عمل لیزیک چشم آستیگماتآستیگماتیسم چیست و آیا درمان میشود؟


آستیگماتیسم یکی از شایع‌ترین مشکلات اپتیکی چشم است، و معمولاً علت آن نامنظمی شکل و انحنای قرنیه چشم است. گاهی نیز علت آنرا نامنظمی شکل و انحنای لنزی که در پشت عنبیه قرار دارد میدانند. آستیگماتیسم اختلال بسیار شایعی است و اکثر افراد درجاتی از این اختلال را در چشمان خود داشته و به آن دچارند.

آستیگماتیسم شدید در اغلب موارد بصورت ارثی است. بیان ساده ی مشکل آستیگماتیسم بدین صورتست که : اگر چشم را به عنوان یک عدسی کروی در نظر بگیریم ، اگر این عدسی از حالت کروی خارج شده و به سمت حالت بیضوی برود (شبیه خربزه) در این صورت دارای دو کانون خطی به جای یک کانون نقطه‌ایی خواهد بود. در نتیجه ی این دو کانونی شدن چشم ، تصاویر به دلیل انکسار نامساوی در قسمت‌های مختلف قرنیه ، درست و کامل بر روی شبکیه متمرکز نشده و تصاویر چه دور باشند و چه نزدیک ، تار دیده می‌شوند.

آستیگماتیسم مشکل بینایی رایجی است. علیرغم نام گذاری تا حدودی نگران کننده آن ، آستیگماتیسم یک نوع بیماری برای چشم محسوب نمیشود، این مشکل به سادگی یکی از عیوب انکساری ، مانند نزدیک بینی و دوربینی است و می توان آن را با عینک ، لنز و جراحی لیزیک درمان نمود.


لیزیک چشم آستیگمات

این شایعه که گفته میشود چشمان آستیگمات با لیزر درمان نمیشوند امری بی پایه و اساس است. امروزه با پیشرفت دستگاههای لیزر ، آستیگماتیسم هم تا بازه های بسیار خوبی قابل درمان است ، و در اغلب موارد، لیزیک می تواند آستیگماتیسم را کاملا تصحیح نماید و اثر دائمی بر روی چشم ها داشته باشد.

لیزر فوق العاده دقیقی که برای جراحی لیزیک استفاده می شود ، می تواند برای تغییر شکل قرنیه مفید باشد به طوری که سطح جلویی چشم را متقارن مینماید که در نتیجه باعث از بین بردن مشکلات بینایی ناشی از آستیگماتیسم میگردد. به طور معمول آستیگماتیسم بیش از3D بزرگ نمی شود و می تواند به طور کامل با انجام لیزیک تصحیح گردد. در کلینیک نوآوران ، متخصصین ما با پیشرفته ترین دستگاههای روز دنیا ، آستیگماتیسم را تا 6 دیوپتر با لیزیک درمان میکنند.

حتی اندازه های بیشتری از آستیگماتیسم را نیز می توان با لیزیک درمان نمود ، هرچند این احتمال را افزایش می دهد که نیاز به جراحی مجدد لیزیک خواهد بود.اگر میزان آستیگماتیسم شما شدید است ، بسته به روشی که جراح لیزیک و یا مرکز جراحی که انتخاب می کنید ، تعیین میکنند ، ممکن است بر نتایج عمل جراحی لیزیک شما تاثیر بگذارد، اگر این طور باشد ، در طول معاینه قبل از جراحی ، این مورد با شما مطرح خواهد شد.


هزنیه ی عمل لیزیک برای چشم آستیگمات

هزینه ی عمل لیزیک برای چشمهای آستیگمات ، هیچ تفاوتی با هزینه ی عمل لیزیک برای دیگر چشمها ندارد. حتی میزان نمره و بالا یا پایین بودن آن هم تاثیری در هزینه های جراحی نمیگذارد . در کلینیک نوآوران برای چشمهای آستیگمات هم مانند دیگر چشمها 50 درصد تخفیف ویژه جهت عمل لیزیک و لازک قرار داده شده که داوطلبین میتوانند بدون هیچ پیش شرطی از آن استفاده نمایند.


عوارض لیزیک چشم آستیگمات

نمیتوان گفت لیزیک چشمان آستیگمات عوارض بخصوصی دارند . بطور کلی لیزیک دارای عوارضی نسبی است که برای افراد مختلف بروز میکند . عوارضی مانند خشکی چشم و یا تاری موقتی دید و یا هاله بینی و دوبینی که همه موقتی بوده و پس از گذشت چند روز تا چند هفته خودبخود از بین رفته و دید شفاف و چشم مجددا به حالت اول باز میگردد . شاید فقط بتوان گفت طول درمان چشمهای آستیگمات در برخی موارد کمی طولانی تر از چشمهای نزدیک بین باشد. اما قطعا پس از گذشت سه ماه ، شما دارای دیدی واضح و شفاف خواهید بود.

برای مشاهده ی کامل عوارض لیزیک میتوانید صفحه ی عوارض احتمالی لیزیک را مطالعه کنید.

2 دیدگاه ها

  1. داود گفت:

    سلام من چشمهام حدود ۲/۵ تا ۳ است پنج سال عینک استفاد می‌کنم میشه عمل کرد
    عوارض داره یا نه ممنون

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.