مفاهیم اولیه جراحی اصلاح بینایی چشمدر دهه 1950 که هنوز لنزها محبوبیت پیدا نکرده بودند ، استفاده ازعینک حداقل در هفت قرن متوالی تنها روش عملی برای تصحیح بیماری های انکساری چشم بود. در حال حاضر، چندین روش مدرن برای جراحی اصلاح بینایی چشم وجود دارند که عبارتند از: تغییر لیزر سطح چشم در روش هایی مانند لیزیک ، لازک ، اپی لیزیک و PRK تا جراحی لنزهای مصنوعی برای اصلاح بینایی.

در لیزیک ، لازک ، PRK و روش های مشابه، انرژی لیزر منحنی سطح مقابل قرنیه چشم را تغییر داده تا شیوه اشباع نور را به چشم تغییر یابد. لنزهای مصنوعی که به صورت جراحی وارد چشم می شوند نیز می توانند اشعه های نور را برای اصلاح بینایی تغییر دهند.

سیر تکمیلی جراحی چشم برای اصلاح بینایی

در طول 25 سال گذشته، تکنیک ها، ابزارها و روش های جراحی برای اصلاح بینایی به سرعت در حال پیشرفت میباشد. کراتوتومی رادیال (RK)، که در ایالات متحده عمدتا در طول دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفت، شامل برش های صوتی مانند فلت نمودن سطح چشم بود که عمدتا برای اصلاح کوتاه مدت بینایی مورد استفاده قرار میگرفت.

اما نتیجه این بود که در درازمدت، برای برخی افراد مشکل ایجاد می کرد. انعکاس قابل توجه، رگرسیون، نوسان بینایی و سایر عوارض جانبی مانند مشکلات دید در شب برای بیمارانی که دارای RK بالاتر بودند و این در حالی بود که چنین عوارض جانبی در بیماران با RK پایین تر مکرر بوده است . RK در حال حاضر عملا منسوخ شده است و به دلیل پیشرفت روش اصلاح بینایی با لیزر به عنوان روش اولیه برای تصحیح بینایی استفاده میشد.

PRK

کراتکتومی فوتورفراکتیک ( Photorefractive Keratectomy / PRK) اولین روش تصحیح بینایی توسط لیزر چشم است که به منظور حذف انقباض قرنیه از بافت مستقیم از سطح چشم استفاده می شود. PRK همچنین به عنوان تخریب سطح شناخته شده است و در طول دهه 1980 در خارج از ایالات متحده انجام میشده . همچنین PRK در سال 1995 مورد تاید FDA قرار گرفت و هنوز هم مورد استفاده می باشد، اما امروزه لیزیک محبوب ترین روش جراحی لیزر میباشد.

با این حال جراحی PRK به دلیل مطالعاتی مبنی بر اینکه با لیزیک نتایج مشابهی را به دست می آورند، تا حدودی مورد بازنگری در سال های اخیر قرار گرفته است. همچنین به نظر می رسد بازسازی عصب در سطح چشم با روش PRK سریعتر از لیزیک انجام می شود که می تواند خشکی چشم و سایر عوارض را کاهش دهد.
از آنجایی که PRK یک روش سطحی است، خطر عوارض فلپ جراحی وجود ندارد. PRK شامل ایجاد یک فلپ نازک و ملایم در سطح چشم نیست، در صورتی که در لیزیک این اتفاق می افتد. همچنین به نظر می رسد در مواردی که قرنیه شخص ممکن است برای عمل جراحی لیزیک بسیار نازک باشد PRK یک روش امن تر باشد.

جراحی چشم

LASIK (لیزیک)

پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر، جراحان چشم را به روش های بهتر برای ایجاد فلپ های نازک تر سوق داده است، به این معنی که افراد مبتلا به قرنیه نازک ممکن است در حال حاضر نامزد روش لیزیک باشند. با این حال، اگر یک قرنیه نازک و دارای نزدیک بینی داشته باشید ، برای تغییر شکل چشم لازم است، یک روش اصلاح بینایی دیگر را در نظر بگیرید.
مزیت اصلی لیزیک نسبت به PRK این است که بلافاصله بعد از عمل، ناراحتی کمتری سراغتان خواهد آمد و معمولا بینایی در عرض چند ساعت به جای چند روز به حالت طبیعی باز میگردد. روش های مختلفی از جراحی لیزیک وجود دارد که به چگونگی ایجاد فلپ بستگی دارند:

• لازک شامل ایجاد یک فلپ فوق العاده نازک در پوشش بیرونی اپیتلیوم چشم و شناور کردن آن در سطح چشم با الکل می باشد تا توسط لیزر تغییر بینایی ایجاد شود.

• اپی لیزیک همانند لیزیک میباشد، با این تفاوت که از یک ابزار برش مخصوص برای برداشتن فلپ استفاده می شود.

• لیزیک عضلانی بدون نیاز به استفاده از ابزار، میکرو کراتوم را در عمل جراحی لیزیک حذف می کند. در عوض، از لیزر femtosecond برای ایجاد فلاپ قرنیه قبل از تغییر شکل قرنیه از لیزر اکسایمر استفاده می شود. سایر نام ها (از جمله نام های تجاری) برای لیزیک شامل لیزیک بدون تیغه، لیزیک لیزری، لیزیک فمتو femto ، لیزیک Intralase ، لیزیک اینترال INTRAL، آی لیزیک، VisuMax و Zlasik میباشد.

PRK یا Wavefront به عناوین wavefront-guided ، wavefront-assisted یا custom LASIK / PRK شناخته می شود که شامل تحلیل فوق العاده مدرن برای اندازه گیری دقیق چگونگی حرکت نور از طریق چشم است. لیزرهای Excimer با تجزیه و تحلیل موج ساخته شده میتوانند خطاهای بینایی را شناسایی کرده و به طور خودکار آن را تنظیم کنند، . مطالعات نشان می دهد زمانی که انرژی لیزر برای تغییر شکل قرنیه اعمال شود لیزیک مبتنی بر موج فاکتور کمک می کند تا حساسیت کنتراست را حفظ کند و خطر لرزشی پس از عمل جراحی لیزیک را کاهش دهد.کراتوپلاستی هدایت شده (Visian ICL and Verisyse) از یک پروب کوچک و امواج رادیویی کم انرژی استفاده می کند تا "نقاط" را در اطراف حاشیه مقابل سطح چشم مشاهده کند. این روش نسبتا قرنیه را تقویت می کند تا افرادی که مبتلا به دور بینی چشم هستند را درمان کند ، همچنین نزدیک بینی را نیز تصحیح مینماید . همچنین می تواند برای تصحیح دائمی یا افزایش بینایی برای افرادی که لازک یا جراحی آب مروارید داشته اند نیز مناسب باشد . این روش تاییده اولیه FDA در سال 2002 را دریافت کرده است .


لنزهای ایمن سازی (Visian ICL and Verisyse), مشابه لنزهای تماسی، برای اولین بار در سال 2004 مورد تأیید FDA قرار گرفت . این لنزهای جراحی عمدتا مناسب برای سطوح بالاتر از نزدیک بینی هستند. هنگامی که از لنزهای قابل لمس استفاده می شود، لنز طبیعی داخل چشم شما جای میگیرد. هر دوی این لنز ها دارای کاربردهای طولانی مدت بیش از 15 سال در اروپا هستند.

تبادل لنز انکساری غیر لایسنس RLE بسیار شبیه جراحی آب مروارید است اما به جای از بین بردن لنز طبیعی چشم، که به دلیل تشکیل آب مرواریدی ابری رشد کرده است، RLE شامل حذف یک لنز طبیعی و جایگزینی آن با یک لنز مصنوعی به شکل های مختلف میباشد و معمولا برای کاهش یا حذف درجه بالا یی از دوربینی مورد استفاده قرار میگیرد. RLE همچنین ممکن است به عنوان یک گزینه برای اصلاح انواع دیگری از مشکلات بینایی، مانند درمان کوتاه مدت استفاده گردد. اما RLE دارای بیشترین خطر عوارض در مقایسه با سایر روشهای تصحیح بینایی است. به همین علت، RLE به طور معمول فقط در مورد نیازهای اصلاح شدید بینایی مورد استفاده قرار می گیرد.

آب مروارید


در حال حاضرجراحی آب مروارید می تواند به عنوان یک روش تصحیح بینایی مورد استفاده قرار گیرد. ایمپلنت های جدید لنز برای جراحی آب مروارید، می تواند تا حدودی نزدیک بینی و دوربینی فرد را تصحیح نماید. این لنزها، به نام IOL های چند نفره نیز نامیده می شوند و در حال حاضر توسط بسیاری از جراحان آب مروارید استفاده می شود و نتایج بسیار محرمانه ای دارند.همچنین، IOL های لنفاوی که آستیگماتیسم را اصلاح می کنند می توانند در جراحی آب مروارید برای کاهش نیاز به عینک پس از آب مروارید حذف شوند.

لازم به ذکر است بیمه درمانی هزینه های اولیه ای برای جراحی آب مروارید را پوشش می دهندو یا می توانید هزینه های اضافی این لنزهای مدرن را خودتان بپردازید که به طور بالقوه می تواند طیف وسیعی از بینایی را بازگرداند. اگر شما هزینه پرداخت اضافی برای تصحیح کامل بینایی را تقبل نمایید ، جراحی آب مروارید می تواند به عنوان یک عمل جراحی انکساری مورد توجه قرار گیرد.


کدام روش جراحی برای شما مناسب تراست؟


از آنجا که نمره چشم بسته به سن ما تغییر می کند، ، نوع جراحی لیزر چشم یا اصلاح بینایی ما نیز ممکن است تغییر نماید. بعنوان مثال روشهایی مانند لیزیک یا روشهای دیگر که میتواند برای بزرگسالان و جوانان مناسب باشد، ممکن است برای افراد مسن مناسب نباشد.

در برخی موارد، جراحی اصلاح بینایی ممکن است به طور کامل رد شود ، برای کودکان زیر 18 سال به ندرت جراحی لیزر چشم در نظر گرفته می شوند؛ زیرا نمره چشمان آنها به سرعت رشد می کنند.
همچنین برخی افراد به علت دارا بودن شرایط یا بیماری خاص ، روش های خاصی از جراحی بینایی نیز برایشان در نظر گرفته میشود

به طور مثال:
• اگر دچار دیابت یا سایر بیماری هایی هستید که در معالجه زخم ها اثر می گذارند، ممکن است شرایط جراحی PRKرا داشته باشید و یا لازک که نوع خاصی از لیزیک میباشد .
• اگر گلوکوم کنترل نشده دارید، احتمالا برای لیزیک یا سایر روش های مشابه مناسب نمیباشید.
به یاد داشته باشید که به طور کلی، هر فردی که باردار است نباید جراحی بینایی انجام دهد زیرا تغییرات هورمونی ممکن است دقت درمان را تحت تأثیر قرار دهد.

همچنین شیوه زندگی می تواند تفاوت زیادی در نوع اصلاح بینایی شما داشته باشد، به طور مثال یک شاپرک نیاز به دید نزدیک دارد، کاربران کامپیوتر نیازمند بینایی خوب در محدوده متوسط میباشند و یک خلبان نیاز به حفظ درک عمیق برای بینایی به صورت محوری در حین پرواز دارد.
به طور کلی افراد 20 یا 30 ساله دارای بینایی با دوربینی خفیف تا متوسط، نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم هستند و معمولا کاندیداهای خوبی برای لیزیک، PRK، Visian ICL هستند.

برای تحقیق و اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی انتخاب نوع جراحی میتوانید به بخش سوالات و پاسخ های نوآوران در مورد جراحی های لیزر مراجعه کنید.

تعیین وقت مشاوره رایگان

خطاهای چشمگیر شدید و جراحی چشم برای افراد مسن تر


اگر شما در سن 40 سالگی مشکلات شدید بینایی دارید، می توانید با جراح چشم خود در مورد این موارد صحبت کنید:

مونو ویژن Monovision: این روش لیزیک ممکن است برای درمان یک چشم مبتلا به دوربینی و چشم دیگر که مبتلا به نزدیک بینی میباشد به عنوان یک راه حل برای پیش دیابتی استفاده شود و این موضوع یک مشکل متداول برای همه افراد مبتلا به این نوع از مشکل بینایی در سن 40 سالگی میباشد.
با این حال، برخی از مردم نمی توانند به یک تنظیم در Monovision برسند. وقتی برای اولین بار لنز را در اختیار شما قرار میدهند و یا «لنزهای آزمایشگاهی» در مطب دکتر بر روی چشمانتان آزمایش میشود ، مطمئن شوید که این روش برای شما مناسب است.

CK نیز یک نوع از monovision اما با طیف گسترده ای از تصحیح بینایی چشم میباشد.

آی او ال های Multifocal یا Accommodiate : اگر این نوع لنز برای تبادل لنز تکه ای یا جراحی آب مروارید را انتخاب کنید، لنز طبیعی درچشم شما جایگزین خواهد شد. این لنزهای مصنوعی به طور بالقوه می توانند طیف وسیعی از بینایی را بازگردانند، اما همچنین می توانند عوارض جانبی مانند کاهش دید درعمق یا مشکلات دید در شب را به شکل هاله یا نور خیره کننده ایجاد کنند.


همچنین ممکن است هنوز نیاز به عینک یا لنز و یا یک لیزر لمسی داشته باشید، زیرا ممکن است لنزها از بازگرداندن طیف گسترده ای از بینایی ها جلوگیری کنند. مراقب باشید و در مورد مزایا و معایب این لنزهای جدید با جراح چشم خود مشورت کنید.
تصحیح دید برای نزدیک یا دوربینی شدید از جمله لیزیک، PRK و دیگر روشهای تصحیح چشم محدودیت های خود را دارند و ممکن است بهترین گزینه برای شما باشند.اگر شما مبتلا به نزدیک بینی یا دوربینی شدید باشید، بعضی از جراحان چشم، لنزهای قابل لمس (Visian ICL and Verisyse) را بهترین گزینه برای شما می دانند. همچنین تبادل لنز انعکاسی، که در آن لنز طبیعی چشم با یک لنز مصنوعی جایگزین شده است، یک گزینه مناسب برای دوربینی افقی است.


آیا بیش از 40 سال دارید ؟

به خصوص اگر شما بیش از 40 سال سن داشته باشید، ممکن است نیاز به راه حلهای اصلاح چندگانه ای برای در بدست آوردن بهترین دید در سنین مختلف و شیوه زندگی خود داشته باشید. به عنوان مثال، شما ممکن است در 30 سالگی لیزیک یا PRK را انتخاب کنید تا مشکل بینایی در زمینه دور بینی را درمان کنید. ، هنگامی که به اواسط 40 سالگی برسید و بینایی نزدیک شما تحت تاثیر پیش دیابتی قرار گیرد، ممکن است با استفاده از کراتوپلاستی هدایت شده بهبود پیدا کنید. تار بودن دید در یکی از چشمها در بینایی نزدیک یا CK در یکی از چشم ها ، ممکن است ناشی از شرایط مرتبط با سن یا پیش دیابتی باشد.
اکثر جراحان چشم معتقدند بعید است که با استفاده از روشهای تصحیح بینایی بتوانید بینایی دائمی و مطلوب را بدست آورید. اگر در گذشته نمره عینک و لنز شما تغییر داشته است ، به احتمال زیاد به منظور بهبود بینایی ، به به لازک و یا سایر جراحی ها نیاز خواهید داشت.
همچنین در نظر داشته باشید که تمام روش های تصحیح بینایی، احتمالا عوارض جانبی اندکی نیز دارد که می تواند بسته به شرایط ، خفیف تا شدید باشد. بنابراین قبل از انتخاب هر گونه جراحی، از جراح بخواهید همه گزینه ها ، خطرات احتمالی و مراقبت از چشم را به طور دقیق برای شما توضیح دهد.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: