تار گردید ، که منجر مراجعه به پزشک و جراح آب مروارید گردید.
بعد از معاینه چشمانم ، متوجه شدم که بیناییم در چشم راست (5/10) با ReZoom IOL و در چشم چپ (7/10) با ReSTOR IOL میباشد. من وضعیت نزدیک بینی در چشم راستم (6/10) و در چشم چپم (7/10) میباشد. پزشک اعلام نمود نوسانات بینایی من بعد از جراحی ، ناشی از خشکی چشم میباشد.
البته نتایج جراحی هنوز هم بسیار خوب بود، اما وضعیت وضوح بینایی من نسبت به نتایج عالی تجربه شده در دو سال قبل مقداری کاهش یافته بود.
از آنجا که وضوح بینایی من تغییر می کرد، تصور کردم ممکن است یکی از عوارض جراحی آب مروارید به نام کپسول خلفی (PCO) یا"آب مروارید ثانویه" برایم بوجود آمده باشد. اما معاینات نشان داد که در چشمانم این مشکلات وجود ندارد . شبکیه من نیز سالم بود.
در ادامه پزشک اعلام نمود : نوسان بینایی در بیمارانی که دو سال پس از جراحی آب مروارید بوجود می آید ناشی از خشکی چشم میباشد.
این امر منطقی بود، زیرا من در یکی از خشک ترین مناطق کشور زندگی می کردم. همچنین ساعتهای زیادی را در مقابل رایانه صرف مینمودم که مطمئنا میتوانست خشکی چشمانم را تشدید نماید.
وضعیت سلامت قرنیه و سلامت لایه اشک برای وضوح بینایی بسیار مهم هستند، به ویژه هنگامی که شما از IOL های مولتی فوکال استفاده مینمایید . بنابراین چشم پزشک به من پیشنهاد کرد از روغن زیتون و کتان به صورت خوراکی استفاده نمایم و از قطره های روان ساز سطح چشم استفاده کنم. در عرض یک هفته متوجه شدم که پیشرفت قابل توجهی در بینایی من بوجود آمد و اکنون میخواهم معاینات چشم را مجددا تکرار نمایم.
با این حال، مشکل اصلی من که نمی تواند به راحتی اصلاح شود، بازگشت تقریبا یک دیوپتر از آستیگماتیسم در چشم راستم است. در حالی برش های کوچک (LRIs) برای صاف نمودن قرنیه و از بین بردن آستیگماتیسم در چشمانم انجام گردیده است. بنابراین، به دلیل وجود آستیگماتیسم همیشه بینایی نسبتا نامناسبی را در چشم راستم علاوه بر انجام (ReZoom) خواهم داشت.
در حال حاضر از عینک های مطالعه برای کار در فواصل نزدیک مانند کار با کامپیوتر استفاده می کنم. اما اغلب اوقات نیازی به استفاده از عینک وجود ندارد و به طور کلی نتایج این روش قابل قبول بوده و من احساس رضایت دارم.
آیا اگر نیاز به جراحی آب مروارید داشته باشم ، میتوانم مجددا از IOL های ترکیبی مونوفوکال استفاده نمایم؟ بلی
من همچنان مشکلاتی نظیر هاله بینی و تابش خیره کننده نور در بینایی در شب دارم ، اما این موارد شدید نیستند و مانع از توانایی رانندگی من نمی شوند. همچنین این مشکلات بینایی در طول دو سال گذشته کاهش یافته است، زیرا من با بینایی از طریق IOL های مولتی فوکال سازگاری پیدا نموده ام.
شاید بپرسید با توجه به تجربیاتی که در حال حاضرم ، اگر امروز نیاز به جراحی آب مروارید داشته باشم ، آیا IOL های ترکیبی را انتخاب مینمایم؟ بله حتما.
اگرچه IOLهای مولتی فوکال ReZoom چندان قابل استفاده نیست ، اما IOL های مولتی فوکال جدیدی ارائه شده اند که ممکن است نتایجی حتی بهتر از نسخه های قبل ارائه نمایند، نسخه های جدیدIOL مولتی فوکال Alcon's AcrySof IQ ReSTOR و Tecnis هستند که توسط کمپانی (AMO) تولید و ارائه میگردد.
ممکن است IOL های مولتی فوکال جدید در مقایسه با لنزهای مولتی فوکال که در سال های گذشته در هنگام انجام مراحل جراحی در دسترس بودند، وضعیت وضوح بینایی را بهبود بخشند و عوارض مشکلات بینایی در شب را کاهش دهند.
البته من ابتدا با جراح آب مروارید مشاوره نمودم تا اینکه مشخص گردید IOL های اصلاح پیرچشمی و ترکیبی از IOL های مولتی فوکال بهترین انتخاب برای نیازهای خاص من میباشد.


به روز رسانی چهار ساله


درمان لیزری برای PCO که تقریبا سه سال بعد از جراحی آب مروارید انجام شد،(به جز از دست دادن کمی از نزدیک بینی در چشم راستم) بینایی من را بهبود بخشید.
همچنین، من به طور مرتب از روغن زیتون و کتان به صورت خوراکی برای کمک به کنترل خشکی چشم استفاده کرده ام. وضعیت بینایی من در آب و هوای بسیار خشک و باد متغیر است، بنابراین قطعا مشکلات من با خشکی چشم رابطه مستقیم دارد.
در حالی که بازگشت آستیگماتیسم در چشم راست برایم ناخوشایند است و سبب ایجاد مشکلاتی در چشمم گردیده اما باز هم با این وجود از وضعیت بینایی ام بسیار راضی هستم، ReZoom ها نقاط قوت متمایزی دارند که کاملا مشهود میباشد ، از قبیل بینایی در فواصل متوسط به صورت خوب و وضحوح بینایی در فواصل دور.
من هنوز هم علائم مربوط به هاله بینی و تابش خیره کننده نور را تجربه میکنم ، اما تصور می کنم توانایی بینایی من در بیشتر فواصل به خوبی مورد ارزیابی قرار گرفته و به اندازه کافی مناسب میباشد . بینایی من در چشم چپم بسیار خوب است و من توانایی خواندن مطالب کوچک را بدون نیاز به عینک دارم.
قطعا از یک روش برای اصلاح آستیگماتیسم در چشم راستم در آینده در نظر خواهم گرفت. من نمیخواهم آستیگماتیسم را تحت درمان لیزیک قرار دهم ، به این دلیل که تا حدودی با خشکی چشم مشکل دارم. در حال حاضر قصد دارم منتظر تکنولوژی های جدید برای درمان مشکلم بمانم.


آیا شما واجد شرایط برای لنزهای داخل چشمی مولتی فوکال هستید؟


اگر شما کمالگرا هستید، راضی شدن شما در تصحیح بیناییتان کمی سخت است و ممکن است واجد شرایط لنزهای داخل چشمی نباشید. شما باید تا حدودی از این روش آگاهی داشته باشید و بایستی به این نکته که بعید به نظر می رسد بینایی شما به طور کامل به عنوان فرد 20 ساله که قادر به دیدن در تمام فواصل باشد آگاهی داشته باشید.
به یاد داشته باشید که نتایج جراحی ها گاهی بسته به مهارت جراح و تجربه او متفاوت است. اطمینان حاصل کنید که جراح در مورد تمام گزینه هایی که برای شما مناسب است و همچنین مشکلات و عوارض بالقوه با شما مشاوره نموده است . اطمینان حاصل کنید که اگر نیاز به جراحی مجدد لیزیک ، بعد از ایمپلنت لنز مولتی فوکال باشد چقدر باید هزینه اضافی پرداخت نمایید.
نوع اختلالات بینایی در شما و سلامت چشمتان تعیین خواهد نمود که آیا شما واجد شرایط استفاده از روش ترکیبی لنزهای داخل چشمی مونوفوکال هستید یا خیر. در نظر داشته باشید که تمام جراحی های چشم دارای خطراتی نیز هستند، و در برخی از آنها موارد نادر خطرناک نیز رخ میدهد.تعیین وقت مشاوره رایگان

دیدگاه ها بسته شده است