خشکی چشم بعد از جراحی LASIK شایع است. در واقع تحقیقات نشان می دهد تقریبا نیمی از بیمارانی که تحت جراحی لیزیک قرار می گیرندو یا چشم را با درجه حرارت تحت درمان قرار می دهند، می توانند گاهی با گذشت هفته ها، ماه ها یا حتی بیشتر دچار خشکی چشم شوند .

برای بهتر شدن بینایی بسیاری از افراد به دنبال لیزیک بوده که دچار خشکی چشم نیز هستند. به عنوان مثال به دلیل خشکی چشم ممکن است کسانی را که از لنزهای محافظ استفاده میکنند دچار ناراحتی می گردند ،افرادی که نمی خواهند از عینک استفاده کنند میتوانند لازک را به عنوان یک جایگزین بررسی کنند .

خوشبختانه، غربالگری برای لیزیک منجر به پیشرفت در تشخیص و درمان خشکی چشم شده است. در حال حاضر بسیاری از افرادی که مایل به تصحیح بینایی لیزری هستند با انجام مشاوره لیزیک احتمالا مشکلشان حل خواهد شد .


چگونه لیزیک باعث خشکی چشم میشود؟


لیزیک باعث برش تعدادی از عصب های قرنیه می شود که حساسیت قرنیه را تا حدودی کاهش می دهد. ممکن است شما نیاز به روان سازی سطح چشم را احساس نکنید اما چشمان شما اشک های کمتری ایجاد مینماید که سبب خشکی چشم می گردد.


خشکی چشم بعد از لیزیک می توانند باعث ناراحتی گردد و نتایج بینایی مطلوب کمتری حاصل گردد. به همین دلیل بسیاری از جراحان چشم توصیه می کنند که از قطره های روان ساز چشم یا سایر روش های درمانی برای کمک به حفظ رطوبت چشم استفاده گردد.


همچنین ممکن است حتی اگر علائم خشکی چشم را نداشته باشید به عنوان یک اقدام احتیاطی برای روانسازی سطح چشم قبل از عمل لیزیک روش های درمانی خاصی انجام گردد. در برخی موارد که خشکی چشم باعث نگرانی میگردد ، روش های تصحیح بینایی که شامل ایجاد فلپ نازک روی سطح چشم مانند PRK می شود، به جای LASIK توصیه گردد.


غربالگری چشم برای بیماران لیزیک


کیفیت و کمیت هر دو در درمان خشکی چشم عوامل عوامل مهمی هستند ، که می تواند بعد از عمل جراحی چشم تاثیر مهم باشند. از آنجایی در حال حاضر جراحان چشم معتقند نتایج لیزیک ممکن است بستگی به کنترل خشکی چشم داشته باشد، احتمالا پیش از انجام جراحی آزمایش و غربالگری خواهید شد.


آزمایش های مختلف برای تشخیص خشکی چشم عبارتند از:


• آزمون Schirmer نوار نازک کاغذی که برای اندازه گیری تولید اشک زیر پلک پایین قرار میگیرد.
• زمان شکستن اشک . قرار دادن مقدار کمی از رنگ بر روی سطح چشم برای نظارت بر اینکه چگونه اشک ها توزیع می شوند و زمانی که آنها روی سطح چشم تجزیه می گردند.
• تصویربرداری کراتومترها یا سایر ابزارهایی که بدون لمس کردن سطح چشم ، تصویر اشک را نشان می دهند.
• تست MMP-9 . برای انجام این یک آزمایش بدون درد ، پزشک یک نمونه کوچک از اشک را در عرض چند دقیقه از داخل چشم جمع آوری می کند. ، آیا می دانید که سطح بالایی از پروتئین در شما وجود دارد که می تواند به شما در مبارزه با خشکی چشم التهابی پس از لیزیک کمک کند.


در حالی که پزشک بیماررا به عنوان یک نامزد احتمالی برای روش لیزیک ارزیابی می کند، ممکن است جراح نیز نیاز به تعیین اینکه آیا شما شرایط زیر را که باعث ایجاد خشکی چشم میگردد را بررسی نماید .بعد از جراحی لیزیک خطر ابتلا به خشکی چشم چه کسانی را تهدید میکند؟


تحقیقات در بیلور پزشکی کالج در هوستون نشان داده است خطر ابتلا به خشکی چشم بعد از جراحی لیزیک در افرادی که دارای درجه بالایی از میوپوئید هستند بیشتر میباشد. سایر علت های سندرم خشکی چشم قبل یا بعد از لیزیک عبارتند از:

 
حتی اگر شما در حال حاضر خشکی چشم داشته باشید، می توانید همچنان لیزیک داشته باشید، اگر درمان هایی مانند قطره های چشم تجویز دریافت کنید.

• سن بالا ، به ویژه در زنان و یا در صورت یائسگی
• داروهای آلرژی (آنتی هیستامین ها)، برخی داروهای فشار خون و ضد افسردگی ها که می توانند رطوبت چشم را کاهش دهند.
• بیماری های خود ایمنی مانند سندرم Sjogren
• آب و هوای خشک یا محیط های غیر معمول مانند یک اتاق بسیار گرم و یا تهویه مطبوع.

داشتن خشکی چشم قبل از جراحی LASIK احتمال ابتلا به خشکی چشم بعد از جراحی را افزایش میدهد . اما جراح قبل از درمان میزان شدت بیماری و امکان درمان موثر را بررسی خواهد نمود .درمان خشکی چشم قبل و بعد از جراحی لیزیک


در صورت وجود خشکی چشم ، ممکن است جراح قبل از LASIK یا سایر روشها ، درمان خشکی چشم را شروع نماید .همچنین ممکن است جراح قبل از عمل لیزیک ، حتی اگر تولید اشک به طور طبیعی باشد، چشم را خشک نگه دارد.

ممکن است به بیمار توصیه شود روغن زیتون یا روغن ماهی را چندین هفته قبل از عمل جراحی برای بهبود میزان اشک به صورت خوراکی مصرف نماید . همچنین ممکن است نیاز به استفاده از قطره های روان ساز چشم قبل و بعد از عمل لیزیک باشد.

همچنین ممکن است جراح قطره چشم (مانند Restasis) را برای کاهش التهاب و کمک به افزایش اشک توصیه نماید .سایر داروهای معمولی خشکی چشم عبارتند از: شاخه های پانچکتال که کانال های تخلیه اشک را برای افزایش رطوبت روی چشم و داروهای ضد التهابی مانند کورتیکواستروئیدها به عنوان قطره چشم تزریق می کنند.پیشگیری از خشکی چشم بعد از جراحی لیزیک


هنگامی که جهت جراحی LASIK توسط پزشک ویریت می شوید ، راجع به علائم خشکی چشم مانند احساس یک جسم خارجی در چشم یا تحریک چشم با پزشک مشورت نمایید . حتی انقباض بیش از حد می تواند نشان دهنده خشکی چشم باشد .

مطالعات نشان می دهد مصرف مکمل های اسید چرب امگا 3 و خوردن غذای حاوی این چربی های مانند ماهی قزل آلا می تواند به حفظ تولید اشک کمک نماید . همچنین نوشیدن مقدار زیادی آب می تواند در طول روز برای بدن مفید بوده و چشم نیز به طور کامل هیدراته شود.

همچنين با جراح در مورد امکان ابتلا به خشکی چشم مشورت نموده و در مورد مراحل درمان خشکی چشم و بازگرداندن میزان نرمال اشک چشم تا زمان بهبود کامل سوال نمایید .


توجه داشته باشید بسیاری از علائم خشکی چشم بعد از عمل جراحی انکساری نسبتا کم بوده و با گذشت زمان بهبود میابد . با این حال برخی از بیماران در جراحی لیزیک مشکلاتی جدی و مداوم با خشکی چشم خواهند داشت .


8 سوال برای مقاله " لیزیک و خشکی چشم "

 1. پریسا گفت:

  سلام من دو سال چشمهامو عمل کردم
  حالا خشک هستن و مرتب قرمزن قطره اشک مصنوعی استفاده میکنم خوب نمیشه

 2. برومند گفت:

  سلام. من عمل لیزیک انجام دادم حدود ۱۰ روز پیش از دیروز یک چشمم احساس میکنم جسم خارجی توشه و درد میکنه از چی میتونه باشه ممنون میشم راهنماییم کنین نگرانم

  1. admin گفت:

   سلام. حس جسم خارجی در چشم پس از لیزیک بعلت خشکی موقت است. از قطره اشک مصنوعی خوب طبق تجویز پزشک استفاده نمایید. اگر برطرف نشد با پزشک خود مشورت نمایید و نوع قطره را تغییر دهید.

 3. پویان گفت:

  سلام خسته نباشید…من چشمم مگس پران داره و خشکی چشم کمی هم داره..میتونم جراحی لیزیک انجام بدم؟

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوید.

   1. فاطمه گفت:

    سلام و وقت بخیر
    من ۴۵ سالمه و عمل پی ار کی پیشرفته انجام دادم..
    الان بعد از حدود ۲ هفته از عمل، نزدیکم رو هنوز خیلی خیلی بد میبینم. میترسم چون یه سریا میگن درست نمیشه و واسه پیرچشمیه در حالی که من چهره ها رو خم در فاصله خیلی نزدیک نمیتونم ببینم… یک نفر هم بهم گفت مشکل خشکی چشمه…
    میخوایتم نظر شما رو هم بپرسم و ببینم با این وجود اگر خشکی چشم بوده باشه کارایی عمل من پایین اومده؟

 4. ناشناس گفت:

  سلام من داروی پنج سال پیش داروی ضد بارداری استفاده کردم ک باعث شد فشار مغز بالا بره و دیدم کم شد عمل کردم ک دیدم خوبه ولی چشم پزشک مراجعه کردم گفتن عصب چشم خشک هستش آیا میتونم عمل لیزیک کنم

  1. admin گفت:

   سلام. بایستی دقیق معاینه شوید.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: