لیزیک یا لازک ؛ کدام مناسب تر است؟

 

لازک ترکیب خاصی از روش های لیزیک و PRK است. میتوان گفت لیزیک (Lasik) محبوب ترین جراحی لیزرچشم میباشد، اما برای افرادی که شرایط جراحی لیزیک را ندارند ، PRK یا لازک در مقایسه با لیزیک ،گزینه ای با نتایج بهتر میباشند. همانند سایر انواع جراحی های انکساری لیزر، لازک نیز با تغییر شکل قرنیه با استفاده از لیزر اگزایمر کار می کند و اجازه می دهد که نور به داخل چشم برسد تا بدون استفاده از عینک و یا لنز وضوح بینایی در حد مطلوب باشد.

هردو روش لیزیک و لازک ایمن میباشند و6 ماه بعد ازعمل نتایج مشابهی دارند. تفاوت اساسی در نحوه جراحی لازک ، لیزیک و PRK ، تنها مربوط به چگونگی آماده سازی چشم برای درمان لیزرمیباشد .در شرایط مساوی، به خاطر عوارض مربوط به فلپ و هم به علت هزینه کمتر، لیزر های سطحی مثل لازک بهتر است.

لیزیک یا لازک؟

بهبود بینایی پس از عمل لازک (LASEK) ممکن است کندتر از سایر روشهای لیزر باشد، اما عوارض (مانند خشکی چشم ) کمتری نسبت به سایر روشها دارد . در لازک ، بر خلاف فلپ ضخیم تر در لیزیک ، یک فلپ فوق نازک روی سطح چشم ایجاد میشود . اگر قرنیه بطور طبیعی نازک دارید و باعث می شود شما شرایط عمل لیزیک را نداشته باشید ، این موضوع اهمیت خاصی پیدا میکند.

جراحی لازک، عوارض لیزیکِ مرتبط با فلاپ قرنیه و احتمال برداشتن قرنیه بیش از حد با لیزر را کاهش می دهد و از آسیب به تمامیت ساختاری چشم جلوگیری میکند. با اجتناب از فلپ عمیق، خطر ابتلا به خشکی چشم ها پس از جراحی لازک کمتر میگردد. لازک همچنین گزینه بهتری است اگر درجه بالایی از نزدیک بینی (که نیاز به حذف بیشتر بافت از قرنیه مرکزی برای تصحیح خطای انکساری دارد) داشته باشید . همچنین اگر در شغل یا فعالیتهای شما خطر ابتلا به آسیب چشم وجود داشته باشد، عمل لیزیک گزینه بهتری است.

 

6 سوال برای مقاله " لیزیک یا لازک کدام مناسب تر است؟ "

 1. حسین گفت:

  سلام و خسته نباشید چشم همسرم دوربین نزدیک 2/5 و 0/5 آسگمات دارن آیا لیزیک برایشان خوب هست یا لازک

  1. admin گفت:

   سلام. بله . چشم آستیگمات هم کاملا میتواند از عمل لیزیک و لازک استفاده کند. ( آستیگماتیسم 0.5 تا 6 در دیوپتر هرچشم ) .مهم ضخامت قرنیه و عدم قوز قرنیه ی شدید میباشد.

 2. موسوی گفت:

  من که باور نمی کنم اینقدر هزینه کم باشه،چون تو شهرما 4میلیون هزینه لزیک است

  1. admin گفت:

   سلام. خدمت شما . افتخار نوآوران اینست که میتواند عمل لازک را با بیش از 50 درصد تخفیف انجام دهد. میتوانید صدها ویدئوی رضایتمندی مراجعه کنندگان به نوآوران را در صفحه ی رضایتمندی از کلینیک نوآوران مشاهده نمایید.

 3. اریا گفت:

  سلام برای یک ورزش پر برخورد چه نوع عملی را توصیه میکنید؟

  1. admin گفت:

   سلام. اگر قرار است به چشمان شما مدام ضربه بخورد پیشنهاد میکنیم اصلا عمل نکنید.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: