عمل رینگ قرنیه چیست؟


عمل رینگ قرنیه (عمل ایمپلنت قرنیه) نوعی جراحی سرپایی برای اصلاح قرنیه چشم توسط "رینگ های داخل چشمی" میباشد. رینگ های داخل چشمی یا ایمپلنت، گزینه ای از جراحی است که در درجه اول برای درمان قوز قرنیه استفاده می شود.
رینگ های داخل چشمی ، دو قطعه کوچک و شفاف به شکل هلال هستند و از نوعی پلیمر پلاستیکی ساخته شده اند که وارد قرنیه می‌شوند تا سطح جلویی چشم را تغییر دهند.رینگ های داخل چشمی برای کاهش یا از بین بردن نزدیک بینی و آستیگماتیسم در بیماران مبتلا به قوز قرنیه ارائه شده است که جایگزین عملکردی است که با لنز یا عینک به دست می آید.در اوایل سال 2006، FDA به طور رسمی تایید کرد رینگ های داخل چشمی ، دستگاه های درمانی هستند که می توانند جایگزین ایمپلنت قرنیه گردند. ایمپلنت قرنیه برای اصلاح چشم در دراز مدت طراحی شده است. اگر شما جزء 4 درصد از افرادی هستید که از این وضعیت رضایت ندارند، می توانید از رینگ های داخل چشمی استفاده نمایید.

رینگ های داخل چشمی را می توان با ایمپلنت های مختلف جایگزین کرد و یا از آن استفاده نکرد. اگر نمره چشم شما با بالا رفتن سن تغییر می کند، شما می توانید آنها را بسته به سنتان جایگزین نمایید. اگر این رینگ ها از چشم جدا شوند، در عرض سه ماه وضوح بینایی تمایل به بازگشت به حالت قبل از عمل جراحی خواهند داشت .افرادی که از رینگ های داخل چشمی استفاده نموده اند، نتایج به دست آمده خوبی برای بینایی داشته اند و همچنین گزارشی از وجود عوارض یا مشکلات ارائه ننموده اند.


رینگ های داخل چشمی چگونه کار می کنند؟


رینگ های داخل چشمی برای درمان نزدیک بینی ، وضعیت بینایی را با صاف کردن سطح قرنیه ، برای تغییر اشعه های نور بهبود میبخشند. برای درمان قوز قرنیه ، رینگ های داخل چشمی با مسطح کردن قسمت شیب دار قرنیه ، برای کاهش اعوجاج بینایی استفاده میشوند. رینگ های داخل چشمی از همان مواد زیست تخریب پذیر موجود در لنزهای چشم که برای جراحی آب مروارید استفاده می شوند ساخته شده اند، بنابراین اثرات نامطلوب این مواد کم یا بدون اثر است.


بهترین شرایط برای انجام عمل رینگ قرنیه


قوز قرنیه، ضعیف بینایی با عینک یا لنز
• زمان پروسه: حدود 15 دقیقه در هر چشم
• نتایج: بینایی واضح بدون استفاده از عینک یا لنز
• زمان بهبودی: چند روز تا چند ماه
• هزینه: بسته به شرایط چشم متغیر میباشد

در موارد بسیار کمی نیز ممکن است ، تحریک پذیزی چشم، بلفاریت یا رشد غیر طبیعی عروق خونی در قرنیه (نئوواسکولاریزاسیون) رخ دهد. علاوه بر این احتمال دارد حدود 5 درصد از بیماران مبتلا به قوز قرنیه درمان نشوند.

عمل رینگ قرنیه چگونه انجام میشود؟این روش حدود 15 دقیقه طول می کشد و به صورت سرپایی انجام می شود. اما بعد از جراحی باید به خانه بروید و استراحت نمایید. قبل از عمل جراحی رینگ قرنیه ، پزشک از قطره های بیحسی موضعی در چشم استفاده میکند و احتمالا برای بیمار، آرامبخش نیز تجویز خواهد شد.

در طی این روش، جراح یک سوراخ بین لایه های استرومای قرنیه (خارج از منطقه اپتیکی مرکزی) ایجاد می نماید. سپس جراح، ضخامت حلقه مناسب را انتخاب می کند. حلقه‌ی ضخیمتر در رینگ های داخل چشمی، به معنای مسطح شدن قرنیه است که باعث افزایش تصحیح بینایی می گردد. پس از وارد نمودن یک یا دو حلقه به شکل هلال به داخل سوراخ ایجاد شده در چشم ، این روند به اتمام میرسد.


وضعیت بیمار بعد از عمل جراحی رینگ های داخل چشمی

پس از عمل رینگ ، برای مدتی در مرکز جراحی خواهید بود و سپس به منزل خواهید رفت . بسیاری از افراد، در دقایق اول بعد از جراحی ، بینایی واضحتری دارند. ممکن است برای چندین روز نیاز به آرامبخش یا داروهای تسکین دهنده باشد. شما وجود حلقه را احساس نخواهید کرد، زیرا آنها در قسمت انتهای عصب قرنیه قرار دارند. افراد دیگر نمیتوانند این حلقه ها را ببینند مگر اینکه به چشمان شما خیلی نزدیک باشند.

تایج این جراحی به میزان قوز قرنیه در هر فرد بستگی دارد. ممکن است افراد مبتلا به قوز قرنیه‌ی، خفیف نیازی به تصحیح مجدد بینایی نداشته باشند و افراد مبتلا به قوز قرنیه متوسط ، نیاز به استفاده از عینک یا لنز برای بهبود بینایی داشته باشند. ممکن است برای موارد پیشرفته تر، از لنزهای قابل نفوذ اکسیژن (مانند لنزهای اسکلرال ) برای افزایش بینایی یا جلوگیری از پیوند قرنیه استفاده گردد.


رینگ داخل چشمی می تواند در تغییر شکل قرنیه و مسطح کردن مخروط ناشی از قوز قرنیه، بسیار موثر باشد. اما این روش نمی تواند روند پیشرفت قوز قرنیه ناشی از تضعیف کلاژن (پروتئین ساختاری) درون بافت قرنیه را متوقف نماید.
نوعی روش برش قرنیه (CXL) وجود دارد که ترکیبی از محلول موضعی ویتامین B (ریبوفلاوین) و کنترل نور UV تحت کنترل میباشد و برای تقویت بافت قرنیه و ایجاد بافت استفاده می شود. در بعضی موارد CXL یا عمل کراسلینک ، در ترکیب با ایمپلنت برای بهترین درمان در قوز قرنیه پیشرفته استفاده می شود.


نتایج آزمایشات بالینی در رینگ های داخل چشم برای قوز قرنیه


آزمایشات بالینی قوز قرنیه و دیگر اختلالات نازک شدن قرنیه، نتایج دلگرم کننده ای را نشان داده اند. در مطالعه انجام شده از 58 چشم معاینه شده از 43 بیمار مبتلا به قوز قرنیه ، متوسط میزان بینایی اصلاح نشده ضعیف تر از 10/2 ، بعد از جراحی رینگ داخل چشم به 10/6 بهبود یافت ، و مقدار متوسط آستیگماتیسم قرنیه بعد از این روش از 3.3D به 1.9D کاهش یافت.
مطالعات انجام شده راجع به رینگ های داخل چشمی برای درمان نازک شدن قرنیه و التهاب (اکتازیا) که یک عارضه جراحی لیزیک میباشد، گویای وضوح بینایی غیرقابل اصلاح ، از کمتر از 10/2 با انجام این روش به 10/5 و یا بیشتر بهبود یافته و 90 درصد از بیماران بهبود یافته اند.
همچنین مطالعات درمورد اثربخشی رینگ های داخل چشمی برای درمان قوز قرنیه بعد از عمل لیزیک، نشان داد که استفاده از رینگ های داخل چشمی ، باعث تصحیح بهتر و بیشتر بینایی شده است.

طبق تحقیقات انجام شده بر روی 452 نفر، استفاده از این روش برای تصحیح نزدیک بینی ، 12 ماه بعد از عمل جراحی، 97 درصد از چشم را درمان نموده که به بینایی 10/5 یا بهتر دست پیدا کرده بودند و 74 درصد نیز بینایی 10/10 را بدست آورده بودند. و فقط کمتر از 9 درصد از بیماران درمان نشده بودند که وضعیت چشمهای آنها تصحیح کم داشته و یا تصحیح نشده بود. اما هیچ نوع عوارض جدی به سرغ آنها نیامد.
یکی از مزایای این روش این است که در صورت لزوم می توان حلقه را حذف نمود. به عبارت دیگر اگر نتایج این روش مطلوب نباشد ، این روش برگشت پذیر است. یک مطالعه در مورد برگشت پذیری این روش برای اصلاح نزدیک بینی ارائه شده است که در طول سه ماه بعد از جدا نمودن حلقه ، در تعداد 20 از 21 چشم ، به 1D از عیوب انکساری قبل از عمل خود بازگشتند و هیچ عوارض جراحی و یا بعد از عمل وجود نداشته است.


آیا شما شرایط انجام عمل رینگ برای قوز قرنیه را دارا هستید یا خیر؟


اگر میخواهید از این روش برای درمان قوز قرنیه استفاده کنید، اولین گام شما این است که به پزشک متخصص در این روش مراجعه نمایید. او چشمان شما را بررسی می کند و معایناتی را نیز انجام خواهد داد تا تعیین کند که آیا این روش به بهبود بینایی شما کمک می کند یا خیر.
اگر شما علاقه مند انجام این روش برای تصحیح نزدیک بینی هستید، باید حداقل 21 سال سن داشته باشید و نمره چشمان شما تثبیت شده باشد و بیش از -3D نزدیک بینی و بیش از 1D آستیگماتیسم داشته باشید. بعد از بررسی های انجام شده ، پزشک در این مورد به شما مشورت خواهد داد .

هزینه عمل رینگ قرنیه


هزینه های عمل رینگ قرنیه بسته به شرایط چشمان شما ، متفاوت خواهد بود. از اینروی چشمان شما میبایست بطور دقیق توسط متخصص چشم معاینه شود و قرنیه شما کاملا مورد بازبینی و معاینه قرار بگیرد. سپس پزشک میتواند درمورد راه درمانی شما اظهار نظر نموده و چنانچه واجد شرایط عمل رینگ باشید ، شما را از هزینه های عمل رینگ قرنیه آگاه نماید. برای گرفتن نوبت جهت معاینات اولیه میتوانید با کلینیک نوآوران با شماره 02144457285 تماس حاصل فرمایید.تعیین وقت مشاوره