لیزیک سفارشی
ممکن است شما بعد از انجام لیزیک ، انتظار بینایی بسیار خوبی را داشته باشید ، یکی از روش هایی که شما باید آن را در نظر بگیرید، لیزیک سفارشی (wavefront) است. در اینجا مطالب مفیدی برای شما در مورد این روش عنوان شده است.

لیزیک سفارشی wavefront چیست؟


این روش که لیزیک سفارشی یا لیزیک wavefront نامیده می شود درجه ای از دقت را مد نظر قرار می دهد که منحصر به چشم هر بیمار است که برای جراحی لیزیک اصلاح بینایی استفاده می شود در این روش از تکنولوژی موج برای ارزیابی شرایط چشم بیمار استفاده میگردد.

جراحی لیزیک تلاش میکند که اصلاح بینایی را به همان میزان که یک عینک یا لنز ایجاد می کند برای شما به ارمغان بیاورد. این روش از تصحیح بینایی برای چشم های مختلف مانند هم نمیباشد.
اما لیزیک سفارشی از اطلاعات جزئی تری (نسبت به لیزیک معمولی) استفاده میکند و این موضوع باعث تغییرشکل مهندسی شده لیزر بر روی قرنیه می شود.تکنولوژی wavefront که برای لیزیک سفارشی استفاده می شود از دو جنبه نسبت به لیزیک معمولی برتری دارد:
الف) لیزیک سفارشی wavefront خیلی دقیق تر است.


در طول معاینه ، اپتومتر لنزهای مختلفی را بر روی چشم تست خواهد نمود و هنگامی که بیمار به چارت بینایی نگاه می کند از او در رابطه با وضوح علامت ها سوال خواهد شد ،پزشک از بیمار می پرسد که با کدام لنز بینایی راحتتری را دارد ؟ بعضی اوقات انتخاب لنز مشکل خواهد بود.
اپتومتریست هر لنزی را که تعویض می کند ، میزان قدرتی را که در لنز تغییر داده است را ارزیابی می کند ، معمولا اختلاف لنزها 0.25 میباشد.

در لیزیک سفارشی wavefront، لنز اصلاحی با دقت 0.01 D تعیین می شود. تصور کنید برای معاینات معمولی به جای انتخاب بین 2 لنز، باید از میان 24 لنز یکی را انتخاب می کردید. خوشبختانه، این انتخاب برای تصحیح بینایی توسط کامپیوتر انجام می شود.
بنابراین ارزیابی عیوب انکساری چشم در مقیاس 0.01 که در لیزیک سفارشی wavefront انجام می شود،25 برابر دقیق تر است.


ب) لیزیک سفارشی wavefront منحصر به فرد است.


این جمله به چه معناست؟ هنگامی که اپتومتر نمره چشم برای لنز را تعیین می کند،او توانایی چشم را برای فوکوس در همه ی نقاط مشترک فرض می کند و یک لنز برای تمام نقاط تجویز می شود.
علاوه بر دقت فوق العاده بالای این روش، این اندازه گیری ها از صد ها نقطه ی مرجع بر روی قرنیه انجام می شود.تمامی این اطلاعات جمع می شوند و یک نقشه ی دقیق از شرایط عیوب انکساری چشم و ناتوانی ها در فوکوس در تمام سطح چشم تهیه می گردد ، سپس یک برنامه جهت جراحی لیزر که 100% برای چشم هر بیمار به طور منحصر به فرد است تهیه میگردد.


انواع لیزیک سفارشی


در حال حاضر سه نوع از این روش وجود دارد:

لیزیک بر مبنای موج هدایت شده: لیزیک بر مبنای موج هدایت شده ، از یک سری اطلاعات جزئی و کامپیوتری برای درمان لیزری که کاملا منحصر به فرد است استفاده می کند.در این روش از یک سری اطلاعات دقیق استفاده می گردد تا شرایط رسیدن پرتوهای نور به شبکیه چشم را ارزیابی کند و یک درمان کاملا منحصر به فرد برای بیمار ایجاد نماید. علاوه بر اصلاح نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم این روش باعث کاهش اختلالات ناخواسته بینایی می شوند که میتواند خطاهای بینایی را نیز اصلاح نماید.

لیزیک بر مبنای موج هدایت شده بهینه سازی شده : در این روش از یک سری اطلاعات دقیق برای اندازه گیری انحنای قرنیه استفاده می شود که باعث می گردد شکل کروی قرنیه حفظ شود. حفظ شکل نرمال قرنیه باعث می شود که از اختلالات بینایی که در طی عمل لیزر ایجاد می شود جلوگیری گردد. این اختلالات باعث هاله بینی در اطراف نور می شود.

توپوگرافی موج هدایت شده: این روش اطلاعات دقیقی را از سطح قرنیه به دست می آورد که برای جراحی لیزر به کار برده می شود همچنین مشکلات بینایی که از نامنظمی های سطح قرنیه ایجاد می شود را نیز مکان یابی می نماید. این تکنیک در واقع تکنیک لیزیک wavefront نمیباشد اما اطلاعات دقیق تری نسبت به لیزیک های عادی به پزشکان ارائه میدهد.


آیا لیزیک سفارشی از لیزیک معمولی بهتر است؟


معمولا بله.
در تحقیقات اخیر که بر روی بیماران تحت این روش انجام شد ، مشخص گر دید 100درصد از افراد یک روز بعد از جراحی به بینایی بهتری دست پیدا کرده اند ،71% از آن ها به بینایی 10/7 و 11% از آن ها به دید 10/5 دست پیدا کرده اند.همچنین 98% از آن ها گفتند ، در صورت نیاز حاضرند دوباره این عمل جراحی را انجام دهند.

اما شرایط و موارد زیادی مانند نمره چشم،ضخامت قرنیه،میزان رضایت شما از عینک ، اهمیت چه میزان کیفیت بینایی برای شما ، نیازها و بودجه شما بایستی در نظر گرفته شود.در طول معاینات قبل از جراحی، اپتومتر یا جراح چشم در این زمینه با شما صحبت خواهد نمود و به شما خواهد گفت که کدام روش بسته به شرایط شما برایتان مناسب تر است.


هزینه های لیزیک سفارشی به چه شکل است؟


تعیین هزینه جراحی کار ساده ای نیست، چون قیمت ها در مناطق و کشورهای مختلف بر اساس سهولت اجرای عمل متغیر است.برخی از جراحان قیمت ها را یک جا حساب می کنند و برخی آن هارا تقسیم می کنند.بعضی از جراحان برای معاینات بعد از جراحی بیمار هزینه دریافت می کنند و در صورت نیاز به جراحی مجدد آن را بدون هزینه انجام می دهند و بعضی دیگر خیر وممکن است برخی از جراحان فقط مایل به انجام جراحی لیزیک سفارشی باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به متخصصین ما در چشم پزشکی نوآوران مراجعه نمایید.

در حال حاضر که شما مقدماتی در مورد لیزیک سفارشی wavefront و (لیزیک توپوگرافی هدایت) میدانید، گام بعدی این است که بدانید آیا شما واجد شرایط انجام این روش هستید یا خیر. برای یک پاسخ قطعی نیاز به معاینات قبل از عمل و مشاوره با یک جراح چشم با تجربه دارید.
بعد از این که پزشک چشم شما را معاینه کرد و اطلاعات اندازه گیری شده را ارزیابی نمود، به شما اطلاعات دقیق تری راجع به نیاز شما به جراحی لیزری خواهد داد.

در نوآوران قیمت ارائه شده و تخفیف برای عمل لیزیک ، برای هر دو چشم شماست که این قیمت در ایران بی سابقه و منحصر بفرد میباشد. این تخفیف 50 درصدی برای عمل لازک چشم هم میباشد. در ضمن ما هزینه ی عکس قرنیه را هم در همان هزینه عمل لیزیک چشم پوشش داده ایم که این نیز هدیه‌ای ویژه از سوی ما به شما مراجعین محترم میباشد.

4 سوال برای مقاله " لیزیک سفارشی "

 1. علی حبیب الله گفت:

  سلام نوع سفارشی و درجه ۱ سفارشی عمل چشم لیزیک چقدر هزینش میشه

  1. admin گفت:

   سلام. چشمانتان بایست بررسی شود. در مورد عمل فمتولیزیک بررسی نمایید.

 2. Pouyan گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم هزینه لیزیک سفارشی در دو چشم در کلینیک شما حدودا چقدر است؟؟؟
  با تشکر از راهنمایی ها و زحماتتون

  1. admin گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز .
   قیمت عمل لیزیک و لازک در نوآوران با احتساب 50 درصد تخفیف ویژه برای هردو چشم همراه با عکس از قرنیه مبلغ 5,490,000 تومان میباشد.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: