کراتوکونوس یا قوز قرنیه

کراتوکونوس یا قوز قرنیه

 

قوز قرنیه یا کراتوکونوس ( Keratoconus ) چیست؟


"قوز قرنيه" يك پديده غير التهابي است كه معمولا قرنيه ی هر دو چشم را گرفتار مي كند. در اين بيماري، قرنيه نازك شده و حالت مخروطي پيدا مي كند. نازك شدن و تغيير حالت قرنيه از كروي به مخروطي ، منجر به ايجاد نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم نامنظم و در نتيجه كاهش ديد مي شود.

کراتوکونوس یا قوز قرنيه ، بيماري پيشرونده اي است كه معمولا در دوران بلوغ ظهور پيدا مي كند و تا دهه سوم و چهارم پيشرفت كرده و بعدا متوقف مي شود. اين بيماري ابتدا در يك چشم شروع مي شود ولي معمولا بعد از مدتي ، چشم ديگر هم گرفتار مي شود . هر چند که شدت آن در يك چشم، با چشم ديگر متفاوت است. قوز قرنيه بيماري نسبتا شايعي است كه در تمام نژادها و در هر دو جنس ديده مي شود. شایان ذکر است که سابقه خانوادگي در 6 تا 10 درصد مبتلايان وجود دارد.


علت بیماری قوز قرنیه چیست؟

علت دقیق ایجاد قوز قرنيه یا کراتوکونوس هنوز شناخته نشده است. هر چند اين بيماري ارثي نيست، اما ماليدن محكم چشم ـ گرچه علت قوز قرنيه نمي باشد ـ ولي در روند ايجاد آن بي تاثير نيست. به همين دليل به بيماران مبتلا به قوز قرنيه ، توصيه مي شود كه از ماليدن چشم هاي خود بپرهيزند.
سندرم داون نیز می تواند توأم با افزایش احتمال ابتلاء به قوز قرنیه باشد. گرچه شواهدی دال بر فاکتورهای ژنتیکی وجود دارد؛ اما این موضوع به این معنی نیست که اگر شما قوز قرنیه داشته باشید، فرزندتان الزاماً به قوز قرنیه مبتلا خواهد شد. فقط 15% بیماران قوز قرنیه، سابقه فامیلی ابتلاء به قوز قرنیه را دارند.

کراتوکونوس یا قوز قرنیه می تواند در یک یا هر دو چشم بروز کند و اغلب در نوجوانی یا بیست و اندی سالگی ظهور می کند و تا سی و اندی سالگی پیشرفت می کند و در این سنین پیشرفت آن کند یا متوقف می شود. بین سنین 15 تا 35 سالگی در هر زمان ممکن است بیماری متوقف شده یا مجددا پیشرفت کند.


علایم شایع بیماری کراتوکونوس (قوزقرنیه) :

علايم باليني قوز قرنيه بسته به شدت بيماري متفاوت است. از آنجائیکه پیشرفت قوز قرنیه یا کراتوکونوس تدریجی است، ممکن است در ابتدا تشخیص بیماری مشکل باشد. به هر حال در بعضی موارد قوز قرنیه می تواند سریعا پیشرفت کند. به تدریج که شکل قرنیه نامنظم تر می شود، نزدیک بینی و آستیگماتیسم نامنظم ایجاد می شود و ممکن است پخش نور و حساسیت به نور بروز کند. اغلب بیماران مبتلا به قوز قرنیه در هر بار مراجعه به پزشک عینکشان را تعویض می کنند.متاسفانه هیچ روشی برای تخمین اینکه آیا کراتوکونوس با چه سرعتی پیشرفت می کند و یا اینکه آیا اصلا پیشرفت می کند یا نه، وجود ندارد. معمولا قوز قرنیه در بیمارانی که در هنگام مراجعه در مراحل پیشرفته هستند، احتمال بیشتری دارد که به مراحلی پیشرفت کند که نیاز به مداخله جراحی داشته باشد.

 
 


راههای درمان قوز قرنیه یا کراتوکونوس

بیماری قوز قرنیه، بیماری پیچیده ایست و برای کنترل و درمان آن میبایست از راههای مختلف و پیچیده ای استفاده کرد. پزشک میبایست شدت قوز قرنیه شما را بدقت بررسی نموده و ابتدا راهی برای تثبیت شدت آن تجویز نماید. معمولا برای تثبیت قوز قرنیه از عمل کراسلینک استفاده میشود . سپس در صورت ثابت شدن نمره چشم پس از 6 ماه میتوان از راههای مانند عملهای لیزری چشم برای درمان آن بهره جست. در زیر به تفصیل از راههای مختلف کترل و درمان قوز قرنیه چشم صحبت کرده ایم.


۱- استفاده از عینک برای درمان قوزقرنیه:

در مراحل اوليه بيماري، تجويز عينك توسط چشم پزشك تا حد زيادي باعث اصلاح ديد مي شود، البته بايد توجه داشت بيماري ماهيت پيشرونده دارد در نتيجه نمره عينك تجويز شده تغيير خواهد كرد. تا جاییکه فرد دید خوبی داشته باشد ، ما به دنبال راههای دیگر نمیرویم. اما بایست توجه داشت استفاده از عینک هم ایرادهای مخصوص خودش را دارد.

اولین ایراد استفاده از عینک برای قوز قرنیه اینست که در بسیاری از موارد ، دید فرد حتی با عینک هم خوب نمیشود. گاهی افراد به دید بد خود عادت میکنند. اما مثلا اگر از افرادی که از لنزهای اسکلرال (Scleral) استفاده میکنند ، دیدشان را جویا شوید ، آنها به تغییر بالای دید خود و رضایت از زندگی خود معترف خواهند بود.

دومین عامل ، عدم تمایل به استفاده از عینک در افراد یباشد. انواع عملهای لیزری چشم مانند عمل لیزیک ، عمل لازک و عمل فمتولیزیک ، افراد عینکی را به دنیای بدون عینک امیدوار کرده است. ورزش بدون عینک، مهمانی و تفریح بدون عینک ، و... همه و همه عواملی هستند که افراد را برای استفاده نکردن از عینک ترغیب میکنند. اما متاسفانه همه افراد شرایط مناسب برای عمل لیزیک را ندارند. بخصوص افراد با قوز قرنیه اصلا کاندید مناسبی برای عملهای لیزری ( lasik , PRK , Lasak , …) نیستند .


" لنزهای اسکلرال " امید تجربه ی زندگی بدون حضور عینک را به این دسته از افراد هدیه میکند. لنزهای اسکلرال معجزه ی قرن جدید هستند که خوشبختانه در کشور ما ، علیرغم تمامی تحریمها و مشکلات ، توسط متخصصین دوره دیده ی چشم ، تجویز میشوند.

۲- استفاده از لنزهای هارد یا سخت (لنزهای تماسی) :

با پيشرفت بيماري و افزايش نزديك بيني و آستيگماتيسم نامنظم ، مرحله اي فرا مي رسد كه ديگر با عينك نمي توان ديد را اصلاح كرد و براي اصلاح ديد، بايد از لنزهاي تماسي سخت (Hard Contact Lens) استفاده كرد. این لنزها قابلیت بیشتری برای اصلاح آستیگماتیسم نامنظم ناشی از قوز قرنیه دارند. دید تجربه شده با این لنزها ، بسیار بیشتر از عینک میباشد. اما متاسفانه معایبی نیز بهمراه دارد. اولین ایراد آن ، سختی در تحمل لنز میباشد. گرچه در صورت تحمل لنز در طولانی مدت ، فرد در نهایت به آن عادت میکند. اما بسیاری از افراد علیرغم دید خوبی که با لنزهای هارد تجربه میکنند ، قادر به تحمل آن بر روی چشم نیستند.

احساس مداوم لنز بر روی قرنیه (که اعصاب حسی فراوانی دارد) ، افتادن گاه و بیگاه لنز از چشم ، باعث شده خیلی از افراد راحتی را فدای دید کنند . و از خیر لنز سخت بگذرند. دومین ایراد آن اینست که در مواقع پیشرفت بیماری و از دست دادن حالت قرنیه ، تجویز لنز سخت نیز برای افراد ناممکن میشود.

لنزهای هیبریدی ، ترکیبی از دو لنز هارد (سخت) و سافت (نرم) هستند. بنابر این افراد ، راحتی لنز سافت را به همراه دید خوب لنز هارد ، تجربه میکنند. اما ایراد اصلی این نوع لنزها ،‌مدت زمان استفاده کوتاه ( به اندازه ی لنزهای نرم) ، علیرغم قیمت بالایشان میباشد. بنابر این از لحاظ اقتصادی اصلا به صرفه نمیباشد.


لنزهای اسکلرال (Scleral) بهترین گزینه در میان تمامی راههای بهبود دید، برای افراد دارای قوز قرنیه میباشد. این لنزها ، از جنس لنزهای هارد هستند ، با این تفاوت که بزرگتر از آنها میباشند و قابلیت نفوذپذیری اکسیژن بالاتری دارند.

تفاوت دیگر لنز اسکلرال با لنز هارد (سخت ) اینست که : تکیه گاه این لنزها ، سفیدی چشم است. همین موضوع باعث میشود که بسیاری از مشکلات لنز سخت (بیرون افتادن لنز ، سختی تحمل لنز ، گرد و غبار رفتن زیر لنز ) را نداشته باشند.


3- استفاده از کراسلینک (UVX) برای کنترل و درمان قوز قرنیه :

یک مشکل اساسی در تشخیص قوز قرنیه آن است که در مراحل ابتدایی، بیماری حالت نهفته دارد و مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند. اما در طول زمان پیشرفت کرده و باعث بروز اختلال جدی در بینایی می‌گردد. در مراحل اولیه بیماری، ممکن است تنها مشکل بیمار، تغییر مداوم شماره عینک، دوبینی، هاله‌ بینی و یا حساسیت به نور باشد. اما با پیشرفت بیماری و تشدید نامنظمی قرنیه، به تدریج دید فرد مبتلا بدتر و بدتر خواهد شد.عمل کراسلینک یا کراس لینکینگ عمدتا برای جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه است؛ گر چه در بیش از 70% موارد بینایی باعینک و بدون عینک نیز بهتر می شود.

این روش صرفا «درمان» نیست. بلکه برای جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه میباشد. بهترین داوطلبین کراسلینک، کسانی هستند که به تازگی دچار قوز قرنیه شده اند ؛ یا افرادی که بیماری آنها در حال پیشرفت است. و همچنین افرادی که لنز تماسی روی چشمشان کاملا جا نمی افتد . البته نه در رابطه با لنزهای اسکلرال . زیرا این لنز قابلیت تجویز برای 99٪ از موارد را دارد.

يكي از درمان هاي جديد كه در چند سال اخير مطرح شده پيوند متقاطع بين رشته هاي كلاژن قرنيه (Collagen Cross-Linking یا CXL) با استفاده از اشعه ماورابنفش و داروي ريبوفلاوين است. این روش جدید،تحولی در جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه و امید های نو بوجود آورده است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، صفحه ی جراحی کراس لینک CXL را مطالعه نمایید.4- استفاده از ایمپلنت رینگ (corneal ring implants) برای درمان قوز قرنیه:

رینگ های داخل چشمی برای کاهش یا از بین بردن نزدیک بینی و آستیگماتیسم در بیماران مبتلا به قوز قرنیه ارائه شده است که جایگزین عملکردی است که با لنز یا عینک به دست می آید.در اوایل سال 2006، FDA به طور رسمی تایید کرد رینگ های داخل چشمی ، دستگاه های درمانی هستند که می توانند جایگزین ایمپلنت قرنیه گردند.رینگ قرنیه برای همه ی افراد مبتلا به کراتوکونوس مناسب نیست . و تنها برای بیمارانی است که قوز قرنیه یا کراتوکونوس خفیف و متوسط دارند. این افراد بایست قرنیه ی شفافی داشته باشند و ضخامت قرنیه برای انجام این عمل ، در آنها کافی باشد. این جراحی ، یک عمل جراحی انکساری نیست ، تا نیاز به عینک و لنزهای تماسی را بطور کامل برطرف نماید. بنابراین احتمال دارد ، بعد از انجام این جراحی ، همچنان نیاز به استفاده از عینک یا لنز را داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر صفحه ی عمل رینگ قرنیه را در سایت ما مطالعه نمایید.5- عمل پیوند قرنیه برای درمان قوز قرنیه:

این روش با توجه به نظر دکتر انجام میگیرد. و معمولا اگر بیمار از هیچکدام از روشهای دیگر برای درمان قوز قرنیه نتیجه نگیرد ، توصیه میشود ؛ و بیشتر مناسب افرادیست که قرنیه ی آنها دچار کدورت شده است. البته باید توجه کرد که چون عمل پیوند قرنیه ، یک عمل تهاجمیست ، نتیجه ی آن قابل پیشبینی نیست! یعنی ممکن است بیمار نتیجه ی دلخواه را بگیرد یا نگیرد.
لنزهای اسکلرال برای افرادی که عمل پیوند را انجام داده اند ، بسیار مناسب و کاربردی هستند. و میتوانند دید بسیار خوبی را به فرد بدهند ؛ در عین حال که آسیب و تداخلی با این عمل ندارند. 

71 سوال برای مقاله " درمان قوز قرنيه یا کراتوکونوس "

 1. نظام قادربخش گفت:

  سلام قوزقرنیه مادرزایی دارم ۱۵ساله ازلنزسخت استفاده میکنم ولی اذیت میشم الان خشکی چشم دارم میتونم عمل پیوندانجام بدم

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوید.

 2. ارسلان گفت:

  سلام برادرم قوز قرنیه داره کارش سفید کاری مشکل برا کارش پیش نمیاد

  1. admin گفت:

   سلام. بایست در دوره نقاهت استراحت کند. مگرنه مشکل خاصی نخواهند داشت.

 3. امانتی گفت:

  سلام من و چهل سالمه چشم چپم قوز داره دیدم ۲.۵ است عینک هم میزنم ولی دیدم ۱۰ درصد اصلاح شده در کل همه چیز را تار میبینم

  1. admin گفت:

   بایت معاینه شوید. شای با لنز اسکلرال دیدتان مناسب شود. مگرنه از عمل کراسلینک استفاده شود.

 4. جاوید گفت:

  سلام.پسرم از 17 سالگی قوز قرنیه داره الان 19سالشه .از هفت ماه قبل یه چشمش رو عمل کراسینگ کردیم ولی دکترا میگند وضعش بدتر شده حالا ما باید چیکار کنیم

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوند تا بتوان نظر داد.

 5. ناشناس گفت:

  سلام من ۱۹ سالمه چشم چپ از چشم راستم خیلی ضعیف تر احتمال قوز قرنیه درچشم چپم هست

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوید تا بتوان نظری داد. ضعیف تر بودن یک چشم نسبت به دیگری مرسوم است و دلیل بر وجود قوز قرنیه نیست.

 6. لیلا گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من عمل ccl وprk انجام دادم حدود 40روز هست چشم چپم خوب هست صاف میبینم اما چشم راستم تار هست قطره اشک مصنوعی هر دوساعت استفاده میکنم الان دکتر ژل چشمی ناژو استفاده میکنم باید چی کار کنم که چشم راستم دیدش بهتر بشه

  1. admin گفت:

   سلام. نگران نباشید. این تاری دید موقتی است و در روند ترمیم قرنیه است. صبور باشید. در هفته های آینده دید شما کاملا شفاف میشود.

 7. سیما طاهرخانی گفت:

  سلام من ۳۴ سالمه و قوز قرنیه دارم حدود ۴آستیگمات و ۳ دوربینم ضعیف هست ضخامت قرنیه در نازلترین قسمت ۴۵۰ هست شماره چشمم ثابت هست حدود دو ساله.امکان پی ار کی برای من وجود داره؟

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوید تا شدت قوز قرنیه مشخص شود.

 8. مهدی گفت:

  سلام خوبی من لنزاسکلرال می‌خوام کجابایدبگیرم یه شماره تماسی چیزی بدید

  1. admin گفت:

   سلام. شماره تماس در سایت هست.
   02144457285

 9. محمود گفت:

  سلام من آقاهستم ۳۵سالمه چشم راستم ۵درجه تنبلی داره دکترگفته بجزتنبلی چنددرجه ضعیف هم هست تارتارمیبینم وتا۵سال پیش چون باچشم چپم عالی میدیدم خبرنداشتم چشم راستم تنبلی داره آیاراه درمان داره میشه ازلنزاستفاده کرد

  1. admin گفت:

   سلام. برای معاینه تشریف بیاورید. چنانچه نتوان از عمل لیزیک استفاده کرد ، از لنز استفاده میکنیم.

 10. نجمه گفت:

  سلام من امروز فهمیدم چشم چپم قوز قرنیه داره عینک برام تجویز کرده بنظرتون بهتر میشه یا راه بهتری پیشنهاد میدین

  1. admin گفت:

   سلام. پیشنهاد ما بشما استفاده از لنزهای فوق العاده ی اسکلرال هست. برای آشنایی و خرید این لنزهای فوق العاده ، صفحه لنز اسکلرال را مشاهده نمایید.

  2. حامد گفت:

   سلام
   من از هفده سالگی عینک میزنم پنج شش سالی میشه که نمره چشمم ثابت و دو هست هر دو چشم.
   الان 27 سالم از بیست و دو سه سالگی خواستم عمل لیزیک کنم دکتر گفت قوز قرنیه داری دو بار عکس‌نوشته گرفته یکی سن 24 یکی 26.
   دفعه دوم رفتم گفت یه عکس دیگه بگیر بیار ناامید شدم دیگه پیگیری نکردم راهکاری هست بتونم از شر عینک خلاص بشم؟

   1. admin گفت:

    سلام. راهکارهای درمان قوزقریه در همین صفحه گفته شده است که بنابر نظر پزشک معالج انتخاب میشود.

 11. ناشناس گفت:

  سلام من بیست و هفت سالمه و امروز فهمیدم چشم چپم قوز قرنیه داره دکتر عینک تجویز کرده بنظرتون راه بهت چیه

 12. جواد گفت:

  سلام. من قوز قرنیه دارم و دکتر گفتن عنلccl. آیا بعدش نیاز ب عینک دائم هست یا دیدم بهتر میشه؟؟

  1. admin گفت:

   سلام. بایست چشم شما معاینه شود تا بتوان دقیق پاسخ داد.

 13. هاشم براتی گفت:

  سلام من 39 سالمه هر دوچشمم هم قوز قرنیه داره البته چپ شدیدتتر بود 8 ماهه که چشم چپم رو رینگ گذاشتم ولی فرقی نکرد دکترم هم گفت از این بهتر نمیشه راه دیگه ای هم نداره .. ممنون میشم اگه راه دیگه ای داره واسه بهتتر شدن راهنمایی کنین

  1. admin گفت:

   سلام. برای معاینه تشریف بیاورید.

 14. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من یک چشمم قوز قرنیه درجه دو ویکی درجه یک رو دارد چیکار کنم دکتر گفته عمل باید بشه آیا پیوند قرنیه خوبه؟ میتونه درمانش کرد

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوید. شاید با لنز اسکلرال بتوان دید شما را اصلاح نمود. بهرحال بایست معاینه شوید تا بتوان پاسخ قطعی داد.

 15. ناشناس گفت:

  سلام ببخشیدچشمم قوزقرنیه داره به موبایل نگاه میکنم قرمز میشه آیاضعیفترمیشه نگاه نکنم؟ممنون

  1. admin گفت:

   سلام. چشم خود را خسته نکنید.

 16. Mohammad.sh گفت:

  سلام از لنز اسکلرال تا چندوقت باید استفاده شود تا قوز قرینه بهبود کامل پیدا کند؟

  1. admin گفت:

   سلام. لنز مثل عینک است. قرنیه شما را اصلاح نمیکند بلکه دید شما را تا وقتی از لنز اسفاده میکنید اصلاح میکند.

 17. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید من دختری سی ساله هستم هر دو چشم من قوز قرنیه دارن چشم راستمن هشت است که قوز آن زیاد است که دکتر گفته باید پیوند بشه هر شش ماه یکبار ویزیت میشم ولی نتیجه ای نگرفتم لطفا راهنما یی کنید

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوید .

 18. mohammadi گفت:

  salam bande 30salame ghoze gharniee darem, modate 1mahe didam kheily kam shode nesbat be ghabl. darmani baray ghoze gharnie bedune bargasht hast

  1. admin گفت:

   سلام. روشهای مختلف درمان قوز قرنیه در این صفحه آورده شده است. بایست معاینه شوید تا بهترین روش برای شما در نظر گرفته شود.

 19. تبریزی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  طی معاينه پزشک متوجه شدم پسرم دچار قوز قرنیه شده و چشم راستش دید خوبی نداره. چه راهی برای جلوگیری از پیشرفتش رو توصیه میکنید؟

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوند تا روش درست برای درمان آن را پیشنهاد کنیم.

  2. کاربر چت گفت:

   سلام من 30سالمه وقوز قرنیه دارم چشم چپم اصلن دید خوبی نداره تو گواهینامه هم شرکت کردم محدودیت سه ساله زدن موندم چکار کنم

   1. admin گفت:

    سلام. از لنزهای اسکلرال استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر و خرید لنز اسکلرال ، صفحه لنز اسکلرال را در سایت ما مشاهده نمایید.

 20. زهرا گفت:

  سلام مادرم ۴۴ سالشه قوز قرنیه داره از لنز هارد استفاده میکنه ام اس هم داره دیدش خیلی کم شده آیا میشه کاریش کرد

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوند تابتوان نظر داد.

 21. صادق گفت:

  سلام خسته نباشید بنده 40 سالمه قوز قرنیه دارم دید چشم هام خیلی پایین الان واسه نوشتن یه چشمم بستم

  1. admin گفت:

   سلام. تشریف بیاورید مطب. احتمال زیاد با لنز اسکلرال دید شما بهبود بیابد.

 22. مرتضی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من عمل cxlانجام دادم ولی احساس میکنم بعد از یک سال و نیم چشم راستم باز دیدش کمتر شده حتی با عینک آیا امکان برگشت بیماری وجود داره ؟
  ممنون

  1. admin گفت:

   سلام. بایست دلیل تاری دید معاینه و مشخص شود/

  2. زهرا گفت:

   سلام زهرا هستم 42سالم قوز قرنیه دارم و قرنیه چشم راستم نازک است ایا میتوانم عمل انحام بدم مممون از راهنمایی شما

   1. admin گفت:

    سلام. چه نوع عملی؟ بایست معاینه شوید آنگاه پزشک بشما نوع درمان را پیشنهاد میدهد.

 23. فرزاد جویبارپور گفت:

  سلام من ۱۷سالمه قوز قرنیه دارم عمل cclبرای جلوگیری از پیشرفت قو ز قرنیه انجام دادم آیا میتونم عمل لیزیک برای صفر کردن انجام بدم

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوید تا بتوان نظر داد.

 24. ناشناس گفت:

  قوز قرنیه چه علاءمی دارد

  1. admin گفت:

   علایم قوز قرنیه را در همین صفحه بازگو کرده ایم.

 25. امیرحسین گفت:

  سلام وقتتون بخیر.از نظر شما بهترین راه برای درمان قوزقرنیه کدام راه هست و لنز های اسکلرال رو چطور میشه تهیه کرد؟

  1. admin گفت:

   سلام خدمت شما . بستگی به چشمهای شما دارد که در معاینه مشخص میشود. لنزهای اسکلرال را میتوانید از کلینیک نوآوران تهیه نمایید. با ما تماس بگیرید و نوبت معاینه بگیرید.

 26. مریم حقیقت گفت:

  سلام من بیست وهفت سالمه هردو چشمم قوز قرنیه داره شماره چشمام هم ۴.۲۵هست ایامیتونم عمل لیزیک انجام بدم

  1. admin گفت:

   سلام. برای معاینه تشریف بیاورید. چنانچه قوز قرنیه شدید نباشد بله. مگرنه از روشهای دیگر میبایست برای درمان استفاده نمود.

   1. فریبا حسینی گفت:

    سلام من پسرم متولد ۷بهمن 1380 هست قوز قرنیه داره چشم چپ به ضخامت ۰۷ بهترین روش پیشگیری و درمان چیه؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

    1. admin گفت:

     سلام. برای معاینه تشریف بیاورید. اگر قوز قرنیه شدت نداشته باشد میتوان از عملهای لیزری استفاده نمود . مگرنه از روشهای دیگر که در این صفحه توضیح داده شده استفاده میکنیم.

 27. بهبود قربانی گفت:

  سلام
  من قوزی قرنیه دارم ودعمل لیزیک هم انجام دادم و الان عینک استفاده میکنم ولی از عینک خسته شدم شما چه راهکاری رو پیشنهاد میکنید برای اینکه عینک استفاده نکنم

  1. admin گفت:

   سلام. از لنز اسکلرال استفاده کنید.

 28. رضا گفت:

  سلام قوز قرنیه دارم عینک دیگه جوابگو نیست کنکور هم باید بخونم
  چی کار باید کنم؟
  نور اذیت میکنه گرما اذیت میکنه خوندن حتی فکر کردن هم باعث اذیت میشه

  1. admin گفت:

   سلام. از لنز اسکلرال استفاده کنید. بسیار عالیست.

 29. بهنام غریبی گفت:

  سلام من بیست ویک سالم وچشمم قوز قرینه داره باید چیکارکنم آیا من کور میشم

  1. admin گفت:

   سلام. قوز قرنیه هم یک بیماری چشم است و درمان میشود. از افکار منفی دوری کنید.

 30. محمدشعبانه گفت:

  سلام پسرم بیست سالشه قوزه قرنیه داردکترگفته بایداشعه کنه تاجلوش گرفته شودمی خواستم بدونم عوارض داردیانه

  1. admin گفت:

   سلام. منظورتان از اشعه چیست؟ اگر لیزیک را مد نظر دارید ، بایست معاینه شوند تا مشخص شود قابل لیزیک هستند یا خیر.

  2. ناشناس گفت:

   قیمت لنزهای اسکلرال چقدر هست

   1. admin گفت:

    برای اطلاعات بیشتر به صفحه قیمت لنز اسکلرال مراجعه نمایید.

    1. زهرا گفت:

     سلام دختره ۳۵ ساله هستم ،و شماره چشم هام روی هم ۱۲ هست و قوز قرنیه هم دارم ،میخواستم ببینم ،توی این سن دیگه شماره ی چشمم تغیر میکنه ؟؟؟و عملی برای چشم های ما هست که دیگه عینک نزنیم .ممنونم

     1. admin گفت:

      سلام. معمولا در این سنین نمره چشم تغییر نمیکند. چشمان شما میبایست دقیقا معاینه شود و شدت قوز قرنیه و ضخامت قرنیه هم مورد بررسی قرار گیرد . آنگه میتوانیم به شما راه حلهایی که مناسب است را پیشنهاد دهیم.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: