دوربینی ( هایپروپیا )

 

هایپروپیا ( Hyperopia ) یا دوربینی به عنوان یک بیماری فراگیر تقریبا بیست و پنج درصد از افراد را مبتلا و درگیر میکند. افراد مبتلا به دوربینی، اجسام و مناظر دور را به خوبی میبینند ولی برای دیدن و تمرکز کردن بر روی اجسام و اشیاء نزدیک با مشکل مواجه میشوند، این شرایط و علائم گاهی اوقات، بیشتر بیانگر بیماری هایپرمتروپیا است تا شبیه به هایپروپیا!نشانه ها و علائم دوربینی چشم (هایپروپیا)

افراد مبتلا به دوربینی عموما دچار سردرد و درد در ناحیه چشم ها می شوند و ممکن است در هنگام دیدن و نگاه کردن به اجسام نزدیک چشم خود را جمع کنند ویا درحین کار کردن با اجسام نزدیک دچار خستگی شوند. چنانچه شما علی رغم استفاده از عینک و یا لنز، این علائم را در خودتان مشاهده میکنید، به معاینه مجدد چشم و نسخه ای جدید برای چشمانتان نیاز دارید.چه چیزی باعث ایجاد بیماری دوربینی میشود؟

این اختلال بینایی، زمانی ایجاد میگردد که پرتو نور ورودی به چشم، به جای متمرکز شدن بر روی شبکیه، در ناحیه پشتی شبکیه متمرکز می شود. کره چشم فرد مبتلا به دوربینی، معمولا کوچکتر از حالت طبیعی میباشد.

بسیاری از کودکان با دوربینی متولد می شوند و کره چشم برخی از آنها در حین رشد بدنشان بزرگتر می شود و به اندازه طبیعی می رسد.

گاهی اوقات بیماران، دوربینی را با پیر چشمی اشتباه میگیرند که البته پیر چشمی نیز در دیدن اجسام و اشیاء نزدیک مشکل ایجاد میکند، ولی عوامل این بیماری با عوامل بیماری دوربینی متفاوت است.


تخفیف عمل لیزیک

درمان دوربینی

افراد مبتلا به دوربینی برای حل مشکل می توانند از عینک و یا لنز، جهت اصلاح مسیر پرتو نور ورودی به چشم، استفاده کنند.

اگر نمره عینک یا لنز شما با شماره های مثبت، مانند +2.5 شروع می شود، شما یک شخص مبتلا به دوربینی هستید. شما باید از عینک و یا لنز در تمامی مدت روز و یا هنگام مطالعه و یا کار با کامپیوتر و کار با اشیاء نزدیک استفاده کنید.


(hi-index) به هنگام انتخاب عینک، به خصوص برای نمره های بالا، از عدسی های غیر کروی شاخص بالا استفاده کنید. این عدسی های باریکتر، سبک تر و دارای قاب ها و فرم های جذاب تر و ظریف تری هستند. لنز های غیر کروی، همچنین از بزرگ تر به نظر رسیدن و پف کردن چشم، که معمولا در میان افراد مبتلا به دوربینی و کسانی که به طور دائمی از عینک استفاده میکنند، دیده می شود میکاهند.

توجه داشته باشید که لنز های غیر کروی شاخص بالا نسبت به سایر لنز های پلاستیکی، نور بیشتری را منعکس میکنند. به منظور داشتن ظاهر بهتر و راحتی بیشتر، مطمئن شوید که عدسی عینک شما دارای پوشش ضد انعکاس است که برطرف کننده مشکلات ناشی از انعکاس نور می باشد.

توجه داشته باشید که لنز های غیر کروی شاخص بالا نسبت به سایر لنز های پلاستیکی، نور بیشتری را منعکس میکنند. به منظور داشتن ظاهر بهتر و راحتی بیشتر، مطمئن شوید که عدسی عینک شما دارای پوشش ضد انعکاس است که برطرف کننده مشکلات ناشی از انعکاس نور می باشد.

عدسی های غیر کروی شاخص بالا برای کودکان باید از نوع مواد سبک (لنز های پلی کربنات) باشند که ضمن راحتی بیشتر، در برابر ضربه نیز مقاومند.

همچنین برای کسانی که برای مدت قابل توجهی از روز بیرون از خانه به سر میبرند، استفاده از عدسی های فتوکرومیک که به طور خودکار در برابر نور خورشید تیره تر می شوند، به شدت توصیه میشود.

عمل لیزیک چشم ، درمانی برای دوربینی

امروزه عملهای لیزری یکی از بیهترین درمانهای عیوب انکساری چشم مانند دوربینی هستند. عمل های جراحی مربوط به عیوب انکساری چشم، مانند عمل لیزیک چشم ، همچنین عمل لازک چشم و یا (سی کی)، روشهای بسیار عالی برای درمان دوربینی هستند. این جراحی ها میتوانند از بین برنده و یا کاهش دهنده عیوبی باشند که مجبور هستید به خاطر آنها از عینک و یا لنز استفاده کنید. شاید روش درحال بررسی و تحقیق ایمپلنت قرنیه، در آینده روش دیگری برای اصلاح دوربینی باشد.

خوبست بدانید که عمل لیزیک در کلینیک نوآوران با 50 درصد تخفیف ویژه توسط بهترین متخصصان چشم ایران انجام میشود.

 

10 سوال برای مقاله " دوربینی "

 1. ناشناس گفت:

  چشمم دوربین است و کارم فیلمبرداری است.
  احساس می کنم زمان فیلبمرداری دچارمشکل میشوم.
  آیاغیرازعینک راهی برای درمان دوربینی هست؟

  1. admin گفت:

   سلام. اگر قرنیه شما مناسب باشد میتوانید از عمل لازک چشم استفاده نمایید. پیشنهاد میکنیم برای معاینه قرنیه تشریف بیاورید.

 2. عباس گفت:

  سلام.
  من چشمم دوربین هست و اجسام نزدیک راواضح نمی بینم.درحال حاضرازعینک مطالعه استفاده می کنم.
  کارم فیلمبرداری است.
  میخواستم ببینم روشی هست که بتوانم زمان فیلمبرداری ازعینک استفاده نکنم چون درزمان فیلمبرداری عینک دست و پاگیراست.

  1. admin گفت:

   سلام. اگر قرنیه شما مناسب باشد میتوانید از عمل لازک چشم استفاده نمایید. پیشنهاد میکنیم برای معاینه قرنیه تشریف بیاورید. بعد از لازک شما براحتی میتوانید با دوربین خود کار نمایید.

  2. سید مرتضی موسوی از ساری گفت:

   سلام من چشمم نزدیک را می‌بیند ولی دور را تار میدیدم دکتر عینک برای من تجویز کرد ولی عینک اذیت میکنه من می‌توانم عمل لیزیک انجام دهم سن من 48 سال است لطفا راهنمایی فرمایید

   1. admin گفت:

    با سلام خدمت شما . معمولا در سنین حدود 50 سالگی بعلت ایجاد پیرچشمی، لیزیک تاثیر اصلی خودش را ایجاد نمیکند. اما اگر قرنیه شما سالم باشد ممکن است پاسخ خوبی بگیرید. به هر حال ابتدا میبایست قرنیه چشم شما کاملا بررسی شود. وقت معاینه بگیرید.

  3. ندارد گفت:

   چشم من دوبینه میتونم لیزر کنم چشامو

   1. admin گفت:

    سلام. بله. بایست ضخامت قرنیه شما بررسی شود.

 3. امیر گفت:

  سلام بنده ۴۹سالمه هر دو مشکل دور و نزدیک را دارم عینک خسته ام کرده میشه عمل کرد؟

 4. زهرا گفت:

  سلام من شماره چشمم یک وبیست وپنج ودوربین هستم من چیزهای ریز رانمی بینم ولی چیزهایی که خیلی ریزنیستن رومی بینم رفتم دکتر وعینک برای دیدن چیزهای ریز نطدیک درست کردم ازوقتی استفاده کردم حالا این دفعه حتی برای دیدن چیزهایی که قبلا میددیم هم نیازبه عیک دارم لطفا راهنمایی کنید چگونه ازعینک استفاده کنم ؟

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: