لیزیک مجدد تکمیلی: هنگامی که جراحی اضافی مورد نیاز است


لیزیک مجدد یکی از روشهای عمل لیزیک چشم است که اگر نتایج جراحی اصلاح بینایی شما رضایتبخش نباشد و یا بینایی شما به طور قابل توجهی در طول زمان تغییر کند گاهی اوقات انجام می گردد.در بیشتر موارد، می توانید یک نتیجه خوب را از لیزیک یا عمل لازک چشم انتظار داشته باشید. با توجه به بهبود مستمر در تکنولوژی لیزیک و روشها، به ندرت این روزها جراحی افزایش قدرت لیزیک یا جراحی به منظور افزایش حدت بینایی مورد نیاز خواهد بود.

طی یک مطالعه انجام شده در سال 2016 ، میزان جراحی های افزایش قدرت لیزیک و جراحی مجدد از 4.5 درصد در سال 2005 به کمتر از 0.2 درصد در سال 2012 کاهش یافته است.اما همانطور که پزشک قبل از جراحی لیزیک به شما خواهد گفت، همه افراد به روش کریستالیزاسیون واکنش کاملا مثبت نشان نمی دهند و ممکن است به 10/10 بینایی بعد از جراحی دست پیدا نکنند.هر روش دارای یک ترکیب منحصر به فرد از متغیرهایی است که می تواند نتایج بینایی را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین در بعضی موارد ممکن است نیاز به جراحی مجدد چشم باشد ، اغلب جراحی ها به صورت جراحی افزایش قدرت لیزیک به شما برای بالا بردن وضوح بینایی کمک خواهد نمود.


ویدئوی توضیحات دکتر مختاری پیرامون لیزیک مجدد برای کسانیکه قبلا لیزیک کرده اند

در این ویدئو دکتر مختاری توضیح میدهند که آیا کسانیکه سالها پیش اقدام به عمل لیزیک کرده‌ اند و اینک احساس میکنند دوباره نیاز به لیزیک مجدد دارند، میتوانند اقدام به این عمل نمایند؟ این فیلم را مشاهده نمایید و چنانچه سوالی باقی بود با ما درمیان بگذارید.


 
 

ارزیابی رضایتمندی وضعیت بینایی بعد ازجراحی لیزیک


تعدادی از عوامل که بعد از انجام لیزیک قادر خواهند بود رضایت شما را تحت تاثیر قرار دهند:

 • ویژگی ها و سلامت قرنیه شما
 • آیا شما نزدیک بین، دوربین و یا آستیگماتیسم هستید
 • شدت خطای انکساری و نمره عینک شما
 • آیا بعد از انجام لیزیک در معرض خطر خشکی چشم هستید؟
 • سن شما چقدر است؟
 • انتظارات شما از جراحی لیزیک چیست؟

اگرچه لیزیک با موفقیت مقادیر زیادی از نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم را درمان می کند اما افراد با سنین کمتر و با نزدیک بینی خفیف و آستیگماتیسم به طور کلی بهترین شرایط را برای بدست آوردن نتایج خوب از جراحی لیزیک دارند.


انتظارات شما قبل از انجام لیزیک نیز نقش کلیدی در چگونگی رسیدن به اهداف شما دارد. به یاد داشته باشید هدف از لیزیک این است که وابستگی شما به عینک کاهش یابد و به شما کمک کند تا بدون استفاده از لنز بینایی قابل قبولی داشته باشید . نتایج حاصل از این روش در افراد مختلف متفاوت است.

اگر چه بسیاری از افرادی که جراحی لیزیک انجام داده اند بر این باورند که بهتر است قبل از جراحی از عینک یا لنز استفاده نمایند، اما هیچکدام از آنها تجربیات مشابهی ندارند. بعد از انجام لیزیک ، می توانید انتظار بینایی کمی بهتر در مقایسه با زمانی که از عینک استفاده میکردید را داشته باشید.

درصد کمی از افراد ممكن است تجربه بینایی ضعیف تر نسبت به قبل از انجام لیزیک را داشته باشند ، زیرا قبل از جراحی عینك جران ضعف چشم را انجام میداد اما بعد از جراحی اصلاح بینایی، باید قادر به رانندگی با خیال راحت و انجام کارهای معمول روزانه بدون استفاده از عینک یا لنز باشید.


چه زمانی نیاز به افزایش قدرت لیزیک است؟


اگر بینایی شما بلافاصله بعد از جراحی لیزیک کاملا واضح نبود ، نگران نباشید.هنگام ارزیابی بیناییتان بعد از لیزیک، باید کمی صبور باشید (بدون در نظر گرفتن مشکلات بعد از جراحی). اگرچه شما باید روز بعد از جراحی بدون عینک بینایی بسیار بهتری داشته باشید ، اما نوسان بینایی در چند هفته اول امری عادی است.

به عنوان بخشی از مراقبت های بعد از لیزیک، پزشک بینایی شما را از چند هفته تا چند ماه بعد از جراحی تحت نظر خواهد داشت.اگر بینایی شما سه ماه بعد از لیزیک تار باشد، ممکن است نیاز به جراحی مجدد یا افزایش قدرت لیزیک داشته باشید.

اگرچه انتظار نمیرود که شما بعد از انجام لیزیک دچار مشکلات ناراحت کننده ای در رانندگی یا انجام فعالیتهایی که نیاز به بینایی دقیق دارد باشید، اما اگر این اتفاق رخ دهد، بایستی با پزشک خود این موضوع را مطرح نمایید. در صورت لزوم او می تواند استفاده از عینک های جدید را تجویز نماید تا شما بتوانید بطور نیمه وقت از آنها استفاده نماید، تا زمانی که بیناییتان بهبود یافته و نمره چشمتان تثبیت گردد.

اگر وضعیت بینایی شما سه ماه بعد از انجام لیزیک نامطلوب باشد ، ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشید.برای تعیین اینکه آیا شما واجد شرایط برای انجام جراحی مجدد هستید یا خیر، پزشک قرنیه شما را با همان روش هایی که قبل از انجام اولین روش لیزیک معاینه میکرد، ارزیابی می خواهد نمود.

در بین ملاحظات دیگر، چشم پزشک بررسی خواهد کرد که آیا شما ضخامت قرنیه کافی برای جراحی مجدد را دارید یا خیر.اگر بعد از انجام لیزیک میزان کمی از عیوب انکساری در چشمان شما باقی بماند ، جهت درمان به لیزیک مجدد یا به روش های دیگری برای بهبود، نیاز خواهد بود و ممکن است برای بالا بردن وضوح بینایی به استفاده از عینک نیاز باشد.

برای بدست آوردن بهترین وضوح بینایی، استفاده از لنز و عینک با پوشش ضد انعکاسی انتخاب مناسبی است. این پوشش ، منعکس کننده های انحرافی را از بین می برد و در شرایط نور کم مانند رانندگی در شب، بینایی واضحی را ارائه میدهد.

بسیاری از افراد از لنزهای پیشرفته جهت بدست آوردن بهترین وضوح بینایی استفاده مینمایند که بعد از انجام لیزیک بیشترین وضوح و راحتی در بینایی را به همراه می آورد؛ چرا که لنزهای مولتی فوکال بینایی شفاف را در تمام فواصل بدون نیاز به استفاده از عینک ارائه می دهد.

همچنین ممکن است ارزش هزینه کردن را داشته باشد که از لنزهای با کیفیت بالا استفاده نمایید زیرا می تواند موجب اصلاح انحرافات مرحله بالا گردد. اگر بعد از جراحی لیزیک حساسیت به نور داشته باشید، میتوانید از لنزهای فتوکرومیک که در واکنش به نور خورشید به راحتی در فضای باز تیره می شوند، استفاده نمایید.

این روش چگونه با روش لیزیک اولیه مقایسه می شود؟
جراحی مجدد افزایش قدرت لیزیک تقریبا با روش لیزیک اولیه نتایج یکسانی را ارائه میدهد ، به جز یکی از روشها، جراح به جای استفاده از میکروکراتوم یا لیزر برای ایجاد فلپ قرنیه، از ابزارهای تخصصی برای جدا نمودن فلپ در طول جراحی لیزیک روی سطح چشم استفاده می کند.

جدا نمودن فلپ معمولا بدون درد است و معمولا یک یا دو دقیقه طول می کشد. سپس جراح از لیزر اگزایمر برای تغییر سطح قرنیه استفاده می نماید.به طور معمول، حداقل تغییرات قرنیه در طول جراحی ضروری است. بنابراین این درمان لیزر فقط چند ثانیه طول خواهد کشید.

پس از انجام جراحی ، شما دستور العمل هایی را دریافت خواهید کرد که بعد از لیزیک اولیه برایتان تجویز شده است. جهت بهبودی کامل بایستی دستورالعمل های پزشک را دقیقا دنبال کنید تا خطر ابتلا به عفونت چشم کاهش یابد و نتایج خوبی در بینایی ایجاد گردد.

در برخی از موارد جراحی مجدد جهت افزایش قدرت لیزیک برای بازگرداندن بینایی به سطح قابل قبول لازم است. با این حال در موارد خاص ممکن است بیش از یک جراحی مورد نیاز باشد.


هزینه ها چقدر جهت لیزیک مجدد افزایش می یابد؟


بسیاری از جراحان در یک سال اول بعد از اولین لیزیک ، در صورت نیاز به جراحی مجدد هزینه اضافی دریافت نخواهند کرد . اما سیاست های قیمت گذاری می تواند در بین جراحان و مراکز جراحی مختلف کمی متفاوت باشد. هنگام انتخاب جراح جهت انجام لیزیک، در مورد سیاست ها و هزینه ها برای روش های بهبود مراقبت های اضافی مورد نیاز آگاهی کسب نمایید.


سایر گزینه ها جهت بهبود وضعیت بینایی


جراحی های افزایش قدرت لیزیک می تواند برای بهبود بینایی بعد از روش های انکساری غیر از لیزیک، از جمله ایمپلنت لنز IOL و جراحی تعویض لنز (RLE) انجام شود ، ممکن است در برخی موارد روش های غیر از لیزیک برای بهبود بینایی مورد استفاده قرار گیرد.

به عنوان مثال ممکن است جراح انکساری ، PRK را به جای لیزیک برای بهبود بینایی ترجیح دهد، زیرا او نیازی به ایجاد یا جدا نمودن فلپ برای PRK ندارد. برای روشهای بهبود بینایی که سالها بعد از لیزیک انجام می گردد ، PRK توسط اکثر جراحان ترجیح داده می شود، به طوریکه معمولا خطر سلول های سطحی تحت فلپ کاهش می یابد (رشد اپیتلیال).

همچنین بعد از جراحی آب مروارید، می توان از لیزیک و PRK برای از بین بردن عیوب انکساری باقی مانده و بهبود بینایی استفاده نمود.اگر لیزیک یا هر نوع جراحی چشم (مثل جراحی آب مروارید) را انجام داده اید و معتقدید که بینایی شما کاملا بهبود نیافته است ، به پزشک خود مراجعه نمایید تا مشخص گردد جهت انجام جراحی مجدد واجد شرایط هستید یا خیر.27 سوال برای مقاله " لیزیک مجدد تکمیلی "

 1. معصومه احمدی گفت:

  سلام بنده ۵۸ سالمه ۴سال قبل عمل لازک انجام دادم متاسفانه نمره چشمم به ۳ونیم رسیده میتوانم دوباره عمل لازک انجام بدم و لنز دایمی بزارم

  1. admin گفت:

   سلام خدمت شما. عمل لازک با عمل کاشت لنز متفاوت است. برای معاینه تشریف بیاورید تا عمل مناسب چشم شما برای شما در نظر گرفته شود.

 2. محمد گفت:

  سلام
  بنده دوسال پیش عمل فمتو کردم نمره هردو چشمم ۵ آستیگمات بود بعد دوسال حدود ۱/۵ و چشم چپم ۱/۷۵ باقی مونده دو تا از دکتر ها بهم گفتن لازک کن اما ریسک کمتری داره و نیاز نیست دوباره فلپ بلند بشه ولی کتر خودم میگن همون فمتو الان مسائل شدم کدوم روش انتخاب کنم درصورتی ک ضخامت قرنیه ام دکتر میگه خیلی خوبه

  1. admin گفت:

   سلام خدمت شما. بایست قرنیه شما با عکس از قرنیه کاملا معاینه شود. احتمالا هم میتوان عمل لیزیک چشم انجام داد و هم عمل فمتولیزیک.

 3. حمید گفت:

  باسلام من ۵سال پیش لزیک کردم باز چشمام ضعیف شده میخواستم ببینم بازم میتوانم لزیک کنم

 4. صاد گفت:

  سلام من پنج سال پیش عمل پی ار کی انجام دادم، چشمام استیگمات شد مجدد. میتونم لنز دائم بزارم؟؟؟

 5. ملیحه غلامی گفت:

  سلام وقت بخیر من ده سال پیش عمل لیزیک انجام دادم قرنیم نازک بود الان بعد 10سال چشمام 2.5نمره ضعیف شده عایا میتونم لنز دائم بزارم

 6. Uhbb گفت:

  چه نمراتی از چشم خوب میشوند

 7. علی گفت:

  سلام،وقت شما بخیر،بنده سال ۹۶ عمل لازک انجام دادم ولی الان متاسفانه چشمام دوباره ضعیفه شده چون شغلم به صورتیه که مدام با کامپیوتر سر و کار دارم،یکیشون با نمره یک و دیگری با نمره ۰.۷۵ صدم،میخواستم ببینم میتونم مجددا عمل لازک انجام بدم؟؟

  1. admin گفت:

   سلام. بایستی ضخامت قرنیه شما مورد بازبینی قرار گیرد. چنانچه ضخامت قرنیه مناسب باشد عمل لیزیک مجدد انجام میشود.

 8. عبدی گفت:

  ۸سلام هزینه لازک دو چشم چقدر است

  1. admin گفت:

   سلام. قیمت را در صفحه هزینه عمل لیزیک مشاهده نمایید.

 9. ناشناس گفت:

  سلام من چشمم رالیزک کردم ولی دوباره ضعیف شده عینک می زنم علاوه براون شبکیه چشم راستم اب اورده به نظرتون چی کارکنم ممنون

  1. admin گفت:

   سلام. برای معاینه تشریف بیاورید.

 10. امیر حسین گفت:

  سلام
  من ۱۳ سال پیش عمل لیزیک کردم و چشم چپم دوباره ضعیف شده و جدیدا به نور بخصوص موبایل و تلویزیون حساس شده چکار کنم؟ لطفا راهنمایی کنید.

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوید تا علت آن بررسی شود.

 11. Mehdi گفت:

  سلام من ده سال پیش عمل لیزیک انجام دادم الان چند وقتیه چشم چپم ضعیف شده هروزم داره بیشتر میشه میخاستم بدونم میتونم بازهم عمل کنم؟

  1. admin گفت:

   سلام. برای معاینه تشریف بیاورید. چنانچه ضخامت قرنیه مناسب باشد میتوانید.

 12. حسینی گفت:

  با سلام من هفت سال پیش عمل لازک انجام دادم اما الان چشم راستم مجدد دچار تار بینی شده ایا امکان عمل مجدد وجود دارد؟

  1. admin گفت:

   سلام. چنانچه ضخامت قرنیه مناسب باشد بله میتوانید. برای معاینه وقت بگیرید.

 13. محمود کامرانی پناه گفت:

  باعرض سلام خدمت شما عمل آب مروارید انجام داد م به مدت 3ماه روزها تا جند ساعت چشم خوب و بعد دچار کم بینا یی می‌شوم و آب ازچشم عملکرده می‌آید و خسته می شود شود خواهشمندم راهنمایی کنید و در شبهم بعضی وقتا ها رانندگی بیرون شهر مکنم با خستگی چشم باتشکر از شما

  1. admin گفت:

   سلام خدمت شما. برای معاینه تشریف بیاورید.

   1. ملیحه غلامی گفت:

    سلام وقت بخیر من ده سال پیش عمل لیزیک انجام دادم قرنیم نازک بود الان بعد 10سال چشمام 2.5نمره ضعیف شده عایا میتونم لنز دائم بزارم

 14. امکلثوم گفت:

  من میخوام عمل کنم لیزک هوبه یالازیک

  1. admin گفت:

   سلام. امروزه لیزیک بندرت انجام میشود. در عوض آن عملهای نوینی همچون لازک و پی آرکی بیشتر انجام میشود که عوارض موقتی بسیار کمتری هم دارند.

  2. هادی مهربان گفت:

   سلام.من32سالمه.سال88 عمل prkانجام دادم.عمل دوباره همون چشمم ضعیف شده.2.5شده.میخواستم بدونم میشه دوباره عمل کنم یا لنز دائمی بذارم؟ممنون از پاسخگویی شما

  3. هادی مهربان گفت:

   سلام.من32سالمه.سال88 عمل prkانجام دادم. دوباره همون چشمم ضعیف شده.2.5شده.میخواستم بدونم میشه دوباره عمل کنم یا لنز دائمی بذارم؟ممنون از پاسخگویی شما

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: