کراتوکونوس یا قوز قرنیه

کراتوکونوس یا قوز قرنیه

 

قوز قرنیه یا کراتوکونوس ( Keratoconus ) چیست؟


"قوز قرنيه" يك پديده غير التهابي است كه معمولا قرنيه ی هر دو چشم را گرفتار مي كند. در اين بيماري، قرنيه نازك شده و حالت مخروطي پيدا مي كند. نازك شدن و تغيير حالت قرنيه از كروي به مخروطي ، منجر به ايجاد نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم نامنظم و در نتيجه كاهش ديد مي شود.

کراتوکونوس یا قوز قرنيه ، بيماري پيشرونده اي است كه معمولا در دوران بلوغ ظهور پيدا مي كند و تا دهه سوم و چهارم پيشرفت كرده و بعدا متوقف مي شود. اين بيماري ابتدا در يك چشم شروع مي شود ولي معمولا بعد از مدتي ، چشم ديگر هم گرفتار مي شود . هر چند که شدت آن در يك چشم، با چشم ديگر متفاوت است. قوز قرنيه بيماري نسبتا شايعي است كه در تمام نژادها و در هر دو جنس ديده مي شود. شایان ذکر است که سابقه خانوادگي در 6 تا 10 درصد مبتلايان وجود دارد.


علت بیماری قوز قرنیه چیست؟

علت دقیق ایجاد قوز قرنيه یا کراتوکونوس هنوز شناخته نشده است. هر چند اين بيماري ارثي نيست، اما ماليدن محكم چشم ـ گرچه علت قوز قرنيه نمي باشد ـ ولي در روند ايجاد آن بي تاثير نيست. به همين دليل به بيماران مبتلا به قوز قرنيه ، توصيه مي شود كه از ماليدن چشم هاي خود بپرهيزند.
سندرم داون نیز می تواند توأم با افزایش احتمال ابتلاء به قوز قرنیه باشد. گرچه شواهدی دال بر فاکتورهای ژنتیکی وجود دارد؛ اما این موضوع به این معنی نیست که اگر شما قوز قرنیه داشته باشید، فرزندتان الزاماً به قوز قرنیه مبتلا خواهد شد. فقط 15% بیماران قوز قرنیه، سابقه فامیلی ابتلاء به قوز قرنیه را دارند.

کراتوکونوس یا قوز قرنیه می تواند در یک یا هر دو چشم بروز کند و اغلب در نوجوانی یا بیست و اندی سالگی ظهور می کند و تا سی و اندی سالگی پیشرفت می کند و در این سنین پیشرفت آن کند یا متوقف می شود. بین سنین 15 تا 35 سالگی در هر زمان ممکن است بیماری متوقف شده یا مجددا پیشرفت کند.


علایم شایع بیماری کراتوکونوس (قوزقرنیه) :

علايم باليني قوز قرنيه بسته به شدت بيماري متفاوت است. از آنجائیکه پیشرفت قوز قرنیه یا کراتوکونوس تدریجی است، ممکن است در ابتدا تشخیص بیماری مشکل باشد. به هر حال در بعضی موارد قوز قرنیه می تواند سریعا پیشرفت کند. به تدریج که شکل قرنیه نامنظم تر می شود، نزدیک بینی و آستیگماتیسم نامنظم ایجاد می شود و ممکن است پخش نور و حساسیت به نور بروز کند. اغلب بیماران مبتلا به قوز قرنیه در هر بار مراجعه به پزشک عینکشان را تعویض می کنند.متاسفانه هیچ روشی برای تخمین اینکه آیا کراتوکونوس با چه سرعتی پیشرفت می کند و یا اینکه آیا اصلا پیشرفت می کند یا نه، وجود ندارد. معمولا قوز قرنیه در بیمارانی که در هنگام مراجعه در مراحل پیشرفته هستند، احتمال بیشتری دارد که به مراحلی پیشرفت کند که نیاز به مداخله جراحی داشته باشد.

