عمل فمتو اسمایل
 

عمل فمتو اسمایل

لبخندی که دید واضح و شفاف را به شما برمیگرداند !!

 
 

جراحی فمتو اسمایل : لبخندی که بینایی را به شما بازمیگرداند ! شاید دیدن این عنوان، باعث تعجب شما شده باشد؛ و از خودتان بپرسید چطور چنین چیزی ممکن است !؟ باخواندن این نوشتار، از قدرت، دقت و ظرافت برش لبخند یا همان فمتو اسمایل (femto smile)،مطلع خواهید شد. و چنانچه از عیوب انکساری رنج می برید، و همچنین از تیغهای تیز جراحی (میکروکراتوم) نیز هراس دارید؛ بدون شک، این آخرین و جدیدترین نسل اصلاح بینایی توسط پرتو لیزر را انتخاب خواهید کرد.


عمل فمتو اسمایل چیست ؟

عمل فمتو اسمایل (Femto Smile) که به نام عمل ریلکس اسمایل (ReLex Smile) هم شناخته میشود، جدیدترین وپیشرفته ترین فناوری جراحی لیزر چشم بدون استفاده از تیغه ی مکانیکی برش، و بدون لایه برداری بزرگ قرنیه (فلپ) می باشد، که در آن عصب قرنیه بدلیل برش بسیار کوچک و لبخند مانند ، کمترتحت تأثیر قرار گرفته و تاری دید که نتیجه ی نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم میباشد را رفع، و خطای دید را تصحیح میکند.


 
 

روش عمل فمتو اسمایل (ریلکس اسمایل ) چگونه است؟

در روش ریلکس اسمایل یا همان فمتواسمایل ، از تکنیک Relax استفاده میشود. در این تکنیک، از نور لیزر برای برشهای بسیار دقیق استفاده میشود. در واقع در روش فمتو اسمایل، از نور لیزر، بدلیل قدرت رسوخ بالای آن، و همچنین قابل تنظیم بودن آن در برشهای بسیار دقیق، برای ایجاد یک برش بسیار کوچک شبیه طرح یک لبخند بر روی قرنیه استفاده میشود.

در این شیوه از عمل لیزر، جراح از لیزر اختصاصی فمتو ثانیه ویژو ماکس (Visu max femto second) برای ایجاد یک تکه یا بیت کوچک از بافت عدسی مانند در داخل قرنیه استفاده میکند. سپس یک شکاف کوچک به شکل لبخند ، توسط لیزر فمتوسکند بر روی قرنیه ایجاد میشود . سپس از میان این شکاف بسیار کوچک، آن عدسک انکساری ریز بیرون آورده میشود.

این روش در واقع بیرون آوردن عدسک از شکاف ریز لبخند مانند در قرنیه میباشد. این نوع از لیزیک ، برای نمره چشمهای بالا، و نیز برای قرنیه های نازک استفاده میشود.


 
 
 
 

مراحل انجام عمل جراحی لیزر فمتو اسمایل


مراحل انجام عمل فمتواسمایل یا همان ریلکس اسمایل بدین شرح میباشد: ابتدا چشم ها چندین بار با قطره ی استریل بیحس کننده شسته شده و بی حسی موضعی در چشم انجام میشود. سپس با ابزار مخصوصی به نام اسپکولوم، پلک ها باز نگه داشته می شود.

سپس با استفاده از لیزر اختصاصی "فمتو سکند ویژو ماکس" که دارای تجهیزات نرم افزاری کاملا پیشرفته و قابل تنظیم برای این عمل دقیق میباشد، در عمق 110 تا 130 میکرونی از سطح قرنیه (یعنی در ضخامت قرنیه _ لایه ی زیرین آن) دو شکاف ظریف ایجاد میکند که این دو برش (bit) یک بافت عدسی شکل را تشکیل میدهد (Lenticule)، سپس یک برش بسیار کوچک لبخند مانند به اندازه ی 2 تا 4 میلیمتر در محیط قرنیه ایجاد میکند، و سپس جراح آن عدسک را ازاین برش، خارج مینماید .

باخروج این تکه ی کوچک عدسک، تغییر شکل مناسب در لایه های بیرونی قرنیه انجام شده و عیب انکساری چشم تصحیح میشود.


 
 

هزینه عمل فمتواسمایل چشم

بدیهی است که هزینه عمل فمتواسمایل چشم بیشتر از هزینه عمل لیزیک و لازک و حتی فمتولیزیک میباشد. چرا که در این عمل، از دو لیزر برای اصلاح چشم استفاده میشود. یک لیزر برای برش قرنیه و یک لیزر هم برای اصلاح قرنیه. از این روی قیمت عمل فمتواسمایل در سال 1400 در نوآوران به شرح زیر میباشد:


درحال حاضر و تا اطلاع ثانوی عمل فمتو اسمایل در چشم پزشکی نوآوران انجام نمی شود
 
 

اطلاعات بیشتر درمورد جراحی لیزر فمتو اسمایل

 
 
1خشکی چشم در فمتو اسمایل
برش ودستکاری سطح قرنیه یعنی قسمت اصلی محافظت کننده ی آن ، در فمتو اسمایل بسیار ناچیز واندک است و حفظ میشود ؛ ازاینرو برخلاف دیگر روشهای LVC یا (Laser vision corretion) یعنی روشهای جراحی بالیزر، اعصاب چشمی کمتر تحریک ویا درگیر اختلال گذرا شده وبنابراین خشکی چشم نیز کمتر است ؛ وسریعتر بهبود می یابد.
2سوزش چشم و اشک ریزش در فمتو اسمایل
فمتو اسمایل، جراحی کم تهاجمی محسوب میشود وساختمان قرنیه ، پایداری واستحکام خود را نگه میدارد وجریان اشک نیز بسختی مختل میشود. برهمین مبنا بازسازی فیبرهای عصبی زیرپایه وترمیم بافت قرنیه بسرعت انجام میگیرد و سوزش چشم و اشک ریزش این روش هم بسیار کمتراز سایر روشهای لیزری میباشد.
3امنیت بیشتر در فمتو اسمایل
در روش جراحی اسمایل ، به دلیل کاربرد دستگاه مخصوص فمتوسکند زایس، ساکشن بر قرنیه بوده و بر صلبیه نمیباشد وفشار وارده بر چشم وساختمان آن بسیار کمترمیشود وحس امنیت وراحتی بیشتری برای بیماررقم میزند.
4تحریک بسیار کم قرنیه در فمتواسمایل
برای ثابت نگه داشتن چشم در حین عمل ریلکس اسمایل ، چون طراحی این دستگاه دارای منحنی خاص میباشد ، برای ایجاد برش ، نیاز به فلت کردن قرنیه نیست.در کل به دلیل پایین بودن فشار مکش، و ناچیز بودن برش قرنیه ، که ۸۰٪ کمتراز برش فلپ در لیزیک میباشد، واینکه بافت قرنیه ، در لایه های بیرونی وبالایی خود تقریبا دست نخورده میماند وروند اصلاح بینایی در لایه های عمیق انجام میشود ؛ قرنیه از ثبات بیومکانیکی بیشتری بهره مند است و خصوصا پس از تروما وضربات بیرونی ، انسجام وفرم قرنیه آسیب نمیبیند.
 

92 سوال برای مقاله " فمتواسمایل "

 1. مریم گفت:

  سلام وقت بخیر.بابای من ۲۰سال پیش عمل لیزیک انجام دادن والان هر دو چشم کم میبینه یکی دکتر گفته کامل از دست داده یکی ۵درصد بینایی داره ایا راهی برای برگردوندن بیایشون هست؟؟

 2. ناشناس گفت:

  سلام من رفتم دکتر معاینه کردن چشمم گفتن عمل لیزیک نمیشه شماره ی چشمم مثبت ۴ هست با این روش اسمایل میتونم انجام بدم ممنون میشم جواب بدین

 3. مجید گفت:

  سلام چطور میتونم از این لنز بدست بیاورم من از اهواز هستم

 4. ژیلا نصیری گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من چشمان هم دوربین وهم نزدیک بین هست دوتا عینک هم خیلی سخت میشه شماره ی چشمانم یکی ۴:۵ و۴:۲۵ هستش رفتم دکتر گفته فقط عینک دوربین میتونم بردارم من می تونم با عمل اسماعیل هر دو عینک رو بر دارم ممنون میشم پاسخ بدین تشکر

 5. میلاد گفت:

  سلام برای شخصی که نمره چشمش 5 میباشد روشprk مناسب ترهستش یا روش اسمایل؟

 6. علی رنجبری گفت:

  سلامت ضخامت قرنیه من حدود 400 تا 430 می باشد آیا امکان رلکس یا فمتو اسمایل برای من هست با خیر

  1. یحیی گفت:

   سلام شماره چشم حدود 12با اسمایل انجام میشه

 7. علی گفت:

  سلام. من به کلینیک تون مراجعه کردم. اول اینکه نشانی از نواوران رو هیچ جا ندیدم. بعدش هم از همکارانتون هم که پرسیدم گفتن روش فمتو اسمایل ندارین.

 8. قاصدك گفت:

  سلام وقت بخير
  من ٣٦سالمه و بيماري ام اس ضعيف دارم قرص فينگوليا ميخورم چشمام مشكل دوربيني تا درجه حدودا ٢ و آستيگماتيسم دارد ميخواستم ببينم چه عملي رو به من پيشنهاد مي كنيد
  ممنون

  1. فرنوش رحمتی گفت:

   سلام من عمل شبکیه انجام دادم حالا میتونم این عمل فمتو اسمایل رو انجام بدم که بتونم عینکمو بردارم

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: