عمل لازک چشم چیست؟


عمل لازک چشم (Lasek) نوعی از جراحی PRK برای اصلاح نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم می باشد. لازک ترکیب خاصی از روش های لیزیک و PRK است. میتوان گفت عمل لیزیک (Lasik) محبوب ترین جراحی لیزرچشم میباشد، اما برای افرادی که شرایط جراحی لیزیک را ندارند ، PRK یا عمل لازک در مقایسه با لیزیک ، گزینه ای با نتایج بهتر میباشند. همانند سایر انواع جراحی های انکساری لیزر، لازک نیز با تغییر شکل قرنیه با استفاده از لیزر اگزایمر کار می کند و اجازه می دهد که نور به داخل چشم برسد تا بدون استفاده از عینک و یا لنز وضوح بینایی در حد مطلوب باشد.

تفاوت اساسی در نحوه جراحی لازک ، لیزیک و PRK مربوط به چگونگی آماده سازی چشم برای درمان لیزرمیباشد.


تفاوت لازک و لیزیک در چیست؟

در طول عمل لیزیک ، یک "فلاپ" دایره ای روی سطح چشم بوسیله یک میکروکراتوم یا ابزار جراحی لیزر فموتوسکند ایجاد میشود. سپس جراح فلپ لولا را برای دسترسی به استروما باز می کند و با استفاده از لیزر اکسایمر، بافت قرنیه را تغییر می دهد. سپس فلپ به موقعیت اصلی خود بازگردانده می شود و به عنوان یک باند طبیعی عمل می کند. فلاپ ایمن و بدون سوزن است، و بهبودی نسبتا سریع اتفاق می افتد.

در زمان انجام جراحی PRK ، به جای ایجاد فلاپ قرنیه مانند جراحی لیزیک ، جراح به طور کامل لایه بیرونی قرنیه (اپیتلیوم، که مانند یک لایه پوست پوشش قرنیه است) را با استفاده از یک محلول الکلی و یا ابزار جراحی حذف و سپس با استفاده از لیزر اکسایمر، استرومای قرنیه پایه را تغییر می دهد . لایه اپیتلیال جدید در عرض پنج روز رشد می کند.

جراحی لازک اما ، ترکیبی از لیزیک و PRK است ؛ اپیتلیوم قرنیه از لایه استرومای زیرین جدا شده است اما به جای از بین بردن این بافت مانند PRK، جراح لازک یک فلاپ نازک از اپیتلیوم را به یک سمت قرنیه متصل می کند. جایی که اپیتلیوم را به چشم متصل میکند مانند فلاپ ضخیم از بافت قرنیه ایجاد شده در جراحی لیزیک میباشد. پس از اتمام درمان لیزر، بافت اپیتلیال بر روی سطح چشم برای پوشش استروما لیزری قرار می گیرد و یک لنز تماس با باند روی چشم قرار می گیرد تا اپیتلیوم را در جای خود حفظ کند.


اپی لیزیک (ای لیزیک) چیست؟


یکی دیگر از جراحی های لیزر چشم، اپی لیزیک (epi-LASIK) یا ای لیزیک ( e-LASIK) است که بسیار شبیه به لازک میباشد اما به جاي استفاده از الكل براي از بين بردن اپي تليوم مانند لازک، در اپي لیزک ، جراح به طور معمول با استفاده از پره اي پلاستيکي براي جدا کردن ورقه اپي تليال از چشم استفاده مي کند. که این روش از واکنش الکل جلوگیری می کند و می تواند سلول های اپیتلیال را از بین ببرد.

خوب است بدانیم هر سه روش لازک، لیزیک و PRK میزان موفقیت و نتیجه دید مشابهی دارندو لزوما نمیتوان در دراز مدت یکی را بهتر از دیگری دانست ، اما دید در هفته اول با لازک در مقایسه با لیزیک و PRK درخشان تر میباشد .پس از معاینه کامل چشم، جراحان ما بهترین نوع عمل لیزر چشم را با توجه به شرایط و نیازهایتان به شما توصیه خواهند کرد.

 

نکته بهبود بینایی پس از عمل لازک (LASEK) ممکن است کندتر از سایر روشهای لیزر باشد، اما عوارض (مانند خشکی چشم ) کمتری نسبت به سایر روشها دارد .

در لازک ، بر خلاف فلپ ضخیم تر در لیزیک ، یک فلپ فوق نازک روی سطح چشم ایجاد میشود ، .

 


مقایسه عمل لازک با عمل لیزیک

فلپ لولایی که در لازک ساخته شده در لایه اپیتلیال چشم قرار دارد و بسیار ضخیم است و از جنس فلپ قرنیه ایجاد شده در لیزیک میباشد که حاوی هر دو بافت استرومائی اپیتلیال است و عمیقتر نیز میباشد. نکته قابل توجه اینست که اگر قرنیه بطور طبیعی نازک دارید و باعث می شود شما شرایط عمل لیزیک را نداشته باشید ، این موضوع اهمیت خاصی پیدا میکند.

جراحی لازک، عوارض لیزیکِ مرتبط با فلاپ قرنیه و احتمال برداشتن قرنیه بیش از حد با لیزر را کاهش می دهد و از آسیب به تمامیت ساختاری چشم جلوگیری میکند. با اجتناب از فلپ عمیق، خطر ابتلا به خشکی چشم ها پس از جراحی لازک کمتر میگردد. لازک همچنین گزینه بهتری است اگر درجه بالایی از نزدیک بینی (که نیاز به حذف بیشتر بافت از قرنیه مرکزی برای تصحیح خطای انکساری دارد) داشته باشید . همچنین اگر در شغل یا فعالیتهای شما خطر ابتلا به آسیب چشم وجود داشته باشد، عمل لیزیک گزینه بهتری است.مقایسه لازک و پی آر کی PRK

لازک بسیار شبیه PRK است. به این ترتیب که به جای ایجاد فلاپ ضخیم تر قرنیه مانند عمل جراحی لیزیک ، هر دو شامل بلند کردن اپیتلیوم بسیار نازک برای دسترسی به بافت های عمیقتر قرنیه میباشند.

تفاوت اصلی بین لازک و PRK این است که لازک اپیتلیوم را حفظ و سپس لایه اپیتلیال را جایگزین می کند در حالی که در PRK اپیتلیوم به طور کامل حذف می شود و از بین می رود و یک لایه اپیتلیال جدید در طی چند روز بعد از جراحی دوباره رشد می کند.

در ابتدا، بسیاری از جراحان فکر میکردند که با حفظ اپیتلیوم ،عمل لازک زمان بازسازی سریع تری از عمل PRK خواهد داشت. در صورتی که در عمل، بسیاری از جراحان متوجه شده اند که لایه اپیتلیال جایگزین در جراحی لازک، معمولا در مقایسه با رشد یک لایه اپیتلیال جدید بعد از PRK، بیشتر طول می کشد.


در جراحی لازک چه اقداماتی انجام می شود ؟


قبل ازعمل لازک ، جراح چشم شما بررسی و معاینه میکند تا ببیند آیا شما برای جراحی لیزر چشم مناست هستید یا خیر. بسیاری از جراحان چشم در صورتی جراحی چشم لازک را توصیه می کنند که شما برای جراحی چشم لیزیک مناسب نباشید. اگر ازلنزهای تماسی استفاده می کنید، پزشکان ما معمولا به شما توصیه می کند تا قبل از انجام معاینات برای جراحی چشم، استفاده ازآنها را بطور کامل متوقف کنید ، زیرا ممکن است شکل طبیعی قرنیه تغییر کند.

همانطور که قادر نخواهید بود بعد از جراحی به خانه بروید، باید ترتیبی فراهم کنید تا رانندگی نیز نکنید. همچنین باید زمان کارتان را نیز تنظیم کنید ، میتوان گفت بهبودی تقریبا یک هفته طول خواهد کشید و بینایی شما شروع به بهبود می کند.
وقتی قطرات بیهوشی برای اولین بار به چشم شما ریخته می شود. جراح یک برش دایره ای در اپیتلیوم قرنیه با استفاده از یک تیغه خوب (تریفین) ایجاد می کند. تریپین یک ناحیه کوچک قوسی شکل را از ناحیه دور جدا می کند، فلاپ اپیتلیالی که ایجاد می شود به چشم متصل است. یک محلول الکل رقیق روی چشم حدودا 30 ثانیه قرار می گیرد، که لبه های اپیتلیوم را از بین می برد و جراح آرامی فلاپ سست اپیتلیوم را به طرف آن فشار می دهد.

سپس برای تغییر شکل استروما قرنیه ، لیزر اکسایمر روی چشم قرار می گیرد و بینایی شما را تصحیح می کند. پس از درمان کامل لیزر، فلاپ اپیتلیال روی چشم قرار می گیرد.لنز مخصوصی که به عنوان یک باند محافظ عمل می کند، روی چشم شما قرار می گیرد.شما در این نوع جراحی به هوش هستید و هیچ دردی احساس نمیکنید، اما جراح شما ممکن است جهت حفظ آرامشتان برای شما یک آرام بخش تجویز کند.


روند بهبودی پس از عمل لازک


پس از مدت کوتاهی استراحت بعد از جراحی لازک، می توانید به خانه برگردید. اکثر افراد ناراحتی خفیفی را در چند روز اول پس ازعمل لازک اعلام می کنند.
شما نیاز به نگه داشتن لنز مخاطی (باند) در چشم خود برای حدودا چهار روز ، در حالی که سلول های اپیتلیال بهبود می یابند دارید. پزشک شما استروئیدهای موضعی و آنتی بیوتیک ها را برای حداقل سه هفته تجویز می کند تا به درمان کمک کند و خطر عفونت را به حداقل برساند.

به طور کلی، بهبود دید پس از لازک و اپی لیزیک به طور قابل توجهی کندتر از لیزیک میباشد و بهبودی اغلب کندتر ازPRK است. بهبود اولیه بصری در جراحی لازک می تواند تا یک هفته ، به جای 24 ساعت ، در موارد معمول لیزیک طول بکشد و نتایج نهایی را می توان از چند هفته تا چند ماه مشاهده کرد. نتایج عمل لازک و PRK شبیه به نتایج لیزیک میباشد. اکثر افراد بعد از لیزر چشم به بینایی 10/10 دست پیدا میکنند. بسته به نوع شغل شما ممکن است هنوز نیاز به عینک یا لنزهای تماسی داشته باشید، اما نیازتان به طور قابل توجهی کمتر خواهد بود.نکته جراحی چشم لازک یک جایگزین امن و موثر برای لیزیک میباشد و به طور معمول انجام می شود ، اگر شما شرایط لیزیک را ندارید ، به دلیل بهبود سریع و ناراحتی کم در لیزیک، چشم پزشک متخصص چشم می تواند شما را راهنمایی کند اما ممکن است لازک بهترین عمل جراحی اصلاح بینایی برای شما باشد.

در لازک ، بر خلاف فلپ ضخیم تر در لیزیک ، یک فلپ فوق نازک روی سطح چشم ایجاد میشود ، .

جراحی لازک

خطرات و عوارض جراحی لازک

عوارض جراحی لازک و PRK بسیار شبیه به عوارض جراحی لیزیک میباشد . عوارض جانبی ممکن است شامل اختلالات بینایی مانند موارد ذیل باشد:

• دید مبهم، انعکاس و هاله نور
• اصلاح بیش از حد بینایی، بینایی کمرنگ یا رگرسیون قابل توجهی که ممکن است نیاز به جراحی مجدد یا و یا استفاده از عینک و لنز برای برخی فعالیتها داشته باشد.
• خشکی چشم
• عفونت چشم ( در حالیکه لازک از خطرات مربوط به فلاپ قرنیه لیزیک جلوگیری می کند، برخی از عوارض منحصر به جراحی لازک نیز وجود دارد.)

در بعضی موارد، فلاپ اپیتلیال نازک ایجاد شده در لازک به اندازه کافی قوی نیست و همانطور که در PRK دیده می شود ، فلاپ اپیتلیال به طور کامل حذف خواهد شد، این موضوع خطرناک نیست اما ا گر نسخه تجویزی جهت نزدیک بینی دارید ممکن است دید نامناسب را تجربه کنید.الکل استفاده شده در طول لازک ممکن است سبب آسیب به بافت سلول های اپیتلیال می شود که بلافاصله بعد از جراحی روند بهبودی را تسریع می کند. بازیابی پس از اپی لیزیک به طور معمول سریعتر است زیرا در هیچکدام از روش ها از الکل برای ایجاد ورید اپیتلیال استفاده نمی شود.

2 دیدگاه ها

 1. نوید گفت:

  هزینه عمل چقد میباشد

  • admin گفت:

   با عرض سلام.
   هزینه های جراحی لیزیک و لازک به شرح زیر است :

   هزینه عمل لیزک و لازک در فروردین ماه 1398 در کلینیک نوآوران برای هردو چشم همراه با عکس از قرنیه
   بجای٤/٤٠٠/٠٠٠تومان

   با 50 درصد تخفیف ویژه

   فقط ٢/١٩٠/٠٠٠ تومان

   کیفیت کم نظیرمابسیارمهم تر از۵۰٪ تخفیف ماهست
   (( عمل بابهترین لیزر روز دنیا آلگریتو500))

   وتوسط جراحان برجسته ونامی کشور
   ازاساتید دانشگاه، ورئیس کلینیک فوق تخصصی چشم
   درکلینیک خصوصی فوق تخصصی

   برای پاسخ به سوالات بیشتر با این شماره تماس بگیرید:

   تماس ☎️ 02144457285

   داخلی 5

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.