پرسش و پاسخ آب مروارید و جراحی کاتاراکت

Medical office - middle-aged male doctor greeting patient, shaking hands.


سوال: لطفا بگویید چگونه می توانم از ابتلا به آب مروارید جلوگیری کنم.

پاسخ : پاسخ من اینست که اگر سن شما زیاد میباشد، به ناچار در شما آب مروارید مرتبط با سن ایجاد خواهد شد .
اما گزینه هایی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به آب مروارید که با عوامل دیگری مانند پیرچشمی همراه هستند را انجام دهید. به عنوان مثال طبق مطالعات انجام شده ، ارتباط بین افزایش خطر ابتلا به آب مروارید و قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش و پرتوهای پر انرژی مانند اشعه ایکس زیاد میباشد. همچنین سیگار کشیدن و استعمال تنباکو نیز ممکن است آب مروارید را در سنین پایین تر ایجاد نماید ، برخی از آب مرواریدها ممکن است به عنوان عوارض جانبی استفاده طولانی مدت از داروهای تجویزی (مانند استروئید) رخ دهد.
آب مروارید نیز بیشتر در بیماران مبتلا به بیماری یا شرایط خاص نظیر دیابت یافت می شود ، همچنین ضربه مستقیم به چشم نیز می تواند ایجاد آب مروارید نماید.
نوزادان نیز می توانند با آب مروارید همراه با عفونت های مادر زادی متولد شوند (مانند سرخک) ، همچنین آب مروارید می تواند به علت وجود سایر بیماری ها و شرایط چشمی مانند uveitis رخ دهد.
اگر چه لزوما شما نمی توانید همه این شرایط را از بین ببرید اما گزینه هایی وجود دارد که می توانید خطر ابتلا به آب مروارید را در سنین پایین تر کاهش دهید.


سوال: من 26 ساله هستم و یک ماه قبل در چشم چپم جراحی آب مروارید انجام دادم . چشم راست من نیز تحت تاثیر یکی از انواع آب مروارید ( آب مروارید زیر کپسول خلفی ) قرار دارد.
از آنجایی که یک سال پیش متوجه شدم که مبتلا به آب مروارید هستم ، به دنبال علت احتمالی این مشکل میباشم. من بیوشیمیست هستم و در قسمت تحقیقات مشغول به کار میباشم ، با این حال من در مورد این موضوع مطالعات زیادی انجام داده ام اما متأسفانه هیچ نوع علت احتمالی نیافتم.
من مبتلا به دیابت نمیباشم و هیچ آسیبی به چشمم وارد نشده است، دارویی نیز مصرف نمینمایم و سیگار نیز نمیکشم ، هیچ نوع استروئیدی نیز مصرف نمیکنم، اما پدر و عموی من قبل از 30 سالگی دچار آب مروارید شده اند. بنابراین من می خواهم بدانم آیا شما میتوانید در مورد دانستن علت احتمالی آب مروارید به من کمک نمایید . متشکرم.

پاسخ: اغلب مطالبی راجع به علتهای آب مروارید در کتاب ها، نشریات و وب سایت ها وجود دارد که شما احتمالا آنها را مطالعه کرده اید. علت اصلی این اختلال مادرزادی است و توضیح راجع به این موضوع فراتر از توضیح کوتاه در این بخش میباشد. گاهی اوقات ما نمی توانیم دریابیم که چرا یک فرد یا گروهی از اعضای خانواده دچارآب مروارید میشوند .


سوال: آیا ممکن است آب مروارید به دلیل ضربه به سر، یا ضربه به چشم اتفاق بیافتد؟

پاسخ: بله، آب مروارید میتواند ناشی از ضربه به سر و بدون ایجاد آسیب در چشم ایجاد گردد .


علائم آب مروارید


سوال: با این وجود که بررسی و پاسخ از این طریق غیرممکن است اما آیا امکان دارد یکی از علائم آب مروارید ، بینایی تک چشمی در چشم آسیب دیده باشد ؟ چطور می توان اطلاعاتی درباره ایمپلنت های لنز بیفوکال یافت؟ آیا امکان جایگزین ایمپلنت وجود دارد؟

پاسخ: آب مروارید یکی از علل شایع میگرن چشمی (دید تک چشمی) است. هنگامی که آب مروارید ، اشعه های نور ورودی را دریافت میکنند ، یک تصویر دوتایی را با یک چشم می بینید که دو تصویر متفاوت ایجاد می گردد. با توجه به وجود بینایی تک چشمی ، برای استفاده از لنزهای داخل چشمی ، بایستی واجد شرایط بودن شما بررسی گردد.
IOL های معمولی که برای اصلاح بینایی در تمام فواصل طراحی شده اند و در نتیجه نیاز به عینک را بعد از جراحی آب مروارید کاهش داده یا از بین می برند، IOL اصلاح پیرچشمی هستند. دو نوع IOL اصلاح پیرچشمی وجود دارد: 1) IOL های مولتی فوکال 2) IOL های انطباق پذیر
IOL های مولتی فوکال مورد تایید FDA برای جراحی آب مروارید عبارتند از:
AcrySof IQ ReSTOR (Alcon) و Tecnis Multifocal (Abbott Medical Optics). IOLهای انطباق پذیر مورد تایید FDA عبارتند از کریستالنز و Trulign Toric که هر دو توسط Bausch و Lombارائه میگردند.
IOL چند کانونی طوری طراحی شده است تا نقاط تمرکز چندگانه را در داخل IOL ارائه دهند. هنگام مشاهده یک شی دور، ذهن تصویر را به شدت متمرکز می کنند و در هنگام مشاهده یک شیء نزدیک، ذهن نقاط تمرکزی را انتخاب می کند که دقیقا نزدیک به تصویر است ، از این رو اصطلاح مولتی فوکال به این دلیل انتخاب شده است که هر دو تصویر به طور همزمان قابل مشاهده میباشند .
IOL قابل تنظیم به طور متفاوتی عمل می کنند. هنگامی که به طور صحیح در چشم قرار گیرند قادر به تغییر موقعیت قبلی در چشم توسط عضله ciliary میگردند. عضله سلیاری یکی از عضلات چشم است که قبل از اینکه به آب مروارید تبدیل شود، شکل لنز طبیعی را تغییر داده و برداشته شده است. این تغییر شکل لنز ما را قادر به تمرکز بر روی اشیاء نزدیک میسازد.
با تغییر موقعیت در چشم در پاسخ به عمل عضله ciliary ، IOL مانند لنز طبیعی با تغییر شکل در تمرکز نسبت به اشیاء نزدیک و اشیاء دور عمل مینماید . اصطلاح فنی برای این لنزها ، لنزهای انطباق پذیر است.
جراح آب مروارید به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید که آیا انواع IOL برای شما مناسب است یا خیر ، بر اساس تعدادی از عوامل ، از جمله مناسب بودن آناتومیک چشم و عیوب انکساری موجود، نیازهای بینایی نزدیک و اولویت های شخصی شما مشخص خواهد شد که آیا واجد شرایط برای انجام این روش هستید یا خیر .
در پاسخ به سؤال دیگر شما : بله ، IOL را می توان از چشم جدا نمود و جایگزین کرد. از بین بردن لنز ایمپلنت توسط جراحی اولیه ایمپلنت لنز اصلی IOL ، خطر ابتلا به عوارض بالقوه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد .


سوال: من 77 ساله هستم. از چندین هفته گذشته ، چشمهایم تقریبا بدون هیچ مشکلی دچار ریزش اشک شده است . آیا این مشکل نشانه ای از آب مروارید است؟ متشکرم.

پاسخ: خیر. آب مروارید باعث از دست دادن بینایی یا پیشرفت آن بصورت بدون درد می شود و هیچ ارتباطی با ریزش اشک ندارد.


کودکان و بزرگسالان مبتلا به آب مروارید غیرنرمال


سوال: آیا آب مروارید مادرزادی ارثی است؟

پاسخ: طبق مطالعات انجام شده ، حدود 0.03 درصد (3 از 10000) از نوزادی دارای برخی از انواع آب مروارید مادرزادی هستند. حدود 20 درصد از آنها سابقه آب مروارید ارثی مادرزادی را داشتند.


سوال: من 38 ساله هستم و برای من فقط آب مروارید زیر کپسولی در هر دو چشم تشخیص داده شده است. من هرگز از استروئیدها استفاده ننموده ام ، مادرم بیش از سه سال پیش مبتلا به آب مروارید گردید و پزشک جراحی را برای وی مناسب عنوان نکرد. اما پزشک من گفته است که آب مروارید من سفید است (رنگ غیر معمول) و به نظر می رسد که سریع رشد می کند و حدود یک سال بعد به جراحی نیاز پیدا خواهم نمود . او می گوید تنها امید من این است که آب مروارید من در همان حدود پیشرفت نماید تا بتوان در همان زمان آن را از چشم جدا نمود.
معنی آب مروارید سفید چیست؟ آیا می توانم اقدامی انجام دهم ؟ به طور کلی برای کمک به کاهش سرعت رشد ، به جز عینکهای آفتابی که 100٪ مانع از ورود اشعه ماوراء بنفش میشود چه کاری میتوانم انجام دهم ؟ در منطقه ای که من زندگی می کنم تقریبا همیشه آفتاب شدیدی وجود دارد .

پاسخ: اساسا، آب مروارید مرتبط با سن رنگ زرد یا خاکستری دارد. رنگ ابری (یا زرد) شامل کل هسته یا لنز داخلی چشم است. آب مروارید زیر کپسولی خلفی (PSC) توسط چشم پزشک به عنوان یک رنک کدر و یا خاکستری بر روی سطح غشاء پشت (کپسول) لنز آب مروارید تشخیص داده می شود. متأسفانه PSC در مرکز محوری بینایی بیمار است. بنابراین حتی در مراحل اولیه ، PSC می تواند از لحاظ ظاهری نمایان تر از رنگهای معمول باشد که با آب مروارید هسته ای مرتبط با سن اتفاق می افتد. به همین دلیل است که PSC ها سریعتر رشد می کنند و زودتر نیاز به جراحی دارند.
از نظر علمی هیچ روشی برای کاهش این فرآیند وجود ندارد، مگر اینکه آب مروارید به یک فرآیند دیگر (به عنوان مثال، ناشی از مواد مخدر) ثانویه بستگی داشته باشد. بدیهی است توقف علت ثانویه آب مروارید، روند پیشرفت را کاهش می دهد. آب مروارید شما احتمالا در همان زمان مشخص شده برداشته نخواهد شد، اما ممکن است عینک آفتابی مسدود کننده UV ، حفاظت بیشتری از چشم شما داشته باشد. با این حال لنز چشم انسان نور UV را جذب می کند و به محافظت از شبکیه کمک می نماید. تمام لنزهای داخلی چشم (IOLs) که در حال حاضر موجود هستند، نور UV را فیلتر می نمایند.


