دوربینی ( هایپروپیا )هایپروپیا ( Hyperopia ) یا دوربینی به عنوان یک بیماری فراگیر تقریبا بیست و پنج درصد از افراد را مبتلا و درگیر میکند. افراد مبتلا به دوربینی، اجسام و مناظر دور را به خوبی میبینند ولی برای دیدن و تمرکز کردن بر روی اجسام و اشیاء نزدیک با مشکل مواجه میشوند، این شرایط و علائم گاهی اوقات، بیشتر بیانگر بیماری هایپرمتروپیا است تا شبیه به هایپروپیا!


نشانه ها و علائم هایپروپیا

افراد مبتلا به دوربینی عموما دچار سردرد و درد در ناحیه چشم ها می شوند و ممکن است در هنگام دیدن و نگاه کردن به اجسام نزدیک چشم خود را جمع کنند ویا درحین کار کردن با اجسام نزدیک دچار خستگی شوند. چنانچه شما علی رغم استفاده از عینک و یا لنز، این علائم را در خودتان مشاهده میکنید، به معاینه مجدد چشم و نسخه ای جدید برای چشمانتان نیاز دارید.


چه چیزی باعث ایجاد بیماری دوربینی میشود؟

این اختلال بینایی، زمانی ایجاد میگردد که پرتو نور ورودی به چشم، به جای متمرکز شدن بر روی شبکیه، در ناحیه پشتی شبکیه متمرکز می شود. کره چشم فرد مبتلا به دوربینی، معمولا کوچکتر از حالت طبیعی میباشد.

بسیاری از کودکان با دوربینی متولد می شوند و کره چشم برخی از آنها در حین رشد بدنشان بزرگتر می شود و به اندازه طبیعی می رسد.

گاهی اوقات بیماران، دوربینی را با پیر چشمی اشتباه میگیرند که البته پیر چشمی نیز در دیدن اجسام و اشیاء نزدیک مشکل ایجاد میکند، ولی عوامل این بیماری با عوامل بیماری دوربینی متفاوت است.


درمان دوربینی

افراد مبتلا به دوربینی برای حل مشکل می توانند از عینک و یا لنز، جهت اصلاح مسیر پرتو نور ورودی به چشم، استفاده کنند.

اگر نمره عینک یا لنز شما با شماره های مثبت، مانند +2.5 شروع می شود، شما یک شخص مبتلا به دوربینی هستید. شما باید از عینک و یا لنز در تمامی مدت روز و یا هنگام مطالعه و یا کار با کامپیوتر و کار با اشیاء نزدیک استفاده کنید.

(hi-index) به هنگام انتخاب عینک، به خصوص برای نمره های بالا، از عدسی های غیر کروی شاخص بالا استفاده کنید. این عدسی های باریکتر، سبک تر و دارای قاب ها و فرم های جذاب تر و ظریف تری هستند. لنز های غیر کروی، همچنین از بزرگ تر به نظر رسیدن و پف کردن چشم، که معمولا در میان افراد مبتلا به دوربینی و کسانی که به طور دائمی از عینک استفاده میکنند، دیده می شود میکاهند.

توجه داشته باشید که لنز های غیر کروی شاخص بالا نسبت به سایر لنز های پلاستیکی، نور بیشتری را منعکس میکنند. به منظور داشتن ظاهر بهتر و راحتی بیشتر، مطمئن شوید که عدسی عینک شما دارای پوشش ضد انعکاس است که برطرف کننده مشکلات ناشی از انعکاس نور می باشد.

توجه داشته باشید که لنز های غیر کروی شاخص بالا نسبت به سایر لنز های پلاستیکی، نور بیشتری را منعکس میکنند. به منظور داشتن ظاهر بهتر و راحتی بیشتر، مطمئن شوید که عدسی عینک شما دارای پوشش ضد انعکاس است که برطرف کننده مشکلات ناشی از انعکاس نور می باشد.

عدسی های غیر کروی شاخص بالا برای کودکان باید از نوع مواد سبک (لنز های پلی کربنات) باشند که ضمن راحتی بیشتر، در برابر ضربه نیز مقاومند.

همچنین برای کسانی که برای مدت قابل توجهی از روز بیرون از خانه به سر میبرند، استفاده از عدسی های فتوکرومیک که به طور خودکار در برابر نور خورشید تیره تر می شوند، به شدت توصیه میشود.

عمل های جراحی مربوط به عیوب انکساری چشم، مانند لیزیک و یا (سی کی)، روش دیگری برای درمان دوربینی هستند. این جراحی ها میتوانند از بین برنده و یا کاهش دهنده عیوبی باشند که مجبور هستید به خاطر آنها از عینک و یا لنز استفاده کنید.
شاید روش درحال بررسی و تحقیق ایمپلنت قرنیه، در آینده روش دیگری برای اصلاح دوربینی باشد.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: