جراحی لیزیک و لنز

آیا بعد از جراحی لیزیک می توانم از لنز استفاده کنم؟

 
 
تخفیف عمل لیزیکاگر چه هدف از انجام لیزیک معمولا تصحیح نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگماتیسم بوده و کاهش وابستگی به عینک و لنزها میباشد اما ممکن است بعد از جراحی لیزیک استفاده از لنز یا عینک نیاز باشد.

به طور مثال فردی که دارای عیوب انکساری بسیار بالا میباشد ، با انجام لیزیک به طور کامل درمان نمیگردد و اگر تکرار لیزیک نیز امکان پذیر نباشد ، ممکن است نیاز باشد بعد از جراحی لیزیک از لنز استفاده گردد. یا فردی که بیناییش با انجام لیزیک به طور کامل درمان شده است ، اما با بالا رفتن سن دچار پیرچشمی میگردد . این فرد ممکن است بخواهد به جای استفاده از عینک نزدیک بینی از لنز استفاده نماید.

نمونه دیگر، فردی است که بعد از لیزیک بینایی کامل به دست می آورد اما می خواهد از لنزهای آرایشی رنگی برای رنگ چشم خود، به صورت روزانه یا فقط برای موارد خاص استفاده نماید. به هر حال، خبر خوب این است که در اکثر موارد میتوان بعد از جراحی لیزیک از لنز استفاده نمود . اگر لنزها در هر دو چشم ، صرفا برای تصحیح بینایی استفاده می شوند، بسیاری از افراد معتقدند لنزهای تماسی قابل نفوذ اکسیژن (مانند لنزهای اسکلرال) و یا لنزهای هیبرید ، بینایی واضح تری نسبت به لنزهای نرم بعد از جراحی لیزیک ارائه خواهند داد.

با توجه به تغییر شکل سطح چشم بعد از لیزیک ، وضعیت لنز در چشم هایی که تحت عمل جراحی لیزیک قرار گرفته اند می توانند چالش برانگیز باشند. به همین دلیل توصیه می شود جهت استفاده از لنز بعد از جراحی لیزیک با متخصصین چشم مشورت نمایید. ( اصول استفاده از لنز را در سایت نوآوران مطالعه کنید)

اکثر جراحان توصیه می کنند قبل از اینکه از لنز استفاده نمایید ، دو تا سه ماه بعد از جراحی لیزیک صبر کنید. در صورتی که نیاز به استفاده از لنز بعد از جراحی لیزیک وجود داشت ، با پزشک یا جراح در این زمینه مشورت نمایید. اگربعد از انجام جراحی لیزیک بینایی شما به علت عیوب انکساری مضر باقی مانده ، کمی تار گردید ، توصیه میشود به جای استفاده از لنز، از عینک به صورت نیمه وقت استفاده نمایید، این کار راه حل بهتری نسبت به استفاده از لنز میباشد. برای بینایی بهتر و راحتی بیشترمیتوانید از عینک های آنتی رفلکس استفاده نمایید تا از انعکاس های منحرف کننده ای که می تواند باعث ناراحتی شما و کاهش بینایی شبانه شما شود جلوگیری گردد.

اگر بعد از جراحی لیزیک به نور حساسیت پیدا کردید ، میتوانید از عینک های فتوکرومیک که به طور خودکار در نور خورشید تیره می شوند، استفاده نمایید. در نهایت، اگر سن شما بیش از چهل سال است و علائم پیر چشمی را دارید و بعد از جراحی لیزیک خواستار بینایی واضح تری هستید، عینک های با عدسی پیشرفته معمولا بهترین انتخاب هستند، حتی اگر از آنها به طور دائم استفاده نمیکنید.

 

10 سوال برای مقاله " آیا بعد از جراحی لیزیک می توانم از لنز استفاده کنم؟ "

 1. ریحانه گفت:

  سلام خسته نباشیدمن حدود۱سال ونیم لیزیک کردم میتونم ازلنزرنگی استفاده کنم ؟؟خداروشکرهم دیدمم خوبه هم مشکلی ندارم

 2. ناشناس گفت:

  سلام یک سال پیش عمل prk انجام دادم میتونم لنز رنگی آدایشی استفاده کنم

  1. admin گفت:

   سلام. بله.

 3. آوین گفت:

  اگر از لنز طبی استفاده کرده باشیم اختلالی در لیزیک چشم ایجاد می شود؟

  1. admin گفت:

   سلام. خیر. فقط یک هفته قبل از معاینه از لنز استفاده نکنید.

 4. سحره گفت:

  سلام من چشمانم هردو تنبل هستن یکی بانمره۳/۵و۴/۵هست ایا عمل میشود سنم ۱۸هست

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوید. میتوانید لیزیک کننید . اما نمره چشمتان پس از عمل همانی میشود که با عینک میتوانستید ببینید.

 5. سحر گفت:

  سلام من چشمانم هردو تنبل هستن یکی بانمره۳/۵و۴/۵هست ایا عمل میشود سنم ۱۸هست

 6. مونس گفت:

  سلام حدود ۸ سال پیش عمل فمتولیزیک انجام دادم و میخوام بدونم از لنز ارایشی میتونم استفاده کنم یا خطرناک هست

  1. admin گفت:

   سلام. میتوانید استفاده نمایید. چرا که دو ماه پس از عمل فمتولیزیک چشم ، قرنیه شما کاملا اصلاح شده است.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: