عمل لیزیک (Lasik) : راهنمای جامع

لیزیک یا "laser-assisted in situ keratomileusis," عمل جراحی لیزر چشم است که به طور معمول برای درمان نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم انجام می شود. مانند انواع روشهای دیگر جراحی انکساری، روش لیزیک نیز شکل قرنیه را تغییر می دهد تا وقتی نور وارد چشم میشود بتواند روی شبکیه به صورت مناسب متمرکز گردد.


در اکثر موارد ، جراحی لیزر بدون درد بوده و در عرض 15 دقیقه برای هر دو چشم انجام می شود. نتایج آن نیز بهبود بینایی بدون استفاده از عینک و یا لنز بوده و معمولا در طول 24 ساعت نمایان میگردد.


اگر شما واجد شرایط انجام لیزیک نیستید، انواع دیگری از جراحی های تصحیح بینایی مانند جراحی PRK ، عمل لازک و جراحی IOL نیز موجود است . پزشک تعیین خواهد نمود که کدام یک از این روش ها برای وضعیت شما مناسبتر است .عمل لیزیک چگونه انجام می شود؟

در ابتدا جراح از یک ابزار جراحی به نام میکروکراتوم یا یک لیزر فموثانیه برای ایجاد یک فلپ نازک دایره ای شکل در قرنیه استفاده می کند. سپس جراح قسمت پشت فلپ را برای دسترسی به قرنیه (به نام استروما) باز می کند و برخی از بافت های قرنیه را با استفاده از لیزر اکسایمر از بین میبرد . این لیزر بسیار تخصصی با استفاده از پرتوهای نور ماوراء بنفش با از بین بردن مقادیر میکروسکوپی از بافت قرنیه و تغییر شکل آن ، برای تمرکز دقیق تر نور بر روی شبکیه چشم جهت بهبود بینایی انجام میشود.


در افراد مبتلا به نزدیک بینی ، هدف این است که قرنیه مسطح گردد و در افرادی که دچار مشکلات دوربینی هستند، قرنیه غیر مسطح مورد نیاز میباشد. همچنین لیزر اگزایمر می توانند آستیگماتیسم را با ایجاد سطح قرنیه نامنظم به شکل نرمال تر بهبود بخشد و این تصور که لیزیک نمی تواند آستیگماتیسم را درمان کند اشتباه میباشد.

بعد از انجام لیزر، قرنیه بازسازی می شود و سپس فلپ دوباره در پوشش ناحیه ای که در آن بافت قرنیه برداشته می شود قرار میگیرد و در نهایت قرنیه به طور طبیعی درمان می شود. در این نوع جراحی نیاز به استفاده از قطره های بیحسی موضعی بوده و استفاده از بخیه مورد نیاز نمیباشد.

قبل از انجام جراحی لیزیک

قبل از جراحي به منظور اطمينان از سلامت چشم ها معاينه كامل چشم انجام مي گيرد. وقتي اين كار انجام شد، پزشك انحناي قرنيه و اندازه و موقعيت مردمك ها، شكل چشم ها و ضخامت قرنيه را اندازه مي گيرد. این معاینات براي اطمينان از عدم وجود اشكالاتي كه مانع عمل ليزيك به عنوان يك اقدام درماني شودو نیز براي اطمينان از وجود بافت كافي پس از برش و تغيير شكل قرنيه انجام میشود.

همچنین رطوبت چشم نیز ارزیابی خواهد شد و ممکن است توصیه های پیشگیرانه برای کاهش خطر ابتلا به خشکی چشم بعد از جراحی لیزیک توصیه شود.معمولا از یک ابزار به نام توپوگرافی قرنیه برای اندازه گیری انحنای سطح مقابل چشم و ایجاد یک طرح از قرنیه استفاده می شود.

با استفاده از تکنولوژی موج هدایت شده در ارتباط با لیزیک سفارشی، به احتمال زیاد ، انجام تجزیه و تحلیل موج هدایت شده که امواج نور را از طریق چشم جهت ارائه طرح دقیق تری از انحرافات موثر بر بینایی مشخص میکنند ، لیزیک بسیار دقیق تری میسر خواهد بود.

همچنین پزشک برای تشخیص اینکه آیا شما واجد شرایط برای انجام لیزیک هستید یا خیر، تاریخچه کلی سلامت چشم شما و هر نوع دارویی را که در حال حاضر مصرف مینمایید را بررسی خواهد نمود. شما باید استفاده از لنز را برای مدت زمانی که توسط پزشک تعیین میشود (معمولا حدود دو هفته) قبل از معاینه چشم و قبل از عمل جراحی لیزیک متوقف نمایید ، زیرا استفاده از لنز می تواند شکل طبیعی قرنیه را تغییر دهد.


بهترین واجدین شرایط عمل لیزیک

واجدین شرایط عمل لیزیک تمام افراد مبتلا به نزدیک بینی خفیف یا متوسط ، دوربینی و یا آستیگماتیسم که دارای ضخامت قرنیه کافی هستند.

• زمان پروسه: حدود 10 دقیقه در هر چشم
• نتایج: بینایی 10/10 بدون نیاز به استفاده ازعینک و یا لنز
• زمان بهبودی: چند روز تا چند هفته برای ایجاد ثبات در بینایی
• هزینه: بسته به شرایط چشم متفاوت خواهد بود

پالس های لیزر در لیزیک

آنچه در جریان لیزیک اتفاق می افتد

قبل از شروع جراحی، قطره بیحسی چشم به منظور جلوگیری از هر گونه ناراحتی در طی مراحل جراحی به چشم اعمال می شود. همچنین ممکن است پزشک به منظور آرام نمودن بیمار ، برای او داروی آرامبخش تجویز نماید . در ادامه که چشم تحت اشعه لیزر قرار می گیرد از یک دستگاه به نام اسپکولوم جهت بازنگه داشتن پلک استفاده می شود.

جراح قبل از ایجاد فلپ، از نشانگری برای علامت گذاری قرنیه استفاده می کند. حلقه مکش به جلوی چشم شما برای جلوگیری از حرکات چشم که می تواند بر کیفیت فلپ تاثیر بگذارد، اعمال می شود. پس از ایجاد فلپ قرنیه، جراح از یک رایانه برای تنظیم لیزر اگزایمر برای نمره مشخص شده بیمار استفاده می کند.

از شما خواسته میشود که به محل خاصی که نوعی نور میباشد ، برای مدت کوتاهی خیره شوید ، در حالی که چشم شما را از طریق میکروسکوپ تحت نظر دارد ، زیرا لیزر پالس های نور را به قرنیه شما ارسال مینماید.

پالس های نور لیزری بدون ایجاد درد شکل سطح قرنیه را تغییر می دهند، هرچند ممکن است فشار خفیفی روی چشم احساس شود. در حالی که لیزر مشغول انجام کار است ، صدایی مانند کلیک را روی سطح چشمتان خواهید شنید . لیزیک بر روی هر چشم به صورت جداگانه انجام می شود و جراحی در هر چشم فقط پنج دقیقه طول خواهید کشید .

بلافاصله بعد از جراحی لیزیک

بلافاصله بعد از عمل لیزیک یا لازک ممكن است حالت سوزش ، خارش يا احساس جسم خارجي در چشم وجود داشته باشد. احتمال دارد احساس ناراحتي خفيفی وجود داشته باشد كه پزشك جراح براي آن مسكن خفيف تجويز مي كند. این بسیار اهمیت دارد كه چشم بعد از عمل ليزيك مالش داده "نشود" تا فلپ دچار جابجايي يا حركت در چشم نشود.

در همان روز عمل ، ديد چشم ، تار يا مثل مه مي ماند ولي روز بعد تاري دید بهبود مي يابد. اگر درد شديدی رخ دهد يا هر يك از علائم ، قبل از موعد پيگيري ( که 24 تا 48 ساعت بعد از جراحي میباشد ) بدتر شوند پزشك بايد سريعاً با خبر شود.

در اولين ويزيت پزشك پس از جراحي، محافظ چشم برداشته مي شود و پزشك چشم تان را معاينه و ديدتان را بررسي مي كند. ممكن است براي پيشگيري از عفونت، قطره چشمي دريافت كنيد. براي ايمني بیشتر تا زمان بهبود كامل ديدتان از رانندگي اجتناب كنيد.

ساير مواردي كه بايد از آن ها پرهيز شود شامل : شنا، حمام داغ، جكوزي، ورزش هايي كه در آن ها تماس بدني وجود دارد، محلول هاي طبي، كرم ها و مواد آرايشي چشم براي 2 تا 4 هفته پس از جراحي مي باشد. پزشك دستورات لازم را به شما خواهد داد.

لازم بذکر است شما نمی توانید بعد از انجام لیزیک رانندگی کنید و باید پزشک روز بعد از جراحی چشمان شما را معاینه نموده و بیناییتان را مطابق استاندارد قانونی جهت رانندگی تایید نماید.

چک لیست جهت جراحی لیزیک


1. جراح لیزیک با تجربه ای را انتخاب نمایید. مطمئن شوید که او روش های لیزیک زیادی را انجام داده است و اینکه آیا او از تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی های جدید استفاده می کند؟

2. تمامی موارد را با پزشک مطرح کنید و در مورد هر گونه مسائل مربوط به سلامت و یا داروهایی که مصرف می کنید با پزشک مشورت نمایید؟

3. در مورد مسائل مربوطه آگاهی کافی داشته باشید. آیا شما از روش ها ی موجود مطلع هستید؟ وآیا هزینه های جراحی لیزیک را میدانید؟

4.. آیا شما از عوارض و محدودیت های احتمالی لیزیک آگاهی دارید؟

5. واقع بین باشید ، آیا انتظارات واقع بینانه از آنچه که جراحی لیزیک برای شما انجام می دهد، دارید؟نتایج در طولانی مدت

جراحی لیزر چشم مزایای متعددی را ارائه می دهد و می تواند به طور چشمگیری کیفیت زندگی را بهبود بخشد. اکثر افراد بعد از جراحی به 10/10 بینایی یا بیشتر دست پیدا خواهند نمود اما نتایج لیزیک در افراد متفاوت است. بعضی از افراد ممکن است بینایی 10/5 یا کمتر داشته باشند.

ممکن است بعد از جراحی هنوز نیاز به استفاده از عینک یا لنز داشته باشید ، هرچند نمره چشمتان معمولا کمتر از قبل خواهد بود.اگر بعد از انجام لیزیک عیوب انکساری خفیفی باقی مانده باشد و نیاز به بینایی دقیق تر برای فعالیت های خاصی مانند رانندگی در شب داشته باشید ، لنزهای تجویزی با پوشش آنتی رفلکس اغلب می توانند مفید باشند.

همچنین اگر بعد از لیزیک حساسیت به نور خورشید داشته باشید میتوانید از عینک مراقبت از چشم فتوکرومیک استفاده نمایید.

دید تار در روزهای اولیه پس از عمل لیزیک
در روزهای ابتدایی پس از لیزیک ، دید تار و دیدن هاله نور در شب طبیعی است.

در حالی که این روش از امنیت بسیار مناسبی برخوردار میباشد ، ممکن است دارای عوارضی نیز باشد و ممکن است شامل عفونت یا مشکلات بینایی در شب (هاله نور که بیشتر هنگام مشاهده نور در شب، مانند رانندگی بروز مینماید) باشد. چند درصد از افراد بعد از عمل جراحی لیزیک برای دستیابی به بینایی قابل قبول نیاز به انجام لیزیک مجدد یا روش دیگری خواهند داشت .

همچنین ممکن است وقتی به سن 40 سالگی برسید، به علت از دست دادن بینایی نزدیک که پیرچشمی نامیده میشود نیاز به استفاده از عینک داشته باشید . در حالی که جراحی لیزیک دارای میزان موفقیت بالا است، مهم است که قبل از موافقت با جراحی، تمام جنبه های این روش توسط پزشک با شما مطرح گردد.


اخبار جراحی لیزر چشم

محققان دریافتند نتایج آخرین لیزیک انجام شده همیشه بهتر است


در سپتامبر 2016 نتایج عمل جراحی لیزیک مدرن، با اندازه گیری میزان بینایی، نتایج آن و رضایت بیمار بر اساس یک متاآنالیز بررسی گردید و مطالعات نشان داد روش اصلاح بینایی همواره نسبت به نتایج سالهای قبل پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. یک تیم از محققان مرکز جراحی انکساری در ایالات متحده و در آلمان ، نتایج 97 مطالعه لیزیک که بین سالهای 2008 تا 2015 منتشر شده است را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند . نتایج نزدیک به 68000 بیمار که تحت درمان بودند، مورد بررسی قرار گرفت.


طبق اطلاعات جمع آوری شده ، محققان دریافتند:

• 98.8 درصد از بیماران از نتایج لیزیک راضی بودند.

مطالعات نشان میدهند یافته های اخیر بهتر از گزارش های ایمنی و اثربخشی سیستم های جراحی لیزر انعقادی تایید شده توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) بوده است. نتایج به دست آمده گویای ایمنی، کارآیی و رضایت بیمار از این روش میباشد.

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.