عمل فمتولیزیک

لیزیک بدون تیغ جراحی


 
 

فمتولیزیک چیست؟


آیا شما نیازمند به جراحی تصحیح بینایی هستید، اما از وجود ابزارهای جراحی در نزدیکی چشمانتان واهمه دارید؟

اگر در جراحی لیزیک ، وجود تیغ جراحی برای برش تازک فلپ قرنیه ، شما را نگران میکند ، روش فمتولیزیک بهترین گزینه برای شماست. فمتولیزیک (یا لیزر فمتوثانیه) روشی است که در آن تیغ جراحی وجود ندارد .در این روش که لیزیک بدون تیغه یا لیزیک تمام لیزر هم نامیده میشود ، جراح از دو نوع لیزر برای تصحیح بینایی استفاده می نماید.در واقع تیغی در این نوع لیزیک وجود ندارد . برای همین است که این نوع لیزیک را لیزیک تمام لیزر ( فمتولیزیک) مینامند . در فمتولیزیک ، حتی برش قرنیه نیز با نور لیزر انجام میشود. در ابتدا یک لیزر فمتوثانیه فوق سریع برای ایجاد یک فلپ نازک در قرنیه (سطح جلو چشم ) استفاده می شود. سپس لیزر اگزایمر ، مورد استفاده قرار می گیرد تا بافت زیرین قرنیه را برای اصلاح بینایی ، مورد تابش قرار دهد.بیشتر بدانیم: عمل لیزیک چشم چیست؟

فمتولیزیک با حذف نیاز به تیغ جراحی (به نام میکروکراتوم) ، برای ایجاد فلپ قرنیه (برش قرنیه) مورد استفاده قرار میگیرد و نیاز به هیچ نوع تیغه ای برای جراحی در این روش نمیباشد.


فمتولیزیک برای چه کسانی مناسب است؟


به طور کلی، فردی که واجد شرایط جراحی لیزیک باشد، یک کاندید خوب برای فمتولیزیک نیز هست. به بیانی دیگر هرکسی که بتواند جراحی لیزیک را انجام دهد ، میتواند فمتولیزیک را هم انجام دهد. شرایط فمتولیزیک همان شرایط عمل لیزیک میباشد.در ضمن برخی مطالعات نشان داده اند که ممکن است این روش ، خطر برخی عوارض لیزیک را هم که مرتبط با استفاده از تیغ جراحی (میکروکراتوم) هست، کاهش دهد.


انواع عمل فمتولیزیک


لیزیک بدون تیغه (فمتولیزیک) در ایالات متحده در سال 2001 انجام میگرفت . شرکت IntraLase برای اولین بار از لیزر فمتوثانیه یا همان فمتوسکند برای برش قرنیه در جراحی لیزیک استفاده نمود.


در سال 2007 شرکت (AMO) IntraLase را خریداری نمود و تکنولوژی لیپوساکشن لیزر فمتوثانیه را در کنار لیزر اگزایمر خود، برای لیزیک سفارشی آغاز نمود. از آن زمان AMO آخرین لیزر فمتوثانیه و لیزر سفارشی خود را ، به یک شکل جدید لیزیک به نام آی لیزیک ارائه کرد، که در حال حاضر نام تجاری پیشرو لیزیک ، در ایالات متحده میباشد .


به لیزری که در فمتولیزیک ، برای برش نازک قرنیه بدون استفاده از تیغ استفاده میشود لیزر فمتوثانیه یا فمتوسکند میگویند.


دیگر دستگاه های لیزر فمتوثانیه که سازمان جهانی غذا و دارو FDA برای روشهای فمتولیزیک (لیزیک بدون تیغه) در ایالات متحده تایید نموده شامل موارد زیر است:

• Femto LDV (Ziemer Ophthalmic Systems)
• Technolas (Technolas Perfect Vision GmbH)
• Victus (Technolas Perfect Vision GmbH and Bausch + Lomb)
• VisuMax (Carl Zeiss Meditec AG)
هر یک از این سیستم ها ، ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند ؛ اما همه ی سیستم ها نتایج مشابهی را تولید می نمایند. اگر خواهان اطلاعات بیشتر در این مورد هستید ، شما میتوانید با جراح خود صحبت نمایید تا بدانید دقیقا کدامیک از این سیستمها را برای فمتولیزیک شما در نظر دارد.


مزایای استفاده از فمتولیزیک


علاوه بر راحت بودن خیال بیماران (به علت عدم استفاده از تیغ جراحی ) و عدم ایجاد درد ، مزایای لیزیک فمتوثانیه عبارت است از:

1. قابل پیش بینی بودن ضخامت فلپ قرنیه
2. کاهش خطر از بین رفتن قرنیه طی عمل جراحی
3. کاهش خطر ابتلا به آستیگماتیسم بعد از انجام لیزیک

همچنین در برخی موارد ممکن است لیزر فمتوثانیه باعث ایجاد یک فلپ نازکتر در قرنیه شود که این موضوع جراح را قادر می سازد تا با خیال راحت مقدار بیشتری از نزدیک بینی را تصحیح نماید.
همچنین لیزر فمتوثانیه در فمتولیزیک ، به جراح گزینه های بیشتری را جهت تعیین اندازه فلپ ، شکل و جهت آن برای یک لیزیک سفارشی، طبق نیاز هر بیمار می دهد.

در نهایت لیزر فمتوثانیه می تواند فلپ قرنیه ای ایجاد کند که دارای لبه هایی باشد تا فلپ را قادر سازد ، بعد از جراحی در موقعیت اصلی خود بصورت ایمن تری قرار گرفته و به طور بالقوه کاهش زمان بهبودی و کاهش خطر تغییر جابجایی فلپ را بعد از جراحی ارائه دهد.


فمتولیزیک روشی بسیار دقیق و ایمن برای لیزر چشمهای شماست. خطرات و عوارض احتمالی در این نوع از لیزیک به حداقل خود رسیده است.


آیا فمتولیزیک هم عوارض بعد از عمل دارد؟


با صرف نظر از اینکه شما برای عمل لیزیک خود ، فلپ قرنیه ی خود را، با لیزر فمتوثانیه بردارید یا میکرو کراتوم (تیغ جراحی مخصوص) انتخاب می کنید ، عوارض جانبی لیزر چشم بعد از جراحی لیزیک به ندرت اتفاق می افتد.
عوارضی که ممکن است در لیزیک و فمتولیزیک برای فلپ قرنیه رخ دهد عبارتند از :

• فلپ های ناقص : برشهای ناقص قرنیه
• جابجایی فلپ
• استریای فلپ (چین و چروک در فلپ)
• کراتیت لایه ای کروی ، DLK (التهاب چشم به علت وجود فلپ)
• ایجاد انقباض (سلول هایی که در سطح قرنیه و در زیر فلپ رشد می کنند)


یکی از عوارض احتمالی لیزیک که معمولا در لیزیک بدون تیغه رخ میدهد ، بیماری شبیه به سندرم حساسیت به نور گذرا (TLSS) است. این عوارض معمولا سریعا و بدون تغییر در بینایی و سایر علائم بالینی نمایان می گردد. TLSS معمولا دو تا شش هفته بعد از جراحی لیزیک بدون تیغه رخ می دهد و نور چراغ های فلورسنت می توانند علائم حساسیت به نور را بدتر نمایند. اما این وضعیت خطرناک نبوده و معمولا با استفاده کوتاه مدت از قطره های چشم استروئید می تواند با موفقیت درمان گردد.

از جراح خود در مورد عوارض نسبی لیزیک بدون تیغه در مقابل لیزیک میکروکراتوم برای مشخصه آناتومی چشم و میزان خطای انکساری ، اطلاعات بیشتری کسب نمایید.


قیمت فمتولیزیک چقدر است؟


عواملی که می توانند بر هزینه فمتولیزیک تأثیر بگذارند، عبارتند از: محل زندگی شما ، نوع شرایطی که برای شما در نظر گرفته میشود و اینکه آیا شما تصمیم به لیزیک بصورت سفارشی را دارید یا خیر.

در کلینیک نوآوران این عمل هم با تخفیف های خوبی انجام میشود. در کلینیک نوآوران شما از این جهت خیالتان آسوده است که این عمل لیزری را با بهترین قیمت ، با پیشرفته ترین دستگاه لیزر فعلی دنیا ، و با بهترین پزشکان فوق تخصص لیزیک در ایران انجام میدهید.هنگام انتخاب این روش ، هزینه تنها یکی از عواملی است که باید در نظر گرفته شود ؛ و مهمتر از آن تخصص جراح و سیاست هایی است که عوارض لیزیک را به حداقل رسانده و رضایت شما از نتیجه آن را، به حداکثر برساند. پیش از موافقت با جراحی لیزیک، با مشاور متخصص جراحی لیزیک مشورت نمایید و مطمئن شوید که با پزشک و شرایط موجود مشکلی نخواهید داشت.


بیشتر بدانیم: هزینه لیزر چشم چقدر است؟
 

10 دیدگاه ها

 1. سرآبادانی گفت:

  آیا لیزیک در مبتلایان به آستیگماتیسم شدید موفقیت آمیز خواهد بود ؟چون حدود پنج سال پیش به من گفته شد نمیتوانم لیزیک انجام دهم ، چون آستیگماتیسم من خیلی شدید بود .اما دوستی بمن گفت با لیزیک بدون تیغه مشکل من حل خواهد شد ، لطفا بگویید آیا میتوانم این جراحی را انجام دهم ؟

  • admin گفت:

   با عرض سلام خدمت شما. عرض شود اینکه میگویند آستیگماتیسم قابل درمان نیست امری اشتباهست. جراحی لیزیک میتواند آستیگماتیسم حدودا 6D را تصحیح نماید .

 2. پوریا ei گفت:

  سلام
  آیا عمل فمتولیزیک در کلینیک نوآوران انجام میشود؟؟
  هزینه این عمل در دو چشم چقدر است؟؟
  ممنون

  • admin گفت:

   سلام خدمت شما .
   بله . عمل فمتو لیزیک در کلینیک نوآوران توسط فوق تخصص جراحی چشم انجام میشود. قیمت عمل فمتولیزیک در کلینیک نوآوران با تخفیف فقط 5,500,000 تومان میباشد .

  • مرتضی گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید .میخواستم بدونم انحراف چشم هم قابل درمان هست .با تشکر

   • admin گفت:

    سلام خدمت شما.
    بله . در کلینیک نوآوران ما عمل انحراف چشم را با 50 در صد تخفیف ویژه انجام میدهیم. میتوانید برای استفاده از این تخفیف با همکاران ما تماس بگیرید و یا شماره ای برای تماس ما ا شما برایمان ارسال نمایید.

 3. محسن سعیدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من هر دوتا چشمام 9 دیپوتر نزدیک بینی دارن و استیگمات هم برای هر کدوم 4 هست بهترین روش کدوم هست؟؟
  و اینکه روزی 10 ساعت با کامپیوتر کار می کنم

 4. محسن سعیدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  خارج از بحث هزینه کدوم عمل بهتره؟
  لیزیک، لازک یا فتمو لیزیک؟

  • admin گفت:

   سلام. امروزه لیزیک تقریبا منسوخ شده و لازک مدرنتر از لیزیک میباشد. عمل فمتولیزیک هم حالت پیشرفته تر لازک بوده که برش توسط لیزر انجام میشود.

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.