سوال: پسر من به صورت مادرزادی با آب مروارید متولد شده و هنگامی که او 2 ماهه بود آن را درمان نمودیم . او اکنون 19 سال داشته و بینایی خوبی در چشم راستش دارد اما وضعیت بینایی چشم چپ او خیلی مناسب نمیباشد. او از 19 سال گذشته از لنز +23 Silsoft aphakic با منحنی پایه 7.90 استفاده نموده است . چند وقت پیش او با درد چشم چپش از خواب بیدار شد . وقتی پزشک او را معاینه نمود اعلام کرد که چشمش آسیب دیده است . این چهارمین باری است که دچار این مشکل شده ، یکی از پزشکان اظهار داشت که او می تواند ایمپلنت انجام دهد و نباید از لنز استفاده نماید. او معتقد است که لنز ضخیم اجازه نمیدهد اکسیژن به سطح قرنیه برسد و این اختلال در طول زمان بدتر می گردد. احتمال دارد که بیناییش را از دست دهد .
تشخیص شما چیست؟ آیا این مشکل خطرناک است؟ آیا انجام این روش به او کمک می کند؟ آیا خطر آسیب را در آینده کاهش می دهد؟ با تشکر از شما برای هر گونه اطلاعاتی که می توانید به ما بدهید.

پاسخ: لنزهای ضخیمی که در حال حاضر فرزندتان از آنها استفاده میکند ، خطر ابتلا به عفونت قرنیه را افزایش می دهد. در حقیقت همانگونه که شما میگویید ، او از این شرایط تهدید کننده بالقوه بینایی رنج می برد ، لنزهای داخل چشمی ثانویه (IOL) یک جایگزین عالی برای وضعیت بیمار است اما این گزینه مناسبی برای کودکان نیست ، زیرا نمره چشمان آنها همچنان تغییر میکند. محاسبه قدرت دقیق IOL در یک چشم در حال تغییر دشوار است. در افراد بزرگسال ، قدرت IOL را می توان بهتر محاسبه نمود . در سن 19 سالگی و با تاریخچه عفونت قرنیه ، احتمالا فرزند شما برای انجام IOL آماده میباشد. پیشنهادات جراح شما بسیار مناسب و به موقع است.
تمام جراحی ها دارای مقدار مشخصی از خطرات هستند که توسط جراح برای شما توضیح داده می شود. عنوان مثال در جراحی ثانویه IOL (قرار دادن یک IOL در قرنیه بیمار) باید سطح فعلی بینایی شما را (بدون عوارض غیرمنتظره)ارائه نماید. جراحی ثانویه IOL مطمئنا خطر ابتلا به زخم های قرنیه مرتبط با لنز را کاهش می دهد.


سوال: پسر 3 ماهه من با آب مروارید ثانویه متولد شد. او در سن 4 هفتگی و 5 هفتگی تحت جراحی آب مروارید در چشم راست قرار گرفت و در طی جراحی دوم متوجه شدیم که لنز چشمش از بین رفته است و مطمئن نیستیم که این وضعیت ناشی از رشد آب مروارید در جراحی اولیه یا ثانویه است. اگر این شرایط مربوط به آب مروارید اولیه میباشد، آیا می توانید علت بروز آن را به من بگویید ؟

پاسخ: آب مروارید ثانویه یکی از مشکلاتی است که در واقع توسط پوسته کپسول خلفی ایجاد میشود و معمولا بعد از جراحی آب مروارید در نوزادان و کودکان بسیار سریع رخ می دهد. گاهی اوقات کدر شدن بافت نیز اتفاق می افتد ، زیرا گروهی از بافت ها در سراسر کپسول رشد می کنند. هنگامی که آب مروارید اولیه درمان میگردد، این اتفاق نمی افتد. شایان ذکر است مقادیر کوچکی از آب مروارید اصلی ممکن است باقی بماند که بدن به طور معمول آن را جذب می نماید. معمولا باقی ماندن مقدار کمی از آب مروارید (کورتکس) در جراحی آب مروارید در کودکان و بزرگسالان امری طبیعی است.


سوال: چگونه می توان با از دست دادن انطباق چشم مقابله نمود؟ چگونه بسیاری از افراد بعد از vitrectomies دچار آب مروارید میشوند؟ درصد ابتلا به آن چقدر است؟ برای کاهش احتمال ایجاد آب مروارید چه کاری می توان انجام داد؟ چه مواردی باید رعایت گردد؟

پاسخ: درواقع خطر بالقوه ایجاد آب مروارید بعد از ویترکتومی وجود دارد. بله، بیماران در سنین پایین تر نیز دچار این عارضه میگردند.
برای بیمار بسیار سخت است که از لنز بیوفوکال در چشمش استفاده نماید. در صورت نیاز به جراحی آب مروارید، ممکن است یک لنز داخل چشمی چند کانونی (IOL) وجود داشته باشد. اگر شما از IOL چند کانونی استفاده نمیکنید، ممکن است بعد از جراحی آب مروارید ، نیاز به استفاده از لنز بیوفوکال داشته باشید.
اگر سن شما زیاد است ، باید بگوییم در سنین بالاتر آب مروارید به سراغتان خواهد آمد . اگر شما جوانتر هستید و دارای ویترکتومی هستید ، زودتر دچار آب مروارید خواهید شد. خطر ابتلا به آب مروارید مبتنی بر عمل جراحی ویترکتومی در سنین پایین کمتر است.
چه غذاهایی بخوریم: هیچ رژیم غذایی علمی ثابت نشده است که ریسک ابتلا را در این زمینه کاهش دهد. بعضی داروها (مانند استروئیدها) وجود دارند که باعث ایجاد آب مروارید می شوند. بدیهی است اجتناب از مصرف آنها این خطر را کاهش می دهد.


هزینه جراحی آب مروارید


سوال: من سعی دارم با هزینه کمی جراحی آب مروارید را برای مادربزرگم که تحت پوشش هیچ نوع بیمه ای نمیباشد انجام دهم . آیا می توانید من را در این زمینه راهنمایی نمایید؟ با تشکر.

پاسخ: هزینه های جراحی آب مروارید توسط پزشکان مختلف متفاوت است. این هزینه شامل اجزای مختلفی است. اول هزینه جراح که می تواند بسته به تجربه او متفاوت باشد. دوم هزینه ی تسهیلاتی که پزشک یا مرکز جراحی لیزر یا بیمارستان در انجام جراحی آب مروارید میتواند در نظر بگیرد.
این تسهیلات می تواند در مکان های مختلف متفاوت باشد.
در نهایت هزینه های IOL معمولی، برای افرادی که این نوع IOL ها را انتخاب میکنند هزینه ها کمتر میباشد. این هزینه شامل هزینه اضافی IOL همراه با آزمایش قبل از جراحی و مشاوره است. شما بهتر است با تماس با برخی از جراحان آب مروارید در منطقه خود و و بررسی هزینه ها بهترین قیمت را انتخاب نمایید.


سوال: من تقریبا یک هفته بعد جراحی آب مروارید انجام خواهم داد و پزشک منتظر پاسخ من است . پزشک به من توصیه نموده که از مونوویژن استفاده نمایم ، هزینه این جراحی بسیار زیاد است و تحت پوشش بیمه نیز نمیباشد. لطفا من را راهنمایی نمایید . بینایی برای دیدن فواصل نزدیک بهتر است یا برای فواصل دور؟ من در فواصل نزدیک بینایی بهتری دارم. من می خواهم بینایی مناسبی در هر دوی این فواصل بدست بیاورم ، من نمیدانم کدامیک بهتر میباشد ، لطفا راهنمایی نمایید .

پاسخ: طبیعت چشم به ما این امکان را می دهد که بینایی بدون عینک را در فواصل دور و نزدیک داشته باشیم و بعد از 40 سالگی بایستی از عینک های پیرچشمی استفاده نماییم ، به نظر می رسد که شما در تمام عمر مبتلا به نزدیک بینی بوده اید، بنابراین شما نیاز به استفاده از عینک برای فواصل دارید . جراح می تواند نزدیک بینی شما را درمان نموده و یا آن را تغییر دهد. این تصمیم با شماست اما ممکن است شما بخواهید فواصل دور را بهبود بخشید. در اکثر مواقع ما نیاز به بینایی در فواصل دور داریم و نه بینایی نزدیک ، مگر این که بینایی شما خیلی ضعیف باشد .


قبل از جراحی آب مروارید: تصمیم گیری در مورد این که آیا و چه زمانی باید انجام شود


سوال: من خانمی 72 ساله و دچار آب مروارید در هر دو چشم هستم. متخصص اپتومتر به من گفته است که آب مروارید چشمانم در حال رشد میباشد. به عنوان یک فرد هنرمند که دوست دارد به طور سخت کار انجام دهد، من نا امید شده ام زیرا وضعیت بینایی من اصلا مناسب نمیباشد، گاهی اوقات وضعیتم بدتر میشود و من نمیتوانم تمرکز نمایم. به نظر می رسد که متخصص اپتومتر احساس می کند وقت آن نرسیده است تا آب مروارید چشمانم را جراحی نماید . من آستیگماتیسم نیز دارم ، آیا وقتی جراحی آب مروارید انجام شود ، می توان آستیگماتیسم چشمانم را نیز درمان نمود؟

پاسخ: زمان جراحی آب مروارید ، زمانی است که آب مروارید باعث کاهش بینایی شما می شود و معمولا در فعالیت های روزمره تداخل ایجاد می کند. این فعالیت ها شامل رانندگی در شب، مطالعه، تماشای تلویزیون و غیره می باشد. فقط به این دلیل که شما آب مروارید دارید نمیتوان آن را جراحی نمود. هنگامی که شما در مورد کاهش بینایی خود شکایت داشتید و پزشک تشخیص داد که شما نمیتوانید با استفاده از عینک ، بینایی خود را بهبود ببخشید ، جراحی آب مروارید بر روی چشمانتان انجام خواهد شد . به نظر می رسد که شما آماده جراحی هستید. جراحی آب مروارید یکی از موفق ترین انواع جراحی هاست. بعد از جراحی آب مروارید ، میتوان جراحی جهت بهبود آستیگماتیسم را نیز انجام داد . با توجه به میزان آستیگماتیسم ، می توانید در زمان جراحی این روش را نیز انجام داد .


سوال: پدر من 70 سال سن دارد و در چشمش آب مروارید ایجاد شده است. او فقط یک چشم دارد زیرا در سن دو سالگی ، چشم دیگرش طی حادثه ای از بین رفت . او در هفته آینده وقت ویزیت با چشم پزشک را دارد زیرا به نظر می رسد او با بینایی با یک چشم مشکل دارد . من پیشنهاد این جراحی را به او داده ام ، زیرا شغل او شیفتی میباشد و شبها به خانه برمیگردد، وضعیت بینایی او خیلی مناسب نمیباشد و او در روز نباید رانندگی کند چه برسد به رانندگی در شب . او هنگام رانندگی در شب در مسیر خانه با مشکل مواجه میگردد. من نمی خواهم او را جهت انجام این کار نگران نمایم ، لطفا راهنمایی نمایید.

پاسخ: جراحی آب مروارید برای ایشان نه تنها برای او بلکه برای جراح نیز کمی نگرانی به همراه خواهد داشت. عوارضی وجود دارد که حتی اگر جراحی کاملا خوب انجام شود می تواندرخ دهد. جراح کنترل این عوارض را ندارند (مانند cystoid macular edema). هنگامی که فعالیت های روزمره زندگی بیمار با کاهش بینایی به علت آب مروارید مختل میگردد، بیمار باید خطرات و عوارض جراحی را بپذیرد.


سوال: من مبتلا به آب مروارید هستم و در معاینه اخیر چشمم ، پزشک من به من توصیه کرد تا درمورد جراحی آب مروارید فکر کنم. او می گوید جراحی آب مروارید "زرد" (سخت تر) است. من تصمیم گرفتم سه ماه آینده جراحی چشم انجام دهم . پزشک اظهار نمود تا آن زمان وضعیت من بدتر نخواهد شد . سوال من این است که اگر آب مروارید زرد باشد، تفاوتی خواهد داشت؟ و آیا واقعا در سه یا حتی شش ماه آینده بدتر نخواهد شد؟ با تشکر

پاسخ: آب مروارید وابسته به سن به رنگ زرد است. این نوع از آب مروارید به آرامی پیشرفت می کند و به همین دلیل پزشک اعلام نموده است که وضعیت چشمان شما طی سه تا شش ماه نباید به میزان قابل توجهی بدتر شود.


سوال: برای من بیماری آب مروارید زودرس در چشم چپ تشخیص داده شده است. در روزهای آفتابی علائم ناراحتی در چشم من وجود دارد. این علائم بدون درد میباشد و فقط چیزیکه وجود دارد این است که چشم پزشک با معاینه کامل چشم من تشخیصی که در بالا ذکر شد را ارائه داد. او گفت چشم راستم مشکل چندانی ندارد . به غیر از جراحی، آیا عینک هایی وجود دارد که بتوانم آن ها را جهت بالا بردن وضوح بینایی استفاده نماینم؟ من در هنگام رانندگی در شب دچار هاله بینی در اطراف چراغ ها هستم. این که این بیماری به سرعت پیشرفت می کند منجر به اضطراب و البته نگرانی من شده است. لطفا راهنمایی نمایید.

پاسخ: علائم شما از جمله هاله بینی در اطراف چراغها نشان از آب مروارید معمولی است. این علائم در چشمان شما نشان از علائم آب مروارید زودرس نمیباشد. شما نمیتوانید پیشرفت آب مروارید خود را تغییر دهید مگر اینکه آب مرواریدتان ناشی از مواد مخدر باشد و در صورت متوقف کردن آن پیشرفت به کندی صورت خواهد گرفت. نگران نباشید جراحی آب مروارید یکی از موفق ترین انواع جراحی ها است و هر ساله حدود 2 میلیون نفر آن را انجام میدهند. با این حال در صورتی که آب مروارید شما به نوعی به سرعت در حال رشد است، باید جراحی را زودتر انجام دهید.


سوال: آیا می توانید به من در مورد جراحی آب مروارید چشم بدون صرف زمان (تا رسیدن زمان جراحی ) کمک نمایید؟

پاسخ: من با این روش آشنا نیستم؛ با این حال برخی از جراحان قادر به انجام جراحی آب مروارید در مرکز جراحی در همان روز که جهت بررسی چشم مراجعه میشود هستند . من حدس می زنم این روش به شما کمک نماید.


سوال: پدرمن 86 سال سن دارد و حدود پنج سال پیش در چشم راستش آب مروارید تشخیص داده شد او بینایی چشم چپش را دو سال بعد از جراحی آب مروارید به دلیل جداشدگی شبکیه از دست داد. سه جراحی جهت اتصال مجدد شبکیه انجام شد، اما هیچ کدام موفق نبودند. به همین دلیل از درمان آب مروارید او منصرف شدیم. چند سال پیش متخصص شبکیه اعلام نمود که او دچار انحطاط شبکیه در چشم راست بوده و در زمان جراحی لیزر دچار آسیب دیدگی لایه اشک و نقاط آسیب پذیر شبکیه شده است. با توجه به تجربه ما در چشم دیگر او ، به تازگی برای انجام جراحی آب مروارید دچار تردید شده ایم ، گرچه متخصص اصرار داشت که لیزر احتمالا خطر جداسازی شبکیه را قبل از انجام جراحی آب مروارید کاهش می دهد. در حال حاضر چشمان او بخاطر وجود آب مروارید بسیار پیشرفته خیلی ضعیف است. اوجهت انجام جراحی برنامه ریزی کرده است.آیا در حال حاضر حذف آب مروارید به دلیل کامل شدن آب مروارید خطرناک تر می باشد؟ اگر عوارضی جهت انجام این روش وجود دارد آیا او کاملا کور خواهد شد.

پاسخ: با تکنیک های جدیدتر جراحی آب مروارید، این نوع از آب مروارید قابل درمان بوده اما ازجراحی آب مروارید معمولی سخت تر میباشد، از بین بردن مشکلات آب مروارید بسیار بالغ برای با تجربه ترین جراحان نیز میتواند سخت باشد.
تمام جراحی ها دارای درجه خاصی از خطرات و عوارض هستند. پس از مشورت با جراح ، تنها بیمار می تواند تعیین کند که آیا مزایای بینایی بهتر را به خطرات جراحی ترجیح میدهد یا خیر. هیچکدام از بیماران دارای یک چشم درمورد اینکه بینایی بعد از جراحی ، به خصوص هنگامی که چشم بعد از جراحی آب مروارید از بین رفته است است نظری مثبتی ندارند . هیچ جراح آب مرواریدی نیز دوست ندارد در یک چشم بیمار جراحی انجام دهد. به یاد داشته باشید، شبکیه جدا شده پدر شما دو سال بعد از جراحی آب مروارید اول رخ داده است. متخصص شبکیه او با به دست آوردن اختلال در شبکه ، شانس خود را (با کاهش خطرات جداسازی شبکیه) بهبود داده است. این مسئله مربوط به کیفیت زندگی است. اگر کیفیت زندگی او با بینایی در حال حاضرش کاهش نیافته بهتر است فعلا منتظر بمانید. اگر کیفیت زندگی او به مخاطره افتاده است ، پس نسبت ریسک به سود ممکن است به نفع او باشد. موفق باشید.


قبل از عمل جراحی آب مروارید: داروهای دیگری که مصرف می کنید


سوال: مادر من نیاز به جراحی آب مروارید دارد به علت بیماری قلبی 13 نوع دارو مصرف مینماید . او به خاطر جراحی بایپس مورد نیاز (عروق خونی در اطراف قلب بیش از حد پیش روی نموده که احتمالا ناشی از بخشی از دیابتی است که به تازگی تشخیص داده شده.) وضعیت مناسبی ندارد . آیا جهت انجام این کار جای نگرانی وجود دارد؟ از آنجایی که پزشکان داروهای خوراکی را تجویز میکنند، امکان دارد این داروها با داروهایی که مصرف مینماید واکنش نامناسبی ایجاد نماید؟ او بسیار خسته شده است ، لطفا راهنمایی نمایید ، آیا باید با پزشکش تماس بگیرم؟ما چه کاری باید انجام دهیم ؟

پاسخ: تا زمانی که شرایط پزشکی مادر شما پایدار باشد، عمل جراحی آب مروارید او نباید بر روی داروهای خوراکی فعلی او تاثیر بگذارد. با این حال جراح او باید از تمام شرایط پزشکی و داروهایش مطلع گردد. قطع داروها توسط جراح قبل از هر نوع جراحی ممکن است خطر ساز باشد و می تواند پیامدهای بعد از جراحی را به همراه داشته باشد. توصیه میگردد حتما با پزشکش مشورت نمایید.


سوال: من کومادین 3.5 میلی گرم مصرف مینمایم. آیا این دارو خطرات و عوارض جراحی آب مروارید را افزایش نخواهد داد؟

پاسخ: رقیق کننده های خون خطر ابتلا به عوارض خونریزی مرتبط با جراحی آب مروارید را افزایش می دهند. بعضی از جراحان با استفاده از بی حس کننده های موضعی (مانند مارکایین یا لیدوکائین) چشم را بی حس می کنند، در حالی که برخی از پزشکان تنها از بیهوشی موضعی بوسیله قطره استفاده می کنند . بسته به شرایط بیمار جراحی را با استفاده از یکی از این موارد انجام می دهند، برخی از پزشکان نیز این روش را از طریق تزریق به خون انجام میدهند. بیهوشی موضعی تنها با قطره چشم (بدون تزریق) انجام می شود. در این حالت چشم هنوز قادر به حرکت است، اما چیزی را احساس نمی کند. یک retrobulbar تزریق بی حس کننده در پشت چشم قبل از شروع جراحی انجام میشود. این روش معمولا با یک سوزن 1.25 اینچ انجام میگردد. همچنین این تزریق ماهیچه هایی را که چشم را حرکت می دهد را نیز بی حس می کند تا چشم در طی جراحی حرکت نکند. تزریق Peribulbar در دو یا سه ناحیه در کنار چشم با سوزن باریک (5/8 اینچی) انجام می گردد.
هنگامی که تزریق جهت بیهوشی روش ترجیحی پزشک باشد، جراح ترجیح می دهد که بیمار استفاده از رقیق کننده های خون را برای مدت مشخصی متوقف کند. بیهوشی موضعی نیازی به متوقف نمودن دارو ندارد. اگر بیمار نتواند دارو را به دلایل دیگر پزشکی متوقف کند، جراح ممکن است ترجیح دهد بیهوشی موضعی را انتخاب نماید. اگر پزشک ، جراحی آب مروارید را تحت بیهوشی موضعی انجام ندهد، ممکن است بخواهد روش دیگری را استفاده نماید.


زمان بندی بین جراحی آب مروارید در چشمها


سوال: اگر مشکل آب مروارید در هر دو چشم وجود داشته باشد، آیا جراحی در یک روز انجام میشود یا جداگانه ؟ و چقدر زمان بین جراحی ها نیاز است؟ متشکرم

پاسخ: جراحی آب مروارید در یک روز فقط در یک چشم انجام می شود. زمان بندی بین عمل جراحی بستگی به جراح دارد، گاهی اوقات برخی جراحان ، جراحی آب مروارید را در چشم بعدی در سه روز دیگر و برخی دیگر یک ماه بعد انجام میدهند.


در طول جراحی آب مروارید: چه انتظاراتی وجود دارد


سوال: من از سمعک برای بهبود شنوایی استفاده میکنم ، آیا میتوانم در طول جراحی آب مروارید از آن استفاده نمایم؟
همچنین، آیا میتوان جراحی را بصورت همزمان در دو چشم انجام داد؟

پاسخ: بسته به قوانین جراحی ، ممکن است مشکلی در باقی ماندن سمعک در گوش شما وجود نداشته باشد.
جراحی آب مروارید در هر دو چشم به ندرت به صورت همزمان انجام می شود ، اکثر جراحان چندین روز یا چند هفته بین جراحی چشمها زمان صرف میکنند .


در طول جراحی آب مروارید: بی حسی


سوال: تفاوت بین بیحسی موضعی و retrobulbar چیست؟

پاسخ: این اصطلاحات به نوع بیهوشی مورد استفاده اشاره دارد. بیهوشی موضعی تنها با قطره چشم (بدون تزریق) انجام می شودو چشم هنوز قادر به حرکت است، اما چیزی را احساس نمی کند. retrobulbar (تزریق پشت چشمی) تزریق در پشت چشم قبل از شروع جراحی جهت بیحسی است و معمولا با یک سوزن 1.25 اینچ انجام می شود. همچنین این تزریق عضلات چشم را بی حرکت می کند. تزریق Peribulbar در دو یا سه ناحیه در کنار چشم با سوزن باریکتر انجام میگردد.


سوال: پزشک اعلام نموده است که من دچار آب مروارید شده ام. من از جراحی و سوزن واهمه دارم. آیا روش دیگری برای بهبودی وجود دارد؟ من فقط 47 ساله هستم و از آنجایی که مشکل قلبی دارم. آیا شما در طول جراحی من را بیهوش خواهید نمود؟

پاسخ: جراحی آب مروارید اغلب تحت بیحسی موضعی انجام می شود (تنها بوسیله قطره بی حسی و بدون تزریق!). این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود و به ندرت بیمار نیاز به بیهوشی عمومی دارد. بی حسی موضعی اغلب با آرامبخش وریدی افزایش می یابد. شما حتی زمانی که این کار انجام میشود را نیز احساس نخواهید نمود .


بعد از جراحی آب مروارید: بهبودی عمومی، موارد احتیاط ، محدودیت ها


سوال: من 73 ساله و مبتلا به آب مروارید هستم. بعد از جراحی آب مروارید، زمان بهبودی معمولی چقدر است؟ آیا می توانم یک سفر طولانی به اروپا را بدون ایجاد مشکل داشته باشم ؟ من شنیده ام یک یا دو هفته بعد از جراحی نمیتوانم این کار را انجام دهم ؟

پاسخ: سفر بستگی به آنچه در زمان جراحی شما رخ می دهد، مانند مشکلات و عوارض احتمالی و تاری بینایی دارد و ممکن است چند روز یا چند هفته بعد از جراحی ادامه پیدا کند . محدودیت های شما به دستورالعمل های جراح بعد از جراحی بستگی دارد. شما باید حداقل دو بار در روز به مدت دو تا شش هفته از قطره های چشم استفاده نمایید . برخی از جراحان ممکن است بگویند که شما نمیتوانید این سفر را به علت ارتفاع بالا انجام دهید ، در حالی که برخی دیگر این محدودیت را قائل نمیشوند.
از جراح خود در این زمینه سوال نمایید . ممکن است بر اساس آنچه که انتظار شما را میکشد ، به فعالیتهای عادی روزانه خود بازگردید. پرواز بستگی به سطح بینایی داشته و از لحاظ تکنیکال بلافاصله روز بعد از جراحی شما می توانید پرواز کنید، مگر اینکه در چشم بعد از جراحی حباب هوا باقی بماند ، در اینصورت باید منتظر بمانید تا این حباب های هوا طی چهار یا پنج روز جذب گردد. معمولا درد بعد از جراحی به سراغتان نخواهد آمد . با این حال ممکن است احساس کنید یک شئ مانند ماسه ای کوچک (که به عنوان احساس شئ خارجی در چشم شناخته می شود) برای یک یا دو روز در چشم شما وجود داشته باشد . اگر جراحی با مشکل روبرو گردد ممکن است محدودیت های بیشتری نیز وجود داشته باشد.
[برای اطلاعات بیشتر، مطالب ما را درباره جراحی آب مروارید بخوانید.]


سوال. مادربزرگ من 93 ساله است و دو هفته بعد جراحی آب مروارید انجام خواهد داد. مدت زمان بهبودی او چه مدت خواهد بود؟ من در حال برنامه ریزی برای مراقبت از او در این زمان هستم و باید بدانم چه مدت به من نیاز دارد. من در جای دیگری زندگی می کنم و او در شهر دیگری زندگی می کند، بنابراین من باید برنامه ریزی نمایم . از توجه شما جهت پاسخ به سوالم سپاسگزارم .

پاسخ: زمان مورد نیاز برای بهبودی جراحی آب مروارید بستگی به سلامت عمومی مادربزرگتان و نتیجه بینایی در جراحی دارد. به طور معمول در جراحی آب مروارید بدون عارضه، او نیاز به استفاده از دو یا سه قطره مختلف چشم طی سه تا چهار بار در برای چند روز متوالی بعد از جراحی دارد . محدودیت هایی برای فعالیت یک بیمار 93 ساله بعد از جراحی آب مروارید وجود دارد. (مانند شنا !) که بعد از جراحی توسط پزشک به شما گفته خواهد شد.

سوال: بعد از جراحی آب مروارید و قرار دادن لنز مصنوعی، آیا فرد می تواند چشم خود را مالش دهد؟ اگر چنین نیست، آیا باید مراقب باشد که این کار را برای بقیه عمر نیز انجام ندهد؟

پاسخ: شما باید برای چهار تا شش ماه اول بعد از جراحی مراقب باشید اما بعد از این مدت نیز از یک دستمال تمیز برای پاک کردن چشم و یا خارش استفاده نمایی ، این کار برای چشم مشکلی ایجاد نمی کند. این موضوع به آنچه در زمان جراحی اتفاق افتاده (به عنوان مثال، هر گونه مشکلی یا عوارض و غیره) بستگی دارد.


سوال: چقدر طول می کشد تا بعد از جراحی آب مروارید به زندگی عادی بازگشت؟

پاسخ: این موضوع کاملا به نتایج بینایی مرتبط با جراحی شما بستگی دارد و اگر هیچ عوارضی وجود نداشته باشد. در شرایط عادی، شما می توانید زندگی طبیعی خود را در عرض یک هفته بعد از جراحی از سر بگیرد. هنگامی که بینایی شما با شرایط مورد نیاز مطابقت داشته باشد می توانید رانندگی کنید.


سوال: مدت زمان بهبودی جراحی آب مروارید چقدر است؟ چه زمانی میتوانم به محل کارم بازگردم؟

پاسخ: بسته به نوع کاری که انجام می دهید، بعد از جراحی به محل کارتان باز خواهید گشت . به طور کلی، بسیاری از بیماران هفته اول را استراحت نموده و سپس به محل کارشان باز میگردند .

سوال: SOP برای بهبودی جراحی آب مروارید چیست؟ این موضوع چقدر زمان خواهد برد.

پاسخ: این موضوع بستگی به جراح شما، روش جراحی آب مروارید و وجود عوارض، اگر وجود داشته باشد داشته و ممکن است رخ دهد. اکثر جراحان بیماران خود را روز بعد از جراحی و یک ماه بعد از جراحی ویزیت مینمایند. بعضی از بیماران نیز یک هفته بعد از جراحی مراجعه میکنند.
خوابیدن بر روی صورت باعث ایجاد فشار مستقیم به چشم می شود، این کار نباید انجام شود به همین علت از اکثر بیماران خواسته می شوند تا چند هفته با سپر پلاستیکی روی چشم استراحت نمایند. این روش از فشار مستقیم روی چشم جلوگیری میکند.
رانندگی فقط توسط وضوح بینایی بعد از جراحی مشخص میگردد . هنگامی که میزان بینایی بعد از جراحی مطابق با قوانین رانندگی باشد، بیمار می تواند رانندگی نماید .


سوال: بعد از جراحی آب مروارید، فعالیت بدنی من ( مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، رانندگی، شنا، خرید) چگونه خواهد بود؟ من خانمی 68 ساله هستم آیا می توانم در روزی که جراحی انجام میشود در صورتی که فرد دیگری من را تا محل کنسرت برساند، در کنسرت حضور داشته باشم ؟ سپاس گذارم

پاسخ: در مورد فعالیت هایی که می توانید بعد از جراحی انجام دهید بایستی با جراح خود مشورت نمایید. به طور معمول به غیر از شنا، تمام فعالیت هایی که شما عنوان نمودید، احتمالا جهت انجام آنها مشکلی وجود نخواهد داشت. فکر نمیکنم جهت حضور در کنسرت نیز مشکلی وجود داشته باشد ، با این حال با پزشک خود نیز مشورت نمایید.


سوال: من در حال حاضر ورزشکار هستم و ورزش های استقامتی انجام میدهم . من هر روز در حال انجام ورزش برای مسابقات رانندگی که ماهیانه با مسافت های طولانی برگزار میگردد میباشم .
آیا جراحی آب مروارید چشمان من را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟ چه زمانی میتوانم تمرینات و مسابقات را آغاز نمایم؟ من حدس می زنم که ضربان قلب بالا با این نوع از عارضه چشمی مرتبط است، زیرا ممکن است عروق خونی چشم به طور قابل توجهی گسترش یابند.
من نتوانسته ام اطلاعاتی در این زمینه کسب نمایم. من 40 سال سن دارم و بسیار فعال و پرمشغله هستم .لطفا من را راهنمایی نمایید .

پاسخ: زمان بهبودی برای انجام فعالیت های ورزشی شما بستگی به جراح و نوع جراحی دارد. ضربان قلب هیچ تاثیری بر جراحی آب مروارید شما نخواهد داشت. اکثر جراحان معتقدند بعد از جراحی مشکلی در انجام رانندگی وجود ندارد. احتمالا یک یا دو هفته بعد از جراحی میتوانید به فعالیتهای خودتان ادامه دهید. در مورد دستورالعملهای بعد از جراحی با پزشکتان مشورت نمایید.


سوال: چه مدت بعد از جراحی وضعیت بینایی من بهبود خواهد یافت و وضعیت بینایی ام چگونه خواهد بود؟ با توجه به این که من مبتلا به آستیگماتیسم نیز هستم آیا بعد از جراحی باید از عینک استفاده نمایم ؟

پاسخ: حدت بینایی بعد از جراحی بستگی به بسیاری از عوامل مختلف، از جمله وضعیت قبل از جراحی در قسمت های دیگر چشم دارد . این موضوع بستگی به نحوه جراحی نیز داشته و اینکه آیا شما عارضه قبلی داشته اید یا خیر نیز بسیار مهم است . بسته به میزان آستیگماتیسم قبل از جراحی ، ممکن است بعد از جراحی نیاز به عینک داشته باشید و یا ممکن است نیازی به استفاده از عینک نباشد . در حال حاضر لنزهای داخلی چشمی شناخته شده به عنوان IOL های Toric که مقدار مشخصی از آستیگماتیسم را اصلاح می کنند وجود دارد. این IOL ها معمولا توسط بیمه های درمانی پوشش داده نمیشوند. سایر گزینه ها برای بیمار ان مبتلا به آب مروارید که دچار آستیگماتیسم نیز میباشند عبارتست از برش های کوچک لیمبال (LRI) یا جراحی انکساری آسیتیگماتیسم . در صورت لزوم روش LRI بلافاصله بعد از جراحی آب مروارید انجام می گردد.
برش های LRI ، برش های منحنی ساخته شده در قرنیه هستند. این برش ها شکل قرنیه را تغییر می دهند و می توانند مقدار مشخصی از انواع آستیگماتیسم را از بین ببرند. تست های قبل از جراحی به جراح کمک می کند تا تعیین نماید که آیا یک بیمار واجد شرایط انجام LRI میباشد یا خیر. هر گونه آستیگماتیسم باقی مانده که بعد از جراحی آب مروارید باقی می ماند، می تواند به طور بالقوه با انواع جراحی های انکساری آستیگماتیسم مانند لیزیک یا PRK بعد از جراحی آب مروارید درمان گردد.


سوال: بعد از جراحی امکان وجود گلوکوم چشم وجود دارد؟

پاسخ: این موضوع بستگی به تکنیک بی حسی چشم دارد.
اگر جراح از تزریق (مانند Novocaine) برای بی حسی چشم استفاده نماید، احتمالا این مشکل وجود خواهد داشت .
اگر جراح فقط از بی حسی های موضعی (مانند قطره) استفاده نماید، این مشکل برایتان بوجود نخواهد آمد.


سوال: آیا زمانی که جراحی آب مروارید انجام میدهیم ، تصحیح آب مروارید دائمی است یا می تواند دوباره ظاهر گردد؟

پاسخ: هنگامی که آب مروارید درمان گردد، مجددا رشد نمی کند. در تکنیک های جدیدتر جراحی آب مروارید، یک غشای نازک به نام کپسول خلفی در زمان جراحی در داخل چشم قرار میگیرد. لنز داخل چشمی در مقابل این کپسول قرار دارد. کپسول می تواند در طول زمان تغییر نماید. این تغییر می تواند چند ماه یا چند سال بعد رخ دهد. همانطور که این کپسول در چشم غوطه ور است، حدت بینایی بیمار کاهش می یابد. شکایت بیمار نیز از کاهش بینایی کمتر میگردد و شبیه به زمانی میشود که آب مروارید در چشم وجود دارد. کپسول خلفی را می توان در عرض چند دقیقه با استفاده از لیزر YAG از چشم جدا نمود .


سوال: آیا در جراحی چشم ، بخیه به خودی خود جذب میگردند ؟ آیا طبیعی است که بخیه باعث تحریک چشم شود و یک سال بعد از جراحی از چشم جدا گردد؟

پاسخ: این موضوع بستگی به اینکه آیا جراح شما از بخیه های حل شونده یا نخ های غیر قابل حل استفاده مینماید دارد. بله، بخیه ها می توانند باعث تحریک شوند و شاید نیاز باشد تا از چشم جدا گردند . اگر بخیه طی یک سال از چشم جدا شوند یعنی غیرقابل حل میباشند .


بعد از جراحی آب مروارید : پیوند قرنیه


سوال: جراحی آب مروارید در چشمان مادربزرگم به صورت ناصحیح انجام شده است . اکنون جراح اعلام نموده که باید پیوند قرنیه انجام شود. نظر شما در این مورد چیست؟

پاسخ: بدون بررسی وضعیت چشم مادربزرگتان نمی توانم پاسخ دقیق یا تشخیص دقیقی بدهم. مانند هرگونه مشکل یا عوارض برخی از شرایط قرنیه که بیمار بعد از جراحی آب مروارید به آن مبتلا می شود این موضوع نیز به آنچه در زمان جراحی اتفاق افتاده است بستگی دارد ،. یکی از این مشکلات، دیستروفی اندوتلیال میباشد. قرنیه در صورت عدم وجود سلولهای اندوتلیال در قسمت پشتی باعث کاهش تراکم سلول می گردد. این سلول ها برای سلامتی قرنیه حیاتی میباشند. پیوند قرنیه موفق باید بینایی از دست رفته را باز گرداند. اگر نگران این موضوع هستید پیشنهاد میکنم از جراح دیگری نیز وقت گرفته و مشورت نمایید.


بعد از جراحی آب مروارید : فلوتر(ذرات کوچک غبار مانندی که در مقابل چشم بالا و پایین می‌روند)


سوال: من اخیرا جراحی آب مروارید (یک ماه پیش) در هر دو چشمم انجام داده ام. من از پیشرفت در بینایی ام که 10/10 بینایی در هر دو چشم میباشد،شگفت زده شده ام و برای اولین بار در زندگی ام میتوانم از عینک استفاده نکنم. من 64 ساله هستم و تصور میکنم نقاط تیره شناوری که در چشمانم وجود دارد را قبل از جراحی نمیدیدم . آیا به این دلیل است که من قبلا نمی توانستم آنها را ببینم؟ آیا این موضوع مهم است و جای نگرانی وجود دارد ؟

پاسخ: شما احتمالا قبل از جراحی آب مروارید نیز این مشکل را داشتید اما نمیتوانستید آنها را ببینیدو بعد ازدرمان آب مروارید قابل مشاهده شده اند. این نقاط تیره شناورکه فلوتر نامیده میشوند بدون ضرر هستند و اغلب در طول زمان بهبود خواهند یافت.


سوال: چند ماه گذشته در چشم چپم جراحی آب مروارید انجام شد و ماه بعد من چشم راستم را نیز جراحی نمودم. در ابتدا همه چیز خوب بود ، بعد از اولین جراحی در چشم چپم نقاط تیره شناور ایجاد گردید. روند لیزر را در چشم چپم نیز انجام دادم. در حال حاضر چشم راست من نیز دارای نقاط تیره شناور است.این موضوع واقعا ناراحت کننده است و من قرار است سه ماه دیگر در چشم راستم نیز لیزر انجام دهم . من خانمی 70 ساله هستم و پزشک جراح من نیز بسیار با تجربه است . آیا روشی برای از بین بردن این نقاط وجود دارد؟ آیا این مشکل در افراد دارای سنین من که جراحی انجام میدهند معمول است ؟ آیا می توانم اقدامی برای کاهش این مشکل انجام دهم ؟

پاسخ: این مشکل معمولا در افراد سنین پایین تر نیز رخ میدهد . شما احتمالا قبل از جراحی آب مروارید این مشکل را داشتید اما نمیتوانستید آنها را ببینید . این موضوع بعد از جراحی آب مروارید طبیعی میباشد . "این نقاط شناور که شما توصیف می کنید فلوتر نامیده میشودکپسول خلفی شما هستند که بعد از جراحی آب مروارید کدر شده اند و نیاز به لیزر YAG برای از بین بردن دارند . از بین بردن این مشکل با یک لیزر می تواند فلوتر را ایجاد کند، این روش فقط یک بار انجام میشود و نیاز به تکرار ندارد . شناورها بدون ضرر هستند و اغلب در طول زمان رفع میگردند .


سوال: مادر من حدود شش ماه پیش جراحی آب مروارید انجام داد. در حال حاضر بینایی او خیلی بهتر است، اما او بلافاصله بعد از جراحی ، دچار انسداد در چشم شد. من حدس می زنم نقاط تیره رنگ شناوری در چشمانش ایجاد شده است ، این موضوع برای او بسیار ناراحت کننده است. پزشک اعلام نموده است که این موضوع نسبتا رایج بوده و با گذشت زمان از بین می رود. اما اکنون شش ماه گذشته و هیچ تغییر ی در چشمانش ایجاد نشده است. او اکنون میخواهد این مشکلش رفع گردد، اما پزشک میگوید این کار میتواند خطرناک باشد. نظر شما در این مورد چیست؟

پاسخ: احتمالا مادر شما دچار نقاط تیره رنگ شناوری در چشم به نام فلوتر شده است ، زیرا شما یک نوع فلوتر را توصیف میکنید. داخل چشم با یک ژل به نام ژل شیشه ای پر شده است. ژل شیشه ای حدود 99 درصد آب و 1 درصد عناصر جامد است. این عناصر جامد اشکال و اندازه های مختلفی دارند و می توانند شناور باشند. هنگامی که آنها از طریق محور بینایی مرکزی یا محیطی شما شناور می شوند، ممکن است بتوانید آنها را مشاهده کنید. آنها به ویژه زمانهایی که به زمینه های نور یا آسمان آبی نگاه میکنید بهتر قابل مشاهده هستند. این فلوترها بدون ضرر بوده و با گذشت زمان رفع میگردند . هنگامی که آنها باقی می مانند، می توانند برای بیمار بسیار ناراحت کننده باشند. سعی در جراحی جهت از بین بردن فلوتر ها خطرات بالقوه ای دارد، از جمله ایجاد فلوتر های بیشتر. بعضی از جراحان سعی میکنند این لکه ها را لیزر کنند و این موضوع در بین جامعه پزشکی نسبتا بحث برانگیز است.


سوال: من 32 ساله هستم و هفت سال پیش جراحی آب مروارید در هر دو چشمم انجام دادم ، همچنین به علت آسیب دیدگی بافت و تحت تاثیر قرار دادن بینایی ام ، جراحی لیزر نیز روی چشم راستم انجام گرفت . در حال حاضر از نتایج لیزر راضی نیستم؛ زیرا حدود سه هفته است که در چشمم نقاط تیره رنگ شناوری را احساس میکنم که این نقاط بینایی ام را تحت تاثیر قرار داده اند ، همچنین در پایان روز سردرد شدیدی به سراغم میاید و چشمانم نیز سرخ میگردد.
در حال حاضر بینایی چشم چپم نیز مانند چشم راستم دچار تاری دید و کاهش بینایی میباشد ، همچنین من به سختی می توانم محیط اطرافم را به طور واضح مشاهده کنم . من بسیار نگران هستم که پزشک این جراحی لیزر را روی چشم دیگرم انجام دهد و برای چشم دیگرم هم همین اتفاق رخ دهد و وضعیت چشم چپم از چشم راستم نیز بدتر شود. آیا می توانید من را راهنمایی نمایید؟ توصیه یا پیشنهادی برای من دارید؟ یا جراحی دیگری که بتوان آن را انجام داد؟ آیا می توان بوسیله جراحی دیگری بافت آسیب دیده را ترمیم نمود و یا نقاط تیره شناور را درمان کرد ؟ در سه هفته اخیر هیچ نوع بهبودی در چشمان من ایجاد نشده است . هیچ کدام از این عوارض ، بلافاصله بعد از انجام لیزیک در چشمان من وجود نداشت.

پاسخ: در تکنیک های جدیدتر جراحی آب مروارید، یک غشای نازک به نام کپسول خلفی در زمان جراحی در چشم قرار میگیرد که لنز داخل چشم در مقابل این کپسول قرار دارد. پوسته این کپسول در طول زمان می تواند از بین برود. کدر شدن پوسته کپسول می تواند چند ماه یا چند سال بعد رخ دهد. همانطور که این کپسول در چشم شناور میباشد ، حدت بینایی بیمار کاهش می یابد و شکایت بیمار از کاهش بینایی کمتر میگردد و شبیه به زمانی خواهد شد که آب مروارید هنوز جراحی نشده بود.
جراحی جدا نمودن کپسول خلفی می تواند طی چند دقیقه با یک لیزر YAG انجام شود. زمانی که لیزر پوسته های کدر را از بین میبرد، ممکن است برخی از قطعات کپسول برای مدت زمان طولانی در چشم باقی بماند و امکان دارد به صورت نقاط کدر رنگ شناور در چشم قابل مشاهده باشند . اغلب با گذشت زمان این مشکل رفع و این نقاط تیره رنگ ناپدید می شوند. گاهی اوقات آنها می توانند در مدت زمان طولانی رفع گردند و ممکن است این زمان بیش از سه هفته به طول بیانجامد.
قبل از اختراع لیزر YAG، بایستی چشم مجددا برای از بین بردن کپسول جراحی میشد. (یعنی جراحی با برش) و خطرات قابل توجهی که توسط لیزر ایجاد نمیگردد به وجود می آمد . ممکن است در چشم دیگر شما بعد از روش لیزر این مشکل وجود نداشته باشد .


بعد از جراحی آب مروارید: فلاش نور( احساسی مانند جرقه در میدان بینایی)


سوال: بعد از جراحی آب مروارید ، حدود شش هفته بعد ، چه چیزی موجب می شود که در چشم بیمار احساس وجود فلاش نور وجود داشته باشد ؟

پاسخ: فلاش نور، حتی شش هفته بعد از جراحی آب مروارید، باید بلافاصله مورد بررسی قرار گیرد تا از جداسازی شبکیه یا پارگی آن جلوگیری شود. توصیه میشود در اسرع وقت به پزشک جراح مراجعه نمایید .


سوال: بعد از جراحی آب مروارید، آیا بینایی به 10/10 تبدیل میگردد یا تغییری در وضعیت بینایی ایجاد نمیشود؟ آیا در بینایی شبانه باز هم تابش خیره کننده نور و مواردی از این دست باز هم وجود خواهد داشت؟ من فقط 58 سال دارم و رانندگی انجام میدهم ، همچنین من 20 سال است که مبتلا به دیابت هستم.

پاسخ: عوارض منابع نقطه ای نور در شب (به عنوان مثال، چراغهای جلو ماشین ها ) رفع خواهند شد، زیرا آنها از طریق لنز مات آب مروارید متمرکز می شدند. این "پراکندگی نور" موجب می شود که هاله بینی و تابش خیره کننده نور درمان گردد. با فرض اینکه شما عارضه های دیگر چشم (مانند رتینوپاتی دیابتی) که نتایج بینایی بعد از جراحی را تحت تاثیر قرار میدهند را نداشته باشید، بعد از جراحی آب مروارید این موارد کاهش یافته و یا از بین میرود .


سوال: من حدود یک ماه پیش جراحی آب مروارید انجام دادم. به تازگی متوجه از بین رفتن ناگهانی بینایی و کاهش دید شده ام و گاهی در چشمانم احساس میکنم فلاش نور ایجاد میگردد. آیا این موارد عادی است و بعد از مدتی متوقف خواهد شد؟ علت این مشکلات چیست؟ آیا باید به پزشک مراجعه نمایم، از راهنماییتان متشکرم

پاسخ: هر گونه تغییر ناگهانی بینایی یا علائمی مانند مشاهده فلاش نور بایستی به اطلاع پزشک برسد. توصیه میگردد با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایید .


بعد از جراحی آب مروارید: حساسیت به نور


سوال: از زمان جراحی آب مروارید، چشم من به نور بسیار حساس شده است. من تقریبا تمام وقت از عینک آفتابی استفاده میکنم ، همچنین چشم هایم زود خسته میشوند. جراحی چشمانم در ماه گذشته انجام شده است. آیا این وضعیت موقت میباشد؟

پاسخ: در گذشته نور از لنز کدر آب مروارید که اشعه را از ورود به چشم مسدود مینمود عبور میکرد در صورتی که در حال حاضر تمام اشعه های نور به چشم شما وارد می گردد و می تواند برای چند هفته تا چند ماه ایجاد حساسیت نماید . اگر هنوز دارای التهاب بعد از جراحی هستید ، ممکن است حساسیت به نور را برای مدتی تجربه نمایید.


سوال: من چهار ماه پیش در یک چشمم و هشت ماه پیش در چشم دیگرم جراحی آب مروارید انجام دادم. هر دو جراحی بدون عوارض انجام شد. اما از آنجایی که من به عنوان یک ویرایشگر تمام وقت کار می کنم، شروع به فشار در هر دو چشمم و همچنین حساسیت بیشتر به نور توسط چراغ روی میز در محل کارم را تجربه نمودم. به نظر می رسد که اکثر افراد بعد از بازنشستگی جراحی آب مروارید انجام می دهند، بنابراین نوع عوارض جانبی که من در حال تجربه آنها هستم، احتمالا طبیعی نمیباشد. آیا تا به حال این نوع عوارض جانبی مشابه را مشاهده نموده اید؟ و اگر چنین است، می توانید درمانی را پیشنهاد دهید؟

پاسخ: حساسیت به نور بعد از جراحی آب مروارید امری رایج است، به ویژه در چشم های رنگی (به عنوان مثال، چشم های آبی). نبایستی نور چراغ مطالعه از مقابل به چشمهای شما بتابد و باید از بالا و پشت سر شما بر روی میز بتابد .


بعد از جراحی آب مروارید: داروها


سوال: مادر من 81 ساله است و باید جراحی آب مروارید انجام دهد. پزشکان اعلام نموده اند قبل و بعد از جراحی ، بایستی به مدت 6 تا 8 هفته از چندین نوع قطره در چشمان او استفاده گردد. او قادر به استفاده از آنها نمیباشد، من در محلی دور از او زندگی و کار میکنم ، آیا راهکاری برای این موضوع وجود دارد؟

پاسخ: بسته به جراح و تکنیک جراحی ، بیماران در جراحی بدون عارضه معمولا باید از یک تا سه قطره متفاوت بعد از جراحی استفاده نمایند. به طور معمول از قطره آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت استفاده می شود و برای کاهش التهاب بعد از عمل نیز از قطره استروئیدی استفاده می گردد. بعضی از جراحان علاوه بر این قطره ها ، از قطره های ضد التهابی غیر استروئیدی نیز استفاده می کنند. قطره ها معمولا چهار بار در روز تجویز می شوند، اما گاهی اوقات در طول هفته ی اول بعد از جراحی، ممکن است هر دو ساعت استفاده شوند. ممکن است در صورت بروز عوارض در طی جراحی قطره های دیگری نیز مورد نیاز باشد.


سوال: من شش ماه پیش جراحی آب مروارید انجام دادم و هنوز مشکلات بینایی را دارم. از شش ماه پیش دو بار در روز از قطره (Acular) استفاده مینمایم که بعد از استفاده بینایی من تغییر نموده و بهبود میابد .

پاسخ: برخی از عوارض احتمالی طولانی مدت در جراحی آب مروارید وجود دارد که می تواند بین چهار تا شش ماه بعد از جراحی ، بینایی را تحت تاثیر قرار دهد . یکی از این عوارض cystoid macular edema نامیده می شود. این بیماری در بیماران حساس بعد از جراحی آب مروارید رخ می دهد. بخش مرکزی شبکیه مسئولیت بالا بردن وضوح بینایی را دارد، این عارضه باعث شیوع برخی از کیست های مایع میگردد.
یکی از روش های درمان ، استفاده از قطره های ضد التهابی غیر استروئیدی مانند Acular میباشد. اگر مشکل شما این عارضه باشد توسط قطره چشمی Acular درمان خواهید شد .
ممکن است جراح از آنژیوگرافی فلوروسئین که به داخل رگ تزریق می شود استفاده نماید. با استفاده از تصویر برداری های ویژه از شبکیه شما جهت نشت مایع در ماکولا تصویر برداری میگردد.
عارضه cystoid macular edema به ندرت باعث از دست دادن دائمی بینایی می گردد. بهبودی این عارضه اغلب یک روند آهسته است که می تواند بین دو تا دوازده ماه تا رفع شدن به زمان نیاز داشته باشد.


بعد از جراحی آب مروارید: درد


سوال: من اخیرا جراحی آب مروارید را به صورت جداگانه در هر دو چشمم انجام داده ام. من با افرادی که این جراحی را انجام داده اند نیز صحبت نمودم و آنها اعلام کردند که هیچ نوع مشکل یا عارضه ای نداشتند. تصور من این بود که در طول جراحی و بعد از آن دردی به سراغم نخواهد آمد اما در هر دو چشمم درد بیش از حدی را تجربه نمودم. پزشک اعلام نمود که قرنبه من آسیب دیده و بعد از جراحی فشار زیادی در چشمانم وجود داشته است . چه چیزی باعث ایجاد فشار و آسیب به قرنیه میگردد؟ پزشکان نوعی پانسمان بر روی چشمانم قرار داده بودند که در حال حاضر از چشمانم جدا گردیده است .
همچنین پزشک معتقد است که در چشمان من آب مروارید دوره جوانی وجود داشته است ، معنی این جمله او چیست؟ آیا انواع مختلفی از آب مروارید وجود دارد؟ و علت اینکه به غیر از OTC Tylenol هیچ نوع داروی تسکین دهنده دردی به بیمار ارائه نمیشود چیست؟
من 67 ساله هستم وپزشکان اطلاعات بیشتری راجع به این موضوع در اختیارم قرار ندادند، من معتقدم که باید اطلاعات بیشتری در اختیارم قرار میگرفت. آیا من تنها کسی هستم که تا به حال این مقدار درد را تجربه نموده ام؟ من تصور میکنم در این مورد خودم نیز مقصر هستم زیرا در گذشته تحمل من در مورد درد بعد از جراحی های مختلف بسیار بالا بوده است . از پاسخ تان متشکرم.
در حال حاضر وضعیت بینایی ام بسیار بهتر شده است ، اما هنوز هم احساس میکنم در چشمانم شئ خارجی مانند شن ریز وجود دارد. جراحی های من به ترتیب (11 روز و چهار روز پیش ) بوده است و پزشکان اعلام نموده اند ممکن است مجبور باشم از قطره های چشم برای مدت طولانی استفاده نمایم . بایستی پنج روز دیگر جهت بررسی وضعیت چشمانم به پزشک مراجعه نمایم . وضعیت بینایی من در حال حاضر در حد مطلوبی است و از این وضعیت بسیار راضی هستم ، همچنین بخاطر عدم وجود عوارض در چشمانم بسیار خوشحال هستم .

پاسخ: هنگامی که جراح خطرات و مزایای جراحی را بررسی نموده و به بیمار اعلام مینماید ، ممکن است شناسایی بعضی از مشکلات و عوارض که امکان رخ دادن آنها وجود دارد غیر ممکن باشد. این خبر خوبیست که وضعیت بینایی شما در حد مناسبی است . انواع مختلفی از آب مرواریدها وجود دارد. (به عنوان مثال sclerotic هسته ای) این نوع از آب مروارید به طور معمول با روند پیری همراه بوده و پیشرفت آن آهسته است . نوع دیگر این بیماری (کپسول خلفی) میباشد که معمولا زودتر بوجود می آید و یکی از علت های آن استفاده از داروهای خاص (مانند استروئید ها) میباشد. این نوع از آب مروارید، سریعتر از آب مروارید مرتبط با سن رشد می نماید و پزشکان این نوع از آب مروارید را به عنوان آب مروارید دوره جوانی معرفی میکنند .(این بیماری در سنین بالا رایجتر میباشد)
در طی جراحی آب مروارید، پلک ها بوسیله دستگاهی جهت انجام جراحی باز نگه داشته می شوند، که موجب خشکی چشم می گردد. در طی عمل جراحی، دستیار جراح توسط محلولی در سطح مشخصی از چشم (قرنیه و غشاء مخاطی نازک و شفاف چشم) را روانسازی می کند ، اما ممکن است گاهی اوقات خشکی چشم رخ دهد. بعضی از بیماران مبتلا به خشکی چشم ، بعد از جراحی چشمهایشان سرخ خواهد شد . برخی از بیماران دارای بیماری های قرنیه (مانند دیستروفی های غشایی) بیشتر در معرض این مشکلات قرار خواهند گرفت. در طول روند بهبودی بعد از جراحی آب مروارید، ممکن است این مشکلات زمان بیشتری جهت بهبودی صرف نمایند . شایعترین علائم مربوط خشکی چشم ، احساس وجود جسم کوچکی مانند شن در چشمها میباشد .
یکی از عوارض احتمالی بعد از جراحی آب مروارید، افزایش فشار داخل چشم (مانند گلوکوم ثانویه) میباشد. معمولا این عوارض گذرا هستند اما در بیمارانی که مستعد این نوع از بیماری ها میباشند؛ این فشار بالا می تواند طولانی مدت یا حتی دائمی باشد و برای کاهش فشار به سطح نرمال نیاز به درمان وجود خواهد داشت . امکان تشخیص وجود این نوع از عوارض در بیماران مختلف توسط جراح وجود ندارد.


بعد از جراحی آب مروارید: سایر مشکلات چشم مانند میزان بینایی و یا IOL های داخل چشمی


سوال : من اخیرا جراحی آب مروارید در هر دو چشمم انجام داده ام و بعد از جراحی وضعیت بیناییم اصلا مناسب نمیباشد به این شرح که دارای نوسانات بینایی و تاری دید هستم، من نمی توانم با کتاب بخوانم و اشیاء دور را به وضوح ببینم، همچنین در تشخیص چهره مردم، عددها در ساعت، کلمات روی صفحه تلویزیون و عددها در پانل وسایل دچار مشکل هستم. پزشک اعلام نموده است توسط ایمپلنت لنز ، بینایی من را تصحیح خواهد نمود . من نمی توانم فواصل نزدیک و دور را به خوبی ببینم آیا امکان عدم ایمپلنت لنز جهت تصحیح بینایی وجود دارد؟

پاسخ: چند دقیقه بعد از جراحی آب مروارید، جراح یا دستیاران او برای تعیین نمره چشمتان روش هایی را تست خواهند نمود ، نمره تعیین شده ممکن است در طول روند بهبودی تغییر نماید ، بنابراین جراح منتظر خواهد ماند تا نمره چشم شما تثبیت گردد. این زمان می تواند بین دو تا شش هفته به طول بیانجامد.
بعد از جراحی ( عیوب انکساری اندازه گیری شده قبل از عمل ) مجددا بررسی خواهد شد ، زمانی که جراح معاینات خاصی را برای تعیین میزان قدرت لنز داخلی مونوفوکال (IOL) انجام داد ، می تواند این روش را در چشمان شما انجام دهد. هدف این است که قدرت IOL ، عیوب انکساری بعد از جراحی را تا حد ممکن به صفر نزدیک نماید . در این صورت نیاز به استفاده از عینک نخواهد بود.
اگر شما و جراحتان ایمپلنت لنز IOL را جهت تصحیح پیرچشمی و بینایی دور و نزدیک انتخاب نموده اید ، توصیه میشود با جراح در مورد نتایج بعد از جراحی مشورت نمایید. اگر شما قبل از جراحی دچار آستیگماتیسم بوده باشید و این عارضه بعد از جراحی بوسیله IOL مونو فوکال اصلاح نشود، آستیگماتیسم باقی مانده باید با عینک یا لنز یا جراحی انکساری تصحیح گردد.
بعضی از بیماران ترجیح می دهند میزان کمی از نزدیک بینی را دارا باشند تا قبل از انجام جراحی بتوانند بدون استفاده از عینک فواصل نزدیک را ببینند . سایر بیماران بعد از جراحی آب مرواریدمیخواهند مونوویژن را انجام دهند . این به این معنی است که یک چشم برای فواصل دور و د چشم دیگر برای بینایی در فواصل نزدیک جراحی میگردد. این روش معمولا قبل از جراحی با بیمار مطرح و بررسی میشود .
گاهی اوقات موقعیت IOL در چشم می تواند عیوب انکساری نهایی را که پیش از جراحی پیش بینی شده است را تغییر دهد. بسته به آنچه در زمان جراحی رخ میدهد (هرگونه مشکل یا عوارض جراحی آب مروارید و غیره) عیوب انکساری نهایی کمی با نتایج مورد نظر جراح و بیمار متفاوت خواهد بود . جراح جهت تثبیت نمره بینایی شما صبر خواهد نمود.
همچنین توصیه های جراح را بعد از جراحی انجام داده و در زمان های تعیین شده برای بررسی وضعیت چشمتان به پزشک مراجعه نمایید.


سوال: من حدود سه ماه پیش جراحی آب مروارید انجام دادم ، قبل از جراحی آب مروارید، من در هنگام مطالعه دچار تاری دید بودم و مشکلی در فواصل دور نداشتم، بعد از جراحی همه چیز از فاصله 1.5 متری تار دیده میشود. هنگامی که می ایستم و به بالا نگاه میکنم همه چیز را تار میبینم اما می توانم بدون عینک به راحتی مطالعه نمایم ، آیا روشی برای حل مشکل جدیدم وجود دارد؟ لنز های تجویزی من تا بحال دو بار تغییر نموده است.

پاسخ: بعضی از بیماران بعد از این جراحی دچار نزدیک بینی میشوند . گاهی اوقات چند ماه طول می کشد تا نتایج نهایی مشخص گردد. ممکن است بخواهید قبل از مشخص شدن نتایج نهایی ، از عینک استفاده نمایید . بسته به میزان نزدیک بینی گزینه های موجود برای بهبود بینایی شما عبارتند از: استفاده از عینک، لنز و جراحی انکساری ( مانند لیزیک) و یا جراحی IOL ها. استفاده از IOL ها برای بدترین حالتها و عیوب انکساری باقی مانده بسیار زیاد استفاده میشود . بدیهی است این روش نیاز به جراحی مجدد دارد که این کار عوارض و خطراتی نیز به همراه خواهد داشت .


سوال: من جراحی آب مروارید و تصحیح آستیگماتیسم را در چشم چپم انجام داده ام. برشی که در قرنیه من ایجاد گردیده ، باعث درد و مشکلات بینایی من شده است . آیا این روش باید در هر دو چشم انجام شود تا آستیگماتیسم تصحیح گردد یا با استفاده از عینک در فواصل این مشکل قابل رفع است؟

پاسخ: ناراحتی ناشی از برش قرنیه که برای آستیگماتیسم شما ایجاد شده است (کراتوتومی آستیگماتیسم) میباشد و باید در طول زمان از بین برود. آستیگماتیسم با عینک نیز قابل اصلاح میباشد، همچنین در برخی موارد آستیگماتیسم بسیار بالا نیز با عینک قابل تصحیح است. بنابراین ممکن است کراتوتومی آستیگماتیسم بینایی بهتری بعد از جراحی برای شما به ارمغان بیاورد.


سوال: من به تازگی جراحی آب مروارید انجام داده ام و در حال حاضر پزشک معتقد است در پشت چشم من تورم وجود دارد. آیا این مشکل خطرناک است؟ آیا این مشکل با درست انجام نشدن روش ایجاد میگردد؟

پاسخ: به نظر می رسد که شما دارای مشکل cystoid macular edema یا CMEهستید. عوارض احتمالی بعد از جراحی آب مروارید می تواند بین چهار تا شش ماه بعد از جراحی مشاهده گردد. یکی از این عوارض CME است. این عارضه در بیماران حساس حتی بعد از جراحی آب مروارید بدون عارضه نیز رخ می دهد. بخش مرکزی شبکیه مسئولیت شفاف نمودن بینایی را دارد ، CME شیوع کیست های مایع پر شده را ایجاد مینماید
. یکی از روش های درمان ، استفاده از قطره ضد التهابی غیر استروئیدی مانند Acular یا Voltaren است. ممکن است جراح از آنژیوگرافی فلوروسئین که رنگ (فلورسسین) به داخل رگ تزریق می شود را انتخاب نماید. با استفاده از تصویر برداری ویژه ، تعدادی تصویر از شبکیه شما برداشته می شود که نشان دهنده نشت مایع در ماکولا است. این عارضه به ندرت باعث از دست دادن بینایی به طور دائمی می گردد. روند بهبودی این عارضه معمولا به کندی پیش میرود و می تواند بین دو تا دوازده ماه به طول بیانجامد.


سوال: من دو هفته قبل جر احی آب مروارید در چشمانم انجام دادم و در گذشته از انزهای IOL استفاده مینمودم ، نمره چشم من قبل از جراحی +2.5 بود و در حال حاضر + 4.5 میباشد . من نمی توانم E بزرگ را در نمودار تست بینایی ببینم. بینایی من بدتر از حالت قبل شده و من به شدت با دوبینی دچار مشکل هستم. آیا این وضعیت دائمی است؟ من 20 سال پیش در چشمم RK انجام داده ام. آیا پیش بینی پزشک از میزان قدرت IOL اشتباه بوده است؟ آیا می توانم این مشکل قابل رفع است؟

پاسخ: محاسبه ای که قدرت لنز داخل چشمی (IOL) را تعیین می کند، بستگی به دو اندازه گیری که قبل از جراحی آب مروارید انجام میشود دارد . اولین اندازه گیری مربوط به طول محوری است که توسط ابزار اولتراسوند اندازه گیری می شود. طول محوری ، اندازه گیری از مرکز قرنیه به شبکیه در داخل چشم است. اندازه گیری دوم، کراتومتری است. کراتومتری منحنی های افقی و عمودی سطح جلویی قرنیه را اندازه گیری می کند.
این دو اندازه گیری (طول محوری و کراتومتری) وارد معادله ریاضی پیچیده ای (از طریق یک برنامه کامپیوتری) می شوند و سپس میزان قدرت IOL محاسبه می گردد. معادله ریاضی براساس اندازه گیری صدها هزار انحنای قرنیه "طبیعی" و طول "محوری " انجام میگیرد. محاسبه توان IOL چشم غیر نرمال ، طولانی (نزدیک بینی بسیار زیاد) و غیرنرمال کوتاه (دوربینی بسیار زیاد) دقت مشابهی مانند چشم نرمال ندارد. به همین ترتیب، محاسبه قدرت IOL چشم که دارای جراحی قرنیه (مانند RK یا لیزیک) میباشد، دقت مشابهی را در مقایسه با چشمی با قرنیه نسبتا نرمال نخواهد داشت. به عبارت دیگر اندازه گیری های انجام شده در چشم شما احتمالا درست بوده است اما RK قبلی شما برای محاسبه توان IOL مشکل ایجاد نموده است .
اغلب بعد از پیدا کردن عیوب انکساری غیرمنتظره یا غیرقابل پیش بینی بعد از جراحی آب مروارید ، ممکن است جراح با از بین بردن IOL و جایگزین کردن آن با IOL با قدرت های متفاوت مشکل را رفع نماید . بعضی از جراحان از IOL دوم در مقابل IOL اول (که به عنوان IOL های piggyback شناخته می شوند) استفاده مینمایند تا عیوب انکساری را درمان نمایند .


سوال: بعد از جراحی آب مروارید و جایگزینی لنز، اگر نمره لنزها به صورت نامناسب مورد استفاده قرار گیرد، آیا می توان آنها را با نمره بالاتر جایگزین نمود؟ آیا این روش خطرناک خواهد بود؟ ممنون از پاسختان

پاسخ: بله، ایمپلنت لنز داخل چشم می تواند مجددا جراحی و تعویض گردد. این نوع جراحی ممکن است خطراتی را نیز به همراه داشته باشد . ممکن است بعضی از جراحان به جای تعویض لنز ، لنز داخلی جدید را در مقابل لنز قبلی چشم قرار دهند. این روش بستگی به مقدار تصحیح اضافی مورد نیاز چشم دارد.


سوال: حدود سه هفته پیش در چشم چپم جراحی آب مروارید انجام دادم و چهار روز پیش من با مشکل دوبینی از خواب بیدار شدم. بعد از حدود یک ساعت دوبینی من در فواصل دور از بین رفت اما برای فواصل نزدیک نیاز به استفاده از عینک دارم . من باید یک چشمم را ببندم تا دوبینی ام رفع گردد ، روشن یا تیره بودن عینک نیز تاثیری در چشمانم ندارد ، من در غذا خوردن نیز دچار مشکل شده ام و غذای درون بشقاب را به سختی میتوانم تشخیص دهم ، چشم من هنوز کاملا قرمز است و هنگام استفاده از قطره چشمم به شدت میسوزد.
پرستار در دفتر پزشک اعلام نمود پنج هفته زمان نیاز است تا تغییرات در بینایی مشاهده گردد. به هر حال شرایط من تا حدی وخیم است که این پیام را با استفاده از یک چشم مینویسم . همچنین، آیا عادی است که همه چیز را در فاصله ای مشخص میتوانم ببینم؟

پاسخ: برخی علت ها در ایجاد دوبینی (diplopia) تاثیر دارد. شروع ناگهانی دوبینی فورا باید بررسی گردد و نباید پنج هفته جهت مشاهده تغییرت منتظر بمانید . از آنجا که این مشکل دو هفته بعد از جراحی رخ داده است، ممکن است به جراحی آب مروارید مرتبط نباشد و می تواند علت عصبی داشته باشد. در هر حال توصیه میگردد در اسرع وقت جهت بررسی وضعیت چشمانتان به پزشک مراجعه نمایید .


سوال: آیا بعد از جایگزینی لنز در جراحی آب مروارید ، باز هم دوبینی وجود خواهد داشت؟

پاسخ: Diplopia یا دوبینی معمولا با جراحی آب مروارید مرتبط نمیباشد ، گرچه ممکن است به دلیل تزریق داروهای بیهوشی قبل از جراحی رخ دهد. گاهی اوقات عضلاتی که چشم را حرکت می دهند (عضلات extraocular) می توانند به طور موقت یا به ندرت بصورت دائمی به علت تزریق داروهای بیهوشی آسیب ببیند. اگر عیوب انکساری دو چشم شما به طور قابل توجهی متفاوت باشد (به عنوان مثال، یک چشم بسیار نزدیک بین باشد و دیگری دچار نزدیک بینی نباشد) احتمال وجود دوبینی وجود خواهد داشت. آستیگماتیسم غیرقابل اصلاح نیز در یک یا هر دو چشم می تواند ایجاد دوبینی نماید. توصیه میگردد جهت بررسی و کسب اطلاعات بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.


سوال: سه روز پیش در چشمانم جراحی آب مروارید انجام گردید . شب اول بعد از انجام جراحی درد شدیدی در چشم و سرم ایجاد گردید، صبح روز بعد به پزشک مراجعه نمودم و پزشک اعلام نمود دچار افزایش فشار مایع قرنیه شدنه ام، پزشک سه برش جهت کاهش فشار روی چشمانم ایجاد نمود. دو نوع خاص از قطره های تسکین فشار نیز برایم تجویز کرد تا سه بار در روز برای کمک به کاهش فشار در چشمانم استفاده نمایم تا زمانی که روز چهارم برای معاینه چشمم مراجعه نمایم .
بینایی من مانند قبل از انجام جراحی بوده و تاکنون بهبود نیافته است. پزشک اعلام نموده است بینایی من روز به روز بهتر خواهد شد اما همانطور که گفتم هنوز هیچ پیشرفتی در چشمم به وجود نیامده است . چشمان من به شدت دچار ریزش اشک میباشد و گاهی اوقات احساس می کنم چیزی در چشمانم وجود دارد. نظرتان در مورد این وضعیت من چیست؟ آیا وضعیت بینایی من بهبود خواهد یافت؟
دو هفته پیش نیز در چشم راستم جراحی انجام گردید و جراحی کاملا موفقیت آمیز بود ، در همان روز بینایی من به 10/10 تغییر یافت و عوارضی نیز مشاهده نکردم . از راهنماییتان متشکرم

پاسخ: بدون بررسی و معاینه چشم ، نمی توانم تشخیص دقیقی بدهم . هنگامی که در هر دو چشم بیمار مبتلا به آب مروارید ، جراحی انجام میشود ، ابتدا وضعیت چشم بدتر میگردد . همانطور که شما توضیح دادید، شما نتایج 10/10 بینایی را در چشم دیگرتان داشته اید . هیچ دلیلی وجود ندارد که انتظار همین نتیجه را برای چشم دیگرتان داشته باشید که سریعا بهبود یابد . جراح نمی تواند نتایج روند بهبودی را در جراحی آب مروارید تضمین نماید.
جراحی در چشم دیگرتان ممکن است کمی سخت تر بوده باشد. جراحان آب مروارید تمام تلاش خود را برای کاهش خطرات و عوارض بعد از جراحی انجام می دهند. افزایش فشار داخل چشم، ایجاد مشکل در قرنیه و برخی ناراحتی های چشم به عنوان عوارض بعد از جراحی شناخته میشوند و ممکن است رخ دهند. این عوارض معمولا گذرا بوده و احتمالا تا چند روز یا چند هفته برای رفع آنها زمان نیاز خواهد بود . با چنین نتایج خوبی بعد از جراحی آب مروارید (10/10بینایی در همان روز بدون وجود هیچ نوع عوارضی) جراح شما اقدامات زیادی را انجام داده است . اجازه دهید گذشت زمان فرآیند بهبودی شما را تکمیل نماید .


سوال: هفته گذشته در چشم راستم جراحی آب مروارید انجام دادم. در حال حاضر به جز ناراحتی جزئی ، نقاط تیره رنگ شناوری در چشمانم احساس می کنم. همچنین بینایی من به 10/10 بهبود پیدا نکرده است و من باید از عینک قدیمی ام جهت فواصل دور استفاده نمایم . آیا امکان دارد پزشک از لنز اشتباه در چشمانم استفاده کرده باشد؟ چشم دیگرم نیز در هفته آینده جراحی خواهد شد ، آیا بهتر نیست به پزشک دیگری مراجعه نمایم؟ لطفا در مورد این موضوع من را راهنمایی نمایید . شوهر من از این مسئله بسیار ناراحت است و میخواهد با پزشک در این مورد صحبت نماید ، آیا وضعیت بینایی من در آینده بهبود پیدا خواهد نمود یا همینطور باقی خواهد ماند؟

پاسخ: شما باید در این مورد که چرا باید از عینک قدیمیتان استفاده نمایید با پزشک صحبت کنید . به عنوان مثال اگر قبل از جراحی مبتلا به آستیگماتیسم بوده اید ، احتمالا بعد از جراحی اثری از آستیگماتیسم وجود خواهد داشت ، مگر اینکه با توجه به میزان این عارضه نیاز به جراحی یا IOL های داخل چشمی داشته باشید ، مانند برش های کوچک لیمبال یا لیزیک برای کاهش یا از بین بردن آستیگماتیسم .
اگر بعد از انجام روش مناسب ، همچنان دچار آستیگماتیسم بودید، ممکن است نیاز به اصلاح توسط لنز یا عینک داشته باشید.
معاینات جهت تعیین میزان قدرت لنز داخل چشمی (IOL) قبل از جراحی انجام می شود تا تعیین گردد که کدام نوع ، طرح و قدرت IOL برای شما مناسب تر بوده و نزدیک بودن یا دوربینی شما را بهتر درمان خواهند نمود ، در حال حاضر پیشنهاد میگردد قبل از جراحی دوم ، در این مورد و همچنین آستیگماتیسم با پزشک خود صحبت نمایید و اگر مجددا نگران این موضوع بودید با پزشک دیگری نیز مشورت نمایید .تعیین وقت مشاوره رایگان

دیدگاه ها بسته شده است