 
 


راههای درمان قوز قرنیه یا کراتوکونوس

بیماری قوز قرنیه، بیماری پیچیده ایست و برای کنترل و درمان آن میبایست از راههای مختلف و پیچیده ای استفاده کرد. پزشک میبایست شدت قوز قرنیه شما را بدقت بررسی نموده و ابتدا راهی برای تثبیت شدت آن تجویز نماید. معمولا برای تثبیت قوز قرنیه از عمل کراسلینک استفاده میشود . سپس در صورت ثابت شدن نمره چشم پس از 6 ماه میتوان از راههای مانند عملهای لیزری چشم برای درمان آن بهره جست. در زیر به تفصیل از راههای مختلف کترل و درمان قوز قرنیه چشم صحبت کرده ایم.


۱- استفاده از عینک برای درمان قوزقرنیه:

در مراحل اوليه بيماري، تجويز عينك توسط چشم پزشك تا حد زيادي باعث اصلاح ديد مي شود، البته بايد توجه داشت بيماري ماهيت پيشرونده دارد در نتيجه نمره عينك تجويز شده تغيير خواهد كرد. تا جاییکه فرد دید خوبی داشته باشد ، ما به دنبال راههای دیگر نمیرویم. اما بایست توجه داشت استفاده از عینک هم ایرادهای مخصوص خودش را دارد.

اولین ایراد استفاده از عینک برای قوز قرنیه اینست که در بسیاری از موارد ، دید فرد حتی با عینک هم خوب نمیشود. گاهی افراد به دید بد خود عادت میکنند. اما مثلا اگر از افرادی که از لنزهای اسکلرال (Scleral) استفاده میکنند ، دیدشان را جویا شوید ، آنها به تغییر بالای دید خود و رضایت از زندگی خود معترف خواهند بود.

دومین عامل ، عدم تمایل به استفاده از عینک در افراد یباشد. انواع عملهای لیزری چشم مانند عمل لیزیک ، عمل لازک و عمل فمتولیزیک ، افراد عینکی را به دنیای بدون عینک امیدوار کرده است. ورزش بدون عینک، مهمانی و تفریح بدون عینک ، و... همه و همه عواملی هستند که افراد را برای استفاده نکردن از عینک ترغیب میکنند. اما متاسفانه همه افراد شرایط مناسب برای عمل لیزیک را ندارند. بخصوص افراد با قوز قرنیه اصلا کاندید مناسبی برای عملهای لیزری ( lasik , PRK , Lasak , …) نیستند .


" لنزهای اسکلرال " امید تجربه ی زندگی بدون حضور عینک را به این دسته از افراد هدیه میکند. لنزهای اسکلرال معجزه ی قرن جدید هستند که خوشبختانه در کشور ما ، علیرغم تمامی تحریمها و مشکلات ، توسط متخصصین دوره دیده ی چشم ، تجویز میشوند.

۲- استفاده از لنزهای هارد یا سخت (لنزهای تماسی) :

با پيشرفت بيماري و افزايش نزديك بيني و آستيگماتيسم نامنظم ، مرحله اي فرا مي رسد كه ديگر با عينك نمي توان ديد را اصلاح كرد و براي اصلاح ديد، بايد از لنزهاي تماسي سخت (Hard Contact Lens) استفاده كرد. این لنزها قابلیت بیشتری برای اصلاح آستیگماتیسم نامنظم ناشی از قوز قرنیه دارند. دید تجربه شده با این لنزها ، بسیار بیشتر از عینک میباشد. اما متاسفانه معایبی نیز بهمراه دارد. اولین ایراد آن ، سختی در تحمل لنز میباشد. گرچه در صورت تحمل لنز در طولانی مدت ، فرد در نهایت به آن عادت میکند. اما بسیاری از افراد علیرغم دید خوبی که با لنزهای هارد تجربه میکنند ، قادر به تحمل آن بر روی چشم نیستند.

احساس مداوم لنز بر روی قرنیه (که اعصاب حسی فراوانی دارد) ، افتادن گاه و بیگاه لنز از چشم ، باعث شده خیلی از افراد راحتی را فدای دید کنند . و از خیر لنز سخت بگذرند. دومین ایراد آن اینست که در مواقع پیشرفت بیماری و از دست دادن حالت قرنیه ، تجویز لنز سخت نیز برای افراد ناممکن میشود.

لنزهای هیبریدی ، ترکیبی از دو لنز هارد (سخت) و سافت (نرم) هستند. بنابر این افراد ، راحتی لنز سافت را به همراه دید خوب لنز هارد ، تجربه میکنند. اما ایراد اصلی این نوع لنزها ،‌مدت زمان استفاده کوتاه ( به اندازه ی لنزهای نرم) ، علیرغم قیمت بالایشان میباشد. بنابر این از لحاظ اقتصادی اصلا به صرفه نمیباشد.


لنزهای اسکلرال (Scleral) بهترین گزینه در میان تمامی راههای بهبود دید، برای افراد دارای قوز قرنیه میباشد. این لنزها ، از جنس لنزهای هارد هستند ، با این تفاوت که بزرگتر از آنها میباشند و قابلیت نفوذپذیری اکسیژن بالاتری دارند.

تفاوت دیگر لنز اسکلرال با لنز هارد (سخت ) اینست که : تکیه گاه این لنزها ، سفیدی چشم است. همین موضوع باعث میشود که بسیاری از مشکلات لنز سخت (بیرون افتادن لنز ، سختی تحمل لنز ، گرد و غبار رفتن زیر لنز ) را نداشته باشند.


3- استفاده از کراسلینک (UVX) برای کنترل و درمان قوز قرنیه :

یک مشکل اساسی در تشخیص قوز قرنیه آن است که در مراحل ابتدایی، بیماری حالت نهفته دارد و مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند. اما در طول زمان پیشرفت کرده و باعث بروز اختلال جدی در بینایی می‌گردد. در مراحل اولیه بیماری، ممکن است تنها مشکل بیمار، تغییر مداوم شماره عینک، دوبینی، هاله‌ بینی و یا حساسیت به نور باشد. اما با پیشرفت بیماری و تشدید نامنظمی قرنیه، به تدریج دید فرد مبتلا بدتر و بدتر خواهد شد.عمل کراسلینک یا کراس لینکینگ عمدتا برای جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه است؛ گر چه در بیش از 70% موارد بینایی باعینک و بدون عینک نیز بهتر می شود.

این روش صرفا «درمان» نیست. بلکه برای جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه میباشد. بهترین داوطلبین کراسلینک، کسانی هستند که به تازگی دچار قوز قرنیه شده اند ؛ یا افرادی که بیماری آنها در حال پیشرفت است. و همچنین افرادی که لنز تماسی روی چشمشان کاملا جا نمی افتد . البته نه در رابطه با لنزهای اسکلرال . زیرا این لنز قابلیت تجویز برای 99٪ از موارد را دارد.

يكي از درمان هاي جديد كه در چند سال اخير مطرح شده پيوند متقاطع بين رشته هاي كلاژن قرنيه (Collagen Cross-Linking یا CXL) با استفاده از اشعه ماورابنفش و داروي ريبوفلاوين است. این روش جدید،تحولی در جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه و امید های نو بوجود آورده است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، صفحه ی جراحی کراس لینک CXL را مطالعه نمایید.4- استفاده از ایمپلنت رینگ (corneal ring implants) برای درمان قوز قرنیه:

رینگ های داخل چشمی برای کاهش یا از بین بردن نزدیک بینی و آستیگماتیسم در بیماران مبتلا به قوز قرنیه ارائه شده است که جایگزین عملکردی است که با لنز یا عینک به دست می آید.در اوایل سال 2006، FDA به طور رسمی تایید کرد رینگ های داخل چشمی ، دستگاه های درمانی هستند که می توانند جایگزین ایمپلنت قرنیه گردند.رینگ قرنیه برای همه ی افراد مبتلا به کراتوکونوس مناسب نیست . و تنها برای بیمارانی است که قوز قرنیه یا کراتوکونوس خفیف و متوسط دارند. این افراد بایست قرنیه ی شفافی داشته باشند و ضخامت قرنیه برای انجام این عمل ، در آنها کافی باشد. این جراحی ، یک عمل جراحی انکساری نیست ، تا نیاز به عینک و لنزهای تماسی را بطور کامل برطرف نماید. بنابراین احتمال دارد ، بعد از انجام این جراحی ، همچنان نیاز به استفاده از عینک یا لنز را داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر صفحه ی عمل رینگ قرنیه را در سایت ما مطالعه نمایید.5- عمل پیوند قرنیه برای درمان قوز قرنیه:

این روش با توجه به نظر دکتر انجام میگیرد. و معمولا اگر بیمار از هیچکدام از روشهای دیگر برای درمان قوز قرنیه نتیجه نگیرد ، توصیه میشود ؛ و بیشتر مناسب افرادیست که قرنیه ی آنها دچار کدورت شده است. البته باید توجه کرد که چون عمل پیوند قرنیه ، یک عمل تهاجمیست ، نتیجه ی آن قابل پیشبینی نیست! یعنی ممکن است بیمار نتیجه ی دلخواه را بگیرد یا نگیرد.
لنزهای اسکلرال برای افرادی که عمل پیوند را انجام داده اند ، بسیار مناسب و کاربردی هستند. و میتوانند دید بسیار خوبی را به فرد بدهند ؛ در عین حال که آسیب و تداخلی با این عمل ندارند. 

47 سوال برای مقاله " درمان قوز قرنيه یا کراتوکونوس "

 1. zeynab گفت:

  سلام خواهرزادم عمل قوزقرینه انجام دادودچارتاری دیدشدچه بایدکرد؟

 2. فانی گفت:

  سلام، من نزدیک‌بینمو ب تازگی عکس پنتاکن گرفتم برای عمل ولی دکتر گفت ک نمیشه عمل کرد و تشخیص قوز قرنیه داد
  من واقعا اگ عینک خسته شدم و دیگ نمیتونم استفاده کنم
  راهی برای بهبود چشمای من نیست؟؟!!
  هیچ عملی!!!

 3. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر من ۲۵سالمه یک سال قبل یک چشمم رو عمل اشعه درمانی کردم میخواستم ببینم میتونم اگ پیشترفت نداشت و ثابت بود عمل برداشتن عینک انجام بدم؟

 4. معروفی گفت:

  سلام ۱۴سالم بود دچار بیماری اس تی ون جانسون شدمالان ۵۰ساله هستم قوز قرنیه شدید دارم چشم هایم خشک هستند و مرتب خصوصا صبح قی می بندد و دید کمی دارم دکتر چن ساله دیگه نرفتم میگفت باید پیوند بشه ولی بعلت خشکی چشم نمیشه آیا درمان دارد

 5. اختر علی محمدی گفت:

  سلام دخترم ۲۳ سالش شماره چشمهاش استیگمات ۵ داره جدید معاینه شده عکس گرفتن وگفتن مشکوک به قوز قرنیه هست هر دو چشم بعد گفتند یک سال بعد مراجعه کنید ایا راهی برای پیشگیری هست در ضمن از ۴ سالگی از عینک استفاده می کنه در اون سن گفته شد که ارثی

  1. سیدمحمد طباطبایی گفت:

   سلام خوب هستید بنده 42سالمه و از بچگی قمری قرنیه دارم و شماره نمره عینک من هر چشمم 5است واستیگ مات نامنظم به شماره دو در هر چشمم دادم و شیشه های عینک فشرده است و هیچ مشکلی هم ندارم و خیلی دکتر رفتم گفتند عمل لیزیک برای شما امکانپذیر نیست و در دیدن هم مشکل ندارم البته با عینک اصلا غصه نخورید و بخدا توکل کنید بازم سوالی داشتید 091440587560طباطبایی من در خدمتم

 6. ناشناس گفت:

  سلام دخترم 13 سالشه قوز قرنیه داره بردمش دکتر شیراز دکتر فقط گفت چشاش قوز دارن چیز دیگه ای نگفت الان بعضی موقعه ها چشم چپش دورش درد میکنه نمیدونم چیکار کنم براش راه درمانش چیه؟

  1. admin گفت:

   سلام. برای معاینه تشریف بیاورید. درمان درست تجویز شود.

  2. ناشناس گفت:

   من قوز قرنیه دارم و یکسال پیش دکتر گفت که اگر در سنین کم دکتر درست تشخیص میداد این مشکل رو خیلی راحت و با عینک برطرف میشد ولی متاسفانه دکتر تشخیص نداد و من الان قوز قرنیه م شدیده، و بخاطر خشکی چشم حتی آخرین راه حل که پیوند قرنیه هست رو نمیتونم انجام بدم… حتما و حتما پیش یه دکتر خوب برید تا راحت درمان بشه

  3. Sara گفت:

   من قوز قرنیه دارم و یکسال پیش دکتر گفت که اگر در سنین کم دکتر درست تشخیص میداد این مشکل رو خیلی راحت و با عینک برطرف میشد ولی متاسفانه دکتر تشخیص نداد و من الان قوز قرنیه م شدیده، و بخاطر خشکی چشم حتی آخرین راه حل که پیوند قرنیه هست رو نمیتونم انجام بدم… حتما و حتما پیش یه دکتر خوب برید تا راحت درمان بشه

 7. نظام قادربخش گفت:

  سلام قوزقرنیه مادرزایی دارم ۱۵ساله ازلنزسخت استفاده میکنم ولی اذیت میشم الان خشکی چشم دارم میتونم عمل پیوندانجام بدم

 8. ارسلان گفت:

  سلام برادرم قوز قرنیه داره کارش سفید کاری مشکل برا کارش پیش نمیاد

  1. mitra گفت:

   سلام همسرم قوزقرنیه داره الان گاهی اوقات دوبینی داره آیا عمل قوزقرنبه جواب میده که عینکشو برداره ؟

   1. admin گفت:

    سلام. بایست معاینه شوند. روشهای مختلفی برای درمان قوز قرنیه وجود دارد.

 9. امانتی گفت:

  سلام من و چهل سالمه چشم چپم قوز داره دیدم ۲.۵ است عینک هم میزنم ولی دیدم ۱۰ درصد اصلاح شده در کل همه چیز را تار میبینم

  1. محمد گفت:

   با سلام آیا برای درمان قوز قرینه کاشت لنز درمان مناسبی هست؟

   1. admin گفت:

    با عرض سلام. بله . کاشت لنز یکی از روشهای درمان قوز قرنیه میباشد. منتهی بایست چشمان شما معاینه شوند تا پزشک بهترین روش را برای شما تجویز نماید.

 10. جاوید گفت:

  سلام.پسرم از 17 سالگی قوز قرنیه داره الان 19سالشه .از هفت ماه قبل یه چشمش رو عمل کراسینگ کردیم ولی دکترا میگند وضعش بدتر شده حالا ما باید چیکار کنیم

 11. لیلا گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من عمل ccl وprk انجام دادم حدود 40روز هست چشم چپم خوب هست صاف میبینم اما چشم راستم تار هست قطره اشک مصنوعی هر دوساعت استفاده میکنم الان دکتر ژل چشمی ناژو استفاده میکنم باید چی کار کنم که چشم راستم دیدش بهتر بشه

 12. سیما طاهرخانی گفت:

  سلام من ۳۴ سالمه و قوز قرنیه دارم حدود ۴آستیگمات و ۳ دوربینم ضعیف هست ضخامت قرنیه در نازلترین قسمت ۴۵۰ هست شماره چشمم ثابت هست حدود دو ساله.امکان پی ار کی برای من وجود داره؟

 13. مهدی گفت:

  سلام خوبی من لنزاسکلرال می‌خوام کجابایدبگیرم یه شماره تماسی چیزی بدید

 14. محمود گفت:

  سلام من آقاهستم ۳۵سالمه چشم راستم ۵درجه تنبلی داره دکترگفته بجزتنبلی چنددرجه ضعیف هم هست تارتارمیبینم وتا۵سال پیش چون باچشم چپم عالی میدیدم خبرنداشتم چشم راستم تنبلی داره آیاراه درمان داره میشه ازلنزاستفاده کرد

 15. نجمه گفت:

  سلام من امروز فهمیدم چشم چپم قوز قرنیه داره عینک برام تجویز کرده بنظرتون بهتر میشه یا راه بهتری پیشنهاد میدین

  1. حامد گفت:

   سلام
   من از هفده سالگی عینک میزنم پنج شش سالی میشه که نمره چشمم ثابت و دو هست هر دو چشم.
   الان 27 سالم از بیست و دو سه سالگی خواستم عمل لیزیک کنم دکتر گفت قوز قرنیه داری دو بار عکس‌نوشته گرفته یکی سن 24 یکی 26.
   دفعه دوم رفتم گفت یه عکس دیگه بگیر بیار ناامید شدم دیگه پیگیری نکردم راهکاری هست بتونم از شر عینک خلاص بشم؟

   1. عبدالکريم گفت:

    سلام من 22 ساله چشم چپم قوز قرنیه داره واز لنز استفاده نمی کنم ولی راستم کمی قوز داره ولنز استفاده می کنم ودیدم خوبه آیا در آینده راهکار جدیدی هست که از لنز خلاص شویم

 16. جواد گفت:

  سلام. من قوز قرنیه دارم و دکتر گفتن عنلccl. آیا بعدش نیاز ب عینک دائم هست یا دیدم بهتر میشه؟؟

 17. هاشم براتی گفت:

  سلام من 39 سالمه هر دوچشمم هم قوز قرنیه داره البته چپ شدیدتتر بود 8 ماهه که چشم چپم رو رینگ گذاشتم ولی فرقی نکرد دکترم هم گفت از این بهتر نمیشه راه دیگه ای هم نداره .. ممنون میشم اگه راه دیگه ای داره واسه بهتتر شدن راهنمایی کنین

 18. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من یک چشمم قوز قرنیه درجه دو ویکی درجه یک رو دارد چیکار کنم دکتر گفته عمل باید بشه آیا پیوند قرنیه خوبه؟ میتونه درمانش کرد

 19. تبریزی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  طی معاينه پزشک متوجه شدم پسرم دچار قوز قرنیه شده و چشم راستش دید خوبی نداره. چه راهی برای جلوگیری از پیشرفتش رو توصیه میکنید؟

  1. کاربر چت گفت:

   سلام من 30سالمه وقوز قرنیه دارم چشم چپم اصلن دید خوبی نداره تو گواهینامه هم شرکت کردم محدودیت سه ساله زدن موندم چکار کنم

 20. زهرا گفت:

  سلام مادرم ۴۴ سالشه قوز قرنیه داره از لنز هارد استفاده میکنه ام اس هم داره دیدش خیلی کم شده آیا میشه کاریش کرد

  1. حمید گفت:

   سلام 20سال پیش لیزیک کردم ولی دیدم کامل نشد با عینک هم اصلاح نمیشه راهی هست دیدم کامل بشه باسپاس

 21. صادق گفت:

  سلام خسته نباشید بنده 40 سالمه قوز قرنیه دارم دید چشم هام خیلی پایین الان واسه نوشتن یه چشمم بستم

  1. شایان گفت:

   پسرم حدود چهل و دوسال سن دارد و حدود‌پانزدخ سال پیش بعلت قوزقرنبه نزد دکتر جوادی پیوند قرنیه شد و اکنون هم عینک استفاده میکند و لازم بذکر آیت که بک چشمش عمل شده و چشم دیگرش دچار نزدیک بینی هست ولی قوزقرنبه ندارد وای در معاینه چشم برای رانندگی نمیتواند علایم ریز را بخواند و الان دچار مشگل گردیده راهکار چیست ممنون میشوم راهنمائیم فرمائید ؟

 22. مرتضی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من عمل cxlانجام دادم ولی احساس میکنم بعد از یک سال و نیم چشم راستم باز دیدش کمتر شده حتی با عینک آیا امکان برگشت بیماری وجود داره ؟
  ممنون

  1. زهرا گفت:

   سلام زهرا هستم 42سالم قوز قرنیه دارم و قرنیه چشم راستم نازک است ایا میتوانم عمل انحام بدم مممون از راهنمایی شما

 23. فرزاد جویبارپور گفت:

  سلام من ۱۷سالمه قوز قرنیه دارم عمل cclبرای جلوگیری از پیشرفت قو ز قرنیه انجام دادم آیا میتونم عمل لیزیک برای صفر کردن انجام بدم

 24. امیرحسین گفت:

  سلام وقتتون بخیر.از نظر شما بهترین راه برای درمان قوزقرنیه کدام راه هست و لنز های اسکلرال رو چطور میشه تهیه کرد؟

 25. مریم حقیقت گفت:

  سلام من بیست وهفت سالمه هردو چشمم قوز قرنیه داره شماره چشمام هم ۴.۲۵هست ایامیتونم عمل لیزیک انجام بدم

  1. فریبا حسینی گفت:

   سلام من پسرم متولد ۷بهمن 1380 هست قوز قرنیه داره چشم چپ به ضخامت ۰۷ بهترین روش پیشگیری و درمان چیه؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

 26. بهبود قربانی گفت:

  سلام
  من قوزی قرنیه دارم ودعمل لیزیک هم انجام دادم و الان عینک استفاده میکنم ولی از عینک خسته شدم شما چه راهکاری رو پیشنهاد میکنید برای اینکه عینک استفاده نکنم

  1. سارا گفت:

   سلام من سی سال دارم هردو چشمم قوز قرنیه داشت عمل هم کردم عمل نور ماورای بنفش که هست اون عمل رو کردم دکتر گفته بود بعد از عمل خواستی لنز می زاریم براد اگر هم خواستی عینک بزن من نمی‌دونم کدامش بهتره انجام بدم دکتر چشمم هم دوربینش ضعیف شده راست بیشتر ضعیف شده چشم راستم حرکت می‌کنه انگار دست خودم نیست خیلی اذیت میشم نمی‌دونم با لنز خوب میشه یا عینک خوبه لطف کنید راه درست رو برام بگین ممنون میشم

 27. رضا گفت:

  سلام قوز قرنیه دارم عینک دیگه جوابگو نیست کنکور هم باید بخونم
  چی کار باید کنم؟
  نور اذیت میکنه گرما اذیت میکنه خوندن حتی فکر کردن هم باعث اذیت میشه

 28. بهنام غریبی گفت:

  سلام من بیست ویک سالم وچشمم قوز قرینه داره باید چیکارکنم آیا من کور میشم

 29. محمدشعبانه گفت:

  سلام پسرم بیست سالشه قوزه قرنیه داردکترگفته بایداشعه کنه تاجلوش گرفته شودمی خواستم بدونم عوارض داردیانه

  1. زهرا گفت:

   سلام دختره ۳۵ ساله هستم ،و شماره چشم هام روی هم ۱۲ هست و قوز قرنیه هم دارم ،میخواستم ببینم ،توی این سن دیگه شماره ی چشمم تغیر میکنه ؟؟؟و عملی برای چشم های ما هست که دیگه عینک نزنیم .ممنونم

   1. سارین گفت:

    سلام من 36سالمە چشم راستم قوز قرنیە گرفتە بەضخامت6دکتر گفته اصلا نمیشه عمل کرد وباید شش ماه یک بار برای معاینه برم مطب چشم چپم هم ضعیفه میخواستم بپرسم واقعا نمتوانم عمل کنم

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: