کریستالنز / IOL های انطباق پذیر


کریستالنز و Trulign Toric، لنزهای داخل چشمی هستندکه پیرچشمی و همچنین عیوب انکساری رایج چشم را تصحیح مینمایند و در مقایسه با جراحی انجام شده با IOL های چندکانونی معمولی امکان افزایش بینایی شفاف و کاهش نیاز به عینک بعد از جراحی آب مروارید را ایجاد میکنند.
در حال حاضر، کریستالنز و Trulign Toric تنها IOL های پیشگیری از پیرچشمی مورد تایید توسط FDA برای جراحی آب مروارید هستند که نزدیک بینی را با یک فرایند تمرکز به نام انطباق پذیری بهبود می بخشند. به همین دلیل است که آنها به عنوان "IOL انطباق پذیر" طبقه بندی می شوند.
در حال حاضر هر دو لنز عنوان شده در دسترس میباشند و توسط Bausch و Lomb تولید می شوند.


انطباق پذیری یعنی چه؟


انطباق پذیری فرایندی است که چشم را قادر می سازد تا قدرت تمرکز خود را برای ارائه بینایی شفاف در تمام فواصل تنظیم نماید.
این لنزدر مجاورت لنز داخل چشم و عضله دایره ای به نام عضله مویی که لنز را احاطه کرده است قرار میگیرد،. عضلات لنز و عضلات مویی به وسیله یک سری از فیبرهای 360 درجه که (زونول های سیلیاری) نامیده می شوند که از عضله مویی به کپسول لنز نازک که لنز را محصور می کند، گسترش می یابد. عضله مویی، زونول های مویی و کپسول لنز، لنز را در موقعیت مناسب خود جهت ایجاد بینایی ماسب نگه می دارند.
در یک چشم طبیعی (بدون پیرچشمی یا آب مروارید)، این روند با تغییر ضخامت لنز طبیعی ، قدرت تمرکز چشم را تنظیم می نماید.
هنگامی که عضله مویی ریلکس است ، لنز مسطح می شود تا بینایی شفافی را ارائه نماید. هنگامی که عضله مویی مشکل پیدا نماید، لنز ضخیم تر شده و برای بزرگنمایی اضافه برای بینایی نزدیک، منحنی می گردد.
در چشم یک فرد جوان ، انطباق پذیری اساسا فوری و بدون دردسر است. همانطور که در سنین پایین ، لنز انعطاف پذیری کمتری دارد ، باعث از بین رفتن بینایی نزدیک میگردد که علائم مشخصی از پیرچشمی در افراد بالای 40 سال مشهود است.


IOL های انطباق پذیر چگونه کار میکنند


در طول جراحی آب مروارید، یک سوراخ دایره ای در قسمت قدامی کپسول لنز ایجاد می شود تا جراح بتواند لنز طبیعی چشم که کدر شده است را جدا نماید. این مرحله کپسولوتومی قدامی نامیده می شود.

بخش محیطی و خلفی کپسول لنز که دست نخورده باقی مانده، تشکیل یک کیسه تا حدی باز است را میدهد، لنز در داخل این قسمت برای بازگرداندن تمرکز قدرت به چشم قرار دارد.
تمام IOL ها یک منطقه اپتیکی مرکزی دارند، که محیطی (به نام فناوری لمسی) ایمپلنت لنز را درون کپسول لنز محافظت می کند ، تفاوت اصلی بین IOL چندکانونی معمولی و IOL های انطباق پذیر در طراحی فناوری لمسی است.
در یک IOL معمولی ، فناوری لمسی طراحی شده است تا قسمت اپتیکی ایمپلنت را ثابت نگه داشته و بدون چرخش یا حرکات قدامی خلفی بتواند بینایی را تحت تأثیر قرار دهد.
در IOL های انطباق پذیر، فناوری لمسی برای نگهداشتن IOL به صورت امن در محل و جلوگیری از هر حرکت چرخشی طراحی شده است ، اما legs انعطاف پذیر میباشد به طوری که اجازه می دهد بخش نوری IOL با انقباض عضله مویی کمی به جلو حرکت کند. به این ترتیبIOL انطباق پذیر می تواند طیف وسیعی از بینایی را بعد از جراحی آب مروارید ایجاد نماید و بینایی نزدیک را نسبت به آنچه که ممکن است با یک روش IOL چند کانونی معمولی امکان پذیر باشد، بدون استفاده از عینک فراهم نماید.


کریستالنز در مقایسه باTrulign Toric


IOL های کریستالنز و Trulign Toric در طراحی بسیار شبیه به هم هستند و هر دو پیرچشمی را تصحیح مینمایند. تفاوت اصلی بین این دو که مورد تایید FDA نیز میباشد این است که Trulign Toric می تواند آستیگماتیسم و همچنین نزدیک بینی یا دوربینی را نیز تصحیح نماید.


مزایا و محدودیت ها


اگر چه کریستالنز و Trulign Toric طیف گسترده ای از بینایی شفاف را در مقایسه با لنزهای داخل چشمی مونوفوکال معمولی ارائه می دهند اما احتمالا شما هنوز هم نیاز به استفاده از عینک در فواصل نزدیک خواهید داشت. گفته می شود، اکثر افرادی که از این IOL ها به صورت مناسب شرایط خاص خود استفاده می کنند، بعد از جراحی آب مروارید بعلت عدم استفاده از عینک از نتایج بدست آمده بسیار راضی هستند.


نوع دیگری از IOL های اصلاح پیرچشمی که جایگزینی برای IOL های انطباق پذیر است ،گروه IOL های چندکانونی هستند. مانند لنزهای چندکانونی ، این IOL ها نیز دارای قدرت زیادی هستند که با بزرگنمایی در مناطق خاصی از لنز برای بهبود بینایی نزدیک مناسب هستند.
هر دو دسته لنزهای اصلاح پیرچشمی یعنی IOLهای انطباق پذیرو IOL های چندکانونی دارای مزایا و محدودیت هایی هستند. به طور کلی، هرچند که هر دو بینایی شفافی را در مقایسه با IOL های چندکانونی معمولی گسترش می دهند اما به نظر می رسد که دارای دوربینی مناسب تری نسبت به لنزهای چند کانونی میباشند و IOL های چند کانونی برای بینایی بهتر نسبت به IOL ها توان بیشتری دارند.
جراح آب مروارید می تواند به شما در تصمیم گیری جایگزینی IOL ها یا IOL های چند کانونی مناسب برای نیازهای خاص شما در طول معاینه قبل از جراحی چشم و مشاوره کمک نماید.


هزینه IOL های انطباق پذیر


کریستالنز و Trulign Toric لنزهای انطباق پذیر داخل چشمی هستند و از این رو هزینه های بالاتری نسبت به IOL های چندکانونی معمولی دارند. همچنین به طور معمول هزینه اضافی این IOL های اصلاح پیرچشمی توسط سازمان های بیمه پوشش داده نمیشوند.تعیین وقت مشاوره رایگان

دیدگاه ها بسته شده است