لنزهای داخل چشمی (IOL)


لنزهای داخل چشمی (IOL) لنزهای پزشکی هستند که در داخل چشم برای جایگزینی لنز طبیعی در هنگام جراحی آب مروارید قرار می گیرند. IOL نیز برای یک نوع جراحی اصلاح بینایی مورد استفاده قرار می گیرد که عبارت است از جراحی تعویض لنز.
IOL های تایید شده توسط FDA از اوایل دهه 1980 استفاده شده است. قبل از استفاده از لنزهای داخلی، اگر جراحی آب مروارید انجام داده اید ، احتمالا بایستی از عینک های بسیار ضخیم یا لنزهای ویژه بعد از جراحی آب مروارید استفاده نمایید ، زیرا هیچ لنزی در چشم ، جایگزین قدرت تمرکز لنز طبیعی نمیباشد.
امروزه طیف گسترده ای از IOL ها یا لنز های داخل چشمی برای انتخاب وجود دارند. بهترین لنز داخل چشمی بستگی به بسیاری از عوامل، از جمله شیوه زندگی و نیازهای بینایی خاص افراد دارد.
در زیر مطالبی از IOL هایی که در حال حاضر توسط FDA تایید شده برای استفاده توسط جراحان آب مروارید عنوان شده است. این نوع از لنزها، لنز های داخل چشمی هستند، زیرا ویژگی های پیشرفته فراتر از آنچه در IOL های یکپارچه اولیه وجود دارد را ارائه مینمایند.
در طول معاینات قبل از جراحی و مشاوره ، جراح آب مروارید می تواند به شما در انتخاب بهترین IOL بسته به نیازهای شما و همچنین هزینه های جراحی اضافی آب مروارید در صورت انتخاب یکی از ایمپلنت های لنز که تحت پوشش بیمه نیز باشد شما را یاری نماید.


لنزهای داخل چشمی کروی


لنز های سنتی داخلی چشمی دارای یک نوع طراحی کروی است، به این معنی که سطح جلویی یکنواختی از مرکز لنز تا حاشیه آن دارد. اگرچه هدف این نوع از لنزها آسان ساختن استفاده از آن میباشد ، اما این طراحی شکل لنز طبیعی داخل چشم را کمک نمیکند و در انحنای آنها از مرکز تا حاشیه تفاوتهایی وجود دارد . به عبارت دیگر لنز طبیعی چشم، نازک بوده و کروی نمیباشد.


چرا این موضوع مهم است؟


لنز داخل چشمی کروی می تواند نقایص جزئی نوری به نام انحرافات سطح بالاتر (HOAs) را ایجاد نماید که می تواند کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار دهد، به ویژه در شرایط کم نور مانند رانندگی در شب.
از سوی دیگر این نوع IOL ها از لحاظ شکل و کیفیت نوری با لنزهای طبیعی چشم متمایز میباشند، در نتیجه می توانند بینایی شفافتری به خصوص در شرایط کم نور و برای افراد با مردمک بزرگ ایجاد نمایند. IOL های محبوب غیرکروی که توسط FDA تأیید شده و در دسترس هستند عبارتند از:


لنزهای داخل چشمی توریک(Toric)


لنزهای داخل چشمی توریک از نوع لنزهای داخل چشمی هستند که آستیگماتیسم ، نزدیک بینی و دوربینی را اصلاح مینمایند.
این نوع از لنزها مانند لنزهای نرم میتوانند آستیگماتیسم را تصحیح کنند، زیرا قدرت آنها در انواع مختلف لنز متفاوت است. همچنین آنها دارای نشانه های هم ترازی در بخش محیطی لنز هستند که جراح را قادر می سازد تا جهت گیری IOL در داخل چشم را برای اصلاح آستیگماتیسم به صورت مطلوب تنظیم نماید.
درست قبل از جراحی آب مروارید، جراح علائمی موقتی را بر روی قرنیه بیمار قرار می دهد تا بتواند مکان منحنی را در سطح چشم تشخیص می دهد. سپس لنزها در طی جراحی آب مروارید اعمال می شوند، جراح IOL را می چرخاند تا علامت گذاری روی IOL با نشانه های قرنیه تراز و اصلاح آستیگماتیسم به صورت مناسب تطبیق پذیرد.
قبل از انجام IOL ، جراحان آب مروارید مجبور به انجام یک جراحی کوچک لنفاوی (LRI) برای اصلاح آستیگماتیسم در طول جراحی آب مروارید یا بعد از آن هستند. در LRI برش های کوچک در انتهای قرنیه، بسیار نزدیک به اتصال بین قرنیه و قسمت سفید اطراف چشم ایجاد می شود. (این اتصال لیمبوس نام دارد.) هنگامی که این برش ها بهبود می یابد، قرنیه کروی تر می گردد و آستیگماتیسم کاهش یافته یا از بین میرود.
در برخي موارد بعد از جراحي آب مرواريد ، حتي هنگامي كه از IOL استفاده مي شود ، ممکن است برش هاي کوچکی براي اصلاح آستيگماتيسم مورد نياز باشد. اما معمولا در چنین مواردی، مقدار آستیگماتیسمی که باقی می ماند پس از انجام IOL بسیار کمتر است و نتیجه LRI را بهبود میبخشد.
ليزيک، PRK و یا روش کراتوتومي آستيگما (AK) بعد از جراحي آب مروارید انجام مي شود تا آستيگماتيسم باقيمانده را اصلاح نماید، اما IOL هاي ليزيک باعث کاهش احتمال انجام جراحي مجدد مي گردند. لنزهای توریک تایید شده توسط FDA عبارتند از:


تطبیق پذیری با لنزهای داخل چشمی


IOL های کروی معمولی لنزهای مونو فوکال هستند، به این معنی که آنها طراحی شده اند تا بینایی شفاف را در یک نقطه کانونی واحد (برای مثال برای بینایی در فواصل دور مانند رانندگی) فراهم نمایند. با استفاده از IOL های معمولی، به طور معمول شما باید از عینک ها یا لنز استفاده کنید تا بتوانید از رایانه استفاده نمایید و دچار مشکلات نزدیک بینی خواهید بود.
لنزهای داخل چشمی منطبق طیف وسیعی از بینایی شفاف را با هر دو طراحی انحنادار و انعطاف پذیر گسترش میدهند. این پانل های انعطاف پذیر، اجازه می دهند تا IOL جای خود را به سمت جلو حرکت دهد، هنگامی که شما از فاصله نزدیک به اشیاء نگاه می کنید باعث افزایش قدرت تمرکز چشم برای ارائه بینایی نزدیک مناسب تر نسبت به لنز چندکانونی معمولی می شود.
IOL های منطبق ممکن است سطح بزرگنمایی برای بینایی نزدیک را فراهم کنند ، مانند روشی کهIOL چندکانونی انجام می دهد. اما بسیاری از افراد استفاده از این IOL ها را بعد از جراحی آب مروارید کاهش می دهند، در حالی که بینایی فوق العاده شفاف را در فواصل همانند آنچه که توسط یک IOL چند کانونی ارائه میدهد را خواهند داشت.
IOL های موجود شامل Crystalens AO و Trulign Toric IOL هستند که هر دو توسط Bausch و Lomb ساخته شده اند. (لنز Trulign Toric جهت تصحیح آستیگماتیسم و همچنین پیر چشمی) مناسب هستند.


لنزهای داخل چشمی چند کانونی


این نوع از لنزها دسته دیگری از IOL های پیشگیری از پیرچشمی هستند که می توانند نیاز شما به عینک های نزدیک بینی را بعد از جراحی آب مروارید کاهش دهند.


مانند لنزهای چندکانونی، این IOL ها نیز وظیفه بزرگنمایی در قسمت های مختلف لنز را برای افزایش گستره بینایی دارند تا شما بتوانید اشیا را به وضوح در تمام نقاط بدون استفاده از عینک و یا لنز مشاهده کنید. مطالعات نشان داده اند که IOL های مولتی فوکال نسبت به IOL های معمولی بینایی نزدیک بهتری را ارائه میدهند ، اما آنها نیز احتمالا منجر به حساسیت به نور و یا تاری دید خواهند شد.
جراح آب مروارید می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد اینکه آیا شما واجد شرایط برای IOL های چندکانونی هستید یا خیر مشاوره دهند. اگر شما علاقه مند به IOL های مولتی فوکال هستید، جراحی آب مروارید توسط لیزر اغلب توصیه می شود زیرا هماهنگی دقیق این لنز بسیار مهم است تا بهترین نتایج بینایی را در تمام نقاط به دست آورید.
IOL های چندکانونی تایید شده توسط FDA عبارتند از:


مونوویژن


یک جایگزین مناسب برای لنزهای تطبیق پذیر و لنزهای چندکانونی برای اصلاح پیرچشمی، مونوویژن میباشد.
چیزی به نام مونوویژن IOL وجود ندارد . مونوویژن تکنیک کاملی برای تصحیح عیوب انکساری یکی از چشمها است و عمدتا چشم دیگر را جهت اختلالات خفیف نزدیک بینی درمان مینماید. طی این روش، با چشم کاملا تصحیح شده اشیای دور به وضوح قابل دیدن هستند (اما نمی تواند خیلی خوب به نظر برسند و باید از عینک استفاده گردد) و چشم درمان شده برای نزدیک بینی به خوبی قادر به دیدن فواصل نزدیک میباشد (اما فواصل دور به خوبی قابل مشاهده نمیباشد).
ترکیبی از لنزهای داخل چشمی را می توان برای جراحی آب مروارید و مونوویژن استفاده نمود.
وقتی برای اولین بار با روش مونوویژن آشنا میشوید شاید عجیب به نظر برسد اما این تکنیک برای سال های بسیاری با استفاده از لنزها بسیار موفق بوده است و اکنون اغلب با جراحی آب مروارید برای کاهش وابستگی فرد به عینک های نزدیک بینی بعد از جراحی استفاده می شوند.
ترکیبی از لنزهای داخل چشمی می توانند برای جراحی آب مروارید و مونوویژن استفاده شوند. هنگامی که لنز های چند کانونی و مونوویژن اصلاح شده اغلب به صورت ترکیبی استفاده میشوند، طیف گسترده ای از بینایی در فواصل مختلف را ارائه میدهند.


نوع متفاوت از IOL برای هر چشم


گاهی اوقات بهترین نتایج بینایی بعد از جراحی آب مروارید با استفاده از انواع متفاوت IOL در هر چشم به دست می آید.
به عنوان مثال، ممکن است شما در یک چشم دچار آستیگماتیسم شدیدتری نسبت به چشم دیگر باشید. در اینصورت جراح آب مروارید ممکن است از یک نوع لنز چندکانونی در یک چشم و از لنز چندکانونی قابل تنظیم در چشم دیگر استفاده نماید تا نیازهای شما به عینک های نزدیک بینی را کاهش دهد.
روشی دیگر برای جراح آب مروارید، استفاده از یک لنز چندکانونی در یک چشم و استفاده از لنزی متفاوت در چشم دیگر میباشد. این موضوع به این علت است که لنزچند کانونی ممکن است بینایی فواصل دور را فراهم کند و لنزدیگر ممکن است بینایی نزدیک را در فواصل نزدیک تر مانند مطالعه و سایر فواصل نزدیک فراهم نماید.
جراح آب مروارید می تواند در زمان معاینات قبل از جراحی و مشاوره به طور کامل نیازهای شما را ارزیابی کند و به شما در انتخاب بهترین روش برای نتایج بینایی موفقیت آمیز کمک نماید.


هزینه های لنزهای داخل چشمی


لنزهای داخل چشمی دارای ویژگی هایی نسبت به IOL های معمولی هستند و هزینه آنها بیشتر از IOL های معمولی است. متاسفانه، سازمان های بیمه این ویژگی های اضافی را به عنوان نیازهای پزشکی در نظر نمی گیرند. بنابراین اگر شما از این روش استفاده مینمایید بایستی هزینه های اضافی را از خودتان پرداخت نمایید.
عمدتا بیمه های درمانی هزینۀ جراحی آب مروارید را پوشش می دهند، از جمله هزینه لنزهای چند کانونی (هرچند بسته به نوع بیمه مقادیر متفاوت خواهد بود ).
برای دانستن هزینه های جراحی آب مروارید و میزان پوشش آن در سازمان های بیمه ، قبل از جراحی، شرایط بیمه خود را با دقت بررسی نمایید . همچنین قبل از موافقت با جراحی، با چشم پزشک و جراح آب مروارید در مورد هزینه ها و جهت جلوگیری از وجود مشکلات مشورت نمایید.


لنزهای داخل چشمی برای درمان پیرچشمی


اگر به جراحی آب مروارید نیاز دارید، ممکن است بخواهید لنزهای داخلی چشم را امتحان کنید که به طور بالقوه می تواند طیف کاملی از بینایی بدون عینک را فراهم نماید.
سه نوع اصلی از لنزهای داخل چشمی برای اصلاح پیرچشمی ، لنزهای داخل چشمی چند کانونی لنزهای انطباق پذیر و لنزعمق طولانی تمرکز می باشند. ایمپلنت لنز مزایای قابل توجهی نسبت به IOL های معمولی چندکانونی را فراهم می سازد كه می توانند بینایی شفاف را در فاصله های مختلف برای افراد مبتلا به پیرچشمی فراهم كنند.
یک IOL متعارف چندکانونی ، معمولا بینایی شفافی را در فواصل مختلف بعد از جراحی آب مروارید فراهم می کند، اما هنوز به عینک های نزدیک بینی نیاز خواهید داشت تا اشیا را در فواصل نزدیک بدون ایجاد مشکل ببینید (مگر اینکه تصحیح بینایی نزدیک را برای کمک به بینایی نزدیک انتخاب کنید). لنزهای اصلاح پیرچشمی می توانند طیف وسیعی از بینایی شفاف را گسترش داده و به شما این امکان را بدهد که به خوبی در تمام نقاط با کاهش نیاز به عینک فواصل را ببینید.در این قسمت پاسخ به چند پرسش متداول در مورد لنزهای داخل چشمی پیشگیری از پیرچشمی مطرح می شود:


چرا من جهت انجام جراحی آب مروارید نیاز به لنزهای داخل چشمی برای پیشگیری از پیرچشمی دارم ؟

اکثر افرادی که تحت جراحی آب مروارید قرار می گیرند، بعد از جراحی کمتر وابسته به عینک خواهند بود. لنزهای اصلاح پیرچشمی مزایایی را ارائه می دهند، از جمله کاهش نیاز به عینک های نزدیک بینی.


آیا روش پیشگیری از پیرچشمی بوسیله اصلاح توسط لنزها هزینه های زیادی خواهد داشت ؟ چقدر مبلغ اضافی باید پرداخت کنم؟

لنز های اصلاح کننده دارای هزینه های زیادی هستند و چون هزینه های بیشتری برای شرکت ها جهت توسعه و دارند ، به همین دلیل مهارت های پیشرفته جراحی اغلب مورد نیاز خواهد بود. همچنین با توجه به این که باید اطمینان حاصل کنید که نمره مناسب برای چشمتان را دریافت می کنید ، ممکن است به معاینات پیشرفته قبل از جراحی نیاز باشد. هزینه ها بسته به نوع IOL ها متفاوت هستند. امکان دارد برخی از هزینه ها نیز تحت پوشش بیمه درمانی باشد.


چرا بیمه های درمانی هزینه های کامل IOL های پیشگیری از پیرچشمی را پوشش نمی دهند؟

لنز های اصلاح پیرچشمی نیاز به عینک بعد از جراحی آب مروارید را کاهش می دهند.
لنز های پیشگیری از پیرچشمی توسط شرکت های بیمه پوشش داده نمیشوند . بیمه های درمانی و بیمه های خصوصی به طور معمول فقط هزینه لنز داخلی چندکانونی و جراحی آب مروارید را پرداخت خواهد نمود. استفاده از IOL اصلاح پیرچشمی به عنوان ضروریات پزشکی مانند لیزیک و PRK محسوب می شود که معمولا توسط بیمه درمانی پوشش داده نمیشود.


آیا جراح آب مروارید واقع در محل سکونت من میتواند جراحی اصلاح پیرچشمی را انجام دهد؟

بله، اما شما باید مطمئن شوید که جراح آب مروارید مناسبی جهت اصلاح پیر چشمی انتخاب کرده اید. مطالعات نشان داده است که تجربه جراح عامل مهمی در نتایج موفقیت آمیز است، به ویژه در مورد اینکه آیا بعد از عمل جراحی آب مروارید باید از عینک استفاده کنید یا خیر.


چه مشکلاتی در استفاده از لنزهای داخل چشمی جهت اصلاح پیرچشمی وجود دارد؟

شايعترين عوارض ايمپلنتهاي اصلاح پیرچشمی عبارتند از:
1. بینایی غیر شفاف یا تار (دوربینی ، نزدیک بینی یا هر دو)
2. کاهش وضوح تصویر در اطراف اشیاء که باعث می شود آنها با وضوح کمتری دیده شوند
3. تابش نور خیره کننده و هاله بینی در اطراف چراغها در شرایط نور کم
در بسیاری از موارد، این مشکلات ممکن است با گذشت زمان و بدون درمان رفع گردند. در موارد دیگر، برای بهبود بینایی و کاهش علائم، ممکن است از روش های جراحی انکساری بعد از جراحی مانند لیزیک یا PRK استفاده گردد.
در موارد خفیف ممکن است جراح آب مروارید برای از بین بردن پیرچشمی از لنزهای داخل چشمی اصلاح بینایی و جایگزین کردن آن با ایمپلنت لنز استفاده نماید.
اطمینان حاصل کنید که در معاینات قبل از جراحی ، مزایا و خطرات مربوط به عوارض جانبی توسط جراح آب مروارید به شما گفته شده است.


اگر من تصمیم به انجام جراحی آب مروارید توسط لنزهای اصلاح پیرچشمی داشته باشم ، چگونه می توانم شانس خود را برای نتایج موفقیت آمیز بهبود بخشم؟

اکثر جراحان آب مروارید به تکنیک های مرتبط با لنزهای چندکانونی معمولی مسلط هستند ، اما اگر می خواهید یک نتیجه خوب توسط لنزهای چند کانونی داشته باشید، باید مطمئن شوید که جراح شما در این زمینه نیز متبحر میباشد و در انجام عمل جراحی آب مروارید با این لنزهای داخل چشمی به طور مناسب آموزش دیده و با تجربه میباشد.تعیین وقت مشاوره رایگان