همه چیز درباره فمتولیزیک
 

عمل فمتولیزیک چیست؟

فمتولیزیک Femto Lasik: در حال حاضر، یکی از دقیق ترین و کم خطرترین انواع جراحی لیزر چشم برای اصلاح عیوب انکساری چشم در جهان میباشد.

اگر برای عمل لیزیک استرس دارید و یا اگر در جراحی لیزیک، وجود تیغ جراحی برای برش نازک فلپ قرنیه، شما را نگران میکند، روش فمتولیزیک بهترین گزینه برای شماست. فمتولیزیک (یا لیزر فمتوثانیه) روشی است که در آن تیغ جراحی وجود ندارد. در این روش که لیزیک بدون تیغه یا لیزیک تمام لیزر هم نامیده میشود، جراح از دو نوع لیزر برای تصحیح بینایی استفاده می نماید.


آیا شما نیازمند به جراحی تصحیح بینایی هستید، اما از وجود ابزارهای جراحی در نزدیکی چشمانتان واهمه دارید؟


در واقع برای برش قرنیه، تیغی در این نوع لیزیک وجود ندارد. برای همین است که این نوع لیزیک را لیزیک تمام لیزر ( فمتولیزیک) می نامند. در فمتولیزیک، حتی برش قرنیه نیز با نور لیزر انجام میشود. در ابتدا یک لیزر فمتوثانیه فوق سریع برای ایجاد یک فلپ نازک در قرنیه (سطح جلو چشم ) استفاده می شود. سپس لیزر اگزایمر، مورد استفاده قرار می گیرد تا بافت زیرین قرنیه را برای اصلاح بینایی، مورد تابش قرار دهد.


کلینیک نوآوران با بیش از 10 سال تجربه در زمینه عمل های نوین چشم، بهترین جراحان چشم ایران را همراه با پیشرفته ترین دستگاههای لیزر جهان در یک کلینیک گرد آورده است. از تخفیف های بی نظیر نوآوران استفاده کنید.

عمل فمتولیزیک چگونه انجام میشود؟

در واقع اصول لیزر چشم در تمام عمل های لیزری چشم، شبیه به هم بوده و تفاوت اصلی آنها در آماده نمودن چشم برای تابش نور لیزر میباشد. در عمل فمتولیزیک، تمام آمادگی هایی که برای عمل لیزیک چشم انجام میشود، مدنظر قرار میگیرد. ابتدا چشمها با قطره ی بی حسی، بی حس میشوند و شما کاملا بهوش هستید. سپس شما به سمت دستگاه لیزر بسیار پیشرفته ای هدایت میشوید. پس از دراز کشیدن روی تخت دستگاه، چشمهای شما با وسیله ای بنام اسپکولوم باز نگهداشته میشود. اینک با لیزر فمتوثانیه برشی بسیار دقیق و ظریف روی قرنیه ایجاد میشود.

این برش بسیار ظریف در عمق حدودی 90 تا 110 میکرون در قرنیه ایجاد میشود. از این روی این عمل برای قرنیه های نازک بسیار مناسب است. سپس تابش لیزر اگزایمر به سطح قرنیه شما، تمام عیوب انکساری شما را اصلاح مینماید. تمامی عیوب انکساری شما از جمله نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم توسط فمتو لیزیک اصلاح میشود. اینک لایه ی برش خورده به محل اولیه خود برگردانده میشود تا خود، به عنوان یک پانسمان طبیعی از بافت لیزر شده محافظت نماید. این لایه ی ظریف و بسیار نازک، بزودی جوش میخورد و نیازی به بخیه ندارد.


فیلم عمل فمتولیزیک چشم

 
 

نکته در صورتیکه دارای قوز‌قرنیه (کراتوکانوس) میباشید، و این مشکل بینایی شما را با مشکل مواجه نموده است، به احتمال زیاد، پزشک با عمل لیزری چشم شما موافقت نکند. آیا میدانید که درمانهای بسیار عالی دیگری برای قوز قرنیه وجود دارد که میتوانید با مراجعه به صفحه‌ی درمان قوز قرنیه (کراتوکونوس) در سایت نوآوران ، با آنها آشنا شوید.

امروزه لنزهای اسکلرال ، که معجزه ی قرن جدید قلمداد میشوند، امید تجربه‌ی زندگی ِ بدون حضور عینک را به این دسته از افراد هدیه میکند.

 
 

لیزر فمتوسکند (لیزر فمتوثانیه) چیست ؟

لیزر فمتوسکند یکی از تحولات بزرگ صنعت جراحی چشم توسط اشعه ی لیزر میباشد. این لیزر بگونه ای کنترل شده و دقیق است که جای هیچگونه آسیبی را به قرنیه شخص بیمار به جای نمیگذارد. نرم افزارهای بسیار پیشرفته ی دستگاه لیزر فمتوثانیه، میتوانند تمامی جزییات پرتو لیزری که بسمت چشم شما تابیده میشود را بررسی و تعیین نمایند. جزییاتی از قبیل تعداد، مقدار انرژی، عمق اشعه و فرکانس و قدرت پالس های لیزری که به سمت قرنیه شما تابیده میشود، توسط نرم افزارهای بسیار دقیقی تنظیم شده و این سبب میشود برشی بسیار نازک و بسیار دقیق در قرنیه شما توسط نور لیزر ایجاد شود. میبینید که در این نوع از لیزر، هیچ تیغ جراحی برای برش قرنیه بکار نمیرود و تمام مراحل توسط نور لیزر انجام میشود.


فمتولیزیک برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی، فردی که واجد شرایط جراحی لیزیک باشد، یک کاندید خوب برای فمتولیزیک نیز هست. به بیانی دیگر هرکسی که بتواند جراحی لیزیک را انجام دهد، میتواند فمتولیزیک را هم انجام دهد. شرایط فمتولیزیک همان شرایط عمل لیزیک میباشد.در ضمن برخی مطالعات نشان داده اند که ممکن است این روش، خطر برخی عوارض لیزیک را که مرتبط با استفاده از تیغ جراحی (میکروکراتوم) هست، کاهش دهد.


فمتولیزیک برای قرنیه نازک

به دلیل دقت بالایی که در برش قرنیه در فمتولیزیک وجود دارد، این عمل را برای قرنیه های نازک مناسب میدانند. لیزرفمتوسکند در این روش، میتواند برش هایی با دقت های بسیار بالا و بسیار نازک در قرنیه ایجاد کند. از اینرو فمتولیزیک یک روش بسیار مناسب برای قرنیه های نازک بشمار میرود.فمتولیزیک با حذف نیاز به تیغ جراحی، برای ایجاد فلپ قرنیه (برش قرنیه) مورد استفاده قرار میگیرد و نیاز به هیچ نوع تیغه ای برای جراحی در این روش نمیباشد.

همانطور که میدانید، ضخامت قرنیه یکی از شرایط اصلی برای عمل های لیزری میباشد. به همین دلیل کسانی که قرنیه نازکی دارند، معمولا قادر به لیزیک کردن چشم خود نیستند. اما عمل فمتولیزیک، روش بسیار مناسبی برای عمل لیزر چشمهایی با قرنیه نازک بشمار میرود.

برای اطلاعات بیشتر پیرامون عمل لیزر برای قرنیه های نازک، مقاله ی فمتولیزیک برای قرنیه های نازک را در سایت ما مطالعه نمایید.

انواع عمل فمتولیزیک

لیزیک بدون تیغه (فمتولیزیک) در ایالات متحده در سال 2001 انجام میگرفت. شرکت IntraLase برای اولین بار از لیزر فمتوثانیه یا همان فمتوسکند برای برش قرنیه در جراحی لیزیک استفاده نمود.


در سال 2007 شرکت (AMO) IntraLase را خریداری نمود و تکنولوژی لیپوساکشن لیزر فمتوثانیه را در کنار لیزر اگزایمر خود، برای لیزیک سفارشی آغاز نمود. از آن زمان AMO آخرین لیزر فمتوثانیه و لیزر سفارشی خود را، به یک شکل جدید لیزیک به نام آی لیزیک ارائه کرد، که در حال حاضر نام تجاری پیشرو لیزیک، در ایالات متحده میباشد.


به لیزری که در فمتولیزیک، برای برش نازک قرنیه بدون استفاده از تیغ استفاده میشود لیزر فمتوثانیه یا فمتوسکند میگویند.


دیگر دستگاه های لیزر فمتوثانیه که سازمان جهانی غذا و دارو FDA برای روشهای فمتولیزیک (لیزیک بدون تیغه) در ایالات متحده تایید نموده شامل موارد زیر است:

• Femto LDV (Ziemer Ophthalmic Systems)
• Technolas (Technolas Perfect Vision GmbH)
• Victus (Technolas Perfect Vision GmbH and Bausch + Lomb)
• VisuMax (Carl Zeiss Meditec AG)
هر یک از این سیستم ها ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند؛ اما همه ی سیستم ها نتایج مشابهی را تولید می نمایند. اگر خواهان اطلاعات بیشتر در این مورد هستید، شما میتوانید با جراح خود صحبت نمایید تا بدانید دقیقا کدامیک از این سیستمها را برای فمتولیزیک شما در نظر دارد.


مزایای عمل فمتولیزیک نسبت به لیزیک

علاوه بر راحت بودن خیال بیماران (به علت عدم استفاده از تیغ جراحی ) و عدم ایجاد درد، مزایای فمتولیزیک عبارت است از:

1. قابل پیش بینی بودن ضخامت فلپ قرنیه
2. کاهش خطر از بین رفتن قرنیه طی عمل جراحی
3. کاهش خطر ابتلا به آستیگماتیسم بعد از انجام لیزیک

همچنین در برخی موارد ممکن است لیزر فمتوثانیه باعث ایجاد یک فلپ نازکتر در قرنیه شود که این موضوع جراح را قادر می سازد تا با خیال راحت مقدار بیشتری از نزدیک بینی را تصحیح نماید.
همچنین لیزر فمتوثانیه در فمتولیزیک، به جراح گزینه های بیشتری را جهت تعیین اندازه فلپ، شکل و جهت آن برای یک لیزیک سفارشی، طبق نیاز هر بیمار می دهد.

در نهایت لیزر فمتوثانیه می تواند فلپ قرنیه ای ایجاد کند که دارای لبه هایی باشد تا فلپ را قادر سازد، بعد از جراحی در موقعیت اصلی خود بصورت ایمن تری قرار گرفته و به طور بالقوه کاهش زمان بهبودی و کاهش خطر تغییر جابجایی فلپ را بعد از جراحی ارائه دهد.


تفاوت عمل لیزیک و فمتو لیزیک

همانطور که پیش تر گفته شد تفاوت اصلی لیزیک و فمتولیزیک در نحوه ی برش دادن قرنیه و آماده نمودن آن برای تابش لیزر اکسایمر میباشد. که در عمل لیزیک این کار توسط یه دستگاه کوچک بنام میکروکراتوم صورت میگیرد، اما در فمتولیزیک این کار توسط اشعه ی لیزر فمتوسکند صورت میگیرد. اما برای اطلاعات بیشتر میتوانید صفحه ی تفاوت لیزیک و فمتولیزیک را در سایت ما مطالعه نمایید.


فمتولیزیک یا پی آر کی ؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که فمتولیزیک بهتر است یا عمل پی آر کی ؟ باید این مسٔله را همیشه مدنظر داشته باشید که تفاوت تمام این روشهای گوناگون اصلاح لیزری چشم در نحوه ی برش و برداشتن لایه ی اپیتلیوم قرنیه میباشد.

در روش فمتولیزیک ، این برش توسط دستگاه لیزر انجام میشود و این مسٔله باعث دقت بالای این عمل میباشد . سپس این لایه بعد از تابش لیزر اکزایمر ، بجای خود برگردانده میشود. اما در پی آر کی ، این برش با محلول الکل انجام میشود. در واقع در پی آر کی ،‌ لایه ی اپی تلیوم قرنیه توسط محلول الکل حذف میشود و دوباره طی ۴ روز ترمیم میگردد. اگرچه برداشتن کامل لایه ی قرنیه باعث از بین رفتن خطر جابجایی اپیتلیوم بعد از عمل میشود ، اما ترمیم لایه در طی چند روز ، دردناک تر از روشهایی مانند فمتولیزیک و لازک میباشد که در آنها لایه برداشته نمیشود.

بهرحال هریک از این روشها مسایل مربوط به خود را دارند. البته روش فمتولیزیک بسیار پیشرفته تر از پی آر کی بوده و مخصوصا برای کسانیکه قرنیه نازکی دارند و یا از تیغ جراحی نگران میشوند بسیار حایز اهمیت میباشد. هرچند قیمت فمتولیزیک از prk بیشتر است ، اما بسیاری از داوطلبان عمل لیزری ، آنرا بر عمل پی آرکی و یا لازک ، ترجیح میدهند.


فمتولیزیک یا لازک ؟

در مورد تفاوت عمل فمتولیزک و عمل لازک هم مواردی که در بالا (پیرامون تفاوت بین فمتولیزیک و PRK) گفته شد صادق است. تفاوت در روش برش قرنیه میباشد. در لازک ، لایه اپیتلیوم با دستگاهی بنام میکروکراتوم برش داده شده و لبه ی آن خم میشود تا نور لیزر به سطح قرنیه بتابد. تفاوت فمتولیزیک در این است که این کار توسط دستگاه بسیار پیشرفته ای با اشعه ی لیزر بسیار دقیق صورت میپذیرد . این تفاوت باعث میشود که در روش فمتولیزیک بتوان قرنیه های نازک را هم تحت عمل لیزری قرار داد . چرا که لایه ی برداشته شده توسط نور لیزر بسیار نازک تر از لایه ایست که در لازک برداشته میشود.

با همه ی این اوصاف انتخاب روشهای مختلف لیزر چشم ، گاه به انتخاب شما بستگی دارد و گاهی هم به انتخاب پزشک. چرا که در معاینات دقیق قرنیه مشخص میشود که ، قرنیه شما برای عمل با کدامیک از این روشها مناسب تر است. همیشه به پیشنهاد پزشک خود اعتماد کنید.

فمتولیزیک روشی بسیار دقیق و ایمن برای لیزر چشمهای شماست. خطرات و عوارض احتمالی در این نوع از لیزیک به حداقل خود رسیده است.


آیا فمتولیزیک هم عوارض بعد از عمل دارد؟

همانطور که گفته شد تفاوت عمل لیزیک و فمتولیزیک در نحوه ی برش دادن قرنیه میباشد و صرف نظر از اینکه شما کدامیک را انتخاب کرده اید، عوارض جانبی لیزر چشم بعد از جراحی لیزر به ندرت اتفاق می افتد.
عوارضی که ممکن است در لیزیک و فمتولیزیک برای فلپ قرنیه رخ دهد عبارتند از :

• فلپ های ناقص : برشهای ناقص قرنیه
• جابجایی فلپ
• استریای فلپ (چین و چروک در فلپ)
• کراتیت لایه ای کروی، DLK (التهاب چشم به علت وجود فلپ)
• ایجاد انقباض (سلول هایی که در سطح قرنیه و در زیر فلپ رشد می کنند)


یکی از عوارض احتمالی لیزیک که معمولا در لیزیک بدون تیغه رخ میدهد، بیماری شبیه به سندرم حساسیت به نور گذرا (TLSS) است. این عوارض معمولا سریعا و بدون تغییر در بینایی و سایر علائم بالینی نمایان می گردد. TLSS معمولا دو تا شش هفته بعد از جراحی لیزیک بدون تیغه رخ می دهد و نور چراغ های فلورسنت می توانند علائم حساسیت به نور را بدتر نمایند. اما این وضعیت خطرناک نبوده و معمولا با استفاده کوتاه مدت از قطره های چشم استروئید می تواند با موفقیت درمان گردد.

از جراح خود در مورد عوارض نسبی لیزیک بدون تیغه در مقابل لیزیک میکروکراتوم برای مشخصه آناتومی چشم و میزان خطای انکساری، اطلاعات بیشتری کسب نمایید.


علت تاری دید بعد از عمل فمتولیزیک چشم چیست؟

بعد از عمل فمتولیزیک، ممکن است تا چند وقت دید شما تار باشد. اما این تاری بندرت در کار شما وقفه ای ایجاد میکند. معمولا این حالت تاری که کاملا عادی است، پس از گذشت چند هفته بمرور ازبین میرود. تاری دید بعد از فمتولیزیک، یک روند برای ترمیم اصلاح دید است و با تاری دید قبل از عمل متفاوت میباشد. تار شدن چشم پس از فمتولیزیک به دلیل تابش لیزر بر سطح قرنیه و برداشتن لایه ای نازک از آنست. این لایه بمرور ترمیم شده و وضوح دید شما بازمیگردد. بمرور دید شما کاملا شفاف شده و از دید واضح بدون عینک خود لذت خواهید برد.

هزینه عمل فمتولیزیک چشم چقدر است؟

عوامل مختلفی میتوانند بر هزینه عمل فمتولیزیک چشم تاثیرگذار باشند. عواملی که می توانند بر هزینه فمتولیزیک چشم تأثیر بگذارند عبارتند از: محل زندگی شما، نوع شرایطی که برای چشمان شما در نظر گرفته میشود و اینکه آیا شما تصمیم به لیزیک بصورت سفارشی را دارید یا خیر.

در کلینیک نوآوران این عمل هم با تخفیف های خوبی انجام میشود. در کلینیک نوآوران شما از این جهت خیالتان آسوده است که این عمل لیزری را با بهترین قیمت، با پیشرفته ترین دستگاه لیزر فعلی دنیا و با بهترین پزشکان فوق تخصص لیزیک در ایران انجام میدهید.هنگام انتخاب این روش، هزینه تنها یکی از عواملی است که باید در نظر گرفته شود و مهمتر از آن تخصص جراح و سیاست هایی است که عوارض لیزیک را به حداقل رسانده و رضایت شما از نتیجه آن را، به حداکثر برساند. پیش از موافقت با جراحی فمتولیزیک، با مشاور متخصص جراحی لیزیک مشورت نمایید و مطمئن شوید که با پزشک و شرایط موجود مشکلی نخواهید داشت. برای اطلاعات دقیق پیرامون قیمت فمتویزیک در کلینیک نوآوران، به صفحه ی هزینه عمل فمتولیزیک چشم مراجعه نمایید.


مراقبت های قبل از عمل فمتولیزیک

1. اگر از لنز تماسي نرم استفاده مي کنيد، حداقل از یک هفته قبل از عمل فمتولیزیک، استفاده از لنزتان را متوقف کنيد.
2. اگر از لنز تماسي سخت استفاده مي کنيد، حداقل ۳ تا ۴ هفته قبل از عمل، استفاده از لنزتان را متوقف کنيد.
3. روز قبل از عمل و یا صبح روز عمل، حتما استحمام کنيد و لبه پلک ها را با شامپو بچه رقيق شده بخوبي شستشو دهيد. بخاطر داشته باشید که در 4 روز اول بعد از عمل فمتولیزیک، برای استحمام محدودیت دارید.
4. روز عمل به هيچ وجه از عطر، ادکلن و ساير مواد معطر استفاده نکنيد (دستگاه ليزر نسبت به بو حساس است) و از آرايش لبه پلکها جدا اجتناب نمایید.
5. عمل فمتولیزیک نیاز بـه ناشـتا بـودن کاندیدای جراحی ندارد.لذا بهتر اسـت قبل از مراجعـه برای عمل حتمـا یک وعده غـذاي سـبك ميـل نماييد.
6. بدلیل اینکه بعد از عمل نمیتوانید رانندگی کنید حتما با یک همراه برای جراحی فمتولیزیک به کلینیک نوآوران مراجعه کنید. شما در دو هفته ی اول بعد ازعمل نمیتوانید رانندگی کنید.

مراقبت های بعد از عمل فمتولیزیک

1. پس از عمل فمتوليزيک، احتمالا ديد چشمتان تار است. نگران نباشيد. اين حالت طبيعي و قابل انتظار است. بینایی شما طي دو تا سه هفته آينده شفافتر خواهد شد. و سپس کاملا واضح میشود.
2. بهتر است طي هفته اول موقع خواب از محافظ چشمي (شيلد) يا عينک محافظ استفاده کنيد تا باعث شود که هنگام خواب چشمان خود را نمالید.
3. قطره هاي چشمي خود را طبق تجویز پزشک جراح خود استفاده کنيد. بيـن دو قطره 5 دقيقـه فاصله بگذاريد. قطره ها را میبایست در زمان بيداري استفاده کنید.در هنگام خـواب نیازي بـه ريختن قطره نيسـت و بـراي ايـن منظـور نیاز نیست بیدار شوید. صبـح بعـد از بيـدار شـدن مجـددا زمـان ريختـن قطـره هـا را تنظيـم نمایید.
4. کارهاي چشمي مثل رانندگي، تلويزيون، مطالعه، موبایل،کامپیوتر و ….. تا جائيکه ميزان بينائي شما کافي باشد و خسته نشويد، منعي ندارد.
5. چند رو اول بخاطر حساسیت چشم به نور، در منزل و در هفته های اول، بيرون از منزل از عينک آفتابي استفاده کنيد.
6. مراقب باشيد که طي ماه اول فشاری به چشم های خود وارد نکنید. تا دوماه هرگز اجسام سنگین بلند نکنید و چشمتان را مالش ندهيد.
7. حداقل طي دو هفته اول پس از عمل فمتولیزیک، از آرايش لبه پلک ها و اطراف چشم اجتناب کنيد. استفاده از لنزهای زیبایی تا سه ماه بعد از عمل فمتولیزیک ممنوع است و پس از آن بايـد در روز معاینه با مشورت با پزشک استفاده شود.
8. تا حدامکان از كشيدن سيگار بعد از عمل حداقـل بــه مدت 2هفته خودداري کنید و در محيطي كــه دود سـيگار، قليان و … وجــود دارد، حضور نداشته باشيد.
9. احتمال سوزش، ریزش اشک و احسـاس جسم خارجي در چشم در چند روز اول بعد از عمل Femto Lasik وجـود دارد. میتوانیداز قـرص مسكن يـا قطره طبـق دسـتور پزشـك استفاده نماييـد.
10. دو تا سه هفته پس از عمل لیزیک بدون تیغه، استخر نرويد و پس از آن نيز از عينک شنا استفاده کنيد. حداقل تا سه ماه پس از عمل شيرجه نزنيد.
11. حداقل تا دوماه پس از انجام لیزیک بدون تیغه، از ورزشهای سـنگين از قبيـل رزمی، بوکس، وزنه برداری، کشتی و يـا سـر زدن بـه تـوپ در فوتبال پرهیز نماييـد.

 
 

سوالات متداول عمل فمتولیزیک

1آیا فمتولیزیک نیاز به بیهوشی دارد؟
خیر؛ عمل فمتولیزیک چشم نیاز به بیهوشی نداشته و تنها با قطره های بی حسی کننده ای که در چشم ریخته میشود، چشمها بی حس میشوند و هیچگونه سوزش و دردی حس نمیکنند.
2آیا فمتولیزیک درد و سوزش دارد؟
خیر؛ وقتی چشمها با قطره بی حس میشوند، هیچ درد و سوزشی حس نمیکنند. پس از عمل که حدود 10 دقیقه طول میکشد، به شما مسکن و قطره هایی داده میشود تا در هفته ی اول استفادن نمایید .
3آیا کیفیت عمل فمتولیزیک با لیزیک متفاوت است؟
بله . فمتولیزیک، شکل پیشرفته ی عمل لیزیک بوده و کیفیت و دقت آن بسیار بالا بوده و عوارض در آن به حد چشمگیری کاهش پیدا کرده است. ضمنا بعلت برش بسیار دقیق قرنیه که با نور لیزر و توسط نرم افزارهای دقیق کامپیوتری انجام میگیرد، طیف بیشتری از چشمها قادر به عمل میباشند. مثلا قرنیه های نازک را نمیتوان لیزیک نمود اما میتوان برای آنها از عمل فمتولیزیک استفاده نمود.
4آیا فمتولیزیک، آستیگماتیسم را هم درمان میکند؟
بله. عمل فمتولیزیک یکی از بهترین عملها برای چشمهای آستیگمات میباشد. البته با انجام این عمل، دوربینی و نزدیک بینی شما هم اصلاح میشود.
5فواید عمل فمتولیزیک چیست؟
1. قابل پیش بینی بودن ضخامت فلپ قرنیه بعلت استفاده از کامپیوتر و لیزر بسیار دقیق برای برش
2. کاهش خطر از بین رفتن قرنیه طی عمل جراحی لیزر
3. کاهش خطر ابتلا به آستیگماتیسم بعد از انجام عمل لیزری
4. کاهش استرس های حین عمل برای مراجعه کنندگان
5. اصلاح عیوب انکساری بیشتر در نمره های بالا
6. ایمنی بالای عمل فمتولیزیک
6آیا عمل فمتولیزیک معایبی هم دارد؟
برای عمل فمتولیزیک شاید بتوان این معایب را عنوان نمود:
1. گران بودن هزینه ی فمتولیزیک نسبت به عمل لیزیک و لازک و PRK
2. این عمل بعلت پیشرفته بودن و پیچیدگی بالا، نیاز به دستگاههای پیشرفته و مهارت جراح دارد. قابل توجه مراجعه کنندگان به کلینیک نوآوران : اینکه کلینیک نوآوران از پیشرفته ترین دستگاه لیزر دنیا و همچنین از متبحرترین فوق تخصصان جراحی چشم بهره میبرد .
7زمان بهبودی پس ازعمل فمتولیزیک چقدر است؟
چشمان شما بلافاصله پس از عمل جراحی فمتولیزیک شروع به بهبودی خواهند نمود و درمان اولیه معمولا به سرعت شروع می شود. اما طبیعی است که چندین هفته یا حتی چند ماه بعد از جراحی، مشکلاتی نظیر تاری دید موقتی و نوسانات بینایی مانند هاله بینی و دوبینی را تجربه نمایید. اما این عارضه ها موقتی بوده و بمرور برطرف میشوند. شما بعد از سه ماه به دید خوبی دست یافته و پس از 6 ماه دیدتان به نهایت خود خواهد رسید.
8آیا بعد از فمتولیزیک میتوان از لنز آرایشی استفاده کرد؟
اغلب پزشکان توصیه میکنند حداقل 2 الی 3 ماه بعد از جراحی از لنز استفاده نکنید. پس از گذشت این مدت میتوانید براحتی از لنزهای خود استفاده نمایید.
 

20 سوال برای مقاله " عمل فمتولیزیک "

 1. سرآبادانی گفت:

  آیا لیزیک در مبتلایان به آستیگماتیسم شدید موفقیت آمیز خواهد بود ؟چون حدود پنج سال پیش به من گفته شد نمیتوانم لیزیک انجام دهم ، چون آستیگماتیسم من خیلی شدید بود .اما دوستی بمن گفت با لیزیک بدون تیغه مشکل من حل خواهد شد ، لطفا بگویید آیا میتوانم این جراحی را انجام دهم ؟

  1. admin گفت:

   با عرض سلام خدمت شما. عرض شود اینکه میگویند آستیگماتیسم قابل درمان نیست امری اشتباهست. جراحی لیزیک میتواند آستیگماتیسم حدودا 6D را تصحیح نماید .

 2. پوریا ei گفت:

  سلام
  آیا عمل فمتولیزیک در کلینیک نوآوران انجام میشود؟؟
  هزینه این عمل در دو چشم چقدر است؟؟
  ممنون

  1. admin گفت:

   سلام خدمت شما .
   بله . عمل فمتو لیزیک در کلینیک نوآوران توسط فوق تخصص جراحی چشم انجام میشود. قیمت عمل فمتولیزیک در کلینیک نوآوران با تخفیف فقط 6,000,000 تومان میباشد .

  2. مرتضی گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید .میخواستم بدونم انحراف چشم هم قابل درمان هست .با تشکر

   1. admin گفت:

    سلام خدمت شما.
    بله . در کلینیک نوآوران ما عمل انحراف چشم را با 50 در صد تخفیف ویژه انجام میدهیم. میتوانید برای استفاده از این تخفیف با همکاران ما تماس بگیرید و یا شماره ای برای تماس ما ا شما برایمان ارسال نمایید.

 3. محسن سعیدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من هر دوتا چشمام 9 دیپوتر نزدیک بینی دارن و استیگمات هم برای هر کدوم 4 هست بهترین روش کدوم هست؟؟
  و اینکه روزی 10 ساعت با کامپیوتر کار می کنم

  1. admin گفت:

   سلام.چنانچه ضخامت قرنیه مناسب باشد لازک انجام میشود.

   1. ARTA گفت:

    سلام ضخامت 540مناسبه برای این عمل؟ من استیکمات دو و نزدیک بینی 9.5برای هر دو چشمم دارم. بعد دید رو کامل اصلاح میکنه عمل فمتو یا فقط عینکو حذف میکنه؟

    1. admin گفت:

     سلام.
     ضخامت مناسب است.
     اما موارد دیگر هم باید چک شود ،و فقط همین کافی نیست .
     بدون معاینه نمی شود نظر داد.

 4. محسن سعیدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  خارج از بحث هزینه کدوم عمل بهتره؟
  لیزیک، لازک یا فتمو لیزیک؟

  1. admin گفت:

   سلام. امروزه لیزیک تقریبا منسوخ شده و لازک مدرنتر از لیزیک میباشد. عمل فمتولیزیک هم حالت پیشرفته تر لازک بوده که برش توسط لیزر انجام میشود.

 5. آذر گفت:

  سلام در کرج بیمه ای که تکمیلی باشه یابیمارستانی که تخت نظر شما باشه این عمل را انجام دهند آیا هست نام آدرسش روبفرمایید

  1. admin گفت:

   سلام. خیر . متاسفانه نوآوران فقط یک شعبه در تهران دارد.

 6. ساحل گفت:

  سلام
  ببخشید در مورد عمل فمتولیزیک سوال داشتم من عمل فمتو کردم چقدر امکانش هس فلپ جابه جا بشه خیلی میترسم چون گفتن فلپ جابه جا بشه خطرناکه

  1. admin گفت:

   سلام . عمل فمتولیزیک بسیار ایمن بوده و یکی از مزایای آن کم بودن اکان جابجایی فلپ میباشد. جابجایی فلپ در دوسه روز ابتدایی بعد از عمل ممکن است پیش بیاید . آ»هم برای کسانیه مراقبتها و استراحتهای بعد از عمل را انجام نداده و کارهای بسیار سنگین انجام دهند یا فعالیتهای شدید داشته باشند. اصلا نگران این موضوع نباشید.

 7. احمد گفت:

  سلام میخواستم بپرسم میشه عمل فمتو لیزیک را برای کسی که عمل لیزیک انجام داده و نمره چشم برگشت کرده دوباره انجام داد؟

  1. admin گفت:

   سلام. بله . چنانچه ضخامت قرنیه مناسب باشد میتوان انجام داد.

 8. پروین گفت:

  سلام اصلاح دوربینی و نزدیک بینی با عمل فمتولیزیک چند درصد موفقیت امیز است؟برای من که بیست سال از عینک استفاده میکنم و ۴۵ سال سن دارم

  1. admin گفت:

   سلام. ابتدا میبایست قرنیه چشم شما کاملا بررسی شود تا بتوان به این سوال پاسخ داد. اگر دچار پیرچشمی یا قوز قرنیه نباشید ، دید شما بسیار عالی خواهد شد. با همکاران ما برای وقت معاینه تماس بگیرید.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: