خطرات و عوارض لیزیک

تخفیف عمل لیزیک

لیزیک و سایر انواع جراحی لیزر چشم ، مانند PRK و لازک دارای پیشینه ایمنی عالی و میزان موفقیت بسیار بالا هستند. آنها برای درمان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم طراحی شده اند و می توانند بدون نیاز به استفاده از عینک یا لنز چشمان شما را درمان نمایند.
عوارض خطرناک و تهدید کننده مانند کاهش چشمگیر بینایی بعد از جراحی لیزیک بسیار نادر است و بسیاری از عوارض جانبی و مشکلات ناشی از جراحی لیزر می تواند با لیزیک مجدد یا درمان پزشکی برطرف گردد.

با این حال، مانند هر عمل جراحی دیگر، بایستی از خطرات بالقوه ، عوارض جانبی و محدودیت هایی که در این روش (یا هر نوع روش دیگر) وجود داردکاملا آگاه باشید. انتخاب یک متخصص و جراح لیزیک با تجربه می تواند به کاهش این خطرات کمک نموده و شما را قادر به دستیابی به بهترین نتایج ممکن در جراحی لیزر چشم کمک نماید.

گام اول این است که تعیین کنید آیا شما واجد شرایط انجام جراحی اصلاح بینایی هستید یا خیر؟ پزشک یک معاینه کامل چشم برای تعیین واجد شرایط بودن شما جهت جراحی لیزیک انجام خواهد داد. او شکل و ضخامت قرنیه شما، عیوب انکساری و اندازه مردمک ؛ رطوبت چشم (برای بررسی سندرم خشکی چشم)؛ بهداشت عمومی ، آخرین تاریخ بررسی چشمهای شما و هر دارویی که مصرف می کنید را ارزیابی و بررسی خواهد نمود.
بعد از انجام بررسی ها ، حتی اگر واجد شرایط انجام لیزیک نبودید ، نگران نشوید. ممکن است هنوز بتوانید بینایی خود را با سایر جراحی های اصلاح بینایی نظیر PRK، لازک یا لنزهای IOL درمان نمایید.


عوامل خطرساز جراحی چشم لیزیک و محدودیت های آن


تمامی افراد ، واجد شرایط انجام لیزیک نمیباشند. شرایط خاص و عوامل آناتومیک می تواند خطر ابتلا به یک نتیجه نامطلوب را افزایش دهد یا نتایج لیزیک بهینه را محدود نماید. این موارد شامل:

• قرنیه های بیش از حد نازک یا نامنظم
• مردمک بزرگ
• عیوب انکساری شدید
• نوسان در بینایی
• خشکی چشم
• سن شما
• باردار بودن
• اگر اختلالات خودایمنی دژنراتیو یا فعال وجود داشته باشد

برای داشتن یک چک لیست کامل در مورد عوامل خطر ساز لیزیک و اینکه آیا شما واجد شرایط انجام این روش هستید یا خیر، معیارهای موفقیت لیزیک را در این سایت مطالعه نمایید.


مشکلات و عوارض جانبی لیزیک


میلیون ها نفر در سراسر جهان جراحی لیزیک چشم را انجام داده اند تا وضعیت نامطلوب بینایی خود را تصحیح نمایند و جراحان لیزیک تجربه کرده اند که میزان عوارض جدی کمتر از 1 درصد میباشد.
مشکلات و عوارض جانبی رایج لیزیک در قسمت پایین ذکر شده است. اکثر این مشکلات را می توان با درمان پزشکی یا لیزیک مجدد برطرف نمود.

ناراحتی موقت و اختلالات بینایی. ناراحتی در طی چند روز اول بعد از جراحی لیزیک مانند سوزش خفیف و حساسیت به نور طبیعی است و انتظار می رود در طی چند هفته یا ماه اول این مشکلات برطرف گردد، همچنین ممکن است هاله بینی و تابش نور خیره کننده را نیز در محیط های کم نور، به ویژه در شب تجربه نمایید؛ علائم خشکی چشم، تاری دید و کاهش شدت بینایی. در اکثریت افراد اتفاق می افتد این مشکلات موقت هستند و به طور کامل طی سه تا شش ماه برطرف می شوند.

عوارض فلپ. روش لیزیک شامل ایجاد یک فلپ نازک روی سطح جلویی چشم (قرنیه ) است. در طول این جراحی برای تغییر شکل قرنیه از لیزر استفاده میشود. سپس فلپ جایگزین بافت طبیعی می گردد. اگر عملیات فلپ درست انجام نگردد، ممکن است فلپ به درستی در سطح چشم قرار نگیرد و یا چین و چروک های میکروسکوپی به نام striae (STRIE-ee) در فلپ ایجاد شود. این عوارض فلپ می تواند منجر به نابسامانی های نوری و انحراف بینایی گردد.

مطالعات نشان می دهد ، عوارض فلپ در 3/0 تا 5/7 درصد از روش های لیزیک رخ میدهد. طی تحقیقات انجام شده در جراحی لیزیک با استفاده از لیزر فمتوسکند برای ایجاد فلپ، عوارض فلپ در کمتر از نیم درصد (0.37 درصد) این روش ها رخ داده و تمام عوارض به طور موفقیت آمیز در همان جلسه برطرف گردیده است.

به یاد داشته باشید که با انتخاب جراح چشم و پزشک معتبر و قابل اعتماد می توانید خطر ابتلا به عوارض لیزیک را کاهش دهید.


برخی از مشکلات مرتبط با عوارض فلپ لیزیک عبارتند از:

• آستیگماتیسم نامنظم: به دلیل سطح قرنیه منحصر به فرد در افراد ایجاد می شود. همچنین ممکن است در انجام لیزر که به درستی بر روی چشم متمرگز نباشد اتفاق بیافتد. علائم بالقوه ممکن است شامل دوبینی باشد. در این موارد ممکن است نیاز به عمل جراحی مجدد یا تقویت جراحی باشد.
• رشد اپیتلیال. زمانی اتفاق می افتد که سلولها از لایه بیرونی قرنیه (اپیتلیوم) و زیر فلپ بعد از جراحی لیزیک رشد کنند. در اغلب موارد، رشد اپیتلیالی محدود است و هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. اما در برخی موارد (گزارش شده است که 1 تا 2 درصد از روش های لیزیک) علائم ناراحتی و یا تاری دید می تواند رخ دهد، و جهت جدا نمودن فلپ و حذف سلول های اپیتلیال، جراحی مجدد مورد نیاز است.
• کراتیت لایه ای رنگی (DLK (این مشکل به علت التهاب تحت فلپ در لیزیک است که ممکن است چندین علت داشته باشد. برخی از التهابات قرنیه بعد از جراحی لیزیک طبیعی است، اما اگر تحت کنترل نباشد، می تواند بهبودی را تحت تاثیر قرار داده و ایجاد آسیب نماید . اگر DLK رخ دهد، معمولا با درمان هایی مانند آنتی بیوتیک ها و استروئیدهای موضعی رفع میگردد. همچنین ممکن است لازم باشد فلپ برای پاکسازی سلولهای التهابی و جلوگیری از آسیب به بافت جدا گردد.
• کراتکتازیا یا کراتوکونوس. این عارضه ناخوشایند به صورت بسیار ناگهانی درسطح چشم ایجاد میشود که ممکن است اگر قرنیه قبل از لیزیک ضعیف باشد و در توپوگرافی قرنیه نشان داده شده باشد و یا در صورت بروز بیش از اندازه ، در طول انجام لیزیک بافت از قرنیه برداشته شود. کراتوکونوس به ندرت بعد از لیزیک اتفاق می افتد و معمولا بدون ایجاد هیچ گونه خطری درمان خواهد شد.
• جراحی لیزر پیشرفته معمولا در این زمینه مناسب نبوده و ممکن است لنزهای قابل نفوذ اکسیژن یا ایمپلنت های قرنیه (Intacs) تجویز شوند تا قرنیه را در محل نگهداری کند و یا درمان با قرص کریجنس برای تقویت قرنیه انجام گردد.

معمولا بعد از جراحی لیزیک چشم ها خشک میشوند، برخی از افرادی که جراحی لیزیک انجام داده اند، کاهش تولید اشک را تجربه خواهند کرد که می تواند باعث ناراحتی چشم و تاری دید گردد.طبق تحقیقات بعمل آمده تقریبا نیمی از بیمارانی که جراحی لیزیک انجام داده اند، معمولا برخی از موارد سندرم موقت خشکی چشم را تجربه خواهند نمود.

سندرم خشکی چشم بعد از جراحی لیزیک معمولا موقت است و می تواند به طور موثر با قطره های روان ساز چشم و یا سایر اقدامات درمان گردد. معمولا مشکلات خشکی چشم هنگامی که چشم کاملا بهبود پیدا میکند ، رفع خواهد شد ، این موضوع می تواند تا شش ماه طول بکشد. افرادی که قبلا خشکی شدید چشم را تجربه نموده اند، معمولا واجد شرایط انجام لیزیک نمیباشند.
تصحیح بیش از حد بینایی یا رگرسیون . در برخی از موارد ، بعد از جراحی لیزیک چشم ، افراد به بینایی 10/10 دست نخواهند یافت و ممکن است در برخی موارد جهت انجام بعضی از فعالیت ها نیاز به استفاده از عینک یا لنز وجود داشته باشد. اگر لیزر بافتی بیش از حد یا کمتر از حد نرمال قرنیه را برداشته باشد نتایج جراحی لیزیک در تصحیح بینایی مطلوب نخواهد بود.

یکی از علل احتمالی ، نتایج خارج از حد مطلوب است که چشمان شما به شیوه قابل پیش بینی به جراحی لیزر چشم پاسخ ندهد. یکی دیگر از علل احتمالی این است که چشم شما ممکن است بلافاصله بعد از جراحی به نتایج مورد نظر برسد اما با گذشت زمان با توجه به " بهبودی بیش از حد " میزان بینایی کاهش پیدا خواهد کرد. در اغلب موارد بعد از جراحی ، عیوب انکساری باقی مانده توسط جراحی مجدد تصحیح میشوند، اصلاح رگرسیون قابل توجه می تواند به بهبودی تصحیح بینایی توسط لیزر کمک نماید.

عفونت چشم به ندرت بعد از لیزیک رخ می دهد. از آنجا که فلپ قرنیه به عنوان یک بافت طبیعی عمل می کند، عفونت های چشم به تدریج بعد از لیزک نسبت به روش های انکساری قرنیه بدون فلپ مانند PRK بیشتر خواهد بود. با این حال استفاده از قرص های تجویزی بعد از جراحی لیزیک بسیار مهم است و برای جلوگیری از عفونت و کنترل التهاب بسیار مفید میباشند.


عوارض لیزیک، چگونه اثر میگذارند و چگونه درمان میشوند

عوارض جانبی علائم درمان ها
تصحیح بینایی ناکامل ( overcorrection، آستیگماتیسم باقی مانده) یا رگرسیون بینایی مبهم، بینایی کمتر از حد کامل استفاده ازعینک یا لنز ؛ قطره چشم؛ درمان مجدد با لیزر
ترمیم ضعیف بینایی اختلالات بینایی قطره چشم؛ درمان مجدد با لیزر
مردمک بیش از حد بزرگ اختلالات بینایی قطره چشم؛ درمان مجدد با لیزر
تاری دید اختلالات بینایی قطره چشم؛ درمان مجدد با لیزر
فلپ نامنظم (چین و چروک، استریا) اختلالات بینایی جراحی مجدد ؛ درمان با روش دیگری از لیزر
خشکی چشم خشکی چشم، خارش یا سوزش چشم، قرمزی چشم و احساس وجود جسم خارجی در چشم و گاهی درد نسخه داروئی خشکی چشم؛ اشک مصنوعی؛ انسداد punctal (انسداد مجاری اشک برای حفظ لایه اشک در چشم)، روغن کتان
کراتیت لایه ای (التهاب چشم) اختلالات بینایی قطره چشم؛ شستشو و جراحی سلول ها در صورت تشدیدعلائم
اپیتلیال در حال رشد اختلالات بینایی جراحی حذف اپیتلیوم
عفونت قرمزی، خارش چشم وگاهی درد قطره چشم؛ داروهای خوراکی

اختلالات بینایی شامل علائمی مانند انعکاس نور، دوبینی، هاله بینی ، starbursts، از دست دادن وضوح بینایی، و مشکلات بینایی در نور کم یا دید در شب میباشد. اکثر بیماران این علائم را تجربه نمی کنند، برخی از بیماران نیز با این عوارض هیچ مشکلی نداشته و نیازی به درمان ندارند.


عوارض رایج لیزیک چیست؟


ایمنی و کارآیی جراحی لیزیک به تکنولوژی روز ، مهارت جراح و واجد شرایط بودن بیمار جهت انجام لیزیک بستگی دارد. در اواخر دهه 1990 و معمولا در سالهای اولیه انجام لیزیک ، مطالعات نشان داد که تا 5 درصد از افراد که جراحی لیزر چشم را انجام میدهند در معرض نوع خاصی از مشکلات هستند و معمولا این عوارض جانبی رایج میباشد ، این روزها این عدد برای عوارض جدی زیر 1 درصد میباشد.

بررسی های جهانی لیزیک که در سال 2009 منتشر شد، نشان داد که بیش از 95 درصد افرادی که طی سالهای 1995 تا 2003 جراحی لیزیک انجام داده اند از نتایج آن راضی بوده اند. اعتماد مردم به جراحی لیزیک در سال های اخیر به دلیل موفقیت در نتایج لیزیک افزایش یافته است. همچنین ارتش ایالات متحده استفاده گسترده از جراحی لیزر چشم را برای کاهش وابستگی نیروهای نظامی به عینک اتخاذ کرده است. از سال 2008 بیش از 224000 پرسنل نظامی تحت این روش قرار گرفته اند. از آنجا که این روش در سال 2000 به ارتش معرفی شد، محققان بیش از 45 مطالعه در مورد ایمنی و کارآیی لیزیک و سایر روش ها انجام داده اند.

نتایج لیزیک بسیار مثبت بوده است و بیشتر بیماران نظامی بعد از این روش به 10/10 بینایی و یا بیشتر دست پیدا کرده اند و نیازی به استفاده از عینک نداشته اند ، همچنین میزان عوارض آن نیز بسیار کم بوده است. بر اساس یک مطالعه، تنها یک نفر در بین 112500 نفر بیمار نیاز درمان پزشکی به علت عوارض ناشی از تصحیح بینایی توسط لیزر در طی این دوره هشت ساله داشته است.

در یک مطالعه دیگر، تمامی خلبانان و سایر کارکنان هواپیما و نیروی دریایی ایالات متحده و سپاه دریایی ایالات متحده که تحت درمان روش سفارشی (هدایت موج) قرار گرفتند، در عرض دو هفته بعد از جراحی، به 10/10 حدت بینایی غیرقابل برگشت دست یافتند.

بعد از یک ماه پس از جراحی 95 درصد از این بیماران می گویند که این روش برای آنها اثربخش بوده و برای آنها مفید بوده است و تمامی آنها این روش را به سایر هواداران توصیه می کنند. جراحی لیزر چشم با موفقیت میلیونها بیمار را درمان کرده و دارای میزان رضایت بالایی در بیماران است. با این حال مانند هر نوع جراحی دیگر، لیزیک نیز شامل عوارض احتمالی می باشد. مهم است که قبل از انتخاب این روش، معایب و خطرات را بررسی نمایید.


اگرچه هدف جراحی لیزیک تا حد ممکن از بین بردن نیاز شما به استفاده از عینک ها یا لنز است امادر بعضی موارد ممکن است استفاده از عینک (برای مدت کوتاه یا تمام وقت) بعد از جراحی لیزیک نیاز باشد. برای مثال، برای مشکلات دائمی چشم بعد از لیزیک، استفاده از عینک با لنزهای فتوکرومیک می تواند به کاهش (حساسیت به نور) در ارتباط با خشکی چشم کمک نماید.

برای موارد وجود عیوب انکساری باقی مانده که امکان جراحی وجود ندارد، استفاده از عینک های اصلاح کننده برای انجام فعالیت های خاص مانند رانندگی در شب، انتخاب خوبی است.اگر بعد از لیزیک از عینک استفاده میکنید، لنزهای با پوشش ضد انعکاسی برای بدست آوردن بهترین بینایی و راحتی انتخاب خوبی است.
همچنین، اگر شما بیش از 40 سال سن دارید، لنزهای پیشرفته را نیز میتوانید در نظر بگیرید تا بینایی بهتری برای فواصل نزدیک مانند مطالعه داشته باشید و میزان بیناییتان دیرتر از بین رود.138 سوال برای مقاله " خطرات و عوارض لیزیک "

 1. مهدی گفت:

  سلام من 58 ساله هستم و هم نزدیک بین و هم دوربین هستم آیا عمل لیزیک می‌تونه هر دو عیب چشم رو حل بکنه یا نه؟

  1. admin گفت:

   سلام. در سن شما اتمال بروز پیر چشمی زیادست. چنانچه پیرچشمی داشته باشید نمیتوان با لیزیک آنرا درمان نمود. بایست معاینه شوید.

 2. امین گفت:

  سلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر ببخشید من راننده بیل مکانیکی هستم وحدود 6_7سال هست که از عینک استفاده می کنم نمره چشمهای من 4/5 هست آیا میتونم عمل لیزیک کنم وچندمدت بعد میتونم برم سرکارم ممنون میشم جواب بدید؟

  1. admin گفت:

   سلام. اگر قرنیه شما ضخامت کافی داشته باشد میتوانید. شغل شما شامل برداشتم جسم سنگین نمیشود اما بایست حتما از ورود گرد و خاک به چشمانتان جلوگیری کنید تا عفونت نکند.

 3. مرضیه کلهری گفت:

  سلام خدمت شما من 25 سالم هست . نمره چشم ها 1.5هست و دوربین هستم می خواستم ببینم می تونم عمل لیزیک بکنم ؟و اینکه نگران عوارض بعد از عمل هستم …

  1. admin گفت:

   سلام. اگر ضخامت قرنیه مناسب باشد میتوانید. عوارض لیزیک موقتی و کوتاه مدت است. مانند هر عمل دیگری. بعد از دو سه ماه شما براحتی بدون عینک زندگی خواهید کرد.

 4. Fariba گفت:

  سلام ۲۰ روزی هست عمل لیزیک انجام دادم ولی چشم سمت چپم سنگینی میکنه و کوچکتر نشون میده آیا به حالت اولش بر میگرده

 5. گوهر ملاحی گفت:

  سلام من۳۲سالمه عمل لیزیک انجام دادم۳روز پیش چشمام و‌بینی ام آبریزش داره وو احساس میکنم چیزی داخشلون هست و خسته هستن

  1. قربانی گفت:

   سلام من 12روزعمل فمتولیزیک انجام دادم یکی صورتم درد میکنه یکی هم نور رنگی میبنم البته من سینوزیت داشتم.خودم فکر می کنم درد صورت م برای سینوزیت است ولی نور رنگین کمان دیدن اذیت میکنه

  2. رضا تاراسی گفت:

   سلام .سه روز هست عمل لیزر انجام داده ام دو روز اول خیلی راحت بودم ولی روز سوم خیلی سوزش دارد و دیدم تار است

   1. admin گفت:

    سلام. از قطره ها کامل استفاده نمایید. سوزش بزودی از بین میرود. اشک مصنوعی را مرتب استفاده نمایید.

 6. مریم گفت:

  سلام من دیابت دارم وقرص زیپمت مصرف میکنم قرص فشارخون می‌خورم دکتر تشخیص دادن عمل لیزیک انجام بدم عوارض نداره بیهوشی داره این عمل ویا بیحسی

  1. admin گفت:

   سلام. این عمل سرپایی محسوب شده و درد و خونریزی و بیهوشی ندارد. کل پروسه در 5 دقیقه برای هرچشم طول میکشد. اما شرایط شما را بایست پزشک بپذیرد تا عمل انجام شود.

 7. شقایق گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه میخواستم عمل لیزیک انجام بدم میخواستم بدونم این عمل بعد ۱۰ سال یا کمتر یا بیشتر برنمیگرده خیلی برام مهمه از عینک خسته شدم شماره چشمام ۴ هستش لطفا پاسخ سوالمو بدید ممنون🙏

  1. admin گفت:

   سلام. ابتدا عرض کنم که هیچ عمل پزشکی ضمانت نمیکند که بیماری شما دیگر بار به سراغ شما نیاید. اما برگشت پذیری نمره چشم هم عامل وراثتی دارد و هم به رفتار شما و مراقبت از چشمتان بستگی دارد.

 8. یاسمن گفت:

  من ۱۶سال سن دارم آیا میتوان عمل لیزیک انجام دهم؟واگر میشود دچار عوارضی مانند پیر چشمی و…نمیشوم؟!

  1. admin گفت:

   سلام. جواب هردو سوال شما منفی است. شرایط سنی عمل لیزیک را مطالعه نمایید.

   1. محسن غلامی گفت:

    سلام خسته نباشید آقای دکتر بنده 22ساله هستم و استرس و نگرانی عوارض بعد از عمل چشم لیزیک را دارم نمره چشمم 1.5 هستش ده ماه عینک میزنم و نمره چشمم ام ثابت شده است معاینه ام کردم و خواستم سوال بپرسم از شما آیا بعد از عملم ده روز بعدش میتوانم برم سرکار بنده اپراطورهستم کارم با کامپیوتر و گوشی هست آیا بعد عمل ده روز بگذره برم سرکار مشکلی ایجاد نمیکند؟
    ممنونم بابت کلینیک خوبتون

   2. admin گفت:

    سلام خدمت شما.
    شما بعد از یک هفته استراحت میتوانید به محل کارتان بروید. منتهی دید شما ممکن است تا چند وقت تار باشد و بمرور دید شفاف میشود. البته این امر برای افراد مختلف متفاوت است. اگر کار شما طوری هست که مدام و ساعتها بایست به کامپیوتر خیره شوید، شاید برای شما در روزهای اول کاری مشکل بوجود بیاید.

   3. نازنین صباغی گفت:

    سلام وقتتون بخیر من ۲۳ سالمه و ۲۱ روزه عمل لازک انجام دادم چند روزی هست چشمم میسوزه و یکی از چشمام از اون یکی تارتر میبینه انگار چیزی تو چشمم هست که نمیتونم راحت پلک بزنم قطره بتازونیت و اشک مصنوعی هم میریزم چشمم بهتر نمیشه . باید چیکار کنم؟

   4. admin گفت:

    سلام.از اشک مصنوعی خوب طبق تجویز پزشک استفاده کنید. اگر ناراحتی شما برطرف نشد برای معاینه تشریف بیاورید.

   5. محمد گفت:

    با سلام
    آیا فمتولیزیک با فناوری هدایت موج (جبهه موج wave front) برای نمره های نزدیک بینی بالای ۶- و مردمک های بزرگ جهت جلوگیری از مشکلات دید در شب بعد از عمل، در ایران انجام می شود؟ هزینه آن چقدر است؟

  2. مریم گفت:

   سلام من از 40 سالگی چشمام ضعیف شد و برای مطالعه مجبور م عینک بزنم ایا با عمل لیزر درمان میشه ؟
   یا پیر چشمی هست و درمان نداره؟

   1. admin گفت:

    سلام. بایست معاینه شوید تا مشخص شود.

   2. ناشناس گفت:

    درود.من نمره چشمهایم ۱/۵ و ۱/۷۵ است و کمی چشم چپ انحراف داره.آیا با یک عمل لیزیک ،انحراف رو هم میشه همزمان درمان کرد؟
    سپاس

 9. زینب ۴۳سال گفت:

  سلام من عمل لیزک انجام دادم تقریبا ۶ماه ولی دیدم هنوز کامل نشد ممنون میشم اگه جواب بدین؟؟؟

  1. admin گفت:

   سلام. اگر در کلینیک نوآوران عمل کرده اید به پزشک خود مراجعه کنید تا معاینه شوید. بایست دلیل تاری دیدتان بررسی شود.

   1. هادی قبادی گفت:

    سلام وخسته نباشین من ۲۳سالمه و شب کوری دارم و آستیگمات خیلی شدید میتونم لیزیک کنم یا نه ؟

   2. admin گفت:

    سلام. بایست معاینه شوید.

   3. ناشناس گفت:

    سلام من۳ماه عمل لیزیک انجام دادم تا حالا دیدم کامل نیست مثل دیگر مردم نمی بینم

   4. ناشناس گفت:

    سلام من۳ماه عمل لیزیک انجام دادم تا حالا دیدم کامل نیست مثل دیگر مردم نمی بینم من در قم عمل کردم

 10. Sana گفت:

  سلام عوارضی که میفرمایید درچه حده میشه کارهای روزمره رو انجام و داد و سرکار رفت؟؟؟

  1. admin گفت:

   سلام. بله. تنها یک هفته استراحت در منزل کافیست. بعد از آن میتوانید به محل کار خود رفته و امور خود را انجام دهید.

 11. ناشناس گفت:

  سلام من 22سالمه وقتی 8سالم بود چشمم آب مروارید داشت عمل کردم الان چشمم تنبل شده وعینک میزنم میتونم عمل لیزیک انجام بدم؟

  1. admin گفت:

   سلام. بایست معاینه شوید. اگر تنبلی چشم با عینک مرتفع میشود احتمال قوی میتوانید لیزیک کنید. نوبت معاینه بگیرید.

  2. حسین گفت:

   سلام من ۳۹سالمه میخوام عمل لیزیک انجام بدم ولی دکتر بهم گفته نزدیک بین رو باید حتما عینک بزنی خواستم ببینم این صحت داره یا خیر?

 12. Mehdi گفت:

  سلام.من ۲۳سالمه.دوربینم یکمم ضعیفه،میخوام لیزیک کنم،فوتبالیستم عمل برای فوتبال بصورت حرفه ای مشکل ایجاد نمیکنه(ضربه سر زدن به توپ،دوندگی زیاد،عرق کردن چشم،نور خورشید و چراغ و…)اینها برای چشم بعداز عمل مشکل ساز هستن؟و به مراقبت های خاص نیاز است؟؟؟؟!

  1. admin گفت:

   سلام. اگر ورزش حرفه ای انجام میدهید توجه داشته باشید که حداقل دوماه نبایست ورزش سنگین انجام داد.

 13. امیر گفت:

  سلام مادر من ۴۳ سالشه میخاد عمل لیزیک انجام بده شماره چشماش هم تقریبا پنج هست ولی تو عکس رنگی که از چشم هاش گرفتن ضخامت قرنیه اش نازک ترینش از هشتاد ۴۱ هست و ضخیم ترین جای قرنیش هم ۵۷ هست اگه عمل کنه مشکلی برای چشمش بوجود میاد یا نه و بعدا ضعیفی چشمش برمیگرده یا نه خیلی خیلی ممنون میشم که راهنماییمون کنین.

  1. admin گفت:

   سلام از طریق چت آنلاین عکس قرنیه را برای ما واتساپ نمایید.

   1. Fariba گفت:

    سلام من تقریبا ۲۰ روز عمل کردم ولی چشم سمت راستم کوچک تر شده چکار باید کنم

 14. Fatemeh گفت:

  سلام برای عمل حداقل چه سنی رو باید داشته باشم؟؟

  1. admin گفت:

   سلام. شرایط سنی عمل لیزیک 18 سال تا 50 سال میباشد. شرایط عمل لیزیک را در سایت ما مشاهده نمایید.

  2. ناشناس گفت:

   سلام من ۲۱ سالمه میخام اقدام ب عمل لیزیک کنم خیلی میترسم بعدش هیچ مشکلی برام پیش نیاد لطفا کمک کنید

   1. admin گفت:

    سلام. لیزیک عملی سرپایی و کاملا بی خطر است. نگران هیچ چیزی نباشید. پس از عمل دوره نقاهت را طی میکنید و عوارض موقتی آن برطرف میشود و شما از دید شفاف خود لذت خواهید برد.

 15. رحمان خداپرست اردلان گفت:

  سلام عرض ادب احترام من ۴۳سال سن دارم و جفت چشای من استیکمات هست ایامیتوانم عمل لازیک انجام بدم

  1. admin گفت:

   سلام. اگر قرنیه مناسب و سالم باشد بله.

  2. ناشناس گفت:

   سلام .من ۳۲ سال دارم شماره چشمام پنج آستیگماتیسم ودور بین هست میخواهم عمل لیزیک انجام بدم در موقع آشپزی .گرما مشکلی پیش نمیاد ؟

 16. نرگس گفت:

  سلام خدمت شما،
  چشم راستم سالم وبینایی ۱۰/۱۰ داره ولی چشم چپ نزدیک بین و۱ونیم نمره ضعیفه وانحراف چشم درمواقع خستگی هم دارم
  خواستم بدونم برالیزیک فقط چشم چپم لیزر میشه؟دراینکه درانحراف چشمم تاثیری داره؟

  1. admin گفت:

   سلام. اگر فقط یک چشم ضعیف است فقط همان عمل میشود. برای انحراف چشمتان هم میتوانید عمل انحراف چشم را با 50 درصد تخفیف در همین کلینیک انجام دهید.

   1. مجید گفت:

    سلام من ناخونک چشم دارم وهمچنین فشار چشم آیا عمل لیزیک برای بنده مفید است و ضرری نداره بنده ۵۰ ساله هستم

 17. محمد گفت:

  سلام من ۱۸ سال سن دارم میتونم عمل کنم
  چون باید برم دانشگاه باید زود عملا کنم آیا امکان پذیر هست
  یازود عمل کردن عوارض داره

  1. admin گفت:

   سلام. بله میتوانید.

 18. maryam گفت:

  سلام
  چه مدت بعد از لیزیک چشم، میتونم عمل بینی انجام بدم؟ و یا بهتر هست ک ابتدا جراحی بینی انجام بدم و سپس عمل لیزیک چشم؟ (و یا تفاوت نداره؟)

  1. admin گفت:

   سلام. ابتدا لیزیک انجام دهید چون بعد از عمل بینی نمیتوانید از عینک استفاده کنید. یک ماه بعد میتوانید عمل بینی انجام دهید.

 19. ناشناس گفت:

  سلام وزنه بردارم.بعد از عمل مشکلی پیش نمیاد از لحاظ فشار به چشم؟؟؟

  1. admin گفت:

   سلام. اگر وزنه بردار هشتید تا 5 ماه ممکن است نتوانید ورزش کنید. پیشنهاد میکنم اگر ورزش حرفه ای انام میدهید روش دیگری را درنظر بگیرید تا افت ورزشی نکنید.

   1. موسوی گفت:

    سلام آیا عمل لیزیک بر روی زیبایی چشم تاثیر میگذارد یعنی زیر چشم چین و چروک میشود؟

   2. admin گفت:

    سلام. هیچ ربطی بین این دو نیست.

 20. H گفت:

  سلاممن21سالمه من اگ لیزیک بکنم چشمارو.ممکنه بعد از مدتی دوباره ضعیف بشه اگ ضعیف شد دوباره بلید لیزیک کنیم یا نه؟؟چیکار کنیم

  1. admin گفت:

   سلام. برگشت پذیری لیزیک همیشگی نیست. بستگی به نوع قرنیه و نوع عیب انکساری شما دارد. در معاینه مشخص میشود.

   1. HA گفت:

    سلام کسی که شبکیه اش نازک هست لیزیک انجام بده مشکلی نیست راستش میترسم چشم براش مشکل پیش بیاد با لیزیک کردن

   2. admin گفت:

    سلام. معاینه شوید همچیز به شما گفته میشود.

   3. حسن رفیعی گفت:

    سلام وقت بخیر دارو اضافه نیازه بعد عمل بگیرم یا همون پک ک میدین کافیه…

   4. admin گفت:

    سلام. بایست طبق دستور پزشک عمل کنید.

 21. مسعود گفت:

  سلام. من عمل فمتولیزیک انجام دادم اما بعدا که مطالعه بیشتری کردم متوجه شدم فلپ تا سالها آسیب پذیره و ممکنه در اثر ضربه جابجا بشه. لازک با وجود درد بیشتر و دوره نقاهت طولانی تر، عوارض کمتری داره و مشکلات فلپ رو نداره پس بهتره به همه کسانی که عمل لازک واسشون امکان پذیره این عمل توصیه بشه و فقط در موارد خاص لیزیک یا فمتولیزیک توصیه بشه.

 22. سارا گفت:

  فرق بین اسمایل و فمتو یا رلکس اسمایل چیه؟؟

  1. admin گفت:

   سلام. فرق بین این روشها را میتوانید در مقاله ی عمل فمتولیزیک و مقاله ی عمل ریلکس اسمایل مطالعه نمایید.

  2. زنبق گفت:

   سلام من24سالمه و 9ساله که ازلنز استفاده میکنم. چه مدت قبل ازعمل بابد لنز نزنم و اینکه حس میکنم چشمام ضعیفترشده. تا چندسالگی ثابت میشه؟ ایا با عمل چشم زایمان طبیعی امکان پذیره؟

   1. admin گفت:

    سلام خدمت شما. بایست قرنیه و نمره چشم شما بررسی شود. یک هفته قبل از معاینه از لنز استفاده نکنید. معمولا در حدود 50 سالگی برخی افراد دچار پیرچشمی میشوند. برای زایمان طبیعی مشکلی نخواهید داشت.

   2. مهسا گفت:

    سلام .من ۳۲ سال دارم شماره چشمام پنج آستیگماتیسم ودور بین هست میخواهم عمل لیزیک انجام بدم در موقع آشپزی .گرما مشکلی پیش نمیاد ؟

 23. گمنام گفت:

  سلام من منطقه ای هستم ک پر گرد و خاک و آتیش هست و منطقه نظامیه … سوالم اینه اگه من این عمل رو انجام بدم مشکلی پیش میاد تو اون همه گرد و خاک و گرمای اتیش یا خیر !!!¿

  1. admin گفت:

   سلام. هفته های اول بایست مراقبت کنید

 24. ندا گفت:

  سلام من چشممونزدیک۶ماه هست لازک کردم هیچ مشکلی جزسوزش نداشتم سوزشم هرازگاهی بوددکترم گفت ازخشکی اماالان دوروزچشم سمت چپم شدیدمیسوزه وانقدکه اشک مصنوعی ریختم قرمزم شده چیکارمیتونم کنم؟

  1. admin گفت:

   برای معاینه تشریف بیاورید. شاید عفونت کرده باشد و شاید هم آلرژی فصلی باشد.

 25. محمد پیمانفرهنگ گفت:

  سلام.من 10 ماه پیش عمل لازک انجام دادم،بعضی مواقع که چشمام دست میزنم هنوز درد خفیفی دارند مخصوصا شبها که چشمام رو بالش میذارم

  1. admin گفت:

   سلام. پیشنهاد میکنم برای معاینه تشریف بیاورید.

 26. Zahra گفت:

  سلام من 19 سالمه حدود 6 ساله عینک میزارم استیگمات دارم میخوام لیزیک کنم ولی از عوارضش میترسم میسه راهنماییم کنید از عینک زدن خسته شدم

  1. admin گفت:

   سلام. عوارض لازک موقتی است. چیزی در حدود سه الی 4 ماه.

 27. امیر مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر من اکسیت ماتم می خوام برم یگان ویژه نوپو باید چشم دبد خوبی داشته باشد ایا عمل لیزر کنم چشمم خوب میشه و دیگه نیازی به عینک نیست

  1. admin گفت:

   سلام. بله با لیزیک کاملا نیازتون به عینک از بین میره . دیدتون کامل میشه.

   1. یونس گفت:

    باسلام من 7سال پیش عمل آب مروارید انجام دادم چشم راستم و لنز ثابت گذاشته باز هم عینک میزنم با عینک هم دیدم خوب نیست میتونم لیزر بزنم امکان داره دیدم خوب بشه

   2. admin گفت:

    سلام. بایست معاینه شوید.

 28. كيميا گفت:

  سلام من مادرم چشم ضعيفي داشت تا اينكه ٧-٨ سال پيش عمل ليزيك انجام داد ، ولي الان دو ساله ك براي نزديك عينك استفاده البته خودش ميگه پيرچشمي است (مادرم٥٢ سال داره ) خشكي چشم داره و از اشك مصنوعي استفاده ميكنه و نگاه كردن ب تلويزيون خيلي سريع چشمشش رو خسته ميكنه ، و ميگه عمل ليزيك اونقدري ك فكر ميكردم خوب نبود ،
  سوال من اينه ك ايا ممكنه دوباره نمره چشم برگرده و ايا اين عمل منجر ب خشكي چشم و پيري زودرس چشم ميشه

  1. admin گفت:

   سلام. خیر عمل لیزیک ربطی به پیرچشمی ندارد. پیرچشمی عارضه ایست که در اغلب انسانها در حدود سن 50 بوجود می آید. امروزه این عمل با تجهیزات نوین و بسیار مدرن تر از پیش انجام میگیرد.خشکی چشم هم عارضه ایست که برای خیلی از انسانها در سنین بالا اتفاق می افتد. که با استفاده از اشکهای مصنوعی میتوان آنرا کنترل نمود.

 29. عبدی گفت:

  با عرض سلام وخسته باشید من دوتا چشمام هم ضعیفه وهم استیگمات داره که شمارهاش هم هفتونیم و یکیش هشت هست با شغلم هم مناسب نیست خیلی اذیت میشم میشه بالیزر مشکلم حل بشه ممنون از زحمات شما چون امید ما به شما دکتراست….

  1. admin گفت:

   سلام. با دستگاههای پیشرفته ی نوآوران ، آستیگمات تا 6 نمره قابل اصلاح میباشد. برای اطمینان بیشتر برای معاینه تشریف بیاورید و با جراحان برجسته ی چشم در کلینیک نوآوران مشورت نمایید.

 30. ali گفت:

  لیزر چشم چه عوارضی دارد

  1. admin گفت:

   سلام. در همین صفحه به سوال شما پاسخ داده شده است.

 31. مهناز گفت:

  سلام من1ماهه ك عمل كردم تاری دید شدید دارم واینکه چندروزه چشم راستم درد میکنه خیلی نگرانم کرده واذیت هستم.لطفا راهنمایی کنید چه دارویی استفاده کنم

  1. admin گفت:

   سلام. تاری و دوبینی تا 3 ماه بعد از لیزیک کاملا عادیست و در پروسه ی ترمیم قرنیه میباشد. جای هیچ نگرانی نبوده و به مرور دید شما واضح و کاملا شفاف میگردد.

 32. ناشناس گفت:

  سلام
  شنیدم بعداز عمل اگه چشم آب مروارید بیاره دیگه نمیشه کاریکرد و فرد دچار نابینایی میشه.

  1. admin گفت:

   سلام. کاملا حرف غلطی میباشد.

  2. راضیه نادری گفت:

   باسلام من دوهفته هست prk انجام دادم وخودم توی خونه نون میپزم میخواستم بدونم تا چه مدت دیگه میتونم نون بپزم وایا حرارت تنور مشکلی برای من ایجاد نمیکنه؟

   1. admin گفت:

    سلام. سعی کنید حداقل یکماه از این کار اجتناب کنید.

 33. آیه گفت:

  سلام خسته نباشید ببخیشید من دختر 19 ساله هستم آیا میتوانم عمل کنم

  1. admin گفت:

   سلام. اگر شرایط دیگر عمل را داشته باشید بله میتوانید. شرایط عمل لیزیک را میتوانید در صفحه عمل لیزیک چشم ببینید.

 34. شهرام گفت:

  سلام من 8 روز هست عمل لازک انجام دادم ولی زمین رو کف زمین و سطوح رو شیب دار رو به پایین میبینم این مشکل حل میشه بعد از چند وقت یا عمل مشکل داشته؟

  1. admin گفت:

   سلام. مشکل عدم انطباق چشمها بزودی برطرف میشوند.

   1. سمیه گفت:

    سلام من 39 سالم نمره ی چشمام یکی دو ودیگری یک ونیم اما استیگمات یکیش 75 ودیگری 2 ونیم است با توجه به تفادت دو چشم بعد از عمل ایا امکان برگشت هست؟ عمل لیزیک برامن مناسبه؟

 35. همایون گفت:

  سلام عرض ادب دارم خدمت آقای دکتور . من یکسال میشود با ضعیفی دوربین چشم _۱.۲۵ به مشکل مواجه استم.و از طرف شب هالهءنور را موج دار میبینم در زمینه از تخصص تان اندک مهربانی کنید

  1. admin گفت:

   سلام. برای معاینه به کلینیک تشریف بیاورید ان شالله اگر قرنیه چشمتان موردی نداشته باشد لازک انجام دهید.

   1. سلام من۴۹ساله هستم چشمم استیکمات ایامیتونم عمل فیزیک انجام بدم؟ گفت:

    ۰

   2. admin گفت:

    سلام. همکارانم با شما تماس میگیرند.

   3. محمودی گفت:

    سلام من ۱۰ روز بعد از عمل فمتولیزیک ،چشمم رو توی خواب با فشار مالش دادم ،ایا مشکلی به وجود میاد ؟و علائم اینکه چشمم دچار مسکل شده باشه چی هست ؟🙏🏻

   4. admin گفت:

    سلام. بایست معاینه شوید تا مطمئن شویم.

 36. سیدهادی حسینی گفت:

  سلام من برای استخدام دانشگاه افسری امین اقدام کردم که بامشکل دیدچشم چپ که استیگمات داره مواجه شدم ۱.۲۵که بایدزیر۱باشه می خواستم عمل لیزیک انجام بدم و۱۷سالمه ایاصلاح هست که این عملو انجام بدم ایاتو۴ماه می تونم وکاملادیدخودم به دست بیارم ویابعداکاهش دیدپیدامیکنم واگرپیداکردم بایددوباره همین عمل راتکرارکنم لطفا راهنماییم کنیدممنونم

  1. admin گفت:

   سلام.صلاح نیست قبل از 18 سالگی و تثبیت نمره چشم لازک انجام شود.

 37. ناشناس گفت:

  سلام من تصمیم دارم عمل چشم انجام بدم اما شغل من جوشکاری هست خواستم ببینم عوارضی ندار با جوش

  1. admin گفت:

   سلام . نور شدید جوشکاری احتمالا مدتی چشمان شما رو آزار خواهد داد.

 38. فریده گفت:

  سلا من ۲۷ سالمه خیاطم نمره چشمم رسیده به ۴ اگر عمل لیزیک انجام بدم میتو نم باز خیاطی کنم

  1. admin گفت:

   سلام. بله البته. شاید هفته های ابتدایی کمی دیدتان تار شود اما بعد از بهبود کاملا واضح خواهید دید.

 39. محمدحسین گفت:

  سلام .ممنون از اینکه به تمام سوالات افراد با دقت پاسخ دادید چشم بنده استیگمات است این عمل شامل بیمه تکمیلی میشه

  1. admin گفت:

   سلام خدمت شما.
   این سوال مربوط به نوع قرار داد شما با بیمه تکمیلی شما میشود که میبایست از بیمه ی خود استعلام بگیرید. اما کلینیک نوآوران به شما گواهی معتبر بابت اخذ مبلغ ازبیمه تکمیلی خواهد داد.

 40. فرحناز گفت:

  سلام
  ببخشید من میخوام این ماه عمل لیزیک انجام بدم ولی چون چشم های من روشنه و قبلا هم کمی حساس بودند و نمی تونستم آرایش چشم انجام بدم . نگرانم و نمی دونم لیزیک انجام بدم یا prk

  1. admin گفت:

   سلام. در معاینه با پزشک خود در این خصوص مشورت نمایید.

 41. روشنک گفت:

  س سلام سه دکتر رفتم یکی گفت عمل نمی کنم قرینه نازک یکی گفت می تونم عمل کنم یکی هم گفت پنجاه پنجاه. استیگماتیسم دارم

  1. admin گفت:

   سلام. این عادیست. چرا که قدرت جراح در اصلاح عیوب انکساری شما بستگی مستقیم به پیشرفته بودن دستگاه و قدرت و دقت لیزر آن دارد. دستگاه لیزر کلینیک نوآوران پیشرفته ترین و مدرن ترین دستگاه لیزر فعلی در جهان میباشد که بالاترین قدرت رفع عیوب انکساری را به جراح میدهد. برای قرنیه های نازک از عمل لازک و یا فمتولیزیک استفاده میشود.

 42. مهسا گفت:

  سلام،من ۲ سال پیش جراحی لیزیک انجام داده ام،چند روز پیش به دلیل اتفاق ناخوشایند گریه کردم و بعداز یکی و دو ساعت پلک چشم چپم افتاد و همه جا رو تار میدیدم،بعداز چند ساعت کاملا رفع شد و دوباره بعداز ۲ روز همان حالت تکرار شد و من مجبور شدم چند ساعتی چشمم را ببندم تا به حالت عادی برگرده،میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه؟با تشکر از راهنمایتان

  1. admin گفت:

   سلام. ربطی به لیزیک ندارد. بایست معاینه شوید.

 43. محمد محرم زاده گفت:

  سلام نمره چشم من پایین است و دکتر منو بخاطر برگشتن نمره چشمم به حالت اولیه ترسانده است ودر ضمن گفته یک درصد امکان دارد دفعه بعد عینک هم کار ساز نباشد لطفا منو راهنمایی کنید که عمل لیزیک انجام بدم یا نه در ضمن از زدن عینک خیلی معذب میشم با تشکر از راهنمایتان

  1. admin گفت:

   سلام. برای معاینه به کلینیک نوآوران تشریف بیاورید.

 44. Faeze گفت:

  سلام
  من ۴ ماه پیش عمل لیزیک انجام دادم
  بعد از کنار گذاشتن عینک متوجه افتادگی پلک ( در حد چند میلی متر) در چشم چپ شدم
  میخواستم بپرسم که باید عمل زیبایی انجام بدم یا طی مدت زمانی خوب میشه؟

  1. admin گفت:

   سلام. بله عمل بلفاروپلاستی. این عمل در کلینیک نوآوران با تخفیفهای عالی صورت میگیرد. در صورت تمایل شماره خود را در پنل صفحه عمل پلک سایت ما وارد نمایید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.

   1. علی گفت:

    سلام من حدود شش سال پیش عمل لیزیک انجام دادم وچشمم ده دهم شد بعد از مدت یک سال دچار تاری دید شدم.رفتم پیش متخصص قطره برام نوشت.تاری برطرف شد ولی نمره چشمام حدود دو درجه برگشت.ایا ادامه پیدا می کنه به مرور زمان یا درمان داره.ممنونم اگه راهنمایی بفرمایید

   2. admin گفت:

    سلام. برخی عیوب انکساری اندکی برگشت پذیرند. غیر از آن پیرچشمی هم در سنین بالای 45 سال ممکن است بروز کند. تاری دید میتواند دلایل متفاوتی غیر از عیوب انکساری داشته باشد. بایست معاینه شوید تا بتوان پاسخ درست داد.

 45. علیرضا گفت:

  سلام من 39سال دارم میخام عمل لیزیک
  انجام بدم از عوارض بعد عمل نگرانم
  آیا دستگاه که با آن عمل میکنید
  تضمینی است

  1. admin گفت:

   سلام.نوآوران از پیشرفته ترین دستگاه لیزر چشم دنیا بهره میبرد.

 46. ناشناس گفت:

  سلام من خانم ۳۵ ساله هستم ۲۶ روز است که عمل لیزیک انجام دادم زیر چشمم کمی ورم کرده وچشم چپم گاهی اوقات قرمز میشه خیلی نگرانم لطفا رهانمایی ام کنید

  1. admin گفت:

   سلام. مراقبتهایی که بشما کفته شده را رعایت نمایید و از قطره ها درست و بموقع استفاده کنید. مطالب زیر را درباره مراقبتهای بعد از عمل مطالعه کرده و رعایت نمایید. چنانچه مشکل برطرف نشد برای معاینه تشریف بیاورید:

   مراقبتهای قبل و بعد از عمل لیزیک
   عوارض لیزیک

  2. بهزاد نوروزی گفت:

   سلام من میخوام عمل لیزیک انجام بدم ولی میگن با گذشتن سن اگه آب مروارید داشته باشی دیگه نمی تونی عمل کنی لطفا راهنمایی کنید

   1. admin گفت:

    سلام اینطور نیست.

 47. Mostafa گفت:

  سلام.من 9ماه هستش که عمل لیزیک انجام دادم ولی فاصله دور رو نمیتونم نوشته هارو بخونم.لطفا راهنماییم کنید

  1. admin گفت:

   سلام. پیشنهاد میشود برای معاینه تشریف بیاورید.

 48. حامدمراغه گفت:

  سلام.لطفا با من تماس بگیرید خیلی گشتم جواب سوالمو نگرفتم.

  1. admin گفت:

   سلام. همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس میگیرند.

   1. علیرضا گفت:

    سلام آقای دکتر عزیز خسته نباشید
    بنده مشکل مگس پران شدید چشم دارم همراه با جرقه و شب هم هاله اطراف لامپ ها و چراغ های خیابان میبینم و همینطور نور هارو به صورت افقی میبینم آیا به نظر شما نیاز به عمل لیزیک دارم؟؟؟

  2. محمد گفت:

   با سلام
   آیا فمتولیزیک با فناوری هدایت موج (جبهه موج wave front) برای نمره های نزدیک بینی بالای ۶- و مردمک های بزرگ جهت جلوگیری از مشکلات دید در شب بعد از عمل، در ایران انجام می شود؟ هزینه آن چقدر است؟

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید: