لیزیک چیست ؟

لیزیک به زبان ساده چیست؟

لیزیک یک شکل جراحی لیزری است که قادر است طیف وسیعی از نزدیک بینی (و آستیگماتیسم و دوربینی) را اصلاح کند. در این فرم از عمل ، بهبود دید سریع بوده و ناراحتی‏ های پس از عمل کمتر می‏ شود. در این عمل در ابتدا یک لایه با ضخامت حدودا 160 میکرون از سطح قرنیه برداشته می ‏شود و سپس توسط لیزر اکسایمر که با کامپیوتر کنترل می ‏شود تراش قرنیه متناسب با شماره عینک صورت می‏ گیرد.

اولین نمونه‏ های مشابه این عمل (کراتومیلیوزیس) روی انسان در سال 1963 انجام شد. این روش به تدریج پیشرفت و بهبود پیدا کرده است. لیزر اکسایمر بیش از 20 سال است که برای لازک و PRK که نوعی از لیزیک هستند مورد استفاده قرار می گیرد. جراحان چشم بیش از30 سال است که توانسته‏ اند لایه نازک از قرنیه را بردارند. این دو روش (برداشتن یک لایه نازک و انجام لیزر زیر آن) در سال 1991 با هم ترکیب شده و یک شکل جدیدی از عمل جراحی انکساری به نام لیزیک پدید آمد.

روش های جدید اصلاح عیوب انکساری (برداشتن عینک):

عمل لیزیک

عمل لیزیک روشی قدیمیست که با تیغ مخصوص بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ میکرون لایه از سطح قرنیه به صورت فلپ برداشته میشود. (فلپ یعنی در یک نقطه متصل ) . بعد از عمل راحتی خوبی داشته ولی تا ۳ ماه دست زدن به چشم وارایش و ورزش خطر ناک بوده احتمال جابجایی لایه را دارد .


عمل لازک و PRK

لازک و پی آر کی مطمین تر از لیزیک بوده جابجایی لایه ندارند. بخصوص در prk که برای برداشتن فلپ تیغ و برش ندارد . پس از روز سوم محدودیت برای زندگی عادی ندارد ولی روز اول در بعضی سوزش بیشتر و برگشت دید کمی دیرتر بر میگردد ولی قرنیه سالم وضخیم میماند و لایه ای برای جابجایی ندارد . عوارض آن خیلی کمتر است .


عمل فمتوسکند لیزیک

همان لیزیک قدیمی است که در آن به جای تیغ از لیزر برای برداشت لایه استفاده میشود . اما همان ریسک لیزیک را داراست.


Smile

در این روش بسیار جدید و خوب که در ۲۰۱۵ وارد بازار شد یک برش لبخند مانند در ۱/۳ میانه تحتانی قرنیه ایجاد شده و با لیزر فمتو یک جیب کوچک در وسط قرنیه ایجاد میشود. سپس بافت تراش خورده از طریق smile خارج میشود . در این روش دید سریع تز از روشهای دیگر برمیگردد. آبریزش از چشم خیلی کم بوده وتا یک ساعت کمتر محو میگردد. این روش احتمال جابجایی وخطرات لیزیک و دستکاری سطح قرنیه را ندارد.اما هزینه ی آن نسبت به لازک تقریبا دوبرابر میباشد

در حال حاضر prk ولازک از لحاظ قیمت و استاندارد حرف اول را میزنند وباید دید در اینده کدام برتری بیشتری خواهند داشت.

علایم موقتی بعد از جراحی لیزیک :
  • حساسیت به نور
  • سوزش مختصرچشمها در روز اول
  • اشک ریزش بعد از عمل و ورم مختصر پلکها درچند روز اول
  • هاله بینی خصوصا در شبهای ابتدایی بعد از عمل
  • تاری موقتی دید در چند روز تا چند هفته اول
 
 
 
 
  • برای اطلاعات بیشتر درمورد نحوه ی عمل لیزیک و انواع و خصوصیات آن به صفحه ی راهنمای جامع لیزیک مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.