لیزیک مولتی فوکال (لیزیک Presby)
لیزیک مولتی فوکال (لیزیک Presby) نوع پیشرفته ای از جراحی لیزر برای تصحیح بینایی است که شکل سطح قرنیه چشم را برای ایجاد قدرت بینایی در فواصل مختلف تغییر میدهد. در حال حاضر آزمایشات بالینی در ایالات متحده بر روی این روش در حال انجام است، این روش برای سال های زیادی انجام شده و نتایج امیدوار کننده ای ارائه داده است. در حالی که مشخص نیست این روش مورد تایید FDA قرار بگیرد یا خیر اما در نهایت لیزیک مولتی فوکال می تواند گزینه انعطاف پذیر جدیدی برای اصلاح پیر چشمی باشد.

اگر شما دچار نزدیک بینی و پیر چشمی هستید ، ممکن است بتوانید بینایی نزدیک خود را بدون استفاده از عینک یا لنز با این روش بدست آورید. هیچ فردی در سن 40 سالگی نمیتواند پیر چشمی را تجربه نکند ، راهکارهای پیش رو شامل لنزهای مولتی فوکال ، لنزهای تماسی چند منظوره، لنزهای مصنوعی (IOLs برای عمل جراحی آب مروارید) و در حال حاضر جراحی لیزیک مولتی فوکال میباشد.


قسمتی از قرنیه بوسیله لیزیک مولتی فوکال تغییر شکل داده میشود تا وضوح بینایی را در فواصل دور ، متوسط و نزدیک فراهم آورد
بهترین شرایط برای انجام این روش


مبتلایان به پیرچشمی ، افرادی که دچار نزدیک بینی بوده و دارای مشکل در دیدن اشیاء نزدیک هستند.
• زمان پروسه: حدود 10 دقیقه در هر چشم
• نتایج: بینایی واضح در تمام فواصل بدون استفاده از عینک یا لنز
• زمان بهبودی : چند روز تا چند هفته
• لیزر اگزایمر قرنیه را به قسمت های مختلف برای بینایی نزدیک، دور و متوسط تغییر میدهد. سپس مغز شما تصمیم میگیرد که از کدام قسمت برای کدام بینایی استفاده نماید.
• در هر ناحیه از قرنیه ، شکست نور متفاوت است ، و این موضوع به افراد مبتلا به پیرچشمی اجازه می دهد تا بینایی مجدد مناسب را در تمامی فواصل به دست آورند، این بینایی شبیه به لنزهای مولتی فوکال است که برای پیرچشمی استفاده میشود.

در صورتی که لنزهای مولتی فوکال که روی سطح چشم قرار می گیرند ، می توانند حرکت کرده و باعث ایجاد اختلالات بینایی گردند. لیزیک مولتی فوکال زمینه ثابت و به طور مستقیم بر روی سطح چشم ایجاد می کنند. اما لنزهای مولتی فوکال و سایر لنزهای مصنوعی دارای طرح های مختلف هستند ، روش های مختلف در لیزیک مولتی فوکال برای تعیین دقیق چگونگی شکل قرنیه جهت به دست آوردن بهترین وضعیت بینایی برای پیرچشمی استفاده می شود.


اطلاعات بیشتر


مونوویژن اصلاح شده با نتایج آزمایشی بالینی لیزیک Presby
: در طول آزمایش های بالینی انجام شده با استفاده از مونوویژن اصلاح شده و لیزیک Presby نود و یک درصد از تمام بیماران نیاز به استفاد از عینک یا لنز را نداشته اند.
دکتر اینپسین ، که در آزمایشات بالینی ایالات متحده شرکت می کند، میگوید: "من این رویکرد را به دلیل امکان بازگشت آسان به تصحیح فاصله در صورت نیاز ، انتخاب میکنم ." "من احساس می کنم این روش نسبت به رویکرد های دیگر امن تر است، به طوری که محیط اطراف قرنیه برای فواصل دور و مرکز قرنیه برای بینایی نزدیک تصحیح میگردد.

"رویکرد دکتر اپشتاین مشابه رویکرد پزشک جراح انکساری فرانسه، تلاندرو میباشد، به طوری که یک برنامه نرم افزاری چند منظوره به نام Pseudo-Accommodative را توسعه داده و در بسیاری از کشورها به جراحان آموزش داده است. او تخمین می زند که بیش از ده هزار نفر این روش را انجام داده اند.
همچنین این پزشک میگوید که 80 تا 85 درصد از افرادی که تحت این روش قرار گرفته اند از نتایج آن راضی هستند و تنها حدود 10 درصد نیاز به جراحی مجدد دارند . همچنین درمان فن آوری لیزیک PAC بینایی خوبی را برای بیماران فراهم می کند و به شما اجازه می دهد به راحتی و بدون استفاده از عینک از کامپیوتر استفاده نمایید.


لیزیک Presby و بینایی نزدیک در مرکز


جورج ال. آلیو، استاد چشم پزشکی در اسپانیا اعلام نمود ، تصور میکند که لیزیک مولتی فوکال با مرکز قرنيه شکل گرفته براي نزدیک بینی و توسط محیط اطراف قرنیه برای بینایی دور محصور شده است.
همچنین این رویکرد به شما امکان می دهد بینایی خود را بهبود بخشید.این رویکرد موجب انحرافات کمتر نسبت به تخریب مرکز فاصله می شود. همچنین لیزیک مولتی فوکال نزدیک به مرکز ، شرایط بهتری برای بینایی نزدیک را فراهم مینماید.


لیزیک برای پیر چشمی بر اساس عیوب انکساری


بهترین روش لیزیک مولتی فوکال بستگی به عیوب انکساری چشم و میزان پیرچشمی دارد.
مدیر موسسه انکساری لیزر در کلمبیا ، از سال 2000 جراحی لیزیک را انجام داده است . او درمان لیزیک مولتی فوکال را در آزمایشات بالینی در یک سیستم لیزر اگزایمر برای جراحی لیزیک بیماران مبتلا به مشکلات بینایی در فواصل نزدیک انجام دادو یک رویکرد نزدیک به مرکز برای پیرچشمی با مشکلات بینایی ارائه نمود.


لیزیکPresby و مونوویژن اصلاح شده


در این رویکرد با استفاده از لیزیک Presby تنها در یک چشم، هرچند به میزان کمتر اما هنوز هم دچار مشکل در نزدیک بینی خواهید بود و در مقایسه با لیزیک مولتی فوکال ، وضعیت بینایی فواصل دور در مونوویژن بهتر میباشد.
اگر شما برای تصحیح بینایی ، رویکرد یکنواختی را انتخاب کنید، مشکل در فواصل نزدیک حل خواهد شد ، اگر چه برخی از مشکلات در فاصله های خیلی نزدیک گزارش شده است. اما اگر شما یک نجار یا دندانپزشک هستید، مشکلی برای شما وجود نخواهد داشت.
شایع ترین علائم مربوط به مونوویژن اصلاح شده ایجاد بینایی تار است و به این دلیل است که بینایی نزدیک توسط Presby تصحیح می شود و طبیعتا بینایی نزدیک شما بهتر از بینایی فواصل دور تصحیح میگردد.


یکی از پزشکان ، انجام لیزیک برای تصحیح بینایی دور ضروری دانست . بنابراین او از رویکرد لیزیک presby در یک چشم و لیزیک (سفارشی) هدایت شده در چشم غالب استفاده مینماید. او از این روش در سال 2003 به عنوان روشهای پیشگیری لیزیک استفاده نموده است.
همچنین وی افزود ، درصد خطای روش مونوویژن اصلاح ، به راحتی می تواند قبل از انجام روش آزمایش گردد. در حالی که به طور معمول مونوویژن مستقیما تنها دو نقطه کانونی (نزدیک و دور) را تصحیح مینماید، یکنواختی اصلاح شده با لیزیک مولتی فوکال ، یک نقطه کانونی ثانویه ایجاد میکند ، در غیر این صورت با یکنواختی غیر قابل دسترس خواهد بود.
او توضیح داد: "بینایی بیش از یک طیف گسترده از فواصل را دارد" همچنین استفاده از لیزیک presby در چشم غالب و فاصله ناشی از موج لیزیک در چشم غالب ، بسیار ساده تر است.


آیا لیزیک Presby میتواند معکوس گردد؟


یک روش اگر توانایی «معکوس کردن» نداشته باشد نیز در آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار می گیرد و عامل مهمی در ملاحظات FDA خواهد بود که می تواند به تایید لیزیک presby منجر شود.
دکتر اپشتاین گفت: "به نظر می رسد که ما تقریبا هرگز نیازی به معکوس کردن لیزیک نداریم.( و فقط بیماران خاصی این روش را نیاز دارند )ما این روش را بر روی بیمارانی که یک سال بعد از جراحی لیزیک دچار آب مروارد شده بودند انجام دادیم تا بتوانیم به جای ایمپلنت لنز از این روش استفاده نماییم.
همچنین جراحان انکساری دچار مشکلی شده اند که بایستی PRSB را با یک ناحیه مرکزی که برای بینایی نزدیک طراحی شده است معکوس کنند تا از یک ناحیه مرکزی که برای بینایی در فواصل دور تعیین شده استفاده کنند.


لیزیک مولتی فوکال چقدر موثر است؟


مطالعات انجام شده در مورد روشهای لیزیکpresby به طور پیوسته نتایج خوبی را نشان داده اند و اغلب بیماران به بینایی 10/10 دست یافته اند و قادر به خواندن روزنامه بدون نیاز به عینک بوده اند.
طی مطالعات انجام شده در مورد تصحیح مونوویژن با موج مولتی فوکال برروی چشم غالب و لیزیک Presby بر روی چشم غیر غالب ، مشخص شد91 درصد از افراد نیاز به استفاده از عینک در طول روز را ندارند.
اگر بینایی طبیعی شما به جز پیر چشمی قبل از لیزیک مولتی فوکال نرمال بوده است ، این امکان وجود دارد که بعد از عمل جراحی ، بینایی شما در فواصل دچار تاری گردد. این مشکل حتما اتفاق نخواهد افتاد و همچنین ممکن است وضوح بینایی کمتری داشته باشید و امکان دارد شب ها هاله نور در اطراف چراغها را مشاهده نمایید.

کاهش وضوح بینایی به این معنی است که در مشاهده اشیاء دور که دارای رنگ های مشابه هستند دچار مشکل خواهید بود . اما برخی تحقیقات نشان می دهند که کاهش وضوح بینایی بعد از لیزیک ممکن است موقتی باشد و در عرض سه تا شش ماه از بین خواهد رفت.
اگر بعد از عمل جراحی لیزیک مولتی فوکال، آب مروارید ایجاد گردد، هنوز قادر به عمل جراحی آب مروارید خواهید بود . اما تغییرات در قرنیه در طول جراحی لیزیک و تعیین قدرت لنز داخل چشمی ،+ برای نتایج بهتر بینایی بعد از عمل جراحی آب مروارید باعث می شود جراحی آب مروارید کمی به چالش کشیده شود.

بعد از جراحی آب مروارید ، این امکان وجود دارد که شما نیاز به استفاده از عینک داشته باشید و یا ممکن است شما نیاز به عمل جراحی مجدد قرنیه برای بهبودی در بینایی قابل قبول برای رانندگی و مطالعه داشته باشید.
در نهایت، هیچ تضمینی وجود ندارد که نتایج حاصل از جراحی لیزیک دائمی باشد. اگر نمره چشم با گذشت زمان تغییر نماید ، ممکن است در آینده نیاز به جراحی لیزیک مجدد وجود داشته باشد. یکی دیگر از عوارض ، ناتوانی در بینایی نزدیک حتی با استفاده از عینک یا لنز میباشد.

در نوآوران قیمت ارائه شده و تخفیف برای عمل لیزیک ، برای هر دو چشم شماست که این قیمت در ایران بی سابقه و منحصر بفرد میباشد. این تخفیف 50 درصدی برای عمل لازک چشم هم میباشد. در ضمن ما هزینه ی عکس قرنیه را هم در همان هزینه عمل لیزیک چشم پوشش داده ایم که این نیز هدیه‌ای ویژه از سوی ما به شما مراجعین محترم میباشد.تعیین وقت مشاوره رایگان

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: