لنزهای تماسی پس از لیزیک یا سایر جراحی های انکساری


اگر بعد از انجام لیزیک يا جراحي انکساري مجدد ، نتایج غير قابل قبول داشته باشيد یا اگر امکان جراحي يا افزايش قدرت لیزیک امکان پذیر نباشد ، ممکن است بخواهيد از لنزهاي قابل نفوذ اکسیژن (GP) يا لنزهاي هيبريدي جهت بهبود وضعیت بینایی استفاده نمایید.
سطح صاف و سخت این لنزها می تواند نواقص نوری را حتی اگراستفاده از عینک یا لنز های نرم نتواند پاسخگو باشد ، تصحیح نماید، اگر شما به دنبال بینایی دقیقی هستید، لنزهای قابل نفوذ اکسیژن یا لنزهای هیبریدی بهترین انتخاب هستند.


چرا وضوح بینایی من بعد از جراحی لیزیک مناسب نمیباشد؟


به طور کلی PRK ، لیزیک و سایر روشهای تصحیح بینایی بسیار موفقیت آمیز هستند. اخیرا طی بررسی های انجام شده در مورد جراحی لیزیک مشخص شد، بیش از 95 درصد از افرادی تحت جراحی لیزر قرار گرفته اند از نتایج جراحی رضایت کامل دارند.
اما این روش ها بینایی کامل را برای تمامی افراد فراهم نمیکند . نتایج جراحی به مقدار زیادی بستگی به قرنیه ، انرژی لیزر و وضعیت چشم دارند.
starbursts ، تابش نور خیره کننده و هاله بینی گاهی اوقات می تواند مشکلات و عوارض بعد از جراحی انکساری باشد.گاهی اوقات ممکن است لیزیک و سایر روش ها سبب ایجاد آستیگماتیسم نامنظم، بینایی تار و یا انحراف بینایی گردند.
در اکثر افرادی که بعد از جراحی انکساری دچار این عوارض میشوند ، مشکلات قابل تحمل هستند. در برخی افراد نیز مشکلات بینایی بعد از جراحی می تواند کیفیت کلی زندگی را با عوارض جانبی مانند فشار چشم، سردرد و مشکل رانندگی در شب کاهش دهند.


هنگامی که بعد از لیزیک نیاز به لنز وجود داشته باشد ، علت انجام جراحی چیست؟


در لیزیک و سایر روشهای تصحیح بینایی، با برداشتن مقادیر میکروسکوپی از بافت قرنیه ، شکل سطح جلوی چشم تغییر می یابد. گاهی اوقات این موضوع می تواند موجب بی نظمی در شکل قرنیه شود که می تواند بعد از جراحی ، بینایی شما را متمایز سازد.
این ناهماهنگی ها گاهی می تواند با روش لیزر تصحیح شود که به عنوان یک پیشرفت اصلاح شده تلقی میگردد. اما اگر قرنیه شما برای عمل جراحی دوم ضعیف باشد یا مشکلی دیگری وجود داشته باشد ، بهتر است از روش افزایش قدرت لیزیک استفاده نگردد، لنزهای تماسی GP یا ترکیبی ممکن است بهترین راه حل برای شما باشند.


لنزهای قابل نفوذ اکسیژن بعد از انجام جراحی


از آنجایی که این نوع از لنزها ، سخت و محکم هستند، بر خلاف لنزهای نرم که قرنیه را قرنطینه میکنند و شکل خود را از دست می دهند،این لنزها شکل خود را روی چشم حفظ میکنند.
این موضوع مهمی است زیرا فضای بین قرنیه و سطح پشتی لنز GP پر از اشک میباشد. این لایه اشک، بی نظمی اشک را روی سطح قرنیه ایجاد می کند که منجر به اختلالات بینایی می گردد. سطح جلویی صاف لنز GP به صورت اپتیکی سطح قرنیه نامنظم را جایگزین می کندو باعث از بین بردن تاری دید و انحرافات بینایی میگردد.
در مقایسه با این لنز ها، لنزهای نرم ، قابل انعطاف و مطابق با سطح قرنیه هستندو این به این معنی است که لنزهای نرمال نمیتوانند اثر انحرافی را از بین ببرند.
عینک های معمولی نیز هیچ کاری برای تغییر ناهنجاری های قرنیه انجام نمی دهند و نمی توانند مشکلات ناشی از این ناهنجاری ها را اصلاح کنند. عینکها معمولا می توانند فقط عیوب انکساری اولیه مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم منظم را رفع نمایند.


طرح های خاص لنز برای قرار دادن از جراحی


از آنجا که لیزیک و دیگر جراحی های لیزر می توانند به شکل قابل توجهی شکل قرنیه را تغییر دهند، استفاده از لنزها در چشم بعد از جراحی چالش بیشتری نسبت به قرار دادن لنز در یک قرنیه معمولی ایجاد خواهد نمود. در این شرایط، معمولا استفاده از لنز های قابل نفوذ گاز و یا هیبرید ویژه بهتر میباشد.
طرح های لنز GP اصلاح شده ممکن است شامل قطر لنز بزرگتر، اپتیک نازک یا طراحی ویژه باشند که در آن مرکز لنز به طور قابل توجهی پهن تر از محیط قرنیه (به نام طراحی هندسی معکوس) میباشد و شبیه به طرح های لنز مورد استفاده برای ارتوکراتولوژی برای اصلاح نزدیک بینی بدون جراحی میباشد.
بسیاری از چشم پزشکان توصیه می کنند برای افرادی که نیاز به ترمیم بینایی به روش غیر جراحی بعد از لیزیک دارند، لنزهای اسکلرال مناسب تر میباشد. این لنزهای بزرگ با قطر دیافراگم در سراسر سطح قرنیه غوطه ور هستند.


از آنجایی که لنزهای اسکلرال تمام قرنیه را پوشش می دهند، می توانند به طور موثر در اصلاح انحرافات قرنیه و آستیگماتیسم نامنظم موثر باشند. همچنین می توانند در از بین بردن علائم خشکی چشم بعد از جراحی مفید باشند. ابزارهای کامپیوتری مخصوص (که برای تنظیم تماس منظم مورد نیاز نیستند) معمولا برای اندازه گیری دقیق نقطه به نقطه از سطح قرنیه بعد از جراحی برای به دست آوردن بهترین تصحیح بینایی مورد نیاز هستند. این ابزار توپوگرافی قرنیه یا aberrometers نامیده میشود و از تکنولوژی مشابهی استفاده می کند که قرنیه را پیش از لیزیک و دیگر جراحی های اصلاح لیزر چشم اندازه گیری می کنند.
به دلیل پیچیدگی های این لنزها ، قرار دادن لنز بعد از جراحی انکساری معمولا زمان بر خواهد بود و شامل هزینه بالاتری نسبت به لنزهای تماس مستقیم هستند. همچنین اگر قبلا از لنزهای GP استفاده ننموده اید، آگاه باشید که سازگاری با آنها به جز لنزهای نرم کمی زمانبر است. ممکن است نیاز باشد از این لنزها حداقل روزی چند بار در روز برای چند روز متوالی جهت سازگاری استفاده نمایید.
قرار دادن لنزهای GP در چشم که تحت جراحی انکساری انجام میشود ، نیاز به مهارت های ویژه ای دارد که نیاز به لنزهای مناسب برای قرنیه های نامنظم ناشی از کراتوکونوس یا پیوند قرنیه خواهد بود. برای دستیابی به لنزمناسب و بدست آوردن راحتی و دقت بینایی مناسب ، ممکن است نیاز به تعویض چند لنز باشد. برای بدست آوردن بهترین نتایج ، ممکن است لازم باشد از پزشک خود بخواهید تا شما را راهنمایی و مشورت نماید.


لنزهای هیبریدی و عینک های با کیفیت بالا


جایگزینی لنزهای قابل نفوذ اکسیژن برای تصحیح بینایی بعد از جراحی چشم، شامل لنزهای هیبرید و عینک های با کیفیت بالا هستند.
لنزهای هیبرید برای ارائه بهترین بینایی: شامل تصحیح انحراف اپتیکی توسط یک لنز GP سخت و محکم و راحتی استفاده آن در مقایسه با لنز نرم طراحی شده اند.
در اغلب موارد، لنزهای هیبریید به طور موثر به عنوان لنزهای قابل نفوذ اکسیژن ، وظیفه تصحیح اختلالات بعد از جراحی چشم را انجام داده ، و ممکن است سازکاری افراد با لنزهای GP راحت تر باشد.
در حال حاضرتنها سازنده لنزهای هیبریدی مورد تایید FDA در ایالات متحده توسط SynergEyes میباشد.
عینک های با کیفیت بالا نوع جدیدی هستند که به طور موثر می توانند عیوب انکساری جزئی را که ممکن است بعد از جراحی باقی بمانند را تصحیح نمایند. به خصوص اگر شما دارای اختلالات شدید قرنیه نیستید و از ایده استفاده از لنز بعد از جراحی چشم استقبال نمیکنید ، گزینه مناسبی برای شما میباشد.
همچنین لنز های دیجیتال ، لنز های عینک با وضوح بالا با تکنولوژی پیشرفته هستند که سطوح انعکاسی دقیق تر بر روی لنزهای عینک را تولید می کنند که نسبت به ابزار سنتی ، موارد استفاده بیشتری دارند.
برای برخی از افراد ، حتی اگر قبلا جراحی بینایی داشته باشند ، لنزهای با وضوح بالا به آنها بینایی بهتری در مقایسه با لنز عینکهای معمولی برای انواع مختلف فعالیتها ، از جمله رانندگی شبانه ارائه می دهند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اصلاح بینایی بعد از جراحی چشم و تعیین اینکه کدام روش برای شما مناسب تر است، با پزشک مشورت نمایید.
تعیین وقت مشاوره رایگان

دیدگاه ها بسته شده است