آیا در هنگام بارداری میتوان عمل لیزیک چشم انجام داد؟

 


بارداری و لیزیک


متخصصین در زمان بارداری (حاملگی)، عمل لیزیک چشم را توصیه نمیکنند. زیرا تغییرات هورمونی زنان در دوران بارداری و بعد از آن غیر قابل پیشبینی است و ممکن است بر بینایی آنها تاثیر بگذارد. همچنین این تغییرات می تواند نتایج جراحی لیزیک را تحت تاثیر قرار دهد.


 
 

در این ویدئو همکار ما از زبان دکتر در مورد بارداری و لیزیک صحبت میکند
 
 


تاثیر داروهای بعد از عمل لیزیک بر زنان باردار و جنین آنها

در هنگام عمل لیزر و بعد از آن ، به طور معمول داروهای تجویزی و غیر تجویزی توسط بیمارانی که بر روی آنها عمل لیزیک انجام میشود ، مورد استفاده قرار میگیرد و بعضی از این ها ممکن است برای کودک خطرساز باشد.

به عنوان مثال اغلب در روز جراحی برای کاهش اضطراب ، برای بیماران داروی آرامبخش (مانند والیم) تجویز میگردد ، همچنین بیماران چند روز بعد از جراحی برای جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب از آنتی بیوتیک و قطره های استروئیدی چشم استفاده می کنند.

البته داروهای بعد از عمل فقط برای یک هفته مصرف می شوند وآنها بصورت قطره چشم هستند و تاثیرات بسیار کمی بر روی شما خواهند داشت. با این حال توصیه ما به خانم های باردار اینست که از انجام جراحی لیزیک تاجای ممکن خودداری نمایند . بارداری خود در موارد بسیار نادر می تواند نمره چشم را تغییر دهد، اما معمولا خفیف بوده و موقت میباشد.

درست است که داروها پس از عمل لیزیک محدودند اما اثرات این داروها در زنان باردار به طور کامل مشخص نیست و ممکن است در هنگام وارد شدن داروها به جریان خون مادر ، سبب ایجاد آسیب به کودک در حال رشد گردد. به همین علت ، اکثر جراحان توصیه می کنند تا خانم ها دردوران بارداری و چند ماه پس از فارغ شدن به پرستاری نوزاد خود بپردازند و جراحی لیزیک انجام ندهند.

همچنین لازم به ذکر است که بسیاری از زنان در دوران بارداری مبتلا به خشکی چشم میشوندکه باعث می شود استفاده از لنز ناراحت کننده و حتی خطرناک باشد. اگر باردار هستید یا سعی در حامله شدن دارید، از عینک آفتابی طبی و لنزهای مربوط به خشکی چشم استفاده کنید.

 
 

در چه شرایطی میشود در زمان بارداری عمل لیزیک انجام داد؟

گاهی اوقات تشخیص پزشکان این است که در زمان بارداری جراحی لیزیک انجام شود که در این صورت این شرایط باید در نظر گرفته شود :

• نمره چشم در طول یکسال تغییر نکرده باشد.
• تمامی اقدامات مربوط به معاینه و آزمایشات جراحی قبل از عمل طبیعی است.
• بیمار مایل به انجام لیزیک بدون تجویز آرام بخش قبل از عمل باشد.
• بیمار بداند که برخی از قطره های آنتی بیوتیک در طول بارداری توصیه نمی شود.
• بیمار مشاوره کاملی با جراح داشته و استدلال صحیحی برای ادامه این کار داشته باشد.

همچنین، اگر لیزیک در حین حاملگی انجام میگردد، توصیه می شود قبل از جراحی با متخصص زنان و زایمان مشاوره گردد و تاییدیه ایشان گرفته شود. زنان باردار منعی برای انجام عمل جراحی لیزری جهت اصلاح عیوب انکساری ندارند تنها تفاوت در این است که برای زنان باردار ، برخی از روشهای جراحی چشم مانند لیزیک ، اغلب توصیه نمی شود و بهتر است از سایر روشهای جراحی چشمی مانند عمل لازک استفاده نمایند .

خانم ها در زمان حاملگی و شیردهی دچار تغیرات هورمونی می شوند و این عمل می تواند بر روی ساختار قرینه این افراد تاثیر بگذارد و پیش بینی نتیجه برخی از جراحی های چشمی مانند لیزیک را برای آنها دشوار کند به همین علت بهتر است از جراحی های چشمی مطمئن تر مانند لازک بهره گیرند .

عمل لیزیک و زایمان طبیعی

بسیاری از زنان نگران تاثیرات عمل لیزر چشم بر روی زایمان طبیعی هستند. و این شایعه ی نادرست بین آنها وجود دارد که اگر عمل لیزیک انجام دهند دیگر نمیتوانند زایمان طبیعی داشته باشند که این حرف کاملا نادرست است.


لیزیک و بارداری و شیردهی

انجام عملهای لیزر چشم براي زناني كه در آینده قصد زايمان طبيعي دارند هیچگونه مشكلي ايجاد نمي‌كند. ممکن است خانمها نگران این مسئله باشند که آیا عمل لیزیک، لازک یا پی آر کی ، برای عمل زایمان طبیعی و یا شیردهی آنان در آینده مشکل ساز باشد. برای برخی از خانم ها نیز ممکن است این تصور ایجاد شود که با انجام عمل ليزيك ،لازک یا PRK نباید باردار شوند . و اگر هم حامله شدند ، حتما میبایست سزارین کنند و زایمان طبیعی می تواند منجر به پارگی شبکیه و نابینایی آنان شود.


این پاسخ ساده و موکد را بدانید که عمل لیزیک و دیگر اعمال جراحی عیوب انکساری مانند عمل لازک و عمل PRK هیچگونه ریسکی برای بارداری و عمل سزارین در آینده ایجاد نمیکند.

بطور کلی هم زنان باردار و هم متخصصین زنان و زایمان هردو تمایل به عمل سزارین دارند تا زایمان طبیعی . ولی جدا از این تمایل ، تا کنون هیچگونه دلیل علمی بر اینکه نزدیک بینی بالا و عمل لیزیک منعی برای زایمان طبیعی باشد، ارائه نشده است. توصیه ما به خانمهاییکه قصد زایمان طبیعی دارند و و چشمشان هم دارای دید نزدیک بین با شماره ی بالاست، چه عمل لیزر انجام داده باشند یا انجام نداده باشند، اینست که در ماه های آخر حاملگی حتما معاینه شبکیه انجام دهند.


عمل لیزیک چشم در دوران شیردهی

البته بطور کلی عمل لازک و PRK برای خانمهاییکه در دوران بارداری و شیردهی هستند بسیار بهتر و بی خطر تر از ليزيك است . اما به علت افزایش هورمونهای استروئیدی در زمان بارداری و شیردهی احتمال بازگشت شماره چشم پس از عمل، بیشتر از افراد عادی بوده ، و توصیه ی ما اینست که همان عمل لازک و یا پی آر کی هم بعد از گذشت حداقل 3 الی 4 ماه پس از زایمان و شروع شیردهی انجام شود.


با این همه اگر سوالات دیگری در زمینه ی لیزیک و بارداری ، لیزیک و زایمان طبیعی و لیزیک و شیردهی دارید میتوانید این مطالب را بخوانید و یا از طریق پرسش و پاسخ با متخصصین مامشاوره رایگان نمایید .

 

20 سوال برای مقاله " آیا در هنگام بارداری میتوان جراحی لیزیک انجام داد؟ "

 1. مهناز گفت:

  سلام وقت بخیر
  تا چند ماه بعد از عمل ترنس پی آر کی امکان بارداری وجود داره؟ با توجه به مصرف قطره ها

  1. admin گفت:

   با سلام. بطور طبیعی دوماه کافیست. بازهم بستگی به داروهایی دارد که مصرف میکنید. با پزشک خود مشورت نمایید.

 2. مرضیه گفت:

  سلام وقتتون بخیر،من یک ماهه که باردارم همه مراحل قبل عمل رو طی کردم دکتر عمل پی آر کی رو مناسب دونستن چون قرنیه چشمم نازک بود آیا میتونم عمل رو انجام بدم؟بعد عمل نمره چشمام برنمیگرده؟

 3. زهرا س گفت:

  سلام من دوماه هست پی از کی انجام دادم و الان باردارم آیا ممکنه برای چشمم مشکلی بوجود بیاد

 4. فاطمه حبیبی گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۹ هفته باردارم چشمم آب مروارید هست و تاحدی هست که دکتر گفته باید عمل بشه حالا با این وضعیت حاملگی من میتونم عمل کنم؟؟و اگر بله با چه روشی آیا بیهوشی یا بیحسی؟؟لطفا راهنمایی کنید خواهش میکنم

 5. میترا گفت:

  سلام خسته نباشیدمن عمل حذف عینک دارم اوایل بارداری هستم میتونم عمل انجام بدم.

  1. admin گفت:

   سلام خدمت شما. از آنجا که در بارداری ممکن است نمره چشم تغییر کند، بهتر است لیزیک یا لازک را به سه ماه پس از زایمان انتقال دهید تا نتایج بهتر بگیرید.

 6. مریم گفت:

  سلام آیا دستگاه عکس برداری از چشم میتواند برجنین تاثیر گذارد

  1. admin گفت:

   سلام. خیر.

 7. مریم گفت:

  سلام ببخشید من حدودا 2ماهه حامله بودم ولی نمیدونستم وبرای معاینه چشمام وعکس چشم برای لیزیک روانجام دادم آیا عکس چشم میتواند برای جنینم خطر ساز باشد

  1. admin گفت:

   سلام. نگران نباشید. هیچ ضرری ندارد.

 8. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من بچه ام 5ماه داره و شیر خودم رو به بچم میدم الان میتونم لیزیک یا لازیک انجام بدم؟

  1. admin گفت:

   سلام. بله میتوانید.

 9. ناشناس گفت:

  سلام من باردار هستم ماه چهارم بر اثر ضربه لنز که داخل چشم داشتم شکسته پزشک تصمیم گرفتن جراحی سریع انجام بدم ایا مشکل برای جنین بوجود نمیاد

 10. ناشناس گفت:

  سلام گلثوم هسم سه ماهه باردارم میخوام عمل انحراف چشم انجام بدم چکار کنم

  1. admin گفت:

   سلام.باهمکاران ما در کلینیک تماس بگیرید تاوقت معاینه تعیین کنند

 11. مریم گفت:

  سلام من یک ماه پیش رفتم برالیزیک بیمارستان فارابی دکتر گفت چون بچه شیر میدی
  بهیچ عنوان عمل نمیکنم خطره بچه ام ۸ماهشه میشه گیج شدم والامیشه کمکم کنید

  1. admin گفت:

   سلام. 4 ماه بعد از شروع شیردهی به نوزاد مشکلی برای لیزیک نیست.

 12. سمانه گفت:

  سلام ببخشید من در هفته های اول بارداری هستم .میتونم زود بیام پیشتون لازک کنم؟؟؟

  1. admin گفت:

   سلام. بله. هیچ مشکلی نیست. برای راهنمایی بیشتر حتما از صفحه ی لیزیک و بارداری سایت نوآوران دیدن نمایید.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: