نتایج لیزیک

لیزیک در مقایسه با لنزهای دائمی یا لنزهای 30 روزه


آیا از استفاده از عینک یا از جدا نمودن لنز از چشم به طور روزانه و ضد عفونی لنزهایتان خسته شده اید؟

پیشنهاد ما جراحی لیزیک است. اما اگر شما علاقه ای به انجام جراحی ندارید یا برای این روش سنتان مناسب نمیباشد (برای انجام لیزیک باید 18 سال یا بیشتر داشته باشید)، روش های جایگزین غیر جراحی نیز وجود دارد: لنزهای دائمی

همچنین این لنز ها، لنز های پوششی گسترده یا لنزهای 30 روزه نیز نامیده می شوند، این لنزها ،نوعی لنز نرم هستند که توسط FDA برای 30 روز متوالی اعم از روز و شب بدون نیاز به جدا نمودن از چشم تایید شده اند. این نوع لنز نیز مانند لیزیک بینایی واضح و بدون مشکلی را ارائه می دهد. بنابراین اجازه دهید قابلیت های هر یک از گزینه ها را اعم از ایمنی، کارایی و هزینه بررسی نماییم.


ایمنی


لنزهای دائمی و جراحی لیزر چشم برای اکثریت قریب به اتفاق بیماران ایمن هستند، اما هرکدام از آنها خطرات مخصوص به خود را نیز دارند.استفاده از این لنز خطر عفونت چشم را افزایش می دهد و اگر شما در هنگام خواب از آنها استفاده نمایید این خطر به طور قابل توجهی افزایش می یابد. برای جراحی لیزر چشم نیز خطرات اولیه مانند سندرم خشکی چشم و اختلالات بینایی مانند انعکاس نور و هاله بینی وجود دارد.

استفاده مداوم از لنزهای دائمی: این لنزها برای اولین بار در ایالات متحده در دهه 1980 در دسترس قرار گرفت. با این حال بسیاری از افرادی که لنزهای خود را به طور مداوم و بدون وقفه به مدت 30 روز استفاده نموده اند مبتلا به عفونت چشم شده اند. در طی چند سال گذشته FDA مدت زمان استفاده مداوم از این لنزها را حداکثر یک هفته اعلام نموده است.

پس در حال حاضرچه چیزی متفاوت است؟ در اواخر دهه 1990، یک ماده جدید برای استفاده درلنز به نام هیدروژل سیلیکون معرفی گردید. لنزهای هیدروژل سیلیکون اجازه می دهد تا اکسیژن پنج برابر بیشتر در مقایسه با لنز های نرم به قرنیه به منظور حفظ سلامت آن برسد.

امروزه تولیدکنندگان مختلفی لنزهای هیدروژل سیلیکون را تولید مینمایند که تا 30 روز استفاده مداوم از آن توسط FDA تایید شده است. با این حال استفاده در هنگام خواب در این لنزها برای تمامی افراد مناسب نمیباشد و افرادی که مشکلات قبلی با لنزهای خود دارند ممکن است واجد شرایط برای استفاده از این لنزها نباشند.تصحیح بینایی توسط لیزر. با توجه به یافته های اخیر ، در سراسر جهان بیش از 95 درصد از افرادی که تصمیم به اصلاح بینایی توسط لیزر می گیرند، از نتایج آن رضایت داشته و تعداد کمی از آنها عوارض لیزیک را تجربه کرده اند.

تکنولوژی های جدید جراحی انکساری که در چند سال گذشته معرفی شده اند، عوارض بعد از لیزیک را کاهش داده است. شماری از این تکنولوژی ها عبارتند از:

لیزرهای فمتوثانیه که فلپ های نازک قرنیه را ایجاد می کنند
• تکنولوژی ردیابی چشم که حرکات جزئی چشم را در هنگام جراحی کنترل می کنند
• درمان لیزر هدایت شده توسط Wavefront که لیزیک سفارشی را برای درمان اختلالات بینایی منحصر به فرد در چشم ارائه می دهند
علاوه بر این، ابزارها و تکنیک های غربالگری نیز بهبود یافته اند و جراحان را قادر ساخته اند تا به راحتی افراد واجد شرایط لیزیک را که امکان وجود عوارض بعد از جراحی را ندارند شناسایی نمایند.
با این حال، تابش نور خیره کننده و خشکی چشم در برخی از بیماران، حداقل برای چند ماه اول بعد از جراحی ، یکی از موارد مشکل ساز می باشد.


اثربخشی


لنزهای دائمی . با استفاده از لنزهای 30 روزه، می توانید تقریبا بلافاصله وضوح بیناییتان را بدست آورید. اگر در مورد نتایج بینایی مثبت خود مطمئن هستید ، احتمالا نسبت به جراحی لیزیک واجد شرایط استفاده از این نوع لنزها هستید.همچنین در صورت نیاز میتوانید لنزهای خود را جهت استفاده در فواصل مختلف بینایی تعویض نمایید و یا می توانید از عینک های مطالعه به صورت ترکیبی با لنز استفاده نمایید.

تصحیح بینایی توسط لیزر. به علت پیشرفت تکنولوژی های لیزر و افزایش تجربه در میان جراحان ، حدت بینایی تجربه شده توسط بیمارانی که جراحی لیزیک انجام داده اند از لحاظ آماری بهتر از قبل میباشد. با توجه به بررسی های انجام شده ، اکثر بیماران به بینایی 10/10 یا بیشتر دست پیدا کرده اند. با این حال ممکن است درصد کمی از بیماران ، تغییراتی در بینایی خود در طول زمان احساس نمایند . ممکن است این تغییرات فرد را مستلزم سازد تا در برخی فعالیتها (مانند رانندگی در شب) از عینک به صورت نیمه وقت استفاده نماید. در برخی موارد، تغییرات بینایی ممکن است قابل توجه باشد و ممکن است نیاز به جراحی مجدد لیزیک (افزایش قدرت لیزیک) ضروری باشد.

همچنین لیزیک نمی تواند به طور کامل پیرچشمی را درمان نماید، هرچند روش هایی مانند مونوویژن یا جراحی های دیگر می توانند کمک کننده باشند. بنابراین اگر شما جراحی لیزیک انجام داده اید، در بعضی موارد بعد از 40 سالگی هنوز ممکن است به عینک های مخصوص برای مطالعه جهت وضوح در بینایی نیاز داشته باشید، هرچند در بعضی موارد ممکن است لیزیک قادر به بهبود نزدیک بینی شما باشد.


هزینه


لنزهای دائمی. عرضه 12 ماهه لنزهای دائمی هزینه هایی در بر خواهد داشت . مزیت استفاده از این لنزها این است که شما تقریبا هزینه راه حل های مراقبت از لنز را نخواهید داشت و شما باید قبل از پایان دوره 30 روزه استفاده از آن لنز را متوقف نمایید.
اما به یاد داشته باشید که هزینه کل لنزهای شما بستگی به زمانی دارد که از آنها استفاده میکنید. با توجه به هزینه سالانه در هر سال برای لنزهای دائمی، اگر متوسط 30 سال (از سن 20 تا 50 سالگی) از این لنزها استفاده نمایید، هزینه کلی استفاده از لنز در طول عمر شما مبلغ زیادی در بر خواهد داشت که به طور قابل توجهی بیشتر از هزینه های جراحی لیزیک میباشد.

تصحیح بینایی توسط لیزر. اکثر جراحان با استفاده از روش های مختلف پرداخت ، جراحی لیزیک را برای بیماران مقرون به صرفه ساخته اند.مهم این است که شما نیاز به مراقبت از چشم و استفاده از عینک را با روش لیزیک و نیاز به معاینات چشم برای بررسی تغییرات بینایی یا علائم بیماری های چشم خواهید داشت و باید از عینک آفتابی مخصوص که 100 درصد از اشعه های UV را خنثی می کنند استفاده نمایید.
همچنین شما باید از اشک مصنوعی برای خشکی چشم احتمالی استفاده نمایید و حداقل از یک عینک ایمنی برای محافظت از چشم هنگام ورزش و یا فعالیت های دیگر که به طور بالقوه خطرناک هستند استفاده نمایید.


کدام روش مناسب تر است؟


قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را بگیرید، توصیه های پزشک را برای هر دو روش لنزهای دائمی و تصحیح چشم توسط لیزر بررسی نمایید. اگر پزشک شما را واجد شرایط هر دو روش میداند، تصمیم با خودتان است.
پاسخ شما به سوالات زیر می تواند شما را جهت یافتن روش مناسب تر راهنمایی نماید:

• میزان ریسک پذیری شما برای خطرات چقدر است؟ هر دو روش جراحی لیزیک و لنزهای دائمی دارای درجه ای از خطرات هستند اما میزان عوارض جدی در هر دو روش بسیار پایین است. با این حال، اگر می خواهید از تمام خطرات احتمالی مربوط به گزینه های تصحیح بینایی اجتناب کنید، استفاده از لنز روش امن تری است.
• راحتی چقدر برایتان اهمیت دارد ؟ اگر استفاده از لنز به صورت یکماهه هم برایتان مشکل است ، ممکن است لیزیک برایتان مناسب تر باشد.
• تغییر در بینایی چقدر برایتان اهمیت دارد؟ نمره لنز به آسانی میتواند تغییر نماید تا به وضعیت بینایی شما کمک نماید.
• در نهایت چگونه با پیرچشمی مواجه خواهید شد؟
آیا پرداخت هزینه برایتان یکی از عوامل است؟ استفاده از لنز در کوتاه مدت کم هزینه تر است ، اما در طولانی مدت لیزیک هزینه کمتری در بر خواهد داشت.


اگر در مورد هر دو گزینه تردید دارید، گزینه دیگری نیز وجود دارد:


ارتوكراتولوژي يا ( ortho-k). مانند لیزیک و لنزهای دائمی ortho-k نیز شما را از استفاده از لنز بی نیاز میسازد، هرچند باید هنگام استفاده از لنز ، از لنزهای قابل نفوذ اکسیژن استفاده نمایید.لنزهای یکبار مصرف روزانه . اگرچه این لنزهای یکبار مصرف فقط برای استفاده روزانه طراحی شده اند اما مزایای عدم تمیز و ضد عفونی نمودن روزانه را نیز دارند . در آغاز روز شما لنز جدیدی را در چشمانتان قرار میدهید و در پایان روز به سادگی آنها را از چشمتان جدا مینمایید.

خرید سالیانه این لنز ها ، با تخفیف همراه خواهد بود و می تواند در هزینه ها صرفه جویی نماید. گرچه هزینه سالیانه لنزهای یکبار مصرف گران تر از لنزهای دائمی است اما لنزهای یک بار مصرف خطر ابتلا به عفونت چشم را در مقایسه با لنزهای دائمی کاهش می دهد، همچنین برخی از افراد نمی توانند لنزهای دائمی را تحمل کنند زیرا باعث ایجاد خشکی چشم میگردد. برای این افراد، لنزهای یکبار مصرف که قبل از خواب از چشم جدا میشوند بهترین گزینه میباشند. یکی دیگر از روش های ممکن استفاده نیمه وقت از لنزهای یکبارمصرف جهت جلوگیری از خشکی چشم میباشد.6 سوال برای مقاله " لیزیک در مقایسه با لنزهای دائمی یا لنزهای 30 روزه "

 1. ظاهری گفت:

  سلام وادب میشه چشم چپ عمل دائمی انجام دادچون نمره چشم چپم20وراستم 14

 2. رسول گفت:

  سلام ایا تنبلی یک چشم با لیزیک درمان میشود

 3. ramin گفت:

  سلام آیا باعمل لیزر نمره چشم به طور کامل وداعمی درمان می‌شود؟

  1. admin گفت:

   سلام . بله نمره چشم کاملا صفر میشود . اما هیچ عملی در پزشکی تضمین درمان دائمی ندارد. مثلا جریان پیر چشمی بعد از 50 سالگی برای خیلی از افراد پیش می آید.

 4. ...... گفت:

  با سلام ایا با لیزر کردن چشم میشه رنگ چشم را تغییر داد؟؟؟

  1. admin گفت:

   سلام. خیر.

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: