نتایج لیزیک

نتایج عمل لیزیک چشم چشم به همراه تکنولوژی به روز و افزایش تجربه جراحان بهبود یافته است وباید افرادی که واجد شرایط انجام این روش هستند ، به این روش اطمینان نمایند.
میلیون ها نفر در سراسر جهان به عینک و یا لنز جهت انجام فعالیتهای روزانه وابسته اند. با این حال، تصمیم گیری در مورد انجام لیزیک بایستی با احتیاط انجام شود. از آنجا که این نوع روش جراحی پیچیده است، برخی از خطرات احتمالی جدی نیز وجود دارد، هر چند احتمال رخداد این خطرات نادر است.

از آنجا که لیزیک یک روش انتخابی است، شما در حال بررسی یک روش جراحی چشم هستید. به همین دلیل همیشه در نظر داشته باشید که گزینه های ایمن و موثر غیر جراحی نیز مانند عینک و لنز نیز وجود دارد.
قبل از انجام لیزیک جهت انجام برخی از مشاغل خانگی در مورد انجام این روش و درباره عوارض احتمالی لیزیک و همچنین نتایج بینایی با پزشک متخصص مشورت نمایید.

در مورد تکنولوژی لیزری که جراح لیزیک برای این روش استفاده می کند تحقیق نمایید. در لیزیک یک فلپ فوق العاده نازک، از سطح چشم برداشته میشود. پس از استفاده از انرژی لیزر برای تغییر شکل سطح قرنیه، ازفلپ جایگزین به عنوان یک نوع بافت طبیعی استفاده میگردد.بهترین واجدین شرایط این روش


افراد مبتلا به نزدیک بینی خفیف تا متوسط، دوربینی و یا آستیگماتیسم،افراد دارای ضخامت قرنیه کافی

• زمان پروسه: حدود 10 دقیقه در هر چشم
• نتایج: 10/10 بینایی بدون نیاز به عینک و یا لنز
• زمان بهبودی: چند روز تا چند هفته برای ثبات در بینایی
• هزینه: بسته به شرایط چشم متفاوت میباشد

آیا جراح شما فلپ ایجاد شده توسط تیغه یا فلپ ایجاد شده توسط لیزر را به نوآوری های لیزیک بدون عارضه اخیر ترجیح می دهد؟ همچنین در نظر بگیرید که فناوری جدید ردیابی چشم، همراه با لیزر اگزایمر به شما کمک می کند تا حرکات جزئی چشم را طی فرایند لیزیک کم نمایید.همچنین لیزیک هدایت شده به صورت سفارشی یا بر مبنای موج باعث کاهش احتمال بروز مشکلات دید در شب مانند تابش نور خیره کننده و هاله بینی میگردد.

بعد از گذر از فرایند آموزش برای درک بهتر مناسبترین گزینه های درمان و تکنولوژی موجود، موضوع مهم بعدی میزان تجربه جراحتان میباشد که باید از آن آگاهی داشته باشید. بعد از همه این مسائل ، شما برای تصمیم مناسب آماده تر میشوید که این تصمیم باعث نتایج بهتری خواهد شد.


عوارض احتمالی لیزیک


لیزیک ریسک کمتری در عوارض کوتاه مدت و بلند مدت دارد. اکثر مردم به درمان واکنش خوبی نشان میدهند، اما در بعضی موارد ممکن است مسائلی نیز وجود داشته باشد که به ندرت میتواند منجر به بروز مشکلات دائمی گردد. با توجه به گزارش های شورای آموزش جراحی چشم (ESEC) که توسط اعضای انجمن جراحی آب مروارید و جراحی انکساری آمریکا تاسیس شده است، کمتر از 1 درصد از بیمارانی که جراحی لیزیک انجام داده اند ، دچار مشکلات جدی و چشمگیر شده اند.


عوارض لیزیک می تواند شامل موارد زیر باشد:


• مشکلات جدی مانند عفونت چشم، خشکی چشم و مشکلات فلپ لیزیک.
• عوارض کمتر به خودی خود بهبود می یابند، از جمله هاله بینی ، تاری دید و سرگیجه.
ESEC می گوید بیشتر عوارض لیزیک را می توان درمان نمود و معمولا ظرف چند ماه بهبودی حاصل میگردد.
مطالعات نشان می دهد که عوارض لیزیک به دلیل افزایش تجربه جراح کاهش می یابد. بنابراین با انتخاب جراح با تجربه ، می توانید شانس خود را برای نتایج بهتر افزایش دهید.

همچنین لازم به ذکر است که سلامت عمومی و سلامت چشم نیز بر روی عوارض خاص لیزیک تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر مبتلا به بیماری مانند دیابت هستید که می تواند واکنش طبیعی بدن شما نسبت به بهبودی را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است در معرض خطر بیشتری از عوارض لیزیک باشید و شما باید در مورد سلامت عمومی خود با پزشک مشورت نمایید.
همچنین حتی در ایده آل ترین شرایط ، با یک جراحی بی عیب و نقص از لحاظ فنی ، واکنش بیماران مختلف نسبت به بهبودی بعد از جراحی چشم متفاوت میباشد.


مطالعات در مورد جراحی لیزیک و استانداردهای ایمنی


متخصصین مراقبت از چشم ، مجموعه ای از استانداردها را برای موفقیت در نتایج جراحی لیزیک ارائه داده اند. برای دریافت تاییدیه FDA جهت انجام لیزیک، انتظار می رود جراحان ، نرخ عوارض جانبی کمتر از 1 درصد را در طول آزمایشات بالینی بعد از جراحی داشته باشند.در شرایط خاص، تکنولوژی های جدیدتر مانند لیزیک هدایت موج می توانند نتایج بهتری را ارائه دهند.

تعریف FDA در مورد عوارض جانبی لیزیک شامل لیستی از مشکلات خاص مانند تورم قرنیه، مشکلات فلپ، فشار داخل چشم و جدا شدگی شبکیه است. در حال حاضر، هیچ مرکزی جهت بررسی نتایج لیزیک وجود ندارد و بیشتر مواردی که در مورد نتایج بینایی لیزیک شناسایی می شوند بر اساس مطالعات بالینی مختلف، به ویژه آزمایشات FDA هستند.
بیشتر مطالعات بالینی نتایج بینایی لیزیک، چند عنصر مشترک دارند. این موارد شامل:

• ارزیابی اینکه چگونه بسیاری از افراد به بینایی 10/10 یا بیشتر (اصطلاح بینایی کامل) دست پیدا میکنند و چگونه بسیاری از افراد به بینایی 10/5 یا بیشتر از آن (حداقل حدت بینایی مورد نیاز برای اخد گواهینامه رانندگی در اکثر کشورها) دست پیدا میکنند.
• بحث در مورد اینکه چگونه بسیاری از افراد در 1 D یا D 0.5 از خطای انکساری صفر قرار می گیرند. (تمام عوارض نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم، خطاهای انکساری هستند، خطای انکساری نزولی امترتروپی است.)
• جزئیات مربوط به عوارض جانبی احتمالی مرتبط با لیزیک.
برای نظارت بر تغییرات بینایی در طول دوره بهبودی بعد از لیزیک، بسیاری از مطالعات نتایج فوری را بلافاصله بعد از جراحی، چند روز بعد و در طول دوره یک، سه و شش ماهه بعد از جراحی اندازه گیری می کنند.


مقایسه نتایج جراحی لیزیک


FDA چندین لیزر لیزیک را برای درمان نزدیک بینی و دوربینی یا آستیگماتیسم تایید نموده است . بهترین نتایج لیزیک در افراد مبتلا به نزدیک بینی خفیف تا متوسط بوده است. با این حال، با توجه به مطالعات FDA، مقایسه نتایج حاصل از لیزرهای مختلف غیرممکن است. این موضوع به این دلیل است که افرادی که تحت بررسی قرار گرفته اند ممکن است دارای ویژگی های متفاوت نسبت به افراد دیگر باشند.

نتایج حاصل از لیزر می تواند بسته به اینکه چگونه افراد برای بررسی انتخاب شده اند متفاوت باشد. ممکن است بعضی از بررسی ها در افرادی با مقادیر بالاتری از خطاهای انکساری در نظر گرفته شده باشد ، در حالی که افراد دیگر ممکن است نیاز به ارزیابی نتایج خاص برای این نوع مشکلات بینایی داشته باشند.

علاوه بر این، نتایج اخیر این لیزرها به طور قابل توجهی بهتر بوده ، زیرا تجربه جراحان ، سخت افزار لیزری و پیشرفت های نرم افزاری مورد تایید FDA بوده است.


بهترین اصلاحات بینایی بعد از جراحی لیزیک


اهدافی که متخصصین مراقبت از چشم برای نتایج بینایی حاصل از لیزیک ایجاد کرده اند، بسیار شبیه به چیزی است که می توانید از این روش انتظار داشته باشید. گاهی اوقات نتایج نگران کننده لیزیک کاهش چشمگیر بینایی میباشد؛ بعضی از پزشکان بهترین روش را استفاده از عینکهای بینایی (BCVA) میدانند، و گاهی اوقات بهترین روش نیز استفاده از عینکهای بینایی (BSCVA) میباشد. به عبارت دیگر، اگر قبل از لیزیک میزان بینایی شما 10/10 بوسیله عینک یا لنز بوده است ، بایستی حداقل بینایی 10/10 را بعد از انجام لیزیک بدست آورید.


چه انتظاراتی جهت تصحیح بینایی بعد از جراحی لیزیک وجود دارد؟


در واکنش به نگرانی بیماران در مورد ایمنی و اثربخشی جراحی لیزیک، FDA موسسه ملی چشم و (NEI) وزارت دفاع، پروژه کیفیت زندگی با لیزیک (LQOLCP) را در اکتبر 2009 منتشر نمودند.
اهداف ا ین پروژه عبارتند از:

1. جهت کمک به درک بهتر خطرات جراحی لیزیک
2. جهت تشخیص عوارض بینایی حاصل از لیزیک
3. جهت تعیین درصد بیمارانی که بعد از انجام لیزیک مشکلاتی را در انجام فعالیت های معمول خود تجربه می کنند
4. تعیین رضایت کلی بیمار از جراحی لیزیک


تحقیقاتی از نتایج گزارش شده توسط بیماران به عنوان بخشی از پروژه ، توسعه و اجرا گردید. این تحقیقات وضعیت بینایی بیماران را قبل و بعد از جراحی لیزیک بررسی مینماید تا تغییرات حاصله را در طول زمان اعلام کند. این مطالعات همچنین اثر لیزیک را بر توانایی بیماران برای انجام فعالیت های روزمره بدون استفاده از لنز بعد از جراحی را اندازه گیری مینماید.
یکی از این تحقیقها در مرکز جراحی دریایی ایالات متحده در سان دیگو انجام شد و شامل 262 شرکت کننده فعال بود و تحقیق دیگرشامل 312 شرکت کننده غیر نظامی بود. هر دو مطالعه در سال 2014 تکمیل شد و نتایج از پرسشنامه بیماران برای ارزیابی جمع آوری گردید.

یافته های کلیدی از نتایج گزارش شده توسط بیماران راجع به لیزیک عبارت بودند از:

• 46 درصد از شرکت کنندگانی که قبل از جراحی لیزیک عوارض مربوط به بینایی نداشته اند ، حداقل یک نمونه عوارض بینایی ، سه ماه بعد از جراحی گزارش نمودند.
• هاله بینی در اطراف چراغ ها بعد از عمل جراحی لیزیک رایج ترین عوارض مربوط به بینایی بود . 40 درصد از شرکت کنندگان که قبل از لیزیک علائم هاله بینی را نداشتند، سه ماه بعد از جراحی این عوارض را تجربه نمودند.
• خشکی چشم نیز بعد از جراحی لیزیک جزو عوارض عادی بود. 28 درصد از شرکت کنندگان نیز بدون علائم خشکی چشم قبل از انجام لیزیک بودند و علائم خشکی چشم را سه ماه بعد از جراحی گزارش کردند.
• سایر علائم بالقوه بینایی نیز بعد از جراحی لیزیک عبارتند از starbursts و تابش نور خیره کننده.
• کمتر از 1 درصد از شرکت کنندگان در مطالعات با مشکلات زیادی روبرو شده و یا ناتوانی در انجام فعالیت های معمول بدون استفاده از عینک و یا لنز را به دلیل وجود عوارض بینایی بعد از جراحی لیزیک داشتند.
• بیش از 95 درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه بینایی خود را بعد از جراحی لیزیک رضایت بخش اعلام نمودند.

اطلاعات بیشتر در مورد پروژه کیفیت زندگی با لیزیک و مطالعات انجام شده را می توانید در وب سایت FDA مطالعه نمایید. طی تحقیقات دیگر در مورد ایمنی و کارآیی لیزیک، محققان آمریکایی و آلمانی گزارش وضعیت بالینی افراد را بعد از تصحیح بینایی توسط لیزیک که بین سالهای 2008 تا 2015 منتشر شده بود را مورد بررسی قرار دادند . در مجموع نزدیک به 68000 بیمار تحت جراحی لیزیک قرار گرفته بودند و 30 سیستم لیزر مختلف در این روش ها گنجانده شده بود.


نتایج این تحلیل نشان داد:

 • 8/90 درصد از 56000 بیماری که این روش را انجام داده بودند، به 10/10 بینایی یا بیشتر دست پیدا کرده بودند.
 • 5/99 درصد از بیماران به بینایی 10/5 یا بیشتر دست پیدا کرده بودند.
 • به طور کلی 90.9 درصد از بیماران 0.5 D از اصلاح بینایی و 98 درصد 1.0 D تغییرات در بینایی را تجربه نموده بودند.
 • کمتر از 2 درصد از بیماران دو خط خطای بینایی بهتر را در نمودار چشمی استاندارد از دست دادند) در میان 58،653 گزارش (

همچنین مطالعاتی که در مورد رضایت بیماران از این روش ارائه گردید نشان داد ، تنها 1.2 درصد از بیماران از نتایج لیزیک ناراضی بودند. به طور کلی برای افرادی که قصد انجام جراحی لیزیک را دارند ، خبر خوب این است که طبق نتایج تحقیقاتی که عنوان گردیدروش اصلاح بینایی لیزیک ، روشی بسیار ایمن و موثر است که با گذشت زمان بهتر نیز شده است.

به خاطر داشته باشید، ممکن است عیوب انکساری جزئی باقی مانده بعد از عمل جراحی لیزیک وجود داشته باشد که ممکن است خیلی ناچیز بوده و تحت درمان با لیزر دوم نیز درمان نگردد که می تواند در برخی موارد به تاری بینایی منجر شود.

اگر مورد عنوان شده مشکل اصلی باشد، ممکن است بخواهید از عینک برای برای فعالیت هایی مانند رانندگی در شب استفاده نمایید. همچنین بسته به سن شما، ممکن است نیاز به لنزهای پیشرفته ای باشد تا بتوانید بهترین بینایی را در تمام فواصل تجربه و یا از عینک برای مطالعه استفاده نمایید.اگر حساسیت به نور یکی از مشکلات بعد از جراحی لیزیک باشد، میتوان از عینک با لنزهای فتوکرومیک استفاده نمود. این عینک ها لنزهایی با پوشش ضد انعکاسی به شما ارائه می دهند که بیشترین راحتی و وضوح را برای شما به ارمغان می آورد.


نتایج لیزیک و جراح چشم شما


لیزیک مانند بسیاری از روش های جراحی دیگر میباشد. وقتی شما جراحی چشم را انجام میدهید ، نقطه مهم ، نتایج بدست آمده از سلامت بدن شما ، در چشمان شما و به ویژه در وضعیت بینایی فعلی شما در پایان روش میباشد. همانند سایر جراحی ها ، مهارت و تجربه جراح عوامل عمده ای است که نباید نادیده گرفته شود.
برای رسیدن به بهترین نتایج لیزیک و عدم وجود عوارض بالقوه برای وضعیت خاصتان، قبل از جراحی با پزشک یا جراح در این زمینه مشورت نمایید.

در نوآوران قیمت ارائه شده و تخفیف برای عمل لیزیک ، برای هر دو چشم شماست که این قیمت در ایران بی سابقه و منحصر بفرد میباشد. این تخفیف 50 درصدی برای عمل لازک چشم هم میباشد. در ضمن ما هزینه ی عکس قرنیه را هم در همان هزینه عمل لیزیک چشم پوشش داده ایم که این نیز هدیه‌ای ویژه از سوی ما به شما مراجعین محترم میباشد.


6 سوال برای مقاله " نتایج عمل لیزیک و انتظارات ما از آن "

 1. فرید گفت:

  سلام فرید هستم
  من تو کار سنگ هستم وکرد وخاک زیاد هست نمره چشم من ۳هست باتوجه به کارم میتوانم این عمل را انجام بدهم

  1. admin گفت:

   سلام. بایست با عینکهای محافظتی تا دوماه چشم را از ورود خاک سنگ مراقبت نمایید.

 2. روشن ضمیر گفت:

  شماره ی چشم های من حدود 9میباشدبا ضخامت قرنیه ایا امکان لیزیک برای چشمان من هست

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوید. چنانچه نمره 9 نزدیک بین بوده و ضخامت قرنیه مناسب باشد بله.

 3. فریباشکیباکیا گفت:

  سلام من قبلاعمل لیزیک کردم چندساله دوباره چشمام ضعیف شدندامکان عمل مجددهست

  1. admin گفت:

   سلام . در صورت داشتن ضخامت کافی بله میتوانید.باید ضخامت قرنیه شما مچددا معینه شود.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: