سوالات پیرامون علل خشکی چشم و عوامل خطرسوالات پیرامون علل خشکی چشم و عوامل خطر


در این صفحه به سوالات شما عزیران پیرامون خشکی چشم و روشهای درمان خشکی چشم پاسخ داده شده است.

علل خشکی چشم و عوامل خطر

سوال : من 20 سال از لنزهای نرم استفاده کرده و در طول شب آنها را از چشمانم خارج نموده ام ، به جزمسافرت های هوایی طولانی (10 ساعت به بالا) که فراموش کرده ام لنزها را از چشمانم خارج نمایم و در چشمانم احساس سوزش کرده ام که تحملش بسیار دردناک بوده است . این اتفاق زمانی رخ میدهد که من از لنز استفاده مینمایم . و گاهی اوقات پس استفاده از عینک ، پیش از فرود لنزهایم را برداشته ام . تنها راه این است که لنز را در اسرع وقت از چشمانم جدا نمایم . من نمیتوانم مرجعی آنلاین برای این مشکل پیدا کنم

پاسخ : به عنوان کسی که پرواز مکرر داشته می توانم خشکی کابین هواپیما را تایید کنم . اگر چه در هواپیماهای جدیدتر شرایط بهتر است ، رطوبت هوای بسیار کم می تواند بر روی لایه اشک و سطح چشم تاثیر بگذارد. اکثر مردم در پرواز های طولانی نیز کار صحیح را انجام میدهند ، اما استفاده از لنز می تواند به سرعت تبخیر اشک کمک نماید ، تشخیص من برای شما خشکی چشم تبخیری است که این بیماری منجر به ایجاد اختلالات قرنیه میگردد. درد، سوزش، جداشدگی و حساسیت به نور، نشانه های این بیماری هستند، چرا که آنها باعث آسیب یا تحریک به سطح چشم می شوند. بدون معاینه نمیتوان نظر قطعی داد اما من معتقدم که علت اصلی آن اختلال عملکرد غدد meibomian gland dysfunction (MGD) میباشد که باعث ایجاد تب خشکی چشم می گردد. استفاده از لنز این مسئله را تشدید می کند و قرار دادن آنها شما را تحت فشار قرار میدهد ، همچنین اگر مشکل قابل توجهی وجود داشته باشد این اتفاق بدون لنز نیز رخ خواهد داد .
به توصیه های زیر توجه نمایید:
1. مراقبت کامل از چشم را فرا گرفته و تمام موارد و علائم خود را در هواپیما با پزشک مطرح نمایید .
2. اگر در طول پروازاستراحت میکنید (پروازهای 10 ساعت و بالاتر که بهتر است این کار را انجام دهید)، یک نفر همراه داشته باشید تا ببیند آیا با چشمان کاملا بسته میخوابید یا با چشمان نیمه باز . قرار گرفتن در معرض محیط های کم رطوبت می تواند درد ناگهانی و شدید را به همراه داشته باشد.
3. سعی کنید در طول پرواز به ویژه در پروازهای طولانی از لنز استفاده نکنید.
4. حداقل یک بار در طول پرواز از قطره خشکی چشم lipid base ، مانند Systane Balance یا Refresh Optive Advanced Formula استفاده نمایید. توجه داشته باشید استفاده از قطره و لنز به صورت همزمان توصیه نمی شود.
5. اگر شما مجبور به استفاده از لنز در طول پرواز میباشید ، از لنزهای یکبار مصرف استفاده کنید . متاسفانه بسیاری از مشکلات خشکی چشم پیشرفته بوده و عدم درمان مناسب باعث بدتر شدن اوضاع می گردد . اگر وضعیت MGD باشد، باید هر چه سریعتر درمان آغاز گردد. اگرچه در حال حاضر مشكلات شما به هواپيما محدود مي شود اما لازم است برای آسوده خاطر بودن در طول سفر به پزشک مراجعه نمایید .

سوال: دلایل خشکی چشم چیست؟ آیا تحریک چشم منجر به خشکی چشم میشود؟

پاسخ : علل زیادی برای خشکی چشم وجود دارد و با یک پاسخ کوتاه نمیتوان دلایل آنرا بیان نمود ، پیشنهاد میکنم بخش مربوط به سؤالات و پاسخهای مربوط به خشکی چشم را در این وبسایت مطالعه نمایید تا درک بهتری از این شرایط بدست آورید. پلک زدن های پیاپی به طور معمول مرتبط با استرس میباشد وبه خشکی چشم ارتباطی ندارد .

سوال: در تابستان گذشته چشمان من به طور ناگهانی از گوشه های داخلی ، دچار سوزش، خارش و آبریزش گردید. زمانی که به چشم پزشک مراجعه کردم ، ایشان برای من خشکی چشم را تشخیص داد ، انواع قطره ها و مکمل های روغن کریل را استفاده نمودم اما تاثیری نداشت و کمکی به من نکرد .
وقتی زمستان شروع شد علائم خشکی چشم من کاملا از بین رفتند و من هیچ مشکلی نداشتم. در حال حاضر با گرم شدن هوا علائم مجددا تکرار شده و من را دچار مشکل نموده است ، امشب وقتی درب فر را برای تست کیک باز کردم و حرارت به چشمانم رسید ، چشمانم تحریک شد و من نمی توانستم آنها را باز نگه دارم .این مشکل بزرگ به طور جدی در زندگی من تاثیر گذاشته است و درست مانند تابستان گذشته مجبور هستم برای مسافت های کوتاه نیزاز ماشین استفاده نمایم چون وضعیت خشکی چشمانم بسیار بد میباشد .

پاسخ : من می دانم این بیماری چقدر عذاب آور میباشد. علائم شما مربوط به خشکی چشم است اما کمی عجیب و غریب میباشد و بدون بررسی و معاینه ، اظهار نظر قطعی بسیار سخت میباشد .در اغلب جاها معمولا در فصل تابستان خشکی چشم افزایش می یابد ، در زمستان رطوبت بیشتر شده ودرگرما محیط خشک می شود. آلرژی ها معمولا در فصول گرم افزایش می یابند ، معمولا خارش یکی ازشایع ترین علائم آلرژی میباشد.
علائم گفته شده توسط شما در آشپزخانه خانه تان ، یکی از نشانه های خشکی تبخیری چشم میباشد که معمولا ناشی از اختلال غدد میبومیا است. شما می توانید از Systane Balance و Alcon یا Refresh Optive Advanced و Allergan برای بهبودی چشمانتان استفاده نمایید ، زیرا هر دو برای کمک به این مشکل ساخته شده اند. اگر نتیجه نگرفتید پیشنهاد می کنم به یک پزشک متخصص کنترل خشکی چشم مراجعه نمایید .

سوال : چرا چشمان من پس از شنا در استخر دچار خشکی میگردد؟ آیا درمان خشکی چشم در خانه ارزان است؟ من دچار دوبینی هستم و واقعا چشمانم بسیار تحریک پذیر است .

پاسخ: عینک برای محافظت چشم از میکروارگانیسم های مضر و تحریک مواد شیمیایی استخر کمک می کند.آب استخر معمولا شامل مواد شیمیایی است که کاملا ناملایم هستند.این افزودنی ها رشد گیاهان مختلف را کاهش می دهند و اغلب به بافت های حساس چشم آسیب می رسانند.بایستی در استخر از عینک شنا استفاده گردد و من توصیه می کنم از یک عینک خوب و راحت برای محافظت از چشمتان در برابر مواد شیمیایی استخر استفاده نمایید .

چند سال پیش در یک سانحه آسیب شدیدی بر سر من وارد شد ، از جمله (کوری دائمی در یک چشم). همچنین چشم چپ من نیز دچار خشکی میباشد. اما هر وقت که عرق می کنم دچار آبریزش چشم میگردم ! آیا این یک وضعیت شناخته شده است ؟ آیا برای خشکی چشم درمانی وجود دارد؟ (با ریزش اشک از چشمم احساس ناراحتی شدیدی میکنم )

پاسخ: بابت سانحه ای که برایتان اتفاق افتاده است بسیار متاسف شدم . از دست دادن یک چشم بسیار دردناک است. در طول سالها بیماران بسیاری که در معرض ابتلا به خشکی چشم بودند که جهت درمان مراجعه میکردند . برخی از آنها با مراقبت زیاد از چشمهایشان معمولا بهبودی یافتند . برای ادامه زندگی باید مراقب چشمهای خود باشید، که این مراقبت شامل معاینه های منظم چشم میباشد.
در بیماران مبتلا به خشکی چشم ، سوزش چشم رایج است، اما به نظر من شما در حال حاضراز عوارض ناشی از سانحه رانندگی رنج میبرید و این موضوع می تواند منجر به خشکی چشم گردد ، اما در این مورد شما باید وضعیت اعصاب خود را بهبود بخشید. این موضوع باید مورد ارزیابی قرار گیرد، اما به نظر من این عوارض میتواند ناشی ازبازسازی ناهماهنگ اعصاب باشد و این ناراحتی مربوط به جداشدگی مخاط نمیباشد و نیاز به درمان ندارد . همچنین ممکن است شما خشکی چشم نیز داشته باشید که باید درمان گردد. در هر صورت، جهت اطمینان به پزشک مراجعه نمایید . -

سوال : چند سال پیش بیماری بلفاریت شبکیه برای من تشخیص داده شد. در طی ماه گذشته در شبکیه ام اشک زیادی وجود داشته است. من یک قرص ضد افسردگی به نام Pristiq مصرف مینمایم ، آیا مصرف این دارو میتواند باعث ایجاد مشکل در شبکیه گردد؟ آیا در ایران کسی وجود دارد که در چگونگی محافظت از چشم من را راهنمایی ام کند ؟ چشم پزشک ها علت ایجاد اشک ها را نمیدانند و به من گفته اند هیچ راه درمانی وجود ندارد .

پاسخ: بعید به نظر می رسد بیماری شما بلفاریت و اشک های شبکیه باشد . به همین ترتیب هیچ ارتباطی بین Pristiq و اشک های شبکیه وجود ندارد . با این حال باید آزمایشات شبکیه منظم داشته باشید تا مطمئن شوید که اشک های اضافی در شبکیه شما ایجاد نمی شود. اگر علائم احتمالی جداسازی شبکیه، از جمله افزایش فلوتر چشم ، لرزیدن ، حاله یا تغییر رنگ بینایی دارید ، باید مراقب باشید.
کلینیک نوآوران دارای بهترین متخصصین شبکیه در ایران است. من نمی توانم به شما شخص خاصی را جهت درمان معرفی کنم اما معتقد هستم در حال حاضر شما باید جهت مراقبت از چشمهایتان به یک متخصص شبکیه مراجعه نمایید .

سوال : من دچار خشکی چشم خفیف هستم و در حال حاضر در آب و هوای بسیار خشکی زندگی می کنم که در طی تابستان می تواند رطوبت 9 درصد و دمای بالاتر از 100 درجه را داشته باشد ، دکتر من به گفته است این شرایط میتواند لایه اشک چشمانم که بسیار نازک است را به سرعت تبخیر نماید و ممکن است مبتلا به بلفاریت نیز گردم.
من بازنشسته هستم، بنابراین نقل مکان به جای دیگر برایم کار مشکلی نیست. من فکر میکنم باید به سمت خلیج فارس به یک شهر کوچک حرکت کنم، آنجا آلودگی کم، رطوبت بالا، ارتفاع بسیار کم و درجه حرارت نسبتا متوسطی در زمستان دارد. آیا این وضعیت به بهبود خشکی چشم من کمک می کند ؟همچنین مصرف چه قطره هایی برای من مفید است ؟ دکتر برای من Restasis را پیشنهاد کرده است اما بسیار گران میباشد .

پاسخ: دقیقا می دانم که نوع محیطی که در حال حاضر در آن زندگی می کنید. گرم و خشک میباشد و مسئله تبخیر یک مشکل عمده به حساب می آید. شما خوش شانس هستید که میتوانید به آسانی نقل مکان کنید . اکثر مردم این شرایط را ندارند . خبر خوب این است که حرکت به یک منطقه با رطوبت بالا ، ارتفاع پایین و آلودگی کم مفید میباشد، اما ممکن است به طور کامل نتواند مشکلات شما را حل کند و این بستگی به سطح سلامت چشم و به ویژه سلامت و عملکرد غدد میبینیم شما دارد. این غدد باعث ایجاد یک ماده روغن مانند می شود که از تبخیر اشک جلوگیری می کند و باعث می شود اشک ها تثبیت گردند.
بهترین درمان برای اختلال عملکرد غدد meibomia (که بر مبنای توضیحات شما فرض شده) LipiFlow است ، یک روش توسعه یافته توسط TearScience که باعث بازگرداندن عملکرد به غدد میگردد. قطره ها، بهترین روغن های حاوی ترشح غدد میبومین را ایجاد می کنند. آنها شامل فرمول Systane Alcon's و Opal Advanced Allergan میباشد. FreshKote نیز یک محصول Rx است که ممکن است مفید باشد. همچنین ممکن است نقل مکان به خانه جدید به شما کمک کند ، تصمیم بگیرید که آیا این بیماری توجیه کافی برای نقل مکان به محل جدید را دارد یا خیر .

سوال : در حال حاضر بیش از دو ماه است که دچار خشکی چشم هستم . الان به مدت یک هفته است که بهتر شده ام اما هنوز چشمانم به حالت طبیعی بازنگشته است . این اتفاق اغلب در طول زمستان رخ میدهد ، اما من احساس می کنم دلیلش خشکی چشم طولانی مدت بوده و خشکی چشمانم موقت نمیباشد . آیا خطر جدی چشمان من را تهدید میکند ؟

پاسخ: اغلب خشکی چشم به علت عدم عملکرد یک یا چند سیستم حفاظتی بوده که باعث می شود چشم ها مرطوب نگردد. خشکی فصل درزمستان یا تابستان بیشتر میباشد ، محیط های خشک و یا مناطق مرتفع ، از جمله مناطقی هستند که می توانند سطح چشم و سیستم اشک آور را تحریک و منجر به علائم خشکی چشم شوند. من فکر می کنم خشکی چشم شما موقت نمیباشد و فقط علائم خشکی چشمتان بسته به شرایط گاهی اوقات از بین می رود. احتمال دارد با گذشت زمان شرایط بدتر شده و علائم شما نیز بیشتر گردد . به همین دلیل پیشنهاد می کنم درمان خشکی چشم را شروع نمایید ، ممکن است شرایط درمان تا بهبودی کمی دشوار باشد.

سوال : پزشک برای من خشکی چشم خفیف را تشخیص داده است و دلیل آن را نیز استفاده زیاد از کامپیوتر ( حدود هشت ساعت در روز) اعلام نموده است . در حال حاضر من زمان کمتری از رایانه استفاده میکنم اما هنوز علائم کمی از خشکی چشم را دارم . من 16 ساله هستم و احساس میکنم برای مبتلا شدن به مشکلات جدی خشکی چشم کمی جوان هستم ونمی دانم آیا این بیماری مزمن است یا خیر. آیا امکان بهبودی کامل برای خشکی چشمم وجود دارد ؟

پاسخ: : اشک وسطح چشم جهت مرطوب نگه داشتن چشم با هم کار می کنند تا باعث وضوح دید شوند . خشکی چشم معمولا با افزایش سن رخ میدهد ، اما در بعضی موارد ممکن است در افراد جوان تر نیز اتفاق بیفتد . در هنگام استفاده از کامپیوتر بصورت ناخودآگاه تعداد پلک زدن کاهش می یابد و باعث تبخیر اشک می گردد و این موضوع می تواند یکی از عوامل تشدید خشکی چشم باشد . استفاده از قطره خشکی چشم (بر پایه لیپید جدید) که در داروخانه ها موجود است ، کمک مینماید تا شرایطتان بهتر گردد . از آنجایی که بیماری خشکی چشم خفیف ، تمایل به پیشروی و مزمن شدن دارد ، اگر علائم شما همچنان ادامه داشته باشد، بایستی به چشم پزشک مراجعه نمایید تا درمانتان آغاز گردد.

سوال : در ماه گذشته به آفریقای جنوبی سفر کردم . زمان پرواز بسیار طولانی بود ، من حدود 25 ساعت هنگام رفت و 30 ساعت هنگام برگشت در هواپیما بودم . زمانی که به ایالات متحده بازگشتم ، خشکی چشم به سراغ من آمد . اخیرا چشمهایم خیلی خشک شده اند و من فقط می توانم چند ساعت کار کنم. قرص و قطره مخصوص تسکین خشکی چشم را نیز استفاده کردم اما هیچ کدام اثر بخش نبوده است . باعث تعجب میباشدکه آیا هواپیما منجر به خشکی چشم من گردیده است ؟ همچنین توصیه ای برای بهبود خشکی چشمانم دارید ؟

پاسخ: به عنوان یک مسافر که چندین ساعت طولانی را در پروازهای بین المللی صرف کرده است، تایید میکنم که هوای داخل کابین هواپیما بسیار ناسازگار با چشم میباشد . علاوه بر وجود فشار که معمولا در ارتفاع معادل 6000 تا 8000 فوت بالاتر از سطح دریا میباشد ، کابین نیز دارای رطوبت محیطی بسیار پایین است و معمولا می تواند در نوجوانان یا بعضی افراد ایجاد ناراحتی کننده نماید .
در اکثر مردم اثرات پرواز ، حتی پروازهای طولانی مدت ، گذرا بوده و در عرض یک یا دو دقیقه رفع میگردد . اما در مورد شما معتقدم از خشکی چشم رنج می برید و علائم این بیماری بعد از پرواز های طولانی مشخص میگردد. بدون معاینه بسیار دشوار است که علت بیماری را پیدا نمود ، اما تصور من این است که مشکل اصلی شما خشکی چشم تبخیری میباشد ، که تقریبا همیشه با اختلال عملکرد غدد لنفاوی همراه است (MGD).
برخی از انواع لنزهای هیدروژل سیلیکون ، ممکن است لیپید را جذب کنند که معمولا به عنوان رطوبت جذب می شود. لیپید جذب شده به سطح لنز ، می تواند رطوبت را مختل کند و اغلب موجب ناراحتی بیشتر گردد. برای اینکه به درستی به مشکل شما پاسخ دهم، پیشنهاد می کنم به یک پزشک متخصص چشم در مورد خشکی چشم به خصوص در مورد عملکرد غدد میبومین مراجعه نمایید ، همچنین پزشک می تواند مسائل احتمالی دیگری را که سبب خشکی چشم می شود و احتمالا به طور تصادفی رشد می مینماید (مثلا مشکلات تیروئید) را بررسی نماید .
اگر مشکل شما تنها خشکی چشم میباشد، استفاده از قطره های خشکی چشم شامل مکمل های چربی مانند Alcon's Systane Balance یا Allergan Refresh Optive Advanced، یا کمپرس گرم و ماساژ ، برای درمان MGD با سیستم LipiFlow TearScience موثر میباشد. حتما از لنز های مدرن استفاده کنید و در مورد مراقبت از لنز نیز با پزشک مشورت نمایید. طبق تجربه من ، بیماران مبتلا به خشکی چشم اغلب با استفاده از لنزهای یکبار مصرف بهبود میابند . با تشخیص و درمان مناسب به راحتی میتوان از لنز استفاده نمود .

سوال : گاهی اوقات وقتی گریه می کنم از چشم هایم اشک نمی آید . دلیلش چیست؟

پاسخ: گاهی اوقات پاسخ دادن یک سوال به ظاهر ساده و واضح می تواند بسیار دشوار باشد. این یکی از آن سوالهاست . یک متخصص باید در ابتدا سن شما را بداند ، این که اخیرا شروع شده است یاخیر نیز مهم است ، اگر علائم یا مشکلات دیگری دارید و اگر این علائم همیشه در یک چشم وجود دارد یا خیر نیز مهم است و یا حتی باید تاریخ دقیق شروع مشکل نیز مشخص گردد ، برای تشخیص مناسب نیاز به یک معاینه کامل چشم وجود دارد . از آنجا که بعضی از علل به خصوص ار ابتدای آغاز آنها می توانند به طور بالقوه جدی باشند، توصیه می کنم که بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت داشتن اختلال چشم ، درمان آغاز گردد.

سوال : چرا در هنگام خواندن کتاب یا کار با رایانه از چشمانم اشک سرازیر میشود ؟

پاسخ: : بسیاری از دلایل ممکن است باعث ریزش اشک از چشم گردد . کاهش میزان پلک زدن در هنگام تمرکز باعث کاهش جریان اشک در سیستم تخلیه اشک می شود. بسیاری از بیماران که این مشکل را تجربه کرده اند و دچار خشکی چشم تبخیری هستند ، در صورت لزوم با ارزیابی غدد میبومیا درمان آغاز خواهد گردید .

آلرژی و خشکی چشم


سوال : وقتی از عینک استفاده میکنید آیا باعث سوزش و ریزش اشک چشمتان می شود؟ آیا به استفاده از عینک آلرژی دارید؟

پاسخ: : معمولا زمانی که عینک را برای مدت طولانی استفاده میکنم ، بعد از برداشتن عینک سوزش و ریزش اشک چشمانم شروع میشود . آلرژی به عینک ممکن است از فلز و پلاستیک اتفاق بیفتد، اما تقریبا همیشه آلرژی را در خود دارد و در محلهایی که مواد پوست را لمس می کنند اتفاق می افتد . من هرگز از عینک آفتابی استفاده نکرده ام و نمیدانم که آیا باعث حساسیت به سطح چشم یا مشکلات چشم میگردد یا خیر . در واقع استفاده از عینک های مناسب ممکن است بر خلاف اکثر عینک هایی که باعث آلرژی و حساسیت میشوند بر روی تخلیه اشک تاثیر بگذارند. به احتمال زیاد مشکل شما مربوط به مصرف قرص میباشد ، با توجه به توضیحات شما (به علت عدم تمرکز و یا موقعیت لنز) مشکلات ساخت لنز نیز می تواند موجب فشار قابل توجه در چشم گردد. توصیه من این است که به چشم پزشک مراجعه نمایید و عینک های قدیمی تر را که استفاده از آنها راحتتر میباشد را انتخاب نمایید.

سوال : کدام یک از داروهای آلرژیک بر روی خشکی چشم تاثیرگذار نیست؟

پاسخ: : بسیاری از داروهای آلرژیک خوراکی باعث خشکی چشم می شوند، بنابراین در صورت امکان توصیه می شود که بیماران دارای خشکی چشم از مصرف این داروها خودداری کنند. با این حال ، بسیاری از قطره های آلرژیک موضعی مدرن اثر کمی بر روی خشکی چشم دارند و ممکن است برخی از التهاب ناشی از واکنش آلرژیک را کاهش دهند. من معمولا Pataday را توصیه می کنم، که برای بیماران دارای خشکی چشم موثرتر میباشد .

سوال : من 13 ساله هستم و واکنش آلرژیک نسبت به کلاریتین دارم ، پزشک برای من cromolyn sodium را تجویز نمود و من هر شب به مدت یک ماه از آن استفاده کردم اما هیچ نتیجه ای نگرفته ام . چشمان من هنوز بسیار تحریک پذیر و بیشتر اوقات دارای سوزش هستند ، استفاده از اشک مصنوعی فقط کمی ناراحتی ام را تسکین میدهد ، علت خشکی چشم من چه میباشد و چرا داروها دردم را تسکین نمیدهند ؟

پاسخ: واکنش آلرژیک به قطره های کلاریتین غیرمعمول است زیرا ماده فعال در کلاریتین ،کتوتیفن است که نوعی آنتی هیستامین میباشد و از ابتدائی ترین داروهایی که ما برای درمان آلرژی استفاده می کنیم، قطره های است که یک فرمول ترمیم کننده سلولی میباشد نیز برای درمان آلرژی استفاده می شود ، بعضی از مطالعات نشان می دهد که در در مان چشم غیر موثر میباشد. هر دو قطره حاوی مواد نگهدارنده هستند ، که من فکر می کنم ، بیشتر باعث تحریک چشم شما میشود. نگهدارنده ها به سبب طبیعت ، تا حدودی سمی هستند و می توانند به سطح چشم آسیب برسانند. یکی از گزینه ها این است که قطره های فعلی خود را متوقف کنید و از اشک های مصنوعی بدون مواد نگهدارنده جهت تسکین چشمانتان استفاده نمایید . با وجود اینکه من معتقدم علت مشکل شما داروهای مصرفی میباشد ، اما بایستی به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

سوال : من خشکی چشم دارم و اخیرا از Zaditen استفاده کرده ام ، مشکل این است که من نمی توانم از این دارو استفاده نمایم و با هر بار مصرف دارو چشمانم سوزش و خارش پیدا میکند ،من در ملبورن زندگی میکنم و این فصل در ملبورن فصل آلرژی hayfever میباشد. آیا سلامتی من با استفاده از قطره های Zaditen در معرض خطر هست؟

پاسخ: Zaditen یک برند تجاری برای قطره های کتوتیفن و آنتی هیستامین است که معمولا برای درمان آلرژی های چشم بسیار موثر میباشد و می تواند سبب سوزش در هنگام استفاده شود، اما این مشکل معمولا موقت میباشد . من معتقد هستم آلرژی شما بخاطر این فصل از سال میباشد و Zaditen کار خود را انجام می دهد. پانک در نظر گرفته شده را بر روی چشم نگه دارید میزان آلرژِی را اندازه بگیرید. هنگامیکه آلرژِی شروع به کاهش می کند، شما باید دارو را متوقف کنید این روش هیچ نوع عارضه ای به همراه نخواهد داشت.

سوال : : اخیرا وقتی خسته میشوم مجرای پشت بینی ام به شدت خارش پیدا میکند . می توانید به من بگویید چرا این اتفاق می افتد؟

پاسخ: خارش معمولا با آلرژی همراه است ، ممکن است شما به چیزی در محیط آلرژی داشته باشید. همچنین خارش می تواند توسط توکسین های آزاد شده توسط باکتری ها بر روی چشم ایجاد شود که اغلب باعث اختلال عملکرد غدد میبومیا می گرددو این مشکل از عوامل موثر در خشکی چشم تبخیری میباشد.

سوال : من 26 ساله هستم در سال 92 به علت آسیب به چشمم به پزشک مراجعه نمودم . آنها گفتند که من یک واکنش آلرژیک داشته ام . درسال 96 دچار خشکی چشم شدم. در حال حاضر نیز دچار خشکی چشم هستم و دارو های آلرژی هم بر روی من تاثیر نمیگذارند .
من به چهار پزشک متخصص چشم مراجعه نموده ام و یکی از آنها برایم قرص دوکسی سیکلین هیکلات 50 میلی گرم را دو بار در روز به مدت دو ماه مصرف تجویز نمود . من دستورالعمل ها انجام دادم ونتیجه اینکه ریزش اشک ، قرمزی داخل پلکم و تحریک پذیری در چشمان من تقریبا 60 درصد کاهش یافته است. من هنوز هم مبتلا به خشکی چشم هستم ، در حال حاضر تحت پوشش بیمه نمیباشم و نمی توانم مجددا به پزشک مراجعه نمایم. خشکی چشم من همه چیز را تحت تاثیر قرار می دهد: شغل ، کار با کامپیوتر و غیره، من امگا 3 مصرف نموده ام ، چشمانم پر از اشک ، دارای آلرژی و خشک میباشد . من برای معاینه به جایی مراجعه کردم و در آنجا به من گفتند من پایین ترین سطح لیپید را دارم ، میزان لیپید در هر چشم بین 38 و 36 میباشد.

پاسخ: من از شنیدن مشکلات شما واقعا متاسفم شدم ، این وضعیت واقعا دردناک میباشد. طبق توضیحاتی که دادید مطمئن نیستم آلرژی داشته باشید زیرا آلرژی تقریبا همیشه با خارش همراه است ، اشک بیش از حد در چشم از علائم خشکی چشم میباشد . سوزش باعث انقباض بیش از حد می گردد ، که مانع از پوشش چشم توسط اشک میشود . شما اشاره کردید که بیمه ندارید، بنابراین توصیه من مشورت با یک چشم پزشک متخصص خشکی چشم میباشد ، از آنچه شما توضیح دادید ، به نظر میرسد که شما دارای خشکی چشم تبخیری ناشی از اختلال غدد میبومیا هستید و این باعث تبخیر و بی ثباتی اشک و لیپید میگردد.
درمان موثر و طولانی مدت برای این بیماری است، اما تحت پوشش بیمه نمیباشد. TearScience ممکن است برخی از تسکین ها با استفاده از کمپرس گرم (بسیار گرم، اما به اندازه کافی گرم نه برای سوزاندن پوست )، موثر است. هرچند این روش باید توسط یک پزشک انجام گردد.

سوال : پسر من در زمینه شنا و واترپولو فعالیت میکند. شناگران مجاز به استفاده از عینک نمیباشند به همین علت اغلب او در طول مسابقات و بعد از اتمام آن ، از ناحیه چشم دچار ناراحتی میگردد . علائم ناراحتی پسرم سوزش شدید چشم ، خارش چشم ، تاری دید و حساسیت به نور میباشد .

پاسخ: علائم فرزندتان نشان می دهد که چشمان او حساس بوده و احتمالا به چیزی در آب استخر آلرژی دارد. سوزش شدید، تار شدن دید و حساسیت به نور، نشانه هایی است که به طور معمول از طریق تحریک قرنیه ایجاد می گردد و نگرانی شما کاملا توجیه پذیر است .پیشنهاد میکنم فرزندتان را برای معاینه نزد متخصصین ما بیاورید . از آنجا که سطح چشم به سرعت بهبود می یابد، معاینه باید در اسرع وقت پس از خروج از استخر انجام شود. اطلاع رسانی این موضوع به پزشک کار صحیحی بوده و اگر چه استفاده از عینک در مسابقات مجاز نمیباشد اما در این مورد ممکن است با کمک پزشک استثنا وجود داشته باشد .

جراحی کاتاراکت و چشم های خشک


سوال : آیا جراحی آب مروارید در هنگام وجود سندرم خشکی چشم خطرساز است ؟ خشکی چشم شدید میتواند منجربه آب مرواید شود؟

پاسخ: : به طور کلی قبل از جراحی، باید خشکی چشم درمان گردد . با این حال بهترین فرد برای پاسخ دادن به این سؤال جراح آب مروارید میباشد. خشکی چشم شدید می تواند منجر به اختلالات بینایی مانند ایجاد آب مروارید گردد . تشخیص تفاوت این دو برای یک پزشک متخصص بسیار آسان است.

سوال : برای افرادی که خشکی چشم شدید دارند ، کدام نوع جراحی آب مروارید مناسب تر میباشد؟ جراحی با تیغ بهتر میباشد یا لیزر و آیا این موضوع اصلا اهمیت دارد؟

پاسخ: تفاوت های زیادی در تکنیک های جراحی آب مروارید وجود دارد . من پیشنهاد می کنم این موارد را با جراح در میان بگذارید. او بهترین فرد برای ارائه مشاوره در مورد جراحی خواهد بود.

سوال : من شدیدا مبتلا به خشکی چشم وشاخه های پلانکتومی هستم و قادر به استفاده از لنز نمیباشم . آیا من شرایط ایمپلنت های IOL را دارا هستم ؟

پاسخ: جراحی آب مروارید می تواند خشکی چشم را بدتر کند، بنابراین شناسایی و درمان علت خشکی چشم شما مهم است. در مورد مسائل مربوط به خشکی چشم با جراح خود مشورت نمایید ، اما قاعدتا باید IOL امکان پذیر باشد.

سوال : همسر من اخیرا عمل جراحی آب مروارید انجام داده است و در حال حاضر دچار خشکی چشم میباشد. آیا این مشکل طبیعی است و باید چه کاری انجام دهد؟

پاسخ: : بعد از جراحی آب مروارید ، خشکی چشم بعید نمیباشد و می تواند ناشی از عمل جراحی باشد، داروها فقط در طول یا بعد از عمل جراحی یا گاهی اوقات فقط برای خشکی چشم ضروری است اما در نهایت میتواند به یک مشکل تبدیل گردد. در بسیاری از موارد چشم بهبود خواهد یافت . من پیشنهاد می کنم که شروع به استفاده از قطره خشکی چشم مانند Systane Ultra یا AMIC Blink برای مدت یک یا دو ماه نمایید . دربرخی مواقع لازم است بنا به احتیاط در مورد خشکی چشم به پزشک مراجعه نمایید .

کامپیوتر و چشم های خشک


سوال : من دانشجوی IT هستم وبایستی وقت زیادی با کامپیوتر کار کنم ، اغلب احساس خشکی در چشم هایم میکنم ، گاهی نیز سردرد های شدیدی به سراغم می آید و احساس میکنم چشمانم به شدت خشک میشوند.

پاسخ: خشکی چشم شما احتمالا به علت کاهش پلک زدن حین استفاده از کامپیوتر میباشد . اما سردرد شما ممکن است ناشی از تمرکز بر روی یک نقطه باشد و امکان دارد هر دو حالت در یک زمان رخ دهد . شما می توانید یک قطره مبتنی بر لیپید مانند Systane Balance را امتحان نمایید ، اما منطقی تر این است که به پزشک مراجعه کنید .

سوال : زمانی که از رایانه برای مدت طولانی استفاده میکنم اشک از چشمانم سرازیر میشود . آیا این طبیعی است؟

پاسخ: سرازیر شدن اشک بیش از حد در هنگام استفاده از کامپیوتر طبیعی نیست و ممکن است نشانه ای از تحریک ناشی از خشکی چشم باشد . کار با رایانه برای مدت طولانی باعث کاهش پلک زدن می گردد و این امری طبیعی است . کاهش پلک زدن تولید چربی های ضروری را تضعیف می کند و این می تواند علائم خشکی چشم ، از جمله سرازیر شدن اشک بیش از حد باشد . علاوه بر استفاده از قطره خشکی چشم مانند Systane Balance، پلک زدن بیشتر نیزممکن است مفید باشدبرنامه های جدیدی برای موبایل و همچنین در اینترنت وجود دارد که میتواند به شما در این زمینه کمک نماید .

سوال : چشمان من بسیار درد میکند و چند دقیقه پس از استفاده از کامپیوتر اشک از چشمانم سرازیر میشود؟

پاسخ: اگر ناراحتی همیشه پس از استفاده از کامپیوتر اتفاق بیفتد، به احتمال زیاد احتمال آسیب دیدگی چشم یا خشکی چشم وجود دارد ، از آنجا که تشخیص دقیق مشکل شما بدون معاینه غیرممکن است ، توصیه می کنم به پزشک مراجعه نمایید . درد در چشم می تواند نشانه ای از مسائل جدی تر باشد

سوال : من دانشجوی داروسازی هستم و وقتی که مدت زمانی زیادی ازکامپیوتر استفاده میکنم دچار مشکل از ناحیه چشم میشوم و زمانی که چشم هایم را میبندم احساس بهتری دارم . دکتر به من پیشنهاد کرد که از قطره های چشم پادوون (10 میلی گرم) استفاده کنم. شرکت دارویی که من در آنجا مشغول به کار هستم ، دارای تهویه مطبوع است. آیا این مسئله می تواند برای چشمانم مشکل ایجاد کند ؟ درس خواندن با این شرایط بسیار سخت است. چه کاری می توانم انجام دهم ؟

پاسخ: حدس شما دقیقا صحیح است ترکیبی از کار با کامپیوتر برای مدت زمان طولانی همراه با تهویه مطبوع می تواند خشکی چشم را تشدید نماید. هنگامی که مردم از رایانه استفاده می کنند، به میزان چشمگیری با کاهش پلک زدن مواجه میشوند و این باعث می شود که چشم ها بیشتر باز بمانند . هنگامی که تهویه هوا روشن باشد ، دریچه ها به طور مستقیم بر روی شما اثر میگذارند و این مسئله می تواند منجر به افزایش تبخیر اشک گردد. ترکیب این مسائل می تواند ایجاد خشکی چشم نماید. تلاش برای پلک زدن بیشتر و جابجا نمودن ایستگاه کاری خود به محلی که در معرض مستقیم تهویه مطبوع نباشد به شما کمک خواهد نمود .

سوال : زمانی که وقت زیادی را در مقابل کامپیوتر یا خواندن کتاب صرف میکنم ، چشم راستم دچارسوزش پیدا میشود ، من در طول روز نوشیدنی های زیادی مانند کافئین مصرف می کنم. همچنین من مبتلا به نقرس نیز هستم ، آیا سطح هیدراتاسیون روی سوزش و خارش چشم تاثیر می گذارد؟ آیا نقرس میتواند روی چشم من تاثیر بگذارد؟

پاسخ: من از تاثیر نقرس بر روی چشم اطلاعی ندارم . اما معتقدم علیرغم اینکه شما نقرس دارید، علت علائم شما مربوط به زمان زیادی است که در مقابل رایانه صرف می کنید. یک وضعیت به نام سندرم بینایی کامپیوتری (CVS) وجود دارد و یکی از دلایل آن این است که مردم هنگام کار با کامپیوتر به اندازه کافی پلک نمی زنند. این مسئله بسیار رایج است و میتواند باعث سوزش چشم شود. لطفا جهت مشخص شدن علت ناراحتی به پزشک متخصص مراجعه نمایید .

لنزهای تماسی و خشکی چشم


سوال : من بیش از 30 سال است که مبتلا به خشکی چشم هستم و نمی توانم از لنز استفاده نمایم . آیا برای این مشکل ، محصول جدیدی در بازار وجود دارد؟

پاسخ: : اغلب اوقات لنز و خشکی چشم با یکدیگر همخوانی ندارند. با این حال برخی از محصولات جدید وجود دارد که ممکن است به شما در استفاده از لنز کمک نماید . Alcon Dailies Total One : نوعی لنز یکبار مصرف با تکنولوژی پیشرفته است که برای خشکی چشم نیز مناسب میباشد و ارزش امتحان کردن نیز دارد . همچنین لنز های پیشرفته ای به نام لنزهای اسکلرال وجود دارد که تقریبا تمام سطح چشم را پوشش می دهد و برای بیماران مبتلا به خشکی چشم مناسب میباشد و نه تنها بینایی شما را تصحیح می کند بلکه می تواند مسائل مربوط به خشکی چشم را نیز بهبود بخشد .

سوال : من از لنز در چشمانم استفاده میکنم . هنگامی که چشمانم خشک می شوند ازقطره اشک مصنوعی برای از بین بردن خشکی چشم استفاده می نمایم و در طی استفاده از لنز چشمانم مرطوب میشوند . انجام این کار مشکلی ایجاد نخواهد کرد ؟

پاسخ: قاعدتا استفاده از قطره های رولتیک همزمان با لنز نباید ایجاد مشکل نماید . اما استفاده از قطره های محافظت شده برای چشم های خشک و طراحی شده برای استفاده از لنزها ، ممکن است سبب ایجاد مشکلات مربوط به نگهداردی گردد.با شرکت سازنده لنز در این مورد مشورت نمایید .

سوال : من مبتلا به خشکی چشم میباشم ، آیا هنوز میتوانم از لنز استفاده نمایم ؟

پاسخ: خشکی چشم می تواند استفاده از لنز را دشوارتر کند اما ممکن است با رعایت برخی از موارد همچنان از لنز استفاده نمود در ابتدا بایستی خشکی چشم کنترل گردد و هر عامل که باعث اختلال در عملکرد غدد meibomia میگردد را مدیریت نمود. انتخاب نوع لنز بسیار مسئله مهمی است. به طور کلی لنز های یکبار مصرف بهترین نوع لنز میباشد . من اخیرا به این نتیجه رسیده ام که Dailies Total One برای بیماران مبتلا به خشکی چشم مناسب میباشد . همچنین بایستی برای معاینه چشم به پزشک مراجعه نمایید .

سوال : من به شدت دچار خشکی چشم هستم و در حال حاضر از لنزهای یکبار مصرف استفاده میکنم . پزشک برای من قطره های چشم مختلفی تجویز نموده است اما به نظر می رسد که من به مواد نگهدارنده در قطره ها حساسیت دارم. همچنین مسئله تعجب آور این است که آیا لنز ها مواد نگه دارنده دارند ؟ اگر این چنین است آیا لنز های بدون مواد نگه دارنده نیز وجود دارد ؟

پاسخ: اغلب خشکی چشم و لنز تداخلی ندارند ، بنابراین شما نباید در استفاده از لنز دچار مشکل گردید، احتمالا مشکل شما تداخل قطره های تجویزی با لنز میباشد . لنزها قطره را جذب می کنند و می توانند یک واکنش سمی ایجاد کنند. با مراجعه به پزشک متخصص و ارائه محصولات جدید به شما احتمالا مشکل شما برطرف خواهد شد . معمولا لنزهای یکبار مصرف دارای مواد نگهدارنده نیستند و ممکن است مشکل شما را برطرف نمایند . بایستی به طور منظم جهت معاینه به پزشک مراجعه نمایید ، همچنین خشکی چشم می تواند عملکرد لنز را مختل نموده و خطر عفونت را افزایش دهد. نظارت بر این مسئله بسیار مهم است .

سوال : آیا استفاده از لنزهای رنگی روش مطمئنی است؟ اگر چشم ها تا حدودی دچار خشکی هستند چطور؟ آیا لنز های یکبار مصرف نرم مخصوص برای این کار وجود دارد؟

پاسخ: لنزهای رنگی باید توسط یک متخصص مراقبت از چشم ارزیابی و نوع لنز جهت استفاده بدون عوارض تعیین گردد. به طور کلی خشکی چشم می تواند باعث آسیب به لنز شود ، بنابراین بهتر است قبل از استفاده با پزشک مشورت نمایید. همچنین همانطور که قبلا اشاره شد برخی از لنزها برای خشکی چشم مناسب تر از سایر لنزها میباشند . متخصص می تواند تشخیص درست را جهت استفاده از انواع لنز به شما ارائه دهد .

سوال : من هفت روز در هفته برای حدود 15 ساعت در روز از لنز استفاده مینمایم و هیچ مشکلی برای چشم من ایجاد نمیشود ، اغلب هر چند روز یک بار جهت ضد عفونی لنز ها از عینک برای حدود سه روز استفاده میکنم اما دچار خشکی چشم و سردرد میشوم و عموما تا بازگشت به حالت قبل چند روزی طول میکشد . من چندین قطره برای چشم هایم امتحان نموده ام تا مشخص شودآیا می توانم مشکل را حل نمایم یا خیر ، اما تا کنون هیچ نتیجه ای نداشته است . آیا توصیه ای برای من دارید ؟

پاسخ: بدون معاینه اعلام نظر بسیار مشکل میباشد اما طبق توضیحات شما فکر می کنم که لنز یا محصولات مراقبتی لنز باعث تحریک چشمهای شما می شود. تا زمانی که لنزها در چشم شما هستند ، می توانند به عنوان یک محافظ عمل نمایند و هر گونه تحریک را کاهش دهند. اما زمانی که آنها را بیرون می آورید ، تحریک شدن چشمها آغاز می شود. دومین مسئله اینکه ممکن است تجویز عینک برای شما مضر باشد و باعث سردرد شما شود. در هر صورت بایستی با مراجعه به پزشک مطمئن شوید که استفاده از عینک و لنز برای شما مشکل ساز نباشد

سوال : خشکی چشم من منجر به ریزش دائمی اشک از چشمانم میشود و این باعث می گردد بینایی واضحی بوسیله لنز نداشته باشم آیا می توانم کاری انجام دهم؟

پاسخ: : ریزش اشک بیش از حد نشانه خشکی چشم است ، .علت تاری دید نیز بی ثباتی لایه اشک می باشد که اغلب به علت اختلال غدد میبومیا و واکنش زیاد چشم برای فائق آمدن بر مشکل میباشد . متأسفانه ریزش شدید اشک باعث نرم شدن عضلات محافظ چشم میشود . در این شرایطDeposit بر روی لنز GP می تواند بدتر شود ، اگر بخواهیم به وضعیت بهبود ببخشیم، در صورت تضعیف سطح لنز ، می توانیم به مشکل کمک نماییم . من پیشنهاد می کنم به متخصص ما در کلینیک مراجعه نمایید. آنها می توانند با تغییر در طراحی لنز یا مواد مورد نیاز ، راه حلی جهت حل مشکل شما ارائه نمایند .

سوال : من 63 ساله و مبتلا به تیروئید هستم ، به دلیل خشکی چشم بسیار شدید، هر 15 دقیقه یک بار از قطره مخصوص استفاده میکنم و استفاده از لنز را متوقف نموده ام . آیا لنز مناسب برای شرایط من وجود دارد ؟ همچنین با داشتن این وضعیت میتوانم جراحی لیزیک انجام دهم ؟

پاسخ: در ابتدا باید بگویم ، لیزیک برای شما ایده خوبی نیست و احتمالا خشکی چشم شما را بدتر می کند و می تواند شما را کاملا ناتوان کند ، بیماری تیروئید یکی از علتهای اصلی خشکی چشم است و می تواند منجر به علائم شدید و مشکلات جدی شود. لنزهای پیشرفته ای بهتر از طرح های قبلی وجود دارد که در دسترس هستند ، به عنوان مثال Alcon's Dailies Total One نوعی لنز یکبار مصرف مناسب میباشد . اما پیشنهاد من در مرحله اول درمان خشکی چشم است . پیشنهاد میشود به متخصصین خشکی چشم در کلینیک ما مراجعه نمایید . راه های بسیاری برای بهبود و تثبیت لایه اشک آور وجود دارد. هنگامی که خشکی چشم تحت کنترل قرار گیرد ، لنز می تواند گزینه مناسبی باشد.

سوال : چندین سال است که دچار خشکی چشم هستم و از Restasis استفاده می کنم. آیا استفاده از لنز "band-aid" می تواند برای محافظت از خشکی چشم مفید باشد. لطفا راهنمایی نمایید .

پاسخ: : انواع مختلفی از لنزها ممکن است در بهبود خشکی چشم ، به ویژه خشکی های شدید مفید باشد. این نوع از لنزها از خانواده لنزهای معمولی هستند، اما ممکن است جهت بهبود مناسب بوده یا اینکه اصلا جوابگو نباشند . لنزهای سخت که به لنزهای اسکلرال یا PROSE معروف میباشند ، سطح چشم را از محیط جدا کرده و می توانند در درمان بیماری های مرتبط با خشکی چشم کمک زیادی نمایند.
در نهایت، لنزهای ساخته شده از غشای آمنیوتیک، مانند ProKera، حتی ممکن است آسیب دیدگی های شدید را بهبود بخشند و به درمان بیماری کمک نمایند. در اغلب موارد، لنزها اولین راه درمان نیستند ، اما معمولا برای بیماران مبتلا به خشکی چشم مفید هستند ، در صورتی که درمان های دیگر پاسخگو نباشند . استفاده از لنز نیز میتواند یکی از گزینه ها ، با ریسک های مرتبط از جمله عفونت باشند ، استفاده از لنز برای درمان خشکی چشم باید توسط متخصصین ما تجویز گردند .

سوال : من از لنزهای Proclear برای درمان خشکی چشم استفاده مینمایم. من با این لنزها احساس خشکی چشم مینمایم حتی اگر تمام شب آنها را مرطوب نمایم .چند دقیقه بعد از استفاده آنها احساس خشکی چشم دارم . چه کاری میتوانم انجام دهم ؟ استفاده از قطره چشم کمک زیادی به من نمیکند .

پاسخ: خشکی مرتبط با لنز می تواند کمی پیچیده باشد. ابتدا باید مشکلات مربوط به خشکی چشم درمان شود. برای اکثر بیماران این مشکل شامل یک عمل ساده چشم ، با توجه به سلامت و عملکرد غدد میبینمی میباشد . در این مورد تمام جوانب به ویژه آنهایی که باعث خشکی چشم تبخیری (EDE) می گردند باید مورد توجه قرار گیرند. لنزهای پروکلار معمولا انتخاب خوبی برای بیماران مبتلا به خشکی چشم میباشد . لنزهای نسل جدید مانند لنزهای یکبار مصرف Alcon One Total میتوانند برای برخی از افراد مزایایی داشته باشند .
اگر از لنز پروکلار استفاده میکنید انتخاب محصولات مراقبتی نیز باید مورد توجه قرار گیرد . اجتناب از مارک های عمومی فروشگاهی کار درستی بوده و بایستی از متخصصین ما بخواهید یک محصول را با فرمول پیشرفته برا ی شما توصیه نماید. من معمولا پیشنهاد می کنم از Puremoist Alcon یا سیستم ضدعفونی Peroxide استفاده گردد . با استفاده از لنزهای مدرن و محصولات مراقبت از لنز و آگاهی بیشتر از آنچه باعث خشکی چشم میشود، قادر خواهیم بود راه حل های مناسبی برای مشکلات پیدا کنیم .

سوال : من 22 سال دارم و در دوره دبیرستان از لنز استفاده میکردم ، بعد از گذشت مدتی شروع به استفاده از عینک نمودم . وقتی مجددا خواستم از لنز استفاده کنم ، چشم پزشک اعلام نمود در حال حاضر چشمهایم اشک کافی تولید نمی کند. حدود 20 دقیقه بعد از قرار دادن لنز درچشمانم احساس خستگی میکردم به همین علت پزشک پیشنهاد نمود تا شش ماه صبر نمایم تا شاید تغییری در چشمانم ایجاد گردد . همچنین او گفت احتمالا من جزء همان 5% از افرادی هستم که نمیتوانند از لنز استفاده کنند. این مسئله کمی باعث تعجب من شد ، زیرا من در دبیرستان از لنز استفاده میکردم. آیا نیاز به انجام کار خاصی برای ایجاد اشک در چشمانم میباشد ؟

پاسخ: : اگر چشمان شما دچار خشکی شدید است ، توصیه میشود از لنز استفاده نکنید ، همچنین باید بررسی بیشتری روی چشمان شما انجام شود . تنها نگرانی در مورد مشکل شما ، استفاده از لنز نمیباشد ، بلکه اگر چشمان شما در 22 سالگی دچار خشكی شده است ، نگرانی دیگری بوجود می آید و آن احتمال بدتر شدن خشکی چشم شما در سنین پیری میباشد . اولین گام این است که دریابید چرا چشم هایتان دچار خشکی هستند. به عنوان مثال، آیا اختلال عملکرد غده میبومیا و خشکی چشم تبخیری دارید ؟ یا اختلالی دارید که تولید اشک را کاهش می دهد و یا هر دو؟ هنگامی که علت پیدا شود، در اکثر موارد می توان مشکل را مدیریت کرد. بسیاری از لنز های پیشرفته و محصولات مراقبت از لنز ، تمرکز بر مرطوب نگه داشتن چشم را دارند . هنگامی که مشکل اصلی مشخص شد متخصصین ما میتوانند لنز مناسب را به شما معرفی کنند .

سوال : آیا سخت باز شدن چشمها در هنگام صبح (سنگین بودن پلک ها) میتواند با خشکی چشم ارتباط داشته باشد ؟ گاهی اوقات دشواری در باز شدن چشمهایم با تاری دید همراه است. اخیرا مبتلا به تورم غشاء شده ام و از ترامایسین برای درمان استفاده میکنم، آیا مصرف این دارو با خشکی چشم مرتبط است؟ آیا باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایم؟

پاسخ: : تورم و پر شدن غشاء یا تحریک قرنیه می تواند ناشی از بسته نبودن کامل پلک در هنگام خواب بوده و منجر به باز شدن دشوار چشم در هنگام صبح گردد . اگر نیروی نسبتا زیادی برای باز کردن چشمهایتان اعمال می کنید ، نمی توان علل احتمالی عصبی را برای این موضوع در نظر گرفت . با این حال به طور معمول تورم غشاء و تاری دید احتمالا مربوط به خشکی میباشد . در بعضی افراد سایش چشمها بر روی بالش می تواند موجب آسیب جدی، ناراحتی و حتی تاری دید در هنگام بیداری گردد و حساسیت حاصله می تواند باعث ایجاد ناراحتی چشم شود.
پیشنهاد من این است که پیش از مراجعه به متخصص مغز و اعصاب به متخصصین مراقبت از چشم در کلینیک نوآوران مراجعه کنید. به احتمال زیاد علت این مشکل دلیلی ساده تر دارد ومن فکر نمی کنم که قطره های ترامایسین علت احتمالی این مشکل باشند .

سوال : : زمانی که من خواب هستم، چشمهایم واقعا خشک میشود. در اصل روز یا شب بودن آن خیلی مهم نمیباشد و من دچار خشکی چشم هستم . من از ژل و پماد استفاده مینمایم اما کمک چندانی به من نمیکند آیا امکان دارد مجرای اشک من دچار مشکل شده باشد؟ .

پاسخ: در صورتی که در هنگام خواب پلکها کاملا بسته نشود منجر به خشکی چشم و باعث اختلال شدید می شود ، گاهی اوقات افراد با درد ناگهانی از خواب بیدار می شوند. در افرادی که مبتلا به افتادگی پلک هستند این موضوع بیشتر است . توصیه ما استفاده از پماد قبل از خواب است. اگر هنوز دچار مشکل هستید توصیه می کنم در اسرع وقت به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید ، زیرا آنچه که شما تجربه می کنید ممکن است تنها بخشی از یک بیماری بالینی پیچیده تر باشد.

سوال : : وقتی که صبح از خواب بیدار میشوم ، روی پلکهایم پوسته وجود دارد . علت آن چیست؟ و آیا خشکی چشم مزمن همیشه منجر به نابینایی می گردد؟

پاسخ: مشاهده پوسته در صبح می تواند علل متعددی داشته باشد و تشخیص علت قطعی نیاز به یک معاینه کامل توسط متخصصین ما دارد . خشکی چشم بسیار شدید می تواند منجر به از دست دادن بینایی گردد ، اما با روش های درمان فعلی این موضوع قابل درمان میباشد .

سوال : : من در سال گذشته در هر دو چشمم جراحی آب مروارید داشته ام و می خواهم بدانم روزانه از چه نوع قطره چشمی می توانم استفاده کنم. پس از یک شبانه روز کار با دستگاه CPAPدر چشمانم احساس ناراحتی میکنم . پزشک برای من قطره چشم تجویز نموده است اما با توجه به این که من دانشجو هستم و در پایان ماه مبلغ ناچیزی برایم باقی میماند ، هزینه قطره ها را نمیتوانم پرداخت کنم.

پاسخ: : از قیمت های بالای قطره ها آگاهی دارم اما بهترین و پیشرفته ترین قطره ها معمولا گران هستند . با این حال قطره های معمولی خشکی چشم نیزمیتوانند به شما کمک نمایند. طبق آنچه که توضیح داده اید بایستی قبل از رفتن به رختخواب، از یک ژل یا پماد استفاده نمایید. اگر CPAP چشم شما را خشک میکند، اغلب به این دلیل است که پلک شما در هنگام خواب به طور کامل بسته نمی شود واجازه می دهد تا هوا وارد چشمتان شده و ایجاد خشکی چشم نماید . در این حالت ممکن است ژل یا پماد تاثیر گذار باشد. همچنین توصیه می کنم محصولات Eye Eco را نیز امتحان نمایید . آنها به صورت عینک های محافظ طراحی شده اند و برای کار با دستگاه های CPAP مناسب هستند ، ممکن است نیاز به خرید این عینک داشته باشید

سوال : وقتی در طول شب خواب هستم چشمانم خیس می شود ، گویا علت این مشکل استفاده از روان ساز های سطح چشم میباشد، . این مشکل در طول روز اتفاق نمی افتد. قطره های چشم را امتحان کرده ام و نتیجه ای نگرفته ام .

پاسخ: تصور من اینطور نیست ، به نظر می رسد ممکن است چشم شما در طول خواب کاملا بسته نباشد. من چند توصیه برای شما دارم : یک ژل مانند ژل Systane یا پماد چشم خریداری کرده و قبل از خواب استفاده نمایید. ابتدا ژل را امتحان نموده و اگر پاسخگو نبود از پماد استفاده کنید. همچنین، در صورت امکان، اتاق را مرطوب نگه دارید و اگر در اتاق از فن استفاده مینمایید، آن را خاموش کنید. اگر چشمان شما تا در طول شب نیمه باز بماند ، روشن بودن فن میتواند به طور قابل توجهی خشکی چشم را افزایش دهد . در هر صورت توصیه میشود به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید

سوال : : بعد از خواب شب در باز کردن پلکم دچار مشکل هستم. آیا این مشکل مربوط به خشکی چشم است؟

پاسخ: مشکلات صبحگاهی چشم می تواند علل زیادی داشته باشد. هنگامی که ما خواب هستیم برای حفظ رطوبت و حفاظت از قرنیه باید پلکها کاملا بسته بمانند . بعضی از افراد با چشمان نیمه باز میخوابند که می تواند منجر به تحریک و حساسیت نور شود و این موضوع باعث سنگین شدن پلک در هنگام صبح میگردد. گاهی اوقات، مشکلات مخاطی و وجود عفونت میتواند منجر به این مشکل گردد .
اگر این موضوع به شما آسیب رساند یا اینکه شرایط بدتر شد توصیه میشود به متخصص ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

خشکی چشم بعد از بیدار شدن از خواب


گل مژه چشم ، گل مژه پلک و خشکی چشم


سوال : من مبتلا به خشکی چشم مزمن هستم و از Restasis استفاده می کنم . حدود چند ماه است که روی چشمم دچار گل مژه شده ام . آیا رطوبت ناشی از Restasis باعث ایجاد گل مژه میگردد ؟ من هر دو روز یک بار دو قطره مصرف میکردم ، سپس مصرف آن را به دو بار در روز افزایش دادم ، بعد از استفاده آن به صورت دو بار در روز ، گل مژه ها ظاهر گردید.

پاسخ: : احتمال وقوع این اتفاق بعد از استفاده Restasis بسیار کم است . به احتمال قوی این مشکل توسط غدد میبومی شما ایجاد می گردد و این موضوع بسیار رایجی در خشکی چشم است . پیشنهاد می کنم به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : اکثر اوقات در داخل پلک های من تاول های ریز ایجاد میشود. آیا می تواند مرتبط با خشکی چشم باشد؟ آیا قطره های خشکی چشم میتوانند به من کمک کنند؟

پاسخ: من به طور کامل از آنچه شما آن را تاول می نامید مطمئن نیستم . قرمزی یا لکه های ژله ای مانند زیر پلک ، معمولا علائم آلرژی یا انواع خاصی از عفونت هستند . بعید به نظر می رسد عواملی که شما توصیف می کنید به طور مستقیم توسط خشکی چشم ایجاد شود. توصیه میکنم به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : : پرسش من در مورد برآمدگی های کوچک و سفید که بیش از سه سال است در چشمان من بوجود آمده است میباشد .آنها در گوشه پلک پایین من هستند . چندین برآمدگی در هر دو چشمم وجود دارد . حجم این برآمدگی ها حداقل سه سال است که تغییر نکرده و من هیچ نوع ترشح یا تحریکی در چشمانم احساس نمیکنم .یکی از چشم پزشکان این مشکل را آلرژی غشاء چشم تشخیص داد، اما این موضوع مربوط به سه سال پیش است و مشکل من همچنان پابرجاست.

پاسخ: در ابتدا توصیه می کنم جهت معاینه چشم به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید ، زیرا شما اشاره کردید که از آخرین معاینه شما بیش از سه سال میگذرد. در طی این معاینه متخصصین ما قادر خواهند بود چشمان شما را ارزیابی کنند ، همچنین میتوانند علت این عارضه را نیز مشخص نمایند . بدون بررسی چشمان شما نمیتوان علت این مشکل را تشخیص داد .

سوال : من حدود هفت سال دچار اعتیاد به مواد مخدر بودم اما تصمیم به ترک اعتیاد گرفتم و ظرف دو هفته سم زدایی بدنم را انجام دادم . یکی از دلایل ترک اعتیادم این بود که فکر میکردم مواد مخدر من را دچار خشکی چشم کرده است .

پاسخ: : شما سیگار می کشید و باید توجه داشته باشید که سیگار کشیدن باعث خشکی چشم میگردد . بنابراین به طور کلی بیماران مبتلا به خشکی چشم باید از سیگار کشیدن اجتناب نمایند. اطلاعات من در زمینه ارتباط بین مواد مخدر و خشکی چشم کامل نمیباشد اما از آنجایی دود ناشی از سیگار میتواند چشم ها را تحریک نماید ، احتمال دارد خشکی چشم را نیز بدتر کند .

سوال : آیا امکان دارد خشکی چشم مزمن باعث ایجاد برآمدگی های سفید در قسمت رنگی چشم گردد؟

پاسخ: لکه سفید در قسمت رنگی چشم ، pinguecula نامیده می شود و علت ایجاد آن اشعه ماوراء بنفش میباشد ، همچنین خشکی چشم می تواند باعث ایجاد التهاب شده و موجب تشدید pinguecula گردد .

سوال : لکه ی سفید رنگی در گوشه بیرونی پلک بالای من وجود دارد ، این لکه شباهت زیادی به جوش دارد . من دچار خشکی چشم شدید میباشم و این موضوع باعث ناراحتی بیشتر من میگردد ، لطفا راهنمایی فرمایید ؟

پاسخ: : لکه سفید بر روی پلک معمولا گل مژه میباشد ، اما می تواند سرطان خوش خیم یا حتی بدخیم نیز باشد . بهترین راه مراجعه به متخصص ما در کلینیک نوآوران جهت معاینه و درمان میباشد .

سوال : : بر روی قسمت سفید چشم من لکه سفیدی ایجاد شده که کمی قرمز و تحریک پذیر است. آیا این مسئله جدی است و نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

پاسخ: توصیف شما نشان دهنده pinguecula یا ضایعه غشاء چشم میباشد . اما نمیتوان خوش خیم یا جدی بودن این مسئله را تشخیص داد . لطفا جهت تشخیص این موضوع به متخصصیند ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید . توجه داشته باشید که خشکی چشم می تواند لکه ها را تحریک نماید . بنابراین هنگامی که به پزشک مراجعه نمودید ، بایستی قطره های روانسازی سطح چشم برایتان تجویز گردد .

قطره چشم و پمادها


سوال : آیا می توان از قطره های روان ساز سطح چشم در شب و صبح استفاده کرد یا فقط بایستی شبها استفاده گردد؟

پاسخ: شما می توانید از هر نوع قطره ای که به شما کمک میکند در هر زمان که لازم است استفاده نمایید . اگر از قطره ای بیش از شش یا هفت بار در طول روز استفاده می کنید، ممکن است نیاز باشد در مورد اینکه کاهش یا قطعی موثرتر خواهد بود یا خیر با پزشک متخصص مشورت نمایید .

سوال : آیا جایگزین طبیعی برای Restasis وجود دارد؟ من علاقه ای به استفاده از Restasis ندارم .

پاسخ: داروی Restasis مورد تایید FDA میباشد و شامل سیکلوسپورین است. در حال حاضر هیچ محصول طبیعی با فرمول جایگزین برای این دارو وجود ندارد . با این حال روش های دیگری برای درمان خشکی چشم وجود دارد که ممکن است مفید باشد.توصیه میشود به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : من دچار خشکی چشم ، خصوصا شبها هنگام خواب هستم ، پزشک برای من TheraTears Liquid Gel را تجویز نموده است اما وقتی از آن استفاده کردم خشکی چشمم بیشتر شد ، از Systane Ultra و Systane Balance نیز استفاده کردم . آیا یک نسخه تجویزی برای تسکین های خشکی چشم در شب وجود دارد؟

پاسخ: به طور معمول خشکی شبانه چشمها به علت بسته نشدن کامل پلک ها در طول خواب میباشد ، خشکی چشم به علت فاصله بین پلکها ایجاد میشود که میتواند شدید نیز باشد . به طور کلی ژل به اندازه کافی توانایی بهبود بخشیدن را ندارد ، بنابراین ما معمولا یک پماد پترولاواتوم ، مانند Systane Nighttime یا Refacing Lacri-Lube را تجویز می نماییم که امیداوریم به بهبودی شما کمک نماید .

سوال : آیا استفاده بیش از حد Systane میتواند به چشم آسیب برساند ؟

پاسخ: Systane محصول بسیار مطمئنی است. اما اگر بیش از شش بار در طول روز از این دارو استفاده میکنید ، بهتر است داروی دیگری را امتحان نمایید ، من فکر نمی کنم Systane باعث آسیب به چشمان شما شود

سوال : من از ایلیتیسین 0.5 درصد استفاده میکنم و مبتلا به خشکی چشم نیز هستم ، آیا می توانم قبل از خواب از پماد خشکی چشم استفاده کنم؟

پاسخ: این موضوع باعث تعجب است زیرا این پماد برای اهداف بسیار خاص مانند بسته نبودن کامل پلک ها در زمان خواب که منجر به خشکی چشم میشود تجویز میگردد و مصرف آن دقیقا قبل از خواب میباشد ، توصیه می کنم با پزشکی که این دارو را برای شما تجویز نموده است در مورد این موضوع مشورت نمایید ، همچنین بدون بررسی نمیتوان جایگزینی برای این دارو معرفی نمود .

سوال : استفاده از اشک های مصنوعی یا قطره های چشمی روانسازی سطح چشم ، خشکی چشمم را برطرف مینماید ، اما بعد از گذشت چند روز خشکی چشم هایم بدتر میگردد . چه کاری باید انجام دهم ؟ من نمیتوانم از آنها استفاده نکنم و هزینه Restasis بسیار بالا میباشد .

پاسخ: پاسخ دادن به سوال شما بدون معاینه دقیق غیر ممکن است و من نمیتوانم راه حل مناسبی به شما ارائه دهم . بسیاری از قطره های رایج و در دسترس چشم که در حال حاضر موجود هستند ، عموما ایجاد رطوبت میکنند و یا اشک هایی را با مواد غیر طبیعی مانند متیل سلولز ایجاد میکنند. این روش می تواند برای بعضی از افراد تسکین دهنده باشد ، همچنین به ندرت یک استراتژی موثر در دراز مدت میباشد. سیستم اشک بسیار پیچیده بوده و عوامل مضر، ساختار و تعادل اشک را مختل می نمایند . بهتر است محصولات جدیدتر مانند Systane Balance Alcon's یا Refresh Optive Advanced Allergan را امتحان کنید تا ببینید آیا آنها برای شما مناسب تر هستند یا خیر ، اما توصیه میشود با متخصصین ما در کلینیک نوآوران مشورت نمایید . در کنار استراستیس و شاخه های پانچستون ، درمان های بسیار دیگری نیز وجود دارد که ممکن است برای شما مفید باشد.

سوال : من مبتلا به خشكی چشم هستم و هر روز از قطره چشم استفاده می كنم ، معمولا نیز مفید میباشند . اما به نظر می رسد با گرم شدن هوا اثر قطره کاهش یافته است و باید قطره بیشتری استفاده نماینم . باعث تعجب است که آیا تابستان خشکی چشم را تشدید میکند؟ در اینصورت آیا قطره دیگری نیز برای بهبود چشمانم وجود دارد ؟

پاسخ: خشکی چشم معمولا در طول زمان ، افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، اما شدت آن می تواند متفاوت باشد. تهویه مطبوع در طول ماه های گرم می تواند رطوبت داخل خانه را کاهش داده و خشکی چشم را تشدید نماید. همچنین چرخه رطوبت بالا در خارج از منزل و رطوبت پایین در داخل منزل می تواند مشکل بی ثباتی اشک را به همراه داشته باشد . در نهایت قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا در فصل بهار و تابستان می تواند باعث افزایش التهاب شده و خشکی چشم را تشدید نماید. پیشنهاد میگردد برای بهبود خشکی چشمتان از قطره های چشمی مبتنی بر چربی استفاده نمایید ، این نوع از قطره ها می توانند به کاهش تبخیر اشک کمک کنند. همچنین با مراجعه به کلینیک نوآوران از متخصصین ما بخواهید تا عملکرد غده میبومیا شما را تست نماید تا دچار نارسایی غده میبومیا نباشید (اختلال عملکرد این غده مسئله مهمی میباشد باشد)

سوال : بیشتر اوقات( اغلب چشم راستم) دچار خشکی چشم میباشد ، توصیه پزشک برای من استفاده از قطره های چشم مانند Refresh است اما آنها برای طولانی مدت موثر نمیباشند . گاهی اوقات در لبه پلکهای من جوش های سفید رنگ کوچکی ظاهر میگردد و من با ناخن آنها را از چشمم جدا مینمایم . همچنین همیشه احساس میکنم در چشم راستم چیزی وجود دارد و به نظر می رسد محل آن درست در مرکز پلک بالای من قرار دارد. من بایستی زیاد پلک بزنم و این موضوع گاهی اوقات باعث صدمه به چشمی شود چشم من دید. علاوه بر این بر روی بینایی من تاثبر میگذارد ، وضعیت چشم چپم بهتر از چشم راستم است . آیا نیاز به استفاده از یک قطره چشم بهتر دارم؟

پاسخ: با در نظر گرفتن توضیحاتتان ، به نظر میرسد دچار اختلال نسبتا پیشرفته در عملکرد غده میبومیا هستید و بایستی تحت نظر متخصصین ما در کلینیک نوآوران قرار بگیرید . در مواقعی اشک مصنوعی حاوی مکمل چربی مفید است ، که دو فرمول Systane Balance یا Refresh Optical Advanced در آن وجود دارد . همچنین بیشتر بودن علائم یک چشم نسبت به دیگری عادی میباشد .

سوال : من دچار خشکی چشم شدید هستم و از Restasis برای مدت سه ماه استفاده کرده ام، اما مفید واقع نشده است و در حال حاضر از TheraTears استفاده می کنم. این قطره نیزحدود 45 روز موثر واقع شد اما مجددا چشمانم به حالت قبلی بازگشته است .

پاسخ: برای برخی افراد Restasis مفید بوده و برای برخی مفید نمیباشد ، به خاطر داشته باشید خشکی چشم میتواند علل مختلفی داشته باشد ، همچنین این بیماری میل به پیشروی نیز دارد . TheraTears محصول خوبی میباشد ، اما احتمال دارد برای درمان کامل چشم داروی مناسبی نباشد و ممکن است نیاز به یک مکمل مبتنی بر چربی مانند Systane Balance یا Refresh Optive Advanced داشته باشید ، اگر این داروها نیز به شما کمک نکنند ، نیاز به معاینه کامل توسط متخصصین ما در کلینیک نوآوران دارید تا خشکی چشم یا سایر عوامل به طور جدی بررسی گردند .

سوال : من اخیرا دچارخشکی چشم شده ام و متخصص اپتومتری برای من Refresh Liquigel را تجویز نموده است ، این دارو قطره نبوده و حالت ژله ای دارد . پزشک خشکی چشم من را خفیف اعلام کرده و استفاده از این دارو را چهار مرتبه در روز توصیه نموده است . همچنین اعلام کرد شاید نیاز به استفاده از ژل ها را نیز در هنگام خواب داشته باشم . وقتی برای خرید این دارو اقدام نمودم متوجه قیمت بالای آن شدم ، آیا دارویی ارزانتر با عملکرد و کیفیت مشابه Refresh Liquigel جهت جایگزینی وجود دارد ؟

پاسخ: سیستم اشک بسیار پیچیده است ، با گذشت زمان مشخص شده مکمل های اشک آور قدیمی ، ساختار یا عملکرد طبیعی اشک را ندارند. در حال حاضر محصولات چندگانه بسیار مناسبتر با داشتن ویژگی های محافظتی و عملکردی اشک های طبیعی و سالم وجود دارد . در حالی که نام برخی از برندها برگرفته از برندهای قدیمی تر میباشد ، تمام برندهای فروشگاه های عمومی که من از آنها آگاه میباشم کمی ضعیف هستند. محصولات اورجینال گران میباشند اما معمولا در مورد مشکلات خاص موثر هستند.

سوال : حدود هفت ماه است که از قطره استروئید برای سندرم خشکی چشم استفاده میکنم اما در چشمانم بهبودی ایجاد نشده است ، آیا امکان تشخیص اشتباه وجود دارد ؟

پاسخ: عموما استروئیدها التهاب را کاهش می دهند و همچنین عوارض جانبی بالقوه جدی نیز دارند . به همین دلیل اکثر پزشکان استروئیدها را برای مدت کوتاهی تجویز مینمایند .از آنجایی که آنها فقط التهاب را درمان میکنند ، کمکی جهت تسکین به شما نخواهند کرد و این موضوع نشان می دهد که مشکل التهابی ندارید .من در مورد ادامه مصرف این دارو برای شما تاثیر مثبتی نمیبینم و می خواهم با دکترتان درمورد منع مصرف دارو مشورت نمایید .

سوال : من مدتی پیش دچار خشکی چشم خفیف بودم اما در حال حاضر این مشکل شدید شده است . من سال ها از Opcon یا Naphcon استفاده می کردم، مشکل من بیشتر در ارتباط با آلرژی ها بوده است. اما من دو یا سه سال پیش از استفاده از این دارو ها را متوقف کردم ، زیرا با استفاده زیاد از آنها دچار قرمزی چشم میشدم. من همیشه در چشمانم احساس تحریک و خستگی میکنم ، همچنین کمی هم دچار قرمزی چشم میشوم و چشمانم به نور خورشید حساس میباشند . به نظر می رسد در خانه نیز لامپ های فلورسنت بیشتر از لامپ های رشته ای چشمانم را دچار تحریک مینمایند . من اغلب به اندازه کافی پلک نیز میزنم اما نکته عجیب این است که وقتی در اطرافم افراد وجود دارند چشمانم دچار تحریک میشوند مانند دوستان، مشتریان و هر کس دیگری که باهم صحبت میکنیم. این اتفاق خاص در دو سال گذشته آشکار شده است.
این موضوع سخت و شرم آور است که وقتی مشغول صحبت با کسی هستیم دچار سوزش چشم شویم و مجبور باشیم زیاد پلک بزنیم و این احساس خوش آیندی نمیباشد . من روش درمان OTC را در نظر گرفته ام اما واقعا مطمئن نیستم که کدام یک را امتحان کنم، آیا واقعا چیزی وجود دارد که من برای این شرایط نیاز داشاه باشم.

پاسخ: در ابتدا من استفاده از Naphcon و Opcon را توصیه می کنم. خوب است که شما استفاده منظم از قطره چشم را متوقف نموده اید ، زیرا با استفاده زیاد از قطره ها ، چشم دچار انقباض شده و منجر به بازگشت دوباره قرمزی چشم میگردد .به جز موارد نادر جهت درمان های خاص ، اکثر پزشکان به بیماران این توصیه را میکنند . بستن چشم در مقابل نور یعنی حساسیت به نور ، و ایزا راه حل طبیعی و غریزی چشم میباشد ، و بایستی به چشم پزشک مراجعه کنید . من می توانم حدس بزنم چرا مشکلات شما در حضور مردم بیشتر می شود. بخشی از چشم که ما آن را " lid wiper " می نامیم، وجود دارد و ممکن است دچار آسیب شده باشد و یا حتی احتمال دارد علت آن مهار جلوگیری از پلک زدن در همگام صحبت با افراد باشد .باید توجه بیشتری به آنها نمایید و هر چیزی که باعث توجه و تمرکز شما و کمتر پلک زدنتان شود مشکل را تشدید میکند .
پلک زدن مزایای بسیاری دارد مانند ایجاد چربی که غدد میبومی شما تولید می کند. این روغن ها اشک را تثبیت کرده و کیفیت سطح چشم را بهبود می بخشد. همچنین به پاک کردن اشک و آلاینده هایی که درون آن ساخته شده اند کمک می کنند. از توضیحات شما، می توان دریافت که شما دچاراختلال غدد متابولیک و احتمالا مینیبوم هستید. از آنجا که وضعيت شما نسبتا پیچیده است، از شما می خواهم پزشک متخصص مراجعه نمایید . به نظر می رسد که شرایط شما واقعا سخت است و فراتر از روش های ساده و بدون دردسر میباشد .

سوال : بهترین برند قطره چشم OTC چیست؟ من از چندین قطره گرانقیمت استفاده کرده ام اما مفید واقع نشده است.

پاسخ: من در مورد بهترین برند اطلاعی ندارم . برندهای اصلی تمایل دارند فرمول های پیشرفته ای داشته باشند که می تواند بسته به علت مشکل شما بسیار مفید باشد. اگر شما انواع مختلفی از محصولات را امتحان کرده اید و هیچ کدام از آن ها برای تسکین شما مفید نبوده اند ، فکر می کنم که خشکی چشم شما پیچیده بوده و شما باید جهت درمان به پزشک متخصص مراجعه نمایید .

سوال : آیا داروهای ضد التهابی خشکی چشم را تشدید میکنند؟

پاسخ: امروزه قطره ها بسیار پیچیده تر و پیشرفته تر از گذشته می باشند. تعدادی از آنها می توانند برای برخی از بیماران تحول ایجاد نمایند. به طور کلی، از محصولاتی که حاوی عوارض جانبی و یا عوامل سفید کننده هستند اجتناب کنید. به نظر من برندهای Alcone Systane و Allergan Refresh Advanced مناسب می باشند. باید اضافه کنم که بهترین عملکرد معمولا هنگامی حاصل می شود که یک محصول خاص OTC توسط یک متخصص و بر اساس علت مشکل شما توصیه شود

سوال : من در باز و بسته کردن چشمانم دچار خشکی هستم و از قطره های چشم استفاده میکنم اما کمک چندانی نمیکند . آیا می توانید توصیه ای برای بهتر شدن وضعیت من داشته باشید ؟

پاسخ: تقریبا همه قطره های خشکی چشم در دسترس هستند. در صورتی که یکی از قطره ها وضعیت شما را بهتر نکرد قطره دیگری را امتحان کنید . از آنجا که علت اکثر خشکی های چشم تبخیر اشک میباشد ، من اغلب محصولات مبتنی بر لیپید مانند Systane Balance یا Refresh Optive Advanced را توصیه می کنم. به خاطر داشته باشید که ممکن است مشکل شما به تنهایی با قطره حل نشود و ممکن است به علت مسائلی غیر از خشکی چشم باشد. اگر مشکل شما حل نشد توصیه می کنم به پزشک متخصص مراجعه نمایید .

سوال : بیش از یک هفته پیش یک خونریزی زیر زیرپوستی به علت آسیب به سرم داشتم . باعث تعجب شد که چشم من دچار مشکل نگردید ، اما اکنون بسیار خشک میباشد . آیا می توانم از قطرات چشم استفاده کنم؟ من یک نوع ژل اشک مصنوعی و قطره درمان قرمزی چشم را تهیه کرده ام . آیا این دو مورد مناسب برای استفاده هستند یا باید نوع دیگری را خریداری کنم؟

پاسخ: از اینکه چشمتان آسیت ندیده است خوشحالم ، قطره ها باید برخی از امراض ناشی از تروما را بهبود بخشند. قطره های چشم باید خوب باشد، اما ممکن است بخواهید یک قطره حاوی افزودنی چربی مانند سینستن آلنکان یا آلرگان Refresh Optical Advanced Formula را امتحان کنید که در صورت بهبود چشم می تواند محافظت بیشتری از چشمتان داشته باشد و روانسازی سطح چشمتان را بهترانجام دهد . اگر در عرض یک یا دو ماه بهبودی حاصل نشد، باید جهت پیشگبری از مشکلات دیگر به پزشک مراجعه نمایید .

سوال : من از قطره Refresh برای خشکی چشمهایم استفاده می کنم. اخیرا قطره جدیدی به نام Hylo به من معرفی شده است .باتوجه به تفاوت زیاد قیمت آنها ، آیا تفاوتی در کیفیت آنها وجود دارد؟

پاسخ: من اطلاعی از این نوع قطره ندارم اما طبق جستجویی که در اینترنت انجام دادم ، اسید هیالورونیک عامل اصلی مرطوب نمودن چشم در این نوع قطره میباشد . از آنجایی که خشکی چشم میتواند علل مختلفی داشته باشد نمیتوان گفت کدام قطره برای خشکی چشم مفید تر است . شما می توانید این قطره را نیز تست نمایید اما توصیه میگردد به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : کدام قطره های چشم ممکن است در درمان خشکی چشم خفیف تا متوسط موثر باشند؟

پاسخ: امروزه مکمل های اشک آور مصنوعی ، بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که در گذشته بوده اند و به ما اجازه می دهند تا مشکلات خاصی را با فرمول های مختلف حل نماییم . برای اکثر بیماران مبتلا به خشکی چشم خفیف تا متوسط، اغلب Sincount Balance Alcon که دارای فرمول پیشرفته است توصیه میشود. بسیاری از محصولات مناسب دیگر نیز در بازار موجود است .

سوال : در طول روز باید چند نوع قطره برای خشکی چشم استفاده کرد؟

پاسخ: بجای پرسیدن اینکه چند نوع قطره باید در طول روز مصرف گردد، بهتر است بپرسید «چه میزان قطره کافی است؟» تعداد قطره ها بسته به نوع محصول، شدت خشکی چشم ، رطوبت محیط، علت خشکی چشم و ده ها عامل دیگر متفاوت میباشد. به عنوان یک قاعده کلی ، شما باید از مکمل اشک آور به میزان توصیه شده در روی بسته و یا شش بار در طول روز استفاده نمایید. اگر شما نیاز به استفاده بیشتر از آنها دارید، بایستی با متخصصین ما در کلینیک نوآوران مشورت نمایید . در واقع استفاده زیاد از قطره ها می توانند اشک های طبیعی را از بین برده و مشکلات شما را افزایش دهند .

سوال : من در کارخانه تولید تلویزیون مشغول به کار هستم و سرتاسر محیط کارم پر از لامپ های پرنور میباشد و این موضوع باعث خشکی و قرمزی چشمهایم شده است . بهترین قطره برای درمان قرمزی چشم چیست ؟

پاسخ: دوست دارم پاسخ خوبی برای سوالتان داشته باشم اما بدون دانستن علت قرمزی چشم شما ، ارائه توصیه دشوار است . قرمزی چشم معمولا به عنوان نشانه ای از یک مشکل اساسی اتفاق می افتد. استفاده از قطره برای از بین بردن قرمزی چشم مشکل را حل نخواهد کرد. اغلب افراد از قطره های قرمزی چشم استفاده می کنند زیرا نیاز به استفاده از آنها برای بهبودی چشمهایشان دارند ، برخی از قطره های بدون تجویز پزشک می توانند در طول زمان قرمزی چشم را افزایش دهند. من پیشنهاد می کنم برای مشخص شدن علت مشکل ، جهت ارائه درمان مناسب به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : اخیرا پزشک برای من خشکی التهابی چشم را تشخیص داده و Restasis را تجویز نموده است . این دارو تحت پوشش بیمه نمیباشد . آیا قطره دیگری جهت جایگزینی وجود دارد ؟

پاسخ: در حال حاضر Restasis تنها محصول ضد التهاب برای درمان خشکی چشم است. سایر محصولات در حیطه FDA قرار دارند، زمان ارائه آنها نیز مشخص نمیباشد . شما بایستی جهت حل این مشکل به پزشک مراجعه نمایید . روش های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند، از جمله استفاده محدود از استروئیدهای موضعی، رژیم های غذایی و احتمالا راه هایی برای بهبود کیفیت اشک ، که می تواند باعث کاهش التهاب شود. این موارد بعد از معاینه دقیق توسط متخصصین ما در کلینیک نوآوران مشخص خواهد شد .

سوال : من در زمستان دچار خشکی چشم شدید میشوم . گاهی اوقات نیز هنگام استفاده از کامپیوتر این مشکل را پیدا میکنم . من از قطره های چشم Systane استفاده می کنم، اما کمک زیادی به من نمیکند ، توصیه شما چیست؟

پاسخ: با آغاز فصل گرم یا هنگامی که هوا خشک باشد ، خشکی چشم غیر معمول نمیباشد. همچنین کار با رایانه باعث کاهش میزان پلک زدن می شود که می تواند علائم شما را بیشتر نماید. Systane یکی از محصولات مناسب برای خشکی چشم میباشد ، با این حال انواع مختلفی از قطره ها وجود دارند که خشکی های چشم با علت های مختلف را برطرف مینماید . طبق توضیحات ارائه شده توسط شما ، ممکن است مبتلا به خشکی چشم تبخیری باشید و احتمالا Systane Balance در این مورد به عنوان ابتدائی ترین دارو توصیه میگردد . همچنین به یاد داشته باشید استفاده از قطره فقط یک بخش از درمان موثر چشم است. اگر علائم شما همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، پیشنهاد می کنم به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : چشمان من دچار سوزش و درد دائمی هستند و من به صورت مرتب از Restasis برای خشکی چشمهایم استفاده می کنم. برای چندین روز سوزش و درد را در یک چشمم احساس میکنم و سپس این علائم متوقف شده و چشم دیگرم شروع به سوزش همراه با درد شدید مینماید. آیا باید به صورت روزانه از Restasis استفاده کنم ؟ یا قطره دیگری وجود دارد که به بهبودی من کمک نماید ؟

پاسخ: خشکی چشم می تواند ایجاد درد نماید ، اما آنچه از توضیحات شما استنباط میگردد ، طبیعی نمیباشد و باید توسط چشم متخصصین ما معاینه شوید . اگر از Restasis یا هر داروی دیگری برای درمان استفاده میکنید ، بایستی به دستورالعمل های روی دارو جهت رسیدن به نتایج مطلوب توجه نمایید .

عفونت و خشکی چشم


سوال : آیا فردی که مبتلا به خشکی چشم میباشد نسبت به کسی که دچار خشکی چشم نیست بیشتر دچار عفونت چشم میگردد ؟ تصور من این است که جهت از بین رفتن عفونت نیاز به ترشح اشک میباشد. اگر از قطره استفاده کنم چه اتفاقی می افتد؟ آیا قطره به بهبود تاری دید کمک مینماید و اشک را در سطح چشم پخش میکند یا فقط ایجاد اشک نموده و کمکی به تاری دید نمینماید ؟

پاسخ: اکثر پزشکان معتقدند خشکی چشم احتمال ابتلا به عفونت را به علت کاهش حجم اشک و آسیب به سطح چشم افزایش میدهد. این دیدگاه تا کنون توسط تحقیقات دقیق علمی اثبات نشده است. اشک ها حاوی انواع ضد باکتری ها هستند. اشک مصنوعی باعث کاهش غلظت نسبی اشک در مقایسه با تاثیر مثبت قطره ها بر سطح چشم می شود. ما معتقدیم با پاکسازی و افزایش حجم اشک وبه حداقل رساندن آسیب به سطح چشم، به لحاظ منطقی میتوان خطر عوارض جدی عفونت را کاهش داد ، اما به دلیل پیچیدگی سیستم اشک و سطح چشم پیش بینی این که کدام عوامل بیشترین تاثیر را در کاهش عفونت خواهد داشت دشوار میباشد.

سوال : من 10 ساله هستم و از لنزبصورت ماهیانه استفاده میکنم و چندین مرتبه دچار عفونت چشم گردیده ام . اخیرا مبتلا به خشکی چشم شده ام. آیا این مشکل می تواند به دلیل استفاده از صابون برای شستن صورتم و تمیز کردن آرایش چشمهایم باشد؟

پاسخ: هنگام انتخاب محصولات آرایشی چشم دقت نمایید . نه تنها تعدادی از صابون ها باعث تحریک می شوند بلکه آنها می توانند روغن های ضروری اطراف پوست چشم را نیز از بین ببرند و باعث خشکی و تحریک شوند که می تواند خشکی چشم را تشدید نماید . شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لنز ها و عفونت های چشم با متخصصین ما در کلینیک نوآوران مشورت نمایید .
عفونت های مکرر چشم ایجاد نگرانی میکنند. آیا لنزهایتان را به صورت صحیح جایگزین می کنید؟ همچنین باید لنزهای خود را هر سه ماه یکبار تعویض نموده و از محلول های مناسب جهت ضدعفونی استفاده کنید. در نهایت حتما قبل از تعویض لنز دستهایتان را ضد عفونی کنید . اگر باز هم دچار عفونت شدید، پیشنهاد میشود به متخصصین ما مراجعه نمایید .

سوال : من مبتلا به خشکی چشم هستم و دائما دچار ریزش اشک میباشم ، چگونه میتوان ریزش اشک را متوقف نمود؟

پاسخ: این مورد یکی از سوالات بسیار رایج و سردرگم کننده برای بسیاری از بیماران است. خشکی چشم معمولا باعث تحریک می شود و چشم به صورت غریزی با شستشوی آلودگی بوسیله اشک واکنش نشان میدهد . ریزش بیش از اندازه اشک عملا ساختار اشک را بی ثبات کرده و باعث می شود خشکی چشم بدتر شود. بهترین راه برای درمان این مشکل شناسایی علت خشکی چشم است .توصیه میشود جهت درمان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.

سوال : من مبتلا به سندرم خشکی چشم هستم و چشمان من واقعا آسیب دیده است ! من قطره های مختلف را امتحان کرده ام و از ماسک گرمایش استفاده می نمایم. دائما احساس میکنم در چشمانم چیزی مانند خرده شیشه وجود دارد . قبلا به چشم پزشک نیز مراجعه کرده ام .چه کاری جهت بهبود چشمانم میتوانم انجام دهم ؟ چشمان من به نور نیز حساس میباشد. همچنین چشمان من دائما دچار سوزش، خارش و قرمزی هستند ! نمی دانم باید چه کاری انجام دهم . حتی پزشکان مجرای اشکی تحتانی چشمم را نیز به علت این که تصور میکردند به من کمک میکند برداشته اند.

پاسخ: به نظر می رسد شما دچار خشکی چشم و وضعیتی به نام کراتیت رشته ای هستید که هر دو می تواند بسیار دردناک باشد. به غیر از حذف آنها به صورت دستی ، تعدادی از روش های دیگر مانند فیبرهای ضد التهابی ، قطره استریل و کیستی خاص و در بعضی موارد استفاده از لنز با باند وجود دارد. خشکی چشم شما نیز باید به طور موثر درمان شود. علائم شما نشان می دهد که شما دارای بیماری سطح چشم ( به طور خاص) و مشکلات قرنیه هستید . پیشنهاد من این است که شما به متخصصین قرنیه و یا متخصصین اپتومیست (متخصص بیماری های سطح چشم ) در کلینیک ما (نوآوران) مراجعه نمایید .

سوال : من خانمی 24 ساله هستم و از زمانی که به یاد میاورم چشم هایم دچار ریزش اشک بوده اند ، مخصوصا در هوای سرد و زمانی که وزش باد وجود دارد و این موضوع دردناک میباشد. عامل این موضوع چیست ؟ این آزار دهنده است و مردم دائما می پرسند چرا گریه میکنم، همچنین من نمی توانم ریمل مژه و ابرو یا خط چشم استفاده کنم .

پاسخ: آنچه که شما توصیف می کنید، نمونه ای از خشکی چشم است، اما آغاز شدن آن در بدو تولد کاملا غیر معمول است. ریزش اشک بیش از حد واکنشی است که چشم ها به سوزش نشان میدهند و علت آن میتواند گرد و غبار، باد و سرما و یا آلرژی باشد. حساسیت می تواند با عوامل آناتومیک و سایر عوامل افزایش یابد. از آنجایی که مدت زمان زیادی از بیماری شما میگذرد درمان آن کمی دشوار است . توصیه میکنم برای تعیین دقیق علت و درمان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : ریزش اشک بیش از حد، به خصوص در معرض نور خورشید، علائم خشکی مزمن چشم است؟

پاسخ: ریزش بیش از حد اشک یکی از رایج ترین نشانه های خشکی چشم است. آنچه که ما خشکی چشم می نامیم ، عمدتا ناشی از اختلال در لایه اشک است. گاهی اوقات چشم با افزایش تولید اشک سعی در بهبود وضعیت چشم دارد .

سوال : همسر من دچار ریزش بیش از حد اشک در چشمانش است ، طوری که اغلب مجبور است عینکش را تمیز نماید . ما داروهای ضدآلرژی را تست کرده ایم اما فایده ای نداشته است . به نظر می رسد تفاوت کمی بین فصول یا محیط وجود دارد، گرچه هوای فروشگاه های بزرگ کمی بدتر از محیط های دیگر است. لطفا راهنمایی نمایید .

پاسخ: شرایط همسرتان کمی عجیب به نظر می رسد، ریزش اشک بیش از حد اغلب نشانه خشکی چشم است. هنگامی که سطح چشم تحریک می شود، چشم تلاش می کند با تولید اشک های بیشتری وضعیت را بهبود بخشد . متأسفانه ریزش بیش از حد اشک باعث می شود شرایط بدتر شود، زیرا ساختار محافظتی طبیعی را بی ثبات می نماید. پیشنهاد می کنم جهت بازگرداندن تعادل اشک از Systane Balance Alcon یا FreshKote Focus Labs استفاده نمایید . هر دو این دارو ها در داروخانه ها موجود میباشند.به هیچ عنوان از ضدآلرژی و یا قطره های سفید کننده چشم استفاده نکنید، زیرا این محصولات اغلب باعث ایجاد آثار بدتر بر روی سطح چشم می شوند. در نهایت علت بسیاری از خشکی های چشم ، تبخیر بیش از حد اشک است. اگر مشکل همسر شما همچنان ادامه داشت، به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید تا عملکرد غده میبومی شما را ارزیابی کنند. چربیهای غده میبومین راه حلی برای پایداری و سلامت اشک است، و اختلال عملکرد غدد میبومیا ممکن است علت اصلی مشکل ایشان باشد.

سوال : چطور می توانم بدانم دچار خشکی چشم هستم یا خیر؟ تقریبا هر روز دچار ریزش اشک هستم و گاهی نیز چشمانم سوزش پیدا می کند.

پاسخ: آنچه شما توصیف می کنید علائم خشکی چشم است. ریزش اشک بیش از حد از چشم epiphora نامیده می شود و در بیماران مبتلا به خشکی چشم بسیار رایج است. سیستم اشک شما تلاش می کند خشکی چشم را بهبود بخشد. سوزش چشم نیز اغلب ناشی از اختلال غدد میبومیا (MGD) میباشد . هر دوی آنها نشانه هایی از خشکی چشم پیشرفته هستند، بنابراین توصیه میگردد به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : من مبتلا به سندرم خشکی چشم هستم وقتی چشمهایم بسته است حس بهتری دارم ، علت چیست؟

پاسخ: اگر خشکی چشم شما شدید باشد موجب سوزش در ناحیه چشم میگردد. همچنین باعث حساسیت به نور نیز می شود. اگر این امر ادامه پیدا کند، پیشنهاد میشود به متخصص مراقبت از چشم در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

خشکی و قرمزی چشم


سوال : من دچار قرمزی چشم هستم ، فکر می کنم مواردی مانند قرار گرفتن در معرض باد، آفتاب و گرد وخاک مشکلم را تشدید میکند. من قطره زیادی استفاده می کنم، اما آیا باید هر روز از این قطره استفاده کنم؟

پاسخ: قرار گرفتن مکرر در معرض این عناصر مطمئنا چشم شما را تحریک می کند. توصیه می کنم از عینک آفتابی با کیفیت استفاده نمایید. عینک به محافظت از چشم شما در مقابل باد و همچنین اشعه UV محافظت می کند. اگر در بیناییتان نگرانی دچار مشکل هستید می توانید از عینک های روشن تر استفاده کنید. قطره ها لایه بیرونی اشک را در برابر تبخیر محافظت می کنند و ایجاد ثبات مینماید. من مکمل اشک مبتنی بر چربی مانند Systane Balance یا Refresh Optive Advanced Formular را توصیه می کنم. در نهایت توصیه میکنم به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : حدود دوهفته است که دچار قرمزی و سوزش چشم شده ام و احساس خشکی و تحریک در چشمهایم می کنم. باید چه کاری انجام دهم ؟ من از Visine و قطره های آلرژی ها استفاده می کنم. نمی دانم برای چشمانم چه اتفاقی افتاده است آیا باید به پزشک مراجعه نمایم؟

پاسخ: شما به سوال خودتان پاسخ دادید ، اگر نمی دانید چه اتفاقی برای چشمتان افتاده است ، باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید . ممکن است قرمزی و تحریک چشمان شما جزئی بوده و به آسانی درمان شود و یا ممکن است علائم یک مشکل جدی را داشته باشد. توصیه میکنم به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : چشمان من در طول روز دچار قرمزی شدید است. همچنین من دچار آلرژی نیز هستم و احساس میکنم به چشمانم صدمه وارد شده است ، آیا احتمال خشکی چشم وجود دارد؟ با بسته نگه داشتن چشمهایم سعی در بهبود وضعیت دارم .

پاسخ: خشکی چشم و آلرژی ها با هم در ارتباط هستند. تولید اشک کم و یا تبخیر بیش از حد اشک میتواند آلرژی را بدتر نماید . اگر احساس خارش در چشم و علائم آلرژی دارید توصیه می کنم قطره آلرژی را امتحان کنید تا مشخص شود به شما کمک مینماید یا خیر . اگر کمکی نکرد و قرمزی و تحریک پذیری چشمانتان ادامه پیدا کرد توصیه میکنم برای شناسایی علت دقیق مشکل به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : پزشک برای من خشکی چشم را تشخیص داده است. چطور میتوانم وضعیت چشمانم را بهبود بخشم؟ تا کنون به سه پزشک مراجعه نموده ام اما قطره های تجویزی آنها باعث قرمزی چشم من شده است . من بیشتر قطره ها را امتحان کرده ام ، روزانه 2 گرم امگا 3 مصرف می کنم و آب زیادی نیز مینوشم .

پاسخ: از شنیدن وضعیت چشمانتان بسیار متاسف شدم ، خشکی چشم در بین بیماران بسیار رایج است . علائم شما نشان دهنده التهاب است که می تواند با انواع مختلفی ایجاد شود. اولین تشخیص من اختلال عملکرد غدد meibomia و اختلال در غدد چربی است. MGD می تواند یک علت اصلی یا یک عامل برای خشکی چشم باشد و همچنین با رشد بیش از حد باکتری های استاف نیز ارتباط دارد. استاف می تواند سمومی تولید کند که باعث ایجاد قرمزی چشم می گردد. تشخیص دقیق مشکل شما کمی دشوار است و باید دقیقتر بررسی گردد . توصیه میکنم برای درمان چشمانتان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : آیا امکان دارد خشکی چشم فقط در یکی از چشمها اتفاق بیفتد؟ بیش از چهار ماه است که چشم چپ من دچار قرمزی شده است .

پاسخ: علائم خشکی چشم ممکن است تا حدودی بین چشم ها تفاوت داشته باشد. گاهی اوقات یک چشم بیشتر درگیر می شود و چشم دیگر کمتر تحت تاثیر قرار می گیرد و این مورد طبیعی میباشد . در حالی که قرمزی چشم یکی از نشانه های شایع خشکی چشم است، اما طبق توضیحاتتان توصیه میکنم جهت بررسی بیشتر به متخصصان ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : من از Visine Maximum برای قرمزی و خشکی چشمم استفاده می کنم. اخیرا زمانی که از قطره ها استفاده میکنم احساس ناراحتی شدیدی میکنم . آیا می توانم از قطره دیگری برای قرمزی و خشکی چشمهایم استفاده کنم؟

پاسخ: از توضیحاتتان به نظر می رسد به یکی از مواد تشکیل دهنده در قطره حساسیت نشان میدهید . مشکل خاصی وجود ندارد و باید استفاده از این قطره را متوقف نمایید. قرمزی چشم معمولا مشکل بزرگی نیست، اما به طور معمول میتواند علائمی برای بیماری های دیگر باشد. بیماران مبتلا به خشکی چشم باید از محصولات سفید کننده چشم اجتناب کنند، زیرا آنها ساختار اشک را مختل می کنند و چشم ها را دچار خشکی مینمایند. توصیه میشود برای یافتن علت خشکی چشمتان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید . اغلب بیماران مبتلا به قرمزی و خشکی چشم دارای اختلال عملکرد در غضروف میبومیا هستند و هنگامی که علت آن کشف شود می توانند به طور موثر درمان شوند.

سوال : من در چشمانم همیشه احساس قرمزی و خشکی میکنم ونمی توانم گریه کنم چون به چشمانم آسیب می رسد. این آسیب مانند سوختگی است، قطره های چشم را امتحان کرده ام، اما هیچ کمکی به من نمی کند!

پاسخ: به نظر می رسد که خشکی چشم شما نسبتا شدید باشد. تقریبا تنها با داشتن این اطلاعات تشخیص غیر ممکن است. با این حال به دلیل اینکه خشکی چشم تمایل به پیشروی دارد، بعید است که به خودی خود بهبودی حاصل گردد. به شما توصیه میکنم در اسرع وقت به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : من از لنز استفاده میکنم ، منطقه ای که من در آنجا زندگی میکنم خشک و دارای گرد و غبار است. اخیرا در یک رودخانه شنا کردم ، یکی از چشمانم دچار قرمزی کمی شده است و دو روز است که احساس خشکی شدید در چشمانم میکنم .برای بهبودی وضعیت چشمم از قطره استفاده کردم، اما احساس میکنم کمی زیاده روی کرده ام (بیش از 20 بار در روز)اما بهبودی در وضعیت چشمانم احساس نمیکنم ، آیا باید استفاده از قطره را ادامه دهم ؟ اگر نیاز به ادامه قطره میباشد باید از چه نوع قطره ای استفاده کنم؟ یا باید استفاده از قطره های بدون نسخه را ادامه دهم؟

پاسخ: دانستن علت تحریک و خشکی چشمان شما بسیار دشوار است . هر چند که فصول خشک این مسئله را تشدید میکند ، اگر فردی از لنز استفاده میکند با شنا در آب احتمال ایجاد عفونت در چشمهایش وجود خواهد داشت . همچنین مصرف بیش از حد قطره ها باعث ایجاد مشکل می شود
توصیه میکنم تا زمان حل مشکل استفاده از لنز را متوقف نمایید و از قطره چشم استفاده کنید . اگر چشم شما (به خصوص قرمزی و تحریک چشمهایتان ) در یک یا دو روز آینده بهتر نشد به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید . اگر علت مشکل شما وجود عفونت باشد ، با گذشت زمان وضعیتتان بدتر خواهد شد . اگر وضعیتتان بهتر شد ، چند روز صبر کنید ، سپس لنزهایتان را ضد عفونی نمایید (یا آنها را تعویض کنید و یا از لنز های یکبار مصرف استفاده کنید ). اگر با مسائل مشابه مواجه شدید ممکن است علت آن خشکی چشم باشد و مراجعه به پزشک بهترین راه است .

سوال : من در محل کارم دچار قرمزی چشم میشوم و در تعطیلات آخر هفته قرمزی چشمهایم کمتر میشود ، در چشمانم احساس خشکی نمی کنم اما وضعیت قرمزی چشمهایم مناسب نیست. من در محیط کارم از کامپیوتر استفاده میکنم ، آیا میتواند تاثیر گذار باشد ؟

پاسخ: علل بسیاری برای قرمزی چشم وجود دارد. خشکی چشم ممکن است یکی از عوامل باشد ، تصور شما نیز درست است ،کار با کامپیوتر باعث کاهش میزان پلک زدن شده و می تواند خشکی چشم را تشدید نماید. با این حال نیاز به بررسی بیشتر دارد . اگر وضعیتتان ادامه دار بود ، توصیه میشود به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : علت این که که چشمهای من( خصوصا صبحها ) به طور پیوسته دچار قرمزی میشود چیست؟ قسمت پایین مژه هایم نیزدچارخارش می شوند و وقتی چشمهایم را میشویم دچار قرمزی میشوند . با توجه به این که من مدت طولانی دچار این مشکل بوده ام ، چطور میتوانم از این وضعیت رهایی پیدا کنم؟

پاسخ: : قرمزی چشم یکی از علائم مشکلات چشمی است. پلک ها نقش بسیار مهمی را در عملکرد و محافظت از چشم ایفا می کنند. آنچه که شما توصیف می کنید ، به نظر می رسد شما دچار خشکی چشم و عفونت هستید. توصیه میکنم به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

گلوکوم و خشکی چشم


سوال : محفظه قدامی چشم من باریک است و چندین سال است که از خشکی چشم رنج می برم. آیا می توان خشکی چشمانم را با وجود محفظه قدامی باریک درمان نمود؟

پاسخ: افراد برای توصیف مشکلات مختلف از اصطلاحات متفاوت استفاده می کنند. محفظه قدامی محوطه ای باریک در فضای بین جلوی عنبیه و پشت قرنیه است. داشتن یک محفظه قدامی باریک در یک بیمار معمولی غیر نرمال است و هیچ ارتباطی با خشکی چشم ندارد. محلی که عنبیه و قرنیه به هم متصل میشوند محلی است که سیستم تخلیه مایعات داخلی چشم میباشد و اگر زاویه آن باریک باشد موجب گلوکوم حاد می شود. توصیه میکنم جهت درمان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : شوهر من دارای گلوکوم است و از قطره های تجویزی توسط پزشک استفاده می کند تا فشار چشمانش را پایین نگه دارد. با این حال استفاده از قطره باعث ایجاد حساسیت و خشکی چشم او می شود. گاهی اوقات صبحها او نمی تواند چشمانش را باز کند. آیا استفاده از این قطره ها باعث آسیب به چشم میشوند؟

پاسخ: سوال خوبی بود، مصرف زیاد از قطره گلوکوم می تواند منجر به خشکی چشم شود. اما اگر گلوکوم درمان نشود میتواند منجر به کوری گردد. گزینه های دیگر ی نیز برای درمان گلوکوم وجود دارد: شوهرتان می تواند از روش لیزر درمانی برای گلوکوم استفاده نماید. این تکنولوژی حدودا" می تواند سه سال به کاهش فشار چشم کمک کند. برای بهبود خشکی چشم نیز مفید است .
• استفاده از فرمولاسیون قطره چشم Timoptic بدون نگهدارنده نیز برای گلوکوم وجود دارد . این نسخه احتمال تحریک چشم را به همراه خواهد داشت . بدیهی است برای مشخص شدن اینکه آیا می توان از این نوع دارو برای کنترل فشار چشم استفاده کرد یا خیر بایستی به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید
• داروهای گلوکوم با مواد نگهدارنده خفیف نیز ممکن است موثر باشد.داروهای تراواتان Z ، Alphagan P. Milder از این جمله هستند و ممکن است سوزش چشم را نیز کاهش دهند . در این مورد نیز مشورت پزشک لازم است . همچنین توصیه می کنم شوهرتان جهت ارزیابی خشکی چشم به متخصصین ما مراجعه نماید . ممکن است با شاخه های پانچکتال و درمان موضعی خشکی چشم درمان گردد.

لیزیک ، PRK و خشکی چشم


سوال : من حدود دو سال پیش عمل لیزیک انجام دادم و بعد از جراحی دچار خشکی چشم شدم. با گذشت زمان، خشکی چشمم بدتر شد . من از چندین قطره مانند Restasis را استفاده نمودم اما نتیجه ای نداشت . من شاخه های پاکتال رانیز امتحان کردم اما هنوز مشکلم پابرجاست. در حال حاضر در طول روز از Refresh و Systane Balance استفاده میکنم . گاهی اوقات تعداد دفعات استفاده از این قطره ها به بیش از 50 بار در روز میرسد . من در چشمانم احساس خشکی و سوزش میکنم و نمی دانم برای رهایی از این وضعیت چه کاری باید انجام دهم .

پاسخ: مشکل شما شباهت زیادی به خشکی چشم شدید دارد . از شنیدن وضعیت چشمانتان واقعا متاسفم. در هنگام ویزیت بیماران مبتلا به خشکی چشم مانند شما ، یک رویکرد سیستماتیک که اغلب نتیجه های قابل توجهی را ایجاد می کند وجود دارد . ممکن است بهبودی برای شما سریعا اتفاق نیافتد ، اما با صبر و حوصله شما احتمالا بهبودی حاصل خواهد شد. علائمی که شما توصیف کردید اغلب به چند علت از جمله اختلال عملکرد غدد میبومین و خشکی تبخیری چشم رخ میدهد. همچنین احتمالا چشمان شما در هنگام خواب کاملا بسته نمیشود و این می تواند به سطح چشم صدمه زده و در هنگام بیداری علائم شما به طور چشمگیری تشدید گردد. همچنین ممکن است شرایط یا عوامل مختلف وضعیت شما را بدتر نماید . مهمترین چیز این است که شما در این مرحله متوجه شدید که نیاز به کمک یک متخصص دارید . تکنیک ها و روش های جدیدی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. توصیه میکنم جهت بررسی بیشتر و درمان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : من به علت ناراحتی که در استفاده از لنزها داشتم استفاده ازآنها را متوقف نمودم و تصمیم گرفتم جراحی چشم انجام دهم . در سال گذشته جراحی لیزیک موفقی انجام دادم ! بعد از جراحی احساس کردم چشمانم بسیار خشک هستند ، هنگامی که چشمهای من خشک می شدند مرتبا پلک میزدم تا اشک در چشمانم ایجاد گردد . همچنین حدود 10 ساعت در روز با کامپیوتر کار می کنم. بعضی اوقات احساس خشکی شدید در چشم هایم میکنم و احساس میکنم نیاز به استفاده از قطره دارم، گاهی اوقات قطره ها به اندازه کافی تسکین دهنده نمیباشند. آیا این علائم نتیجه عمل جراحی است؟ یا این که من اینطور احساس میکنم؟

پاسخ: اغلب بعد از جراحی لیزیک خشکی چشم به سراغ افراد می آید ، اما در اکثر موارد وضعیت موقت است و در عرض چند ماه بهبود حاصل میگردد، اما این بدان معنا نیست که عمل جراحی ایجاد خشکی چشم نمینماید . اگر علائم شما همچنان ادامه داشت از قطره خشکی چشم حاوی مکمل چربی استفاده نمایید . Systane Balance یک نمونه خوب از قطره ها میباشد . اگر مشکلتان برطرف نشد توصیه میشود به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.

سوال : من حدود 10 سال پیش عمل جراحی لیزیک انجام داده ام و در حال حاضر 60 ساله هستم ، همچنین در یکی از چشمهایم نیز عمل جراحی آب مروارید انجام داده ام . من دچار خشکی چشم شدید نیز هستم . درحال حاضر از Restasis به تعداد دوبار در روز استفاده میکنم ، همچنین دچار اختلال در مجرای اشکی نیزهستم و چندین بار در روز از قطره های Systane استفاده می نمایم . لطفا من را راهنمایی نمایید .

پاسخ: از شنیدن مشکل شما متاسف شدم . شما تنها کسی نیستید که به این بیماری دچار شده اید ، بسیاری از افراد دچار خشکی چشم هستند. عواملی وجود دارد که خشکی چشم را تشدید مینماید . جراحی چشم، به ویژه LASIK می تواند باعث ایجاد یا تشدید خشکی چشم شود، معمولا این موارد در طول زمان بهبود می یابد، اما در مورد شما، به نظر می رسد اینچنین نمیباشد . بدون معاینه دقیق اظهار نظر دشوار است ، اما فکر می کنم که شما دارای خشکی تبخیری چشم یا EDE هستید. EDE معمولا ناشی از اختلال غدد میبومیا است. اغلب Restasis برای بیماران مبتلا به EDE مفید است. همچنین توجه داشته باشید که استراستیس و شاخه های پانچستون خیلی مفید نمیباشند. موثرترین راه برای درمان EDE، استفاده از سیستم جدید LipiFlow است. توصیه میگردد به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : من شش ماه پیش جراحی چشم LASIK انجام داده ام و اکنون دچار خشکی چشم هستم و از قطره های چشم استفاده می کنم. آیا استفاده از آنها برای چشم من مضر هستند و آیا می توانم آنها را برای مدت زمان طولانی استفاده کنم؟ همچنین از کامپیوتر برای هفت تا هشت ساعت در روز استفاده می کنم، چگونه می توانم چشم هایم را در مقابل خشکی محافظت نمایم؟

پاسخ: اغلب عمل جراحی لیزیک ایجاد خشکی چشم می نماید و معمولا چند ماه پس از عمل نیز ادامه خواهد داشت . قطره ها می توانند مفید باشندو به طور کلی قطره ها موجب آسیب قابل توجهی به چشم نمی شوند. قطره های مدرن هدف های مختلفی را برای خشکی چشم دنبال می کنند. ممکن است سایرعوامل ، بیشتر از روش LASIK خشکی چشم شما را تشدید کنند ، توصیه میشود جهت بررسی علت خشکی چشمتان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : : شش ماه پیش عمل جراحی چشم لیزر PRK انجام دادم و اخیرا متوجه شدم که چشمان دچار خشکی شده است. روزانه حداقل 10 مرتبه از قطره برای چشمانم استفاده میکنم اما هنوز خشکی چشمانم پابرجاست . آیا این مسئله جدی است؟

پاسخ: خشکی چشم بعد از روش PRK غیر معمول نیست. در بیشتر موارد حدود شش ماه پس از جراحی علائم کاهش پیدا میکنند ممکن است برای برخی افراد بازگشت به حالت عادی کمی طول بکشد، بنابراین علائم شما حل خواهد شد . با این حال استفاده مکرر از قطره ها راه حل مناسبی است . آنچه از توضیحات شما متوجه شدم ، احتمالا اختلال کلاسیس شبکیه دارید، بافت شبکیه sclera را تحت تاثیر قرار می دهد. این مشکل در بزرگسالان نسبتا رایج است و ممکن است با سوزش مشابه علائم خشکی چشم همراه باشد. این مشکل میتواند جریان طبیعی عضله را مختل نماید و می تواند خشکی چشم رانیز تشدید کند. پیشنهاد میشود جهت بررسی و درمان به کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

داروهایی که باعث خشکی چشم می شوند


سوال : آیا لوزارتان (داروهای فشار خون) باعث ایجاد خشکی چشم میشود؟ مشخصات روی دارو نشان می دهد که باعث ایجاد سرگیجه می شود. پزشکان به علت سرگیجه بیماران را به اسکن مغزی میفرستند

پاسخ: همانطور که در اینترنت قابل مشاهده است، گزارش های متعددی از خشکی چشم در ارتباط با لوزارتان و سایر داروهایی که برای فشار خون بالا تجویز میگردد وجود دارد. در این وضعیت نیاز به مراقبت اولیه از چشم و شناسایی علت خشکی چشم وجود دارد. توجه داشته باشید در حال حاضر به راحتی با تست جدید SJO میتوان به علل ترکیبی خشکی چشم و سندرم Sjogren دست یافت. صادقانه بگویم در حال حاضر در زمینه مراقبت های بهداشتی در مورد عوارض جانبی دارو فعالیتی انجام نمیگیرد و اکثر پزشکان بر تخصص خود تمرکز می کنند. با این حال دقت شما بر روی این مسئله شانس یافتن داروی موثری که عوارض جانبی نامطلوب ایجاد نکند را افزایش میدهد . به شدت توصیه می کنم که بدون تجویز پزشک هیچ دارویی را متوقف نکنید.

سوال : من سالها پیش دچار اعتیاد بودم و مواد مخدر باعث ایجاد خشکی چشم من شده بود. علاوه بر قطع مصرف مواد مخدر استفاده از قطره های چشم را نیز شروع نمودم ، می توان خشکی چشم ناشی از استعمال مواد مخدر را درمان نمود؟

پاسخ: اطلاعات من در مورد ارتباط بین مواد مخدر و خشکی چشم محدود میباشد .اما استنباط من این است که استعمال مواد مخدر باعث تشدید خشکی چشم میگردد و ممکن است علت اصلی خشکی چشم تبخیری ، ناشی از اختلال عملکرد غدد میبینمی باشد. پیشنهاد میکنم جهت درمان به متخصصین ما در چشم پزشکی نوآوران مراجعه نمایید .

سوال : اطلاعات من در مورد ارتباط بین مواد مخدر و خشکی چشم محدود میباشد .اما استنباط من این است که استعمال مواد مخدر باعث تشدید خشکی چشم میگردد و ممکن است علت اصلی خشکی چشم تبخیری ، ناشی از اختلال عملکرد غدد میبینمی باشد. پیشنهاد میکنم جهت درمان به متخصصین ما در چشم پزشکی نوآوران مراجعه نمایید .

پاسخ: علائم رایج آنتی هیستامین ها مانند سیتریزین، کاهش اشک و افزایش خشکی چشم میباشد . به طور کلی بازگشت به حالت قبل کمی زمانبر است و در مورد شما احتمالا کمی بیشتر طول خواهد کشید. من استفاده از قطره های افزایش رطوبت را تا زمان بازگشت به حالت طبیعی توصیه میکنم ،همچنین احتمال دارد وضعیت چشم شما بدتر شود یا شاید یک یا هر دو شاخه پانکتال دچار مشکل گردد. در اینصورت جهت بررسی و درمان به متخصصین ما در چشم پزشکی نوآوران مراجعه نمایید .

سوالات متفرقه


سوال : پزشک بیماری من را MGD (اختلال غضروفی میبومیا) تشخیص داده است . او Lipiflow را تجویز نموده است. آیا این دارو علائم بیماری کاهش می دهد؟

پاسخ: تشخیص پزشک شما خیلی قاطعانه است زیرا داروی Lipiflow دارای تکنولوژی پیشرفته ای برای درمان خشکی چشم است و نوعی درمان قطعی برای MGD میباشد . در حال حاضر برای 90 درصد از بیماران ، MGD به عنوان اصلی ترین علت خشکی چشم تشخیص داده میشود . آزمایشهایی از جمله LipiView وجود دارد که میتوان بوسیله آنها این بیماری را تشخیص داد ، این آزمایشات ضخامت چربی لازم در سطح اشک را با افزایش نانومتری اندازه گیری می کندو به ما اجازه می دهند تا عملکرد غددمیبومی را تست نموده و دستورالعمل تشخیصی غدد لنفاوی را برای عملکرد صحیح آنها آزمایش نماییم . اکثر پزشکان این تست های کلیدی را با تست های استاندارد خشکی چشم ، برای استراتژی درمانی خود ترکیب می کنند.
من شخصا یکی از طرفداران Lipiflow هستم. Lipiflow به عنوان عامل اصلی درمان MGD و خشکی چشم میباشد ، که به طور خاص بر روی اختلالات چشم و اختلالات سطح چشم استفاده میشود . بسیاری از بیمارانی که از خشکی چشم رنج میبردند و تقریبا از درمان نا امید شده بودند، بوسیله Lipiflow با موفقیت درمان شدند و در بسیاری از موارد کاهش علائم آنقدر زیاد بود که به معنای واقعی کلمه زندگی آنها را تغییر داده است. مانند هر درمان دیگرقطعا نمیتوان اظهار نظر نمود، اما در تجربه ای که من داشتم برای اکثر بیماران بسیار مفید بوده است. پزشکان ما در کلینیک نوآوران وضعیت شما را بررسی خواهند کرد و من توصیه می کنم که با دقت به دستورالعمل های پس از درمان عمل نمایید . هنگامی که غدد ، باز و کاربردی باشند، تمرینات پلک زدن و رژیم غذایی مناسب می تواند به بهبودی کامل کمک نماید . توصیه میشود جهت بررسی و درمان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .

سوال: من وقتی دوش میگیرم یا زیر باران هستم چشمهایم به شدت خشک میشوند ، اما در مواقع دیگر این طور نیست ، لطفا راهنمایی نمایید .

پاسخ: سیستم اشک بسیار بهینه شده است. اشکها حاوی عناصر مختلفی مانند چربی و پروتئین هستند. از سوی دیگر آب دوش یا باران نسبتا خالص است وتفاوت بین آنها در عناصرشان میباشدکه می تواند باعث سوزش و تحریک شود.


سوال: حدود دو هفته پیش متوجه شدم قسمت سفید چشمم به شدت قرمز شده است و بسیار نگران شدم ، بر اساس برخی از نشانه های معمول خشکی چشم ، به نظر می رسد چشم من دچار خشکی شده است .
من 16 ساله هستم و از چشمهایم دائما اشک سرازیر میشود ، همچنین در مرز عنبیه و مردمک چشمم برجستگی وجود دراد آیا باید به پزشک مراجعه نمایم یا این نوع برجستگی طبیعی میباشد ؟

پاسخ: . علائمی که شما توصیف میکنید غیر نرمال است و شما نیاز معاینه چشم دارید .همچنین خشکی چشم در 16 سالگی بسیار غیر طبیعی است.توصیه میشود به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .


سوال: من مطمئن نیستم که آیا خشکی چشم دارم یا خیر و در حال حاضر Accutane را مصرف می کنم، و متوجه این مطلب هستم که این دارو می تواند باعث ایجاد خشکی چشم گردد و مشکلاتی ایجاد نماید . در حال حاضر 10 بار در طی روز از قطره استفاده میکنم. انگار در چشمهای من چراغ های چشمک زن وجود دارد ، من دایره های کوچکی در چشمانم احساس میکنم که باعث ایجاد اختلال در بیناییم میشود و آنها نور های کوچکی مانند ستاره ها در آسمان میباشند .
وقتی چشمانم را میبندم نورها واضح تر میشوند. و احساس میکنم در چشمانم نور زیادی وجود دارد که این مسئله بسیار آزار دهنده است. من به چندین پزشک مراجعه کردم اما آنها میگویند من مشکلی ندارم.
بینایی من واضح است . من حدود 10 ساعت در روز با کامپیوتر کار میکنم ، آیا این موضوع میتواند مشکل ساز شود .

پاسخ: معمولا Accutane با خشکی چشم همراه است، قطره ها از ایجاد مشکلات در پشت چشم جلوگیری می کنند. به همین ترتیب نورهای چشمک زن و دایره های کوچک یا "سلول ها" مانند پدیده های انوپتیک ظاهر میشوند که طبیعی بوده و غالبا برای پزشکان غیر قابل مشاهده است.
با توجه به به این که به پزشک مراجعه کرده اید و وضعیتتان نرمال گزارش شده است نکته خوبی است . با این حال با توجه به استفاده ار Accutane و استفاده از رایانه پیشنهاد می کنم پلک زدنتان را به منظور اطمینان از عملکرد مناسب غدد میبومایی افزایش دهید . همچنین اپلیکیشنی به نام مهارت پلک زدن نیز وجود دارد. جستجو در اینترنت جهت ورزش های مربوطه نیز مفید خواهد بود.


سوال: من در چشم راستم احساسی مانند ضربان نبض نامنظم دارم. تشخیص یک پزشک برایم خشکی چشم است و تشخیص دیگری سالم بودن چشمم. لطفا راهنمایی نمایید.

پاسخ: این مشکل myokymia نامیده میشود و معمولا منجر به خشکی چشم نمی شود. اکثر پزشکان مراقبت از چشم این مشکل را مرتبط با استرس میدانند. Myokymia معمولا به خودی خود از بین می رود. بعضی از پزشکان antihistamines موضعی را تجویز می کنند، که ممکن است به تسریع درمان آن کمک نماید.


سوال: آیا مشاهده بافت های شناور در اطراف چشم طبیعی است؟ به نظر خودم این موضوع عجیب به نظر میرسد ، این بافت ها را افراد دیگر نمی توانند در چشم من ببینند . گاهی اوقات در هنگام راه رفتن و یا در حال کا با کامپیوتر متوجه این موضوع میشوم و چیزی مانند بافت را در چشم هایم بطور ناگهانی مشاهده میکنم . آیا این علائم عادی است؟

پاسخ: ماده ژله مانندی در پشت چشم، دقیقا جایی که به شبکیه متصل است ، بنام vitreous برای ضدعفونی نمودن چشم وجود دارد . این ماده کاهی اوقات جدا شده و بیماران بافت های شناور را مشاهده میکنند . در واقع آنچه که مشاهده می کنید، سایه است و نه رشته های واقعی بافت و این مورد در سنین بالا بیشتر رخ میدهد.
برای اکثر افراد مسن این موضوع عادی است، اما گاهی اوقات دفع آنها به شبکیه آسیب میرساند و منجر به جدا شدن شبکیه می گردد. به همين دليل مشورت با پزشک متخصص چشم مفيد خواهد بود. اگر متوجه تغییراتی مانند افزایش ناگهانی این بافت های شناور شدید ، باید فورا به پزشک مراجعه کنید ، در هر صورت این علائم مربوط به خشکی چشم نمیباشد .


سوال: همیشه در گوشه چشمان من پوسته وجود دارد و این موضوع باعث خجالت من میشود و من باید دائما آنها را تمیز نمایم ، از چه قطره هایی باید استفاده کنم ؟

پاسخ: اگر چه تشخیص قطعی دشوار است، اما به نظر می رسد که شما دارای بلفاریت زاویه ای هستید. و جهت درمان نیاز به آنتی بیوتیک های موضعی یا ترکیب آنتی بیوتیک استروئیدی دارد.
همچنین میتوان از محصولات جدیدی به نام Avenova و Neutrox به جای آنتی بیوتیک استفاده نمود . تمامی این درمان ها باید توسط پزشک تجویز شود، توصیه میشود جهت درمان به متخصصین ما در کلینیک چشم پزشکی نوآوران مراجعه نمایید .


سوال: پزشک برای دوست من خشکی چشم را تشخیص داده است و گفته است بایستی چشمانش را شستشو دهد . چه زمانی پزشک تشخیص شستشوی چشم را میدهد؟

پاسخ: من به یاد دارم در گذشته مادر من یک ظرف کوچک داشت که ما بعضی اوقات چشمانمان را در آن شستشو میدادیم و این موضوع مربوط به سالها پیش بود و امروزه با پیشرفت علم این روش ها منسوخ شده است.
دلیل این امر این است که سیستم اشک بسیار پیچیده است و در اغلب موارد از محصولاتی برای تقویت اشک استفاده می شود، در اغلب موارد هیچ چیز بهتر، راحت تر و مطمئن تر از اشک های طبیعی نمیباشد.
شاید دوست شما باید توصیه های پزشک را نادیده بگیرد .


سوال: من سالهاست که از خشکی چشم رنج می برم و از داروهای مختلف استفاده نموده مینمایم اما مفید نبوده است . من از Viscotears استفاده می کنم، اما چشم های من هنوز خشک و داری درد هستند. آیا می تواند به علت وجود مواد نگهدارنده در محصولات باشد؟

پاسخ: بسیاری از بیماران به مواد نگهدارنده حساس هستند. خشکی چشم باعث کاهش حجم اشک شده و توانایی اشک را برای تحمل نگهدارنده های رقیق شده به حداقل می رساند.
توصیه میشود جهت بررسی و درمان به کلینیک نوآوران مراجعه نمایید .


سوال: در چشمان من به ندرت اشک وجود دارد طوری که در زمان گریه کردن هیچ اشکی در چشمان من وجود ندارد .آیا این مسئله غیر طبیعی است؟

پاسخ: میزان اشک در بین افراد متفاوت است؛ با این وجود فقدان وجود اشک غیرعادی بوده و ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد، به خصوص اگر به تازگی دچار این مشکل شده اید.
اگر همیشه این طور بوده اید ، احتمالا طبیعی است، اما توصیه میشود جهت بررسی بیشتر به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: آیا امکان دارد سندرم خشکی چشم در یکی از چشم ها وجود داشته باشد؟

پاسخ: بله ، این احتمال بسیار زیاد است که خشکی چشم در هر دو چشم وجود داشته باشد و وضعیت یکی نسبت به دیگری بدتر باشد . همچنین ممکن است فقط یک چشم دچار خشکی گردد.


سوال: زمانی که من گریه میکنم ، روز بعد در چشمانم احساس خشکی می کنم . لطفا راهنمایی نمایید.

پاسخ: سیستم اشک بسیار پیچیده است و اشک هایی که برای مرطوب نگه داشتن سطح چشم ایجاد میشوند با اشک هایی که هنگام گریه تولید میشوند متفاوت هستند. تصور من اینست که اشک ناشی از گریه، اشک های محافظ چشم را از بین میبرند.
محصولاتی وجود دارد که به عنوان جایگزین اشک طراحی شده است و ممکن است به وضعیت شماکمک کند، توصیه می کنم Systane Balance را تست نمایید ، به احتمال قوی برای شما مفید خواهد بود.


سوال: حدود سه ماه است که دچار خشکی چشم شده ام . تا کنون به سه پزشک و یک متخصص مراجعه کرده ام . دو پزشک برای من خشکی چشم خفیف را تشخیص دادند و متخصص نیز تشخیص پزشکان را تایید کرد اما پزشک دیگر خشکی چشم من را مزمن تشخیص داد.
من هر دو ساعت از Lotemax و روان کننده سطح چشم استفاده می کنم. علائم سوزش چشمانم از بین رفته است اما هنوز چشمانم دچار درد هستند ، در حال حاضر وضعیت چشمانم بهتر میباشد.
من 22 سال دارم و نگران هستم ادامه این روند به نابینایی من منجر گردد ، اما پزشکان به من امیدواری میدهند و میگویند اصلا اینطور که من فکر میکنم نیست ، لطفا راهنمایی نمایید.

پاسخ: جای نگرانی وجود ندارد ، اما آنچه که شما توصیف میکنید برای سنتان غیر طبیعی است . استفاده طولانی مدت از استروئیدهایی مانند Lotemax نیز ایده خوبی نیست و می تواند منجر به مشکلات جدی سلامت چشم شود.
پیشنهاد میکنم جهت بررسی دقیق و درمان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: گاهی اوقات و نه همیشه ، وقتی از خواب بیدار میشوم چشم چپ من دچار خشکی است . به نحوی که چشم چپم به سختی باز میشود و من چشم چپم را مانند دزدان دریایی یک چشم بسته نگه میدارم تا این موضوع برطرف گردد.
علت این موضوع چیست؟ آیا نوعی از سندرم است؟ همچنین من 10 از سالگی از عینک استفاده میکردم (اکنون 73 ساله هستم) و همیشه چشم چپم قدرت کمتری نسبت به چشم راستم داشت. با تشکر از راهنمایی شما.

پاسخ: من همیشه در خلاقیت بیماران برای حل مشکلات خود شگفت زده میشوم . با بسته نگه داشتن چشم ، اشک ها کمتر تبخیر شده و سطح چشم را برای بازیابی و بهبود آماده میسازد.
به احتمال زیاد علت مشکل شما بسته نشدن کامل پلکهایتان در هنگام خواب شب میباشد و در نتیجه باعث خشک شدن سطح چشم میشود . زمانی که اشک به طور موثر از سطح چشم محافظت نکند احتمال ابتلا به MGD (اختلال عملکرد غدد meibomia) وجود دارد که می تواند باعث تبخیر بیش از حد اشک شود.
EyeEco محافظ سیلیکونی جدیدی است استفاده در خواب شب که در هنگام خواب از چشم محافظت می کند و مسائل ناشی از قرار گرفتن در معرض خشکی چشم را کاهش می دهد.. این محافظ میتواند چشمان شما را تا حد زیادی بهبود بخشد.


سوال: من 74 ساله هستم و پزشک برای من خشکی چشم را تشخیص داده است . در یکی از چشمهایم هیچ گونه علائمی وجود ندارد اما چشم دیگرم دچار سوزش و قرمزی میشود . من از Restasis برای یک سال استفاده نمودم اما خیلی تاثیرگذار نبود .

پاسخ: خشکی چشم می تواند در یکی از چشمها بیش از دیگری باشد . مشکلی که شما توصیف میکنید به ندرت اتفاق می افتد.
Restasis برای برخی بیماران مفید است و برای برخی نه . احتمالا التهاب دلیل بیماری شماست ، اما عوامل دیگری نیز ممکن است موثر باشند.
توصیه میکنم جهت بررسی بیشتر به متخصصین ما در کینیک نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: پزشک برای من خشکی چشم تشخیص داده است و من از دستگاه مخصوص کمپرس گرم برای چشمانم استفاده مینمایم، بعد از استفاده کمپرس گرم چشمانم کاملا تار میشود و این مسئله من را نگران مینماید ، اما بعد از چند دقیقه به حالت قبل بازمیگردد ،آیا استفاده از کمپرس گرم در خانه برای چشمانم مفید است؟

پاسخ: بسیاری از خشکی های چشم ، ناشی از اختلال عملکرد غدد میبینمی است ، این غدد کوچک در هر دو طرف بالا و پایین چشم قرار دارد، و نوعی چربی پیچیده را با هر بار پلک زدن تولید می کند. در بسیاری از بیماران این غدد دچار اختلال عملکرد می شوند و این چربی ها به اندازه کافی تولید نمی شوند.
طبق توضیحات شما ، به نظر می رسد پزشک شما در تلاش برای حل این موضوع است. استفاده از گرما باعث می شود که چربی های سخت شده آب شوند و ماساژ باعث می شود که چربی مایع موجود در آن جریان پیدا کند. به احتمال زیاد شما در معرض خطر ناگهانی هستید که موجب تضعیف موقت می شود.
با این حال مراقب باشید، مطالعات نشان می دهد ترکیبی از گرما و ماساژ شدید چشم می تواند به ساختار کلاژن قرنیه آسیب برساند. همچنین گرمای بیش از حد می تواند پوست نازکی که در اطراف چشم شما قرار دارد را بسوزاند.
در حالی که تار شدن موقت میباشد اما اگر مشکلتان ادامه پیدا کرد به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


سول: من چندین سال است که مبتلا به خشکی چشم هستم. اکنون نیز به نظر می رسد چشمانم دچار مشکل تولید چربی هستند. در گذشته دچار تورم غدد چربی بودم و از LipiFlow استفاده میکردم که بعضی اوقات بسیار مفید بود . من چشمانم را با صابون میشویم و این کارخیلی به من کمک مینماید.
آیا باید کار دیگری هم انجام دهم؟ به نظر می رسد که غدد میبینمی من دچار اختلال عملکرد هستند.

پاسخ: اکثریت قریب به اتفاق بیماران مبتلا به خشکی چشم ، دارای اختلال عملکرد غدد میبینمی هستند. در حال حاضر بهترین و موثرترین ابزار برای درمان این شرایط LipiFlow میباشد. همانطور که می دانید، چربی های تولید شده توسط این غدد در هر دو طرف بالایی و پایین چشم برای ایجاد اشک ضروری است.
من نمیدانم شما چند وقت از LipiFlow استفاده کرده اید ، اما اگر بیش از پنج یا شش ماه بوده است، ممکن است نیاز به بررسی و معاینه چشمهایتان داشته باشید . این روش ساده کمک می کند تا غده های میبومی پاکسازی و هر گونه انسداد خارجی که تولید روغن میکنند برطرف شوند.
همچنین پلک زدن پس از درمان بسیار مهم است. پلک زدن باعث تخلیه روغن در غدد می شود و پلک زدن ضعیف یا جزئی می تواند اثرات درمان را از بین ببرد. برنامه هایی برای کمک به پلک زدن وجود دارند.
همچنین باید از مکملهای غذایی مانند روغن ماهی مبتنی بر EPA استفاده کنید. بعد از درمان کمپرس گرم و ماساژ ملایم نیز ممکن است مفید باشد . استفاده از Systane Balance یا FreshKote نیز ممکن است به بهبودی شما کمک نماید.
توصیه میشود جهت بررسی و درمان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: پزشک امروز برای من قطره اشک آور تجویز نمود. آیا می توانید توضیح دهید و به من بگویید که چرا این قطره را برایم تجویز نموده است؟
آیا باید کار دیگری هم انجام دهم؟ به نظر می رسد که غدد میبینمی من دچار اختلال عملکرد هستند.

پاسخ: سوال شما بسیار مبهم است و من واقعا نمی دانم که چرا برای شما قطره تجویز نموده است . من هیچ ایده ای در مورد قطرهای اشک تجویز شده برای شما ندارم.
پزشک باید شما را از بیماریتان آگاه میکرد و دلیل تجویز قطره را نیز بیان مینمود . شاید مهمترین بخش ویزیت بیماران ارتباط برقرار کردن با آنها باشد . پیشنهاد می کنم از پزشک خودتان در مورد بیماری و قطره تجویزی توضیح بخواهید . با عرض پوزش که من نمی توانم به شما کمک نمایم.


سوال: بیش از یک ماه است که دچار خشکی چشم مزمن شده ام ، آیا این مسئله میتواند به دید من آسیب برساند؟ من هیچ نوع بیمه درمانی ندارم و نمی دانم چه زمانی میتوانم به چشم پزشک مراجعه کنم . من فقط 37 سال دارم و این موضوع در زندگی من تاثیر گذاشته است.

پاسخ: از وضعیتی که برایتان پیش آمد کرده متاسف شدم ، در برخی افراد خشکی چشم به آهستگی پیش میرود و در برخی به سرعت علائم ظاهر میشوند.
خشکی چشم می تواند منجر به آسیب به سطح چشم و کاهش بینایی گردد ، اما این مسئله ای نیست که به طور ناگهانی اتفاق بیافتد، بنابراین جای نگرانی نیست.
من وضعیت شما را درک میکنم ،کارهایی که باید برای درمان خشکی چشمتان انجام دهید به این شرح است . در ابتدا بایستی از قطره استفاده نمایید . توصیه من Systane Balance و FreshKote است. Systane Balance نیز مناسب میباشد.
بایستی در طول روز آب کافی مصرف نمایید . دستورالعمل های نحوه مصرف آب در اینترنت موجود است. مکمل های غذایی حاوی EPA نیز ممکن است مفید باشد.
با توجه به این که تحت پوشش بیمه درمانی نیستید، اما اگر این وضعیتتان بدتر شود، بهتر است به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید تا اطمینان حاصل شود که مشکل جدی وجود نداشته باشد.


سوال: چه نوع پماد چشمی برای چشمان بسیار خشک و حساس توصیه می کنید؟

پاسخ: تا زمانی که پماد ها بر روی چشم شما تست نشوند، نمیتوان گفت کدام پماد عملکرد بهتری نسبت به سایرین دارد ، با جستجو در اینترنت تعدادی از محصولات برای خشکی چشم را مشاهده خواهید کرد، که برای سن شما مناسب باشد.
یکی دیگر از توصیه ها این است که اگر شما دچار blepharitis یا اختلال غضروف میبومایی هستید و چشمهایتان در هنگام خواب کاملا بسته نمیشوند میتوانید از اسکراب با استفاده از پد های مواد شوینده یا شامپو بچه استفاده نمایید ، ممکن است از بین بردن بیش از حد روغن طبیعی پوست اطراف چشم باعث خشک شدن و تحریک چشمها شود.
اگر میخواهید پلک هایتان را ضدعفونی نمایید ، من یک پارچه نرم را با مالش ملایم بر روی چشم و بدون استفاده از صابون توصیه می کنم. اگر چشمان شما همچنان دارای مشکل بود میتوانید به متخصصین ما در چشم پزشکی نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: من از شما به خاطرزمانی که برای پاسخ دادن به سولات صرف میکنید قدردانی می کنم ! در سال گذشته چشم چپ من دچار خشکی گردیدو چشم راست من مشکلی نداشت ، وضعیت چشم چپم به جایی رسیده که بیش از دو بار در روز از قطره های روان ساز چشم استفاده میکنم.
مطمئن نیستم مشکلات من به علت خشکی چشم باشد، اما نقطه سرخی در گوشه چشم من بوجود آمده که شروع به حرکت کرده است . من می توانم عکس های چشمم را برای شما ارسال کنم.

پاسخ: از لطفا شما متشکرم . ما واقعا از پاسخ دادن به سولات مردم لذت میبریم و دوست داریم تا آنجا که میتوانیم به مردم کمک کنیم. دوست داشتم پاسخ مناسبی برا ی شما داشته باشم اما با اکتفا به عکس نمیتوان اعلام نظر نمود و نیاز به معاینه و بررسی دقیق میباشد.
ممکن است خشکی چشم شما ناشی از عوامل متعددی باشد. مشکل شما من را نگران نمود . این مشکل ممکن است به دلیل سوزش ناشی از خشکی چشم باشد و یا ممکن است مسئله جدی تری وجود داشته باشد.
در هر صورت، هر زمان که چیزی جدید یا غیر عادی در چشمتان ظاهر گردید و به نظر رسیدمشکلتان در حال افزایش است، توصیه میشود به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید . ممکن است مسئله جدی نباشد اما با یک معاینه ساده می توانید اطمینان حاصل کنید که مشکل خاصی وجود ندارد.


سوال: آیا ممکن است یکی از چشمها سالم و دیگری دچار خشکی باشد؟ و آیا چشم صدمه دیده میتواند بیشتر از دیگری دچار قرمزی شود؟

پاسخ: مشکلی که در یک چشم وجود دارد بر روی چشم دیگر نیز تاثیر می گذارد .معمولا بیشتر این اتفاقات در هر دو چشم رخ میدهد و در بسیاری از افراد دارای خشکی چشم در هر دو چشم اتفاق می افتد اما امکان دارد مشکلات در یکی از چشمها بیش از چشم دیگر باشد. به عنوان مثال، تولید اشکال نامتقارن یا افزایش تخلیه اشک در یک چشم در مقایسه با چشم دیگر می تواند منجر به ناراحتی نابرابر شود.
درمان خشکی چشم در یک یا هر دو چشم، ابتدا نیاز به پیدا کردن علت آنها دارد. توصیه میشود جهت بررسی و درمان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: آیا برای رفع سندرم خشکی چشم باید درصد رطوبت اتاق را افزایش داد؟

پاسخ: به طور کلی رطوبت بالا به تبخیر کمتر اشک سطح چشم کمک مینماید . به همین دلیل است که بسیاری از افراد هنگام رفتن به محیط های خشک و یا در زمستان وقتی که سیستم های گرمایشی هوا را خشک می کنند دچار مشکل میشوند. همچنین عینک مخصوص برای برخی از بیماران مبتلا به خشکی شدید چشم تجویز می گردد.
همچنین نه تنها رطوبت هوا بلکه شوکهایی که در هنگام عبور از محیطهای رطوبت بالا و پایین مانند رطوبت هوا در محیط داخل و خارج از منزل در طول تابستان بوجود میآید این مسئله را تشدید میکند.
نکته آخر اینکه چشم دارای یک مانع طبیعی برای تبخیر و خشکی محیط است. غدد Meibomian در هر دو طرف بالا و پایین تولید چربی های پیچیده مینماید که به لایه اشک کمک میکند و ایجاد رطوبت مینماید. اگر در معرض خشکی قرار دارید، بهتر است که جهت بررسی غدد Meibomianبه متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: من به شدن دچار خشکی چشم هستم، از قطره چشم و ژل مخصوص چشم نیز استفاده کرده ام اما مفید واقع نشده است. من مایل به جراحی چشم هستم اماهزینه جراحی تحت پوشش بیمه نمیباشد.

پاسخ: جراحی خشکی چشم معمولا تحت پوشش بیمه نمیباشد. برای مثال درمان LipiFlow برای اختلال عملکرد غدد meibomia بسیار مفید است، اما تحت پوشش بیمه نمیباشد.
توصیه میشود جهت پاسخ به سوالاتتان و همچنین بررسی بیماری و درمان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: آیا میتوان از کستورو سولفون به عنوان قطره چشم استفاده کرد؟ با تشکر از شما.

پاسخ: ممنون از لطفتان. به عنوان یک قاعده کلی باید از این کار اجتناب کنید، زیرا به طور خاص برای این منظور مشخص و تایید نشده است. محصولات غیر استریل می تواند منجر به عفونت و یا مشکلات دیگر گردد.
اشک های نرمال حاوی چربی های پیچیده ای برای عملکرد های مختلف از جمله افزایش پایداری اشک و جلوگیری از تبخیر استفاده می شوند. مکمل های اشک آور مبتنی بر لیپید برای چشم در دسترس هستند. نمونه هایی از این قطره ها عبارتند از FreshKote Systane Balance و Focus Lab.


سوال : من مبتلا به خشکی چشم مزمن هستم و تا امروز به سه پزشک مراجعه نموده ام اما تاثیری نداشته است. من همیشه از عینک آفتابی جهت تسکین چشمهایم استفاده میکنم . لطفا راهنمایی نمایید.

پاسخ: احتمالا شما با مشکلات زیادی روبرو هستید. بدون انجام معاینه بسیار دشوار است که بگویم چه اتفاقی افتاده یا چه اتفاقی در حال رخ دادن است و کاملا مشخص است وضعیتتان مناسب نیست.
خشکی چشم به سرعت در حال رشد و گسترش است ، اخیرا روشهای جدیدی معرفی شده اند. به همین دلیل امیدوارم مشکلات شما حل شود. پیشنهاد میکنم جهت بررسی مشکلتان و درمان به متخصصین ما در چشم پزشکی نوآوران مراجعه نمایید.


تغذیه و اثرات آن بر خشکی چشم


سوال: چند سالی است که مبتلا به خشکی چشم شدید شده ام . من از شاخه های پانکتال خسته شده ام زیرا آنها به سرعت از بین می روند. من به افزایش مصرف آب به علاوه مصرف امگا 3 نیز فکر می کنم . چه مقدار امگا 3 در طول روز مورد نیاز است؟ همچنین روغن ماهی بهتر است یا روغن کتان؟ من همچنین در مورد GLA (گاما لینولنیک اسید) نیز تحقیق کرده ام. آیا مفید است ؟ اگر اینچنین است، چه مقداری مورد نیاز است؟

پاسخ: نظرات مختلفی در مورد مکمل های غذایی برای خشکی چشم وجود دارد. اجماع عمومی این است که آنها از طریق تعدادی از مکانیسم ها برای بسیاری از بیماران موثر هستند. اکثر پزشکان توصیه می کنند روغن های ماهی امگا 3، اما با دوز های مختلف مفید است.
مطالعات نشان میدهند مکمل هایی که شامل GLA هستند مفید بوده و به طور کلی من آنها را توصیه می کنم.
از آنجا که محصولات تغذیه ای می تواند با کیفیت متفاوت باشد، من. HydroEye و ScienceBased Health که نمونه های خوبی هستند را توصیه میکنم ، اما بهتر است با تجویز پزشک مصرف شود.
همچنین شاخه های پانکتال شما نباید از بین بروند. شاخه های فلورسنت در اندازه های مختلف و طرح های مختلف وجود دارند و اگر به درستی نصب شوند باید مدت زمان زیادی کار کنند. توصیه می کنم جهت بررسی عملکرد غدد meibomian به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید . خشکی چشم معمولا به صورت جزئی در طبیعت انسان ها وجود دارد و می تواند به طور موثر درمان شود.


سوال: آیا کپسول های امگا 3 به درد ناشی از خشکی چشم کمک میکنند؟ چه نوع کپسولی را باید استفاده نمایم و چه مقدار؟

پاسخ: بسیاری از افراد معتقدند مکمل امگا 3 برای بیمارانی که مبتلا به خشکی چشم هستند مفید است. و اثرات متعدد بر روی سطح چشم و اشک دارد. معمولا 1000 میلی گرم در طول روز را توصیه می کنم اما بایستی از خالص بودن آنها اطمینان حاصل گردد.
توصیه میشود قبل از شروع استفاده از کپسول ها باید با متخصصین ما در کلینیک نوآوران مشورت نمایید.


سوال: آیا اسیدهای چرب امگا 3 در صورتی که خونریزی شبکیه وجود داشته باشد توصیه نمیشود؟

پاسخ: سوال خوبی است. بسیاری از مکملهای امگا 3 خونریزی را افزایش میدهند. در حالی که بعضی از پزشکان هنوز بر این باور اعتقاد دارند، تفکر فعلی این است که خطر ابتلا به افزایش خونریزی با این مکمل ها وجود دارد.
از آنجایی که خونریزی های شبکیه به سرعت درمان می شودو شما نگران این مسئله هستید، توصیه میشود مکمل ها را متوقف کنید تا خونریزی ها از بین بروند. ممکن است خونریزی مجرای شبکیه نگران کننده باشد، اما معمولا اینطور نیست. با این حال اگر خونریزی های ناگهانی دارید، توصیه میشودبرای تشخیص علت به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: من لوتیئن، مکمل zeaxanthin و TruNature را مصرف مینمایم و می خواهم بدانم آیا این داروها برای خشکی چشم مناسب هستند. همچنین آیا ماده دی اکسید تیتانیوم در این مکمل ها خطرناک است؟

پاسخ: لوتئین و زاکسنتین وتنوئیدها ، آنتی اکسیدانهایی هستند که در میوه ها و سبزیجات وجود دارند. مکملها برای ارتقای سلامت ناحیه مرکزی بینایی شناخته شده به عنوان ماکولا میباشند.
به نظر من zeaxanthin و لوتئین هیچ تاثیری در بهبود علائم خشکی چشم ندارند، همچنین معتقد نیستم که در مقادیر توصیه شده مضر باشند.
استفاده از دی اکسید تیتانیوم تا حدودی بحث برانگیز است، مطالعات نشان می دهد ممکن است استنشاق آنها سرطان زا باشد. من از مزیت یا ارزش درمانی این عناصر آگاه نیستم.


سوال: من حدود سه سال است که مبتلا به خشکی چشم هستم . به تازگی نیز کمبود اسید چرب امگا 3 در رژیم غذایی من تشخیص داده شده است که میتواند علت احتمالی خشکی چشم باشد. به نظر می رسید کپسول های روغن ماهی به مدت دو هفته وضعیت من را بهبود بخشیدند اما پس از آن سندرم خشکی چشم من دوباره به حالت اولیه بازگشت . آیا ممکن است خشکی چشم به طور موقت با مصرف امگا -3 از بین برود یا باید به دنبال علت دیگری بود؟

پاسخ: امگا 3 یکی از گروه های اسید چرب ضروری (EFAs) است که به قسمتهای مختلفی از بدن کمک می کند. مکمل امگا 3 می توانند برای بسیاری از مبتلایان به خشکی چشم مفید باشند، اما ممکن است برای همه مفید نباشند. بهبود موقت شما از مصرف مکمل های امگا 3 نشان می دهد که عوامل دیگری ممکن است برای شما ایجاد خشکی چشم نمایند.
توصیه میکنم جهت بررسی بیشتر و درمان به چشم پزشکی ما ، نوآوران مراجعه نمایید.


خشکی چشم


سوال: آیا بیماران مبتلا به خشکی چشم می توانند از لنزهای Ortho-K استفاده کنند؟

پاسخ: سوال خوبیست. از دید پزشکی خشکی چشم مانعیست برای استفاده از لنز، با این حال بسیاری از بیماران مبتلا به خشکی چشم بدون ایجاد مشکل از لنز استفاده میکنند ، در صورتی که سطح چشم آنها سالم باشد و خشکی چشمشان نیز شدید نباشد میتوانند از این لنز ها استفاده نمایند. همچنین ممکن است نیاز باشد از سالم بودن چشمانتان مطمئن شوید. بایستی متخصص بتواند مناسب بودن سایز لنز را در طول آزمایش تعیین نماید.


خشکی چشم و سایر بیماری ها


سوال: من دچار خشکی چشم بسیار شدید هستم. من بارها برای سندرم Sjogren معاینه شده ام. همچنین دچار آرتروز گردن نیز میباشم.
چشم پزشک می گوید حتی اگر علائم دیگری هم در من وجود نداشته باشد، اما من دچار سندرم خشکی چشم هستم. همچنین تشخیص داده است که مجاری اشک من مسدود شده است. من بیش از شش ماه از اشکهای مصنوعی Restasis استفاده کردم اما نتیجه ای نداشت و این موضوع باعث تعجب من شد.
بخاطر همین نزد شما آمدم ، گلوکوم در خانواده ما ارثی است . در بدنم نیز آرتریت التهاب میورزم دارم و تا وقتی که روزانه ورزش میکنم درد کمتری دارم، لطفا من را راهنمایی کنید.

پاسخ: اولا توصیه می کنم جهت اطمینان از بیماریتان آزمایش Sjo را که درجه حساسیت بیشتری نسبت به آزمایش قبلی بیوپسی دارد را انجام دهید ، من احتمال میدهم تشخیص پزشکتان درست باشد.7
پیشنهاد میکنم جهت بررسی و درمان مشکلتان به کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.
داروی Restasis در برخی از بیماران جوابگو نمیباشد . قطره OTC مکانیزم متفاوتی دارد ، اما شما نیاز به بررسی دقیق برای ارائه یک برنامه درمانی دارید . در اکثر بیماران خشکی چشم تبخیری نقش مهمی در علائم کلی آنها ایفا می کند. میتوانید تا زمانی که به متخصصین ما مراجعه نمایید از قطره های حاوی مکمل چربی مانند Systane Balance یا Allergan's Refresh Optive Advanced Formula استفاده نمایید.


سوال: شوهر من فلج است و دائما در خانه مان از تهویه مطبوع استفاده می نماییم ، پزشکان بیماری او را به اشتباه ALS تشخیص دادند در صورتی که در واقع بیماری لایم (اختلال التهابی) داشت.
او دچار خشکی چشم میباشد و پزشکان علت این مشکل رل کم پلک زدن عنوان نمودند ، ما تمام ژلها ، قطره های طبیعی و انواع داروها را امتحان کرده ایم. از عینک های مخصوص بسته نگه داشتن چشم نیز در شب استفاده میکنیم.
ما پس از انجام روش سعی و خطا متوجه شدیم که ژل در چشمانش خشک میشود ، زیرا زمانی که چشم هایش دچار التهاب و تحریک می شود، چشم هایش را بی حرکت می کند.
پس از ویزیت پزشک ، برای او تمیز کردن چشم با محلول و استفاده از قطره چشم با روغن معدنی (Systane Balance) و گاهی اوقات استفاده از Lotemax ( زمانی که دچار درد و قرمزی چشم میشود) تجویز گردید. به دلیل عدم توانایی حرکت شوهرم ، چشمان او تنها راه ارتباطی او است.
شرایط بهتر شده است اما هنوز هم دچار مشکلات زیادی هستیم . چشمان او هنوز به حالت عادی بازنگشته اند و هنوز در معرض درد و خشکی هستند. وقتی چشمانش حالت طبیعی دارند خوب است . تمام کاری که او می تواند انجام دهد تماشای تلویزیون در طول روز است، و مطمئن هستم که او دارای فشار چشم نیز میباشد.
آیا احتمال دارد ویروس عفونت پلک نیز وجود داشته باشد؟ در مورد عفونت چشم برای او آنتی بیوتیک نیز تجویز شده است و پس از استفاده عفونت چشمانش پاکسازی گردید ، آیا احتمال ایجاد عفونت های مکرر به علت کم پلک زدن وجود دارد؟
لطفا راهنمایی نمایید .

پاسخ: از شنیدن مشکلات شما بسیار متاسف شدم . بیماری شوهر شما مانند دختر من است ، بیماری لایم در کودکی به سراغ او آمد و ما یک سری از درمان های طولانی و دشوار را شروع نمودیم . متأسفانه اغلب این بیماری اشتباه تشخیص داده میشود اما در حال حاضر او تحت درمان است.
من سعی میکنم پاسخم را مختصر بیان کنم . در ابتدا مطمئن شوید دستورات پزشکی را درست انجام داده اید ، من می دانم که شما به شوهر خود بسیار کمک کرده اید. متاسفانه خشکی چشم تبخیری ریشه اکثر مشکلات ایشان است، .عملکرد اشک توسط غدد ميبومي که در دو طرف بالا و پايين چشم وجود انجام میشود . آنها چربی های پیچیده ای تولید می کنند که اشک ها را از تبخیر حفظ نموده و روانسازی سطح چشم را انجام می دهند.
در صورت کاهش پلک زدن ، این غدد قادر به تولید چربی نخواهند بود و در نهایت این مشکل به طور کامل مانع از ترشح چربی توسط این غدد می شوند و اگر این مشکل درمان نشود می تواند منجر به آتروفی غدد و در نهایت از دست دادن دائمی غدد گردد.
درمان قطعی برای اختلال غدد میبومیا LipiFlow است که یک روش پیشگام در TearScience میباشد. پیشنهاد میکنم این روش را امتحان کنید.
درمان های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است (بسته به شرایط) مفید باشد مانند Azasite موضعی، که توسط متخصص به شما آموزش داده می شود و سپر رطوبتی چشم و عینک رطوبتی روش درمان آن است . من سپرهای سیلیکونی را برای استفاده در شب توصیه می کنم. این نوع سپر به عنوان ایجاد کننده رطوبت عمل می کند ، همچنین به جلوگیری از تحریک و خشک شدن چشم کمک می نماید. همچنین یک ماده گرم و مرطوب نیز تولید می کند که مشابه آن چیزیست که شما در حال استفاده از آن هستید.
درمان های دیگر که ممکن است مفید باشد (بسته به شرایط او) شامل آزیتی موضعی و داکسی سایکلین خوراکی است. هر دو این داروها آنتی بیوتیک هستند و خواص ضد التهابی دارند اما باید توسط پزشک تجویز شوندو آن هم در صورتی که برای شرایط ایشان مورد نیاز باشد.
توصیه میکنم مکمل امگا 3 را نیز مصرف نمایید . بر اساس علوم مبتنی بر سلامت اگر بیمار منع استفاده از امگا3 را نداشته باشد ، این مکمل محصول خوبی برای درمان است.
وشاید مهمترین توصیه من این است که مطمئن شوید او تحت مراقبت متخصصین مراقبت از چشم است که تخصص آنها در چشم های خشک و بیماری های سطح چشم میباشد. وضعیت شوهرتان پیچیده است و باید با دقت مدیریت شود. امیدوارم توانسته باشم کمک نمایم.
توصیه میشود جهت بررسی دقیق تر و درمان به کلینیک چشم پزشکی نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: من از یک بیماری به نام TEN (اپیدرمی سمی) رنج می بردم. حدود دو سال که از بیمارستان ترخیص شده ام، اما هنوز دچار مشکل چشم هستم. چشمانم به نور خورشید بسیار حساس هستند و اغلب اوقات نیز دچار خشکی چشم میباشم.
پزشکان گفته اند چشمان من قادر به تولید اشک نمیباشد ، زیرا چشمانم آسیب دیده اند. وضعیت من بسیار دردناک است . من هر روز با مشکلات زیادی روبر هستم. و خیلی دوست دارم چشمانم به روال طبیعی بازگردند.
آیا راهی برای بهبود چشمانم وجود دارد تا دوباره در چشمانم اشک تولید شود یا روشی که حداقل بتواند چشمانم را به نحوی بهتر نماید ؟ به پزشکان مختلفی مراجعه کرده ام اما فایده ای نداشته است.

پاسخ: سندرم TEN بیماری نادری است، اما همانطور که شما گفتید بسیار آزار دهنده است و با آسیب به ساختار و عملکرد طبیعی چشم ، آنها را به شدت تحت تاثیر قرار میدهد.
بسیاری از استراتژی های درمانی وجود دارد که ممکن است برای شما مفید باشد، اما برای درمان مناسب نیاز به معاینه دقیق دارد . از آنجا که مشکلات شما بسیار شدید است،استفاده از لنزهای اسکلرال (جایگزینی پروتز اکوسیستم سطحی چشم) امکان پذیر میباشد. این لنزها حفاظت و ترمیم چشم را انجام میدهند.
می توانم تصور کنم مشکلتان چقدر دردناک است، اما واقعا بر این باورم که میتوانیم به شما کمک کنیم.
توصیه میکنم جهت بررسی بیشتر به کلینیک چشم پزشکی نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: من به شدت دچار خشکی چشم (سندرم Sjogren) هستم و به نظر می رسد وضعیتم هر روز بدتر میشود و احساس درد نیز دارم. وزش باد ، هرگونه نور و روشنایی را نمیتوانم تحمل کنم.
پزشک برای من Restasis را تجویز نمود. این دارو برای برخی مفید است اما برای من مفید نمیباشد . من نمی توانم کتابا بخوانم. تماشای تلویزیون بیش از حد و انجام کارهای کامپیوتری هم برایم بسیار آزاردهنده است.
لطفا من را راهنمایی نمایید.

پاسخ: ممکن است سندرم (Sjogren ) با حمله به غدد اشک آور باعث کاهش تولید اشک شود که منجر به خشکی شدید چشم میگردد. همچنین می تواند باعث اختلال در بینایی شود ، همانطور که خودتان تجربه کرده اید عوامل دیگر نیز به تشدید این مسئله کمک می کنند.
پیشنهاد میشود جهت بررسی دقیق بیماری به کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


درمان دائمی خشکی چشم


سوال: آیا درمان دائمی برای خشکی چشم بدون استفاده از قطره چشم وجود دارد؟ نتایج نامطلوب خشکی چشم در دراز مدت چیست؟ آیا امکان دارد ادامه این وضعیت به قرنیه من آسیب برساند؟ آیا احتمال کاهش بینایی وجود دارد؟ من داروهای زیادی را مصرف نموده ام اما نتیجه ای نداشته است.

پاسخ: خشکی چشم نوعی بیماری مزمن است که نیاز به درمان با انواع قطره دارد. اسید های چرب امگا 3 مکمل های غذایی هستند که ممکن است برای درمان چشم ضروری باشند. در غیر این صورت درمان خشکی چشم معمولا با قطره انجام میشود.
اگر خشکی چشم درمان نشود ، در طول زمان به خشکی چشم مزمن تبدیل شده و می تواند منجر به کاهش کیفیت بینایی شود. درمان خشکی چشم مزمن شدید ، بسیار مهم است ، زیرا به عنوان مثال باعث ایجاد مشکل بینایی در جاده میگردد. توصیه میشود جهت بررسی بیشتر به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


Punctal Cautery


سوال: من از Restasis به مدت دو سال برای خشکی چشم هایم استفاده نمودم اما نتیجه ای نداشت. آیا جراحی لیزر مجرای اشکی ایده خوبیست؟ آیا روش مطمئن و برگشت پذیری است؟

پاسخ: این دارو برای برخی از بیماران بسیار مفید است ، اما برای همه موثر نمیباشد . جراحی لیزر می تواند بسیار مفید باشد، اما می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی نیز گردد.
اگر شما قصد جراحی لیزر را دارید ، بایستی قبل از انجام یک روش دائمی، ابتدا اثربخشی و سودمند بودن این روش را با استفاده از انسداد موقت تست نمایید.
همچنین باید علل احتمالی مشکل ، قبل از انجام این کار بررسی شود.


سوال: زمانی که از لنز استفاده میکنم دچار خشکی چشم میشوم . آیا میتوانم از شاخه های پلانکتومی استفاده کنم؟ در حال حاضر از قطره های مخصوص ایجاد رطوبت در چشم استفاده می کنم. مدتی نیز از Restasis استفاده میکردم.

پاسخ: بدون انجام معاینه و بررسی دقیق نمیتوان اعلام نمودکه آیا شاخه های پلانکتوم مفید هستند یا خیر . تشخیص در درمان چشم بسیار مهم است. با این حال میتوانید از لنزهای یکبار مصرف مانند Alcon Daily Total One استفاده نمایید، این روش نسبت به سایر استراتژی ها سودمندتر خواهند بود.


سوال: آیا Restasis به کانال مجرای اشک جهت تولید اشک کمک خواهد کرد؟

پاسخ: با توجه به اطلاعات درج شده بر روی دارویRestasis ، این محصول برای بیمارانی که دارای شاخه های پانچستون هستند مفید نمیباشد. با این حال عملکرد آن در هر فرد متفاوت است و بعضی از پزشکان معتقدند که استفاده همزمان از آنها می تواند مفید باشد.


سوال: آیا شاخه های مجرای اشک آور می تواند خشکی شدید سینوسی ایجاد کنند؟

پاسخ: خشکی سینوسی یک عارضه جانبی غیرمعمول از شاخه های پلانکتومی است. خشکی چشم و غشاهای مخاطی که احتمالا به عنوان خشکی سینوسی نمایان می شود، ممکن است نشانه ای از اختلال سیستماتیک ، به ویژه سندرم Sjogren باشد. بایستی با متخصصین ما مشورت نمایید اما اخیرا برای شناسایی این وضعیت آزمایش ساده Sjo معرفی شده است.


سوال: حدود سه ماه پیش چشم چپم به علت بیماری خشکی چشم تحت درمان قرار گرفت و بسیار موفقیت آمیز بود. اما با توجه به این که در حال حاضر در فصلی هستیم که آلرژی افزایش میابد ، این موضوع باعث ناراحتی چشمانم شده است.
وقتی من در آینه مخصوص بزرگنمایی ، به چشم هایم نگاه کردم ، به نظر رسید که پلاگ ها بیرون آمده اند ، به کمک یک سوزن به آرامی آنها را خم کردم. اما پلاگ ها در داخل مجرای چشمم ناپدید شد و اکنون نمیتوانم آنها را ببینم.
آیا به چشمانم آسیب وارد شده است؟

پاسخ: بعضی از شاخه ها کاملا درون کانال قرار دارند. اما بعضی از آنها به صورت گنبد یا تاج می باشند. از توضیحات شما به نظر میرسد که شما نوع دوم را استفاده کرده اید.
شاخه Punctal در اندازه های مختلف هستندو باید به همان صورت نصب شده در محل باقی بمانند، نه به شکل بیرون زده که باعث سوزش یا لغزش در داخل کانال گردد. استفاده از سوزن ایده مناسبی نیست.
به شدت توصیه می کنم آنها را دستکاری نکنید و سریعا جهت معاینه به پزشک مراجعه نمایید. ممکن است هنوز هم بتوان آن را ترمیم نمود.
ممکن است پلاگ ها بدون دردسر باقی بمانند و بدون ایجاد مشکل به کار خود ادامه دهند ، همچنین ممکن است ایجاد واکنش التهابی نمایند اگر این اتفاق بیافتد نیاز به عمل جراحی جهت خارج نمودن پلاگ ها میباشد.
هنگامی که به پزشک مراجعه نمودید از او بخواهید که یک قطره آلرژی برایتان تجویز نماید. قطره آلرژی دارویی مدرن و بسیار موثر است و به طور چشمگیری علائم آلرژی را کاهش می دهد. امیدوارم مشکل خاصی برایتان بوجود نیاید.


سوال: هر دو چشم من دارای شاخه های پانکتال میباشد ، و خشکی چشمهای من اصلا بهبود نیافته است. من نمی توانم مکمل های روغن ماهی را مصرف کنم زیرا به آنها حساسیت دارم. چشمان من به طور مداوم قرمز میشود و صدمه دیده است.
آیا توصیه ای برای کاهش علائم من به ویژه قرمزی چشمهایم دارید؟ سال گذشته قبل از استفاده از شاخه های پانکتال از Restasis استفاده میکردم اما برایم مفید نبود . آیا باید Restasis را با شاخه های punctal استفاده کنم؟

پاسخ: بدون بررسی و معاینه شما تشخیص و اعلام نظر دشوار است ، با این حال براساس علائم شما گمان میکنم دچاراختلال عملکرد غدد لنفاوی میبومی به عنوان یکی از عوامل هستید . توضیحات روی داروی Restasis به وضوح بیان می کند که این دارو به بیماران مبتلا به انسداد پانکتال کمک نمی کند.
توصیه میشود جهت بررسی بیشتر و درمان به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: هر دو چشم من دارای شاخه های پانکتال میباشد ، و خشکی چشمهای من اصلا بهبود نیافته است. من نمی توانم مکمل های سوال: چند سال پیش پزشکان در چشمان من شاخه مجرای اشک قرار داده بودند. من دچار ضربه به سرشدم و این ضربه به نوعی سیستم اشک من را تحت تاثیر قرار داد ، شاخه ها در چشم راستم مفید بودند اما در چشم چشم مفید واقع نشدند ، هوای سرد و خشک ، چشم من را واقعا آزار می دهد. آیا اقدام دیگری وجود دارد که بتواند بدون استفاده از اشک مصنوعی به چشمان من کمک نماید؟

پاسخ: در طول چند سال گذشته، اطلاعات ما از خشکی چشم و سیستم سطح چشم افزایش یافته است. در حال حاضر روش های بسیاری برای روبرو شدن با خشکی چشم مانند اشک مصنوعی و شاخه های پانچستون وجود دارد.
با توجه به وضعیت شما، من پیشنهاد می کنم به متخصصین مراقبت از چشم ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: میزان موفقیت شاخه پانکتال برای تسکین خشکی چشم بعد از عمل جراحی چشم لیزیک چقدر میباشد؟

پاسخ: به طور کلی این روش ( شاخه های پانکتال) برای کاهش علائم تولید ناکافی اشک یا تبخیر بیش از حد یا سریع استفاده می شود. لیزیک می تواند تولید اشک را در برخی از بیماران کاهش دهد. اگر چه معمولا با گذشت زمان حل می شود اما درمان آن ضروری است.
متاسفانه بدون بررسی نمیتوان اعلام نظر نمود و بایستی علت اصلی خشکی چشم مشخص شود . این روزها این روش کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از علل خشکی چشم ممکن است اختلال غدد میبومیا در چشم باشد و نیاز به یک رویکرد هدفمند جهت پیشرفت درمان دارد.


سوال: برای من خشکی چشم تشخیص داده شده است ،من از شاخه های پانکتال نیز استفاده کرده ام اما گویا هیچ روشی برای درمان من مفید نیست ، لطفا راهنمایی نمایید.

پاسخ: خشکی چشم می تواند روال طبیعی زندگی شما را تغییر دهد . شاخه های پانکتال برای همه مفید نمیباشد ، پس لطفا بخاطر اینکه برای شما مفید نبوده است ناامید نشوید.
از آنجا که مورد شما مشکل بزرگی است ، انجام یک رویکرد سیستماتیک ضروری است. برای مشخص شدن علت خشکی چشم به سوابق کامل بیماری و بررسی دقیق چشمانتان نیاز داریم . با یک رویکرد هدفمند، مشکلات ناشی از خشکی چشم را می توان کاهش داد.
امروزه راه حل های پیشرفتهای مانند داروهای تجویزی و یا درمان های پیشرفته مانند Lipiflow وجود دارد. من معتقدم مشکل شما قابل حل است ، پیشنهاد میشود به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


مشکلات بینایی مرتبط با خشکی چشم


سوال: من در چند ماه گذشته به چندین چشم پزشک مراجعه کرده ام ، چشمان من هر روز صبح دچار خشکی میشوند . من شبها گاهی اوقات در بیناییم دایره های سفید رنگ کوچکی را می بینم. همچنین در چشمانم بیش از حد نرمال بافت های شناورها را مشاهده میکنم . پزشکان میگویند اثرات خشکی چشم است ، اما آیا این موضوع از بین خواهد رفت؟ من سال گذشته این مشکل را نداشتم.

پاسخ: طبق توضیحاتی که دادید ، تشخیص بیماریتان بدون معاینه بسیار دشوار است . خشکی چشم می تواند بینایی را کاهش دهد، اما نباید به این شکل مانند مشاهده دایره های سفید یا بافت های شناوری که شما توصیف می کنید ظاهر شود . به نظر می رسد احتمالا چندین مشکل در یک زمان برای شما وجود دارد.
شما نحوه درمانتان را ذکر نکردید و نیاز به معاینه کامل دارید، اما اگر برای شما خشکی چشم تشخیص داده شده است باید درباره نحوه درمان مشکلات نیز به شما توصیه هایی شده باشد. پیشنهاد می کنم با پزشک در این مورد مشورت نمایید.


سوال: من مبتلا به خشکی چشم هستم (خشکی در چشم راستم و آستیگماتیسم در چشم چپم) که به نظر در نقطه ای از مخاط است که بسیار نگران کننده میباشد، زیرا بینایی من تار می گردد و از آنجا که چشم راست من به این بیماری مبتلا است، من در دچار مشکل هستم. چه کاری می توانم انجام دهم ؟ من از قطره نیز استفاده میکنم اما تاثیر چندانی ندارد.

پاسخ: چشم اغلب مخاط های اضافی را به عنوان یک مکانیسم محافظ برای تحریک طولانی مدت تولید می کند. به نظر میرسد شما دچار خشکی چشم مزمن هستید. تبخیر اشک ناشی از اختلال عملکرد غدد لنفاوی میبومی یکی از علتهای احتمالی است.
از آنجا که قطره ها برای شما مفید نیستند و این موضوع برای شما بسیار ناراحت کننده است، شما باید به یک متخصص چشم پزشک مراجعه نمایید.


سوال: آیا تابش خیره کننده نور در چشم برای فردی که مبتلا بهخشكی چشم است، عادی میباشد؟

پاسخ: خشکی چشم لایه اشک را تحت تاثیر قرار می دهد، اما تابش خیره کننده نور در تخصص من نمیباشد ، اما بسته به علت خشکی چشم، ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد . با این حال می تواند به علت سایر شرایط چشم، مانند آب مروارید، ناهنجاری قرنیه و مشکلات شبکیه بوجود بیاید.
توصیه میکنم به متخصصین ما در کلینیک نوآوران مراجعه نمایید.


سوال: آیا خشکی چشم توانایی دیدرا كاهش میدهد؟

پاسخ: سوال بسیار خوبی است. سیستم اشک کاملا پیچیده است. از جمله ویژگی های اصلی آن ارائه سطح مرطوب در چشم برای بینایی واضح است . خشکی چشم معمولا ساختار اشک را مختل می کند و این مسئله می تواند تاثیرات منفی بر بینایی فرد بگذارد که باعث ایجاد فشار چشم میگردد. درمان خشکی چشم نه فقط برای راحتی فرد بلکه برای فراهم کردن بینایی مناسب نیز مهم است.


سوال: من 21 ساله هستم و در دو سال گذشته دچار خشکی چشم شده ام. هر شش ماه یکبار نیز شماره لنز من افزایش می یابد. آیا این موضوع با مشکل خشکی چشم من ارتباط دارد؟

پاسخ: در حالی که خشکی چشم تبخیری میتواند (به علت اختلال عملکرد غدد میبومیا) کیفیت بینایی را تحت تاثیر قرار دهد، بعید است که عامل مهمی در پیشرفت شماره لنزمی باشد.
اکثر کارشناسان معتقدند که کاهش میزان بینایی به طور کلی با کار بیش از حد با کامپیوتر مرتبط است. رویکردهای متوقف نمودن کاهش میزان بینایی به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است اما در حال حاضر هیچ رویکرد موثری یافت نشده است.

تعیین وقت مشاوره رایگان