سوالات متداول


آب مروارید چیست؟

آب مروارید لایه کدری از لنز طبیعی چشم است که بین قسمت جلویی و پشت چشم، واقع در پشت مردمک قرار دارد.


آیا آب مروارید تنها در افراد مسن بوجود می آید؟

آب مروارید معمولا به آرامی و با گذشت زمان و در افراد بالای 50 سال تأثیر گذار خواهد بود . معمولا حدود نیمی از جمعیت در سن 65 سالگی دچار آب مروارید و تقریبا همه افراد بالای 75 سال دارای حداقل آب مروارید خفیف در یک یا هر دو چشم هستند.
در موارد نادر، نوزادان می توانند آب مروارید مادرزادی داشته باشند. این مشکل معمولا مربوط به مادر ، زمانی که مبتلا به سرخک ، ابله مرغان و یا یکی دیگر از بیماری های عفونی در دوران بارداری باشد ، خواهد بود؛ اما گاهی اوقات آنها به ارث برده می شوند.


پزشک معتقد است من مبتلا به آب مروارید هستم، اما او می خواهد کمی صبر نمایم، علت چیست؟

آب مروارید خفیف اغلب باعث کمبود و یا کاهش بینایی می شود. پزشک شما احتمالا میخواهد ببینید آیا این مشکل وضعیت بینایی شما را بدتر می کند و شرایط زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد یا خیر.
بعضی از آب مرواریدها هرگز به مرحله ای که نیاز دارند برداشته شوند، نخواهند رسید. اما اگر آب مروارید شما بدتر شود و شروع به ایجاد مشکل در بینایی مانند رانندگی و سایر فعالیت های روزمره نماید، احتمالا زمان لازم برای جراحی آب مروارید فرا رسیده است.


آیا جراحی آب مروارید خطرناک است؟

تمام جراحي ها دارای ريسك هایی هستند، آب مروارید نیز ممکن است خطرناک باشد. با این حال، جراحی آب مروارید، جراحی رایجی است. بسیاری از جراحان آب مروارید چندین هزار جراحی را در این زمینه انجام داده اند. انتخاب جراح با تجربه بسیار بر روند جراحی تاثیر گذار بوده و باعث کاهش خطرات جراحی میگردد.


آب مروارید چگونه از بین میرود؟

در سن 65 سالگی احتمال ابتلا به آب مروارید 50 در صد میباشد.
در ابتدا یک برش کوچک در قسمت مقابل چشم توسط لیزر ایجادمی گردد. سپس سوراخ دایره ای شکلی در مقابل غشاء نازک (کپسول قدامی) که حاوی لنز طبیعی چشم است ایجاد میشود. به طور معمول آب مروارید بوسیله لیزر یا دستگاه التراسونیک به قطعه های کوچکتر تقسیم می شود تا راحت تر از چشم جدا گردد.
هنگامی که کل لنز حذف گردید، ایمپلنت شفافی به نام لنز داخل چشم (IOL) برای بازگرداندن بینایی جایگزین خواهد شد . در اغلب موارد، چشم بدون استفاده از بخیه به سرعت بهبود میابد.
امروزه چندین مرحله جراحی آب مروارید را می توان با استفاده از لیزر تحت کنترل کامپیوتری به جای ابزار دستی انجام داد.


جراحی آب مروارید ثانویه چیست؟

در بعضی موارد (شاید 20 تا 30 درصد) ، ممکن است ماه ها یا سال ها بعد از جراحی آب مروارید، بخش خلفی کپسول لنز که در طول عمل جراحی به دلیل ایمنی در چشم قرار می گیرد، باعث ایجاد اختلال در بینایی گردد. این مشکل که آب مروارید ثانویه کپسول خلفی نیز نامیده می شود ، معمولا می تواند به راحتی با روش کپسولوتومی لیزر YAG درمان گردد . در بیشتر موارد به طور موثر این روش 15 دقیقه جهت بدست آوردن بینایی شفاف زمان خواهد برد.


پدربزرگ من سالها پیش جراحی آب مروارید انجام داده بود و بعد از جراحی مجبور به استفاده از عینک گردید. آیا هنوز نیز لازم است این رویه را ادامه دهد؟

افراد به ندرت بعد از جراحی آب مروارید از عینک استفاده مینمایند. در روش های جراحی آب مروارید مدرن ، لنز طبیعی چشم را با لنز داخلی (IOL) جایگزین می کنند که اغلب می تواند بینایی در فواصل را تا 10/10D بدون نیاز به استفاده از عینک یا لنز اصلاح نماید.
در حقیقت، IOL های مولتی فوکال می توانند نیاز شما به عینک را بعد از جراحی آب مروارید برطرف نمایند. در طول معاینات قبل از جراحی ، با جراح آب مروارید در مورد جزئیات بیشتر این روش ودر مورد چگونگی کاهش نیاز به عینک بعد از جراحی مشورت نمایید.


جراحی آب مروارید چقدر هزینه در بر خواهد داشت؟

هزینه جراحی آب مروارید از نظر پزشکان مختلف متغیر میباشد. این موضوع نیز به نوع روش و لنز داخل چشم بستگی دارد و جراح آب مروارید بهترین روش را بسته به نیاز های شما تعیین خواهد نمود.
اکثر سازمان های بیمه درمانی ، بخشی از هزینه های جراحی آب مروارید و عدسی های داخلی چشمی را پوشش می دهند، اما هزینه های مربوط به IOL را پوشش نمیدهند.


عوارض احتمالی جراحی آب مروارید چیست؟

همانند هر جراحی دیگر که باعث ایجاد درد، عفونت، تورم و خونریزی میگردد این روش نیز دارای عوارض خاص خود میباشد ، اما تعداد کمی از افراد عوارض جراحی جدی آب مروارید را تجربه خواهند نمود. در اغلب موارد عوارض جانبی این روش می تواند با موفقیت بوسیله دارو یا روش های دیگر درمان گردند.
برای کاهش خطرات ابتلا به مشکلات بعد از جراحی آب مروارید، بایستی دستورالعمل هایی که توسط جراحان به شما ارائه میگردد را جدی گرفته و هرگونه علائم غیر معمول را بلافاصله به پزشک گزارش داد.تعیین وقت مشاوره رایگان

دیدگاه ها بسته شده است