لیزیک یا لازک ؛ کدام مناسب تر است؟

 

لازک ترکیب خاصی از روش های لیزیک و PRK است. میتوان گفت لیزیک (Lasik) محبوب ترین جراحی لیزرچشم میباشد، اما برای افرادی که شرایط جراحی لیزیک را ندارند ، PRK یا لازک در مقایسه با لیزیک ،گزینه ای با نتایج بهتر میباشند. همانند سایر انواع جراحی های انکساری لیزر، لازک نیز با تغییر شکل قرنیه با استفاده از لیزر اگزایمر کار می کند و اجازه می دهد که نور به داخل چشم برسد تا بدون استفاده از عینک و یا لنز وضوح بینایی در حد مطلوب باشد.

تفاوت لیزیک و لازک

هردو روش لیزیک و لازک ایمن میباشند و6 ماه بعد ازعمل نتایج مشابهی دارند. تفاوت اساسی در نحوه جراحی لازک ، لیزیک و PRK ، تنها مربوط به چگونگی آماده سازی چشم برای درمان لیزرمیباشد. در شرایط مساوی، به خاطر عوارض مربوط به فلپ و هم به علت هزینه کمتر، لیزرهای سطحی مثل لازک بهتر هستند.

لیزیک یا لازک؟

بهبود بینایی پس از عمل لازک (LASEK) ممکن است کندتر از سایر روشهای لیزر باشد، اما عوارض (مانند خشکی چشم) کمتری نسبت به سایر روشها دارد . در لازک ، بر خلاف فلپ ضخیم تر در لیزیک ، یک فلپ فوق نازک روی سطح چشم ایجاد میشود . اگر قرنیه بطور طبیعی نازک دارید و باعث می شود شما شرایط عمل لیزیک را نداشته باشید ، این موضوع اهمیت خاصی پیدا میکند.

جراحی لازک، عوارض لیزیکِ مرتبط با فلاپ قرنیه و احتمال برداشتن قرنیه بیش از حد با لیزر را کاهش می دهد و از آسیب به تمامیت ساختاری چشم جلوگیری میکند. با اجتناب از فلپ عمیق، خطر ابتلا به خشکی چشم ها پس از جراحی لازک کمتر میگردد. لازک همچنین گزینه بهتری است اگر درجه بالایی از نزدیک بینی (که نیاز به حذف بیشتر بافت از قرنیه مرکزی برای تصحیح خطای انکساری دارد) داشته باشید . همچنین اگر در شغل یا فعالیتهای شما خطر ابتلا به آسیب چشم وجود داشته باشد، عمل لیزیک گزینه بهتری است.

مقایسه ی کارایی جراحی لیزیک با جراحی لازک چشم

مقایسه عمل لازک (لازیک) با عمل لیزیک فلپ لولایی که در لازک (لازیک) ساخته شده در لایه اپیتلیال چشم قرار دارد و بسیار ضخیم است و از جنس فلپ قرنیه ایجاد شده در لیزیک میباشد که حاوی هر دو بافت استرومائی اپیتلیال است و عمیقتر نیز میباشد. نکته قابل توجه اینست که اگر قرنیه بطور طبیعی نازک دارید و باعث می شود شما شرایط عمل لیزیک را نداشته باشید ، این موضوع اهمیت خاصی پیدا میکند.

جراحی لازک (لازیک) ، عوارض لیزیکِ مرتبط با فلاپ قرنیه و احتمال برداشتن قرنیه بیش از حد با لیزر را کاهش می دهد و از آسیب به تمامیت ساختاری چشم جلوگیری میکند. با اجتناب از فلپ عمیق، خطر ابتلا به خشکی چشم پس از جراحی لازک کمتر میگردد. اگر درجه بالایی از نزدیک بینی (که نیاز به حذف بیشتر بافت از قرنیه مرکزی برای تصحیح خطای انکساری دارد) داشته باشید ، لازک گزینه بهتری است . همچنین اگر در شغل یا فعالیتهای شما خطر ابتلا به آسیب چشم وجود داشته باشد، عمل لیزیک گزینه بهتری است.

 

30 سوال برای مقاله " لیزیک یا لازک کدام مناسب تر است؟ "

 1. ناشناس گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه
  و میخوام عمل کنم چون به شغل نظامی میخوام برم
  و باید بدون عینک باشم
  میگم من تو ۱۸یا ۱۹ سالی اقدام به عمل لازک یا لیزیک کنم خویه یا نه؟

  1. admin گفت:

   سلام. سن 18 سن مناسبی است.

 2. رضا سعیدی گفت:

  سلام و عرض ادب
  من و همسرم میخواستیم چشمامون رو عمل کنیم ولی هزینش برامون خیلی مهمه
  امکانش هست بفرمائید هر دوی ما هزینش چقدر میشه؟

 3. صدیقه گفت:

  سلام صدیقه هستم 27 سالمه منم حقیقتش چشام ضعیفه هم دوربین هم نزدیک بینو کمی تار میبینم میخوام عمل کنم مشکلم حل میشه تو این عمل

 4. معصومه گفت:

  سلام خسته نباشید دو سال عینک میزنم قبلنم چشمم تار میدیدم ولی از عینک بدم میومد تحمل میکردم نمیزدم دوسال عینک استفاده مبکنم چشم چپم نسبت ب چشم راستم ی کم کوچکتره مبخوام عمل کنم عینک بردارم مبتونم همزمان باهم چشم چپم عمل کنم دوتا چشمام ی اندازه باسه البته مادر زادی کوچک نیسنت ب خاطر افتادن بچگیم کنار چشمم لخیه زده اینجوری شده

 5. عباس گفت:

  سلام چشم من نزدیک بین بیشتر از دوربینی مشکل دارد ولی هم نزدیک بینی و هم دوربینی مشکل دارم ۴۹سال دارم و نمی تونن عینک نگه دارم مغازه خرازی دارم و نیاز به این عمل دارم لطفا راهنمایی بفرمایید تشکر

 6. فاطمه گفت:

  از چه سنی امکان عمل چشم وجود داره؟

 7. محسن جواهی گفت:

  مشاوره عمل میخوام

 8. سحر محمدی گفت:

  سلام من هر دو چشمم ۲ هست و چشم چپ م استیکمات ۱۵ سال هست عینک میزنم لازک میخوام کنم میشه در مورد ضربه بهم بگید چون دوتا بچه کوچیک دارم هزینه هم لطف کنید بگید

  1. admin گفت:

   سلام.
   قیمت عمل لیزیک و لازک در کلینیک چشم پزشکی نوآوران در سال 1400 برای هر دو چشم با 50 درصد تخفیف ویژه 3,500,000 تومان میباشد.
   ضربه برای همه چشمها آسیب زننده است . چه عمل کرده باشید چه نکرده باشید. فرقی ندارد.

 9. محترم گفت:

  سلام شماره چشم من ۵ونیمه ودوربین وسن
  من۴۲ وعکس قرینه گرفتم میتونم عمل کنم الان عمل لازک بهتره یالیزیک؟؟ممنون ازشما

  1. admin گفت:

   سلام. عکس قرنیه خود را از طریق چت آنلاین برای ما ارسال نمایید. لازک عملی مدرن تر هست.

   1. تاب گفت:

    سلام من چشمم ۵/۵ و ۱۱ است تنبلی هم دارد آیا لازم بهتر است یا لیزیک ؟ و آیا خطری دارد؟؟

 10. س گفت:

  سلام من شماره چشمم ۲و۵است ایا لازم بهتره یا عمل لیزک وخیلی هم استرس دارم لطفا راهنماییم کنید

  1. admin گفت:

   سلام. لازک بهتر است. اصلا جای نگرانی ندارد. کل نوری که روی چشم شما میتابد چند ثانیه است. و کل پروسه 10 دقیقه انجام میشود.

 11. حامد گفت:

  سلام
  برای کسانی ک قوز قرنیه دارن راهی هست ک عمل کنن؟

  1. admin گفت:

   سلام. اگر قوز قرنیه کم باشد میتواید عمل لیزیک کنید. اما برای درمان قوز قرنیه روشهای مختلفی هست. صفحه درمان قوز قرنیه را در سایت ما مطالعه کید.

 12. ناشناس گفت:

  شماره چشمم خیلی بالاست آیا دردوران شیر دهی میشه جراحی چشم انجام داد

  1. admin گفت:

   سلام. اگر 5 ماه از شیردهی بگذرد میتوانید.

 13. رضا گفت:

  سلام
  احتمال اینکه بعد از عمل دوباره نیاز به عینک باشه چقدر است

  1. admin گفت:

   سلام. بستگی به کاراکترهای مختلفی دارد. از جمله ترمیم پذیری و نوع قرنیه شما. نوع عیب انکساری چشمتان و خیلی مسائل دیگر. در معاینه ، دکتر آنها را با شما مطرح خواهد نمود.

  2. شبنم گفت:

   سلام وقت بخیر
   هزینه الان چنده؟؟
   ممنون

   1. حمید گفت:

    تنبلی چشم دارم چشام خیلی ضعیفی مادر زادی لرزش چشمی دارم با عمل خوب میشه

   2. admin گفت:

    سلام. متاسفانه لیزیک تنبلی چشم را درمان نمیکند.

 14. اریا گفت:

  سلام برای یک ورزش پر برخورد چه نوع عملی را توصیه میکنید؟

  1. admin گفت:

   سلام. اگر قرار است به چشمان شما مدام ضربه بخورد پیشنهاد میکنیم اصلا عمل نکنید.

 15. موسوی گفت:

  من که باور نمی کنم اینقدر هزینه کم باشه،چون تو شهرما 4میلیون هزینه لزیک است

  1. admin گفت:

   سلام. خدمت شما . افتخار نوآوران اینست که میتواند عمل لازک را با بیش از 50 درصد تخفیف انجام دهد. میتوانید صدها ویدئوی رضایتمندی مراجعه کنندگان به نوآوران را در صفحه ی رضایتمندی از کلینیک نوآوران مشاهده نمایید.

 16. حسین گفت:

  سلام و خسته نباشید چشم همسرم دوربین نزدیک 2/5 و 0/5 آسگمات دارن آیا لیزیک برایشان خوب هست یا لازک

  1. admin گفت:

   سلام. بله . چشم آستیگمات هم کاملا میتواند از عمل لیزیک و لازک استفاده کند. ( آستیگماتیسم 0.5 تا 6 در دیوپتر هرچشم ) .مهم ضخامت قرنیه و عدم قوز قرنیه ی شدید میباشد.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: